Makelaars: proefproces tegen courtageregeling Paus: mensheid mag geen slaaf van economisch systeem worden PZC Doodstraf geeist tegen vroegere premier Iran VVD: voorlichting gevolgen huwelijk taak van regering Journalist Elsevier ernstig mishandeld ONGEWILDE REIS PER KRAT PZC/bi nnen-buiten land VEEL MAKELAARDIJ IN MOEILIJKHEDEN9 hel weer Af en toe regen MENSENRECHTEN CENTRAAL IN EERSTE ENCYCLIEK VRIJDAG 16 MAART 1979 DEN HAAG - De makelaars hebben de strijd aangebonden met minister Van Aardenne van economische zaken. De Nederlandse Bond van Makelaars (NBM) gaat een proefproces beginnen om de nieuwe courtageregeling die de bewindsman onlangs vaststelde, ongedaan te maken. De makelaars zeggen dat hun inkomsten zijn aangetast en dat een deel van de makelaardij nu in grote financiële moeilijkheden komt te verkeren. De makelaars gaan in de komende tijd van de advertentiekosten voor eigen bezuinigen op advertentiekosten. Ze zullen de advertentiekostenregeling die ei' nu ligt. streng gaan toepassen. De NBM heeft zijn leden verboden meer EINSTEIN HERDACHT Margot Einstein, de 79-jarige doch ter van de beroemde natuurkun dige Albert Einstein, herdacht gis teren in Trenton in de Amerikaan se staat New York de 100-ste ge boortedag van haar vader. Me vrouw Einstein herinnert zich haar rader als een warm en teder per- rekening te nemen dan de prijzen- beschikking van de minister voor schrijft. Minister Van Aardenne heeft bepaald dat de advertentiekosten die de make laars voor him cliënten maken, voort aan niet meer volledig mogen worden doorberekend. Deze advertentiekosten zijn in het courtagepercentage opge nomen. Dit percentage werd verhoogd van 1.23 naar 1,25 procent. De make laars vinden die stijging veel te gering om die extra kosten te kunnen opvan gen. Het proefproces wordt gestart om dat de NBM vindt dat de advertentie kosten niet tot het tarief van de make laar behoren. In e n speciaal bijeengeroepen bijzon ledenvergadering werd don derdag een telegram opgesteld voor minister Van Aardenne. Daarin wordt om een gesprek op zeer korte termijn gevraagd. De makelaars zeggen dat de bewindsman zich niet aan zijn eigen prijsbeleid houdt. Op jaarbasis zou volgens de NBM een kostenstijging van 4 procent in de tarieven mogen worden doorgevoerd. De minister heeft, zo vinden de makelaars, de hun toekomende trendstijging onthouden. De NBM acht een tariefsverhoging met 5 a 6 procent redelijk omdat de kosten vor de makelaars extra sterk zijn geste gen. De stagnerende woningmarkt heeft de positie van de makelaars nog moeilijker gemaakt, zo zei voorzitter Smit. Hij gaf overigens toe dat de ma kelaardij het in de periode van 1974 tot aan 1978 eigenlijk te goed heeft gehad. BERGEYK (ANP) - Piet de Wit (32). journalist van Elseviers Weekblad, is woensdag tijdens het maken van een reportage over alcoholstokerijen in het Brabantse Bergeyk ernstig mishandeld. Hij is opgenomen in het Tilburgse St. Elizabethziekenhuis en moest daar donderdagmorgen een schedeloperatie on dergaan. De verdachte, de 40-jarige G. K. is aangehouden. In de vergadering van donderdag is ook besloten de minister te vragen bij een komende tariefsverhoging de be- middelingskosten voor met name hui zen tussen de f 50.000 en f 150.000 extra te verhogen. Voor huizen in die prijs klasse willen de makelaars een courtage van 1.75 procent. De make laars zeggen daarmee te willen voor komen dat het hun onmogelijk zal worden, in die prijsklasse nog te be middelen. Het is zelfs al voorgekomen lin Friesland) dat het voor makelaars niet lonend was om tegen het huidige tarief nog te bemiddelen, zo vertelde de voorzitter van de NBM. De NBM gaat de Consumentenbond vragen een onderzoek in te stellen naar het systeem van tweezijdige bemidde ling. Dat betekent dat een makelaar zowel voor koper als verkoper optreedt. Er wordt veel kritiek geuit op het die nen van twee heren door de makelaar. De NBM. die de kosten van het onder zoek w il dragen, heeft de indruk dat de cliënten tevreden zijn over de tweezij dige bemiddeling. Sinds vorig jaar juni laten de makelaars hun cliënten de keus of zij eenzijdige of tweezijdige be middeling wensen. Schijnheilig Winter in Noorden lente in Limburg Wan