Ransuil breidt zich Kledingconcern praat met b.en w. Middelburg over plannen centrum Noorder Compagnie: slaapverwekkend Bach en Beethoven: PZC/ Provincie mh ons visitekaartje in de ruimte Luisteren, waarderen en twijfelen st beste Gedeputeerde Boersma bepleit instituut voor vormingswerk VOOR ALS DE NOOD AAN DE BOOT KOMT: 'N UNIGARANT PLEZIERVAARTUIG VERZEKERING ZATERDAG 24 MAART 1979 13 PAS DAARNA OPENING VAN ZAKEN mogelijk andere bestemming voor city theater MIDDELBURG - De Waal Holding van httkledingmodebedrijf'Hij' uit Weesp ai woensdag 28 maart een gesprek toeren met het college van b. en w. van Informatiedagen over vrouwenhuis voor Zeeland VUSSINGEN - In februari heeft een aantafvrouwen het initiatief genomen om tot de oprichting van een vrouwenhuis in Zeeland te komen. Een eerste verkenning vond plaats in Goes, en daarbij kwam de vraag aan de orde ofêen vrouwenhuis in een gebied met slechte verbindingen, zoals Zeeland, wel voldoende is. Ondanks het feit dat het ministerie van CRM slechts subsidie geeft voor één vrouwenhuis per provincie, denkt de initiatiefgroep dat Zeeland, gezien haar bijzondere geografische structuur, hierop een uitzondering kan maken Om wat meer duidelijkheid te ver schaffen omtrent vrouwenhuizen in Zeeland houdt de initiatiefgroep infor matiedagen in de diverse regio's. Dit is voor Schouwen-Duiveland op vrijdag 30maart vanaf20.00 uur In het Huis van Nassau te Zierikzee. voorde Bevelan- den eveneens op vrijdag 30 maart van 1330 tot 24.00 uur in het wijkgebouw De Pit' te Goes, voor Walcheren op vrijdag 30 maart van 14.00 tot 24.00 uur m het VJV-centrum te Middelburg en voor Zeeuwsch-Vlaanderen op woensdag 4 april vanaf 20.00 uur in de centrale stichting 'De Kousepaal' te Temeuzen. Koffieconcert Orlando-kwartet in Middelburg MIDDELBURG - Morgen zondag, speelt het Orlando Kwartet tijdens een koffieconcert dat vanaf 11.30 uur wordt gegeven in de foyer van de Con certzaal te Middelburg, ltsvan Parkanyi (viool) en Heinz Obe- röorfer (viool) Ferdinand Erblich <al- mool) en Stefan Metz (cello) spelen verken van Haydn en Dvorak. Het Or- ndo-kwartet won in 1976 in Rome een «rste prijs op het Carlo Jachino con- tofs Middelburg, waarin zij haar plannen zal toelichten met de onlangs door Waal Holding aangekochte zakenpan- den in de Middelburgse binnenstad. Vermoedelijk zal dan ook zekerheid worden verschaft over de vraag of Waal Holding al dan niet het City- theater heeft aangekocht. Geruchten hierover worden bij Waal Holding be vestigd, noch ontkend. Men wil echter pas opening van zaken geven, nadat het gesprek met het college van b. en w. is afgerond. Vast staat dat het Vity-complex inmid dels van eigenaar is verwisseld. Lom- merzathe, onderdeel van het Polyzat- he- concern te Rotterdam, zou het City complex begin dit jaar hebben door verkocht aan Bettings Rotterdam BV. makelaar in onroerende goederen Dit werd bevestigd door oa City- bioscoopexploitant H Vermeule. die zei vanaf 1 januari 1979 de huur van het theater te betalen aan Bettings Rot terdam BV Bettings Rotterdam BV was desge vraagd echter niet bereid inlichtingen te verstrekken over de eventuele on derhandelingen die deze firma voert met Waal Holding Een woordvoerder van Bettings wilde alleen kwijt het ..bedryf iWaal Holding) te kennen, maar verwees voor verdere informatie naar het college van b en w van Middel burg Zowel wethouder W P J Baars als wethouder A. Bergshoeff. die de heer Baars de afgelopen weken heeft, ver vangen als wethouder van