Vakbonden teleurgesteld na eerste gesprek-Philips Personeel bezet NSEM KAMERMEERDERHEID ACHTER STAATSGARANTIE LNG-LENING Vier Libanongangers (nog) niet in kazerne terug na kort verlof Gewonden bij gevechten tussen politie en Franse staalarbeiders Iraanse vrouwen in verzet tegen sluier en pilverbod Bezuiniging 8 op olie met 15 5 pet moet JS het weer Arrestaties in zaak- Caransa Belgische formatie loopt vast op geld Voor bouw installatie in Algerijnse Arzew VAN ECHT ONDERHANDELEN NOG GEEN SPRAKE EINDHOVEN - De vakbonden waren donderdag teleurgesteld over de eerste dag van de cao-onderhandelingen bij Philips. Volgens de woordvoerder voor de verschillende Industriebon den, NW-bestuurder Aalco van der Veen, is Philips absoluut niet ingegaan op de voornaamste vakbondseisen, de arbeid stijdverkorting en de beloningsstructuur. „Wij zijn gekomen met de verwachting dat we zouden kunnen onderhandelen, maar het is allemaal even vaag gebleven. Men wil opschuiven en wachten op wat elders in het land gebeurt. Dat is ons lelijk tegengevallen", aldus Van der Veen. De grootste ergernis werd volgens de vakbondswoordvoerder door de Philip- sonderhandelaars gewekt toen deze „de moed hadden te vragen naar de aanvullende looneis van de vakbon den". Dit. terwijl nog aanvullende in formatie van de kant van Philips is toe gezegd op de eigen standpunten. ..Het betekent", aldus Van der Veen, ..dat wij de aanvullende argumentatie van Phi lips nu al moeten taxeren, nog voor we ze hebben ontvangen Onze conclusie moet dan zijn dat Philips erg traag is, wil wachten op anderen en de bonden nu al tot een uitspraak wil brengen". Waar Philips volgens de vakbondsde- legatie wel duidelijk in is geweest, is in j de mogelijkheid tot „inverdienen" van I vakantiedagen door het opsparen van 1 te compenseren overuren. Er is daarbij gesteld dat dit de flexibiliteit van de onderneming ten goede zou komen. Dat klinkt anders dan de oorspron- kelijke voorstelling, dat het hierbij zou i gaan om het tegemoetkomen aan wen- sen van werknemers, aldus de bonds- I bestuurders Geen wig I Ger van Os. bestuurder van de Unie BLHP. zei na afloop de Philipsdelegatie te hebben gewaarschuwd de anders ge richte opstelling van de Unie niet te MS* N DEN HAAG (ANP) - Er komen geen problemen met de olievoorziening in Nederland, als de besparing op het ge- iaif bruik van vijf procent, die de westerse landen onderling hebben afgesproken, wordt waargemaakt. Minister Van Aardenne van economi sche zaken heeft dat donderdag gezegd tade tweede kamer bij de behandeling van het internationaal en'ergiepro- gramma. Vóór 1 april zal een inter departementale werkgroep komen met een rapport met mogelijkheden om tot die besparing te komen, op basis van vrijwilligheid. Zou dat in totaal niet uitkomen op vijf procent van het erner- gieverbruik, dan zijn dwangmaatrege len van de overheid nodig. De minister vond het niet nodig de wet telijke mogelijkheden om tot besparing 1 te komen uit te breiden. De distribu- tiewet van 1973 en de andere wetten daartoe zijn voldoende, meende hij. Medio dit jaar verwacht de bewinds man te komen met een energienota, waarin ook het besparingsbeleid is op genomen. Daarna zullen zolgen een kolen- en een elektriciteitsnota. Wat de besparing betreft: Nederland hoort volgens Van Aardenne tot de drie lan den die er het meeste aan doen. Advertentie Stormachtig Harde tot stormachtige wind uit het zuiden. Hier en daar regen. Middag- temperaturen circa 7 graden. Vooruitzichten voor zaterdag en zon- dag: Buien, afgewisseld door opklaringen, op- Middagtemperaturen omstreeks 7 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot7: temp.: omstreeks 3 graden; max. «mpomstreeks 7 graden; kans op een froge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 7; mm- temp,: omstreeks 3 graden; max. wmp.; omstreeks 7 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 Procent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. wf ieer diePe depressie van 950 mil- "7rr bij IJsland en een hogedruk- Peöied boven de Azoren houden een 1 toer