Amsterdam is niet langer heroinecentrum Europa Hengeloër tracht doodstraf van naamgenoot in VS te voorkomen Breyten Breytenbach niet naar Nederland narcoticabrigade meldt goede resultaten Stuurgroep wil de Stadsdoelen niet laten ontruimen Uitwisseling studenten met China AMBTENAAR SLAAT MUNT UIT KOFFIEPENNINGEN MARINE-ESKADER NAAR AUSTRALIË VERTROKKEN Actiegroep doet beroep op Claus Hess terug in Spandau ELECTRISCHE STOEL DREIGT VOOR KLEINZOON EMIGRANT DINSDAG 13 MAART 1979 PZC/ binnen-buitenland 11 AMSTERDAM (ANP) - Er heeft zich een duidelijke en belangrijke kentering voltrokken in de Amsterdamse heroinewereld. De groep verslaafden in de hoofdstad breidt zich niet meer onrust barend uit. De straathandel met zijn agressieve verkoopmethoden is verdwenen. Het aantal sterfgevallen als gevolg van het gebruik van te veel heroïne, is sterk afgenomen en de syndicaat- vorming door Chinezen is ingedamd. Daarbij is ook de toevloed van buitenlandse verslaafden, die in de achter ons liggende jaren nog 60 procent van het aantal arrestanten vormden, teruggedron gen. Buiten onze grenzen kunnen zij nu goedkoper aan 'betere' heroïne komen. De herolnegolf van de jaren 1973-1076 met alle daarbij behorende onrust- verwekkende gevolgen is voorbij. Am sterdam is niet meer als in die jaren het heroinecentrum van Europa. ..Wij zijn er natuurlijk nog lang niet, maar het werk van de narcoticabrigade, die in de afgelopen tijd sterk is uitgebreid, be gint zijn eerste vruchten af te werpen. In elk geval Is er sprake van een stabili seringvan hetheroïneprobleem", aldus hoofdinspecteur K. J. H. H. Sietsma. chef van de afdeling verdovende mid delen van de Amsterdamse politie. De omhoog schietende grafische fijn van de achter ons liggende jaren is nu een horizontale UJn geworden, zo voegt hij er aan toe. In de jaren 1973-1976 beleefde de hoofdstad een soort 'heroïnecon- junctuur". Het aantal verslaagden nam als het ware van dag tot dag toe. De agressieve straathandel die door mid delvan lage prijzen (75 a 100 gulden per gram heroïne) nieuwe 'klanten' pro- 'beerde te werven, had een grote aan trekkingskracht op jonge verslaafden aitandere landen, waar veelal de hero- ineprijzen en de straffen op drug handel en het in bezit hebben van ver dovende middelen hoger waren. Dat had een enorme stroom van buiten landers naar de hoofdstad tot gevolg. De herolnesyndicaten van Chinezen schoten als paddestoelen uit de grond. Niet alleen verschenen er met de regel maat van de klok berichten over over- hjdensgevallen als gevolg van het ge bruik van te veel verdovende middelen, ook vielen er doden in de concurrentie slag tussen de Chinese syndicaten om de heroïnemarkt. Amsterdam verkreeg a die dagen het twijfelachtig predi- caat. 'heroinecentrum van Europa'. Vojgens hoofdinspecteur Sietsma zijn «verschillende graadmeters voor het waarnemen van de veranderingen in de Amsterdamse heroinewereld. In de eerste plaats is er een daling van het aantal zogenoemde beroinedoden. In 1976 waren er nog 29 levens van jonge mensen te betreuren als gevolg van het gebruik van te veel heroine. In 1977 waren dat er tien. In het afgelopen jaar stierven weliswaar veertien mensen aan de gevolgen van het heroïnege bruik, maar toen waren er op een weekeinde alleen al vijf doden als ge volg van de consumptie van 'verkeer de' verdovende middelen, dat wil zeg gen heroïne met andere dodelijke gif tige stoffen. In de tweede plaats springt de prijs van heroïne omhoog van 75 a 100 gulden naar 250 tot 300 gulden in de jaren 1977- 1978, als gevolg van het succesvol op treden van de politie by de bestrijding van de handel in