Zeeu wsch- Vlaanderen in de ban van het carnaval Simon van de Lijke, gehandicapt sporter, naar Paralympics? Communicatie politie in Sluis kan beter PZC/ Streek DETHOX werhleidster GEMEENTE HONTENISSE GEMEENTE WEL woensdag 28 februari 1979 Wisstl Zeeuws-Vlaandermn BRESKENS - Simon van de Lijke is 38 jaar oud. Hij heeft dunnend grijs haar, draagt een prothese en is topsporter. Hij richt zich nu al op de Paralympics, de olympische spelen voor gehandicapten die volgend jaar in Arnhem worden gehouden. In juni is het bijna vijf jaar geleden dat er een eind kwam aan het valide bestaan van Simon van de Lijke. De als rangeerder bij DOW werkzame Bressiaander raakte met zijn been onder een loodzware wagon. Weg waren de mogelijkheden voor Simon van de Lijke om zijn lievelingssport bij uitstek te bedrijven, het voetbal len. Dat was zijn lust en zijn leven. Op het moment dat hij het ongeluk kreeg speelde hij in het derde elf tal van Breskens, trainde twee keer in de week. Aan een voetballoopbaan van 22. jaar kwam in de tijd van een paar seconden een einde. Van de Lijke zat echter niet lang stil. Een half jaar na zijn ongeluk begon hij eind 1974 al met het bedrijven van sport. „Ik kwam by de gehandicap tensportvereniging DWG (Door wilskracht Gesterkt) in Oostburg terecht Daar werd gezwommen, maar dat lag me niet zo", aldus van de Lijke. Via Adrie van Munck, de eind vorig jaar overleden sport ambtenaar van Oostburg. kwam Van de Lijke met de gehandicap- tenatletiek in aanraking. „Adne leerde me de techniek. Toen hij ziek was wilde zijn zoon Peter het over nemen. Jammer genoeg liep de belangstelling bij de Oostburgse groep terug en dat resulteerde erin dat we in Oostburg niet meer sa men konden sporten". Record In 1976 kwam Van de Lijke voor het eerst in een wedstrijd uit In Gods gooide hij de discus 23,54 me ter en dat is dan tevens zijn per- soongijk record), de speer ging 26,54 meter ver en de kogel plofte pas na een vlucht van 8.80 meter weer neer. In 1977 kwam hij niet in wedstrijden uit want hij kampte met problemen met de prothese aan zijn rechterbeen. In Belgiè los te men deze problemen op. Nu be weegt hij zich optimaal met be hulp van vacuüm prothese. Inmiddels begon hij in 1977 wel met basketballen in Brugge. Want dat spel wordt in een rolstoel gespeeld door de gehandicapten. Dus geen protheseproblemen. Nu speelt hij samen met het Brugse team ook mee in een Europese competitie. De Belgen betalen de kosten van uit de overheidskas om naar deze wedstrijden te gaan. In België kwam hij in contact met Alexis Decarte. Deze traint Van de Ujke nu drie keer in de week. Twee keer voor het basketballen en één keer voor de atletiek. Powertrai- ning momenteel. Daarnaast komt 'dan 's zaterdags competiüespelen basketbal. De grote versnelling lijkt echter nu pas aan te komen. Nadat hij in 1978 bij de Nederland se kampioenschappen 9.33 meter had gegooid met de kogel, de dis cus 22,20 meter wegsmeet en de speer over een afstand van 24,87 meter liet vliegen (drie tweede plaatsen) volgden er nog een paar goede resultaten. In augustus '78 waren zijn resultaten 21,91 (discus), 24,70 (speer) en 8,80 (kogel) In Den Haag: 22.75,24.70 en 9,32. Hy viel op de de keuzeheren van de NIS, de Nederlandse Invaliden Sportbond. Paralympics In januari ontving hij een uitnodi ging om naar de centrale trainin gen