Roxy Music Even puzzelen HENGELBOUWTIPS BRIDGE HUMOR SPEL VAN KAT EN MUIS dammen/ HERINNERINGEN AAN WELEER IN 'MANIFESTO' asanaasöara soa ffiüci ca m STERKE TONNYRIEMENS schaken/c. jansen 7ATERDAG 24 MAART 1979 PZC/ zaterdagkrant 29 In 1972 verscheen de eerste lp van Roxy Music, simpelweg •Roxy Music' geheten. In 1973 werd 'For your pleasure' uitge bracht en in datzelfde jaar kwam 'Stranded' uit. Drie werkelijk prima langspeelplaten van een groep, waarvoor de popjour nalisten nauwelijks voldoende superlatieven konden aandra gen. Roxy Music zorgde yoor een geheel nieuw geluid in 'de popmuziek. Lof alom. Maar Roxy Music bleef steken. Helaas. De langspeelplaten die volgden /Country Life' en 'Sirene') hadden net net dat verrassende element, wat 3ryan Ferry en z'n groep in hun voor bande werkstukken hadden weten te fegen. De heren waren op elkaar uit- fèkeken De afloop is bekend. Zo'n ine jaar geleden viel de groep uiteen. Diverse leden zochten hun heil in een solo-carrière. Zo maakte gitarist Phil Manzanera enkele platen, die best aardig waren. Maar hij slaagde er toch niet in om met kop en schouders boven de middelmaat uit te steken. De ver koopcijfers vielen tegen en zo versche nen zijn lp's alras in de uitverkoop- bakken van de platenhandelaars. Talerdag 24 maart VLISSINGEN - Het lang verwach te optreden van Gruppo Sportivo inde mts van Vlissingen vanavond is, zoals eerder tot veler spijt ver meld. geheel uitverkocht. Het op treden van Gruppo Sportivo wordt voorafgegaan door de Zeeuwse groep Monroe. Aanvang 20.00 uur. POORTVLIET - De Vlaamse liedjeszanger Miel Cools brengt zijn bij velen geliefde repertoire 't Oude Raed'uus in Poortvliet. Het begin van zijn optreden is om 20.00 uur Zondag 25 maart. VLISSINGEN - De groep 'Perad- venture' verzorgt een optreden in hetVlissingse café 'De Concurrent De groep speelt eigen werk en Crosby, Stills, Nash en Young- nummers. Aanvang omstreeks 1500 uur BERGEN OP ZOOM - De Botte Bommel in Bergen op Zoom heeft voor zondagmiddag een optreden van de Nederlandse folk-groep Fo- wre op het programma staan. De groep brengt traditionele Schotse en Ierse volksmuziek met ge bruikmaking van originele instru menten. Aanvang 14.30 uur. Vrijdag 30 maart MIDDELBURG - Jongeren centrum 'De Beuk' presenteert een optreden van Jonathan Richman and The Modem Lovers Van hen verscheen vorige week een vijfde elpee, getiteld 'Back in your kife' Aanvang 21.00 uur. Zaterdag 7 april. VLISSINGEN - De mts is deze avond getuige van een optreden van Kayak. Deze bekende Neder landse groep is de laatste tijd in ternationaal erg sterk aan het doordringen. Aanvang van het ge beuren 20.00 uur. Bryan Ferry is altijd al een indivi dualist geweest Ook toen Roxy Music nog bij elkaar was produceerde hij en kele (minder geslaagde) solo-lp's Nu het uiteenvallen van de groep ging het met Ferry alleen maar bergafwaarts. Op 'In your mind' recept van Roxy Music Maar zijn laatste plaat 'The bride stripped bare' was een absoluut dieptepunt in zijn carrière; gladjes en zonder enige verrassing. Van zijn aan vankelijke creativiteit was weinig meer over. Bryan