Zevibel: 1978 was voor vissers redelijk goed jaar r Politie legt beslag op 44 vuurwapens; Raad volksgezondheid wil onderzoek naar welzijnswerk bejaarden Zeeland Gent ziet voorlopig af van plannen voor een vrijhandelszone 1 Muller sleept 'trailerbakken' dagelijks van Londen naar Gent I VOOR PLATVIS-, GARNALEN- EN MOSSEL VISSERIJ NA AFWIJZING MINISTER EN UITVOERIGE STUDIE Zingmee met\ëronica! ommel Tinoccfuo Goes mag niet 'vast' in bedrijfsgezondheidsdienst NIEUWE LIJNDIENST DONDERDAG GEOPEND VRIJDAG 9 MAART 1979 PZC/provincie 2 IfLOERHRWflRMIIIG Installatiebedrijf Zaïdweg en Zwartepoorle. postbus 18, Heinkenszand tel. 0110S-I386. Voorjaar (2) Echt doorgronden leren wij het niet - het gedrag van ons huisvee. Neem nou de Kleine Witte Van de vier poezen, die ons pand bevolken, is zij de laatste aanwinst. De intussen bejaarde blauwe Rus Poespas heeft de privileges van de ouderdom en de ivijze. waarop hij in huis wordt bejegend doet sterk denken aan de vanzelfsprekend heid, waarmee men voor opa altoos de aangenaamst zittende fauteuil ter beschkking houdt. De Europese korthaar Kneus heeft zich de af gelopen vier jaar ontwikkeld tot een geslaagde verschijning, hij zou in het bedrijfsleven stellig hoge ogen gooien als de ondernemende, stellig hoge ogen gooien als de jeugdige, ondernemende manager met het vlot gesneden pak. Het ka tertje Flip is de rebel van de familie, de lastige opgroeiende zoon, vol van kattekwaad en hij kan je van uit de tuin met gele blikkerogen star aankijken, -onderwijl grom mend en een weerloos gevederd vriendje tussen de kaken verma lend. Maar het aankomende vrouwtje Kleine Witte ademt nog de onbe vangenheid van de jeugd, maakt dagelijks meninge spontane, tot niets dienende koprol op hei par ket, kan urenlang dollen met de wollen fopmuis, die de anderen al lang hautain de rug hebben toege keerd en klimt ook met grote re gelmaat tot het plafond in de jute Ze kan ons daarbij trouwhartig en onschuldig aankijken. Dachten ivij. Maar toen wij van de week tegen de avond het viertal gelegenheid bo den voor enige verpozing in de tuin, bleek de Kleine Witte de enige te wezen, die met haastig terugkeerde op het lokkend gerammel van de kattebrokjes. Ze was weg en ze bleef weg - hoe dringend wij haar in de loop van de avond ook opriepen. „Die heeft het voorjaar in het hoofdj" stelden wij tegen tienen zorgelijk vast - want aan voorlich ting hadden we met veel gedaan. Kort na elven werden wij opge schrikt door het woeden van enige belendende katers „O, jee," zeiden wij tegen elkaar, „daar zul je 't hebben Kort en goed: ook een na midder nacht herhaalde oproep bleef zon der resultaat en des anderen daags verscheen de Kleine Witte evenmin voor de achterdeur. De andere poezen voelden, dat er iets niet in de haak ivas en keken af en toe be vangen in de richting van de tuin, maar pas tegen de avond ver scheen het onderwerp van de onze huiselijke zorg weer binnen ons ge zichtsveld. We openden haastig de deur en volgden binnen haar bewegingen enige tijd nauwlettend Haar tred - vonden wij - was zelf bewuster geworden, maar aan de wollen muis ging ze achteloos voorbij. Ze was wat de Engelsen zo ongeëvenaard omschrijven als ,,a sadder and wiser" poes geworden. Kort daarna belde de buurman aan. „Zeg," sprak-ie, „waren jullie de kleine poes niet kwijt? Volgens mij heeft ze de hele nacht in m'n schuurtje gezeten. Dat heb ik gis teravond op slot gedaan