MEER AANDACHT SCHENKEN PRESENTATIE WATERSCHAPPEN Vasthouden aan uitbreiding met 1500 ligplaatsen Oosterschelde Protest jonge boeren in Bergen op Zoom tegen landbouwbeleid NOG TWEE VERENIGINGEN UIT FEDERATIE VISSERSVAARTUIGEN NIEUW VERPLEEGHUIS OOSTBURG BREIDT UIT IN Icivooy Zingmee met\ëronica! Toestemming voor bouw vierde 'poot' met voorlopig 20 bedden 'Medewerker Unie van Waterschappen: ZATERDAG 24 MAART 1979 GEEN MEERDERHEID IN STUURGROEP VOOR POGING AANTAL TOT 1000 TE BEPERKEN MIDDELBURG - Een poging om de komende twee jaar de belangrijkste ontwikkelingen op het terrein van de recreatie langs de Oosterschelde te beperken tot duizend nieuwe ligplaatsen voor jachten heeft vrijdagmiddag in de - openbaar gemaakte - vergadering van de stuurgroep Ooster schelde niet de steun van de meerderheid gekregen. De stuurgroep stelde zich achter de visie van het dagelijks bestuur om in een „interim-periode" tot 1981 vijftienhonderd nieuwe ligplaatsen mogelijk te maken en verder geen belangrijke recreatievoorzieningen toe te staan. Voor een definitief beleid wil de stuurgroep een ontwikkelingsmodel laten uitwerken, waarbij wel projec ten voor dag- en oeverrecreatie van belang mogelijk zijn en waarbij locale aantasting van de natuur en eventueel visserij bespreekbaar is. GEMEENTEN TREKKEN IN DISCUSSIE EEN LIJN De inspecteur voor de ruimtelijke or dening. drs. G. Wamelink signaleerde, dat de voorgestane groei met vijftien honderd ligplaatsen een „nog niet we tenschappelijk onderbouwde aanna me'' is. Op grond van ecologische mo dellen toonde hij een voorkeur voor een voorzichtiger beleid in de komende paar jaar. De hoofddoelstelling van het beleid - „behoud en waar mogelijk ver sterking van de natuurlijke waarden in de Oosterschelde'' - achtte hij juist; maar naai" zijn mening wordt dat uit gangspunt in de uitwerking van be leidsalternatieven niet volledig .,op waarde" geschat: visserij en recreatie krijgen dan in zijn optiek een hogere prioriteit dan men ke zou mogen ver wachten. Tegen die achtergrond be pleitte drs Wamelink een voorlopige groei, die de duizend ligplaatsen niet te boven gaat, daarin gesteund door Zeeuwse milieu-inspecteur drs. G. Beijen. Tegen die opvatting kwam verzet van met name de vertegenwoordigers van de twaalf Oosterscheldegemeenten. verkeer en waterstaat landbouw en vissery en crm. Zij meenden, dat het verantwoord is om met die vijftien honderd, ligplaatsen als mogelijke uit breiding een beleid te voeren, dat ook de natuurwaarden niet aantast. Burgemeester J.L. van der Linde van Kortgene sprekend namens de geza menlijke gemeenten in de stuurgroep - verklaarde, dat het na de regeringsbe slissing over de Oosterschelde „on juist" zou zijn een andere prioriteit te stellen bij de ontwikkeling van het Oos- terscheldegebied dan eerst de natuur, dan de visserij en vervolgens de recrea tie. Wel vond hij „een zekere nuance ring gewenst, waarbij voorshands met name .wordt, gedacht over de te lage rangorde van de beroepsvaart in deze opzet.De heer Van der Linde bepleitte een langere interim-periode dan tot eind 1980. „Wij gaan ervan uit;-dat op het moment van de definitieve beleids beslissing de 1500 ligplaatsen voor de recreatie reeds zullen zijn toebedeeld." Voor de definitieve planning gaf hij namens de gemeenten - behalve Sint- Philipsland. dat zich tegen recreatie in de Oosterschelde uitsprak - de voor keur aan een model „waarin een onder deel zal zijn de ruimte voor meer dan vijftienhonderd nieuwe ligplaatsen." Met name voor de sport visserij vroeg de heer