Regering houdt vast aan korting van 'trendvolgers' Buisenherg verwijt politieke partijen gebrek aan moed KNMG: bezwaren tegen ontwerp wet op abortus Laarzen op wereldniveau PZC/binnen -buitenland mogelijk prijsmaatregel bejaardentehuizen Dieptepunt in politieke crisis in Portugal LUFTHANSA KOOPT 32 BOEINGS 737 Trouwen uit gewoonte ~f' kritiek op vijf-dagenregeling RENAULT DIJKWEL AANDACHT VOOR VOEDING Stichting start onderzoek nieuwe geneeswijze kanker EXTRA MATIGING ONONTKOOMBAAR" Kansen van Callaghan nu minimaal 7ATERDAG 24 MAART 1979 11 Jaardentehuizen wordt doorgevoerd, overweegt het compensatiemaatrege- DEN HAAG - ABVA, KABO en NCBO zijn ontstemd over de resultaten van het vrijdag gehouden •esprek met de ministers Gardeniers en Albeda over de onlangs afgesloten cao-bejaardentehui- ien. Hoewel de argumenten, die het kabinet heeft gebruikt om de ambtenarensalarissen te korten, niet van toepassing zijn voor de grote groepen van zogenaamde trendvolgers, vindt het kabinet dat op de inkomens van die groep toch gekort moet worden in de lijn van Bestek '81. Als die korting niet in de cao voor be- len elders in de begroting van CRM. bedrag van f700 miljoen minder be- Ook noemt het kabinet als mogelijk heid een prijsmaatregel voor de bejaar dentehuizen. ABVA, KABO en NCBO vinden een dergelijke prijsmaatregel verwerpelijk. De bonden zeggen, naar aanleiding van het gesprek van vrijdagmorgen dat de ministers Gardeniers en Albeda de po sitie van de werknemers in de bejaar denoorden met begrijpen. ABVA. KA BO en NCBO stellen, dat partijen in vrijheid een cao kunnen afsluiten Eerder hadden de bonden het kabinet laten weten te willen praten over uit breiding van de werkgelegenheid ui de vierde sector. Ook in het gesprek van vrijdag bleek het kabinet niet over uit breiding van werkgelegenheid te willen praten, anders dan volgens Bestek '81 Het kabinet blijft van mening, dat 700 mfijoen gulden op ..trendvolgers" be zuinigd moet worden En dat er geen ruimte is om gelden, vrijkomend bij vrijwillige verlaging van de loonstijgin gen, voor het scheppen van werk te be nutten. (Van onze correspondent) LISSABON - Terwijl de twee grootste partijen zich van stemming onthielden tobben donderdagavond communis- wten links-radiealen de Portugese re- Rringsbegroting verworpen. Eerste- ainister Mota Pinto heeft niet met af- iredengedreigd, maar spreekt wel van «O regeringscrisis. President Eanes, jpstaatsbezoek in Hongarije, kan be sluiten het parlement te ontbinden en verkiezingen uit te schrijven. Met 46 tegenstemmen van communis- Kn en links-radicalen werd de rege- rinjsbegroting verworpen. 116 afge vaardigden van de socialistische en de sociaal-democratische partij onthiel en zich van stemming. Vor stemden illeen de christen-democraten met 43 stemmen. De kritiek van vrijwel alle partijen op de begroting en het bijbehorende plan spitste zich op drie punten toe. De be perking van de loonstijging tot 18 pro- tent, het invoeren van een extra belas ting en liet faseren van de financiële «Ifstandigheid van de gemeenten. De Portugese president zal nu moeten «oordelen of zijn regering voldoende tertrouwen geniet om aan te kunnen tlijven. Hel afwijzen van de begroting «tekent in Portugal niet noodzakelijk deval van het kabinet. Nieuwe verkic- Égen lijken niettemin de enige uit- weg, maar de reactie van Eanes is moeilijk te voorspellen, omdat hij durgeen voorstander van is. Overheid wil vóór li april melding gegadigden voor liouwpoot Nederhorst DES HAAG (ANP) - Gegadigden voor wmame van de Verenigde Bedrijven \ederhorsl. (VBN) (de zogenaamde Wtwpooti moeten zich voor 13 april Mj Nederhorst melden. Een