en toen ik er daarnet in moest wezen, kwam ze eruit. Nou ja - dan hadden wij zeker het voorjaar in ons hoofd. i Van een onzer redacteuren i GENT-Benw van Gent zien voorlopig af van plannen om de Belgische over heid te interesseren voor het instellen van een vrijhandelszone in deze ha venstad. Volgens het college gaat het -uitgebreide- dossier over deze zaak pas weer open, als de regering besluit om de douanewetgeving te herzien of economische belangen dat nodig ma ken. Gent heeft sinds 1976 aangedron gen op een vrijhandelzone in het ha vengebied. Dat moet in Belgié gebeu ren bij koninklijk besluit en na discus sie in de ministerraad. Het nieuwe col lege van b en w besloot aanvankelijk om het plan te onderschrijven. Op 12 januari van dit jaar deelde minis ter van financiën Geens Gent echter mee. dat het instellen van een vrije zóne voor België momenteel niet opportuun is. De huidige douaneregeling is zeer soepel en blijkt zowel in Gent als Ant werpen te voldoen, vond hij. Verder wees de bewindsman op een aantal na delen van een vrijhandelszone, zoals het permanent inzetten van douane personeel en belangrijke investeringen door het stadsbestuur. B en w belastten vervolgens de zogenaamde 'raadple gingscommissie' van de haven, een ad viesorgaan waarbij een groot aantal in stanties is betrokken, met een uitge breide studie naar het voor en tegen van het plan Na een uitgebreide enqute onder de ge bruikers van de Gentse haven en de in dustrie kwamen de deskundigen tot de slotsom, dat b en w de vrijhandelszone voorlopig maar moesten vergeten tot er een wijziging zou optreden in de douanewetgeving of de economische belangen (vestiging van bedrijven, toe name van het havenverkeeri een ander standpunt nodig maakte. Het Gentse college nam deze week het advies over. Of daarmee ook de voor standers van een vrijhandelszone, die zich hebben gebundeld in de werkgroep 'een vrije zone in de haven van Gent', tot zwijgen zijn gebracht is een open vraag. Autodiefstallen Vlissingen opgelost VLISSINGEN - Tijdens een verhoor op het politiebureau in Vlissingen heeft de Vlissinger T.G. H. donderdag be kend in augustus van het vorige jaar ingebroken te hebben in zeven auto's in Vlissingen en in de kleuterschool aan de Bloemenlaan in Vlissingen. H. deed dit samen met K.G. Vlissingen. die eveneens werd aangehouden De Vlissingse politie hield donderdag morgen om half tien H, aan in zijn wo ning in Vlissingen. Hij werd overge bracht naar het. politiebureau, waar hij tijdens een verhoor bekende de inbra ken te-hebben gepleegd. H. en zijn handlanger G. konden na verhoor en bekentenis weer naar huis terugkeren. Panties voorjou en sokken voor pa! Kwaliteit dat kun je zien en goedkoper bovendien. Veronica volgt mode op de voel. Want VLISSINGEN - De Vereniging tot Bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangen (Zevibel) zegt in haar jaarver slag. dat 1978 voor de platvis- en garnalenvisserij niet tegen gevallen is. Het mosselseizoen 1978/'79 is, aldus de vereniging, over het algemeen zelfs 'goed geweest'. Het jaarverslag komt ter sprake op de jaarvergade ring van Zevibel, zaterdag 7 april in hotel Britannia te Vlis singen. De vergadering begint om 10.00 uur. De samenstellers van het jaarverslag gaan nog even kort in op de moeilijkhe den, die aan het uiteindelijke resultaat in de platvissector vooraf gingen. Ze schrijven hierover onder meer: „Het spreekt vanzelf, dat