DERDE WERELD 'ze hebben over ons geschreven maar ons nooit zelf laten schrijven 7ATERDAG 24 MAART 1979 (Door Hans Rombouts) De verhouding: Eerste staat tot Derde Wereld is lang die geweest van begunstiger tot begun stigde. Het uitdelen van giften vanuit onze rijkdom aan de arme landen stond op zijn best nog in het teken van de caritas, de liefdadigheid. Zoals vroeger de vrouwen van de notabelen rond pgen met een mandje voedsel voor de arme daglonersgezinnen. Een soort sussen van het eigen 'geweten. Maar de dagloners werden mondig en knielden niet meer onderdanig en dankbaar in het stof. Zo is het ook met de Derde Wereld. Men gaat zich daar zelfbewuster opstellen. Begrippen als hulpen bijstand in de zin van goedgeefsheid zijn uitgebannen. Een typisch voorbeeld van de terandering, die heeft plaats gegrepen, vind je in de naam Novib, een organisatie, die zich intensief bezighoudt met het samenwerkingsverband Eerste-Derde Wereld. Soïib stond voor: Nederlandse Or- psisatie Voor Internationale Bij- aai De naam Novib is nog dezelfde, si- Bijstand is veranderd in Sa- raerking. De Novib nu geeft - allerlei ander informatiemate- e!- regelmatig boeken uit over de suatie in de Derde Wereld, samen at de uitgeversmaatschappij We bvenster Een uniek samen- wkmgsverband. Het is daardoor mogelijk om goed leesbare en goed 3'ormatieve boeken voor een geringe 3js op de markt te brengen. Novib die serie ..De Derde Spreker": nreldvenster ..Uit de Derde Wereld". Chileense lente" van Sergio Stupa- rifh, een Chileense vluchteling. De oplage heeft al een aantal van 14.000 kif doen Argentinië wkop het gebied van boeken over de jroblematiek in de Derde Wereld is in ft loop der jaren het een en ander ïiranderd. Aanvankelijk schreven uteurs uit de Eerste Wereld over de ïestand en de zorgen in de arme lan- itn-Het verwijt kwam dan ook: „Zij ïóben wel over ons geschreven, sir ons nooit aan het woord gela- '•agzamerhand is men gaan zoeken een andere benadering, is men Wn zoeken naar boeken die geschre- werden door nationale auteurs uit Derde Wereld en die in onze wereld ^spreken. Dit onderdeel van het Enbuigen van het eenrichtingsver- &r past helemaal in de nieuwe bena- sagswijze t.a.v. de beide werelden. Ms de Derde Wereld ook bezig is met opzetten van een eigen pers- ^au, dat nieuws en achtergronden ïaiit de eigen samenleving behan- en doorgeeft. Een streven, dat al <sl wat discussiestof over ons heeft Ni doen dwarrelen ÏTitgeverij Wereldvenster in Baam, die duidelijk progressief opstelt in w sociaal-economisch fonds, vond ■wib bereid tot samenwerking, toen sa aan het zoeken was naar boeken •fe nchting van de Derde Wereld of International Men besloot ssmenlijk - voorlopig - twaalf boe- uit te geven. Het was een riskante bfememing. die echter een succes 'b. Van elk boek verschenen twee «Htie| Wereldvenster maakte er een foto-omslag voor de normale «Miandel en Novib verstrekt er een (flder die speciale omslag voor zijn Ni en ledenorganisaties. Afgespro- Sserd dat er een oplage van rond de exemplaren zou worden uitgege- -Vovib zou er 4000 afnemen, de ^erij 3000 Al snel moest men tot overgaan. Eén boek kan men tot de bestsellers rekenen: De goede verkoop van een boek als „Chileense lente" is moeilijk te peilen geweest. Men weet nooit hoe het pu bliek reageert. Zo zegt Ivo Gay, direc teur van Wereldvenster: „Wij hadden gedacht dat een boek als „Niet verlo ren, niet gewonnen" van Sigrid Fro- nius over Argentinië een groot succes zou worden. Het speelde