Grondig onderzoek naar klachten over haaruitval VERDEELDE REACTIES OP ONTSLAGEN EXCELSIOR Zware schade ethyleentanker Boer kan niet steeds rekening houden met natuur en landschap Laatste winkel van Nummer Een dicht Zingmee met Veronica! REACTIE INSPECTIE VOLKSGEZONDHEID almanak Schande dat mensen met gezin eruit moeten NIEUWE ZEEUWSE CBTB-SECRETARIS DRS. N. GROOT: Auto slipt: twee gewonden WOENSDAG 28 FEBRUARI 1979 MIDDELBURG - De geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid stelt in samenwerking met de milieu-inspectie een - naar de formuliering van inspecteur dr. S. Lelie - „een grondig en diepgaand onderzoek" in naar de klacht, die de Nederlandse Vereniging van Hartpatiënten heeft ingediend bij minister Ginjaar (volksgezondheid en milieu). Die klacht behelst - zoals dinsdag in de PZC werd gemeld - de meldingen van ziekteverschijnselen, als haaruitval, vermoeidheid en uitdroging van de huid, welke verschijnselen in verband zijn gebracht met industriële uitworp in het Sloegebied. Dr. Lelie verklaarde dinsdag desgevraagd, dat hem in de gemeente Vlissingen twee gevallen bekend zijn, waarbij deze verschijnselen werden waargenomen; gevallen, die zich overigens - zo zei hij - drie tot vier jaar na elkaar hebben voorgedaan. Bij een oudere vrouw werd enkele jaren geleden haaruitval geconstateerd, bij de melding van de Vereniging van Hartpatiënten is sprake van een 17jarig meisje uit de gemeente Vlissingen, dat een aangeboren hartafwijking van niet ernstige aard heeft. Zij begon in 1977 te lijden aan haaruitval, bij wie mede op initiatief van de hartpatiëntenvereni- MUSEUMPLAN ARNEMUIDEN ARNEMUIDEN - In de gemeente Arnemuiden bestaan plannen om een museum te gaan stichten. De plannen zijn een gevolg van op merkingen in die richting van het SGP-raadslid W. van Leerdam in de begrotingsbehandeling in de cember vorig jaar. Naar aanlei ding daarvan is in Arnemuiden een comité opgericht, dat de moge lijkheden van een museum gaat onderzoeken. In de begrotingsbehandeling zei de heer Van Leerdam dat een museum uit historisch oogpunt zeer op prijs zal worden gesteld. „Het roemrijke verleden van onze stad is voor het nageslacht van groot belang", al dus de heer Van Leerdam in de cember vorig jaar. In de raadsvergadering van 5 maart zal de gemeenteraad worden voorgesteld een startsubsidie van duizend gulden beschikbaar te stellen. De subsidie is onder meer nodig voor het laten opmaken van een stichtingsakte met huishoude lijk reglement. Daarnaast wordt de raad ook verzocht een principebe sluit te nemen, waaruit blijkt dat de stichting van een museum in Arnemuiden wordt gesteund B en w komen verder met een voor stel om de stichting Zeeuws Biolo gisch Museum in Goes een subsidie van twee cent per inwoner toe te kennen. „Dit museum is van be lang voor het onderwijs", aldus het college van b en w ZEEUWSE Meezinger Wij vrezen, dat wij er voor dit jaar te laat. mee zijn. maar wij zouden voor volgend jaar gaarne vast een claim willen leggen op gaarne vast een claim willen leggen op de ver vaardiging van een carnavalslied. Zeer onlangs trof ons in menig dagblad een in kader gevat bericht, waarin werd gemeld dat de Ne derlander in toenemende mate ge bukt. gaat onder de betaling van rente en aflossing van door hem aangegane geldleningen. Menig landgenoot - zo begrepen wij - wordt bijkans bedolven onder de schuldenlast, want iedereen wil te genwoordig een kleuren-tv. en slechts weinigen is het gegeven een dergelijk apparaat te bemachtigen tijdens een van onze toch talrijke televisie-spelen. Dat wordt dus lenen. Net als voor de auto. het bankstel, de