Van der Linde bij de verdere stu dies „ruime aandacht „Wij staan er positief tegenover, maar er is een re glementering nodig om verkeerde ont wikkelingen om te buigen Afwachten Stuurgroep-voorzitter A.L. van Geesbergen betoogde, „dat het dage lijks bestuur afwacht welke plannen er worden voorgelegd." „Maar de plannen, die er komen, worden getoe tst op de hoofddoelstelling om na te gaan of ze wel of niet kunnen worden uitgevoerd." Hij toonde zich bereid om in dit stadium wat betreft de uitbouw met eventueel 1500 ligplaatsen „niet met minima en maxima" te werken. Daarbij wees hij er wel op, dat de coör dinatiegroep Oosterschelde nog eens tudie maakt van de conflicten tussen natuur en watersport, welke resulta ten beschouwd moeten worden bij de definitieve planning voor het Ooster- schelde-eebied. Bij de formulering van de algemene beleidslijnen voor het Oosterschelde- gebied kwamen twee concrete projec ten aan de orde. De Goese wethouder J.H. Roose wees aan de hand van een uitvoerige notitie van de gemeente Goes op de situatie, die zich voordoet bij het Goese Sas (de toekomstige dode kanaalarm) en de recreatie-activiteiten die daar al aan de orde zijn. „Daar moe ten zaken worden geregeld, om te voor komen dat er wildgroei ontstaat." zei hij. „Als daarvoor geen plannen worden gemaakt, doet men tekort aan de reali teit." PPD-directeur ir R. Adriaansens liet weten „de neiging te hebben het met die.visie eens te zijn: als je niets doet. krijg je er allerlei ontwikkelingen, die we met z'n allen juist willen voor komen," zo zei hij. Ir. H. Engel, voorzit ter van de coördinatiegroep Ooster schelde - de technische club - liet weten, dat de kwestie van het Goese Sas in de verdere studie zal worden meegeno men. Werkhaventje Datzelfde zal ook gebeuren met de mo gelijkheden om van het werkhaventje van rijkswaterstaat bij Sint-Philips- land een jachthaven te maken. Bur gemeester A. Remery van Nieuw-Vos- semeer herinnerde eraan, dat daarover toezeggingen zijn gedaan, ter com pensatie van de nu verdwenen jacht havens van Oud-Vossemeeren Nieuw- Vossemeer. Ir. Engel lietweten, daterin september- oktober van dit jaar meer informatie zal zijn over de verschillende nu gekozen alternatieven. Begin 1980 zal de stuurgroep een beslissing moeten ne men over de inspraak rond de plannen; die inspraakprocedure moet in het tweede kwartaal van 1980 worden uit gevoerd. Daarna kunnen de resultaten worden verwerkt en is het de bedoeling, dat eind 1980 de stuurgroep spreekt over het defintief uit te zetten beleid voor de inrichting Oosterschelde. De protesterende jonge boeren in Bergen op Zoom. „STRAKS STAAN WE ALLEMAAL OP STRAAT" A.L. VAN GEESBERGEN Panties voorjou en sokken voor pa! "T Kwaliteit dat kun je zien JP» en goedkoper bovendien. Veronica volgt mode op de voet. Want BERGEN OP ZOOM - Een dertig bij de Regionaal Agrarische Kommissie (RAK) West-Brabant-Tholen aangeslo ten jonge boeren hebben vrijdagmor gen in Bergen op Zoom gedemon streerd tegen het beleid van minister Van der Stee van landbouw en van de Europese commissie. Aan het einde van de demonstratie voor het gewes telijke arbeidsbureau verklaarden de verbolgen agrariërs dat er op korte termijn hardere acties zullen volgen. „We pikken het niet langer, als het zo doorgaat staan we binnenkort alle maal op straat", aldus een delegatie van de RAK tijdens een informeel on derhoud met twee vertegenwoordi gers van het GAB. De jonge boeren wa ren naar Bergen op Zoom gekomen met een tractor en aanhangwagen, waarop een pop stond, die de