verdovende middelen. Daarbij bleef de gratis verstrekking van Methadon, door Amsterdamse apothe kers met 17 gram per dag gelijk, terwyl men volgens de chef van de narcoticab rigade een piek had mogen verwachten gezien de sterk oplopende heroïneprijs. (methadon is een vervangingsprodukt voor heroïne, zonder de gevaarlijke bij verschijnselen daarvan). Verslaagden die een ontwenningskuur willen onder gaan stappen in eerste instantie vaak over op het gebruik van methadon». Ook het indammen van Chinese hero lnesyndicaten werd zichtbaar. In 1977 viel er nog éen dode als gevolg van de slag om de heroïnemarkt tussen elkaar beconcurrerende Chinese syndicaten, in 1978 niet een meer. In dit verband noemt hoofdinspecteur Sietsma de vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie evenals de po litie m de binnenstad steunpilaren in de strijd tegen de heroïnehandel. Tot nu toe heeft de vreemdelingendienst in to taal 1500 illegaal in ons land verblij vende Chinezen teruggestuurd naar hun land van herkomst. Hongkong, Maleisië. Thailand en andere landen. Andere aanpak De narcoticabrigade, die werd uitge breid van acht man begin 1976 tot 23 nu, ging gaandeweg haar werkterrein verleggen. Lag .aanvankelijk de na druk op de arrestatie van verslaagden en consumptiehandelaren, mensen die verkopen om zelf aan heroïne te kun nen komen, thans richt zij zich vooral op de doelgroep: groot- en tussenhan delaren. In de weg die de heroïne aflegt van plantage naar de verslaagde wil men vooral door het uitschakelen van de groothandelaar de lijn doorknip pen. Ook de opleiding van de narcoticab rigade is verbeterd. Er zyn thans spe ciale cursussen voor narcoticare- chercheurs. Een belangrijk punt is daarbij dat de smokkelmethoden van heroinekoeriers zo langzamerhand op alle luchthavens bekend zijn. Alle mo gelijke geraffineerde trucs worden be ter doorzien en men treedt met steeds meer succes op. Zo is het heroineprobleem zich gaan ontwikkelen van een ogenschynlyk Nederlands naar een algemeen Westeu ropees sociaal probleem. In het afgelo pen jaar waren er in West-Berlijn (2 miljoen Inwoners) bijvoorbeeld 80 he- roinedoden en in de toch conservatieve deelstaat Beieren 55. vertelt Sietsma. De heroine is in dat land aanzienlijk goedkoper dan bij ons: 100 a 150 gulden per gram. Bovendien is het zuivere he- roïnegehalte van de uit het nabije Oos ten (Irak. Iran. Turkye en dergelijke» afkomstige verdovende middelen in West-Duitsland hoger, namelijk 85 a 90 procent, terwijl de drug in ons land. af komstig uit het Verre Oosten, een zuiver heroïnegehalte hebben van 38 £t 50 procent. Ook daardoor is de stroom van ver slaafden naar Amsterdam afgenomen. Dat is trouwens eveneens te merken aan de randcriminaliteiL Het stelen uit opengebroken auto's en andere diefstallen, zakkenrollerij en dat soort zaken komen weliswaar nog steeds voor, maar er is wei sprake van een stabilisering. Civiele procedure tegen benoeming van Jan Lanser ROTTERDAM (ANP) - De benoeming van oud CNV-voorzitter Jan Lanser tot werknemerscommissaris bij Smit In ternationale in Rotterdam is in strijd met de wet, De rechtbank moet de be noeming ongedaan maken. De onder nemingsraden van twee dochterbe drijven van Smit Internationale heb ben deze eis maandag voorgelegd aan de rechtbank in Rotterdam. Het is het begin van een civiele proce dure over de omstreden benoeming van oud-vakbondsvoorzitter. Daarbij is volgens de twee o.r.'s de wet op de on dernemingsraden met voeten getreden Ze vinden dat ze vorig jaar niet op tijd en slecht geïnformeerd zijn door de raad van commissarissen. De raadsman van Smit Internationale, mr 0- L. O. de