krachtige zuidwesielijke stroming 01 stand. Hierin beweegt een koufront Wh golvend voort. Ons land zal de ge- fe dag overspoeld worden met de be- - Z0,.'19 hiervan. En geruime tijd zal jm ook Te9enen. Er is ook veel ™den de temperatuur zal krap 7 gra- kunnen worden. Windverwach- "W ntooest 6-7 enige tijd 8. Vooruü- keer V°°r zaterda9 onbestendig 10 maart Zon op hanteren om een wig tussen de vak bonden te drijven. De Unie heeft name lijk gesteld het punt arbeidstijdverkor ting bespreekbaar te willen maken, maar voornamelijk de nadruk te willen leggen op vervroegde uittreding en uitr breiding van de vakantiedagen. De In dustriebond CNV is voor gefaseerd in voeren van werktijdverkorting, terwijl de Industriebonden NW en NKV een eis hebben gedeponeerd voor een 35- unge werkweek met een vrije vrijdag middag. In tegenstelling tot de vakbondsbe stuurders kwalificeerde Philipsdïrec- teur F. van den Brand de eerste onder handelingsdag als positief. Zijn vraag aan de vakbonden om hun aanvullende looneis, bij het niet inwilligen van hun eis tot arbeidstijdverkorting, al vast te mogen vernemen, achtte hij volstrekt logisch Wij hebben genoeg zin voor werkelijkheid om nu al m te zien dat de Slot van pagina 1 den, maar aankondigden vrijdag als nog te zullen opkomen. Een twintigtal soldaten was met opgave van redenen afwezig. Onderzoek Van vier soldaten was donderdagavond nog niet achterhaald waarom zij niet terug opgekomen Door het ministerie van defensie wordt naar hun afwezig heid een onderzoek ingesteld. In eerste instantie zullen artsen de adressen van de vier soldaten langs gaan om te kij ken of zij misschien ziek zijn. Is dat niet het geval, dan zal vermoedelijk de ma rechaussee worden ingeschakeld. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van defensie in Den Haag wordt deze volgorde gekozen omdat het on middellijk sturen van de marechaussee een wat te harde wijze van optreden wordt geacht. De legerleiding gaat er niet automatisch van uit dat zij ziek zijn, maar dit argument wordt wel als het meest voor de hand liggend geacht. De soldaten die zonder een geldige re den donderdag te laat kwamen, zullen waarschijnlijk alleen een berisping krijgen. Mochten er onder de vier overi gens soldaten zitten die bewust niet zijn gekomen, dan staan hen fikse krijg- stuchtelijke maatregelen te wachten Soldaten die nu echt ziek zijn en zater dag niet mee naar Libanon kunnen, zullen zodra zij weer beter zijn. worden nagezonden. Het hoofd van de V.N-troepen in Liba non (Unifil), generaal Erskine, heeft donderdag verzekerd dat de V.N.-een- heden in Zuid-Libanon zich uit geen enkele van de nu bezette stellingen zullen terugtrekken De Franse para- chutischten zullen de strategisch be langrijke delen in het grensgebied zo lang bezet houden totdat het Neder landse contingent in zijn geheel in Li banon is aangekomen De Israëlische legerradio heeft don derdag gemeld, dat drie Franse mili tairen van de VN-vredesmacht in Li banon Unifil door de Israëlische poli tie zijn gearresteerd wegens het bero ven van een handelaar in Haifa. bonden onze argumenten tegen arbeid stijdverkorting met een globaal, col lectief en definitief karakter, niet zullen accepteren. Dit soort arbeidstijdver korting zou zowel kostenverhogend als produktieverlagend werken", aldus Van den Brand Waar Philips wél voor voelt, is selec tieve toepassing van arbeidstijdverkor ting door middel van vervroegde uit treding. De cao-onderhandelingen bij Philips worden volgende week donderdag voortgezet. Groot-metaal Donderdag is in dc Raad van Overleg in de Metaalindustrie (ROM) een begin gemaakt met de onderhandelingen over vernieuwing van de cao voor de metaalindustrie (groot-metaal). Dat gebeurde overeenkomstig de medede lingen die voorzitter W. Wamstekker van de ROM (Tevens eerste woordvoerder van de werknemersde legatie en hoofdbestuurslid van de in dustriebond NVV), vorige week dins dag na het vierde gesprek van werkge vers en werknemers in de ROM hadden gevoerd. Dat vierde gesprek had. naar het inzicht van de werknemersdelega