onthoofd ing van een agrariër verbeeldde. VLISSINGEN- De Federatie van Vis sersvaartuigen houdt de deur op een kier voor de uitgetreden leden.. Na de Nederlandse Vissersbond, die onge veer een maand geleden liet weten niet langer deel te willen uitmaken van de federatie, zijn nu ook de Vereniging van Schippers-eigenaren te Katwijk en de Vereniging van Reders van Vis sersvaartuigen te IJmuiden uitgetre den. De nu uitgetreden verenigingen menen, dat na hét afhaken van de Ne derlandse Vissersbond, de doelstelling van de federatie - het bundelen van de krachten van de plaatselijke en regio nale verenigingen in een landelijke samenwerking - is ondermijnd en dat het zodoende niet langer zin heeft om deel van de federatie uit te maken. Voorzitter ad interim J. van den Bos te Tholen denkt daar evenwel anders over. Het bestuur heeft dan ook beslo ten de federatie voort te zetten met de vijf overgebleven leden. De heer Van den Bos meent, dat het zonde zou zijn van het werk dat er in is gestoken om tot oprichting te komen om de federatie nu al weer op te heffen. Bovendien blijft de federatie van belang voor de platvis sector, die voor ongeveer 80 procent in de federatie is verenigd. Tenslotte hoopt de heer Van den Bos. dat de aan stelling van een secretaris zal leiden tot meer activiteiten, wat de federatie toch weer interessant zou kunnen maken voor de teleurgestelde leden. „We,hou den de mogelijkheid open voor de uit getreden leden om in de federatie terug te keren", aldus de heer Van den Bos. De federatie bestaat momenteel uit de kottersector van de Zevibel, de Vereni ging Deltavissers Stellendam, DETV Texel, 'Samenwerking' Den Helder en 'Visserijbelangen' Urk. Bovendien hadden de RAK-leden spandoeken bij zich met opschriften als 'Per dag 15 boeren uit de landbouw', 'Van der Stee moet op de plee' en 'Zes tig procent van alle boeren verdient minder dan het minimum-loon'. De jonge agrariërs protesteerden in en bij het GAB, omdat zij vrezen, dat ze bij een voortzetting van het huidige land bouwbeleid over een paar jaar allen staan ingeschreven als werkzoekenden. „Deze actie is niet gericht tegen het ar beidsbureau,, maar moet onze angst onderstrepen", benadrukte M. Geuze, voorzitter van de RAK. De heer Geuze sprak van een uiterst slap optreden van minister Van der Stee in Brussel en verduidelijkte die bewering met een aantal voorbeelden van het 'wanbeleid' van de minister en de Europese com- missie.zoliggen volgens de RAK de prijzen van de aardappelen (15 cent) en uien (1 cent) per kilogram ver beneden de kostprijs. De RAK is voorts van me ning dat de 310.000ton geplande invoer van appels uit met name Australië en Nieuw-Zeeland de toch al slechte fruitprijzen zal doen kelderen. De voor stellen tot verlaging van het B-quotum (met7,5 procent) zullen, meent de RAK, wat betreft de suikerbietenteelt elke boer ongeveer 150 gulden per hectare gaan kosten. Begin „Jonge boeren gaan niet snel de straat op. Dat we het vandaag toch doen doet aantonen hoe slecht de situatie mo menteel is. Ik moet er onmiddellijk bij vertellen dat deze actie nog maar het begin is. Wij vechten voor onze achter ban. Een bedrijfsovername is tegen woordig voor jonge boeren een uiterst moeilijke stap. Een beter beleid zou daarin verbetering kunnen brengen", stelde Geuze, die bijvoorbeeld veel heil ziet in subsidies aan beginnende Bijeenkomst Zeeuwse gemeenten in Kapelle VLISSINGEN - De vereniging van Ne derlandse gemeenten, afdeling Zee land. houdt woensdag 9 mei in 'De Vroone' te Kapelle een algemene le