DORPSRAAD Retranchement wordt achtergesteld bij Sluis Gemeente moet JAC Terneuzen foute informatie snel uit de problemen helpen Informatieavond over toekomst Heikant Terneuzense Zonneschool9 wijdde expositie aan verdwenen Java9 Bijeenkomst voetbalclubs Z.-Vlaanderen PZC/ streek VRIJDAG 9 MAART 1979 Wisse! Zeeuws - Vlaanderen NOODKREET CJP EERSTE JAAR VERGADERING PvdA Hulst tegen 'foute' inform over abortus HULST - De afdeling Hulst van de Par tij van de Arbeid zal op de gewestelijke ledenvergadering van de PvdA op 17 maart een motie indienen, waarin stel- BEROEPSKRACHT HARD NODIG TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen moet het 'Jongeren Advies centrum' (JAC) uit de problemen hel pen. Voorzitter H. F. Magermans zei woensdagavond tijdens de eerste jaarvergadering van het JAC:„De pro blemen zijn levensgroot. CRM heeft de subsidiekraan dichtgedraaid, dus die van de gemeente Terneuzen moet open. Het bestuur heeft er begrip voor dat de geldbuidel van de gemeente be perkt is, maar beleid is het stellen van prioriteiten en bet JAC is een priori teit". Het JAC-Temeuzen kampt al geruime tijd met financiële- en huisvestingspro blemen. Ook schreeuwt men om een be roepskracht. die de vrijwilligersactivi- teiten kan gaan coördineren. Mage rmans in zijn openingswoord:,.We zijn niet ondankbaar dat de gemeente de 3000 gulden schuld bij de Centrale Stichting heeft overgenomen, maar dan zfjn we er nog niet". Over de aanstelling van een be roepskracht zei Magermans onder meer:..Het gevaar bestaat natuurlijk dat een dergelijke kracht verstarrend kan optreden. De coördinatie, con tinuïteit van de hulpverlening en de be- B. en w. Hontenisse willen vergaderingen raadscommissies openbaar maken KLOOSTERZANDE - Als bet aan het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Hontenisse ligt, kunnen inwoners van de gemeente binnenkort de vergadering van de raadscommissies bijwonen. Dat blijkt uit een voorstel aan de gemeenteraad, waarin b en w zich uitspreken voor het in het openbaar vergaderen van de fi nanciële commissie, de commissie ruimtelijke ordening en de commissie midden- en kleinbedrijf. B en w vinden het niet nodig het publiek spreekrecht te verlenen. Het voorstel komt aan de orde in de gemeenteraadsvergadering die woensdag 14 maart om 19.00 uur in het gemeentehuls begint Het college vindt verbetering van het wegvak traverse Rapenburg zo belang rijk, dat het de raad voorstelt een extra krediet uit te trekken van bijna 21.000 gulden. Dat is noodzakelijk, omdat is gebleken dat de verbetering van het wegvak niet is opgenomen in het pro vinciale vijfjarenplan 1978 tot en met 1982 voor verbetering van de tertiaire wegen. B en w vinden de huidige toe stand zo slecht, dat uitstel van de ver beteringswerkzaamheden onmogelijk wordt geacht. Prestatie- en wandeltocht voor buurthuis te Hoek HOEK - Zaterdag worden in Hoek een prestatieloop en een wandeltocht ge houden, waarvan de baten ten goede komen aan de inrichting van het nieuwe buurthuis 'De Hoekse Rak kers'. De komende maanden worden er in Hoek tal van activiteiten gehouden. De prestatieloop over een afstand van acht kilometer begint 's middags om twee uur bij het buurthuis. De mini mumleeftijd is 16 jaar en het inschrijf geld bedraagt drie gulden per deelne mer. Het parkoers leidt over verharde wegen in de Lovenpolder en over de Noorddijk. Voor de eerste vijf aanko menden zijn er fraaie prijzen; iedere deelnemer ontvangt bovendien een herinnering. Voor de eerstaankomende 'Hoekenees' is er een beker. Deelne* mers aan de wandeltocht