zulk een lawine van verordeningen en maatregelen, met als gevolg een steeds toenemende papie ren rompslomp tot verwarrende situa ties en spanningen leiden, die de ar beidsvreugde niet bevorderen". De moeilijkheden hadden, zoals bekend, betrekking op het toewijzen van con tingenten tong en schol door de over heid en op het voorstel uit het bedrijfs leven om de visserij op schol gedurende de kuitzieke periode enkele weken stil te leggen. De gamalenvangst in de eerste helft van 1978 kan, zo staat in het verslag, zeer slecht genoemd worden. De resul taten in het tweede halfjaar overtroffen echter ieders verwachtingen. Landelijk werd in het eerste halfjaar ruim 600.000 kilogram minder en in het tweede half jaar ruim 1.200.000 kilogram meer aan gevoerd dan in dezelfde periodes van 1977. De gemiddelde prijs daalde lan delijk van 5,73 in 1977 tot 4,50 in 1978. De daling is. aldus het verslag, waarschijnlijk te wij ten aan het feit, dat er in het najaar tijdens een korte tijd speriode veel garna len werden aange voerd. Zevibel voegt hier aan toe. van mening te blijven, dat de verplichting om minimaal zestig dagen per jaar gar nalen te moeten aanvoeren (om in het bezit te blijven van een garnalen- vergunning) een veel te lange termijn is. Het boekjaar werd met een positief re sultaat van circa 68.000.- afgesloten De samenstellers zijn van mening, dat het mogelijk zou moeten zijn, zodanig met de aankopen van vaartuigen te kunnen doorschuiven, dat er voor ieder nieuw te bouwen schip er één naar de sloop gaat. Dit om iedere gamalenvis- ser de kans te geven een moderner schip te kunnen aanschaffen. De totale aanvoer van mosselen (tot en met 16 februari '79) bedroeg 924.885 ton. Vorig seizoen kwam men op 1.182.900 ton. De import was erg klein, 'slechts' 777 ton. De export/afzet be droeg in totaal 621.743 ton (vorig seizoen 640.679). België was met 226.801 ton de grootste afnemer. Zevi bel wijt de iets lagere afzet naar bin nen- en buitenland aan de vorstperio de van januari en februari 1979. De Zeeuwse mosselen, zo vermeldt het verslag verder, waren over het alge meen minder van kwaliteit dan de Waddenzee-mosselen, hetgeen duide lijk merkbaar was in de prijzen. Aan de vissersvloot werden afgelopen seizoen drie nieuwe mosselkotters toe gevoegd. Nog eens drie mosselkotters werden verlengd en verbreed. Een vrachtschip werd tot mosselkotter om gebouwd en er zijn bovendien twee mosselkotters in aanbouw. De kot- tervloot bestaat momenteel uit 59 schepen: de mosselvloot telt er 78. Tot slot de Zevibel denkt er over. om mos selpercelen, die de laatste jaren weinig of niets hebben opgebracht, te vervan gen door andere percelen. „Een zeer moeilijke zaak. waarvoor de medewer king nodig is van de verenigingen uit het noorden, de directie van de Vis serijen en de Domeinen". eboenmaftejeij clppper Oudemarkt 24. Vlissingen telefoon 01184-13858 Gespecialiseerd in SCHOENEN RAAD VOLKSGEZONDHEID ZEELAND KAPELLE - De raad voor de volksgezondheid in Zeeland (Ravoz (vindt dat de gemeente Goes niet als 'vaste deelnemer' moet toetreden tot de regiona le bedrijfsgezondheidsdienst Zeeland (BGD-Zeeland). Een té vaste binding van Goes met de BGD zal naar de mening van de raad volksgezondheid pro blemen kunnen geven bij de vorming van een zogenaamde discrictsgezondheidsdienst (DGD) voor Midden-Zeeland. Dit bleek tijdens een don- Vlissingen krijgt 6 van de 30 miljoen rijkssubsidie