denvergadering. Prof. drs. E. L. Berg, directeur van de vereniging, zal een in leiding houden met als onderwerp: 'Mi nister Wiegel, de bestuurlijke reorgani satie en de gemeentelijke herindeling'. Tevens wordier een koffiemaaltijd ge reserveerd. Advertentie lESSS© tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels Op de voorgrond is men bezig met de werkzaamheden voor de bouw van de vierde la carte 'poot'. Op de achtergrond de bestaande drie 'poten' van De Stelle. vlees- en visspecialiteit OOSTBURG - Het verpleeghuis De Stelle in Oostburg heeft van de minis ter van volksgezondheid toestemming gekregen om uit te breiden met 20 bed den. Dat betekent dat het beddenaan tal van de Stelle wordt gebracht op 120. Hoewel het bestuur op grond van een wachtlijst van 40 personen had ge vraagd om uitbreiding met een een heid van 33 bedden is het bestuur toch wel gelukkig met de beslissing van de minister, aldus bestuurslid P. Philipse uit Breskens. Nog maar kort geleden top 1 maart) werd het nieuwe verpleeghuis bij het St. Antqmusziekenhuis in gebruik geno men. In drie zogemaande 'poten' vin den 100 patiënten een onderdak. Veer tien dagen geleden kwam vanuit Den Haag de beslissing dat nog een vierde 'pooi' mag worden gebouwd, waarin plaats is voor 33 bedden. Maar de mi nister vindt wel dat voorlopig nog maar 20 bedden gebruikt mogen worden. Mocht dan later blijken dat er nog be hoefte aan meer bedden is dan kan, zonder dat er weer bijgebouwd moet worden, het aantal bedden met 13 wor den uitgebreid. Vorige week kon al begonnen worden met de bouw van de vierde poot. Het bestuur van De Stelle wist dat de toe stemming van de minister op komst was en men heeft er voor gezorgd dat alle voorbereidingen klaar waren zodat Opname Uit „een Zeeuws stadje in het noor den van onze provincie" meldt men ons. dat kort geleden een bejaarde dame opgenomen zou worden in een verpleegtehuis. „Terwijl haar zoon met zijn moeder beneden in de auto zaten te wach ten tot het verplegend personeel haar behulpzaam zou zijn om de hoge trap te beklimmen, spoedde de schoondochter zich naar de re ceptie om mededeling te doen, dat de nieuwe bewoonster gearriveerd was." „De receptionisten," zo ver volgt het schrijven „belde om drie verpleegsters en een broeder, die kwamen aangesneld en na ken nismaking de schoondochter on der de arm namen en naar een ge makkelijk zitje leidden: Zij overweegt nu een verjon gingskuur," zo besluit het schrijven mt „een Zeeuws stadje in het noor den van onze provincie." MEER OPENHEID IS UITDAGING GOES - De waterschappen -ook die in Zeeland- zullen in de toekomst meer aandacht moeten besteden aan de pre sentatie van het beleid. Het is erg be langrijk hoe het beleid op de burgers overkomt. Algemeen is er een streven naar grotere openheid en meer openbaarheid. Het is voor de water schappen een uitdaging om daar op de juiste wijze op in te spelen. Deze op merkingen maakte mr O. van der Hei de, medewerker van de Unie van Wa terschappen, vrijdagmiddag tijdens een voorlichtingsbijeenkomst van de Zeeuwse waterschapsbond in Goes. De bijeenkomst was gewijd aan het rap port "het bestuur van het water schap", onlangs uitgebracht door de zogenaamde commissie Merkx. De heer Van der Heide gaf een overzicht van de aanbevelingen die de commissie Merkx heeft gedaan met het oog op een ■nieuwe samenstelling van de water schapsbesturen. Hij benadrukte daar bij dat de activiteiten van het-water schap niet meer uitsluitend gericht zijn op de belangen van de eigenaren van onroerend goed. Mr Van der