onze weerkundige medewerkeri Het was gisteren winter en lente tn ons land. Winter voornamelijk in het Noor den. waar het grootste deel van de dag sneeuw viel. plaatselijk 4 tot 6 centime ter Hier en daar kwamen sneeuiv- schuivers eraan te pas om de opge waaide sneeuw weer van de weg te du wen. Opdat zelfde moment kwam Zuid-Lim burg even in een portie warme lucht te recht met opklaringen waarbij het kwik tot 14 graden steeg. In Zuid-Duitsland werd 21 graden gemeten. Het was een '■malle strook van warme lucht die juist tot ons land reikte Een depressie boven Frankrijk gaj daar langdurig regen. Het is te ver wachten dat de koude lucht ook weer Limburg gaat binnenstromen, zodat in het weekeinde de temperatuur in het hele land belangrijk beneden normaal büjfl liggen. De vrij krachtige noord oostenwind voert lucht uit Zuid-Scan- dinaviê aan met mïddagtemperaturen van2tot 5 graden. Geleidelijk komen er opklaringen naderbij en dan kan in het binnenland 's nachts lichte vorst voor komen. In ieder geval nog geen len teweer Weersverwachting tot vrijdagavond: 5u tn dan regen of natte sneeuw. Tem peraturen oplopend lot circa 3 graden "1 het noordwesten en tot circa 8 gra nen in het zuidoosten van het land. Ma- l'ge wind tussen zuidoost en noord oost. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag. Afnemende kans op regen of sneeuw. Aanhoudend koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon 0 tot 5: min. temp om- s'reeks 0 graden; max. temp. om- 3 graden: kans op een droge pe- node van minstens 12 uur 80 procent: Kans op een geheel droog etmaal: 50 Procent actieve depressie trekt vandaag ha het oosten van ons land naar het noordoosten weg. De erbijbehorende «ie met slecht u eer. welke tevens de begrenzing vormt tussen vrij zachte wht ten zuidoosten ervan, bracht gis- eren 12 graden m Zuid-Limburg en "de lucht in het noorden igisteren mjhl graad in Friesland en Groningen o'U/r ook vandaag nog het iveerbeeld epalen. Als gevolg hiervan zal de bxvnum temperatuur vandaag met ween plus 2 komen bij een vrij krach- l^i°0rd tot noordoosten ivvid. Tijde- 4<kan er neerslag in de vorm van re- en'°f sneeuw vallen. De wind- I pachting: noord tot noordoost 4 tot vooruitzichten voor zaterdag lang- 7~m verbeterend, afnemende wind en ^opklaringen. Het blijft echter II maart Zon op i Maan c Piet de Wit werkte aan een reportage over distilleerderijen, illegale alcohol stokerijen en het oprollen daarvan. De verdachte is eigenaar van de legale dis tilleerderij Esna in Bergeyk. Aanvan kelijk weigerde de man toestemming te geven voor een interview. Maandag nodigde G K. de journalist alsnog uit voor een gesprek. Deze be sloot daarop woensdagmorgen samen met collega Piet Goosen naar Bergeyk te gaan. Verdachte voelde echter niets vooreen gesprek met twee journalisten, waarop Goosen besloot tijdens de duur van het interview in een vlakbij gelegen café te wachten. De Wit heeft in het kantoor van G. K. een kort gesprek met de verdachte ge had en is daarna met de man het be drijf ingelopen. Daar is hij volgens de politie onverwacht op het hoofd gesla gen, vermoedelijk met een stomp voorwerp. De Wit heeft tevergeefs geprobeerd de aandacht van zijn collega te trekken door een ruitje in te slaan. Vrijwel on middellijk daarna is hij het bedrijf uit gerend. Hij werd door buurtbewoners opgevangen Bij zijn vlucht heeft Piet de Wit zijn notitieblok achtergelaten. De politie heeft daarvan later de ver brande resten teruggevonden. De ver dachte ontkent in alle toonaarden. In middels is ook de officier van justitie, mr. J Hulleman van de mishandeling op de hoogte gesteld. De politie wilde niet ingaan op de vraag of de verdachte al vaker met de politie in aanraking is geweest. Ook wilde de politie niets zeggen over een eventuele relatie tussen verdachte en het wereldje van de illegale alcohol stokers. Dc reactie van de Nederlandse bond van makelaars op de onlangs door mi nister Van Aardenne van economische zaken uitgevaardigde prijzen- beschikking inzake makelaarswerk zaamheden is 'schijnheilig en onjuist'. Dit zei de voorzitter van de Vereniging 'Eigen Huis', de heer Van Herwijnen, donderdagavond in een eerste com mentaar op het besluit van de NBM een