par ketvloer en de aankoop van het huis. Daarom zouden wij tegen het vol gende carnaval een claim willen leggen op de tekst ..Wij staan in rood." leder een wil - zo stellen ivij ons voor - weieens in een onbekommerde sfeer uiting geven aan een ge prangd gemoed En een meezinger tijdens het car- navalsgebeuren lijkt ons daartoe een buitengewoon goede gelegen heid. Wij stellen ons het refrein van het lied dan ook aldus voor „We staan in 't rood. hoi. hoi, we staan in 't rood. Wat een ver driet. hoi. hoi, wat een verdriet Maar wie daar nu aan denkt, is vast enen zeurpiet Het lijkt ons een werkje, dat zéér zal aanslaan En 't heeft voor ons persoonlijk een groot voordeel We staan meteen niet meer in 't rood. ging nader onderzoen werd verricht in het Academisch Ziekenhuis te Rot terdam. Daar werd geconstateerd, dat haar kwalen erger werden Vrouwenbond NVV GOES - De 'Vrouwenbond NVV' houdt dindag6 maart in de 'Prins van Oranje' te Goes een regionale bijeenkomst. Het thema van deze bijeenkomst is 'Werkt u ook zo graag voor niks?'. De bijeenkomst, die van 10.00 uur tot 16.00 uur duurt, staat in het teken van 'de vrouw in het vrijwilligerswerk'. Dr. Lelie liet weten, dat het Acade misch Ziekenhuis de inspectie de medi sche gegevens over de betrokken pa tiënte zal geven. „Die wil ik eerst bestu deren Het nadere onderzoek moet dan ter hand worden genomen in samen werking met verschillende specialisten in den lande." Hoewel de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging de mogelijk heid van industriële verontreiniging in het Sloegebied als mogelijke oorzaak voor de ziekteverschijnselen noemt., meent milieu-inspecteur ir G. Beijen. dat er sprake is „van een vage om schrijving van mogelijke milieu-in vloeden op de klachten." Dr Lelie meent, dat op de huidige beschikbare gegevens de conclusie niet rechtvaar digen, dat het ziektebeeld het gevolg is van industriële verontreiniging. ..Er is geen verdere aanwijzing, dat er iets door de lucht zweeft, dat het haar doet uitvallen. In het betrokken gezin gaat het alleen om dat meisje. Een paar jaar geleden bijvoorbeelden hadden wel vrijwel alle inwoners van Sas van Gent last van hinder door fabrieken. Maar het is wel een zaak, die wij gron dig en diepgaand zullen onderzoeken." zo zei hij. Personeelschef J. Huysmans i linksleest de voor aan het personeel in de Excelsior-kantine Panties voor jou en sokken voor pa! Kwaliteit dat kun je zien ïgi en goedkoper bovendien. Veronica volgt mode op de voet. Want Lijst met namen van 23 'blijvers TERNEUZEN - De werknemers van de Terneuzense stofzuiger fabriek Ex celsior hebben dinsdag verdeeld ge reageerd op de bekendmaking van de namen van degenen die niet zullen worden ontslagen. De lijst met 23 na men, die gisteren om half elf 's och tends aan de werknemers van Ex celsior bekend is gemaakt, werd dooi de directie van Electrolux Nederland i-abeiachtig gemakkelijk jfJfoOVERS SCHOENEN L. DELFT 48 Middelburg NUMMER l - Vanaf morgen, donderdag, zit Nummer I zonder winkel. De laatste neringdoenden van het buurt schap bij Breskens. de familie De Caluw '-Sijnesael. slui ten vandaag voorgoed de deur van hun kruidenierswin- keltje Het winkeltje is namelijk niet meer rendabel. De laatste maanden was het icinkeltje al voor het grootste deel van de week gesloten De sluiting valt de familie De Caluw erg zwaar. ..Ik heb er slapeloze nachten van gehad", zo laat mevrouw De Caluw iveten. ..Openhouden van de winkel was echter niet meer verantwoord, en daarom hebben we de knoop maar doorgehaktDe familie De Caluw zit nu zeven jaar in het winkeltje. De laatste jaren