EUROPA Muldergate het 'groene front' mort START LAG WAARSCHIJNLIJK IN NEDERLAND MANIOKIMPORTEN E. Verkorting arbeidstijd kost stuk inkomen ZATERDAG 24 MAART 1979 PZC/opinie en achtergrond Voor de 8,5 miljoen inwoners van de Europese Gemeenschap Itotaal 260 miljoen inwoners) die in de landbouw werken, is het maandag een belang rijke dagdan beginnen de landbouwministers van de Europese Negen aan hun jaarlijkse pnjsonder handeling en. Het gaat om de vaststelling van de Europese garantieprijzen voor een hele reeks van produkten. met melk. zuivelprodukten, granen en vlees als belangrijkste In het komende landbouwjaar (van 1 april tot 1 april 1980) kunnen de Europese boeren zeker zijn van deze prijzen, als ze voor hun produkten op de vrije markt geen hogere prijs kunnen maken De garantieprijzen worden betaald uit het Europese landbouwfonds, waarvan de uitgaven inmiddels circa 70 procent van alle EG-uitgaven uitmaken De prijsonderhandelingen. die in het verleden vaak uitliepen op een slo pende marathonvergadering, beloven dit jaar extra moeilijk te worden. Beslissingen vóór 1 april lijken daarom onwaarschijnlijk. De Europese Commissie het dagelijks EG-bestuun en de Britse regering dringen aan op een bevriezing van de garantieprijzen op het huidige peil. De meeste andere EG-landen voelen meer voor een beperkte prijsverhoging De Britse regering heeft haar opvatting onlangs in krachtige termen duide lijk gemaakt op het hoogste politieke niveau in de Europese Gemeenschap, namelijk tijdens bijeenkomsten van de regeringsleiders van de Negen in Panjs De Britse premier Callaghan drong, m navolging van zijn anti-EG- gezinde minister van landbouw John Silkin. aan op een prijsbevriezing voor die produkten waarvan overschotten bestaan. De andere EG-leiders wezen dit af. Niemand ontveinsd zich echter de ernst en de omvang van het probleem van de gestadig uitdijende en groeiende melkplassen en de boter- en rundvlees- bergen. De schaduw van de torenhoge overschotten ligt als een doem over het Europese prijzendebat en de landbouwpolitiek in haar geheel Ten behoeve van boeren en andere belastingbetalers hierbij enige achtergrond door onze Brusselse correspondent Jan Gerritsen Van onze correspondent, Jan Gerritsen Aan de overschotten die de Europese landbouw produceert, behoef je niet veel woorden vuil te maken. Het probleem is eenvoudig genoeg: de consumptie stagneert, blijft stabiel, terwijl de produktie snel toeneemt. De kosten die de overschotproduktie met zich meebrengt, vormen zo langzamerhand een ondraaglijke last voor het gemeenschappelijk Europees landbouwbeleid. Dat zal bezwijken als niet krachtig wordt ingegrepen. van de lanaoouwprijzen tot verminde ring van de produktie en dus tot een beter marktevenwicht kan leiden. De gemiddelde inkomenspositie van de Europese boeren, die vorig jaar een prima oogstjaar hadden, laat zo'n be vriezing ook best toe. aldus Gundelach. Een procentje meer of minder - dat was voor kort het traditionele scenario in de prijsonderhandelingen van de land bouwministers van de Europese Negen. Ditmaal is er een nieuw element: de Britse labourregering heeft zich opge worpen als bestrijder van alle verspil ling die voortkomt uit het Europese landbouwbeleid, de overschotten ui teraard voorop. De Britse speerpunt in het streven naar een betere en goedko pere Europese landbouwpolitiek heet John Silkin. minister van landbouw en Dit is.kort samengevat, de opvatting van de Europese Commissie, het „da gelijks bestuur" van de Europese Ge meenschap. Sinds weken bespreken de Brusselse commissarissen dit thema in de somberste toonzetting. De laatste was uiteraard landbouwcommissaris Finn Olav Gundelach zelf, een man wiens vaalgele huidskleur al somber heid en medelijden