nonlvoerder van het ministerie van wnomische zaken heeft dit vrijdag meegedeeld. hge weken geleden maakte de oor- iprortkelijke gegadigde voor overname rmVBN. het Ogem-concem. bekend at van overname werd afgezien. Daar- a zijn door de overheid maatregelen atomen om te zorgen dat de Neder- arst bedrijven, waarbij in binnen- en sitenland ongeveer 7.00 mensen wer- voorlopig hun activiteiten kunnen •oortzetten Het ministerie van eco- araische zaken heeft vrijdag niet be ad gemaakt of. en zo ja wie, er al ge- Sdigden zijn voor onderdelen van de Soderhorst. Bouwpoot. Het Ogem-con- ®n liet direct na het afspringen van de «derhandelingen weten niet in de iarkt te zijn voor overname van alzon- alijke Nederhorst bedrijven -t ministerie van economische zaken »ft verder verklaard dat de overheid ooidie regelingen heeft getroffen om Nederhorst bedrijven in staat te ^Een hun activiteiten normaal voort zetten Hierdoor kunnen de bedrij- a hun verplichtingen Jegens op- -ichtgevers, oneraannemers en «veranciers, die zijn aangeaan tot aan «i moment dat er definitieve beslis sen vallen, nakomen Er zal op wor- toegezien dat bij overdracht van de jjuwbednjven aan derden, de overne- -ede partij zich verbindt alle recht se aangegane verplichtingen te «weren Ook de werkgevers zijn op hun stand punt blijven staan dat de salaris verhogingen in de bejaardenzorg niet de kortingen moeten ondergaan die voor ambtenaren gelden. Men zal zich nog nader beraden met achterbannen in verband met een volgend gesprek, dat pas over enkele weken wordt ge houden. Overigens staat vast dat het genoemde zuiniglng een slag in de lucht ls. Gesub sidieerde instellingen, o.a. in de wel zijnssector, zullen zich niet aan de overheidsregeling kunnen onttrekken. MILITAIRE EER VOOR KIST MET AUTO-ONDERDELEN iDoor onze correspondent) BRUSSEL - President Moboetoe van Zaire heeft zich onlangs flink kwaad gemaakt over de Belgen. Ditmaal gold zijn boosheid niet het beleid van de re gering of de komst van Belgische para chutisten (de laatsten keren overigens eind deze maand terugl, maar een Bel gische luchtvaartonderneming. Het bedrijf had opdracht gekregen het stoffelijk overschot van een in België overleden vooraanstaande Zairese dame naar de Zairese hoofdstad Kins- jasa te brengen. Op de luchthaven van Kinsjasa werd een kist uit Brussel met gepaste eer door een militaire wacht in ontvangst genomen. Groot was de ver rassing toen bleek dat de kist auto-on derdelen bevatte. Moboetoe werd op de hoogte gesteld. De president stuurde prompt een boze boodschap per telex naar het Brussel se luchtvrachtbedrijf. Het moet afge lopen zijn met dergelijke plagerijen, zou in het telexbericht hebben ge staan. In een grote sector als die van de ziekenhuizen icao voor 130 000 werk nemers i staat het verhogen van het sa laris met de overheidstrend in de cao voorgeschreven, zodat daar de kortin gen verplicht lijken Concurrentienadeel In het gesprek met de kabinetsdelega tie is gesteld dat de argumenten van de regering voor de korting niet opgaan Het feit dat werknemers in de particu liere bejaardentehuizen (het meren deel i wèl premies voor sociale verzeke ring betalen en die in overheidscentra niet, levert al een verschil van gemid deld f 100 per maand op. Bij kortingen vreest men mog) meer concurrentiena deel bij personeelswervmg. Ook is gesteld dat de rechtspositie van de vergeleken groeperingen niet gelijk is De werknemers in de particuliere bejaardeninstellingen hebben geen ar beidsplaatsengarantie Gemiddeld komen deze werknemers trouwens niet op meer dan het modale Inkomen (f 30.000 bruto per jaar i Bij het afsluiten van de cao is gestreefd naar handha