Ferry, de man van wie ooit werd geschreven, dat hij voor een revolutie (nou ja) in de popmuziek kon zorgen, maakte" in zijn eentje weinig meer waar van al die lofuitin gen. die in het begin van de zeventiger jaren met kwistige hand over zijn keu rig gecoiffeerde hoofd waren uitge strooid. Herenigd Roxv Music (weliswaar met enkele wijzigingen in de bezetting) is weer herenigd. Begin deze maand gaf de groep enkele concerten in ons land. Ze waren stuk voor stuk uitverkocht. PLATEN Southside Johnny and the Asbury Jukcs - Hearts of stone EPIC EPC S29941 Sm Jouthside Johnny (Lyon) en zjjn band de 'Asbury Jukes'. zijn door een gemeenschappelijke achtergrond hecht verbonden met de huidige 'boy- wonder' van het internationale pop- wezen, Bruce Springsteen. Beiden zijn voortgekomen uit de vroegere Asbury- zestigerjarenscene en dat is op Southside Johnny's derde elpee. Hearts of Stone'. duidelijk te merken Lyon's makker Springsteen schreef twee nummers op deze elpee, waaron der de schitterende titelsong. Daarnaast is Stevie van Zandt, gita rist in de band van Springsteen op diens 'Darkness on the edge of town', tevens gitarist in de Asbury Jukes. Op 'Hearts of stone', ontpopt hij zich te vens als de belangrijkste componist. Hij droeg maar liefst zes nummers aan. Voeg daarbij het feit dat 'Miami Steve' 'Hearts of stone' co-produceerde en ar rangeerde en alle stukjes van de leg puzzel passen in elkaar. Southside -Johnny beweegt zich in het rhythm Want Roxy Music is nog steeds een begrip. Een paar weken eerder was de nieuwe lp verschenen: 'Manifesto' De ver wachtingen waren zeer hoog gespan nen. Maar Roxy Music heeft daaraan nauwelijks kunnen beantwoorden Natu.urlijk, er staan enkele werkelijk prachtige nummers op de plaat. Bryan Ferry, Phil Manzanera en Andy Mac- kay zijn echt wel musici die hun vak verstaan. Zeer zeker het titelnummer 'Manifesto' doet denken aan de betere tijden van Roxy En. ook songs als 'Trash* en 'Stranger trough the years' kunnen wedijveren met de songs, die Roxy Music op de eerste lp's neerzette Maar het merendeel van de nummers stijgt nauwelijks uit boven de kwali teit van de muziek, die Bryan Ferry na de ontbinding van de groep meende te moeten maken. Best leuk om naar te luisteren. Maar het is onmogelijk vol te houden, dat Bryan Ferry en de zijnen voor een ommekeer in de popmuziek kunnen zorgen, zoals een paar jaar geleden zo opgewekt werd voor speld R. S. blues-genre waann naast Springsteen ook iemand als Graham Parker opereert. 'Hearts of stone' is in dit ge nre een praktisch onovertroffen plaat. De zang van SJ is rauw. ongepolijst maar gevoelig en iets melodieuzer dan die van maat Springsteen. Daarnaast heeft de band een hecht groepsgeluid ontwikkeld, waarin de nadruk ligt op de felle, schetterende vijfkoppige ko persectie, de ingeleefde zang van SJ en de lange uithalen van sologitarist Billy Rush. De werkelijk schitterende com posities op 'Hearts of Stone' kunnen in coverversies door wat meer media- oriented' groepen met gemak de beste helft van de hitparade vullen Denk maar eens aan "Fire". een Bruce Springsteen-werkje dat door