Mijn waterstaatkundig beheerst door oorlogen leven en ramp Forse boetes voor bezit verboden spuitmiddelen Geen steun voor grotere kotters KMS-PERSONEEL GAF EEN DRAAISCHIJF AAN DE STERRE P. Jv. d. Koorde na 49 jaar weg bij de provinciale bibliotheek AFSCHEID ING. M. H. WILDEROM VAN RIJKSWATERSTAAT ÉCONOMISCHE POLITIERECHTER WDDELBURG - Onwetendheid bleek in de meeste gevallen het excuus tijdens de dinsdag door de Konomische politierechter behandelde overtredingen op de wet bestrijdingsmiddelen. De 73-ja- rge C. J. W. uit Heinkenszand, gepensioneerd handelaar in bestrijdingsmiddelen, spande de kroon ii deze reeks. Bij hem had de inspectie een grote hoeveelheid verboden bestrijdingsmiddelen ungetroffen, ruim 20 kg en nog eens 25 liter. Dit ontlokte de officier van justitie mr W. G. C. Kijnssen de opmerking de laatste jaren zo'n hoeveelheid nauwelijks gezien te hebben. Hij eiste legen W. een forse geldboete van 2.000. i i. verweerde zich door te %'erklaren. »tby andere controles hy voor dezelf- - 6 spuitmiddelen nooit was gewaar- Kbuwd dat deze verboden waren „Ik est het niet en in ai die jaren heb ik wnt dol gehad, aldus de bejaarde han- jtlaar. Hoewel houders van bestrij- (ngsmiddelen regelmatig circulaires jgtvangen, waarin vermeld staat welke '(Oitmiddelen verboden zyn en dienen 'fc worden ingeleverd, zei W. de bul- Hins nooit te ontvangen. Economische jdltierechter mr Jvan 't Hof wees hem ie echter op. dat als ex-handelaar, hij toch op de hoogte diende te zijn met de loorschriften. Als verzachtende om- «ndigheid het mr Van 't Hof de leeftijd ran w. gelden en veroordeelde hem tnslotte tot een boete van 1.500. Ook de tuinder L. B. 159) uit Ritthem zei at geweten te hebben dat de 800 gram testrydingsmiddelen. die hij nog in de list had staan, bij de wet verboden wa tt Hy gaf toe de voorschriften te ken- sai. maar „verbaasd" was te vernemen Jat de enkele grammen die hij nog had jaar ook by waren. Ook hy beriep zich Kg nooit eerder voor een dergelijke irertreding te zijn veroordeeld. De of- frier eiste j 200 boete, maar mr Van 't Sof verlaagde de eis naar een boete van 200. waarvan 150 voorwaardelyk. Df Nieuwerkerkse loonspuiter M. M tf'l moest zich verantwoorden voor kt in bezit hebben van ruim 13 kg ver- toden spuitmiddelen. Hij werd, con form de eis, veroordeeld tot het beta- kn van een boete van 750. Beurstof fcThoolse slager A. L. van E. (42) had mi beheerder van een slagersbedrijf in danst die niet in het bezit was van de meiste papieren. De beheerder had Inmiddels examen gedaan, maar was. klaas, gezakt. De officier eiste voor het uitoefenen van een slagersbedrijf zon- fcr vergunning een boete van 400. De tconomische politierechter nam de eis ever en vonniste conform. De proble- wn van de slager waren hiermee nog net over. want, enige tijd later werd in kt slagersbedrijf een zwavelig zuur mtdekt in de rauwe rundergehakt. In «en verklaring had de beheerder van Van E. verklaard de kleurstof aan het phakl te hebben toegevoegd om het .vlees beter op kleur te houden." Op de Siting ontkende de slager Van E. dit. Slet zyn beheerder, maar, zoals later »u zyn gebleken, het bedrijfdat hem kt vlees leverde zou het zuur er in he fa len verwerkt, zo betoogde hy. Hy had Inmiddels het bedrijf aansprakelyk ge steld. ..Ik heb nüjn beheerder altyd vol strekt verboden met kleurstof te wer ken." aldus de slager- De officier bleek niet zo gevoelig voor de argumenten van de slager. Hij meende dat het bewijs geleverd was en eiste een boete van 250. Een eerdere hem toegezonden schikking van 125 voor hetzelfde feit had, zo verklaarde de