openbare werken, zeiden onkundig te zijn van de plannen van Waal Holding. De beide wethouders zeiden eerst het gesprek met Waal Holding te willen afwachten Bekend is. dat Waal Holding inmiddels enkele winkelpanden in de Graven straat heeft aangekocht waaronder het pand van garage Blaas Ondertussen heeft ook muziek-en platenhandel A. J. Wagenvoort aan de Lange Delftprome nade zijn winkelpand verkocht De heer Wagenvoort hierover: „Ik heb een bod gekregen, dat ik niet kon weigeren Hij zei het pand verkocht te hebben aan een makelaar met vestigingen in Rot terdam en Amsterdam, maar opdracht gekregen te hebben de naam niet te noemen Ook Bettings Rotterdam BV heeft een vestiging in Amsterdam Dat in het pand een boetiek komt van jeanskledingwprdt gevestigd de heer Wagenvoort niet bevestigen. Hij stelde wel, dat de komst van het kleding bedrijf C en A naar Middelburg een gunstig effect heeft gehad op de uit eindelijke verkoop van zijn pand Belangrijk Uitermate belangrijk bij de bespre kingen van woensdag zal zijn de hou ding van het college van b. en w. tenop- zichte van het geven van een andere bestemming aan het City-Theater. Op het City-complex, inclusief het restau rant „De Brasserie.rust namelijk een „openbare en bijzondere bestem ming." Dit houdt in. dat daarin geen zakenpand mag worden gevestigd, tenzij de gemeenteraad een wijziging in het bestemmingsplan goed zal keu ren. Wanneer hiertoe zou worden be sloten. verplicht het gemeentebestuur zich een andere plaats aan te wijzen om de voortzetting van de enige bioscoop in Middelburg hoe dan ook te garanderen. Ook blijft het een open vraag of het college, dan wel de raad, ermee kan instemmen om van de Gra venstraat een soort ..shopping center" te maken, zoals al is gesuggereerd. Bioscoop-exploitant Vermeule zegt met zo gelukkig te zijn met de over dracht De nieuwe eigenaars hebben de huur bijna verdubbeld, van 27.000 per jaar naar 47 500. terwijl tot nu toe met-s is gedaan aan het onderhoud van de bioscoop, dat hoognodig verricht moet worden volgens de heer Vermeule. Vooral de 500 stoelen in het City-thea ter zijn hard aan een opknapbeurt toe. terwijl ook de electriciteitsbedrading vervangen moet worden „Zolang er niets aan het onderhoud gedaan wordt, betaal ik ook de huurverhoging niet. aldus de heer Vermeule, die overigens zelf geen bezwaren maakt tegen een eventuele andere vestigingsplaats voor de Middelburgse bioscoop. Brand in lantaarn in Vlissingen VLISSINGEN - In een lantaarnpaal aan de Nieuwe Vlissingseweg te Vlis singen heeft vrijdagavond omstreeks elf uur een brandje gewoed. De oorzaak van de brand is vermoede lijk te wijten aan kortsluiting in éen van de twee lichtbakken De Vlïssingse brandweer hoefde slechts na te blussen, omdat de brand uit zichzelf doofde Een verlicht verkeersbord, dat onder de lan taarnpaal staat, is door het. smeltende, neerdruipende plastic licht be schadigd Bejaarden Grijpskerke hielden bijeenkomst GRIJPSKERKE - De bejaarden van Grijpskerke hielden hun maandelijkse bijeenkomst in de gereformeerde kerk De heer A Adnaanse las een verhaal in Zuidbevelands dialect., terwijl me vrouw Jumelet een Paaslied ten gehore bracht. Let vanavond op de grote PTTed-Show om 19 10 uur op Nederland 1. NCRV Medewerkenden noa. Ted de Braak. Lee Towers Oscar Harris Piet Hendriks. Mini en Maxi Wilma Driessen en vele anderen pttpost Op talloze manieren trachten wetenschappers in contact te komen met andere bewoonde planeten. Lees alles over deze pogingen in twee