Heide on derstreepte dat in de visie van de com missie Merkx wordt afgestapt van de aloude waterschapsgedachte belang- betaling-zeggenschap. Hij onder schreef het meerderheidsstandpunt van de commissie Merkx dat algemene verkiezingen voor de samenstelling van de waterschapsbesturen niet wenselijk zijn. maar dat uitgegaan moet worden van een zogenaamde "functionele sa menstelling" van het waterschapsbe stuur. De medewerker van de unie van water schappen zei dat aan het loslaten van de trits "belang-betaling-zeggenschap" niet te ontkomen zal zijn. „Eraan vast houden zal het waterschapsbestel niet ten goede komen. Het is juist de huidige bestuurssamenstelling die sommigen doet twijfelen aan het bestaansrecht van de waterschappen", aldus de heer Van der Heide. Hij maakte duidelijk dat een en ander niet hoeft te leiden tot een meerderheid van de bestuurszetels voor de vertegenwoordigers van het al gemeen belang (zoals huishoudelijke vervuilers). Mr Van der Heide erkende dat de toewijzing van de bestuurszetels aan de verschillende belangengroepen (momenteel ongebouwd, gebouwd en waterkwaliteit) niet wetenschappelijk te onderbouwen is. Hij vestigde er de aandacht op dat de commissie Merkx aanbeveelt om de vertegenwoordigers van het algemeen belang in de water schapsbesturen niet rechtstreeks te la ten kiezen door de bevolking, maar door de gemeenteraadsleden (overi gens wel met rechtstreekse kan didaatstelling door de stemgerechtigde inwoners). De heer Van der Heide gaf toe dat die situatie voor Zeeland een achteruitgang kan inhouden, „Ik kan me voorstellen dat. er veel voor te zeg gen is om het systeem van directe ver kiezingen in Zeeland te handhaven. Men moet ook geloofwaardig blijven ten opzichte van de bestuurden", be toogde hij. ,,En een geringe opkomst mag niet het argument zijn om een di rect kiesrecht af te schaffen" Mr Van der Heide ontkende dat inschakeling van de gemeenteraden bij de verkiezing van de waterschapsbesturen leidt tot het ondergeschikt maken van het wa terschap aan de gemeente. Hij merkte op dat het waterschap een eigen vorm van openbaar bestuur is, naast de ge meente en niet eronder In de discussie onderstreepten ver schillende Zeeuwse waterschapbe stuurders dat inschakeling van de ge meenteraadsleden minder zinvol geacht wordt. „Er wordt gesuggereerd dat gemeenteraadsleden zo exploeiet het algemeen belang dienen en ik be twijfel dat*', stelde dijkgraaf P. van Hoeve van het Axeler Ambacht. Mr agrariërs, waaraoor „bovendien dt werkgelegenheid wordt gewaarborgd en mogelijk zelfs kan worden uitge breid". In het gesprek met de GAB-medewer- kers ging de heer Geuze ook nog in op de overschotten in de EEG-landeii (melk, varkensvlees en fruit) Geuze:„De produktie in EEG-verband moet worden stopgezet, temeer omdat landbouw en veeteelt in de derde we reld er nadelig door wordt beïnvloed. Daarnaast moet het beleid niet op de grote, maar op de middelgrote bedrij ven worden afgestemd". Cargill heeft ook belangstelling voor Gent GEN'T- Het Amerikaanse oliezaad- verwerkende bedrijf Cargill, dat on langs belangstelling toonde voor ves tiging aan de Terneuzense Zevenaar- haven, blijkt ook het oog te hebben la ten vallen op de kanaalzone bij Geul. Twee maanden geleden heeft het be drijf bij de Belgische regering geïnformeerd naar de vestigingsfacili teiten vooreen nieuwe olieslagerij, die op korte termijn zo'n tweehonderd ar beidsplaatsen kan scheppen. Het ant woord is tot nu toe uitgebleven, aldus adjunct-driecteur Draaier van Cargill, die zegt 'met enig