oproept, ook zonder boter-, melkpoeder- en rundvleesber- gen. In een uiteenzetting voor het Europese parlement, een vergadering waar het „groene front" van boerenbelangen stevig verschanst zit, besloot Gun delach dc feiten te laten spreken. Hij gaf een „akelige catalogus" van de over schotten. te beginnen met melk: - de produktie van melk steeg in 1978 in de EG-landen met meer dan drie miljoen ton zonder dat ook maar één kilo meer nodig was op de markt, om dat de vraag al enige jaren stabiel blijft: - daarom ligt in de koelhuizen van de Gemeenschap 250.000 ton boter en iets minder dan 600.000 ton magere melk poeder opgeslagen: - de melkpoedervoorraad is relatief nog beperkt, omdat veel melkpoeder wordt gebruikt voor veevoer (onder an dere aan kalveren), hetgeen rijkelijk uit de Europese kas wordt gesubsidieerd; - alleen voor melk gaf de Europese Gemeenschap in 1978 9.5 miljard gul den uit. rekening van de garantieprijzen. De melk- en zuivelsector slokt een derde van alle landbouwuitgaven op. Prijsbevriezing, zoals het de Europese Commissie voorstaat, of enkele procen ten meer, zoals de meeste landbouw ministers en het Europese parlement bepleiten, hebben dus verstrekkende gevolgen voor de Europese begroting. Gundelach en de andere Brusselse EG- commissarissen geloven dat bevriezing Oogsten Dank zij de goede oogsten in 1978 be schikt de EG nu ook over een suiker berg: 1,5 miljoen ton suiker, die alleen met een subsidie van 75 procent van de garantieprijs op de wereldmarkt kan worden afgezet. Aan rogge is 600.000 ton opgeslagen, omdat de oogst goed was en omdat we (Gundelach) „een te hoge prijs betalen om het in te nemen". In juli bedraagt de totale EG-voorraad aan tarwe en gerst ongeveer tien mil joen ton. Ook aan rundvlees wordt nog steeds veel te veel geproduceerd. Over de financiële gevolgen van de overschotprodukties noemde Gun delach cijfers die voor zichzelf spreken. De totale Europese begroting voor 1979 bedraagt een kleine 40 miljard gulden. Tweederde daarvan, ofwel 28 miljard gulden, gaat naar het gemeenschappe lijk landbouwbeleid. Zeventig procent van de landbouwuitgaven komt voor kervleugel van Labour, die nog altijd krachtig tegen de EG tekeer gaat. Met zijn Engelse boeren heeft Silkin geen problemen: die maken maar drie pro cent van de Engelse beroepsbevolking uit en stemmen toch op de conserva tieve partij. Silkins beleid is gericht op de consumenten in de talrijke grote en kleine" steden in het Verenigd Konink rijk waar Labour zijn aanhang rec- ruteert. Voor lage prijzen en tegen ver spilling - dat is het motto waarmee La bour de aanstaande Britse verkiezings strijd ingaat. Verleiding Minister Van der Stee De verleiding is groot om alle heftige Britse protesten en kritiek op de land bouwpolitiek terzijde te schuiven, als een verkiezingstoneel met Silkin in de rol van Uris en het Brusselse land bouwbeleid als de draak die bestreden moet worden. Maar dat doet tekort aan de ernst van het overschottenvraag- stuk; niet alleen voor de gemeen schappelijke landbouwpolitiek als zo danig, maar zelfs voor de Gemeen schap in ruimere zin. Er is namelijk een grens aan de mogelijkheid tot fi nanciering van de overschotproduk ties. Een paar jaar geleden was het vooral de Duitse minister van financiën Helmut Schmidt, inmiddels bondskanselier, die klaagde over de hoge kosten van het landbouwbeleid. De overschotten wa ren toen nog lang niet zo groot en de overschotproduktie was nog niet zo structureel van karakter als nu het ge val is De laatste jaren klonk weinig kri tiek uit Bonn. waar de sociaal-liberale Europees commissaris Gundelach coalitieregering mede steunt op de boerenstemmen die de liberale minis ter van landbouw Ertl achter zich ver enigde. Nu zijn nieuwe