van de 21 artikelen in Het Beste van APRIL Nu overal verkrijgbaar Do id Reader's Digest OP VERGADERING PVDA ZEELAND i Advertenti&I' Met een speciale verzekering voor opvarenden. Met betaling van een vervangend vakantiever blijf bij ongeval, schade of verlies tijdens vakantie. Kom naar 't AN WB-kantoor en maak uw zekerheid rond. „STEUNFUNCTIE PROVINCIE" MIDDELBURG - Gedeputeerde tnr J.F. Boersma acht het „zinvol" om in Zee land te denken aan de opzet van pro vinciaal werkend instituut voor vor ming en ontwikkeling. Hij denkt daar bij aan een structuur, zoals die in Zee land geldt voor organen als het Zeeuws instituut voor kunstzinnige vorming en de Zeeuwse muziekschool, maar dan gericht op het vormings- en ontwikkelingswerk voor (jongvol wassenen. De Zeeuwse gedeputeerde ontvouwde die suggestie vrijdagavond in de Mid delburgse concert- en gehoorzaal tij dens een PvdA-bijeenkomst over „vorming en ontwikkeling" na afloop van een oriëntatie op dit terrein van de PvdA-fractie in de Zeeuwse staten. In een dergelijke opzet zouden de gemeen ten kunnen zorgen voor het plaatselijk aanbod en zou de provincie steunfunc ties op zich kunnen nemen als kader training en een deel van de financiële gevolgen van een directeursfunctie. „In het Zeeuwse zijn de gemeenten over het algemeen niet zo groot. Maar gebleken is dat je op andere terreinen via een dergelijke opzet veel kunt bereiken. Als je een gericht aanbod doet. blijkt, dat er behoefte is." zo zei de gedeputeerde in „een persoonlijke visie" op het ontwik- kelmgs-en vormingswerk. Hij signaleerde, dat buiten het VOS- werk, de twee punten van vormings werk voor jong volwassenen en de drie vormingsinstituuten het vormings- en ontwikkelingswerk in Zeeland „veelal onsamenhangend, ongestructureerd en van wat geringe kwaliteit is." Een uit zondering zag hij in de planmatige aan pak in Goes. De heer Boersma wees er de ongeveer vijftig bezoekers op. dat het vormings- en ontwikkelingswerk gedecentraliseerd wordt en dat in feite de gemeenten moeten zeggen wat ze willen en de provincie hoort aan te ge ven wat ze wil steunen Voor een pro vincie met de structuur als Zeeland achtte hij dat een „nogal theoretisch model Hij liet weten, dat men nu in provinciaal verband inventariseert wat er op dit terrein is, vooral nadat de pro vincie werd geconfronteerd met een aantal aanvragen voor consulenten op verschillende terreinen. „Voor het VOS-werk lag die zank wel duidelijk, het emancipatoir werk ligt zacht bij crm. dusdaarzitten mogelijkheden.' zo zei hij. verwijzend naar de intussen ge plaatste advertenties voor een con sulente. Als „bedreigend' ervoer mr Boersma de mogelijkheid, dat het proefproject open school Midden-Zee land wordt beëindigd. Deelname De heer D Eveleens uit Goes gaf de be zoekers een inzicht in de deelname aan het vormings- en ontwikkelingswerk in Goes, zoals dat de afgelopen paar jaar uit onderzoekingen naar voren is ge komen. Daarbij signaleerde hij. dat „slechts" tien procent van de bevolking deelneemt aan enige vorm van educa tief werk. „dat geldt voor Goes, maar naar ik vrees ook voor Zeeland. „Er is op dit terrein geen sprake van een lacu ne, maar van een formidabel gat. Boven dc 40 jaar is die deelname vrijwel afge lopen. Ook hij accentueerde de nood zaak om de open school te continueren Naar zijn mening is educatief beleid niet alleen een zaak van één gemeente, maar van een hele regio. Je traditie die in november 1977 door de Stichting Jeugd en Muziek Temeu zen gevestigd