ging het steeds slechter. ..De mensen gingen steeds meer en meer naar de supermarkten. En van die paar 'vergeetboodschappen per week kun je echt niet leven", aldus mevrouw De Caluw Het bencht dat het laatste buurtwinkeltje van Nummer I gaat sluiten is slecht ge vallen bij de bewoifers van het buurtschap, meent me vrouw De Caluw .Vooral de ouderen missen er aan. Met name diegenen die niet over eigen vervoer beschik ken. Men mist zijn loopje". opgesteld, in samenspraak met de bonden. De werknemers op de lijst zul len. als zij dat willen, worden opgeno men in het nieuwe bedrijf Electrolux BV. dat de produktie van stofzuige rmaterialen in Terneuzen op beperkte schaal zal voortzetten. Het nieuwe be drijf krijgt de Zeed Andr als 'super visor'. Hij was eerder voor Electrolux Zweden werkzaam in onder meer Te heran. Zoals al eerder werd gemeld, houdt Ex celsior Terneuzen, een dochteron derneming van Electrolux Nederland, in deze vorm op te bestaan. Dat bete kent. dat 53 van de huidige werknemers bij Excelsior binnenkort moeten af vloeien. Voor hen is een regeling opge steld. die door de bonden werd goedge keurd. Dinsdagmorgen werd echter pas bekend, welke werknemers niet. en welke.er wel in aanmerking komen voor ontslag. De bekendmaking van de na men van werknemers voor het nieuwe bedrijf leidde, na afloop van de gebeur tenis in de bedrijfskantine, tot verdeel de reacties onder de betreffende werk nemers. Onder de ontslagenen heerste de overheersende mening dat de op stellers van de lijst - de directie van Electrolux - te weinig rekening hebben gehouden met de sociale schtergron- den van de betrokkenen. „Ze hebben geen mens was gevraagd", reageerde de ontslagen werknemers P. J. Kroes gis teren op de namenlijst. ,.We zijn nooit rechtstreeks benaderd over de achter gronden van de mensen hier. De sociale kanten van de zaak zijn helemaal over het hoofd gezien", concludeerde hij. Schande De heer J. Binncnmarsch, die vanaf het begin bij Excelsior betrokken is ge weest, over zijn ontslag, en dat van an- deren:„Hct is schande dat er mensen met een gezin worden ontslagen, ter- SGP-jongeren komen bijeen GOES-De SGP-jongeren uit Zeeland zullen zaterdag 3 maart bijeen komen in de Prins van Oranje te Goes. Inleider is dan de heer B. Stolk, conrector van de christelijke scholengemeenschap „Guido de Bres" te Rotterdam, die zal spreken over het thema: „Openbaring van de mens der zonde." Een forum, onder leiding van de heer C Flipse uit Middelburg zal nader ingaan op allerlei politieke zaken. De bijeenkomst begint om half drie wijl anderen gewoon mogen blijven werken". Klachten van ontslagen Ex- celsior-werknemers richten zich ook tegen het feit. dat velen als de 'middel bare' leeftijd hebben bereikt en veelal binnen het bedrijf een bescheiden car- ri 're hebben opgebouwd. „Die komen nooit meer aan de slag, of het moet zijn voor een veel kleiner salaris dan tot op heden", werd gesuggereerd. Zoals bekend, zijn de vakbonden be trokken geweest bij de besprekingen over de mogelijke voortzetting van de stofzuigerproduktie in Terneuzen. Een moeilijkheid daarbij was volgens zegs lieden de betrekkelijk lage organisa tiegraad' van de Excelsiorwerknemers. Omdat slechts de helft van hen bij de vakbond was aangesloten, kon die geen vuist maken en waren acties vanaf het begin onmogelijk. Tevredenheid heerst er echter onder alle betrokkenen over de kwaliteit van de afvloei'ngsregeling. Die komt er op neer dat de ontslagen werknemers uiterlijk tot 2.5 jaar na da to hun uitkering volledig aangezuiverd krijgen tot het niveau van het vroeger verdiende salaris De collectieve