slager hem nooit bereikt. Mr Van 't Hof vonniste de man uiteindelijk tot een boete van 100, maar de slager gaf v kennen tegen het vonnis in hoger kroep te gaan. Yoor het uitoefenen van een stomerette Doder de vereiste vergunning werd de W-jarige J B. uit Zierikzee veroordeeld toteen boete van 300, conform de eis. Toen hij indertijd zyn bedrijfje begon, tad de leverancier van de benodigde nachmes hem voorgehouden, dat het ber een „vrye vestiging" betrof, waar- »or geen papieren vereist waren. De kverancier had hiermee zelfs geadver teerd zo kon B. aantonen. JO VD-Zeeland over emancipatie ZIERIKZEE - De afdeling Zeeland van fc Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie, JOVD houdt vrijdag 2 Kart, aanvang 20.30 uur. in de leeuwsche Herberg te Zierikzee een ipenbare forumdiscussie over de ont- uikkeling van de emancipatie van de Nederlandse vrouw, i hef forum zullen zitting nemen me- rouw V. Korte-van Hemel, lid van de ueede kamerfractie van het CDA. het VdA-tweede kamerlid mevrouw I. luller en provinciaal-voorzitter A J Geelhoed, van de JOVD Ie forumleden geven hun visie op de mancipatie van de Nederlandse irouw Daarna is er gelegenheid tot rtje discussie edenvergadering leroepsaahissers IIERIKZEE - De vereniging Van be- roepsaalVissers Zuid West-Nederland loudt vrijdag 2 maart een algemene sdenvergadering in het 'Huis van N'a- Bau' te Zierikzee. De bijeenkomst be un 10.30 uur. Ge vissers zullen worden voorgelicht tver de departementale beleidsvisie toor de kustvisserij, toegespitst op de alvisserij. Een inleiding over dit on- lerwerp wordt gehouden door het oofd van de afdeling produk- leaangelegenheden zee-en kustvisserij »an de directie visserijen de heer T. lofman. Secretaris mr. H.D.M. van Ar iel van de kamer voor de binnenvissenj leeft een uiteenzetting over de werk- Hjze van de kamer. n de vergadering komt verder een be- tuursverkiezing aan de orde. De dne ftredende bestuursleden de heren S. lesuyen te Ouddorp. J.C. van Damme e Yerseke en W C van Dort te Bergen p Zoom zyn herkiesbaar. Hy zei zyn bedrijf al zeven jaar uit te oefenen. B. beloofde stappen te ondernemen om alsnog een vergun ning te halen voor zyn chemisch was bedrijf. Huizenbouwer De uit Sas van Gent afkomstige J. B. de R. (36) werd afgeschilderd als een „har de werker." die niet kon stilzitten Dat bleek ook uit de feiten. In enkele jaren tyds had hy m zyn vrije tijd - daarnaast had hij ook nog een volledige baan - een drietal huizen gebouwd. E 'n daarvar had hy inmiddels moeten verkopen, zo zei hij. omdat hy in financi He moeilyk heden geraakte. In een tweede woonde hy zelf en de derde verhuurde hy, om dat. zo zei hy, de woning niet mocht verkopen. Dat was juist de kern van de zaak. Hy had ook het eerste huis niet mogen verkopen, omdat dit in stnjd is met het vestigingsbesluit op bouwny- verheidsbedrijven Hy had in feite dus een aannemersbedrijf uitgeoefend zon der vergunning. De R had de grootste moeite met deze uitleg Hy voelde zich in het geheel niet schuldig. Hy bouwde de huizen, omdat „ik dat nu eenmaal gaeme doe," zoals hij het zelf for muleerde. De officier meende, dat hier wel degelyk sprake was van het uit oefenen van een aannemersbedrijf. De omstandigheden in acht nemend, eiste hij echter een geheel voorwaardehjke boete van 1 000. De economische po litierechter vonniste conform. Tenslotte werd de 38-jarige restau ranthouder C. S. C. uit Hulst veroor deeld tot een boete van 500 voor het schenken van ondeugdelijk bier. Bij controle was in het tapbier schimmels ontdekt. C. meende dat niet hij, maar de brouwerij hiervoor aansprakelijk