is, is vrijdagavond suc cesvol voortgezet met een avond be luisteren. waarderen en twijfels hebben over eigentijdse electronische en elec- tro-acoustische muziekcomposities Jaap Vink van het Instituut voor So- nologie te Utrecht begon met het be spreken van de eerste op dit gebied ge maakte partituren van Karlheinz Stockhausen Dat Vink deze partituren (Studie 1 en Studie 2) had meegeno men. werd door het publiek zeer op prijs gesteld. Studie 1 uit 1953 diende voor Stock hausen als proef om electronische mu ziek in partituur te brengen. Hij ge bruikt in dit stuk alleen nog sinus-to- nen. het gebruikte interval is een kwart. Voorts heeft het stuk gediend als ex periment met intervalsverhoudingen. Studie 2 uit 1966 verschilt al duidelijk met Studie 1de klanken worden kor ter, minder traditioneel vloeiend en wat agressiever Het gebruikte interval is een octaaf, plus een quint, gedeeld door de 25ste machtswortel uit twee Het to tale dynamische ver loop is krachtiger, mede door de verwerking van clusters, dit zijn dicht op elkaar liggende klan ken of tonen, die als muzikale lagen over elkaar worden geschoven. De vol gende ontwikkeling in Stockhausen s werk is de combinatie van vocalen en electronische klanken. Zijn 'Gesang der Jönglinge' is een meesterwerk in dit soort. Het bestaat uit gefiltreerde, ge moduleerde jongensstemmen en der ivaten uit Studies 1 en 2. Deze geniale compositie is gebaseerd op de geschie denis van Damèl en de mannen in de oven.-JCarlheinz Stockhausen is van fundamenteel belang geweest voor elke componist die zich bezig houdt met het exploreren van nieuwe klankidiomen en met het zoeken naar'hndere expres siemiddelen. Hij is de classicus onder de scheppende kunstenaars op dit ge bied. Met de invoering van het dode- gaphomsch systeem (Schónberg. Berg. Webem) ontstond tegelijkertijd nivel lering van gevestigde harmonische waarden Hierna ging de heer Vink in op de technische aspecten van het door Stockhausen gecomponeerde 'Kon takte' en van 'Telemusik', opgedragen aan het Japanse volk; deze zijn met name het manipuleren met sinus-to nen. het gebruik van tertsfilters, en kelvoudige pulsen, gemoduleerde slagwerkklanken en speciaal het aan brengen en afsnijden van echo-effecten. Na een zeer interessante discussie, waaruit onder meer naar voren kwam. dat het publiek en zelfs de componisten gemanipuleerd worden, liet de heer Vink enige werken horen van Shinoha- ra. De Delas en Hempel. Het is opval lend dat de grote invloed van Karlheinz Stockhausen zo overtuigend waar neembaar is in de actuele ontwikkeling bij de meest vooraanstaande moderne componisten. Verscheidene interes sante vragen werden gesteld vanuit het pubhek. waarop de heer Vink allert reageerde, zodat dit vierde studiocon cert kan worden beschouwd als een zeer geslaagde afsluiting van dit forum van de nieuwe muziek De volgende serie concerten die Jeugd en Muziek Temeuzen organiseert, zal bestaan uit computercomposities die gerealiseerd werden in Utrecht en Ter- neuzen (met medewerking van Dow Chemical). Er worden werken ten geho re gebracht van onder anderen Gott- fried. Koenig. Werner Kaegi en Anton van Prooijen Deze nieuwe ontwikke lingen worden mondiaal met veel be langstelling gevolgd A van P SCHOUW BURG MIDDELBURG Toneelgroep Noorder Compagnie met 'Een spaak m 't wiel'van Stewart ParkerActeurs Joop Wittermans, Yolly van Kan. Raph Wol/s, Felix Troch en Cor van den Brink. Regie Teodor Torna Vertaling en bewerking: Hugo Heinen W- zijn wel