grenzen in ziclrt geko men. In 1981 bereikt de Europese Ge meenschap de uiterste grens van haar mogelijkheden om haar begroting te fi nancieren uit de zogenaamde eigen middelen (dat zijn: douanerechten, heffingen en een deel van de btw-op- brengst in de Negen tot een maximum van 1 procent) Bondskanselier Schmidt heeft dit punt aangegrepen: de EG moet binnen zijn begrotings- grenzen blijven en binnen die begroting moet minder naar de landbouw gaan. zo liet hij op het recente Parijse top- overleg weten. Vrijwel gelijktijdig noemde ook Joseph Ertl, de bewindsman met wie de Ne derlandse minister Fons van der Stee in Brussel gaarne gezamenlijk optrekt, een oplossing voor de overproduktie van melk „dringend nodig". De va riabele melkheffing die de Europese Commissie heeft voorgesteld (hogere heffing naarmate de produktie stijgt.»is echter in de huidige vorm alweer afge wezen door Van der Stee en. verras send. Silkin. die vindt dat de efficiënte Engelse bedrijven niet het slachtoffer mogen worden van „Europa's inef ficiënte boeren" Men ziet het: in de Engelse presentatie wordt niets vermeden om de indruk te vestigen dat het Europese landbouw beleid gelijkgesteld kan worden met verspilling en inefficiency. Deze verte kening is betreurenswaardig, zoals het ook spjtig is om te moeten vaststellen dat van de traditionele behartigers van het boerenbelang aan deze kant van het Kanaal weinig wordt ondernomen om de grote problemen echt fundamenteel aan te pakken Groen front Traditionele behartigers en spreek buizen van het „groene front" doen liever of hun neus bloedt. Een fraai voorbeeld was de jongste resolutie van het Europese parlement, die was opge steld door de landbouwcommissie uit deze Straatsburgse vergadering. Ge pleit werd voor een „prijsverhoging met drie procent, een krachteloze melkheffing en een voortzetting van overproduktie", aldus de snerende samenvatting van landbouwcommis saris Gundelach. „Het paradijs voor de boeren dus", alsof ïr mets aan de hand is. schimpte Gun delach Ook elders, in Nederland niet in het minst, zetten de boerenorganisaties hun ministers onder druk om toch maar weer een procent of meer verhoging uit de Brusselse prijzenslag te slepen. An dermaal is alles in gereedheid voor de jpvoering van Joris en de draak. Maar ie mag het zo langzamerhand ook wel Don Quichotte gaan noemen. Jen week voor het begin van de traditionele prijsonderhandelin gen tussen de negen ministers van landbouw bevond Europees land bouwcommissaris Finn Olav Gundelach zich in Thailand. Zijn missie aldaar werd nauwlettend gevolgd door de Europese vee- voerfabrikanten, die in toene mende mate maniok uit dit land gebruiken als grondstof voor mengvoeders voor varkens en koeien. Mamok is veel goedkoper dan gerst, tot nu toe het belangrijkste basisprodukt voor mengvoer. Het prijsversehil bedraagt ongeveer 60 procent. De maniokimporten door de veevoederindustrie namen de laatste jaren een enorme omvang aan. Bedroeg de Thaise export van dit produkt naar de EG in 1967 slechts 10Ü.GÖ0 ton. in 1977 beliep de uitvoer al 3.6 miljoen ton en vo rig jaar 5.6 miljoen ton De gevolgen van de grote aanvoer van maniok uit Thailand zijn veel voudig. Naast melkplassen, boter en rundvleesbergen. beschikt de Europese. Gemeenschap nu ook over een overschot aan gerst. Het teveel aan dit graan kan alleen via exportsubsidies uit het Europese landbouwfonds op de wereldmarkt worden afgezet, aangezien de we reldmarktprijs veel lager is dan de EG-pnjs. Door het grote prijsverschil tussen de veevoeders met en zonder ma niok. is er vervalsing opgetreden in de concurrentie tussen bijvoor beeld varkenshouders in Frank rijk. die hun dieren veelal gerst voe ren, en varkenshouders in Neder land. Duitsland en België, die