Garantie tot 1992 Meer aandacht voor landschap en milieu in landbouwbeleid Meubelfabriek Oisterwijk Middelburg zal zich houden aan advies Raad Volksgezondheid Ik was voorbestemd om boer te worden maar voelde meer voor administratief werk9 j 'Ter Reede' wil uitbreiden J.J. DE LOOFF, SCHEIDEND GRIFFIER WATERSCHAP NOORD-BEVELAND: Raad voor de Volksgezondheid tegen voorlichting over borstkanker in gemeente Middelburg Maatregelen om wildgroei horecabedrijven te stoppen URI.IOAG 9 MAART 1979 - WORDINA TIEORGAAN' IN JAAR VERSLA G: PZC/ provincie GOES - Het landbouwbeleid in Nederland moet veranderd wor den. Er moet niet alleen aandacht worden besteed aan het pro- te duceren van voedsel maar er moet ook plaats zijn voor de zorg voor milieu en landschap. Agrarische maatregelen moeten daarom ook aan andere belangen getoetst worden. Dit moet zijn weerslag vinden in een wettelijk kader. De enge doelstelling van de ruilverkavelinswet 1954 moet worden omgezet in een brede - landinrichtingswet. Het bestuur van de stichting Zeeuws coör- a] dinatieoreaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming schrijft dit in het jaarverslag over 1978. Om dezelfde redenen als bij Aqua-Delta en Den Osse heeft de stichting bezwaar aangetekend tegen een derde groot scheeps recreatieplan aan de zuidkant van de Grevelingen, namelijk het plan De Bout van de gemeente Midden- schouwen. Het bezwaar werd door ae gemeenteraad niet gegrond verklaard en daarom is beroep aangetekend bij gedeputeerde staten. Voor de verdere verloop van het beroep is de uitspraak door de Kroon over Aqua-Delta en Den Osse van groot belang. Het coördina tieorgaan heeft ook aan de Kroon ge vraagd de karrevelden op Tholen een andere dan een agrarische bestemming te geven. Ook is verzocht de Pluimpot de bestemming natuurgebied te geven in plaats van recreatiegebied. De stich ting heeft een poging gedaan het bin- nenduingebied nabij Breezand in de gemeente Veere te sparen voor recrea tieve bebouwing door de gemeenteraad en gedeputeerde staten te vragen in Onder het hoofdje ruilverkavelingen herinnert het bestuur van hetcoördina- tieorgaan aan de grote ongerustheid bij de particuliere natuur- en milieube schermingsorganisaties over de recen te en nog te verwachten ontwikkelin gen in de landbouw. Schaalvergroting, intensivering en de gevolgen daarvan voor natuur, landschap en milieu zijn daarvan de oorzaak. Het coördina- 3 tieorgaan stelt dat het belang van het 1 buitengebied ver uitstijgt boven alleen maar het agrarische. „Afwegingen en beslissingen met betrekking tot het buitengebied en daarmee tot de land bouw en de boeren moeten veel meer dan in het verleden een maatschappe lijke achtergrond hebben", zo staat het in het jaarverslag. De hoop die bij het coördinatieorgaan "j bestond dat in 1978 alle Zeeuwse ge- P1 meenten een bestemmingsplan voor het buitengebied ten minste ter visie zouden hebben gelegd is niet bewaar heid geworden. Oostburg, Reimerswaal en Aardenburg - de laatste op de val- L, reep - legden weliswaar een ontwerp ei bestemmingsplan ter visie, maar het I wachten is nog steeds op Borsele. Het bestuur van de stichting oppert dat de pg druk op Borsele waarschijnlijk zo groot p is geweest dat het gemeentebestuur ia3) daarom maar besloten heeft alvast wf' maar een voorbereidingsbesluit voor het buitengebied te nemen. Overigens cro beklemtoont het coördinatieorgaan dat alle problemen niet zijn opgelost wanneer alle gemeenten een bestem- >plan buitengebied hebben. Er it op gewezen dat het vaststellen de