in op de we reldkampioenschappen voetbal in Argentinië. Iedereen praatte daar toen over. Wel gaan met het Neder lands elftal, niet gaan. Bram en Freek. Er was een flinke discussie over aan de gang. Maar niemand verdiepte zich werkelijk in de problematiek van Ar gentinië. Het boek werd niet in grote hoeveelheden gekocht. Je weet het nooit". De boeken uit de Derde Wereld zijn m de praktijk - hoewel men het wel an ders zou willen natuurlijk - duidelijk op doelgroepen gericht: leden van or ganisaties, die zich bezighouden met ontwikkelingssamenwerking, werk groepen, actiegroepen, studenten. Vooral de jongere generatie is geïnte resseerd in wat er in de arme landen gebeurt en wat er aan te doen is. Bi bliotheken schaffen zien over het al gemeen ook de boeken wel aan. Scho len selecteren sterk, wellicht omdat sommige boeken vrij ruwe passages bevatten, ook op het gebied van seks. Dat zou een rem kunnen zijn. aldus Ivo Gay. „Bovendien zijn het niet altijd vrolijke boeken. Meestal zijn hel dieptrieste verhalen. Aangrijpend vaak. In ieder geval geven ze een ande re, betere kijk op de dingen, die ginds gebeuren. Geven ze ook het inzicht: onze samenwerking moet niet uitlo pen op een opdringen van ons westers technologisch en cultureel levenspa troon. De mensen daar moeten hun ei gen levensstijl ontwikkelen en uit bouwen" Keuze Welke boeken er worden opgenomen in de serie (Novib en Wereldvenster zijn inmiddels al begonnen met de volgende twaalf) wordt in gezamen lijk overleg bepaald. Het criterium is dat de auteur de nationaliteit bezit van hel land waarover hij schrijft: dat het boek door een groot publiek gelezen kan worden (romanvorm); en dat de problematiek van het land cen traal wordt gesteld. Daarover buigt zich een redactiecommissie. Spe cialisten van de Novib beoordelen ten slotte of de problematiek inhoudelijk juist wordt weergegeven en of de ver taling (liefst uit de eigen landstaal van het beschreven land) correct en genuanceerd genoeg is. Opmerkelijk is dat er in de serie enkele boeken zitten, die al tientallen jaren oud zijn. zoals „Cacaoplantage" van de Braziliaan Jorge Amado en „Bak- ha, het leven van een paria" van de Indiër Mulk Rai Anand. Je ziet dan ook door de hele serie, die ver uiteen- liggende landen onder de aandacht brengen, een vaste lijn lopen: de strijd van de mensen uit de Derde Wereld om een humaan bestaan, vrij van onder drukking en vrij van honger en armoe. De problematiek in die landen is wat dat betreft in grote lijnen dezelfde, structureel haast zou je zeggen en ook - hoe treurig dat ook is om te constate ren - vrij tijdeloos. Vandaar dat die oudere boeken dezelfde geest ademen als de nieuwe. Auteursrechten Een vaak problematische zaak is om aan goede boeken, die de eerder ge noemde criteria halen, te komen. We reldvenster en Novib putten voor een deel uit buitenlandse fondsen zoals die van de Heineman African Library uit Engeland, die inmiddels zo'n hon derd titels ter beschikking heeft. Boeken uit Azië en Zuid-Amerika ge ven meer moeilijkheden. Mensen van de Novib nemen boeken mee uit de Derde Wereld, die dan bij thuiskomst worden getest en besproken. Is een boek geschikt dan duikt nogal eens het probleem op van de auteursrechten. In Azië heb je bij voorbeeld niet de uitgeverssystemen, die hier de zaken waterdicht regelen, Als men een auteur benadert, moet dat met grote omzichtigheid geschie den, omdat inmiddels een regime wel eens veranderd kan zijn. de schrijver m ongenade is gevallen