de herbo ren Pointer Sisters tot in de hoogste hitsferen is gezongen. Maar die cover versies zijn er alleen maar voor de slecht geïnformeerden en gemak- zuchtigen onder ons. Wij laten ons niet voor het lapje houden. Iemand die ook maar een beetje let op wat er in de hedendaagse pop aan kwaliteit te koop is. kan 'Hearts ol Stone' onmogelijk over het hoofd zien vhv Horizontaal: 1 skelet; 7 gebak; 11 sieraad; 12 loot; 14 meisjesnaam; 16 dorpje in Overijssel; 18 symbool voor tantalium; 20 inge wijde; 23 jongensnaam; 25 slede; 27 wasem; 28 stuk stof; 30 vreesachtig; 32 optelling; 33 scheepsvloer; 35 voedsel. 37 voorzetsel; 39 aansporen; 41 achter. 42 duikereend; 44 afdeling: 45 dwaas; 47 jongensnaam; 49 gerief 52 meisjes naam: 54 vertragingstoestel; 56 door gang. 57 vochtmaat; 59 jongensnaam. 60 meisjesnaam: 62 plaats in Frank rijk; 64 getijde: 66 keur. 68 kansspel; 69 Amsterdams Peil; 71 bouwland; 73 vlaktemaat; 75 bijbelse figuur; 77 voortdrijfmachine; 79 graan; 80 ban diet Verticaal: 1 bitter vocht; 2 daar: 3 al. 4 reeds: 5 moeder. 6 ereis; 7 geheel de uwe: 8 sle de 9 toeF; 10 opdracht; 13 buigen; 15 afdruk. 17 roeispaan: 19 loopkever. 21 gravure, 22 jongensnaam; 24 drink gerei; 26 rivier (Spaans); 29 keuken gerei; 31 pret; 33 deel van huis. 34 wig, 36 voorvechter: 38 vis; 39 getemd; 40 troefkaart: 4j mee; 44 vangwerktuig; 46 paardje; 48 kort ogenblik. 50 met selspecie; 51 titel; 53 keurig; 55 met: 57 paling; 58 insekt; 61 indien; 63 por; 65 niet mis; 67 uniek: 70 voor; 72 vod; 74 bijwoord; 75 voegwoord; 76 voorzetsel: 77 vaartuig; 78 in. Uitslag vorige puzzel: B QEQ H H 12 E BB '".0130 (2012 O rJ3®a!aBaaB@ I ana s BDSSQaiiS) u)\ hengelen/h. van schelven 10de bekende serie Vi§tips van El- "jee Focus zijn weer 2 nieuwe Vis- TOekcn toegevoegd. Dit zijn 200 ®|tlbouwtips van Kees Ketting en «ode Boer en 200 vliegbindtips van •Alphenaar en Nico van den Ven. is in de eerste plaats een uniek jjjjt omdat er nog nimmer in Ne- in boekvorm over hen- ®qüw geschreven is. ■^rste reactie zullen echter velen tet' Waar is zo'n boekje voor 110- Als ik een hengel wil hebben stap 'naar de hengelsportwinkelier, die Srate collectie in voorraad heeft, '»ek'er één uit. die naar mijn gevoel rOttst aan mijn wensen beant- Voor een sportvisser die als be- ^-ng start is het ook beter om een 3-' bij de winkelier te kopen, om- •Jij dan in de regel nog niet precies ~*at hy wil. De hengelsport win- Z* dan de juiste man om met ^dndig advies behulpzaam te zijn aankoop van de eerste hengel. 13 sportvisser echter enige er varing heeft, krijgt hij allerlei wensen wat betreft zijn hengel. Met de toene ming van de ervaring stijgen de wen sen. Op een zeker moment zal de hen gelsportwinkelier niet meer volledig aan de wensen van de hengelaar kun nen voldoen. Dan is het reuze handig als je als hengelaar zelf iets aan zo'n hengel kunt veranderen, om zodoende toch een hengel naar wens te krijgen Men kan er b.v. een extra geleide oog opzetten of andere geleide ogen, of an dere veranderingen aanbrengen. Voorts zijn er dan nog een categorie hengelaars die graag alles zelf doen en bij voorkeur hun