tie, een basis verschaft om de eigenlij ke onderhandelingen over veraeiu- wing van de per 31 december jl. afgelo pen cao te beginnen. ROME (DPA) - Bij Como aan de Zwit sers-Italiaanse grens zijn dc 40-jarige Rolando Perugini en de 41-jarige To- nino Mazzucchitti uit Rome aange houden omdat bij hen ongeveer 100.000 gulden van het losgeld van de Neder landse industrieel M. Caransa was ge vonden. Caransa was op 28 oktober 1977 ont voerd en werd twee weken later tegen een losgeld van tien miljoen gulden vrijgelaten. In 1978 werd uit een bank kluis in Lugano geld van de ontvoering gehaald. De twee Italianen waren woensdag al gearresteerd, maar dit werd pas don derdag bekendgemaakt DENAIN - In het Noordfranse Denain zijn ook donderdag weer gevechten geleverd tussen politie en betogende staal arbeiders. Daarbij raakten twee agenten gewond. In de nacht van woensdag op donderdag raakten negen agenten gewond toen met een karabijn op de politie werd geschoten Twee jongemannen, die in het bezit waren van een karabijn werden aangehouden. De felle acties begonnen woensdag met een bestorming van het politiebureau, waar-, bij 5.000 staalarbeiders onder meer bulldozers inzetten. De aanval werd echter door de politie afgeslagen. De staalarbei ders protesteren tegen de saneringsplannen van de Franse regering voor de staalindustrie waarbij eind volgend jaar 21.700 mensen hun baan verliezen. Foto: Een van de leden van de Franse oproerpolitie die door de kogels van de karabijnschutter geraakt werd. wordt door collega's in veiligheid gebracht in een boodschappenwagen- DEN HAAG - Werknemers van de Nederlandsche Standard Electric Mij BV (NSEM) in Den Haag hebben het bedrijf ■donderdag bezet Bij de NSEM, een dochter van ITT dreigen er ontslagen. Zeker is dat er voor eind '79 155 personeelsleden worden ontslagen. Foto Postende stakers bij de ingang van het gebouiv. DEN HAAG - Directie en bezetters van de Nederlandsche Standard Electric Maatschappij (NSEM) in Den Haag hebben zich donderdagavond beraden over het verdere verloop van de bezet- tingsactie van het gebouw in Den Haag. Zij verwachtten vrijdagmorgen rond een uur of negen nadere medede lingen te kunnen doen. Aldus don derdagavond zowel woordvoerder Verwaaijen van de directie als voorzit ter Mastwijk van het actiecomité dat de bezetting leidt. Standard Electric is donderdagmorgen rond zeven uur bezet door ruim dertig werknemers uit protest tegen dreigend ontslag voor 150 man. Directie en staf is de toegang tot het gebouw geweigerd. Het bedrijf heeft donderdag wel gewoon doorgedraaid De bezetters, die gesteund worden door de bonden, zouden afgelopen nacht in het gebouw blijven. In enkele andere vestigingen van Stan dard Electric zijn donderdag solidari teitsacties gehouden of adhesiebetui gingen naar Den Haag gestuurd. Vol gens Mastwijk zijn de gewestelijke af- BRUSSEL (ANP) - De onderhandelin gen over het vormen van een Belgische regering zijn donderdag afgesprongen op de kwestie hoe in een toekomstig, gewestelijk ingedeeld Belgie de finan ciën verdeeld moeten worden. Dat heeft formateur Paul vanden Boeynants donderdagavond bevestigd op een persconferentie. Vanden Boeynants is overigens nog niet for meel van zijn formatieopdracht ont slagen. Donderdagavond deelde het paleis In Brussel mee dat koning Boudewijn het antwoord op het verzoek van de for mateur om hem van zijn opdracht te ontslaan in beraad gehouden heeft. Uit verklaringen van verscheidene on derhandelaars is gebleken dat het overleg is afgesprongen toen de Vlaam se eis van een 'eigen fiscaliteit' voor de toekomstige gewesten, voor het Waalse blok onverteerbaar bleek Wallonië wenst, kennelijk bevreesd dat zijn eco nomie nog meer uitgehold zal worden als belastingopbrengsten naar de eigen gewesten gaan vloeien, de fiscaliteit op nationaal niveau geregeld te zien De kloof was zo groot, zo verklaarde de mislukte formateur donderdagavond, dat het mij onmogelijk was om tot een vergelijk te komen. Op de vraag wat hij zou doen als het staatshoofd hem een nieuwe opdracht zou geven zei Vanden