proefproces over die prijzenbeschik- ken uit te lokken. De vereniging 'Eigen Huis' vindt het besluit van de makelaars onjuist, om dat ..gemakshalve vergeten wordt dat de inkomsten an de makelaardij de af gelopen jaren door de stijging van de huizenprijzen met ongeveer tachtig procent zijn gestegen en dat daarvan maar achttien procent hoefde te wor den ingeleverd". Schijnheilig vindt de vereniging het besluit „omdat de NBM zelf ook heel goed weet dat de unifor miteit in het doorberekenen van ad vertentiekosten die nu via de prijzen- beschikkig is ereikt niets anders is dan een gemiddelde van wat in de praktijk al gebruikelijk was' Volgens Van Herwijnen gaan de make laars er door de prijzenbeschikking geen cent op achteruit. Twee Libanese vissers konden hun ogen niet geloven toen zij 32 kilometer uit de kust een grote uitte krat .aantroffen waarin vier jongetjes zaten met een hond. De kinderen hadden langer dan vier dagen in een krat van plastic rondgedreven De jongens die in de leeftijd variëren van 6 tot 11 jaar en de hond zijn naar een ziekenhuis in Tnpoh gebracht waar zij herstellen van uitdroging en blootstelling aan de zon De jongens, een Libanees en drie Armeniërs, waren za terdagmiddag op het strand van een buitendijk van Bei roet aan het spelen toen ze een grote krat vonden waar een zwerfhondje in zat. De jongens kropen in de krat om met het hondje te spelen m hun nieuu e schuilplaats Ze bemerkten nauwelijks dat het opkomend tij de krat op lichtte en niet veel later dreven de jongens de zee op en uaren ze te ver om terug te zwemmen Na twee dagen viel er regen die met grote blijdschap werd begroet. Ze hadden de hoop om nog gered te wor den opgegeven en het oudste jongetje zei: Laten ue bidden want we gaan sterven Woensdagochtend werd de doos door de vissers gevon den. MENIGTE DOODT POLITIEAGENTEN TEHERAN (DPA/RTR) - Tegen de voormalige Iraanse premier Amir Abbas Hoveida is donderdag door de procureur-generaal Hadaoi die doodstraf geeist. Hoveida staat terecht voor een Is lamitische revolutionaire rechtbank. Kranten in Teheran heb ben dit donderdag meegedeeld. Hoveida (60) was vele jaren lang een zeer vertrouwde medeweker van de sjah Van 1963 tpt 1977 stond hij aan het hoofd van de Iraanse regering In no vember 1978 werd h\j op beschuldiging van corruptie gearresteerd door de mi litaire regering van Azhari Hij wordt nu beschuldig van moord, landverraad en spionage voor het westen De laatste tijd is veel verzet gerezen te- i Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - „De regering moet de voorlichting over het huwelijk en zijn gevolgen eindelijk eens serieus gaan aanpakkenDit dringende verzoek doet de VVD-fractie in de Tweede Kamer aan de regering in het schriftelijk overleg over het wetsontwerp dat misbruik van het zogenaamde nihil-be- ding wil tegengaan. Dit beding is een overeenkomst waarin de man alziet van de alimen tatieverplichting tegenover de vrouw. Het wetsontwerp is erop gericht om de gemeente een bijzonder verhaalsrecht te geven op diegenen die best alimentatie kunnen betalen, maar dit niet doen en zo op kosten van de gemeenschap onder hun verplichting uitkomen. Momenteel zijn er in Nederland ongeveer 130.000 vrouwen onder de 65 jaar gescheiden, waarvan de helft een uitkering krijgt via de Algemene Bij standswet. Dit betekent dat er zo'n 800 miljoen gulden per jaar wordt uitbetaald. De Nederlandse mannen betalen zelf jaarlijks ongeveer 130 miljoen gulden. Het aantal huwelijken dat stuk loopt, ligt momenteel één op vier en dit aantal neemt nog steeds toe. De stelling van VVD-woordvoerder drs. Ed Nijpels is. dat er lichtvaardig getrouwd wordt, waardoor veel echtscheidin gen uuunaan „De overheid zal dus grootscheepse voorlichting moeten ge ven over de gevolgen van het huwelijk en zijn rol als stadhuisverleider opgeven. Is de overheid zelf immers niet voor een deel mede schuldig aan de in het ontwerp genoemde problematiek, omdat zij het instituut van het huwelijk door allerlei faciliteiten veel aantrekkelijker maakt dan andere samenlevingsvormen-''' In de memorie van toelichting bij het wetsontwerp zegt de regering overi gens niet geheel en ai een eind le willen maken aan het gebruik van