Will Wijnen noemde maan dag de bezwaren van de twee o.r.'s on tepond. „Men wil Lanser gewoon niet en het verhaal over fouten in de proce dure is er achteraf met de haren bijge sleept" WEST-BERLIJN (DPA) - De 84-jarige Rudolf Hess, de voormalige plaatsver vanger van Adolf Hitier. is maandag W een Brits militair ziekenhuis ont- sugen en teruggebracht naar dc voor oorlogsmisdadigers gereserveerde ge- dau?tn'S de Ber,'inse w'ïjk Span- Jan Britse zijde is slechts meegedeeld, arde doktoren besloten hadden, dat essweer voldoende hersteld was om aar de gevangenis terug te gaan, waar j») in zijn eentje is overgebleven ss had 26 februari last gekregen van «n acute bronchitis waarna hij naar mihtaire ziekenhuis van het Britse vST a" Wesl"Berlijn was gebracht voor de vrijlating van de in 1946 in j er" levenslang veroordeel- 5T™e®de man van Nazi-Duitsland zijn naaldelljk binnen- en buitenlandse suita het krijt getreden. Zonder re- «u aat echter, omdat de SowjetrUnle nlet los wil laten dan nadat hij ^torvcn is AMSTERDAM (ANP) - De Stuurgroep 929, waarin vertegenwoordigers van ne gen voornamelijk Surinaamse welzijnsstichtingen, is niet van plan de door in hoofdzaak Surinaamse heroineverslaafden gekraakte Stadsdoelen aan de Klo veniersburgwal in Amsterdam te laten ontruimen, zoals burgemeester en wet houders van de hoofdstad hebben verlangd. Dit standpunt heeft de stuurgroep maandag in een gesprek met de wethouders I. Vorrink (openbare gezondheidszorg) en R. van der Velde (jeugdzaken) kenbaar gemaakt. Eerst zal moeten worden voldaan aan een aantal voorwaarden. De belangrijkste voorwaarde is, aldus de stuurgroep, dat de gemeente vier vervang ende ruimten in de stad beschikbaar stelt voor de verslaafden, die thans nog in de Stadsdoelen bivakkeren. Dit is de reactie van de stuurgroep op de notitie van b. en w. van zaterdag, waarin gesteld wordt dat het experiment ln de Stadsdoelen mislukt Is en dat daarom dit gebouw moet worden ontruimd. Vandaag komt de notitie van b. en w. in de gemeenteraad. De stuurgroep ver wacht dat dc raad druk op het college zal uitoefenen om op korte termijn tot ontruiming van de Stadsdoelen over te gaan. PEKING (ANP) - Op grond van weder kerigheid gaan China en Nederland meer studenten en afgestudeerden uitwisselen. Het leidend beginsel hoeft niet strak te worden gehanteerd. De eerste drie jaar komen er telkens vijf tig tot zestig Chinezen naar Nederland, terwijl er steeds voor twintig Neder landers plaats is in China. Zo zal het gaan als de afspraken worden uitge voerd. die de ministers van onderwijs, drs. A. Pais en Jiang Nanxiang maan dag in Peking hebben opgesteld. De besprekingen hebben een memo randum opgeleverd, aldus heeft de Ne derlandse delegatie bericht.. Van beide zijden worden de nodige faciliteiten ge schapen voor onderzoek en studie zo bfijkt uit het overleg over uitbreiding var» de onderwijskundige weten schappelijke en technische uitwisse ling tussen China en Nederland. Onder scheid wordt gemaakt in studenten, af gestudeerden en anderen die ons land zullen bezoeken om in het weten schappelijk onderwijs hun licht op te steken of zich te bekwamen. In de komende paar jaar is Nederland voornemens tot wlntig man voor on derzoek en studie te sturen. Het Ne derlands bedrijfsleven biedt veertien stageplaatsen aan voor het opdoen van ervaring in moderne technologie. ROTTERDAM (AN'Pl - Een ambtenaar vaii de gemeente Rotterdam heeft per advertentie aan muntenverzamelaars penningen van de gemeente Rotterdam aangeboden, die bij nader onderzoek de koffie- en theemunten van de gemeente lijke automaten in de kantines bleken te zijn. Het