Boeynants alleen maar: ..we zullen zien". De leidster van de Brusselse taaipartij RTF (democratisch front van Fran- staligen), mevrouw Spaak (dochter van de Belgische staatsman Paul Henry Spaak), constateerde donderdagavond "dat het Franstalige front had stand ge houden'. Op de opmerking dat dit ook het geval is met het Vlaamse front zei ze- „dat Vlaamse front Jaagt mij geen vrees aan." delingen van PvdA en CPN solidair met de actie. Aanleiding tot de bezetting is het mis lukken van het overleg over de 'voorlo pige nota werkgelegenheid 1979-80'. vo rige maand. In de nota werd aangekon digd dat van de ongeveer 1.100 werk nemers er per 1 januari 1980 ruim 150 zouden moeten worden ontslagen. Na het uitbrengen van deze nota heeft de directie van de NSEM enkele malen overleg gevoerd met de vakbonden. Zij konden echter niet tot elkaar komen omdat de bonden alleen over reorgani satieplannen wilden praten als de di rectie wilde toezeggen dat er geen ge dwongen ontslagen zouden vallen en dat bij reorganisatie gelijkwaardig werk zou worden gegeven aan de ruim 150 personeelsleden, die met ontslag worden bedreigd. BEROEP OP BAZARGAN TEHERAN (AFR/RTR) - Duizenden vrouwen hebben op donderdag, de in ternationale dag van de vrouw, in Te heran geprotesteerd tegen het weer invoeren van de sluier. Woensdag had Khomeiny verklaard dat het vrouwen is toegestaan (buitenshuis) te werken, maar dat zij in de ministeries de tradi tionele zwarte sluier moeten dragen. Ongeveer vijftienduizend vrouwen kwamen bijeen op het terrein van de universiteit van Teheran en, de sneeuw trotserend, trokken zij naar het kantoor van premier Bazargan, leuzen roepend als „dood aan de dic tatuur". Aangekomen by het kantoor van Ba zargan. vroegen ze de premier te spre ken en nepen uit. Bazargan. laat ons niet in de steek, wij willen de sluier niet meer. De revolutionaire ordedienst vuurde in de lucht om de protesterende vrouwen te verspreiden. Oogetuigen meldden dat de vrouwen, toen het schieten begon, in paniek alle kanten uitrenden. Er werd geen melding ge maakt van slachtoffers. Veel vrouwen in Iran maken zich be zorgd over een berperking van de rech ten van de vrouw, ingevoerd uit naam van de Islam. Gemengde scholen zyn verboden en de regering heeft aange kondigd dat abortus alleen is toege staan wanneer het leven van de vrouw in gevaar is Geruchten dat ook de pil verboden zou worden, werden in een of ficiële verklaring tegengesproken. Ook de zogenaamde wet 'ter bescherming van het gezin', ingevoerd door de sjah. werd buiten werking gesteld. Op grond van deze wet was het een man alleen toegestaan een tweede echtgenote te nemen, wanneer de eerste hiermee in stemde. Ook gaf de wet de vrouwen in bepaalde gevallen het recht van hun man te scheiden. Toen deze wet werd ingetrokken, moest de ayatollah Kho meiny de vrouwen de verzekering ge ven dat zij nog steeds het recht hebben van hun man te scheiden Khomeiny Ayatollah Khomeiny de revolutionaire leider van Iran. heeft woensdag kritiek geuit op de door hem benoemde voor lopige regering. Hij heeft de ministers opgeroepen een eind te maken aan alle westerse vertoon, zoals dat uit het ver leden is geërfd. Zijn toespraak, waarin de oproep was vervat, lijkt de kloof te vergroten tussen de Isalamitische re volutionaire beweging en het kabinet van premier Mehdi Bazargan. Het ka binet probeert controle te krijgen over wilde revolutionaire acties van comi- té's. die optreden uit naam van de Ayatollah. Olie Inmiddels komt de olie-export opgang. De nationale Iraanse oliemaat schappij (NIOC) verwacht uiteindelijk drie miljoen vaten (van 159 liter) ruwe olie te exporteren, hoewel nu nog geen exacte produktie- of afzetpolitiek is uitgewerkt. Dit heeft een directeur van de NIOC, Ali Ashgar. verklaard. Hij zei te verwachten dat de nieuwe Iraanse oliepoiitiek 'binnenkort, binnen en kele weken' uitgestippeld zal zijn, maar voegde eraan toe geen verdere details te kunnen geven. 