WONINGTOEWIJZING Minderheden vallen uit de boot bij woningbouwvereniging Hulst 'In principe voor iedereen een huis VRIJDAG 9 MAART 1979 Redactie en administratie: Terneuzen, Nieuwstraat 22, tel. 01150-94457. Hulst, Steenstraat 6, tel. 01140- 4058. PSC Zeeuwsch-Vkunderen Extra HULST - De PvdA Groot-Hulst is ongerust over het beleid van de Hulster woningbouwvereniging naar aanleiding van klachten onder de burgerij. Al eerder heeft de afdeling zich in een brief tot de woningbouwvereniging gericht om aan te dringen op een beleid, dat beter afgestemd is op de bestaande behoeften. Op deze brief is nog geen enkele reactie gekomen. Er is ook geen sprake van enige zichtbare ombuiging. Plan Moerschans demonstreert dat Hulst zich nog steeds flink uitbreidt, vooral door woningbouw in de particu liere sector. Het bouwen van woning wetwoningen komt hierdoor in de knel. De Hulster Woningbouwvereniging dient zich hier tegen als eerste te ver zetten, maar heeft tot op heden geen enkele aktie ondernomen in die rich ting. Benno Martens, gemeenteraadslid voor de PvdA heeft al vragen gesteld om aan deze ontwikkeling een halt toe te roe pen. Martens: „Tot op heden heb ik geen enkele reactie ontvangen. Zelf denk ik In dit kader aan de moeilijke 'positie van gemeentesecretaris Van Denderen, die seeretaris/penningmees- j ter van de woningbouwvereniging is en tegelijkertijd grote belangen heeft in de particuliere woningbouw. Deze ver- menging van functies is onmogelijk, omdat mijns inziens in dit geval beide belangen met elkaar in botsing komen. |Het is voor mij volkomen duidelijk, dat igaan van functies een on- Ibare zaak is. al wil ik geen enkele itiek geven op het door hem gevoerde ïancièle beleid ln zijn functie van lingmeester. Wat dat betreft ziet de zaak er gezond uit". Volgens een publikatie van het minis terie van volkshuisvesting, gedateerd 25 april 1977 zijn woningwetwoningen vooral bedoeld voor de mensen met een bescheiden inkomen en voor hen die ren zwakke positie in de maatschappij innemen. Deze groeperingen moeten aan een goede betaalbare woning ge holpen worden. De woningbouw moet mede afgestemd zijn op de behoefte aan woonruimte voor alleenstaanden, ongehuwd sa menwonenden. homofielen die drin gend woonruimte behoeven. De Hulster woningbouwvereniging is er Mg niet aan toegekomen de jongste nchtlijnen toe te passen. De sociale doelstellingen van het volkshuis vestingsbeleid moeten beter gewaar borgd worden. Martens: „Er zijn in onze gemeente be slist minderheidsgroeperingen, die nauwelijks aan de bak komen". Voor zitter van de woningbouwvereniging en tevens voorzitter van de toewijzings- tommissie. de heer F. de Meurichy. is ach van geen kwaad bewust. DeMeurichy: „Er zijn geen problemen bij de toewijzing. In principe is er voor iedereen een huis. Het is onzin, ons aan te rekenen dat we geen woningen heb ben voor alleenstaanden, homofielen, of wie dan ook. Iedereen kan in aan merking komen voor een woning. Natuurlijk bekijken we wel of de huur in overeenstemming is met het inko men. Je kunt niet iedereen een woning toezeggen in 'de Linie'." Alleenstaan den kunnen in het gunstigste geval een eensgezinswoning krijgen. Veelal gaat het daarbij om jongeren, die dringend behoefte aan woonruimte hebben, maar voor wie een eensgezinswoning te groot en niet efficiënt is. Bovendien liggen ook de eengezinswo ningen niet voor het opscheppen. Als er zo'n woning leeg komt. is het in de prak tijk ondoenlijk om een jongere die wo ning toe te wijzen en een gezin dat op de urgentielijst staat te laten wachten. Uitzonderingen die hierin gemaakt worden vormen nog geen mede op deze groepering afgestemd beleid. Bedoelde jongeren hebben meestal een betrek kelijk laag inkomen en kunnen slechts naar draagkracht huur betalen. ken ik enkele gevallen van mensen die in een noodsituatie verkeren en toch maar geen woning krijgen. Vaak zijn die mensen al bij maatschappelijk werk geweest en is hun aanvraag onder steund door een positief rapport van genoemde instelling. Zulke mensen