was. De leidingen werden eens in de 5 weken gecontroleerd door de Bierw acht. De officier van justitie mr Mijnssen vond echter dat C. als eige naar van het bedrijf verantwoordelijk is voor de kwaliteit van de aangeboden producten. Mr Van 't Hof deelde deze zienswijze en veroordeelde C. conform de eis. De zakenman J. J. de V. <51)uitTemeu- zen had geadverteerd met keukens „die hier en daar een krasje" vertoonden te gen een aanzienlyke korting. Dit was in strijd met de uitverkopenwet van 1956. De V. vond van niet. Hij geloofde dat het verkopen van complete keukens geen uitverkopingsartlkelen zyn zoals in de wet is bedoeld „Dagelijks staan zulke advertenties in de kranten, om dat myn collegae de zelfde mening zijn toegedaan. Het is eigenlijk een principe kwestie." betoogde De V. Zowel de of ficier als de economische politierechter waren echter van oordeeldat de ken merken in wezen de zelfde zijn. De eis zowel als het vonnis luidde een boete van 250. waarmee De V het volledig mee eens was. CLINGE - Huize De Sterre in Clinge leen internaat voor zwakzinnigen) is dinsdag een draaischijf voor het trimveld bij het tehuis rijker geworden. Het tehuis kreeg het speel tuig aangeboden door de werknemers van de Vlissingse vestiging van Rijn-Schelde-Verolme. Bij de aanbieding dinsdagmiddag waren Prins Kriek III van Clinge en zijn Raad van Elf aanwezig. De draaischijf is betaald uit de opbrengst van de humani taire actie, die de ondernemingsraad van De Schelde ieder jaar onder de werknemers houdt. De leden A. Vissenberg. A. Cayouw en W. Broodman van de ondernemingsraad waren naar huize De Sterre gekomen om de draaischijf officieel aan te bieden. Directrice .1 van Engelen sprak namens het per soneel en de pupillen van De Sterre een dankwoord Het speeltuig is overigens nog niet op het trimveld ge'nstallecrd. want de grond was ongeschikt. De Sterre is niet het enige tehuis dat voordeel heeft van de humanitaire actie op De Schelde: huize Den Berg in Goes en Vijvervreugd in Middel burg kregen eerder al aangepast speelgoed, terwijl men de Vlissingse Blindenbond een geluidsinstallatie verschafte. Foto: Directrice J. van Engelen i midden i van De Sterre sprak dankwoorden voor de draaischijf, die het internaat m Clinge kreeg aangeboden van hel personeel van De Schelde uit Vlissingen. 'VANDAAG WEG, MORGEN ALS BEZOEKER TERUG' OORLOGSJAREN wen. „Ik vind 't nog steeds jammer dat het pand in de Lange Delft niet is opge- NEMEN BIJZONDERE fcouwd". zegt de heer Van der Koorde. „Ik meen te weten dat de gevel van het PLAATS IN MIDDELBURG - Na bijna vijftig jaar nauw betrokken te zijn geweest bij de geschiedenis van de provinciale bi bliotheek in Middelburg neemt de heer P.J. van der Koorde vandaag officieel afscheid als bibliotheek-assistent A. In 1930 begonnen als jongste bediende maakte hij in een dienstverband van negenenveertig jaar alle ups en downs van de bibliotheek mee. Ter gelegen heid van zijn afscheid wordt bem we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leef tijd vanmiddag in de Abdij een receptie aangeboden. In die bijna halve eeuw nemen de oor logsjaren ongetwijfeld een byzondere plaats in. In 1940 worden vele kostbare boeken in kisten verpakt om te worden opgeslagen in de keldergewelven van de bibliotheek, destijds gehuisvest in een monumentaal pand in de Lange Delft. „We dachten dat de boeken in de kelder wel veilig opgeborgen zouden zyn". vertelt de heer Van der Koorde. „Toen de beschietingen op Middelburg begonnen, werden wy ge "vacueerc naar Mariekerke Op vrydag 17 maart 1940 was ik nog in Middelburg, twee da gen later