in Apeldoorn te komen. Onder leiding van C. Jagers traint Simon van de Lijke daar op de techniek. .Jagers wil me nu de kogel leren stoten met mijn linkerhand. Tot nu toe gooide ik rechts. Doordat mijn rechterbeen vervangen is door een prothese kan ik met dat been niet afzetten. Dat betekent dat alle stootkracht uit mijn arm en schouder moet komen. Door links te stoten kan ik de kracht misschien vanuit mijn heup ont wikkelen. Lukt deze omschake ling, dat gaat de kogel zeker ver der", aldus een optimistische Van de Lijke, die zich gesteund weet door zijn vrouw en door zijn buurman, de heer van Maenen. „Ik werk om de Paralympics te halen. Misschien lukt het niet op alle drie de onderdelen. Maar met de kogel red ik het wellicht wel". Zijn vrouw durft dat 'wellicht' weg te laten. Zij is gelukkig met het feit dat haar echtgenoot een mogelijk heid vond en aangreep om sport te blijven doen. ,Jk voelde en voelnme nog te goed om in een stoel te gaan zitten", aldus een blijmoedige Van de Lijke. De uitnodiging voor de centrale trainingen vormde voor hem een nieuwe stimulans om er gemoti veerd tegenaan te gaan. Hij heeft erl veel voorzijn sport over. Hij rijdt wekelijks zeker 150 km heen en weer naar Brugge. Eten doet hij op de DOW. waar hij een kantoorbaan heeft gekregen, om op tijd in Brug ge te kunnen zijn. Hij is vastbera den om naar de Paralympcs te gaan. Inmiddels is Van de Lijke winnaar van trofeeën, ondermeer de herin neringsbeker van de gemeente Oostburg aan zijn eerste leermees ter Adrie de Munck. 39 jaar is hij nu, gehandicapt èn sportman. KLOOSTERZANDE - Kloosterzande heeft het carnaval groots afgesloten: tijdens de optocht (de grootste van Zeeland) en ook daarna maakten duizenden van carnaval 1979 een groot festijn. Verkeer was in Kloosterzande nauwelijks mogelijk, en helemaal niet toen even na twee ~n de optocht van start ging. Er waren een vijftien grote wagens, vele loopgroepen en mu ziekgezelschappen en verschillende majorettenpelotons. Speciale aan dacht trok de groep van de 'Grote Be nsberger Carnavalsvereniging' uit Duitsland, die speciaal voor de op tocht naar het land der Kloorianen was gekomen. In de categorie buiten wagens (wagens die al in een andere plaats aan een optocht hebben meege daan) ging de eerste prijs naar 'De No tenkraker' van Sint-Jansteen. Bij de binnenwagens (die alleen in Klooster zande rijden) won de wagen 'Kom in mijn armen'. De eerste prijs bij de in- dividuelen was voor Lange Jan, ter wijl bij de duo's het Kloorianen duo de beste beoordeling kreeg. 'De kop van Jut' ging bij de groepen van drie tot vijf personen met de eer strijken, en bij de loopgroepen van zes en meer men sen was het de 'Oude staatseommercie' die de meeste punten kreeg. In de nacht van maandag op dinsdag woedde er een 'camavalsbrand' op het Hof te Zandeplein in Kloosterzande. De metershoge pop, die daar ter gelegen heid van het zottenfeest was opgesteld, werd - zoals gepland - aangestoken. Voor brandbeveiliging was gezorgd. Dinsdagavond werd in Kloosterzande - en uiteraard ook in de rest van Zeeuwsch-Vlaanderen - het carnaval afgesloten met kroegentochten en dweilpartijen. Clinge De pupillen van het zwakzinnigenin- temaat huize De Sterre in Clinge heb ben dinsdag hun portie carnaval ge had. Met medewerking van de bocren- kapel De Deurtrappers werd er een groot bal gehouden. In zaal Mal- pertuus waren dinsdagmiddag de Clingse bejaarden aan bod. 