en gevaar loopt met buitenlandse contacten. Soms is het ook volslagen onmogelijk het adres van de auteur dan wel van de rechthebbenden te achterhalen. Ivo Gay: „We proberen te voorkomen dat we roofdrukken uitgevenDat zou ook volslagen in strijd zijn met de ideologie, die steekt achter uitgeven van deze serie. Het. is wel moeilijk. Zo proberen we al maanden lang in Sri Lanka contact met een schrijver oj uitgever te krijgen via de drukkerij va:i het betreffende boek. Op brieven wordt met gereageerd, telefoneren houdt een groot taalprobleem in". Via een grote omweg achteraf is men aan het adres gekomen van de recht hebbende van de Palestijnse roman „Mannen in de zon" van Ghassan Kanfani. „Toen we het boek ontdekt hadden", aldus Gay, „hebben we als maar brieven naar Beiroet gestuurd We hoorden niets. Ook via andere ka nalen kwamen we niet achter het adres van de auteur. We vonden het zo'n goed boek, dat wij het uitgaven. Een mevrouw uit Amersfoort hielp ons uit de nood. Ze las het boek en gaf ons het adres van de weduwe van Kanlam. Geen poëzie De boeken uit de Derde Wereld zijn romans. Proza dus. Het uitgeven van poëzie is erg moeilijk. Het vertalen van gedichten uit een geheel andere denkwereld is een enorm karwei; de teksten zijn vaak sterk allegorisch en in dialecten geschreven. Voorlopig houdt men het op proza (als afsluiting van de eerste reeks van twaalfhoeken heeft men een erg interessante bundel korte verhalen uit Afrika, Azië en La- tijns-Amcrika uitgegeven). De diversiteit van landen en cultuur gebieden wordt zoveel mogelijk nage streefd. Maar ook dat is niet een voudig. Er zijn landen, waar amper li teratuur bestaat. De vroegere kolonies van Portugal hebben nauwelijks een literaire traditie, vroegere Franse ko lonies hebben meer eigen boeken dan Engelse (wellicht een goed onderwerp voor een taalstudie). Om eens een paar landen onder de loep te nemen: Kame roen heeft uitstekende uitgeverijen. Senegal ook. waarschijnlijk onder im puls van president Sanghor. zelf een dichter. Liberia en Zaire leveren - voorzover bekend - geen boeken van betekenis. Nigeria weer wel, In Oeganda zijn alle mensen, die schrij ven kunnen, gevlucht naar Kenia Ivo Gay kan in dit verband een aardi ge anekdote vertellen. Op de Frank furter Buchmesse had Zaire een piepklein standje opgezet. Er lag eén boek in: over het wereldkampioen schap boksen, waarvoor Mohammed Ali jaren geleden naar het land van Moboetoe kwam. Uitgaven uit de serie over de Derde Wereld tprijzen van f 12,- tot f 17,50). „Een nieuwe Wall Nkama" (Congo Brazzaville) door Henri Lopes, „Man nen in de zon" iPalestinadoor Ghas san Kanafani..Wind uit het zuiden" lAlgerije) door Abdelhamid Benhe- doega: ..Chileense lente" door Sergio Stuparich. ..Als er regen komt" Bot swana i door Bessie Head. „Bakha" iIndia) door Mulk Rai Anand. Biltere oogst" iMaleisië) door Shahnon Ah mad, Kollektieve schuld" iSurina medoor Edgar Cairo„Cacaoplan tage" (Brazilië) door Jorge Amado. „De Marabi dans" iZuid-Afrika) door Modikwe Dikobe. ..Xala" ISenegal door Sernbene Ousmane„HuUlca" (Peru i door Hugo Neira. „De moord op Aziz Khan" iPakistani door Zulfikar Ghose. Identiteitskaart(Perziéi door F Esfandiary. ..Korte verhalen uit Afrika". Azie en Latijns-Amerika Mulk Rai Anand Shahnon Ahmad Edgar Cairo Jorge Amado Nederland is vanouds een boekenland en wij zijn, in vergelij king met andere landen, een volk van fervente lezers. Er wor den in ons land in bijna verontrustend tempo boeken geprodu