by mijn terugkeer was alles "n woesteny Het pand van de biblic theek was onder het bommengeweld bezweken, maar de kelder was nog in tact. Echter: door brand begonnen de opgeslagen boeken te smeulen en op last van de toenmalige commissaris der Koningin in Zeeland en de brandweer werd de kelder vol met water gepompt. „Toen begon de ellende pas", zegt de heer Van der Koorde. „We hebben de boeken uit het water gehaald en laten drogen. Gelukkig zyn er nog veel kost bare dmgen gered". Hoewel twin tigduizend boeken van de ondergang gered konden worden, gingen er toch honderdduizend verloren. In het huls van de waarnemend biblio thecaris in de Spaiyaardstraat wordt dan een provisorische bibliotheek- ruimte ingericht. Dat was echter maar voor korte duur. want In 1941 wordt de provinciale bibliotheek gehuisvest in een pand op de Dam. „Daarmee kregen we dan weer een behoorlijke ruimte", aldus de heer Van der Koorde Door de jaren heen krygt men echter met ruimtegebrek te kampen, zodat in 1953 wordt verhuisd naar de Abdiieebou- pand er nog steeds is". Zeeuws Tijdschrift Naast zyn werkzaamheden op de pro vinciale bibliotheek houdt de heer Van der Koorde zich ook doende als admini strateur van het Zeeuws Tydschnft Hy doet dat al sinds de oprichting van het blad. nu 28 jaar geleden. „Dat werk blyf ik voorlopig nog doen", zegt hy, Dan biyf je immers contact houden". „Na 49 jaar neem ik toch wel enigszins met pyn in het hart afscheid. Als ik straks wegga, kom ik morgen als be zoeker terug. Als je ergens zo lang zit, en zoveel hebt meegemaakt...Ik hoop hier nog vaak te komen". Overigens is de heer Van der Koorde, die by zyn veer tigjarig dienstjubileum de zilveren me daille in de orde van Oranje-Nassau mocht ontvangen, niet bevreesd zich na zyn pensionering te zullen vervelen „Myn vrouw en ik houden erg van wan delen en reizen. We hopen dit jaar nog naar Lapland te gaan. Nee, het zit er niet in dat ik me zal vervelen". Geboren in Utrecht kwam de heer Van der Koorde al op zeer jonge leeftijd naar Zeeland. Na een wat hy noemt 'zwer vend' bestaan langs verschillende baantjes, was 't by de bibliotheek goed raak. „Naast de belangstelling voor boeken, trok het me ook aan om met mensen om te gaan. En dat is nog nog zo", aldus de heer Van der Koorde. Maar vanaf vandaag zal de studiezaal A. waarover Van der Koorde sinds jaren het beheer voert, het zonder hem moe ten doen. VAN DER STEE IN EERSTE KAMER: OVERWEGINGEN VOORNAMELIJK ECONOMISCH DEN HAAG - Vissers die een nieuwe, grotere kotter laten bouwen, hoeven niet op de steun van minister Van der Stee (landbouw en visserij) te rekenen. Wanneer die eigenaren met aanvragen voor overheidssteun bij de financie ring aankloppen, zal de minister de deur gesloten houden. Dat heeft hij dinsdag meegedeeld tijdens de begro tingsbehandeling van landbouw en visserij in de eerste kamer. De be windsman reageerde hiermee op de orders voor 19 schepen met een veel groter motorvermogen van Urker vis- Een bestaand schip in deze tijden van vangstbeperkingen vervangen door een kotter met een veel groter motor vermogen. noemde de bewindsman in 'WERK AAN DE DIJKEN SPRAK MIJ AL VROEG AAN' VLISSINGEN - „Mijn hele waterstaat kundige leven is beheerst door twee oorlogen en een ramp. Dat zijn de drie markeringspunten in mijn loopbaan". Aan het woord is ing. M.H. Wilderom. technisch hoofdambtenaar le klasse bij de studiedienst van Rijkswater staat te Vlissingen. Dinsdag werd de heer Wilderom 65 jaar, donderdag neemt hij na een bijna 42-jarige diensttijd afscheid van waterstaat. Mylpaal nummer 'n in het 'watei taatkundige' leven