voor rioleringswerken VLISSINGEN - Het ministerie van volkshuisvesting en milieuhygiëne heeft voor dit jaar in totaal dertig mil joen gulden beschikbaar gesteld voor uitvoering van rioleringswerken. Vlissingen krijgt, zoals bekend, het niet onaanzienlijke vijfde deel van dit bedrag: te weten zes miljoen gulden. Volgens het ministerie wordt de dertig miljoen besteed aan werken, die uit oogpunt van zorg voor het milieu een hoge prioriteit hebben en die als aan vullende werkgelegenheid van grote betekenis zijn. Minister Ginjaar heeft voor projecten in de elf provincies in totaal al 23,8 miljoen gulden toegezegd. Het resterende bedrag zal in een later stadium worden toegewezen, aldus het ministerie. derdag gehouden vergadering van de Ravoz in 'De Caisson' te Kapelle. Voorzitter C. C. van Zanten-Leijsen stelde dat het mogelijk gemaakt moet worden dat. de gemeente Goes de dien sten vaneen bedrijfsgezondheidsdienst koopt, zonder dat er langdurige finan ciële gevolgen aan verbonden zijn, zo dat het mogelijk wordt voor de Gan- zestad zich bij totstandkoming van een DGD daarbij aan te sluiten. Wat dat betreft zag mevrouw Van Zanten ook mogelijkheden voor andere gemeenten om - tijdelijk, in afwachting van de DGD - gebruik te maken van (een deel van) het BGD-pakket. De Ravoz-voor zitter vond dat de gemeente Goes met het bestuur van de BGD in overleg moet treden, om na te gaan of het kopen van diensten, zonder een vast lidmaats schap, verwezenlijkt kan worden. Ge deputeerde R. van Ommeren maakte duidelijk dat gedeputeerde staten zich met die zienswijze tot het Goese ge meentebestuur zullen wenden. Gaslucht Vlissingen zeer waarschijnlijk van tanker VLISSINGEN - „De gaslucht, diedt dag en woensdag gedurende enige? boven de Vlissingse boulevard eni nenstad hing, is zeker niet afkon* van een bedrijf. Dit betekent da, stank eigenlijk alleen afkomstig!, zijn geweest van een of meer tankt Wie de boosdoeners waren, zullen; zeer waarschijnlijk niet meer kunj achterhalen". Dit deelde de heer W Westhoek, hr. van de sector luchtvervuiling en b derwet van provinciale waterste? Middelburg, donderdagmiddag vraagdmee De heer Westhoek onis deze mening aan de hand van des^ richting op de beide dagen t uit dec ting van de zee). Het- gas zelf zou, a? een woordvoerder van de gemesc 'geen écht giftige stof zijn, maait tamelijk ongevaarlijke kool- water verbinding. Aanvankelijk dacht de rijkspolitie! water dinsdag de dader te hebben vonden, toen op de rede van Vlissia* een tanker was gezien, die zijn liic open had. Het schip maakte koerst ting Temeuzen, waar het aanlegae; een steiger van Dow-chemical. Biji. der onderzoek kwam de rijkspolitie: de constatering dat dit schip onms lijk de dader kon zijn. Eén en asj werd vastgesteld aan de aard van te tanten, die in de tanks werden aaia troffen. Volgens de heer Westhoek de stank, woensdagmiddag, dez£ als de dag ervoor. „Het gas trok vrijs over de stad, waardoor we de afliep niet meer konden nagaan aldu-: heer Westhoek. tAdvertentie) Onze zaak in Vlissingen is nu ook maandag de hele dag open! Vol dei stij teg' Dei vakl Jeugdmode Vlissingen - Middelburg BIJ HUISZOEKING IN OOSTKAPELLE j OOSTKAPELLE - Naar de rijkpolitie eerst nu heeft meegedeeld zijn dinsdï?