ceerd. Te veel boeken? In een onlangs gepubliceerd rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het regeringsbeleid valt te lezen, dat aan sanering van het titelaanbod in de toekomst niet zal zijn te ontkomen. In het bijzonder boeken die zich niet voor een massale afzet lenen, zullen het moeilijk krijgen. Verwacht wordt dat de lezers zich voor de algemene lectuur in toenemende mate tot biblio theken zullen wenden en dat tegen het einde van de eeuw ook voor meer specifieke literatuur - die nu nog vooral wordt ge kocht - meer van bibliotheken gebruik zal worden gemaakt. Het aantal titels dat door uitgevers op de markt wordt gebracht, is van jaar tot jaar gestegen, terwijl het aantal verkochte boeken niet is toegenomen Dit heeft geleid tot een daling van de gemiddelde oplaag en een hogere prijs voor het boek Het gevolg van een en ander is, dat er minder boeken worden verkocht voor meer geld. De omzetcijfers in geld geven dus een stijging te zien Om u een indruk van de prijsontwikkeling te geven, de ge middelde verkoopprijs van het boek in Nederland steeg in 1978 van f 16,90 naar f 18.15 In de eerste negen maan den van 1978 werden in ons land ruim anderhalf miljoen boeken minder ver kocht dan in de overeenkomstige pe riode in het jaar daarvoor. De opbrengst van de totale boeken verkoop steeg in die periode met 0.5 procent. Dit is een ontwikkeling die niet direct naar het touw van de noodklok doet grijpen, maar vraagt wel om bijsturing en beter inzicht in vraag en aanbod. Voor de verkoop van boeken is de boekhandel nog altijd het belangrijks te distributiekanaal. Ongeveer de helft van alle aankopen loopt via de boekhandel. Boekenclubs beginnen een steeds belangrijker verkoopka naal te worden en de verzendboek- handel zit goed in de lift. Warenhuizen en kantoorboekhandels verkopen wat minder boeken dan voorheen en met de rechtstreekse ver koop door de uitgever aan particulie ren gaat het eigenlijk slecht. Nu is het administratieve apparaat van laatstgenoemden hier doorgaans ook met op ingesteld en dan blijken de kosten te hoog om deze verkoop met uitsluiting van tussenhandel lonend te maken. Aanbod Wat staat ons in de komende maanden aan nieuwe boeken te wachten? Een groot deel van de Nederlandse uitge vers heeft dat onlangs laten zien op de informatïebeurs „Vers voor de pers" in het Amsterdamse Krasnapolsky. De lezers hoeven zich niet te vervelen, het aanbod is weer groot. Wij hebben wat rondgekeken, vooral naar de Ne derlandse literatuur en de rand gebieden. Om te beginnen met nieuwe romans en verhalen en de schrijvers van de oudste generatie Van Louis Paul Boon komt een forse historische roman Het Geuzenboek, een documentair epos over de Bos- en Watergeuzen, die in de zestiende eeuw tegen de Spaanse tirannie hebben ge streden. Het boek verschijnt in augus tus, maar nog deze maand ligt een heruitgave van twee van zijn beste romans in de boekhandel: De Kapel- lekensbaan en Zomer in Ter-Muren, samen in één band Eindelijk weer meuw werk van Bel- campo, de verhalenbundel „Uit de hemel weer op aarde" Ook nieuwe his torische romans van Johan Fabricius iDe zwaluwen van Klapanoenggali en Theun de Vnes 'De dood kwam met muziek). Van Elisabeth Keesing, een schrijfster die naar mijn gevoel wat te weinig aandacht heeft gekregen wordt de roman Maart is nog ver aan gekondigd; over de problemen van het ouder worden, waarbij zij tracht ta boes rond ouderdom en dood te door breken. Maunts Mok komt met de nieuwe ro man De