DEUKEN Bejaarden Voor carrosseriebedrijf moet grote klap nog komen extw JUBILEUM VAN BOND GEPENSIONEERDEN VRIJDAG 9 MAART 1979 TERNEUZEN - Het loopt niet als anders", zegt Nemi de Vin (40) van het carosseriebedrijf De Vin in Terneuzen. Zijn garage, middenin het woongebeid aan de westzijde van de Terneuzense binnenstad, is niet overvol. Er staan wat auto's met een deukje, één met een verfrommelde voorzijde, maar het is 'rustig'. In een hoek haalt iemand een kwastje over de romp van een zeilbootje „Iedereen riep begin dit jaar, toen al die ellende met die wegen ontstond, 'jullie zitten natuurlijk hardstikke vol, we wachten wel even'. Nou, om nu te zeggen drukhelemaal niet. En wacht tijden kennen we niet", stelt De Vin vast. „Ik ben bang dat ze straks allemaal tegelijk komen en dat we dan wél alles op een hoop krijgen. Zeeuwsch-Vlaanderen kent twee of ficiële carosseriebedrijven. De Vin ismds '49; is er één van. Er werken acht mensen, uitdeuken, spuiten, het ver nieuwen van onderdelen. Luxe wa gens, maar ook bedrijfswagens en voertuigen van de overheid, van PTT en waterstaat bijvoorbeeld, goede klanten én 'goed van betalen'. De autobezitterDie auto is een heilige koe voor veel mensen hè. dat is zo langzamerhand wel bekend", stelt De Vin vast. Een week of wat geleden stond het nog in de krant. Nederland telt 4 miljoen auto's en de verwachting is dat er over zes jaar al 5 miljoen rond rijden. In het carosseriebedrijf wordt die ontwikkeling handenwrijvend ga degeslagen. De Vin kan meteen gerust hart investeren Nog voor de zomer vakantie hoopt hij te verhuizen naar een gloednieuw bedrijfspand op het industrieterrein, weg uit de bin nenstad, ingebouwd tussen tientallen woningen. „We kunnen hier geen kant op Daar om ben ik blij dat de zaak nu met de Een harde klap weerklonk, Achter het stuur van de knalgroene tweede hands auto werd het hoofd van de automobiliste langzaam purper. De mede weggebruiker sprong uit zijn glimmend gepoetste, witte voertuig en beende heftig gebarend naar de 'knalgroene'. Wat doe je nou. mens", begon hij jouw schuldverwaaide het. Ze lieten de politie erbuiten, wisselden adressen uit en vervolgden, de een chagrijnig, de ander onze ker. hun wegEen botsinkje op een gladde weg, op een vroege ochtend in januari. IJzel, sneeuwdeuken. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7 Voorzitter De Vries (links) aan het woord in de bestuursvergadering. TERNEUZEN - Natuurlijk wordt er ook over vroeger gepraat, tijdens zo'n vergadering van het bestuur. Maar niet minder aandacht wordt besteed aan de échte zaken, waar de bond voor vecht: de belangen van de gepensioneerde overheidsfunctiona rissen en de leeftijdgenoten, die bij de semi-overheidsbedrij- ven hebben gewerkt en nu 'van Drees' trekken. „Dat is nu toch wel opvallend hè", zegt de viee-voorzitter, die binnenkort voorzitter wordt, „Wiegel praat met de vertegenwoordigers van de ambtenarenbonden. Maar hoor je iemand praten over de positie van de gepensioneerde ambtenaren? Nee toch. Kijk, en daar gaat het ons nu om, wij zijn min of meer een verlengstuk van de ambtenarenbonden. Wij komen voor de gepensioneer den op Dat zegt oud-politieman N. V. Eekman uit Hulst. Een paar jaar geleden nam hij afscheid van de rijkspolitie. Op Tholen was dat. Nu woont hij in Hulst en: zet zich in voor de Bond van Gene- sioneerden. Hij is nu vice-voorzitter van de afdeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van de bond. Zijn mede bestuursleden willen hem op 27 maart, op de jaarvergadering in 'De Halle' in Axel. voordragen voor het voorzitter schap. Maar ze hebben meer plannen met Eekman. Hij moet, vinden ze, ook kandidaat worden gesteld voor het hoofdbestuur van de bond. Eekman heeft tenslotte ervaring, hij maakte