van de heer Wil derom was de wereldoorlog van 1914- 1918. Hy werd in 1914 op Noord-Beve land geboren 'Ik herinner my nog dat ik - ik was toen 4.5 jaar - myn vader in Publicist militair uniform zag. Na het behalen van het diploma viel het niet mee werk te krijgen, maar dat lukte toch in 1937 bij de rijkswater staat in Dordrecht. Het eerste object, waaraan ing. Wilderom mocht mee werken was de aanleg van de beton weg Moerdijk-Willemsdorp. Na 'Dordt' werd het de provinciale wa terstaat ZuidHolland in Den Haag. De oorlog brak uit. en de heer Wilderom had niet zo heel veel zin zich uit te slo ven Dat zou namelyk het vaderland met. en de Duitse bezetter wel ten goe de komen. Daarom dook de heer Wil derom onder in de Leidse Universi teitsbibliotheek. zogenaamd oM te studeren In werkeiykheid deed hy dat ook. Hy verzamelde oude kaarten en verdere gegevens over Zeeland, spe cialiseerde zich in de geschiedenis van de oever- en dykvallen. zond hem nog een jaar uit naar Zeeuwsch-Vlaanderen om daar zyn er varing in te brengen bij de aanleg van de betonweg Perkpolder-Hulst. Bij de studiedienst hield de heer Wil derom zich bezig met onder meer de oeververdediging in Zeeland in het al gemeen. met de beoordeling van peilin gen, met contac ten met waterschap pen en provinciale waterstaat. Tal van door hem verrichte studies hadden be trekking op de waterloopkundige fa cetten van de Zeeuwse stromen. „Je had bij dat werk de 40-urige werkweek wel hard nodig"., aldus de scheidende technisch hoofdambtenaar. De ramp Het meest boeiende en spannende In militaire dienst kwam mijn vader in contact met iemand, die een belangrij ke rol speelde in de aardappelhandel Later werd hijzelf commissionair in aardappelen. Door deze factoren werd het blikveld van ons gezin wat ver breed. Gevolg was dat ik mocht stude ren". De studierichting was niet moei lyk: Na de Mulo werd het 't Zeeuws Technisch Instituut in Goes: 'Op NoordBeveland waren we omringd door water De strijd tegen dat water het werk aan de dyken. het sprak my al vroeg aan Myn waterstaatkundig den ken ontstond hier al in beginsel. Van daar dat ik die opleiding voor het 'di ploma Zeeland' in Goes koos". De studie kwam later bijzonder van pas. want de heer Wilderom is op dat gebied een bekend publivist gewor den. Niet alleen in vaktijdschriften verschenen zijn artikelen. Hij schreef ook een aantal boeken in de serie 'tus sen afsluitdam en deltawerken'. Na de oorlog werd ing. Wilderom gedeta cheerd bij de wederopbouw. De duinen tussen Xoordwijk en Katw ijk moesten worden vrijgemaakt van bunkers en andere aan de bezetting herinnerende obstakels. ..De drang naar Zeeland was sterk ge worden. en m 1948 kreeg ik de kans Ik kwam eerst by de 'Droogmaking Wal cheren' en bij de studiedienst van rijkswaterstaat in Vlissingen Die Af. H. Wilderom tijdvak in zijn loopbaan vond de heer Wilderom de overstromingsramp van 1953: Men moet mij goed begrijpen. Zo'n ramp is verschrikkelijk, en ik hoop dan ook dat er nooit meer een komt. Maar aan de andere kant was het herstelwerk dat daarna volgde zeer boeiend. Anderhalf jaar heb ik in Kruiningen mogen meewerken om de dijken te dichten. Dat was iets gewel digs, net als het droogmaken van Wal cheren. Je was opzichter, technisch ambtenaar en u it voerder tegelijk, en je had een hele vloot materieel tot je be schikking." ..De heb geen hekel aan myn werk ge had. maar na 42 jaar vind ik het toch welletjes", zegt de heer Wilderom. Hy is er de man niet naar die uit verveling zyn vrouw zal gaan vragen of e r met nog een boodschapje te doen is Het pensioen heeft voor hem