ving van de koopkracht. Door het over eenkomen van 2,2 procent verhoging, in feite gelijk aan de prijscompensatie, wordt dit doel bereikt. Partijen hebben de bewindslieden ook gewezen op de vrijheid van onderhan deling, die een recht is bij het afsluiten van cao's. Zówet werkgevers- als werk nemersvertegenwoordigers hebben uiteengezet dat zij kortingen voor de betreffende personeelsleden (ongeveer 50 000) niet rechtvaardig vinden. Een woordvoerder van de werkgevers wees erna het gesprek op dat de voorstelling, als zou de overheid de kosten der be jaardencentra betalen, niet juist is De eigen bijdrage der bewoners is nog al tijd ongeveer de helft. Voorzitter W. Wieringa van de bij het CNV aangesloten bond van overheids personeel NCBO waarschuwde het kabinet vrijdag dat het geen inbreuk mag maken op het vakbondsrecht op vrije cao-onderhandelingen. „Als de bij die onderhandelingen betrokken partijen vinden dat er geen enkele aan leiding is om 'de beruchte halfjaarlijk se korting' op de ambtenarensalaris sen ook toe te passen voor de particu liere trendvolgers, dan heeft de over heid niet het recht om in te grijpen", aldus Wieringa. KEULEN (ANP) - De Westduitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa heeft donderdag 32 Boeings 737 besteld met een waarde van in totaal 840 miljoen mark. Lufthansa heeft meegedeeld dat zij optie heeft genomen op nog eens 24 van deze vliegtuigen. De nieuwe toestellen gaan de 28 Boei ngs 737 die Lufthansa al tien jaar in ge bruik heeft vervangen, zo heeft Luft hansa meegedeeld. Boeing zal de eerste toestellen afleveren in de nazomer van 1980 In oktober 1981 zullen alle toe stellen opgeleverd zijn. HOLLYWOOD - Tussen de beeldjes van twee van zijn maar liefst 22 vorige vrouwen vertelt de 71-jarige Glynn Scotty' Wolfe tijdens een persconferen tie tn Hollywood, dat hij binnenkort naar Australië zal vliegen om daarvoor de 23-ste maal in het huwelijk te treden, ditmaal met een meisje van 17jaar. Al zijn vrouwen waren in de leeftijd tussen 17 en 19 jaar en zijn langste huwelijk duurde 5 jaar en het korste 30 dagen. Wolfe, die 32 kinderen heeft vertelde dat trouwen voor hem een gewoonte geworden is... 'U/upui wasemalzuigkap soortgenoten door i centrale kantafzuiging Do labynnl-velvanger rn Mier overbodig maakt en zorgt dal de zuigkracht altiifl die 'blouwerse «Bi DE PRIESTER BV Middelburg "Jldamme\\eg 2 Miwiricterrein ..Arncstcin" Tcl 01180-2 50 55 SOUTHPORT - De Brit Alan Wright uit Burscough i Lancashire) is in training om zijn wereldtitel te kunnen behouden De kampioen laarzengooien is hierop het strand bijzijn woonplaats bezig met het werpen van een oefenlaarsje Tijdens de echte titelstrijd, in mei op Jamaica, hoopt hij met een wedstrijdlaars maat 12 de 50-yards-grens 45,72 meter) te doorbreken. UTRECHT (ANP) - De algemene ver gadering van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst heeft ingestemd met een preadvies van het hoofdbestuur inzake de abortuswetgeving waarin bezwaren worden aangevoerd tegen het wetsontwerp Ginjaar-De Ruiter, De kritiek betreft met name de vijf da- gen-regeling, de dertien wekengrens en f Uvv nieuwe dealer I AUTO V# Gildeweg 16, Vlissing" l 01184-17130. ZOETERWOUDE - De in januari opge richte Stichting Interdisciplinaire Kanker-Onderzoek Nederland (SI- KON) gaat de kankergeneeswijze- Moerman onderzoeken. Al geruime tijd zijn er zowel in als bui ten ons land aanwijzingen dat andere methoden voor het bestrijden en voor komen van kanker belangwekkende resultaten opleveren. Volgens de SI- KON mag daaraan niet worden voor bijgegaan. Men heeft een onderzoekscommissie gevormd, waarin artsen samenwerken met