proberen je dan als raadslid te benade ren om hun zaak te bepleiten. Helaas kan ik er ook niets aan doen, omdat niemand vat heeft op het beleid. Het is onbegrijpelijk dat niemand van die gedupeerden zijn mond open doet en openlijk aan de bel trekt. Duidelijk herkenbaar is een zekere angst bij de mensen om hun ongenoegen te uiten uit vrees hun verdere belangen te scha den. Misschien bederven ze daarmee ook hun kansen om in de partikuliere sfeer aan bod te komen". Bij de toewijzing van bejaardenwonin gen is het heel wat beter geregeld. Er bestaat een commissie die de woning bouwvereniging daarin moet advise ren. Er zitten onder meereen artsen een maatschappelijk werker in. Won i ngtoewijzi ng Martens: „Het toewijzingsbeleid Is on toereikend. De gevolgde procedure is volkomen ondoorzichtig. Niemand heeft inzage in het gevoerde beleid. De woningen worden toegewezen door de voorzitter, in samenspraak met me vrouw Van de Waterschoot, die tege lijkertijd secretaresse van de woning bouwvereniging is. Samen zijn ze daartoe door het bestuur gemachtigd". De Meurichy: „We voeren een volko men eerlijk beleid. Er is een woning voor allemaal. We behandelen elke aanvraag zeer consciëntieus. Naar mijn mening is er geen enkel geval bekend, dat werkelijk staat te springen. Er is geen ontevredenheid onder de burgers over het door ons gevoerde beleid. Ik ben graag bereid ten allen tijde ieder een te ontvangen die klachten heeft. Laat ze maar komen. We bedrijven geen vriendjespolitiek" Martens: „Er is wel degelijk een stuk ontevredenheid en er staan ook mensen te dringen om een woning. Persoonlijk Binnenkort moeten er vierentwintig bejaardenwoningen worden toegewe zen Moeilijkheid hierbij is. dat. de in aanbouw zijnde woningen aan de Gla- cisweg en Zoutestraat een tweede woonlaag hebben die alleen per trap bereikbaar is. Onder de ruim zestig in geschreven woningzoekende bejaarden zijn er geen twaalf die in staat zijn re gelmatig trappen te klimmen. Bij de opzet van deze woningen is aan dit pro bleem voorbij gegaan Woningen, die daardoor noodzakelijkerwijze leeg blij ven. kunnen aan andere groeperingen worden toegewezen. Het is de vraag of deze noodgedwongen combinatie wel ideaal is voor de bejaarden. De Meurichy „Bij de toewijzing doen zich tal van moeilijkheden voor. We zullen uiteindelijk moeten loten om te beslissen welke bejaarden op de Glaci- sweg terecht komen en wie in de Zoute straat. Iedereen wil natuurlijk op de Glacisweg wonen vanwege het prach tige uitzicht op stad en wallen. Ook hierin is voor ons iedereen gelijk en trekken we heus niemand voor. Zolang ik voor mezelf een honderd pro cent zuiver geweten heb. kan ik alle klachten hieromtrent rustig naast me neer leggen Er komt toch altijd kritiek en in feite doe je nooit iets goed". Bredere basis De Meurichy: „Trouwens, iedereen die iets wil, moet maar eens komen praten. Daar sta ik ten allen tijde voor open". Lachend voegt hij er aan toe: „Als ik in het potje probeer te piesen moet niemand zeggen dat ik er ook vast wel eens naast gepist zal hebben". Martens: „We twijfelen niet aan de in tegriteit van de heer De Meurichy. On ze kritiek richt zich niet op zijn per soon. We willen alleen dat het tot nu toe gevoerde beleid op wezenlijke pun ten verandert. Woningtoewijzing is voor deze twee mensen een veel te gro te belasting, ai hebben ze zelfde indruk dat alles op rolletjes loopt. Het is in het belang van de gemeenschap, dat de commissie een bredere basis krijgt De mensen voor wie het beleid gevoerd wordt, moeten zelf bij de besluitvor ming betrokken worden". De Meurichy: „Er moet iemand zijn die het doet en meestal moet het nog vlug gebeuren ook. Je kunt geen woningen zo maar een tijdje leeg laten staan tot zo'n grotere commissie eindelijk eens bij elkaar kan komen. Je moet een slag vaardig beleid voeren. Een grote com missie werkt veel te log en is niet in het belang van de woningzoekenden". Martens:„Het gaat hier om sociale wo ningbouw. Ik vind het vanzelfsprekend als er dan ook een duidelijk sociaal be leid