kunnen star ten tussen 10.00 uur en 14.00 uur. De afstanden zijn vfjf en tien kilometer. Iedere deelnemer krijgt een herinne ringslint. Ook de wandeltocht start bij het buurthuis. Verbroedering tussen Sas van Gent en geleiding van stagaires maken de aan stelling van een beroepskracht echter noodzakelijk". De voorzitter van het JAC stond ook stil bij het nut van het alternatieve hulpverleningsinstituut. Jk kan wijzen op het niet geringe aan bod van cliënten, de directe en per manente bereikbaarheid voor mensen, die in nood zijn, zonder wachtlijsten en formulieren en dergelijke en de com binatie van professionele hulpverle ning en die van vrijwilligers. Het JAC is een alternatieve hulpverlening, die past in het circuit van officiële instan ties en er geen concurrent van is. En dat we goed functioneren blijkt uit de goe de relatie met politie, sociale dienst, kinderrechter en maatschappelijke dienstverlening", aldus Magermans. Onder de veertig aanwezigen bevonden zich ook burgemeester C. Ockeloen. de wethouders drs A. J. Rekveld en drs R. C. E. Barbé éh verschillende raadsle den. Zij hoorden Guido Piscaer van het Koórdinerend Orgaan wijzen op de sa menwerking tussen JAC en gemeente politie en benadrukken dat de kracht van het JAC schuilt in de '24 uurs-be- relkbaarheid'. Regionaal Piscaer stelde verder vast dat het JAC- Temeuzen een regionale functie heeft, gezien het aantal huipaan vragen uit de rest van Zeeuwsch-Ylaanderen (Ter- neuzen: 55,6 procent, overig Zeeuwsch- Vlaanderen: 29,7 procent). Ook Guido Piscaer wees op de huisvestingspro blemen. De stem uit de praktijk:..De omstan digheden waaronder wij ons werk moe ten doen is allerminst ideaal. Als u wilt. mag u straks even in ons kantoor kij ken, maar dan graag in groepen van maximaal 6 personen. Meer kunnen er niet in! De schrijfrnachine is geleend van een groot chemisch concern in Ter- neuzen en de stoelen hebben we gekre gen. Als onze medewerkers zitten te werken en er komt een cliënt dan moet een aantal medewerkers op de gang gaan wachten tot het kantoor weer vrij is. Onze vrijwillige typiste neemt dan haar machine op schoot en moet op de gang verder werken....". Piscaer benadrukte de behoefte aan een beroepskracht Vervolgens werd uitvoerig gediscussieerd over het werk van het JAC ZES FINALISTEN OM LIBRETITEL HOOFDKLAS TERNEUZEN - Vanaf zaterdag a-s. start een klein, maar select gezelschap, in café du Commerce de strijd om de biljart titel van het districts Zeeuwsch-Vlaanderen in de hoofd klasse libre. De organiserende vereni ging K.O.T. uit Terneuzen, eerder al organisator van Nederlandse en Euro pese toernooien, doet het deze keer wat kalmer aan en laat zaterdag om 13.00 uur 's middags een rechtstreekse finale voor eerdergenoemde titel beginnen. Zonder voorwedstrijden is het veld van zes hoofdklassers geplaatst voor de eindstrijd. Het district telt maar een ge ring aantal spelers, die uit de clubs in die klasse geplaatst zijn en zelfs in dit kleine gezelschap liggen de verschillen hemelsbreed uit elkaar. C. Dumez van K.O.T. Sas van Gent is als eerste in deze finale binnengeraakt met een moyenne van 7.42 de rest van het kleine peloton 'bestaat uit B. van Leemput van SBC Sluiskil, waar Louis D all inga als spar ringpartner en leermeester kan funge ren. A. Koomen van Ed Horemans uit Axel drijft al jaren op de aanwezige er varing, A. Schouwenaar van Den Ou den Arend uit Sint Jansteen is de eerste speler die onder de 7-grens zit en hij heeft daar gezelschap van C. Krijger van BZN Terneuzen. P. Comelis van OBN is als zesde