plannen alleen maar een eerste, igens zeer noodzakelijke stap is ter deiding van de ontwikkelingen in it buitengebied. Controle op de nale- ving van de in het plan neergelegde vi- Züsie is ook van wezenlijk belang. Tegen overtredingen van de bepalingen moet opgetreden worden, Het bestuur van iet coördinatieorgaan meent trouwens lat de nadruk van de controle op be stemmingsplannen te sterk ligt op het gebied binnen de bebouwde kommen. .Hoewel de controle hier al veel langer Sijpeelt wordt het tijd dat het buiten- *f gebied een evengrote prioriteit krijgt. Wat is het nut van een bestem mingsplan wanneer afwijkingen in strijd met die bestemming geen enkel «Jgevolg heeft. Het zaagt de poten onder Istoel van de ruimtelijke ordening weg", ,e ai schrijft het bestuur in het jaarver- n &g. Plannen iHet coördinatieorgaan geeft in het parverslag een overzicht van de plan nen van de verschillende Zeeuwse ge- joeenten waaraan vorig jaar aandacht is besteed. In 1978 kwam een uitspraak jover het eerste beroep dat de stichting bij de Kroon heeft ingesteld: het be stemmingsplan agrarisch bedrijfster- '«inHoedekenskerke van de gemeente IBorsele werd in zijn geheel vernietigd. Het coördinatieorgaan tekende beroep un bij het dagelijks bestuur van de 'provincie tegen het bestemmingsplan buitengebied van de gemeente Kapel- Ik De KaPe,se gemeenteraad heeft de 1 bezwaren van de stichting naast zich I neergelegd cn zelfs het vereiste, van 12 «n aanlegvergunning voor werk- lf. ^heden buiten normaal onderhoud om in gebieden met bijzondere land- .*bappelijke en natuurwetenschappe- ujke waarde uit het plan geschrapt. overleg met de projectontwikkelaar naar andere mogelijkheden te zoeken Truc' Het coördinatieorgaan beschuldigt de gemeenteraad van Zierikzee ervan een zeer vreemde truc te hebben uitge haald bij het bestemmingsplan Kaas- kenswater. Tegen dit plan had de stichting op onderdelen bezwaar ge maakt omdat ze van mening is dat de landsdhappelijke waarde van het Kaaskenswater teveel in het gedrang zou komen. In plaats van de bezwaren te beoordelen en al dan niet gegrond te verklaren besloot de raad in meerder heid de bezwaren te omzeilen door het nieuwe plan niet vast te stellen en het oude plan uit 1963 te laten gelden. „Dit is een schoolvoorbeeld van onbehoor lijk bestuur", aldus het bestuur van het coördinatieorgaan. Over de Oosterschelde schrijft het stichtingsbestuur m het jaarverslag dat bij de inrichting en het beheer van de Oosterschelde maar één benadering mogelijk is: het instandhouden en/oi ontwikkelen van het natuurlijk milieu. „Er moet niet worden gekeken hoeveel er van het milieu kan worden afge knabbeld binnen de doelstelling. Het gaat er niet om zoveel mogelijk uit de Oosterschelde te halen, maar om erin te slagen met de grootst mogelijke zeker heid het natuurlijk milieu in stand te houden en te laten ontwikkelen in een gunstige richting". Van groot belang vindt het coördinatieorgaan ook het gebruik van de stormvloedkering. Wanneer deze wordt gesloten by hoog water zuken bijvoorbeeld voedsel- gebieden voor vogels onder water blij ven staan en bij laag water zullen bo- demdieren in slikken én platen langere tijd droog komen te zitten. De stichting wijst erop dat de partiële dijkverhoging een behoorlijke mate van veiligheid biedt. Daarom mag pas in ernstige si tuaties gebruik van de stormvloedke ring worden overwagen. Op grond van het grote belang voor het natuurlijk milieu zal de natuurbescherming een grote inbreng moeten hebben bij het opstellen en toetsen van het draaiboek