1 op 07.08 15,16 onder 18.34 onder 05.31 DEN HAAG - VVD en CDA gaan ak koord met de garanties die de regering geeft aan Nederlandse banken die 250 miljoen gulden gaan lenen aan het Al gerijns staatsbedrijf Sonatrach dat vanaf 1984 vloeibaar gas via de Eemshaven in Groningen zal leveren. PvdA, D'66 en PPR strubbelden hevig tegen en dienden een motie in om de garantie die minister Andriessen (fi nanciën) al had afgegeven terug te schroeven. De oppositie zegt dat het garanderen van het geld geen binding heeft met le veren van gas. Het geld is bestemd om Algerije te helpen met de bouw van LNG-III, de installatie die het gas vloeibaar maakt voor verscheping naar Nederland. Minister Gijs van Aardenne (economi sche zaken) gaf gisteren in de Tweede Kamer toe dat het om een „bijzonder geval" van financiering ging. Maar eigenlijk was er niets aan de hand. al dus de minister. De Staat loopt wel va ker risico's bij kredietgaranties. Nor maal is dat levering van goederen te genover deze garantie staat De minis ter zei in dat verband dat gasleveran- ties behoren tot het handelsverkeer Hij wees erop dat de premie die betaald moet worden en die ligt tussen de 12 en 15 miljoen gulden een eenmalige uitga ve is. Daar staat winst tegenover, om dat Algerije beslist de verschepings plaats Arzew moet aanwijzen. De ver schepingshaven die 600 kilometer dich ter bij Nederland ligt dan het aanvan kelijk voorgestelde Skikda. De minister zei gisteravond dat de posi tie van de kopers (Gasunie en Rurhgas- Salzgitter) nu eenmaal niet zo sterk is op de LNG-markt. Door toch tijdig de Eemshaven aan te wijzen was de positie van de Nederlandse gaskopers ver sterkt. aldus Van Aardenne. De minister zei dat het kabinetzich niet had gecommiteerd aan Algerije „We hebben ons slechts vastgelegd ten op zichte van het noorden des lands. Daar rekent men erop dat de zaak van het LNG snel van de grond komt". Hij twijfelde niet aan de goede bedoe lingen van Algerije om tot snelle rond- making van het LNG-contract te ko men. Het is een ontwikkelingsland en die hebben het wel eens moeilijk met het geld. Over de suggestie van me vrouw Lambers (D'66) om Russisch gas in de invoerplannen te betrekken ver klaarde Van Aardenne dat daar al aan gewerkt wordt WD-woordvoerder Bolkestein zei gis teravond dat het Nederlandse krediet de leverantie van gas mogelijk maakt. Er is volgens hem ook geen sprake van verborgen subsidie. De toezegging van Andriessen om een dekking te geven voor Nederlandse kredieten was rechtmatig, meende de WD. Het inter nationaal handelsverkeer kan soepel heid vereisen. Volgens hem scheelt de aanwijzing van Arzew nu 25 miljoen gulden per jaar. Het risico wordt op maar 12 miljoen gulden geschat De WD wees erop dat bijvoorbeeld Ne- derhorst. dat in moeilijkheden ver keert. best een deel van de vloeibaar- makingsfabriek in Algerije voor zyn re kening zou kunnen nemen. PPR-woordvoerder Leo Jansen zei dat de garantieverstrekking voor Algerije een gezochte en gekunstelde construc tie was. Langs een omweg vreesde hij een hogere gasprijs vanwege deze vorm van voorfinanciering. Wie wordt er nu eigenlijk beter van. De Staal krijgt de lasten en Sonatrach en de Gasunie hebben de baten. Ik trek de doelmatigheid van de kredietgarantie in twijfel, aldus Jansen. Directie: F. van de Velde. K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vtissingen: Walstraat 56-60, tel. 101184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22. tel (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058 In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00- 11 30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur. Expeditie: (01184) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen; per kwartaal 43.00; franco per post 50.00; per maand 14,55, losse nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek. nr.: 3754316, t n v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 93 cent per mm; minimumprijs per advertentie 13,95, ingezonden mededelingen 2'/zx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3.50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuw se Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 3