numismatisch maandblad de 'Muntkoerier' waarschuwt de verzamelaar voor het aankopen van dergelijke pennin gen, omdat ze geen waarde hebben en zeker ook nooit zullen krijgen De betrokken ambtenaar, die de penningen voor een kwartje uit de wisselautomaten haalde, is er inmiddels mee gestopt. In de advertentie werd melding gemaakt van een penning van de gemeente Rotterrdam met het wapen van de stad erop. Er stond bij dat deze was geslagen door de Rijksmunt in Utrecht, Er zyn twee uitvoeringen; een in koper/nikkel en de andere van messing, die respectievelijk 3.75 gulden en 4.25 gulden moesten kosten De verzamelaar kon zich voor 7.50 een setje aanschaffen. Verzending per omgaande post kostte 5 gulden extra voor het aantekenen De gemeente bevestigde dat het hier gaat om gewone koffie- en theepenningen, die worden gebruikt voor de 85 automa ten die staan opgesteld in het gebouw 'Stadstimmerhuis' aan de Marconistraat, waarin vele gemeentediensten zijn ondergebracht. Iedereen kan de muntjes voor een kwartje en dertig cent verkrijgen uit de geldu isselautomaten. De muntjes worden weliswaar door de rijksmunt vervaar digd, maar tegen een minimale prijs. De Muntkoerier noemt de door de ambtenaar gevraagde prijs buiten alle propor ties. DEN HELDER ANP) - Een lichte jalouzie om de publici teit die het vertrek van het Unlfll-bataljon naar Libanon heeft gekregen, was wel merkbaar bij het vertrek van een Nederlands marine-eskader maandag uit Den Hel der voor een reis van ongeveer vier maanden naar Australië en het Verre Oosten. „Wij zijn gemiddeld ongeveer 180 dagen per jaar buiten de haven aldus schout bij nacht Scheuer, „daar klaagt nooit iemand over: het hoort erbij. Er zijn zelfs diverse jongens wier dienst tijdens de reis afliep, die hebben bijgetekend om mee te kunnen Het eskader brengt in mei en juni op uitnodiging van de Australische regering een bezoek aan Freemantle en Geraldton ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de staat West-Australië. Het staat onder commando van schout bij nacht J. H Scheuer en bestaat uit het geleide- ivapenfregat "Tromp", het standaardfregat "Kortenaer", het bevoorradingsschip 'Poolster' en de onderzeeboot jager Drenthe' Doel van de reis is het vemogen van de geoefendheid, vlagvertoon, het uittesten van de logis tieke ondersteuning en het tonen van Nederlandse pro- dukten in het buitenland. De reis wordt meegemaakt door 820 man. van wie een kleine honderd dienstplichtigen. Het eskader wordt op 12 juli in Den Helder terug verwacht VERZOEK SCHRIJVERS AFGEWEZEN KAAPSTAD (RTR/UPI) - De Zuidafrikaanse minister van justi tie, James Kruger, heeft een verzoek van de internationale schrijversvereniging, de PEN, tot vrijlating op erewoord van de dichter Breyten Breytenbach verworpen. Dit is maandag in Kaapstad meegedeeld. De voorzitter van de Kaapse afdeling van de PEN, Peter Elstob. verklaarde dat hij het verzoek had gedaan n GRONINGEN - Het Fries Anti-Fas- cisme Komite tFAFK) heeft prins Claus in een brief gevraagd de investering van het Friese bedrijf ZPC t Zaaizaad en Pootgoed Combinatie) in Chili te veroordelen. Het comité richt zich tot prins Claus omdat hxj donderdag het nieuwe gebouw van de Keuringsdienst voor zaaizaad en pootgoed in Gronin gen en Friesland in Buitenpost zal ope nen. Het FAFK doet een dringend beroep op de prins om tijdens de opening duide lijk te maken „iaat de investering van het ZPC in het fascistische Chili bete kent en om het protest van een groot deel van de bevolking in Friesland hier tegen te ondersteunen Het FAFK voert al geruime tijd actie tegen de plannen van de ZPC om in Chili een