ontslagen, maar niet ver slagen" Dat werd het publiek in de Middelburgse Schouwburg kort voor het begin van de voorstelling verteld Met deze mededeling werd gedoeld op het conflict tussen de leden en het stichtingsbestuur van de Noorder Compagnie, dat een collectief ontslag van de acteurs tot gevolg heeft gehad Met de verklaring werd het publiek ge vraagd om een adhesiebetuiging in de vorm van een handtekening. Sym pathie daarvoor. Maar daarmee is in wezen het meest positieve aspect van het avondje toneel gezegd. Een veelbelovende start, dat wel Maar daarna, ach. wat moet ik er van:«zeggen. Onduidelijkheid. j'.Qerde veelal de boventoon 'Een spaak in t wiel' stak letterlijk'een spaak in 'wiel Stewart Parker's geesteskind speelt zich in het door burgeroorlog ver scheurde Noordierse Belfast. En wat zegt de Noorder Compagnie dan in het begeleidend schrijven' „Goddank is een toneelstuk geen referaat of ge schiedenisles We hebben de vrijheid genomen om Een spaak in 'twiel' nogal drastisch te bewerken en accenten te verschuiven. Eerlijk gezegd mag de toeschouwer wat ons betreft aan Spaans Baskenland denken in plaats van Noord-Ierland. aan Corsica of Is raël". Alsof er tussen dat alles geen ver schil bestaat. Trouwens, het was maar goed. dat ik vooraf al wist dat de bur geroorlog in Noord-Ierland als achter grond diende. En als ik dan ook 'ns iets eerlijk mag zeggen, het eindprodukt van die be werking kwam nogal slaapverwekkend over. En ik zou ook zeker in slaap zijn gevallen, ware het niet dat de aanwe zigheid van die juffrouw op de zesde rij mij daarvan weerhield. En grappig, dat 't was. Vooral op het moment dat de rijwielsnlriaat zijn in- tructies kreeg. Even waande ik me in een voorstelling van Peppie en Kokkie De Noorder Compagnie kan dan wel zeggen dat ze het toneelstuk hebben willen aanpakken als een stuk over in dividuen. over weifelende mensen die onder moeilijke en bizarre omstan digheden aan zichzelf trouw proberen te blijven Maar die omstandigheden zijn dan wel toevallig afkomstig uit die specifieke burgeroorlog in Noord-Ier land. En van dat aspect was bitter weinig te merken Het geheel had meer weg van een liefdesromannetje, waarin de twee gelieven elkaar na enige ver wikkelingen uiteindelijk toch nog vin den Stewart Parker heeft een dergelij ke bewerking vast en zeker niet be doeld P K O Startsein actie zomerzegels te Vissingen VLISSINGEN - Mevrouw G. Wes- - terhout-van Sparrctak zeeft dir.- -lag 3 april het startsein r de zomer/pge- lactie in Vlissingen. Dit zal gtuefren in het postkantoor aan de Stcer.en Beerte Vlissingen. In hei postkantoor in de Scheldestraat is tevens een stand inge richt waar zomerzegels en kaarten te koop zijn. De serie, dit jaar ontworpen door Wim Crouwel. heeft het onderwerp 'Goudse Glazen Dit zijn de wereldberoemde gebrandschilderde ramen in de Sint jan te Gouda De actie omvat tevens de verkoop van prentbriefkaarten en eerste-dag-enveloppen Jaarlijkse uitvoering "ONOA" te Ritthem RITTHEM - De brassband ONDA uit Ritthem gaf in het verenigingsgebouw te Ritthem de jaarlijkse uitvoering De avond werd geopend door de voorzitter, de heer J Machielse Daarna huldigde de voorzitter van de KNF afdeling Zeeland, de heer G Schout, de dirigent van de brassband, de heer C Cevaal.en de slagwerker, de heer H.A. Cevaal, voor hun jarenlange lidmaatschap Zij kregen beiden de KNF-speld. Na de pauze trad Engel Reinhoudt met zijn Zeeuwse liedjes op Na het slotwoord door de heer Machielse werd de avond besloten door 