zijn overgeschakeld op de goedkopere mamokhoudende mengvoeders. Handel Er is nog meer. Er is een kunst matige handel in maniok ontstaan tussen de EG-landen met sterke munten en EG-landen met zwakke munten. De handelaars profiteren van het verlenen van zogenaamde monetair compenserende bedra gen (MCB's), heffingen en subsi dies die door de EG worden ver leend om de eenheid van de Euro pese landbouwmarkt te handha ven. Brusselse deskundigen wijzen op nog een ander gevolg van de Thaise maniokimport Bij de aanvoerha- vens Rotterdam en Hamburg ziin enorme melkveebedrijven opgezet, vaak door veevoederconcerns, die dank zij het maniok goedkoop melk produceren En dat terwijl er al een enorme melkplas bestaat, waar niemand weg mee weet. Wat moet er nu gebeuren? Als zo vaak zijn de belangen tegenge steld. De meeste boerenorganisties in de EG-landen dringen aan op het terugdringen van de maniokim port. De boeren die de goedkopere mengvoeders gebruiken, de vee- voerconcerns die de maniok im porteren en in Thailand zelfs geld hebben geinvesteerd in de verbouw van dit gewas, zijn tegen importbe perking. Als zo vaak is er weer sprake van een Noord-Zuid-tegenstelling in de Gemeenschap: Nederland en Duitsland zijn het verst bij het ge bruik van maniok in veevoer, Frankrijk en Italië gebruiken niet of nauwelijks maniok. De Europese Commissie kan niet veel doen. be halve een douaneheffing opleggen van 6 procent, wat in de praktijk weinig zou uitmaken «gezien het grote prijsverschil met gerst. Beperking Europees commissaris Gundelach drong in Thailand dan ook aan op „vrijwillige beperking", een ar gument dat niet erg aanslaat bij de regering van een land dat met de export van maniok zijn meeste de viezen binnenhaalt. Veel mensen vinden een (karig) inkomen in de verbouw van maniok en in som mige gebieden in Thailand is er geen andere mogelijhcid dan de maniokteelt. De EG-deskundigen gaven Gun delach nog twee argumenten mee. Maniokteelt is slecht voor de grond en beperking van de maniokver- bouw maakt grotere diversificatie van de Thaise landbouw mogelijk Die zijn natuurlijk wel waar. maar klinken al te hypocriet, als ze uit de mond van een Europees land bouwcommissaris komen. Met Aziatische beleefdheid hebben de Thaise autoriteiten toegezegd dat ze zullen streven naar beper king van de maniokuitvoer naar de Gemeenschap- Of dat wat uithaalt, wordt in Brussel echter nog be twijfeld. Meer maniok betekent meer goedkoper produceren, en dat is precies waartoe de" meeste boeren gedwongen zijn als ze hun inkomen op peil willen houden. En dat is precies de kern van de huidi ge probelem bij het Europese prij zendebat. VAN DEN DOEL In dc maatschappelijke discussie over de arbeidstijdverkorting ontbreekt meestal het belang rijkste punt. Wetenschappers, vakbondsleiders en linkse par tijpolitici sloven zich uit om te bewijzen dat arbeidstijdverkor ting bijdraagt aan de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk of het vrouwen-emancipatiepro bleem. maar niemand stelt de vraag aan de orde hoe groot de ef fectiviteit is van arbeidstijdver korting in vergelijking tot andere instrumenten van werkgelegen heids- en emancipatiebeleid. Dit schrijft prof. dr. J. van den Doel in het blad Economisch Statists sche Berichten Van den Doel zegt dat dit gemis des te pijnlijker is, omdat inmiddels één ding duide^ lijk is geworden: arbeidstijdverkor ting kan alleen een bijdrage leveren aan de werkgelegenheid als aj wordt betaald, d.w.z. als degenen die minder gaan werken ook even redig minder gaan verdienen, „Arbeidstijdverkorting kost de werknemers dus geld en dan ligt de vraag voor de hand of dit geld niet doelmatiger kan worden besteed via een ander beleidsinstrument, bijvoorbeeld via een uitbreiding