pootaardappelenvermeerderingsbe- drtjf te stichten. de Nederlandse en Zweedse afdelingen van de schrijversveremging. De Ne derlandse regering had aangeboden politiek asiel te verlenen aan Breyten bach die een straf van negen jaar uitzit wegens samenzwering tegen de rege ring van Zuid-Afrika. Hij werd in 1975 veroordeeld. Vernietigd Vorige week hebben Zuidafrikaanse grondtroepen en luchtmacht in een ac tie van vijf dagen bij invallen in Zam bia en Angola in totaal ruim 12 Nami- bische guerrillabases vernietigd, zo heeft de Zuidafrikaanse opperbevel hebber in Namibië maandag bekend gemaakt. Volgens generaal-majoor Jan Gelden- huys werden er aan Zuidafrikaanse zij de geen verliezen geleden, maar er zou den volgens berichten uit Lusaka zeker veertig mensen zijn omgekomen. Rhodesische vliegtuigen hebben maandag een aanval uitgevoerd op guerrillabascs van het Pattriottisch Front in Mozambique, zo heeft de lege rleiding meegedeeld. Het was de vijfde aanval op een zwart buurland in drie weken tijds. De Rhodesische legerleiding verklaar de maandag dat ook hard opgetreden wordt tegen guerrillastrijders die in Rnodesië zelf opereren. In de afgelopen 48 uur hebben regeringstroepen 68 guerrüleros gedood, aldus een com muniqué. Aan de kant van de veilig heidstroepen zjjn twee man omgeko men. HENGELO - In een gevangenis bij Gainesville in de Amerikaanse staat Florida wacht de 29-jarige John A. Spenkellnk, kleinzoon van een Neder landse emigrant uit Nijverdal, op de doodstraf door middel van de elektri sche stoel. Hij is veroordeeld op be sehuldiging van moord op een man bij een ruzie om geld. Behalve de weer stand. die dit doodvonnis in Amerika heeft opgeroepen, is nu ook iemand uit Hengelo tegen het vonnis in hel geweer gekomen, dat is de heer G. J. H. Spenkelink. een naamgenoot dus maar nauwelijks nog familie. De zaak Spenkelink laat de Hengeloër niet los. Niet alleen omdat hij een jaar of twintig geleden ooit eens een uitge breid onderzoek heeft gedaan naar de uit Goor afkomstige naam Spen kelink, waaruit de in 1920 naai- Ameri ka geëmigreerde Nijverdalse familie thuishoort, maar ook omdat hy de doodstraf zoiets barbaars vindt, dat hij zich geroepen voelt te protesteren. Maar hoe? Het ziet er namelijk naar uit, dat het doodvonnis al eind deze maand zal worden voltrokken. Elke georganiseerde actie hier is nu dus te iaat. „Misschien dat we nog pressie kunnen uitoefenen door dc gouver neur van Florida, die in laatste in stantie zijn handtekening dient te zet ten. dit kranteartikel te sturen, zodat men daar gewaar wordt hoe afwij zend wc hier tegenover de doodstraf staan", zegt hij. John A. Spenkelink ls een kleinzoon van de in 1920 uit Nijverdal naar Ame rika geemigreerde Johannes Spen kelink Johannes kreeg twee zonen en een dochter. Een van die jongens heet te Bernard, die in de laatste oorlog als parachutist bij Arnhem landde en toen nog eens een bezoek bracht aan achtergebleven familie in Nij verdal Een van de kinderen van Bernard was John, die zijn vader overigens nauwe lijks heeft gekend omdat deze zelf moord pleegde toen de jongen 12 jaar oud was. John woonde met z'n moeder in Buena Park in Califomië. een soort rosse buurt. Zodoende kwam John met verkeerde vrienden in aanraking. Na een serie kleinere vergrijpen werd hij bankk- raker. werd gepakt en opgesloten, maar wist samen met een vriend te ontsnappen. Toen die twee daarna op een motelkamer ruzie kregen om geld vermoordde John de ander. In de rechtsprocedure, die volgde, beriep John zich weliswaar op noodweer, maar dat werd afgewezen. Vonnis Het vonnis luidde de dood door mid del van de elektrische stoel. En