ondergrondse Ervaringen met zijn vonge romans wettigen de verwachting dat de romanschrijver Mok ver de mindere zal blijven van de dichter Mok Nieuwe verhalen verder van Clara Eggink (Verhalen van Afri ka). Rob Nieuwenhuys (Oorlog) en Marnix Gijsen (Boze geesten verdrij ven), een schrijver die op den duur toch wel teleurstelt. Van Oek de Jong, die een goed debuut maakte met de verhalenbundel De hemelvaart van Massimo verschijnt de roman Pathetische sonate Nieuwe romans verder van Ben Bogart iDe lange weg naar Tipperary) die de met ztjn eersteling De Vuilnisroos gewekte verwachtingen nog niet verder waar maakte; van Louis Perron (De Galli sche ziekte), A Moonen (Openbaar le ven), Agnes de Haas (Een waanzinnig feest). Robert Franquinet iDe grens der verachting) en Harry Platteel ipe weg naar Euroheimi Verhalen of verhalenbundels staan op stapel van Karei van het Reve (Loop je eigenlijk nergens warm voor), Elisa beth Augustin iHet had erger kunnen zijn), Frans Kellendonk <De nietsnut), Gust Gils (Integendelen), Huub Beurskens (De leguaan), Olga Roden- ko (Antichambreren), Esteban Lopez (Een affaire van niets) en Jan Cartens (Het kwade hart). Uit het randgebied van de literatuur de nieuwe roman van Maria van der Steen (Vechten tegen de bierkaai), op nieuw gebaseerd op sombere jeugdhe rinneringen: een nieuw boek van veel schrijver Olaf de Landell (Met herme lijn-stappen) en een bundel Nieuw- Guinea-verhalen van Anthony van Kampen (Demomen). Prozadebuten voor dit voorjaar zijn onder meer werk van Aleid Leeuwen berg (Een huis vol angst). Eriek Ver palen (Een meisje uit Odessa). Piet Stercks (Een burgelijke vakantie in het Zuiden! en Hans Mol (Verhalen uit het binnenland i Bundels Wat poëzie betreft wordt in Neder land een opvallend grote activiteit ontwikkeld. Je zou gaan denken dat in ieder huisgezin met vaste regelmaat verzenbundels worden aangeschaft. Vergeet het maar. De oplaagcijfers en de verkopen geven een heel wat min der rooskleurig beeld. Vermeldenswaard lijkt mij een nieuwe bundel van de nu 82-jarige Hendrik de Vries, die in „Impulsen" vooral nieuwe gedichten verzamelde. Ook van bete kenis lijkt mij de nieuwe verzenbundel van Ida Gerhardt (Het sterreschip), terwijl van Hugo Claus een tweede grote verzamelbundel verschijnt (Ge dichten 1969-1978) Verder nieuwe bundels van Ellen Warmond (Gesloten spiegels), Harry Mulïsch (een miniem bundeltje De taal is een ei, waarmee hij tol betaalt aan de haiku-mode). Theo van Baaren (De leegte tussen twee lampen). Johan van den Berg (Het uurwerk), J. Bernlef (Stilleven), Jan Knijper (Oogleden). Willem van Toorn (Een kraai bij Siens). Lidy Marissing (Het gedroom de leven), H. ter Balkt (Waar de burch ten stonden en de snoek zwom). Jacob Groot (Enige) en Martien J G. de Jong (In de nieuwe wereld i Spiegel Hans Warren, wiens bundel "Zeggen wat nooit iemand zei" deze week een derde druk beleefde, verzorgde de nieuwe uitgave van de klassieke "Spiegel van de Nederlandse Poëzie door alle eeuwen", vroeger aangeduid als "hel levenswerk van Van Vries land". Een poëziedebuut waar al oneindig lang op werd gewacht, is dat van Hans Sleutelaar, die sinds zijn optreden in het tijdschrift Proefschrift in het begin van de jaren zestig aan de zijde van Vaandrager een bijna mysterieus ver sluierende opkomst in de literatuur voorbereidde. Het is dan nu zo ver. Met Schaars licht - een wel heel beschei den titel - maakt hij zijn debuut als dichter Een debuut waar veel van verwacht wordt is van Eva Gerlach