voor het gebruik van de stormvloedke ring, zo meent de stichting. De stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor na tuur-, landschaps- en milieube scherming telt thans 24 aangesloten organisaties Het bedrag aan contribu ties onderging een forse stijging door het toetreden van de vereniging tot be houd van natuurmonumenten in Ne derland en de vrijwillige verhoging van de afdracht van enkele organisaties. Door vrij groot opgezette en goed voor bereide donateurswervingsacties was het aantal donateurs aan het eind van 1978 gestegen tot boven 500. Dit aantal is in ruim anderhalf jaar bereikt. In to taal wordt bijna 25 procent van de ex ploitatiekosten van de stichting door deze beide inkomstenbronnen gedekt. Het coördinatieorgaan is de enige mi lieufederatie in Nederland die op zo'n grote schaal eigen inkomsten heeft verworven. Het aantal donateurs be draagt meer dan dat van de overige mi lieufederaties tezamen. VLISSINGEN - Het bestuur van het bejaardencentrum 'Ter Reede te Vlissingen heeft uitbreiding ge vraagd van de huidige capaciteit met 43 wooneenheden voor be jaarden in het bestemmingsplan Rosenburg van Vlissingen. Wet houder F. G. Smit van volkshuis vesting en openbare werken zei dit tijdens een donderdagavond ge houden vergadering van de Vlis- singse commisie voor de ruimte lijke ordening. Een van de voor wensen van het bestuur is een korte afstand tussen de nieuw te bouwen woningen en het bestaande bejaardentehuis, omdat van de keuken van Ter Ree de gebruik moet worden gemaakt. Wethouder Smit zei dat de moge lijkheid voor dergelijke eenheden in het huidige bestemmingsplan bestaat. De woningen zouden ge bouwd worden in het gebied, dat wordt begrensd door Bossen- burghweg. Sloeweg en de water gang. Dit gebied heeft nog geen de finitieve bestemming twijfels over de juridische kwaliteit tan het plan. KORTGENE - „Ik was voorbestemd om boer te worden. Ik ben opgegroeid in Colijnsplaat. op de boerderij van mijn vader en daar heb ik tot mijn 21- ste gewerkt. Langzamerhand ben ik echter in liet administratieve werk te recht gekomen. Daarbij hield ik me ja renlang bezig met de bietencampagne en dan met name met de meer admini stratieve kant van het werk. Ik was op een zeker moment adjunct-zaakvoer der bij de coöperatieve landbouw- vereniging te Kortgene, maar ik was niet zo commercieel aangelegd. Daar om ben ik met dat werk maar gestopt en heb me meer toegelegd op admini stratief werk". Dat zegt de heer J. J. de Looff uit Kort gene. die deze maand voor het laatst als griffier/ontvanger van het waterschap Noord-Beveland werkzaam is. De heer De Looff legt officieel per 1 april zijn werk neer in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Hij is dan vanaf de oprichting in 1959 werkzaam ge weest bij het waterschap Noord-Beve land De waterschapswerkzaamheden zijn voor de heer De Looff in de loop van de jaren geleidelijk toegenomen. Het begon met een sollicitatie in 1943 naar de functie van ontvanger/griffier bij de Westpolder. Dat was een kleine polder waar zich slechts enige boeren hadden gevestigd. „De griffier die er voor me had gezeten vertelde me toen 'je moet meteen maar dijkgraaf worden Dat is gemakkelijk Dan hoef je niet steeds naar iemand toe om een handtekening'. Ik wilde dat eerst niet, want in feite had ik dat werk nog nooit gedaan en om dan meteen al dijkgraaf tc worden dat vond ik nogal wat. Ik ben toen eerst nog eens naar een boer gegaan die in die polder nogal wat land had. om die te vragen of hy misschien dijkgraaf wilde worden. Maar