ï: p de 36-jarige J.C'.F. te Oostkapelle bij een huiszoeking 44 vuurwapens in bsi N genomen. F., die reeds enige jaren verzamelaar van vuurwapens was, isaanr b houden en in verzekerde bewaring gesteld. De huiszoeking werd uitgevoerd door de groep Veere in samenwerking met: recherchegroep en de groep veldpolitie van de rijkspolitie. Onder de in bes. genomen wapens bevonden zich onder meer jachtgeweren, pistolen, revolvers, e 5 stengun en handgranaten. F. mocht krachtens een bijzondere machtiging ïrp 1 volge de vuurwapenwet 24 vuurwapens in huis hebben. De recherchegroep vancj t rijkspolitie beschikte echter over gegevens waaruit bleek dat F. meer wapen. p huis zou hebben. Behalve de 20 illegale wapens zijn ook de 24 legale wapen. 1 beslag genomen in afwachting van intrekking van de vergunning van F. Inbraken Terneuzen TERNEUZEN - In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken m de kantines van de vv 'Temeuzen' en de vv 'Temeuzense Boys' in het Ter- neuzense Zuidersportpark. In de kan tine van de vv 'Temeuzen' vonden de inbrekers niets van hun gading, in die van 'de Boys' alleen snoepgoed. De re cherche heeft de zaak in onderzoek. STREVEN IS 60 TRAILERS PER DAG TERNEUZEN/GENT - Donderde een nieuwe lijndienst tussen Lont en Gent geopend. De sleepbtë 'Groenland' en 'Engeland' van Wille Muller in Terneuzen sleepten dec» bak 'Kuphar' (100 bij 30 meter) ra) sluizen van Terneuzen naar het> ferdok in Gent. Op de bak stonden*- trailers. De dienst Londen-Gentw» een dagelijkse; binnenkort wil men trailers per dag overbrengen. Dek (een met trailers worden stuk voord1 door Muller naar de plaats van* stemming gesleept. Muller tekende begin februari eens tract met de Albert Line. Het ver van trailers per duwbak wordt i\ ruime tijd (en met veel succes) W past in het Middellandse Zeege» Voordeel is dat de trailers direct heel eind landinwaarts kunnen won afgeleverd. De bakken, waarop-' trailers worden vervoerd, werden* der gebruikt als werkschepen biji hore-werkzaamheden. De komstvc- 'Kuphar' werd donderdagmiddag^ Gentse haven gevierd met een rece?' De slepers Groenlanden 'Engeland' met de een ten van de Temeuzense zeesluis. 1 'trailersduwbak' bij het veria- GEGEVENS NODIG OVER ONTBREKEN VAN VOORZIENINGEN KNELPUNTEN NIET ALLEEN IN GEMEENTE GOES KAPELLE - De commissie 'bejaarden zorg' van de raad voor de volks gezondheid in Zeeland (Ravoz) moet een onderzoek gaan instellen naar het welzijnswerk voor bejaarden in Zee land. Bedoeling is dat het onderzoek gegevens oplevert over de wijze waar op de welzijnsvoorzieningen voor de 65-plussers in de verschillende Zeeuw se regio's functioneren. Ook moeten er gegevens op tafel komen over het ont breken van voorzieningen ten behoeve van het welzijn van de oudere bevol kingsgroep. Eén en ander werd donderdagmorgen besloten tijdens een vergadering van de raad volksgezondheid in Kapelle Aanleiding was een advies over de coördinatie van welzijnswerk voor be jaarden in de gemeente Goes In het advies - afkomstig van de commissie 'bejaardenzorg' - werd aandacht ge vraagd voor Goese knelpunten en de positie van de stichting welzijn voor ouderen Goes/Noord-Beveland De commissie was tot het advies gekomen naar aanleiding van klachten van de Goese wijkpredikant. H M. Strating. Drs. A. J. Mutsaers. adviseur van de Ravoz. wees erop dat de problemen zoals die in Goes gesignaleerd zijn. in meerdere regio's van de provincie voorkomen. „Het is niet alleen een pro bleem in de gemeente Goes. Eigenlijk moet de gehele provincie onder de loupe genomen worden," aldus de heer Mutsaers. Zijn visie