van de collectieve diensten", aldus Van den Doel. Volgens hem worden via arbeidstijdverkorting arbeids plaatsen geschapen in het be drijfsleven en door uitbreiding van de collectieve diensten in de pu blieke sector. Hierdoor zal er dus worden bezuinigd op de werkloos heidsuitkeringen. waardoor extra geld vrijkomt dat voor meer ar beidstijdverkorting of meer col lectieve dienstverlening kan wor den gebruikt, zo meent hij. „In beide gevallen ontstaan er ar- beidsmarktproblemen. In het ge val van creatie van arbeidsplaat sen in de particuliere sector zullen werkwillige vrouwen zich moeten (om)scholen tot metaalarbeider ol elektromonteur. Indien arbeids plaatsen in de publieke sector wor den geschapen, zullen werkwillige mannen zich moeten laten om scholen tot verpleger of gezins verzorger". aldus Van den Doel, die daarna opmerkt dat dit weinig kans van slagen zal hebben. Bij uitbreiding van de collectieve dienstverlening is het volgens van Den Doel zeker dat extra arbeids plaatsen worden geschapen, terwijl dit in het geval van arbeidstijdver- ■kortlng lang niet zeker is Volgens Van den Doel is arbeid stijdverkorting bezig om een ideologie te worden. „Groenevelt, de voorzitter van de Industrie bond NW, eist arbeidstijdverkor ting, omdat hij dat ziet als zijn „opdracht": het veranderen van de maatschappijstructuur. Max van den Berg. kandidaat voor het voorzitterschap van de PvdA. roept uit: „Als de Industriebondde strijd aangaat voor een 35-urige werkweek, is dat een socialisti sche strijd, dan hoort de partij daar achter te staan". Van der Doel: „Maar zoals vele ideologieën, is ook deze ideologie of een middel om te bezuinigen op informatie, of een dekmantel voor het eigenbelang. De ideologie van de arbeidstijdverkorting be zuinigt op informatie voor zover zij de arbeidstijdverkorting af schildert als het instrument van emancipatie- en-of werkgelegen heidsbeleid bij uitstek". De ideologie van de arbeid stijdverkorting is een dekmantel voor het eigenbelang, voor zover de vrouwen en de werklozen als vijgeblad worden gebruikt voor het gezonde egoistische verlangen om het goede, zuur verdiende geld niet te besteden aan probleem gezinnen, bejaarden, vrouwen, werklozen en andere kansarmen, maar akn arbeidstijdverkorting, d.w.z. aan iets van jezelf dat elke dag opnieuw weer duidelijk zicht baar is", aldus Van den Doel. De 9e start van het Zuidafrikaanse in formatieschandaal, „Muldergate" zoals het in Pretoria wordt genoemd, ligt waarschijnlijk in Nederland, er gens tussen Amsterdam en Den Haag. Eind 1970, begin 1971 hield dr. Eschel Rhoodie, toen perssecretaris van de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag, een serie gesprekken met twee van zijn vrienden, de toenmalige di recteur van Elsevier's Magazine, Hu- bert G. Jussen, en de hoofdredacteur van dat blad, Martin G. Duyzings. Sa men besloten zij een Zuidafrikaans nieuwsmagazine op te richten, mik kend op de internationale markt van geïnteresseerden in Afrikaanse zaken. „To the Point" werd uiteindelijk de naam van dat blad. De Limburgers Jussen en Duyzings werden uitgever en hoofdredacteur van To the Point, dr. Rhoodie plaatsvervanger van de hoofdredacteur. Het was het eerste project In de serie activiteiten van Rhoodie en zijn poli tieke bazen, in het kader van het stre ven naar verbetering van Zuid-Afrika's „image" in het buitenland In de loop van 1978 werd steeds duidelijker dat Rhoodie en de zijnen in hun ijver zo ongeveer alle financiële en budgetair- politieke regels hadden overtreden die in Zuid-Afrika en andere landen be staan. om nog maar te zwygen van - volgens sommigen geslaagde - pogin gen tot corruptie iNaast. de Engelstalige pers in Zuid- Afrika ziet men in Pretoria vooral een viertal juristen