eigen hengels zelf bouwen of in elkaar zetten. We spreken over bouwen maar het is eigenlijk montage van de hengel omdat alle on derdelen los te koop zijn Het is ook begrijpelijk dat een gevangen vis aan een eigengebouwde hengel voor een aantal mensen een gevoel van voldoe ning schenkt. Het in elkaar zetten van je eigen hengel wint ieder jaar terrein Om aan deze behoefte tegemoet de komen zijn er dan ook een aantal fa- brlekshengels die als bouwpakket bij de winkelier te koop zijn. De schrijvers van dit boekje geven blijk van een ge degen materiaalkennis. Het boekje is dan ook voor iedere hengelaar aan te bevelen omdat het nuttige informatie geeft bfj het bouwen, verbouwen of re pareren en onderhoud van hengels voor de vliegvisser. de zeehengelaar en de zoetwatervissers. Een gedegen stukje hengelliteratuur! Het boekje 200 vliegbindtips is meer een deel voor het selectgezelschap van de vliegvissers. Steeds meer vissers gaan ertoe over hun sport met de vlieghengel te beoefenen en het aantal •Vlieghengelaars groeit Vliegvissen is een sierlijke en een verfijnde manier van vissen waarbij gebruik wordt ge maakt van kunstvliegen als aas Kunstvliegen zijn kant en klaar te koop maar goede kunstvliegen, d.w.z. met de hand gemaakt zijn duur. Het heeft dus financiële voordelen en het verschaft velen een hobby. Een hobby om van allerlei materialen kunstvlie gen te maken, die natuurgetrouwe na bootsingen van insecten moeten voor stellen, maar ook van allerlei fan- tasievliegen. Dit vliegbinden is voor sommige vliegvissers uitgegroeït tot een hobby die hoofdzaak is geworden en het vissen bijzaak. Ik moet eerlijk bekennen dat ik altijd bewondering heb voor de lieden die hel presteren om allerlei miniscule vliegjes te bin den en er bovendien nog vis mee van gen ook De 200 vliegbindtips is een handleiding in tlpvorm, met de na druk op de techniek van het kunst- vliegbinden. Het leert u de modernste bindwijzen en geeft daarnaast ook vele bindpatronen. zodat u avonden lang aangenaam bezig kunt zijn met het maken van vliegen van eigen fab rikaat Het boekje is voorzien van vele fraaie foto's en duidelijke tekeningen die de vliegbmders ongetwijfeld het nodige profijt zullen opleveren bridge/t. schipperheyn De Amerikaan Eddie Kantar is behalve topspeler ook een uitnemend journalist. Zijn verhalen zijn lekker smeuïg en het is dan ook niet verwonderlijk dat zijn boekje Bridge Humor in Amerika een bestseller is geworden. Het is een bundeling van ^erhalen die Kantar in de loop der tijd in verschillende tijdschrif ten heeft gepubliceerd. Zonder veel pretenties, ge woon lekker leesvoer: Zo beschrijft hij het verhaal van zijn goede vriend Bingham die eens moest inval len in hel Amerikaanse team tijdens een wedstrijd om het wereldkampioenschap. In het peperdure hotel waar de wedstrijden werden gespeeld waren de teamleden. Eisenberg, Kantar. Hamman. Wolff. Soloway en Swanson, bijeen onder leiding van captain Shemwold Deze bepaalde dat de eerste vier zouden spelen, waarop Soloway en Swan son de stad ingingen om boodschappen te doen. Hamman zou met Wolff'open' spelen. Kantar die met Eisenberg 'gesloten' was opgesteld ging met vriend Bingham vast naar de toernooizaal, terwijl Eisenberg nog even naar zijn kamer ging Aan tafel zaten de Ita liaanse tegenstanders Belladonna en Garozzo reeds te wachten Kantar vertelt dat ér 5 minuten verstreken. 