daar mee zal hij - na Gary Gillmore, die vorig jaar in Utah voor een vuurpelo ton terecht stond - de eerste zijn. die de doodstraf krijgt. Dat heeft vooral in dc staat Florida de gemoederen hoog doen oplaaien. In dat land is namelijk in veertien jaar al geen doodvonnis voltrokken. Spenkelink is overigens maar een van de 453 gedetineerden die in Amerika op voltrekking van het doodvonnis w achten, sedert het Hooggerechtshof de doodstraf in 1976 heeft opgeschort. In Florida zijn het alleen al 121 Een merkwaardige bijkomstigheid is. dat ëén van de mensen, die zich In Flo rida met petities en andere acties bij zonder heeft ingespannen voor het lot van John Spenkellnk. namelijk Mar garet Vandiver, op dit moment in Twente verblijft. Het geval wil, dat haar vader, die lector Is in Florida, de ze maanden gastcolleges geeft in Utrecht. Van familie uit Nijverdal werd verno men dat men daar nog nauwelijks con tact heeft met de Spenkelinks in Ame rika Na de oorlog werd duidelyk. dat het de familie daar niet best ging Maar de familieband ls nu al zo verslapt dat men niet eens wist wat John boven het hoofd hangt Overigens lijkt het erop, dat John zijn leven in de gevangenis heeft gebeterd. Hij zou zeer religieus zijn geworden en een goed contact hebben met zijn moeder en een zuster, Gertrude. In een brief aan de heer Spenkelink in Hengelo informeert John trouwens nog namens 2'n moeder hoe het met de Nijverdalse familie gaat. John schrijft ook in die brief, dat zijn taak binnenkort voor de derde keer voor het Amerikaanse Hoogerechts- hof zal dienen. Hij hoopt op een defi nitieve beslissing, hoe die dan ook zal uitvallen. G. J. H. Spenkelink BNMO-CUNFLICT Van Lanschot in gelijk gesteld HAARLEM (ANP) - De ex-bestuarsie- den van Eeghen en Westerhoff van de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers (BNMO) moeten zich voortaan onthouden van uitlatingen in de pers over financieel wanbeheer bij de BNMO en de Stichting Fond senwerving Militaire Oorlogsslacht offers (SFMO). Houden zij zich niet aan dit verbod, dan hangt hen een boete van tienduizend gulden per overtre ding boven het hoofd. Dat heeft de president van de recht- bank in Haarlem, mr H. F. van den Haak. maandag bepaald ln zijn uit spraak in het kort geding, dat de SFMO. de BNMO en BNMO-presldent Van Lanschot hadden aangespannen tegen de twee oud-bestuursleden Mr. Van den Haak vind,, dat de opmer kingen van Van Eeghen en Westerhoff eind februari in enkele kranten naar in houd en vorm beledigend en onrecht matig. Volgens de rechtbankpresident is geenszins komen vast te staan, dat BNMO-presldent Van Lanschot zich heeft schuldig gemaakt aan financieel wanbeheer. Van Eeghen en Westerhoffhadden in de kranteberlchten onder meer gezegd, dat ongeveer 35 miljoen gulden die de SFMO heeft gekregen uit de Algemene Loterij Nederland, niet ten goede ls ge komen aan de BNMO Autorijder maakt elke 2 minuten een verkeersfout i Van onze verkeersredacteuri DEN HAAG - Een autorijder maakt el ke twee minuten een fout en „elke 650 jaar vindt hij daarbij de dood. Dat is de uitkomst van een statistisch onderzoek dat in Zweden is gehouden naar de risico's die een gemiddelde au torijder loopt in de meest voorkomende icrkecrssituaties. zo bericht het ANWB- blad Verkeerskunde. De eerste con statering was dat een autorijder elke minuut 40 beslissingen moet nemen en als gevolg daarvan 30 handelingen moet verrichten. Eens in de twee uur verzeilt de verkeerd beslissende autorijder in een gevaarlij ke situatte en eens per maand (elke 1300 km> ontloopt hij temauwemooi een ongeval.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 11