Verder geen leed), een verwachting die door veel belovende tijdschrifipublikaties is gewekt Verder eer. debuut van de Zuidalrikaanse dichter Vemie Feb ruary iO. snotverdnet). Ook uitgever Thomas Rap debuteert, als dichter (Doorzonwoning), geen echt. debuut, deleer. Stimulans De rubriek studies en essays heeft veel belovends te bieden. Een onder deel van de literatuur, waar het niet slecht mee gaat. Schrijven over schrijvers en boeken gaat velen beter af dan zelf een creatieve bijdrage aan de letterkunde te leveren. Al wil ik hiermee niet zeggen dat ook dit werk niet creatier kan zijn. Ook vaak zeer belangrijk als stimulans voor de lite ratuur. Freddy de Vree stelde Claus en Cie samen, een biografie van Hugo Claus. Martien J G. de Jong, belezen en on voorstelbaar actief, bundelde essays, vooral over Marsman (De verlossing van Vemus) en de niet te stuiten Maar ten 't Hart bracht al dan niet auto biografische essays samen in Onge wenste zeereis. Dan zijn er interviews met schrijvers door Corina Engelbrecht (Gezegd en geschreven) en essaybundels van Cor nells Verhoeven (De schaduw van één haar), Andreas Bumier (De zwem badmentaliteit) en R. A Cornets de Groot (Werkschrift bij het essayeren). Van belang lijkt mij verder een studie van A L. Sotemann over Leopold (Op het voetspoor van de dichter) en die van W. Blok. die materiaal aandraagt voor de bewijsvoering dat Andries de Hoghe en P. C. Boutens één en dezelf de persoon waren (Boutens en De na latenschap van Andries en Hooghel Dromen Dick Schluter verzorgde een uitgave van het interessante Dromenboek van Frederik van Eeden met de vol ledige tekst van dit dromenboek en nog niet eerder gepubliceerde droom- cahïers. Dan een deel van de cor respondentie van J. van Oudshoorn, uit de jaren 1905-1906, natuurlijk ver zorgd door W. A. M. de Moor (Het on uitsprekelijke) en nog niet eerder in boekvorm verschenen prozastukken, opstellen en gedichten van Willem Elsschot (Zwijgen kan niet verbeterd worden). Niet vergeten mag worden dat er ook nieuw werk van Willem Frederik Her mans in aantocht is. Een forse bundel met pamflettistische stukken (Houten leeuwen en leeuwen van goud). Een herdruk waar velen een genoegen mee zal worden gedaan is de studie van Hans van Straten over Werkmap (Hendrik Nicolaas Werkman, de druk ker van het paradijs), intertijd ver- schenene als jubileumuitgave van de drukkerij Hooiberg. Klassieken Tot slot. de serie Synthese met be knopte en overzichtelijke studies over min of meer „klassieke" werken uit de vooral moderne Nederlandse li teratuur, gaat door. Er zijn hierin deeltjes te verwachten over onder anderen Carmiggelt, Van Oudshoorn, Van Schendel. Achterberg, Ter Braak. Couperus, Burnier, Lampo, Emants en Nescio. Daarnaast gaat een nieuwe serie verschijnen. Synthese- stromingen en aspecten met studies over onder andere vrouwen en litera tuur. de triviaalliteratuur, literatuur en film, literaire tijdschriften en de moderne poëzie. Hoe de ontwikkeling in het Neder landse boekenbedrijf zich ook gaat voltrekken, de uitgevers laten de le zers voorlopig nog niet in de kou staan Iedereen kan overigens een flinke lijst opstellen van „oude" boeken, die hij zou willen lezen of herlezen, maar waar hij nooit aan toekomt omdat er zoveel nieuws is En wat nieuw is. lijkt altijd aantrekkelijker, maar eerlijk gezegd halen veel mensen de werkwoorden lijken, blijken en schijnen gemakkelijk door elkaar. Hans Warren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 25