geplaatst, maar dat zegt hier weinig omdat alle mensen ccn serie op de wedstrijdtafel kunnen leg gen en dat maakt het toernooi dat za terdag tot 18.00 duurt, daarna zondag weer om één uur *s middags vervolgt en een definitieve beslissing krijgt in het weekeinde van 17 maart, uitermate aantrekkelijk. Daarnaast is het bijzon der moeilijk hier een favoriet aan te wij zen, de strijd is totaal open. Dit district- stoemooi krijgt een vervolg in de ge westelijke finale, die van 20 tot en met 22 april in het district Breda gespeeld wordt. Wedstrijdleider in Terneuzen is Rob Kint. BEHOUD EIGEN GEZICHT TOELICHTING GEMEENTEBESTUUR HEIKANT - Maandagavond 19 maart wordt in het gemeenschapscentrum 't Heike in Heikant een informatie avond gehouden voor alle inwoners van dat dorp. Op deze avond geven het gemeentebestuur van Hulst en func tionarissen van het adviesbureau Stad en Landschap toelichting bij het rap port, dat het adviesbureau over Heikant heeft samengesteld. Op dat rapport, waarin uitgangspunten voor het planologisch beleid voor Heikant zijn geformuleerd, wordt te zijner tijd het bestemmingsplan Heikant geba seerd. Stad en Landschap noemt het behoud van het eigen gezicht van de kern Heikant (open structuur, ontbreken dorpscentrum) het eerste algemeen uitgangspunt voor de toekomstige ontwikkeling van het plangebied. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan de wensen van de bevolking, zoals die bfj de inspraakprocedure Heikant en kele jaren geleden naar voren kwamen. Een tweede algemeen uitgangspunt dient volgens het adviesbureau te zijn een actief beleid, gericht op verbetering van het woon- en leefklimaat en het voortbestaan van voorzieningen. Het bureau vindt dat in overleg met de be volking voortdurend moet worden na gegaan in hoeverre voorzieningen al dan niet functioneren. Daarbij is vooral het behoud van de twee scholen in Heikant van groot belang. De verkeerssituatie van de Vylainlaan/ Juli an astraat moet dringend worden verbeterd door het realiseren van fiets paden. Uit het rapport van Stad en Landschap blijkt, dat Heikant heeft te kampen met een teruglopend inwoneraantal. De gemeente Hulst zou deze ontwikkeling volgens het rapport moeten tegengaan door uitbreiding en verbetering van de woonfunctie van het dorp. Er dient nieuwbouw te worden gepleegd, en be staande slechte woningen moeten wor den gerenoveerd. Daardoor zou een po sitief vestigingsoverschot ontstaan. Gezien de leeftijdsopbouw van de be volkingzijn geboorte-overschotten niet te verwachten. De informatie-avond, die om acht uur begint, is bedoeld als eerste aanzet voor een inspraakprocedure voor de bevol king van Heikant. De inwoners kunnen op deze avond bepalen, op welke wijze het rapport verder behandeld moet worden. ling wordt genomen tegen de ver spreiding van eenzijdig gerichte pam fletten inzake abortus. De PvdA-afde- ling kwam tot dat besluit naar aanlei ding van een pamflet van de Stichting Recht Zonder Onderscheid (Stirezo), waarin felle kritiek op abortus wordt geuit. Dat pamflet is enige tijd geleden huis-aan-huis in Nederland verspreid. De motie zal mede worden ingediend door de Zeeuwse gewestelijke kern groep Rooie Vrouwen. De afdeling vindt dit soort geschriften onjuist omdat: - er een strikt eenzijdige voorlichting wordt gegeven over abortus; - er een verkeerde en valse voorlichting wordt gegeven omtrent de ingreep die aboruts is; - er een aantal misselijk makende il lustraties bij staan, die duidelijk maken dat men totaal niet op de hoogte is van de gang van zaken; - het voor volwassen