's Avonds werd daar ook het slotfeest gevierd met medewerking van het orkest van Johnny Contra. IJzendijke De Azynhalzen in IJzendijke huldigden dinsdagavond in caf Hofzicht de zes leden, die zich sinds de oprichting van de vereniging vijfjaar geleden zeer ver dienstelijk hebben gemaakt. De IJzen- dijkse brassband 'Geduld overwint al les' bracht een serenade voor Johan de Sutter. Ferdi de Jong. Anton de Pooter, Piet de Pooter. Tonnie Voorenberghe en Jacobus Seegers. Dinsdagmiddag viel een feest voor de bewoners van huize Emma s in IJzendijke bij de be jaarden zeer in de smaak. Kapellebrug Het kleine Kapellebrug besloot car- Geslaagden opleiding ziekenverzorgsters in Zeeu wsch- Vlaanderen TERNEUZEN - Aan de stichting 'School tot opleidingen in de gezond heidszorg voor Zeeuwsch-Vlaanderen' - Infra Scaldem - behaalden de volgende kandidaten het diploma zieken- verzorg(st)er: De dames: A. J M. Buijck; A. R M Buijs. F. C Meijer, E. E. de Reu. E. van Straten; M. Wegman. De heren: L. F. V. Calle en E. A J. Scnelfaut. Er werden geen kandidaten afgewezen. De volgende kandidaten behaalden het diploma A verpleegkundige. Er werden geen kandidaten afgewezen. De dames: G C. M Gemaert; K. M. M. Haaksman; M M. Kolijn; W. M A de Rond; M. L. J I de Smet; M. B. F. Musson: J. Koop man; C. A. 8mallegange; M. S. de Smit; L. E. Adriaanse; J. P Bareman; R. C. M C. HujJ- gens en A Roodenburg. De heren; J. P. A Dobbelaar; H. G. J. Ren ders: C P. M. Ultee: M. F. Haers: R. A. Rid- dersma: M. K. E. Gaudesaboos; W. A. Leen- dertse; J. M. Oome en G. J. A Vermeer. Voorstelling 'De Wielertoerist' Sluis SLUIS - Zondag 4 maart vindt de voorstel ling plaats van de trim- en toerclub 'De Wielertoerist' uit Sluis in zaal 'Shopping Pla za' te Sluis Van deze wielerploeg nemen in juni ook enkele leden deel aan de wielerklas sieker voor trimmers "Brugge - Mont Ven- toux'. De deelname van Plet van Dalen uit Cadzand staat al vast. De presentatie van de wielerformatie uit Sluis begint om 9.30 uur. DEMOCRA TISCH WELZIJN SL UIS: KRITIEK OP MOTIE CDA VVD EN PVDA SLUIS - De fractie 'Democratisch Wel zijn Sluis' (dws), vindt niet, dat b en w een motie van WD, CDA en PvdA over het slecht functioneren van de rijkspo litie ter kennis moeten brengen aan een aantal instanties. Volgens de partij is er geen sprake van dat de rijkspoli tie post Sluis 'zwaar onderbezet' is, maar schort het aan een behoorlijke communicatie. DWS vindt de motie, aangenomen in de raadsvergadering van vorige week donderdag, dan ook 'een pijnlijk schot onder de gordel' van het plaatselijk po- litie-apparaat. Dit schrijven de raadsleden in een brief aan b en w. Fractievoorzitter P. Metz constateert teleurgesteld dat zijn groepering niet is betrokken bij het vooroverleg over de motie. DWS voelt zich door het stuk dan ook 'overvallen' en meende zich om Schooluitvoering voor bejaarden Cadzand CADZAND - De kinderen van de Oude openbare lagere school geven een to neeluitvoering voor de bejaarden uit Cadzand op woensdag avond 28 febru ari om half acht in de openbare lagere school aan de Prmsestraat te Cad- zand.Door de klassen 2 en 4 zal het to neelstukje 'De groene Mannetjes' op gevoerd worden. De klassen 4 en 6 zul len 'Een speeltuin? Het einde1' ten to nele brengen. Indien