10 minuten, en nog steeds geen Billy (Eisenberg). De speeltijd was nu aangevangen, maar geen Billv Een telefoontje naar zijn kamer geep antwoord. Goede raad was duur tot de verklaring kwam de lift zat vast tussen twee etages met m de lift Billy Het toernooireglement is in een dergelijk geval duide lijk: wanneer een speler door een dringende reden op het laatste moment is verhinderd mag het betreffende paar alsnog worden vervangen door het derde paar. Soloway en Swanson waren evenwel onbereikbaar en de Italiaanse captain had vervolgens het recht een reglementaire overwinning te eisen Druk gepraat in het Italiaanse kamp en na enige spannende ogenblik ken hun beslissing er kon toch worden gespeeld. Ame rika mocht een invaller opstellen, maar die invaller mocht geen enkele meesterpunt op zijn naam hebben staan. Er was er maar één die in aanmerking kwam: Bingham. Er worden 16 spellen gespeeld. Het paar laat nogal wat overslagen liggen, resp. iaat er teveel maken, maar in punten valt de schade mee Dan komt dit spel; sch AV har VB104 rui H432 kla AH5 sch 109876 I-I sch HB542 har 5 I har 862 rui V109 I z I rui 876 kla VB63 11 kla 98 sch 3 har AH973 rui AB5 kla 10742 Bingham zit zuid en opent, allen kwetsbaar, 1 Ha Noord, Kantar biedt maar direct 4 SA (Blackwood), krijgt twee azen te horen, waarop het eïndcontract op 6 ha wordt bepaald. Garozzo als west komt uit met sch. 10: Bingham neemt het aas. trekt drie maal troef en ik lachte bemoedigend. Tot nu toe ging het tenslotte goed Bingham speelde vervolgens ruiten naar de heer en bekeek achterdochtig de door Garozzo bij gespeelde 10. Hij had het door' Garozzo had natuurlijk vrouw tien sec Triomfantelijk speelde hij ruiten naar het aas, maar de vrouw verscheen niet. Hij keek naar mij, maar verdorie wat wilde hij, ik was maar dummy. Bingham ging van slag met ru B voor west's vrouw Garozzo speelde kl. B terug voor aas, 8 en 2. Nu volgde ru. 4, Belladonna een schoppen en Bingham keek hulpeloos. Wat wilde hij toch? Wist hij niet dat de vier vrij was' Had ik maar niet zo hoog geboden. Uiteindelijk troefde hij en zag ook Garozzo niet bekennen „Sorry", mom pelde hij. „ik wist het niet meer". Stilte. Dit was over: sch geen har 10 rui geen kla H5 sch geen har geen rui geen kla V63 N sch B5 har geen rui geen kla 9 sch geen har geen rui geen kla 1074 West zou kl V wel hebben, bedacht Bingham, maar wat betekende die kl 8? Bingham besloot zich niet nog eens te laten beetnemen. Hij speelde kl 10, west klein, en... 