mensen niet moeilijk is onderscheid te maken tus sen werkelijkheid en misleiding, maar dat dit niet geldt voor kinderen; een eerlijke wijze van opvoeding wordt bemoeilijkt door dit soort vlug schriften. Een afschrift van de motie, die don derdagavond op een ledenvergadering van de PvdA-afdeling werd aangeno men. zal onder meer worden verstuurd aan de Eerste en Tweede Kamer, de stichting Blijf van m'n lijf en tal van andere maatschappelijke organisaties. In de motie wordt geen standpunt in genomen over abortus, maar wel wordt bezwaar gemaakt tegen de versprei ding van onjuiste informatie. EXPOSITIE VAN FONTEINEN IN STADHUIS HULST HULST - In de burgerzaal van stad huis in Hulst wordt van zaterdag 17 maart tot dinsdag 17 april een tentoon stelling gehouden van werken van de Oostenrijkse kunstenaar Hans Muhr. Dr. F. Lorenz, medewerker van de Oos tenrijkse ambassade in Den Haag, opent de tentoonstelling zaterdag middag 17 maart om vier uur. Muhr werd in 1934 in Graz geboren. Tot 1965, toen hij aan een opleiding aan de kunstacademie van Wenen begon, werkte hij als wiskunde- en gym nastiekleraar. In 1969 beëindigde'hij de opleiding en vestigde zich als beeld houwer. Hans Muhr houdt zich bezig met het ontwerpen van fonteinen van zeer va riabele grootte en vorm. Hij gaat uit van het principe, dat water het belangrijks te element is. Als materiaal gebruikte hij vooral steen, met name marmer, maar ook maakt hij keramiek. Een bij zonderheid is, dat het merendeel van zijn fonteinen niet op een waterleiding hoeft te worden aangesloten. Hij ge bruikt. voortdurend een waterk ringloop. Het is de tweede keer dat Muhr in Nederland exposeert Vorig jaar had hij een tentoonstelling in Am sterdam. De tentoonstelling is geopend tijdens de kantooruren van het ge meentehuis en de zaterdag- en zon dagmiddagen van drie tot vijf uur. AXEL - De Zeeuws-Vlaamse voetbal verenigingen komen vanavond -vrij dag- voor een tweede maal bijeen om de overgang van Zeeuwse voetballers naar Belgische clubs te bespreken. De bijeenkomst, die zal worden bijge woond door afgevaardigden van de sec tie amateurvoetbal van de KNVB. vindt plaats in de kantine van de voetbalvereniging 'Axel' en begint om 20.00 uur. OUDERS EN OUD-JAVA-BEWONERS NAMEN KIJKJE Belle wordt volgende week bekrachtigd SAS VANGENT - De verbroede ring van de gemeente Sas van Gent met het Franse plaatsje Belle heeft de 'proefperiode' goed doorstaan. Zaterdag 17 maart wordt de over eenkomst in Sas van Gent plechtig bekrachtigd met een ontvangst van het gemeentebestuur van Bel le. De Franse genodigden worden omstreeks half twee door de Sasse raadsleden bij de grens opge wacht. Daarna spoedt het gezel schap zich naar het cultureel cen trum 'De Speye', waar burgemees ter Delobel van Belle de vlag van zijn stad zal hijsen. De volledige gemeenteraden van Sas van Gent en Belle ontmoeten elkaar daarna in het culturele cen trum. De burgemeestersvrouwen ontr hullen aan de gevel van het stad huis de plaatsnaamborden van de gemeenten, waarna burgemeester drs. W. R. V. Dusarduyn in het stadhuis een overzicht stentoonstelling van Sas van Gent zal openen. Tegen half vijf kunnen de Franse gasten en de Sasse gastheren een kijkje nemen in sportcentrum 'De Vlaanderen', waar een volleybal toernooi en de voorronden van het Nederlandse kampioenschap bowlen worden gehouden. Het bezoek van de Franse gasten wordt omstreeks half vijf afgeslo ten met een koud buffet voor geno digden. NIET ALLEEN BEJAARDENHUIZEN OP GROND BOUWEN TERNEUZEN - Tientallen ouders en oud-'Java'-bewoners bekeken