ais drijvende krachten achter de onthullingen over de on geoorloofde praktijken van het minis terie van informatie. Dat zijn rechter Anton Mostert. die vorig jaar weigerde in te gaan op een verzoek van minister president Pieter Willem Botha zijn on derzoek naar misbruik van staatsgel den stop te zetten, de advocaten Van Rooijen en Louis Nel en de vroegere ad vocaat - nu minister van buitenlandse zaken - Roelof („Pik") Botha. Het schandaal begon vorig jaar maart met publikaties in de Sunday Express over „uitstapjes" van dr. Rhoodie met vrouwen en vrienden naar de droom- eilanden van de Seychellen, waarvoor enkele duizenden rand uit de staatskas waren gebruikt. Daarna volgde het ont slag van dr. Rhoodies broer, Denys. die enkele weken na de eerste onthullingen pornografische lectuur het land bin nensmokkelde en daarby door de douane werd betrapt. Het schandaal leek eerst te eindigen met het ontslag van dr. Eschel Rhoodie zelf en met het aftreden van dr. Connie Mulder als minister van informatie en als leider van de Nationale Partij in de provincie Transvaal Reeds enkele weken na de eerste uitga ve van „To the Point" schreef het Fran se tijdschrift „Jeune Afrique" - dat no- tabene bij dezelfde drukker „Smeets Offset" in Weert werd gedrukt - dat „To the Point Pretoria's propagandapu- blikatie is". Een van de beste druk- technici van Smeqts, Will Th. Kohl, werd naar Johannesburg gehaald om daar voor de nieuwe uitgeversmaat schappij „African Publishing Com pany" te werken. Dr Rhoodie had echter grotere plan nen. Enkele maanden later werd hij se cretaris van informatie in het minis terie onder dr. Connie Mulder. In „To the Point" zelf - alhoewel herhaaldelijk door de uitgever Hubert Jussen ont kend - wordt nog steeds beweerd dat dit blad eveneens werd betaald door het ministerie van informatie. Pik Botha, die na het aftreden van dr Connie Mulder, ook het departement van informatie overnam, zei enkele we ken geleden dat hij noch kon bevesti gen noch kon ontkennen dat het blad staatsgeld had ontvangen. Deson danks staat vast dat dr. Rhoodie, die inmiddels een boek had geschreven dat de naam had „The Paper Curtain", tij dens zijn werk bij dit blad zijn eerste plannen uitwerkte om de strijd tegen de vijanden van Zuid-Afrika op te nemen „Ik verklaar hiermede uitdrukkelijk dat het departement van informatie over de jaren heen herhaaldelijk door de regering werd gevraagd om met sen sitieve en zelfs buitengewoon geheime operaties als tegenactie tegen de pro pagandaoorlog tegen Zuid-Afrika te beginnen. Geld werd in het geheim voor dit doel gebruikt. Ik kreeg de volmacht van de regering in tegenwoordigheid van twee van mijn plaatsvervangers en een ander persoon om tegenacties te beginnen, alsof wij ons in staat van oorlog bevonden en dat geen regels en geen wetten invloed op ons doen en la ten zouden hebben". Dit verklaarde dr. Eschel Rhoodie op 6 mei 1978. dus lang voordat het infor matieschandaal algemene aandacht had getrokken. En de geheime oorlog begon. Dr Rhoodies plaatsvervanger, Les de Villiers. die thans nog voor de Sydney Baron advertentiemaat schappij in New York werkt, kreeg de geheime naam .Dirty Harry" Hij was belast met geheime projekten. 'Thor' Rhoodie zelf heette „Thor", de god van de donder. Generaal Van den Bergh, toen nog hoofd van Zuid-Afrika's ge heime dienst „Boss", werd „Die Moses' genoemd en minister-president Vorster had de naam „Olympus", de berg der goden. Het project „The Citizen" - een dagblad dat met meer dan dertig mil joen rand belastinggelden als propa- gandacourant voor Zuid-Afrika s poli tiek werd opgebouwd - heette „An- nemarienaar dr. Rhoodies dochter, die thans nog m Johannesburg woont. Geheel onverwachts bedankte John Balthazar Vorster in september verle denjaar als minister-president. Enkele weken later werd hy staatspresident van Zuid-Afrika Bijna een maand later sprak de onafhankelijke rechter Anton Mostert van „corruptie, gebruik van steekpenningen en andere onregelma tigheden in het departement van in formatie" Het gehele schandaal rondom het dag blad „The Citizen" kwam aan het dag licht. Steeds duidelijker werd de vraag gesteld wie van de ministers onder premier Vorster - naast dr. Mulder.