'klein' zei hij met overslaande stem. En wonder 0 won der, de 10 hield, de 9 viel en het slem was gemaakt. Ik complimenteerde hem uitbundig Het bleek dan ook een gouden contract Aan de andere tafel was ook 6 ha geboden, maar dat was via de snit op ru V down ge gaan. We hadden al de te weinig gemaakte slagen goed gemaakt en zelfs nog een aantal punten teruggewon nen. Later op de avond werd er een briefje onder onze deur geschoven. Het bleek afkomstig van de Italiaanse captain: onze felicitaties, s v p. geen Bingham meer. Kantar meldt vervolgens dat het verhaal niet echt is gebeurd. Het boekje kost 7,50 en is verkrijgbaar bij de Neder landse bridgebond in Den Haag anderson Willem Lente verstaat als weinig anderen de kunst om met een mi nimum aan materiaal een maximaal resultaat te bereiken. De volgende drie voorbeelden zijn hiervan een bewijs. En zoals in zo veel problemen van Lente zien we ook hier, dat de partijspeler en de problemist elkaar ontmoeten. Vooreerst is daar de partijachtige beginstand. vervolgens zien we zwart nogal eens voor een keuze uit zet- of slagmogelijkheden ge plaatst, hetgeen het geheel een bij zonder speels effect geeft. Want in feite speelt wit een soort kat- en muisspelletje schijnbaar kan zwart nogal wat kanten uit, maar telkens opnieuw vindt hij de witte kwelgeest op zijn weg. Dit spelele ment moet met name voor de par tijspeler een aansporing zijn om te trachten de oplossing te vinden het is een leerzame aangelegen heid. Temeer - het kan niet op - waar nog van fraaie eindspelkunst valt te genieten ook! In deze miniatuur-partijstand speelde zwart heel logisch als laatste zet 33-38, want op 43-39 volgt een doorbraak via 38-42 en 36- 41. 27-22 38x40; 22x2 40-44. de beste, want op 23-28 volgt 45x34 28x37. 2-19 en wint; 2-11 44-50 gedw.; 11-6 35-40 gedw; 45x34 50-45 gedw #-1 45x29; 32-28 23x32; 1x34 32-37 gedw.; 34-23 waarmee we zijn aan- o ginstand en een logische laatste zet. Zwart lijkt zelfs gewonnen te staan, want op 31-26 volgt 24-29. 34-30!! 24x35 gedw.. 44-40 37x26 gedw.. 36-31 26x37; 42x31 35x44; 50x1916-21 de beste (naar het lijkt); 19-14 3-9:14x3 21-26.3x21 26x37; 21- 26 37-41; 26x37 41x32; 48-42 opposi- geland in een bekende slotfase 36- 41: 47x36 37-42: 23-37 42x31; 36x27 naturel. Ook bij dit miniatuur een gave be- Tegen zwarts laatste zet valt ook in dit (bijna) miniatuur weinig in te brengen, want het valt zwart niet euvel te duiden, dat hij de nu vol gende diepzinnige spelgang niet kon bevroeden. 43-39 34x43; 49x38 28x39. 38-32 27x38; 45-40 36x27; 40-34 39x30; 35x2 27-31 anders winst door over macht; 2-16 31x42; 48x37 26-31 gedw.; 37x26 38-42; 16-27 22x31; 26x48 naturel. Tonny Riemens uit Schoondijke leverde in de achtste ronde van het Zeeuws kampioenschap een uit muntende prestatie door niemand minder dan Wout van Wijnen te verslaan. Dc wijze waarop dat ge beurde toont aan. dat zijn speelsterkte nog steeds toeneemt. Van Wijnen speelde in het begin wal te afwachtend, wellicht om zijn jonge tegenstander uit dc tent te lokken, maar dat bleek een foute tactiek te zijn. Zijn stelling bleet onder sterke druk staan en in de tijdnoodfase stortte zij ineen. De slotcombinatie van Riemens was zeer goed berekend. T. Riemens - Wvan Wijnen i.d4 Pf6 2. Pf3 eti 3.c4 bti De dame-Indische verdediging 4.g3. Dit is het beste. De zwarte loper op b7 moet worden geneutraliseerd 4Lb7 5.Lg2 I.c" Een andere mogelijkheid is 5 .Lb4 maar die zet leidt tot stukkenruil en vervlakking 