nodig zal er voor vervoer gezorgd worden door de school. die reden van stemming te moeten ont houden. „De post Sluis heeft momenteel vijf mensen, organiek zouden dat er zes moeten zijn. Per 1 april is dus de politie op volle sterkte, want dan treedt een nieuwe man toe", aldus de brief. „Het korps kan daarom ook nu nooit totaal zwaar onderbezet zijn. Dit is wel zeer overdreven gesteld". Ook Metz' groepering vindt dat het functioneren van de groep te wensen overlaat. Maar DWS vraagt zich daarbij af. hoe het overleg tussen de politie ambtenaren en het hoofd van de politie in Sluis verloopt. „Zijn de mensen wel genoeg gemotiveerd? Zijn er mogelijke frustraties? Hoe liggen over het alge meen bepaalde verhoudingen? Is de grondslag van deze motie wel met de betrokken politiemensen genoegzaam doorgesproken?", vraagt de fractie zich af DWS noemt de motie 'er één van wan trouwen' die het optreden van de post Sluis veroordeelt .Naar onze mening en zienswijze laat de communicatie te wensen over en men zal een betere or ganisatie van deze mensen meer soelaas bieden dan met deze motie het moreel naar beneden te halen van de post Sluis. Wij vinden deze kwestie bij zonder ernstig en ontraden u dan ook om overhaast en ondoordacht te han delen", zo besluit het schrijven. aNIB vergadert TERNEUZEN - De afdelingTemeuzen van de 'Algemene Nederlandse Invali- denbond' (ANIB) houdt zaterdag de le denvergadering in café/restaurant;/ pension 't Keldertje' aan de Baandijk in Temeuzen. Aanvang: 14 uur. naval '79 met een klinkende boerenb ruiloft: nadat 'paster' Oscar van Boerkes Serafien de Schepper en Leonieke de Paepe plechtig in de echt had verbonden, stond er in zaal Fabie een maaltyd voor een tweehonderd man klaar. Na de schransparty zorgde het orkest Willie Nelson voor passende hos-muziek. Koewacht De Kloddenzakken uit Koewacht von den een kroegentocht de beste- manier om carnaval te eindigen. Diverse eta blissementen werden in de loop van de dinsdagavond met een bezoek 'ver eerd'. Philippine De Meerpaal in Philippine stond in het teken van de ouwe wijven, toen daar dinsdagmiddag speciaal voor hen een bal werd gegeven. Prins Rinaldo en zijn gevolg maakten na een zwaai- en zwiertocht langs de 'kapellekes' een einde aan het carnaval. Sint-Jansteen In caf Den Ouden Arend in SinVJan steen konden dinsdagmiddag de be jaarden terecht voor 'hun' bal. De ande re Ratten, zoals de Steense carnavals vierders zich noemen, waren te gast in Heikant, waar met een kroegentocht afscheid werd genomen van carnaval. Westdorpe Ook in Westdorpe maakte een kroegen tocht een einde aan de carnavalsfees ten. De camavalsmiddag voor 65 plus sers. die in zaal Concordia werd gehou den, was zeer druk bezocht. Sas van Gent Nadat vanaf kwart over 'n bij he parkeerterrein van de Vla Vlaande- renhal in Sas van Gent de toeters wa ren uitgedeeld, begon daar de kin deroptocht. Tegen drie ~n was hel kleurige lint weer bij de Vlaanderen waar een feestprogramma werd voor geschoteld. Om negen uur vertrokken dc Betekoppen voor de laatste car navalsrondgang langs de verschillen de caf "s. In hotel Royal werd het feesi officieel be ~indigd. Zuiddorpe In het parochiehuis in Zuiddorpe kwa men dinsdagmiddag de jongere inwo ners van die kern samen voor een limo nadebal. Daar werden ook de pryzen uitgereikt van de verklede rondgang die de