die boer zei ook al dat ik dat maar moest doen, dus toén werd ik meteen dijkgraaf', vertelde de heer De Looff. Langzamerhand kwam er zo links en rechts een post van griffier/ontvanger vrij. bijvoorbeeld door vertrek of over lijden. Als de heei De Loof dan sollici teerde werd hij vaak wel aangeno men:..Je werkte natuurlijk binnen een kleine kring van mensen die je allemaal kennen. Als je je werk goed doet dan zeggen de mensen al snel dat je ge schikt bent voor zo'n baan" Zo werd hij in 1943 ontvanger/griffier/dijkgraaf van de Westpolder, in 1945 ontvanger/grif fier van de Oud-Kortgenepolder, in 1948 kreeg hij er weer 5 polders bij en tenslotte in 1955 werd het totaal uitge breid met nog eens 4 polders, zodat de heer De Looff van 11 polders ontvanger/ griffier was. Het werk dat met deze baan gepaard ging deed de heer De Looff vaak in de avonduren. Overdag had hij zijn werk voor de bietencampagne, verder werkte hij in de jaren 1936 tot 1945 bij de coöp eratieve landbouwvereniging. medewerkers de papieren wat hadden schoongemaakt werd alles in een vrachtauto geladen en naar een zoge naamde maiskolvendroger in Wemel- dinge gebracht. Daar werden de papie ren gedroogd, waarna men kon begin nen aan het opnieuw in orde brengen van de administratie. „We zijn werke lijk niets kwijt geraakt. Weliswaar mis ten we, nadat alles was opgeruimd en nageteld, nog één papieren gulden, maar later vonden we die terug tegen het deksel van een doosje", vertelde hij. R u i l verka veli ng Ook was de heer De Looff uit hoofde van zijn beroep nauw betrokken bij de ruilverkaveling op Noord-Beveland, de aanleg van de Veersegatdam en het eilandenplan. Ook de dijkversterkin gen speelden een grote en belangrijke Concentratie In het begin van 1959 kwam er een gro te verandering in het werk van de heer De Looff. In dat jaar werden alle wa terschappen op Noord-Beveland ge concentreerd tot een waterschap. Ook van dat waterschap werd de heer De Looff ontvanger/griffier. Het kantoor van het waterschap was eerst bij hem thuis. Later werd het overgeplaatst naar een woning aan de Burgemeester Snellestraat in Kortgene. In 1966 werd het nieuwe kantoor in gebruik geno men. Een andere gebeurtenis die van grote invloed was op het werk van de ont vanger/griffier van het waterschap was de watersnoodramp in 1953. Ook tot in Kortgene drong het water door met als gevolg dat onder meer het huis van de familie De Looff in het water kwam te staan. Het water richtte een grote rava ge aan, niet alleen in het huis, maar ze ker ook in de administratie. Toch bleek, nadat de troep was opgeruimd, dat er niets verloren was gegaan van de ad ministraties van de verschillende pol ders Nadat de heer De Looff en nog enkele VOORLICHTING BORSTKANKER CNV-bijeenkomsten GOES - Maandag 12 maart gaat in Goes de cursus Algemene Basis Opleiding weer van start. Deze cursus duurt tot 18 juni en is een voorbereiding op de sporttechnische vervolgopleiding voor onder meer trainer en recrea tiesportleider-A. De cursus wordt iedere maandag ge houden in wijkcentrum 'De Spinne' en duurt van 19.30 tot 22.00 uur. De cursis ten krijgen 8 lessen in leiding geven en 4 lessen in sportgezondheidsleer. IN 1943 EERSTE FUNCTIE IN WESTPOLDER rol in het werk van de griffier/ont vanger. Werk. dat hij altijd met plezier heeft gedaan, blijkt uit zijn woorden. Overigens zal de heer De Looff ook na zijn pensionering niet stil zitten. Hij knutselt graag en als er wat aan het huis moet gebeuren dan doet hij dat maar liever zelf Ook legt hij zich toe op het