6.0-0 0-0 7.Pc3 d5 Een ouderwetse speelwijze, maar daarom nog niet slechter dan het gebruikelijke 7 Pe4. waarop 8 Dc2 Pc3 9.Dc3 c5 in zwang is ge komen. vooral door toedoen van enkele Russische schakers. Het gaat in het dame-Indisch om de beheersing van veld e4. De2et die zwart in deze party doet heelt ook de bedoeling e4 onder controle te houden 8.cd5: Sterker is 8 Pc-5 Bijvoorbeeld 5 c6 9.e4' Na de gespeelde zet krijgt zwart gelijk spel Ook 8 Pd5 is goed 9.Ld2 Een zet die in geen énkel theorieboekje te vinden is. Meer in overeenstemming met, de grond idee van de opening is 9,Dc2 om veld e4 nog'eenmaal te bestrijken ...c6 Hier begint het dilemma van Van Wijnen Rustig afwachten, of krachtig aanpakken. Hij kiest-voor het eerste. Ten onrechte Zeersterk was meteen 9 Pe4 Zwart is dan alle openingsmoeilijkheden te bo ven. 10-Tcl Pbd7 ll.Tel Te8 OoknuwasU Pe4nogzeersterk. 12.Pg5! Een uitstekende zet. die wit posi- lioneel in voordeel brengt 12.... h6 I3.Ph3 Thans is e4 voldoende beschermd 13Tc8 14.Tc2 Pf8 De zwarte stelling is natuurlijk zeer solide en niet een twee drie onder de voet te lopen. 15.Dcl Kh7 16.Pf4 Lb4 Beter 16Ld6. 17.f3! Tc7 18.Pd3 Lc3: 19.Tc3 Pe6 20.e3 Wit overhaast zich niet. 20....De7 21.Dc2 Kg8 22.b4 Pd7 Zwart heeft een zwakte in de witte stelling ontdekt, veld c4 23.Tcl Tec8 24.Da4 Sterk is ook 24.a4 24..„bö Een moeilijke beslissing. De bezet ting van c4 door een paard blijkt minder effect te sorteren dan zwart er van verwacht had 25.Ddl Pbfi 26.a3 Pc4 27.Tbl Tc8 28.Pb2 Pb2: Zwart gaat nu hel andere paard naar c4 trartSporteren. Een tijd rovende manoeuvre 29.Tb2: Df6 30. Lel! Tce7 Door de torens op de d-lijn te dub belen, met indirecte aanval op d4 had zwart de opmars e3-e4 zeer kunnen bemoeilijken 31.Lf2 Pf8 32.Tbc2 Pd7 33.e4! Feitelijk de strategische beslissing 33Pb6 34.c5 Df5 35.LD! Pc4 3C.Ld3 Dd7 Wit staat prachtig maar moet nog erg goed spelen om de winst binnen te halen. Gelukkig voor hem is zwart in grote tijdnood geraakt, waardoor hij de op hem afstormen de problemen niet meer de baas kan worden. 37.g4 Objectief gezien is 37 f4 met de be doeling met f5-f6 de zwarte ko ningsstelling in het ongerede te brengen waarschijnlijk sterker. 37. Ta8 38.Lf5 Dc7 39 Lh4 Tee8 40.g5 Wit probeert de zwarte stelling on der de voet te lopen. Voorzichtiger was eerst 40Tg2 «0g6? De beslissende fout. Met 40. De7' was de situatie zeer onduidelijk ge bleven. Er kunnen fraaie varianten ontstaan, maar het is niet zeker of wit had kunnen winnen. Bijvoor beeld: 41 Tg2 g6 g6 4214 h5 43.Lbl a5!44.f5(?üab4 45.ab4 Db4 46Dd3 Te5:fi 47.de5 Pe5: 48 Dc2 Dh4:. In deze variant moet wit 44 Tb3 doen. maar dan krijgt zwart enig tegen spel langs de a-fijn. 41.gh6:!!gf5: Dit verliest snel. maar ook 41.Kh7 leidt tot de ondergang. Wit speelt 41.Tg2. trekt zijn loper eventueel naar c2 terug en behoudt winnend voordeel Zo had zwart het echter nog enige tijd kunnen volhouden 42.Tg2 - Kh7 43.Tg7 Kh6: of 43 ..Kh8 44.Lf6 Tg8 45.Dcl en wit wlnt. 44.Lf6 f4 45.DcI Te5: 46.de5: Zwart gaf het op. Een uitstekende partij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 29