'Anja en de Edgar Boys' Kij, Lijk 'm kijken met z'n fel oranje ogen! Hij houdt de fotograaf, die enkele halsbrekende toeren moest verrichten om'm zo fraai voor de lens te krijgen, goed in dc gaten. Een Ransuil is 't, en de melding kwam van enkele personen die he rig zijn met de verbouwing van een pand aan de Nieuwendijk in Vlissingen. Al enkele dagen zat-ie daar in de tuin. Ze worden de laatste tijd nogal eens gezien. Zelf rag ik er onlangs nog een op z'n geruisloze vlucht door de avond schemering. En uit het per soneelsblad van de gemeente Goes bleek, dat men zich in de omgeving van het stadhuis ook verheugt in het tijdelijke gezelschap van een aantal van deze vogels. Want dat is het meestal wel: tijdelijk. De Ran suil is - in tegenstelling tot de Ker kuil, die we in deze rubriek zeker ook nog wel eens zullen tegenko men - geen liefhebber van de stad, of er moeten uitgebreide stads parken zijn. Incidenteel komt-ic in kleine tuinen voor, zoals in dit ge val. Buiten de broedtijd verkeren ze vaak in troepjes. Bij voorkeur zit ten ze in dennen of andere conife ren, vlak bij de stam. Maar je moet dan heel goed kijken wil je ze zien Als ze gestoord worden maken ze zich heel lang en dun, waardoor ze wel in de stam lijken op te gaan Ze hebben vaste roestplaatsen en met een beetje speurzin kun je daaron der hun braakballen ontdekken, de uitgebraakte onverteerbare voedseldelen De Ransuilen zijn gemakkelijk te herkennen aan de oorpluimen bo ven op de kop. Als ze schrikken of kwaad zijn zetten ze die rechtop. De eigenlijke oren zitten veel lager vlak achter de oogsluier van korte sti,jve veertjes, die als een kring om de ogen zitten Het verenkleed is mooi geelbruin met zwart, de staart heeft een groot aantal donkere dwarsbanden De Ransuil broedt op diverse plaatsen in onze provincie. De in druk bestaat dat het aantal toe neemt. Hij maakt gebruik van de oude huisvesting van eksters en kraaien, om zijn eieren in te depo neren. Het is een echte nachtvogel, die. vooral jaagt op muizen en in secten. In de trektijd versmaadt-ie echter ook zangvogeltjes niet! Dinsdag 6 maart streek er in Burgh een ooievaar neer op het dak van ccn woonhuis. Diezelfde dag nam een vadertje (of moedertje) Lang been bezit van het welbekende ooievaarsnest op het gemeente huis van Oudewater. Deze twee waarnemingen duiden er op. dat de terugkeer van de Westeuropese ooievaars vanuit de overwin- teringsgebieden aan de westkust van Afrika is ingezet. Ze trekken van daaruit via de Straat van Gibraltar. Spanje, Frankrijk, Belgie en Nederland naar Denemarken. Noord-Duits- land en Scandinavië. Er is ook een oostelijke trekweg bekend. Daar van maken in hoofdzaak broedvo- gels uit de oosterlijker landen ge bruik Deze route loopt over de Bosporus via Turkije, Israel en Egypte naar de winterkwartieren, die zich uitstrekken over een lange strook tussen Zuid Afrika en Soedan. De ooievaars doen gemid deld een maand of twee over de trek. En dat is vrij lang, want er zijn ook vogelsoorten die zo n reis in een dag klaren. De ooievaar legt echter maar kleine afstanden per dag af. Dat komt omdat hij een ech te thermiekvlieger is; hij maakt ge ,.Ue ransuil houdt defotograaj goea in de gaten bruik van de opwaartse warme luchtstromingen om zich te ver plaatsen En omdat zulke stromin gen er nu eenmaal alleen overdag zijn is hij daarmee ook een echte dagtrekker, Sterke teruggang De ooievaar is de laatste 40 jaar in ons land enorm in aantal achter uitgegaan. Telde men in 1939 nog 