maken van met de hand uitgesne den mesheften. In het hout kerft de heer De Looff verschillende symbolen, die allemaal iets te maken hebben met de agrarische sector. Verder bestaan.er plannen om samen met zijn vrouw een reis door Scandinavië te maken Voorlopig moet hij echter nog uitzitten. Op donderdag 29 maart is er een verga dering van het waterschap in 'De Ko renbeurs' te Kortgene. Dan kan ieder die in het verleden met de heer De Looff te maken heeft gehad hem voor de laatste maal in zijn functie zien J.J. de Looff MIDDELBURG- De gemeente Middel burg zal zich houden aan het advies van de commissie 'preventieve ge zondheidszorg' van de Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland (Ravoz) inzake de door de gemeente uit te voe ren voorlichtingscampagne over borstkanker (mamma-carcinoom). Dit maakte donderdag wethouder G. Schoenmaker de Middelburgse com missie voor volksgezondheid en mi lieubeheer duidelijk. De wethouder zei dat eerst bet advies van de Raad voor de Volksgezondheid moet worden af gewacht, voordat verdere stappen on dernomen kunnen worden. Overigens had hij reeds begrepen, dat het advies van de Ravoz 'negatief is, maar hij wilde nog wachten op een officiële uit spraak. De Ravoz heeft (zie elders op deze pagi nal in een een donderdagmorgen in Kapelle-Biezelinge gehouden openbare vergadering een duidelijk negatief geluid laten horen ten aanzien van het Middelburgse onderzoek, wanneer de gemeente het advies van de Ravoz overneemt en het onderzoek niet iaat doorgaan, blijft de gemeente zitten met de reeds gemaakte kosten. Het onder zoek zou namelijk verricht worden door het Artsen Laboratorium te Utrecht. Hoe groot de reeds gemaakte kosten zijn. werd donderdag op de commis sievergadering niet duidelijk. Deson danks zei wethouder Schoenmaker van mening te zijn „niet te moeten ingaan tegen het advies van de Ravoz." Commissielid A. H. Kamermans (ppr) vond de hele gang van zaken rond de besluitvorming om te komen tot een dergelijk onderzoek „merkwaardig, om niet te spreken van onzorgvuldig." Deze mening werd gedeeld door de overige leden van de gemeentelijke commissie, hoewel zij de besluitvor ming eerder „te spontaan" vonden dan onzorgvuldig. Vastgesteld werd, dat de notulen van de vergadering van de commissie van 20 november 1978 - toen het voorstel in Instellingen gezondheidszorg Zeeland wensen meer personeel GOES - De ondernemingsraden van een aantal Zeeuwse instellingen voor gezondheidszorg hebben - in het kader vaneen landelijkeactie-donderdag in telegrammen aan het centraal orgaan ziekenhuistarieven (COZ) gepleit voor uitbreiding van het aantal per soneelsleden in de verpleging en de verzorging. Over geheel Nederland moeten er - zoals gemeld - volgens de instellingen voor gezondheidszorg in 1979 zo'n 10.000 arbeidsplaatsen bij komen. Arbeidsplaatsen, die het COZ in de verpleeg- en verzorgingstarieven moeten laten doorberekenen (of dat gebeurt, wordt aanstaande maandag beslist». De samenwerkende ondernemingsra den van het Betnesda/St.