- bij de gehele affaire was betrokken. In december 1978 verliet dr, Rhoodie Zuid-Afrika. Hij keerde niet meer terug en zijn paspoort werd ongeldig ver klaard Sindsdien leefde hij onderge doken by zyn vroegere vrienden in Ne derland. Frankrijk Engeland. Een tijd lang woonde hij in het appartement in Cannes dat door mevrouw Olga Jussen. geb Van Waesberghe, was gekocht. In februari gebeurt dan het meest raad selachtige in de loopbaan van de 47 jaar oude dr Eschel Rhoodie Hy noemt de namen van Vorster. senator Horwood (minister van financiën), Louis le Gran ge (minister van toerisme», Jimmy Kruger (minister van justitie) en zelfs van Pieter Wilhelm Botha (toen minis ter van defensie) en beweert dat zy allen bij het schandaal betrokken zyn, dat zij wisten van bepaalde geheime projec ten, dat zij zelfs hun goedkeuring eraan gaven Angst Dr. Rhoodie leeft in angst. Hy zegt dat hij 41 tapes vol heeft met precieze in formaties over alle geheime onderne mingen en dat hy in staat is om de rege ring ten val te brengen. In een laatste wanhopige poging reizen de vroegere Boss-chef generaal Hendrik van den Bergh en de failliete zakenman Josias van Zijl naar Europa en sluiten met Rhoodie een contract Hij zal een nieuwe baan en geld krijgen als hy zwijgt. Maar dr. Rhoodie weet blijkbaar niet meer wat hij doet. Hij wordt opge spoord in het stadie Quito in Ecuador door de journalist d'Olivera van „The Star", die een goede vriend van Vorster is en blijkbaar - zo zegt men - door zijn medewerking de juiste verblijfplaats van Rhoodie kreeg. Maar het blijkt dat Rhoodie al lange gesprekken heeft ge voerd met de journalist Mervyn Rees van de Rand Daily Mail. Hij vertelt talloze byzonderheden en details. Enkele weken daarna vliegt de hoofdredacteur van dit blad naar Europa om Rhoodie te overtuigen de tapes te publiceren. In een hoofdartikel eist de hoofdreacteur Allister Sparks van de Mail opnieuw het aftreden van de regering-Botha. De ontwikkeling neemt groteske vor men aan. De els van nieuwe verkiezin gen wordt in Zuid-Afrika steeds duide lijker gesteld. De nationale partij staat op het punt om in twee helften te split sen Zelfs dr Connie Mulder dreigt mei een „comebach". Er worden namen ge noemd van belangrijke buitenlandse politici, zoals Giscard d'Estaing van Frankrijk, die steekpenningen via dr Rhoodies departement zouden hebben ontvangen. In Kaapstad wordt gesproken van een nieuwe coalitieregering, die zou moeten bestaan uit de progressieve federale party en de nieuwe Republic-partlj De eis wordt steeds duidelijker gesteld om Zuid-Afrika thans - voordat het te laat is - schoon te vegen. Maar nog meent de Nationale Partij, dat het nog niet te laat is. Dr. Connie Mulder wordt door de conservatieve dr Andries Treurnicht onder druk gezet en verklaart dat dr. Rhoodies beweringen, dat het kabinet-Vorster voor de verkie zingen in 1977 wist van de transactie met „The Citizen", nietwaar is Toen dr. Eschel Rhoodie juli vorig jaar als secretaris van informatie terug trad, kreeg hij een boek cadeau dat de titel droeg „The worlds last mys teries". Hel lijkt erop alsof het geval* Rhoodie en het informatieschandaa» in Zuid-Afrika nog lange tijd een va® de „laatste geheimen van deze wereld zal blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 4