nihil-bedingen. „Het hoeft niet altijd een maatschappelijk onaan vaardbaar karakter tc hebben", aldus de memorie. Daarbij wordt als voorbeeld gegeven het geval van een vrouw die bij scheiding een hoge uitkering ineens krijgt toegekend en in ruil daarvoor afziet van alimenta tie-aanspraken. De CDA-fractie zei in het voorlopig verslag over het wetsontwerp dat het jammer is dat er van regeringszijde geen cijfers zijn verstrekt over het aantal nihil-bedingen dat jaarlijks wordt afgesloten en over de financiële gevolgen daarvan voor de gemeenten. Het CDA wil ook weten of na de wetswijziging de gemeentelijke sociale diensten als verhaalsinstantie zullen gaan optre den. „Betekent dit geen - psychologische - verzwaring van de taken van de sociale diensten"5" gen dergelijke processen voor revolu tionaire rechtbanken. Na premier Ba- zargan. die de processen een schande noemde, heeft nu ook de orde van Iran- se advocaten hïerteen geprotesteerd In de stad Najafabad. ten zuiden van Teheran, zijn drie politieagenten door een woedende menigte doodgeslagen, zo meldt het Engelstalige blad 'Tehe ran Journal'. Be drie werden door mili tie naar een gerechtsgebouw gebracht. De menigte dwong de auto tot stoppen, sleurde de drie uit het voertuig en doodde ze De militie greep niet m. De Iraanse premier. Bazargan, heeft een beroep op zijn landgenoten gedaan tot 'volkomen eenheid, tolerantie en moed' teneinde te voorkomen dat het land verscheurd wordt door na-revo lutionair vuur dat verdeeldheid brengt'. Hij had ernstige kritiek op Khomeiny die dc regering niet raadpleegde voordat hij sommige van zijn decreten uitvaardigde. De voorlopige Iraanse regering heeft strenge sancties in het vooruitzciht ge- Tuijnman; fiscus mag milder zijn voor zeevarenden HOEK VAN HOLLAND (ANP) - Minis ter Tuijnman (verkeer en waterstaat) is er voor dat de fiscus wat milder wordt voor zeevarenden. Op een scheepvaartbijeenkomst donderdag in Hoek van Holland zei hij dat een belas tingverlaging voor zeelieden de aan trekkelijkheid van de koopvaardij zal verhogen. De vakbonden dringen al jaren aan op een dergelijke maatregel Het voorstel kwam deze week nog ter sprake toen scheepsofficieren van de tanker 'Chev ron Nagasaki' bij het ministerie protes teerden steld aan journalisten die zi ch mis dragen' Televsiie- en fotomateriaal zal vanaf heden alleen het land nog uit kunnen, nadat het ministerie van voorlichting de inhoud geentroieerd heeft, zo zei de vice-premier. Aan criteria voor de con trole wordt nog gewerkt Bonden: regering geeft te weinig voor ziekenhuispersoneel UTRECHT (ANP) - De ABVA en de KABO vinden dat dc 94 miljoen gulden die staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) wil uittrekken voor uitbreiding van het personeelsbestand in ziekenhuizen en andere instellingen absoluut onvoldoende. De bonden gaan acties voorbereiden. De twee bonden zijn het met de door hen gesteunde actiegroep 'COZ wij willen meer personeel rondom het bed' en met de Nationale Ziekenhuisraad eens. dat de personeelssituatie in tal loze zieken- en verpleeghuizen schrij nend is en dat de kwaliteit van de ge zondheidszorg daardoor gevaar loopt. VATICAANSTAD AFP/DPA/ANP) - voorrecht, maar eerbied voor een centratiekampen. geweld, martelingen, uestaal in de beheersing van 06.52 22 48 onder 18 47 onder Q8 29 VATICAANSTAD (AFP/DPA/ANP) - Paus Johannes Paulus II heelt in zijn eerste encycliek, getiteld 'Redemptor Hominis' (verlosser van de mens) be klemtoond dat 'dc mens geen slaaf van de economische systemen, de produk- tie en zijn eigen produkten' mag wor den. „Jezus Christus, de verlosser van dc mens, is het centrum van de kosmos en de geschiedenis", aldus de paus die hieruit afleidt dat het zijn voornaam ste taak op dit moment is met 'alle mensen van goede yvil' de rechten van de mens le verdedigen om trouw aan Christus te zijn. Met recht, aldus de paus. rekent men tot de mensenrechten ook het recht op vrijheid van godsdienst en het recht op gewetensvrijheid Daarom wil ik mij. uit naam van de gelovigen op de hele wereld, richten tot hen. van wie de or ganisatie van het maatschappelijke en openbare leven afhangt en hun drin gend verzoeken de 'rechten van de godsdienst en