werd door de raad ondersteund. Gedeputeerde R. van Ommeren vestigde in dit verband de aandacht op Schouwen-Duiveland. waar het opbouwwerk voor bejaarden ook moeilijk van de grond kan komen. De heren B. W. Meij en H. van der Werf herinnerden aan de aanwezigheid van een zogenaamd gesloten circuit be- jaardenwerk' op Walcheren, dat al eni ge jaren met een flinke overheidssub sidie op zinvolle wijze werkzaam is. De heer Meij vroeg aandacht voor de mo gelijkheid om voor vergelijkbare ini tiatieven in andere regio's eveneens een subsidie te verstrekken (ter aanmoedi ging) De heer I J Haverhoek, voorzit ter van de commissie 'bejaardenzorg', zegde toe dat de commissie een zo breed mogelijk opgezet onderzoek zal instellen. Het advies over de coördinatie van het welzijnswerk in Goes werd - in afwach ting van het onderzoek - naar de com missie terugverwezen. Mevrouw C. C. van Zanten-Leijsen. voorzitter van de raad volksgezondheid, zei dat dominee Strating gevraagd zal worden zijn klachten over de Goese situatie schrif telijk vast te leggen en duidelijker te onderbouwen. Zij achtte met name na dere gegevens over het opnemen van bejaarden in verzorgingshuizen zonder een gunstig opname-advies, noodzake lijk, 'En we willen ook graag een verslag van de dominee erbij, hoe hij met zijn klachten is gevaren bij de Goese in stanties," betoogde voorzitter Van Zanten. De raad volksgezondheid adviseerde negatief over een subsidieverzoek van de Diabetes Vereniging Nederland (DVN). De raad stelde zich op het standpunt dat subsidiering van een dergelijke vereniging een landelijke zaak behoort te zijn. Over de uitbrei ding van de opleiding voor zieken- verzorgden ten behoeve van de ver pleeghuizen 'Maria Terweel' (Goes), 'De Werfkampen' (Rilland) en 'Cor- neliastichting' (Zierikzee) werd een gunstig advies uitgebracht. De raad koppelde eraan vast een onderzoek naar bundeling van de Zeeuwse ge zondheidszorgopleidingen. Voorzitter Van Zanten sprak de hoop uit dat de verscheidene opleidingsinstanties de bereidheid zullen tonen tot samen werking. Zij meende dat alleen met een nauwe samenwerking mogelijkheden binnen bereik komen tot vestiging van een dagopleiding verpleegkunde (mbo-v) in Zeeland. De heer Van der Werf maakte gewag van besprekingen om te komen tot een Zeeuws samen werkingsorgaan voor het middelbaar huishoud- en nijverheidsonderwijs (mhno) en het middelbaar sociaal-pe dagogisch onderwijs (mspo) Daarbij zijn ook de verpleegkundigenopleidin gen in Goes, Temeuzen en Vlissingen betrokken. min tem Winkeldiefstallen in Vlissingen VLISSINGEN - De Vlissingse geffifj droj tepolitie heeft donderdag R. v. HJ pro< Middelburg aangehouden op ver* ma; king van diefstal van een herenhw* ter waarde van 285,- uit de zaai5 C. G. B. in de Walstraat te VlissiJ V. H. bleek bij aanhouding het bei* J reeds verkocht te hebben aan S-Bj En uit Vlissingen. Beide zijn na verbj llbai op het bureau weer op vrije voet»'' gebi steld. I teer f l'isi In de vestiging van Albert HeijnisJ tjeh Scheldestraat. te Vlissingen zijn" derdag twee klanten betrapt op - keldiefstal. Om 11.30 uur vrouw L. vd K. uit Vlissingen sS houden toen zij. zonder te beiaie^ «n winkel wilde verlaten met pen ter waarde van 33.57. Oil 16.00 uur trachtte mevrouw D. K - uit Koudekerke hetzelfde te doen' boodschappen ter waarde van fj» Tegen beide is proces-verbaal w maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2