onderzoekers uit andere vakgebie den. Er komen steeds meer aanwijzin gen. aldus de SIKON, dat het leefge- drag - daarbij vooral de voedingsge woonten - invloed heeft op het ziekte verloop bij kankerpatiënten. Ook voor de preventie is de samenstelling van de voeding waarschijnlijk van groot be lang. Gebleken is bijvoorbeeld dat kanker minder voorkomt bij groepen mensen wier voedingspatroon zich onder scheidt door hoge consumptie van ver se groenten, vers fruit en volkoren graanprodukten Tevens blijkt dat deze uiensen minder vlees, suiker, witmeelp- rodukten en andere geraffineerde voedingsmiddelen gebruiken. Dit voedingspatroon is onder meer terug te vinden in de behandelingsmethoden van de Vlaardingse arts Cornells Moerman Moerman behandelt sedert 1940 kan kerpatiënten met zijn voedingsthera pie. die wordt aangevuld met vitami nen, mineralen, sporenelementen, en zymen en dergelijke Een oriënterend onderzoek toont een aantal verrassen de genezingen, aldus de SIKON Tientallen artsen passen inmiddels de ze methode toe In eigen praktijk, terwijl vele andere artsen toenemende belang stelling tonen. Feit ls dat enkele duizenden patiënten zijn en worden behandeld volgens deze methode De vraag naar deze behandeling stijgt voortdurend, onder meer door indivi duele aanbeveling in kringen van pa tiënten. Vele patiënten bevinden zich er wel bij, hebben minder pijn en zien er beter uit. Vaststaat, zegt de SIKON. dat de methode geen schadelijke bij werking heeft. Dit alles is reden om de methode-Moerman aan een grondig onderzoek te onderwerpen. de registratievoorschriften, zo blijkt uit 'Medisch Contact De vijf dagen-regeling zoals die in het wetsontwerp wordt voorgesteld doet volgens de KNMG tekort aan de vele gevallen waarin de vrouw zich tot haar huisarts wendt met een verzoek om abortus Juist met het oog daarop heeft de KNMG indertijd in haar eigen abor- tusrichtlijnen vastgelegd, dat bij de be sluitvorming tenminste twee artsen moeten worden betrokken, van wie één bij voorkeur de huisarts dient te zijn De zorgvuldigheid bij abortus is vol gens de KNMG niet gediend met de vijl dagen-regeling omdat die ertoe kan lei den dat de vrouw zal proberen de eerstelijns hulp te omzeilen, hetgeen ook met het oog op de nazorg onge wenst is De KNMG wil ook. dat er wordt afge zien van de bepaling, dat de behande ling uitsluitend in een ziekenhuis mag geschieden als de zwangerschap langer dan dertien weken heeft geduurd. In goed uitgeruste klinieken is volgens haar een even zorgvuldige behandeling mogelijk. Bovendien voert de KNMG aan dat veelal niet met zekerheid kan worden vastgesteld wanneer de termijn van dertien weken is verstreken Van de voorgestelde registratievoor schriften verwacht de KNMG dat die in de praktijk tot grote problemen zullen leiden. Ze maakt zich bezorgd over de anonimiteit van de vrouw en verder wil ze voorkomen, dat de arts meer admini stratieve verplichtingen krijgt opge legd dan noodzakelijk ls. Bovendien heeft ze twijfels over het doel van de registratie en het gebruik van de gege vens. De KNMG dringt er op aan, de in het wetsontwerp opgenomen, voor artsen meest bedreigende strafbepalingen te laten vervallen of te wijzigen. Dat geldt met name de bepaling dat over treding van de vijf dagen- of dertien weken-regeling de arts op een hech tenis van een jaar of 50.000 gulden boete kan komen te staan. wan onze redactie t OSS - „Het is verontrustend dat de po litieke partijen niet de moed hebben gehad zich te binden aan ombuigings plannen voor na 1979. Tegenover de sterke groei van de collectieve uitga ven, komt binnen enkele jaren een da ling te staan van de financieringsbijd- ragen