de activiteit van de kerk' te eerbiedigen. „Wij vragen geen enkel voorrecht, maar eerbied voor een grondrecht'. De paus ziet de toekomst met optimis me tegemoet en beschouwt het huidige tijdsgewricht als een nieuwe advent voor de mensheid en niet als een 'tra nendal' Mensenrechten Kernwoorden van de donderdag gepu bliceerde encylciek zijn 'opening naar de hele wereld' en 'behoedster van de vrijheid' als de paus het hooft over de taak van de kerk. Het hoofdstuk over de mensenrechten is het langst. Met nadruk stelt dc paus hierin dat 'het wezen van de staat als politieke ge meenschap hierin bestaat dat de ge meenschap die hem vormt, meester van haar eigen lot is'. Deze doelstelling wordt niet bereikt in die staten waar de 'macht van een bepaalde groep aan alle andere sectoren van de gemeen schap wordt opgelegd'. De paus veroordeelt dan ook con centratiekampen. geweld, martelingen, terrorisme, discriminatie, totalitaire systemen, neokolonialisme en im perialisme Hij hekelt het op de con sumptie gerichte denken en streven dat niet door de 'ethiek beteugeld wordt' en noemt de 'bestaande structuren op het gebied van de financiën en de waarde van het geld. de produktie en de handel ongeschikt om de uit het verleden stammende onrechtvaardigheden uit de weg te ruimen'. Solidariteit en her verdeling van de rijkdommen zijn een primaire eis. De evangelieverkondiging, aldus de paus, is gericht op de 'concrete, in de geschiedenis staande mens' die leeft in een tijd van milieuvervuiling, conflic ten die met de wapens worden uitge vochten. mogelijke zelfvernietiging door kernwapens en gebrek aan eer bied voor het ongeboren leven. De wezenlijke betekenis van het ko ningschap van de mens - zijn deelheb ben aan de koninklijke functie van staat in de beheersing van de wereld. Dit houdt in dat de ethiek boven de technologie staat, Het gaat er niet om meer te hebben, maar meer te zijn. Op binnenkerkelijk terrein be klemtoont de paus de betekenis van de collegialiteit, de bisschoppensynode en de synoden van de plaatselijke kerken Theologen dienen met het leergezag samen te werken, de liturgie moet or dentelijk en overeenkomstig de door de kerk gestelde normen gevierd worden en de persoonlijke biecht moet naast de boetecelebraties gehandhaafd blijven De paus wijst op de onverbreekbaar heid van het huwelijk en het celibaat dat de priester van de Latijnse ritus vrijwillig op zich heeft genomen Wat de oecumene betreft legt hij de nadruk op de noodzaak te blijven zoe ken en streven naar eenheid, zonder daarbij ontmoedigd te orden door de moeilijkheden. Geen aandacht hebben voor de christelijke eenheid zou ont rouw inhouden aan de opdracht van Christus. LM Rt Dl.MtnOR HOMINIS TUL RELIGIOUS THE J N AND I OF THE CHURCH AND TO ALL MEN AND WOMEN OF GOOD WI1.I. AT THF. BEGINNING OF HIS PAPAL MINISTRY Titelpagina van de eerste encycliek van paus Johannes Paulus II Directie: F van de Velde. K Scherphuis en W F de Pagter Hoofdredactie: M P Dieleman en C van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walsiraat 56-60. tel. (01184) 1514*4 Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markl 2. lei (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22. lei (01150) 94457 Hulst: Sieenstrac I 101140)4058 in is de centrale re zondag t/m vri|dag (01184)15144 buiten kan- In de avondui dactie bezet va vanaf 19 00 uu Telefoom tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184 15144 van 9.00 11 30 uut Redactie (01184) 14796 Voor klachten bezorging op zater dag de plaatseli|ke kantoren van 9 00-11 30 uur Expeditie: (01184) 63533. Overl. adv maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 lot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 43.00. franco per post I 50.00, per maand 14.55: losse nummers 0.60 (inclusief 4 pet btwl Postrek nr 3754316 t n.v PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven: 93 cent per mm. minimumprijs per advertentie 13,95, ingezonden mededelingen 2' .-x tarief Voor brieven bureau van dit blad 3.50 meer Volledige tarieven met contractpnj zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro. 35 93 00, Provinciale Zeeuw se Courant. Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 3