310 nesten waaruit 823 jongen uit vlogen. in 1978 was het aantal broedparen gedaald tot 9 en het aantal uitgevlogen jongen even eens tot 9. En zo is de toestand al jaren Waar aan is die teruggang nu te wijten? Eigenlijk aan een complex van fac toren. Zoals veranderingen in de broedgebieden, waar het biotoop o.m. door verkavelingen (water peilverlagingen) en bespuitingen sterk aan waarde heeft ingeboet De ooievaar is het ook weer zo'n dier. dat aan het eind van een voedselketen staat. Het gif. dat prooidieren (zoals visjes, muizen, mollen, wormen, kikkers, slakken) In zich hebben, hoopt zich op in het vetweefsel van de laatste con sument Moet er in barre tijden een beroep op die vetreserves worden gedaan, dan komt het gif in het bloed terecht, met alle funeste ge volgen van dien Maar ook hoogspanningskabels eisen een zware tol. Uit vondsten van gering de exemplaren is gebleken dat on geveer 30% als 'draadslachtoffer kan worden geboekt. En wat te denken van onze zuidelijke mede europeanen die nog schieten op alles wat veren heeft? Ook dat kost heel wat slachtoffers onder de ooi evaars! Ooievaarsdorpen Om dc ooievaar als Nederlandse broedvogel te behouden heeft dc Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels in 1969 het Ooievaarsdorp 'Het Liesveld' ge sticht. Het ligt in de Alblas- serwaard onder de gemeente Groot Ammers. Uit het buitenland verkregen broedvogels komen hier tot broeden. Door het loslaten van de nakomelingen hoopt men op de lange duur de Ooievaars stand weer wat op peil te brengen. In 1976 broedde er voor 't eerst een wild paar in het dorp en regelma tig worden er gemengde paren ge vormd: een vogel van 'buiten het dorp' gaat dan een verhouding aan met een uit 't dorp. Op korte afstand over de grens hebben onze zuiderburen in het vo gelpark 'Het Zwin' (bij Knokke) al jarenlang iets dergelijks. Ook daar vertoeven ooievaars in soortgelijke omstandigheden En regelmatig maken ze uitstapjes naar het Ne derlandse grondgebied Zoals in 1975. toen er een een nest bouwde op een bokpaal van de PZEM. tus sen Cadzand en Nieuwvliet Bij ge brek aan een geschikte levensge zellin leidde dit echter niet tot na komelingen. Zeeland komt al sinds jaar en dag niet in de Ooievaarsbroedover- zichten voor. Na 1900 zijn er geen broedgevallen met zekerheid be kend geworden. Wel zijn er enkele onbevestigde meldingen van Aar- denburg (1908) en Kloosterzande (1930-1935). Tot het eind van de 19e eeuw moet de ooievaar echter wel op Walcheren hebben gebroed ikoudekerke. Poppendammei en op ZuidBeveland (Kapelle. Heinkeszand en Kruiningen). Er is daarover echter weinig bekend Misschien zijn er lezers die hetzij zelf. hetzij door overlevering van ouders of grootouders iets meer over Zeeuwse broedgevallen kun nen vertellen? Tijdens de trekperiode (maart-ap ril en augustus-september) kan men de ooievaar in onze provincie een enkele maal waarnemen. Voor het overnachten zoekt hij vaak een hoge plaats uit, zoals lantaarnpa len, schoorstenen. t.v -masten of- zoals in Burgh- daken In Burgh was het kennelijk, zo vertelde mij mevrouw De Ruiter die de vogel waarnam, maar om een korte rust pauze te doen, want na zo'n an derhalf uur was de ooievaar weer vertrokken. De ooievaar staat te boek als ge- luksbrenger. men denke maar aan de hem toebedachte rol bij het afle veren van babies Wellicht dat deze vroege waarneming ons ook een stukje geluk aankondigt: dat van een naderend voorjaar' UAROLLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 13