die de Staat uit het gas verkrijgt. Onontkoombaar lijkt dat de gevolgen van deze gang van zaken opgevangen worden door een extra matiging in de groei van de collectieve uitgaven Dit zei oud-minister van financiën dr. W. F. Du i sen berg vrijdag op het voor jaarscongres van Jong Management NCW. Duisenberg zei dat belangrijke signalen op rood staan. Betalingsbalanspositie, begrotingstekorten, wereldeconomie en internationale concurrentiepositie nopen tot een pas op de plaats ,,De noodzakelijke druk op de gemeen schapsuitgaven en de vermoedelijke vermindering van particuliere beste dingen zullen leiden tot een tanende binnenlandse vraag Tegen die achter grond zal het bedrijfsleven zich grote inspanningen moeten getroosten om. mede in het belang van de werkgele genheid, vraag uit het buitenland aan te lokken. Verbetering van de inter nationale concurrentiepositie, onder meer door verhoging van produktivi- teit van ons produktieapparaat. vormt daartoe een eerste voorwaarde aldus Duisenberg, die zich afvroeg of het Ne derlandse bedrijfsleven wel flexibel ge noeg is om zich aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden De voorzitter van Jong Management NCW, de heer M. J. A. Kinkelder, wekte ondernemers op hun denkbeelden over hef werkgelegenheidsvraagstuk op langere termijn uit te werken Leo Es ter, de voorzitter van de Industriebond CNV, riep de ondernemers op meer moed ten toon te spreiden om sociale innovatie te bewerkstelligen ..Kwes ties zoals een andere verdeüng van het werk. toezicht op het investeringsbe leid en wijziging van de medezeggen schapsverhoudingen kunnen door vin dingrijke ondernemers niet alleen maar worden afgehouden Geboden is een samenspraak van werknemers en werkgevers, waarin bij veranderings processen de mens centraal komt te staan", aldus Ester De toekomstige voorzitter van het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond, de heer S. J. van Eijkclenburg, zei dat als de werknemers meer be trokken willen zijn bij het bedrijfsge- beuren omdat men mondiger is ge worden. ook de ondernemer dan meer inventief moet zijn en daarop moet in spelen. „Dan moet hij een proces aan durven dat tot meer betrokkenheid van de werknemer leidt en niet wat Je noemt de boot afhouden. Hij zal het dan verliezen van anderen die hun tijd wel verstaan", aldus Van Eijkelen- burg. LONDEN iRTR, UPI) - De overlevings kansen van het socialistische min derheidskabinet van James Callaghan lijken dit keer minimaal, nu opposi tieleidster Margaret Thatscber op nieuw een motie van wantrouwen in het lagerhuis heeft ingediend. In ge heel Engeland rekent men op korte termijn met het uitschrijven van ver- vroegee algemene verkiezingen en zelfs worden al data genoemd rond het einde van april of begin mei. Dé stemming over de conservatieve motie van wantrouwen, die'volgende week (waarschijnlijk woensdag) plaatsvindt, hangt in belangrijke mate af van de steun die mevrouw Thatcher kan vergaren bij de kleinere partijen. De liberale en de Schotse nationalisten zeiden donderdagavond onmiddellijk ja. waarmee Thatcher nu dichter dan ooit lukt by verwezenlijking van haar streven de drie jaar oude regering van Callaghan ten val te brengen. Ze be sloot donderdagavond pas haar aanval door te zetten nadat haar medewerkers de kansen op succes hadden geëva lueerd in spoedbesprekingen met de resterende minderheidsgroepen - de nationalisten uit Wales en de Unionis ten uit Noord-Ierland Een van That chers naaste medewerkers. Norman St. John-Stevas. zei later: ..Ik denk dat we winnen. We hebben een goede kans d regering te wippen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 11