don derdagmiddag en -avond de 'Java'-ten- toonstelling in de gemeen schapsruimte van de openbare lagere 'Zonneschool' aan de rand van de Ter neuzense binnenstad. Op initiatief van de oudercommissie hebben de leerlin gen van de 'Zonneschool' én van de kleuterschool 'De Springplank' weken lang gewerkt aan de tentoonstelling. Ze spraken met vroegere bewoners van de 'volksbuurt' en met wethouder drs R. C. E. Barbé, knipten, plakten en verzamelden foto's. In de school wordt nu (de tentoon stelling is nog een week te bezichtigen) op een groot aantal panelen en aan de hand van zelfgemaakte maquettes de geschiedenis van het 'Java', dat jaren geleden werd gesloopt, verteld. Maar er wordt ook gefilosofeerd over de toe komstige bestemming van de 4 hectare braakliggende grond. In een interview met drs Barbé valt te lezen hoe de wethouder kort en bondig meedeelt: „Er moeten huizen komen". Een vraag van de leerlingen aan de wethouder: ..Mevrouw Keizer wilt met weg, is dat hinderlijk?". Het antwoord "Nog niet" Dat er woningen moeten komen, vin den de leerkrachten en de leden van de oudercommissie van de 'Zonneschool' en 'De Springplank' ook. Maar niet al leen bejaardenwoningen. Voorzitter W. Tollenaar van de oudercommissie: ,.We hebben vlakbij de school al de drieVes- te'-flats en we moeten natuurlek op passen dat het hier geen soort ghetto voor bejaarden wordt. Er moeten ook woningen voor jonge gezinnen worden gebouwd. Voor de school is dat van le vensbelang". De tentoonstelling is één van de activi teiten, opgezet op initiatief van de ouders. Tollenaar: „Onze school moet bekendheid krijgen, vandaar. We zijn nog veel meer van plan, er staan allerlei activiteiten te gebeuren". De kleuters van 'De Springplank" heb ben, onder leiding van leidster Dilia Timmers, twee weken lang gewerkt aan een heus woonhuis en een grote ma quette. De leidster: „We zijn er heel in tensief mee bezig geweest, niet alleen geplakt en geverfd, maar ook liedjes ge zongen enzovoorts". Op de foto: Een beeld van de tentoon stelling. donderdagmiddag. Kiburg: Gemeenteschool moet gemeenschapscentrum worden. Wat de sportaccommodatie betreft komt Retranchement er niet al te be roerd vanaf: het heeft over ccn sport zaal en een trapveldje. Van het veldje, dat even buiten de bebouwde kom ligt, wordt vooral 's zomers druk gebruik gemaakt. „Daarom zou ik graag zien dat de gemeente wat meer aan het on derhoud zou doen", zegt Kiburg. „Nu lijkt het wel een maankraterland- schap, met al die molshopen". Het raadslid heeft meer wensen, zoals een opknapbeurt van de molen van Re tranchement. Verder zou hij graag zien dat de wallen aan de oostkant van het dorp werden ontsloten voor toeristen. „Wanneer men een wandeling over de wallen wil maken, moet men nogal eens onder prikkeldraad door. Dat zou eigenlijk niet hoeven. Met een een- RETRANCHEMENT - Retranchement wordt achtersgesteld bij Sluis. Dat is de mening van F. Kiburg, Retranchementenaar en sinds kort gemeenteraadslid van Sluis. „Vroeger toen Re tranchement nog zelfstandig was, voor 1970 dus, beschikten we over een eigen gemeentewerkman. Sinds we bij Sluis gevoegd zijn, moeten we het zonder stellen, wat vooral zomers goed te merken is. De rotzooi van de toeristen werd altijd direct opge ruimd, nu blijft ze liggen". Kiburg, die in de Sluisse raad de partij Democratisch Welzijn Sluis (lijst Metz) vertegenwoordigt, kan er zich behoor lijk kwaad om maken. „Vlak voor de samenvoeging is in Retrachement een enquête gehouden om na te gaan of men liever bij Sluis wilde of bij Oost- burg. De