ja ren achtereen deel uit van het hoofd bestuur van de Nederlandse Poli tiebond In het kamertje waar bestuursleden van menige vereniging al zo vaak het glas hieven, zitten ze bijeen, de leden van het bestuur van de afdeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Neder landse Bond van Gepensioneerden. De huiskamer van de 82-jarige Johan de Vries in Terneuzen. „Drie port, drie jenever en een pils", luidt de bestelling aan de huishoudster in de keuken. De stemming stijgt, de bestuursvergade ringen van de afdeling zijn altijd ge zellig en duren vaak uren Er wordt ge praat over sigaren, over gepensio neerde PTT-ers en over secretaresse Irma Ferket, die de afdeling al 30 jaar dient. Zij blijft. Maar Johan de Vries neemt afscheid. „Ik vind het wellet jes". laat De Vries weten „Van '63 af ben ik voorzitter geweest en ik ga het wat kalmer aandoen". Johan de Vries, die eind vorig jaar ere burger van Terneuzen werd. neemt op verschillende fronten was gas terug, dit jaar. Eind april zet hij een punt ach ter de jaarlijkse lezingen die hij hield voor de vereniging 'Oud-Terneuzeri. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst in het Zuidlandtheater. Van 'Oud- Temeuzen' blijft hij wél voorzitter Johan de Vries. Irma Ferket, '2e secre taresse A. M Boogaart-Arends, pen ningmeester J. A. A. Jurry en vice- voorzitter Eekman. Bestuursleden van een afdeling die in december 30 jaar bestaat, aangesloten bij een bond die dit jaar 60 jaar bestaat. Een feestjaar kortom en de plannen voor de maartvergadering zijn dan ook al rond. Het jubileum van de bond wordt ge vierd tijdens de voorjaarsvergadering („we hebben jaarlijks twee vergade ringen. maar de voorjaarsvergadering noemen we onze jaarvergadering") in Axel. Na het huishoudelijke gedeelte, waarin afscheid wordt genomen van voorzitter Johan de Vries, volgt het feest. Bingo-expert mevrouw Boog- aart: „Ja. we gaan een speciale'bingo houden, met 2 ronden met iedere keer 3 prijzen". Feest De Vries: „En dan gaan we natuurlijk ook een beetje gezellig met elkaar praten, dat spreekt vanzelf, want dat vinden we erg belangrijk". Dat is het feest van maart. Maar in december moet ook het 39-jarig bestaan van de afdeling nog worden gevierd. Een speciaal feestcomité komt er niet, het bestuur acht zich deskundig genoeg op dat gebied. Duidelijke plannen zijn er overigens nog niet, die worden la ter dit jaar gesmeed. De Nederlandse Bond van Gepensio neerden stelt zich 'politiek neutraal' op. Toch moet penningmeester Jurry, even tussen neus en lippen, kwijt dat het met Wiegel toch allemaal pnma verloopt in dit land Vice-voorzitter en 'coming man' Eek man: „De bond telt op dit moment tienduizend leden. Wij doen, aook als afdeling, erg veel aan begeleiding bij sterfgevallen. Kijk. die dood schuiven we graag weg. maar voor de nabe staanden moet gezorgd worden. Die moetje, zeker in het begin, begeleiden. Je ziet zo vaak dat er helemaal niets geregeld is, dat er mensen bellen met de mededeling: m'n man is overleden, wat moet ik nou Op zulke momen ten bemoeien we ons ermee. Daarom zeggen we ook: Mensen, zorg toch dat er ergens een kaartje in de kast ligt, met daarop allerlei gegevens. Dat maakt het zoveel gemakkelijker bij de ontwikkeling van allerlei zaken Belangen „Wij komen op voor verschillende be langen van de gepensioneerden. Ik noemde die begeleiding bij sterf gevallen, maar er ligt natuurlijk veel meer werk. Al die zaken worden over het algemeen niet opgepakt door de vakorganisaties. Dan komen wij. Noem ons maar een verlengstuk van die vakorganisaties... En geloof maar dat er heel wat te doen is. Ieder een roept altijd: Laat die ambtenaren maar schuiven, die zitten goed. Ja, je staat niet zo snel op straat, maar er zijn allerlei zaken op te noemen die duidelijk maken dat het voor de amb tenaren en ook voor de gepensioneer de ambtenaren niet zomaar allemaal rosegeur en maneschijn is... kom nou Eekman doet het woord, de overige bestuursleden knikken. 