kinderen door het dorp maakten, 's Avonds vierden de Zuiddorpenaren feest, eveneens in het parochiehuis. Hulst Hulst stond dinsdagmiddag in het te ken van de boerenbruiloft tussen Pol- leke de Kutser (bijgenaamd Patatje) en Marieke Pierbol Ct Sterreke). Vooraf aan de boerenbruiloft ging de traditio nele ballonnenwedstrijd voor de jeugd. Na de lampionoptocht ging in Hulst om acht uur de laatste kroegentocht van start, die duurde tot bij twaalven, toen op de Markt de carnavalsvlag werd ge streken. adverteer in de krant DANKBETUIGING Het is ons een behoefte, langs deze weg onze wel gemeende dank te betuigen, voor uw hartelijk medeleven, ontvangen bij het overlijden en de be grafenis van onze lieve moeder, groot- en over grootmoeder, mevrouw Wij willen ieder daarvoor zeer hartelijk danken. Namens de familie: B. J. Steenhart-Basting Cadzand, februari 1979. Prinsestraat 42. Dethon Industrie met vestigingen in Hulst, Temeuzen en Oostburg voert vele werkzaamheden uit, waaronder mon tage- en inpakwerkzaamheden. Het bedrijf werkt in het kader van de wet sociale werkvoor ziening. In de vestiging Hulst is voor de afdeling verstandelijk gehan dicapten de functie vakant van: Taak: Zij zal onder leiding van een hoofdwerkmeester belast wor den met het begeleiden van een groep verstandelijk gehan dicapten. Vereisten: - takt en geduld in de omgang met mensen; - goede handvaardigheid en leidinggevende capaciteiten; - moet in staat zijn tot het geven van instructie; - opleiding NBO/AT of gelijkwaardig niveau; - enige ervaring in begeleiding van verstandelijk gehan dicapten strekt tot aanbeveling; - leeftijd bij voorkeur niet ouder dan 30 jaar. Salaris; Minimum 1.691,-. maximum 2.533,- bruto per maand. De voor overheidspersoneel gebruikelijke rechtspositiere gelingen zijn van toepassing. Een psychotechnisch onderzoek kan deel uitmaken van de selectieprocedure. Sollicitaties binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan het bestuur van: l»iri IM».V IXIH STKIK postbus 163 terneazen Bestemmingsplan Buitengebied (le herziening) De burgemeester van Hontenissi maakt ingevolge artikel 23 van de we op de ruimtelijke ordening bekend da met ingang van 1 maart 1979 gedurendi een maand ter gemeentesecretarie voo: een ieder ter inzage ligt het ontwerp vai de le herziening van het bestem mingsplan buitengebied met de daarbi behorende voorschriften. Gedurende deze termijn kan een iede schriftelijk bij de gemeenteraad bezwa ren indienen tegen het ontwerp. Hontenisse, 19 februari 1979. De burgemeester van Hontenis se, mr. M. Somers Ter secretarie van de gemeente Axel afdeling Algemene Zaken, is per 1 me 1979 plaats voor een MEDEWERKER (STER) in de rang van schrijver voor het ver richten van diverse op de afdeling voor komende werkzaamheden. Gegadigden dienen in het bezit te zijr van het diploma HAVO of MEAO en be reid te zijn verder te studeren. Salaris van 1.586,- tot 1.880,- brute per maand, beneden de leeftijd van 2) jaar wordt jeugdaftrek toegepast. Alle bij de gemeente gebruikelijke rechtspositieregelingen zijn van toe passing. Sollicitaties met uitvoerige inlichtin gen betreffende persoonlijke gegevens verrichte werkzaamheden en referen ties te richten aan burgemeester er wethouders binnen 10 dagen na het ver schijnen van dit blad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 26