overgrote meerderheid, ik ge loof 98%. sprak zich toen uit voor aan sluiting bij Sluis. Wanneer een bevol king zo zeker is van haar keuze, dan vind ik dat daar ook wat tegenover moet staan". Om zich als bevolking van Tre- tranchement sterk te maken ten op zichte van het Sluisse gemeentebe stuur is Kiburg samen met B. Zwier en P. Hamelink bezig met de oprichting van een dorpsraad. Hun initiatief heeft grote kans van slagen: uit een enquête blijkt dat het merendeel der 350 Re- tranchementenaars zich positief op- steld ten aanzien van het pain. De op richtingsvergadering zal dan ook niet lang op zich laten wachten, aldus Ki burg. Als het aan het jonge gemeenteraads lid ligt hoeft de dorpsraad van Re tranchement beslist geen duimen te draaien. Kiburg: „Hier in Retranche ment hebben we te maken met een sterk vergrijzende bevolking, met alle problemen vandien. Daarnaast stikt het van de vakantiehuisjes, wat voor een dorp ook niet altijd even prettig is". Een andere punt waar de nieuwe dorps raad zich wellicht over gaat buiten is de verkeersveiligheid in Retranchement Het dorp wordt doorsneden door een zeer drukke verkeersweg. Volgens Ki burg zijn er nogal wat automobilisten die zich niet storen aan de geldende maximumsnelheid. „Vooral Belgen be zondigen zich hieraan. De enige oplos sing is politiecontrole". Een ander verkeersknelpunt is de nieuwbouwwijk. Kiburg: „De straten zijn er te smal. Als mensen hun auto wat ongelukkig geparkeerd hebben, kun je niet voor of achteruit". Een oplossing is volgens de DWS-man van de nieuwbouwwijk een woonerf maken. Brandweer Retranchement kampt met een netelig probleem: de afwezigheid van een brandweer. Na de samenvoeging met Sluis raakte het dorp zijn brandweer wagen kwijt. Een verontrustend idee, vindt Kiburg. „Als er brand uitbreekt en de wegen zijn spekglad, dan zitten we hier mooi in het schip. Daarom moet in Retranchement een busje ko men met blusmateriaal. zodat we in ieder geval de eerste nood kunnen le nigen". Wie de pomp en de slangen moet bedienen doet er niet zoveel toe, zegt het gemeenteraadslid. „AI zijn het huisvrouwen. Het belangrijkste is dat er een busje moet komen". Ook de bejaarden van Retranchement hebben hun verlanglijstje Hun huidige onderkomen, het voormalig gemeente huis aan de Markt, is sterk in verval. Volgens Kiburg valt de kalk van de muur en is het dak zo lek ais een mand je. De bejaarden zijn dan ook verhuisd naar een ander gebouw: de oude ge meentesecretarie. Maar ook daar blijft men maar tijdelijk. De voormalige lage re school zal - na een grondige opknap beurt - dienst gaan doen als nieuwe huisvesting. Een opknapbeurt van de oude school heeft ook voor de andere dorpelingen aantrekkelijke kanten Van het gebouw kan een gemeenschapscentrum wor den gemaakt Daar aan is volgens Ki burg een grote behoefte. „De toneelclub bijvoorbeeld, kan nu niet optreden bij gebrek aan een goede ruimte. Zo zijn er meer verenigingen die nu in hun moge lijkheden zijn beperkt". Overigens staat Sluis positief tegenover een even tuele verbouwing van de oude school. Kiburg: „Zodra er geld beschikbaar is, begint men". De toren van de hervormde kerk voudig opstapje kun je al heel doen". De leefbaarheid van gaat - onmiskenbaar - achteruit, burg vindt dan ook dat de het verenigingsleven nieuw leven moet blazen. „De dorpsraad zou lijkertijd de dorpsvereniging, zijn. In die hoedanigheid zou ze dan» activiteiten voor de jeugd op kunne zetten". De molen van Retranchement verkeert in zeer slechte staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 30