30 jaar gele den, toen de afdeling werd opgericht, telde de afdeling 50 leden. Het zijn er nu al bijna 350. Fanatieke ledende zaal is iedere vergadering weer afgela den Vorig jaar besloot de afdeling een 'rep resentatiefonds' in het leven te orpen, een besluit dat ook werd gemeld in het bondsblad 'De Wachter. Terwijl de port- en de jenerverfles nogeens rond gaan. slaan de bestuursleden zich op dijen en knieën van het lachen: „We kregen reacties uit het hele land. Er was zelfs iemand uit het noorden, die belde en zei dat hij gebruik wilde ma ken van het fonds, omdat hij zoveel huisvestingsproblemen hadEn het fonds is er alleen om iets te doen bij jubilea en sterfgevallen. En dan na tuurlijk alleen in onze afdelingDe bestuursleden praten vervolgens nog een uurtje of wat gezellig na Want 'Een beetje gezellig met elkaar praten, dat vinden we erg belangrijk', zei scheldend voorzitter De Vries gemeente geregeld is. Het heeft lang geduurd. Dat kan toch met, zo'n be drijf midden in de binnenstad, daar over was iedereen het allang eens. De zaak is nu prettig geregeld", con stateert de 40-jarige directuer. De ver huizing paste ook precies in de uitvoe ring van het structuurplan voor de Terneuzense binnenstad, geen bedrij ven in het woongebeid Februari '79. IJzel. Pa stond minuten lang bij de voorruit van zijn auto. IJs krabben en kou lijdenOm half ne gen zou hij bij de wethouder zijn. De ruiten schoon, even gezwaaid en ge toeterd en weggeglibberd. Op het ge mak en toeneven teveel gas gegeven op de hoek van de straat ,,Dat gaat mis", dacht hij bij zichzelf. En „gas geven, dan gebeurt er niks", schoot het even door z'n hoofd. Het paaltje, waartegen de hond 's avonds laat altijd nog even de achterpoot op tilde, brak af. Deuk. „Hoeveel telefoontjes ik al niet heb gehad van mensen, die er vanuit gin gen dat wij wel tot onze oren in het werk zouden zittenzegt De Vin. „Maar weet je wat het is? Er zijn heel wat mensen, die hun auto 's winters lekker in de garage laten staan en de bus pakken of gewoon te voet of op de flets gaan. De auto drie maanden uit de belasting". „Ik begrijp al die verhalen in de kran ten over garages die overvol zitten met uitdeuken met. Dat moet gewoon overdreven zijn. De mensen wachten gewoon af tot het weer beter wordt, tot het zonnetje doorbreekt en dan komen ze bij ons langs". De ervaring. „Dit jaar waren de maan den januari en februari gewoonweg minder dan andere jaren. Maar we klagen niet hoor. Het voorjaar en de zomer, die zijn voor ons belangrijk In de vakanties worden er veel brokken gemaakt. Gaan de mensen naar de kust, drukke wegen Dat moeten we hebben". De stem uit de praktijk. „De auto die heilige koe hè Maar één ding moet ik zeggen: Nederland heeft een prima wagenpark. Het ziet er goed uit. We merken dat trouwens ook wel. Tegen woordig hebben we veel spuitwerk Mensen, die eens een ander kleurtje willen. Mensen die zuinig zijn op hun auto? Die heb je ook. Van die mannen, die speciaal bellen met de vraag 'of ie 's nachts toch binnen staat' en zo" Zo'n pietje precies is Nemi de Vin zelf niet. Zijn auto ziet zelden een spons. Hij steekt het op de drukte in de zaak. Het vervoermiddel van de medeweg gebruiker 'slokt' hem op. In dienst van 'die heilige koe'. De Vin: veearts W. Bareman De heer Dc Vin in zijn bedrijf mevrouw Ferket is al dertig jaar secretariesse. De heer Eekhout zal de heer De Vries als voorzitter opvol gen. - Overzicht carrosseriebedrijf Deze auto is net niet onherstelbaar beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 39