-Josephzie- kenhuis te Vlissingen en het Gasthuis te Middelburg, hebben woensdag al een 'verontrust telegram' aan het centraal orgaan ziekenhuistarieven gestuurd, Zij werden de dag daarop gevolgd door de ondernemingsraad van het streek ziekenhuis de Bevelanden in Goes. Vanuit de ondernemingsraad van de zwakzinnigeninrichting huize Den Berg in Goes werd eveneens om ver ruiming van de normen voor dé per soneelsbezetting gevraagd. Ook de ondernemingsraad van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland «ongeveer» 1600 personeelsle den» heeft donderdag een telegram van soorgelijke strekking anan het COZ ge stuurd. De stichting beheert in Zeeland een groot aantal tehuizen, waaronder 'Vijvervreugd' in Middelburg. Der Boe- de in Koudekerke. Ter Valcke in Goes en Ter Schorre in Temeuzen. De onder nemingsraden van het Julianazieken- huis in Temeuzen en het Elisabe- thziekenhuis m Sluiskil zullen vandag - vrijdag - een gezamenlijk telegram ver zenden behandeling was - geen „juist beeld weergeven van de discussie, de con clusies cn afspraken." De heer Ka mermans zei in die vergadering van mening te zijn geweest, dat het oor spronkelijke onderzoek niet door zou gaan. Hij zei zich nog te kunnen herin neren te hebben gezegd „beter ten hal ve gekeerd dan ten hele gedwaald." Ook dat. zo zei hij, „heb ik niet in het verslag kunnen terugvinden." Ka mermans zei toen van mening geweest te zijn „dat het Artsen Laboratorium wel vergeten kan worden." Ook de heer D. Boogerd (pvda) zei deze ge dachte te hebben gehad. De heer A. C. Pijnenburg (cda) zei het „fout te vinden dat er onvoldoende genotuleerd werd in de beginfase van de besprekingen over het onderzoek." Wethouder Schoenmakers zei het te be treuren. dat bij de de Raad voor de Volksgezondheid niet bij de besprekin gen was betrokken om in deze zaak van advies te dienen. Hij vond dat .hoewel de gemeente in een lastige situatie ver keert. geprobeerd moet worden een re geling te treffen voor de afwikkeling van deze zaak KAPELLE - De raad voor de volks gezondheid in Zeeland (Ravoz» is tegen het houden van een voorlichtingscam pagne over borstkanker in de gemeen te Middelburg. Volgens de raad lijkt de campagne teveel op een bevol kingsonderzoek, is er te weinig bekend over de zin van voorlichting over borstkanker, zijn er te weinig waar borgen voor een goede nazorg en kan er voor algemene voorlichting over borstkanker beter een beroep worden gedaan op bestaande instellingen, zoals bijvoorbeeld het kruiswerk. Tijdens een donderdag in Kapelle ge houden vergadering van de Ravoz. werd eenstemmig het afwijzende advies overgenomen van de commissie "pre ventieve gezondheidszorg" van de raad. Voorzitter C. C. van Zanten-Leij- sen benadrukte dat de raad volks gezondheid "duidelijk negatief' staat tegenover de opzet voor de voorlich tingscampagne die de gemeente Mid delburg zich gedacht heeft. Dokter S. Lelie, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid voor Zeeland, wees erop dat hij eveneens afwijzend geadvi seerd heeft over de Middelburgse plan nen. Slot van pagina 1 drank- en horecawet is mede tot stand gekomen om het zogenaamde maximumstelsel, ingevoerd in de drankwet 1931. wederom te kunnen verlaten In feite wordt via de oneigen lijke toepassing van het bewuste ar tikel. het maximumstelsel in diverse gemeenten weer ingevoerd". De opmerkingen van de commissie zijn mede gemaakt rond verzoeken van de gemeente Brouwershaven, Middelburg en Oostburg om advies over wijziging van de verordening drank- en horeca wet Achtergrond van de wijzigingsver- zoeken was: het inbouwen van een mo gelijkheid om paal en perk te stellen aan het aantal horeca-etablissementen in de gemeente. In alle drei de gevallen werd besloten een gunstig advies te verstrekken. Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstruktie. 12 jaar garantie geloogd massief Europees eiken voorzien van eigen brandmerk ongekende service Roosendaal, Dokter Brabersstraat 24, (in het centrum) tel. 01650-39142.,A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 9