niets afschrikwekkends integendeel. „Als ik bij goede gezond heid 100 jaar zou mogen w orden, dan zou ik nog tyd te kort komen"Het werk in de grote tuin achter zyn huis lacht hem toe. Voorts is de heer Wilderom lid van een commissie, die zich bezig houdt met het schry ven van de historie van de gehele rykswaterstaat. „en daar is nog heel wat aan te doen", zegt ing. Wil derom, die flauwtjes Iaat doorscheme ren. dat het niet onmogeiyk Is dat er nog meer publicaties van zijn hand zullen verschynen Maar eerst moet ik wat omschakelen op myn nieuwe le venspatroon" Donderdag 1 maart is er een receptie in de kantine van Rijkswaterstaat Zee land te Middelburg, w aar men van de heer Wilderom tussen 15.00 en 17.00 af scheid kan nemen. het algemeen een ..speculatieve beslis sing". De vissers zullen met hun sterker schip geen aanspraak kunnen maken op een groter tong- of scholcontingent, aldus Van der Stee. Hy noemde het niet ondenkbaar dat er meer gedetailleerde regelingen zullen komen voor de vangst van andere vissoorten dan platvls. By dé vaststelling van die nieuwe maximale vangsten zal er geen reke ning worden gehouden met de recente uitbreiding van de capaciteit. Van der Stee: ..Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat er in een aantal geval len wel gekeken is naar de goede eco nomische resultaten van de afgelopen twee jaar, maar dat er onvoldoende re kening is gehouden met de toekomst mogelijkheden". De minister liet er geen twijfel over bestaan dat een vrye visvangst in de toekomst niet meer mo gelijk zal zijn. Overwegingen Van der Stee gelooft niet dat de Urker vissers de bouwopdrachten voorna melijk hebben verstrekt om de WIR- p re mie van ruim 20 procent in de wacht te kunnen slepen. Die nieuwe WTR-regeling is een vooruitgang ver geleken bij de oude situatie, maar dat verschil is toch niet zo groot, dat daar de voornaamste stimulans voor de nieuwbouwgolf mee kan worden ver klaard, aldus dc minister. Hij gelooft dat de goede resultaten in 1977 en 1978, de nieuwe afschrijvingsmogelijkhe den van een groter schip en het feit dat het prestige van de eigenaar in eigen kring toeneemt wanneer hij grotere schepen bezit, van meer invloed zijn geweest. In antwoord op vragen van senatoren, gaf de minister een prognose voor de verschillende vissoorten ln de Noordzee en de Noordwest-Atlantische Oceaan. Volgens Van der Stee is de voorraad tong en schol in de Noordzee zodanig toegenomen, dat een verhoging van de quota mogelijk is. De schol is in een normaal gezonde situatie gekomen, de tongstand biedt volgens hem nog groeimogelijkheden. Ook de haring stand is daar sterk toegenomen, maar op dit ogenblik kan nog met geadvi seerd worden een quotum vast te stel len. Die zaak komt in april in Brussel weer aan de orde. Kabeljauw, schelvis, wry ting, makreel en sprot lopen terug. De biologen adviseren de quota te ver lagen Voor de koolvis is de situatie on veranderd. Congres D'66 Zeeland bespreekt VOW TERNEUZEN - De regio Zeeland van D'66 houdt zaterdag het vooijaaiscon- cours ln het Zuidlandtheater ln Ter- neuzen. Een van de discussiepunten ls de aanleg van de Westerschelde-oever- verblnding. waarover de meningen binnen de party nogal verdeeld zijn. Op de agenda staan voorts een inlei ding door het kamerlid Maarten Eng- wrirda, de campagne voor de Europese verkiezingen, het behandelen van de agenda en een aantal moties voor het landelyk congres van D'66 en de toe komstvisie van de geno Zeeland. De vergadering begint om 10.15 uur. PZC/ provincie «OENSDAG 28 FEBRUARI 1979

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 25