gevoerd wordt, dat gericht is op de belangen van de 'wakkeren' in onze samenleving"Behalve over een toewij zingsbeleid richt Martens' belangstel ling zich ook op het daaraan gekoppel de afwijzingsbeleid. Waarom komt iemand op een gegeven moment niet in aanmerking voor een woning? Welke motieven spelen daarbij een overheer sende rol? Martens: „Het is van groot belang, dat Iemand die geen woning krijgt toege wezen een met duidelijke redenen om kleedde afwijzing krijgt. De adsplrant- huurder heeft recht op openheid om zich eventueel tegen een genomen be slissing te kunnen verweren Voor ons is dit een kwestie van behoorlijk bestuur. Wanneer het een aanvraag via maat schappelijk werk betreft is het ook voor de hulpverlener dringend gewenst de motieven voor afwijzing te kennen. Nu blijft hij net als zijn cliënt in de kou staan en is kritiek op de genomen be slissing uitgesloten. Het is mede van belang in verband met de verdere hulp verlening. Op de manier waarop het nu toegaat wek Je de schijn van discrimi natie". De woningbouwvereniging is een ech te vereniging met duidelijke statuten. Alle leden kunnen door het bijwonen van de ledenvergadering invloed uit oefenen op het te voeren beleid. Mar tens: „In de praktijk komt er weinig van terecht. Ik heb de indruk dat de Hulster woningbouwvereniging men sen liever probeert al te houden van het lidmaatschap. Lang niet iedereen die zich als lid opgeeft, wordt ook daadwerkelijk als lid geaccepteerd. De participatie van huurders en ad- spirant-huurders steekt schril af ten opzichte van andere woningbouwvere nigingen. De regionale Zeeuwsvlaamse woningbouwvereniging te Axel pro beert alle bij haar ingeschreven wo ningzoekenden te stimuleren om tege lijk met hun inschrijving lid te worden van hun vereniging. Leden hebben daar bovendien voorrang bij de toewijzing boven niet leden. Ook verschijnt er re gelmatig een voorlichtingsblad, zodat iedereen ten allen tijde behoorlijk geïnformeerd wordt over de activitei ten binnen hun vereniging. De leden hebben inspraak in het te voe ren beleid, waardoor er duidelijker wordt ingespeeld op de bestaande be hoeften". Verbaasd De Meurichy is verbaasd over zoveel kritiek en heeft inmiddels de door ver ontruste mensen uit de PvdA gevorm de commissie uitgenodigd om in on derling overleg het tot nu toe gevoerdt beleid door te lichten. Hij zegt toe be reid te zijn alle beschikbare gegevens op tafel te leggen. De Meurichy: ,.Er zit niks geheimzinnigs aan. Ons beleid kan de toets der kritiek ruimschoots doorstaan". Er zal echter meer voor nodig zijn om tot daadwerkelijke veranderingen te komen, zodat er in de nabije toekomst een doorzichtig beleid gevoerd gaat worden, afgestemd op de behoeften. Martens: „Het moet duidelijk worden welke criteria de toewijzingscommis sie nu hanteert. Naar onze mening schort er hier en daar wel wat aan. Ik pleit voor grotere openheid zodat ie dereen die dat wil het beleid kan vol gen. Op grond van die en die criteria hebben we zus en zo gehandeld". Er moet een andere opzet gevonden worden voor de woningtoewijzing. De structuur van de maatschappij is de laatste jaren Ingrijpend veranderd Overal is vraag naar een verdere de mocratisering van bestuur. Ook het beeleid van de woningbouwvereniging moet zich hierbij aanpassen. De men sen voor wie het beleid bestemd is moe ten inspraak krijgen bij de besluitvor ming. De toewijzingscommissie moet verder gestructureerd worden door meer men sen op te nemen, die de doelgroep ver tegenwoordigen. Op die manier wordt het beleid algemeen acceptabel en wint aan rechtvaardigheid. Is de woningbouwvereniging bereid niet alleen ten opzichte van een kleine groep verontrusten verschillende gege vens op tafel te leggen, maar ook de discussie aan te gaan over het toekom stige sociale beleid? Het komende ge sprek kan daartoe misschien een eerste aanzet vormen. Tekst: Moos Bakkers Foto's: Camile Schelstraete Grond voor woningwetbouw in beslaggenomen door duurdere panden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 33