ongeduld' te wach ten op een reactie van de Belgische staatssecretaris Eyskens. De heer Draaier heeft voorts laten we ten het 'verstandig' te vinden van bur gemeester C. Ockeloen van Temeuzen, dat hij niet direct groot optimisme be toonde ten aanzien van de vestiging van het bedrijf aan de Zevenaarhaven. In Belgie bestaat enige twijfel aan de voornemens van Cargill. Er zou name lijk sprake van zijn. dat Cargill eerder deelname zou willen in het Belgische oliezaadbedrijf Van der Moortele en dan zou afzien van een vestiging In de Belgische kanaalzone. Adjunct-direc teur Draaier noemt dat evenwel 'onzin nig'. „Ons nieuwe bedrijf zal ondermeer veevoer produceren, iets heel anders dan Van de Moortele, die zich in de ka naalzone gaat toeleggen op de verwer king van soja. We zitten elkaar dan ze ker niet in de weg". Bij Cargill vindt men, dat binnen twee maanden de keuze van plaats vast moet liggen. de bouw onmiddellijk kon starten. Het was alleen nog wachten op de bouwver gunning van de gemeente Oostburg. Het verlenen van die vergunning hing ook af van gedeputeerde staten van Zeeland Dit college moest eerst goedkeuren dat de 'agrarische grond' waarop de vierde poot voorzien was, de bestemmings 'volksgezondheid' kreeg. Vorige week kwam die goedkeuring vanuit Middelburg. En dat betekende dat de eerste paal geheid kon worden. De drie al in gebruik zijnde poten moe ten nog officieel worden geopend Dat gebeurt eind mei/begin juni. Metde bouw van de vierde poot is ongeveer een jaar gemoeid. KLOK SEIS WEG TE MIDDELBURG KEERT TERUG MIDDELBURG - De klok by til Seisweg te Middelburg, die b\j de aanleg van het derde deel van het tangent tijdelijk het veld moest ruimen, komt terug. De duidelijk herkenbare klok, indertijd door de buurtvereniging Seisweg en omge ving daar geplaatst ter ere van het 25-jarig ambtsjubileum van konin gin Wilhelmina, zal met enig of ficiéél vertoon dinsdag opmeuu: aan de Seisweg, tegenover de lo dengang worden geplaatst. De herplaatsing zal worden opge luisterd door wethouder G B Schoenmakers, van gemeentelijke energiebedrijven en de oud-voor zitter van de voormalige buurtver eniging, de heer P de Vos. De klok is door de ijkdienst. van de gemeen te volledig opgeknapt en voorzien van tl-verlichting. Het uurwerk werd gereviseerd en de cijfers zijn opnieuw geschilderd. Van der Heide vond dat ervan uitge gaan moet worden dat gemeente raadsleden wél het algemeen belang dienen, "al weet ik niet of het in de praktijk altijd zo is". Hij was niet be zorgd voor een verpolitisering van de waterschapsbesturen. In dit verband vroeg de heer Van der Heide zich af op welke wijze men in een water schapsbestuur partijpolitiek kan be drijven. Voorzitter A. M. Geluk van de Zeeuwse waterschapsbond deelde aan het begin van de goed bezochte bijeenkomst mee dat de Zeeuwse bond half april een standpunt over het rapport "het be stuur van het waterschap" kenbaar zal maken. Hij zei dat er overigens weinig tijd beschikbaar gesteld is door de unie van waterschappen om het rapport (dat in januari '79 uitkwam) zorgvuldig en in overleg met de "basis" te bestuderen. „Deze te korte behandeling zou later nog wel eens betreurd kunnen worden", aldus de heer Geluk Collectie voorjaarskleding nu maximaal op peil! Enorme keuze in klassekostuums zoals Mayfair. Wilson Glenny, Reid Taylor, Cox Lennon enz Regenjassen sportief of gekleed. Combinaties Overhemden Fablo, Melka en Jassó. Sinds 1900. HERENMODE Gortstraat 32-34, J Middelburg, tel. 12508

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2