ontslagaanvrage gaat over twee weken! als de 'bedenktijd van de werknemers voor het nieuwe bedrijf is afgelopen, de deur uit. Het ar beidsbureau zal dan elk van de 53 ont slagen individueel beoordelen. Overi gens zullen de vakbonden deze week nog in contact treden met de leden on der de ontslagen werknemers, om over de sociale aspecten te praten NA AANVARING MET GRIEK re schade opgelopen bij de aanvaring met het Griekse vrachtschip 'Garu Fa- tia'. maandagavond voor de rede van Vlissingen. De scheepvaartinspectie en verzekering stellen nog een nader onderzoek in. Het Griekse vrachtschip heeft dinsdagochtend toestemming gekregen om op te varen naar Antwer pen. Daar wordt het waarschijnlijk voor de rede gecontroleerd. Antwer pen was ook de bestemming van de 'Garu Falia'. De 'Vasco da Gama' heeft Dow Chemical in Terneuzen als be stemming. Dit schip moet echter waarschijnlijk voor noodreparatics elders worden verscheept. ,De Noorse tanker 'Vasco da Gama' voer via de Wielingen richting Vlissin gen." aldus de rijkspolitie te water in Vlissingen. Het Griekse vrachtschip 'Garu Falia' voer in het Oostgat. Vol gens Shipping and Signalling Service in Vlissingen moest het Griekse vracht schip ten anker gaan in verband met het opvaar verbod, ten gevolge van de mist en grote drukte op de Wester, schelde. De 'Vasco da Gama' mocht volgens SSS door naar Terneuzen. Het Griekse vrachtschip wilde volgens de rijkspolitie te water aan stuurboord UITOEFENEN VAN BEDRIJF GAAT VOOR GOES - „Het is een probleem dat in milieu-kringen van de boeren ver wacht wordt dat ze met hun bedrijfs- voeringsteeds rekening houden met de natuur en het landschap. Vaak moet dat dan ten behoeve van de stedeling. Door de natuurbeschermingsorgani saties wordt onvoldoende erkend dat de boer in staal moet blijven om zijn bedrijf zo functioneel mogelijk uit te oefenen. Je ontkomt er dan niet aan dat er spanningen optreden tussen de landbouw enerzijds en de natuurbe scherming anderzijds". Dit zegt drs N. Groot (27), sinds begin februari werkzaam als secretaris van de christelijke boeren- en tuindersbond (CBTB) in Zeeland. Hij voegt eraan toe dat het natuurlijk van groot belang is dat het landschap goed in stand wordt gehouden, 'maar de boerenbelangen zijn meestal groter' In dit verband on derstreept de heer Groot dat het de ag rariërs zijn die het huidige landschap hebben gemaakt en onderhouden „Als de boeren hun bedrijf zo goed mogelijk kunnen blijven uitoefenen, dan zal men ook zoveel als mogelijk is het landschap in stand blijven houden", meent de nieuwe CBTB-secretaris. Drs Groot benadrukt dat er tussen de agrarische standsorganisaties en de natuurbescherming in ieder geval sprake moet kunnen zijn van overleg Hij stelt dat de landbouw en de na tuurbescherming niet bij voorbaat el- kaars tegenstanders zijn „Er zijn vol doende voorbeelden op te noemen, waar we duidelijk op één lijn zaten Denk maar aan bijvoorbeeld het tegen gaan van recreatieve ontwikkelingen en het voorkomen van aanleg van nieuwe wegen. En ook aan onze steun voor een actie ter uitbreiding van het kerkuilen-bestand", vertelt de heer Groot Hij is zich cr overigens wel van bewust dat er van enige spanning tus sen dc belangengroep landbouw en de belangengroep natuurbescherming al tijd wel sprake zal zijn; de zienswijzen ten aanzien van ruilverkavelingen zijn daar een voorbeeld van Drs Groot „Het is meestal zo dat de boeren wel willen verkavelen, maar de mi lieuorganisaties niet. Ik ben voorstan der van ruilverkavelingen. Er moeteen goede afweging van de ver schillende belangen plaatsvinden. Vaak is voor een goede exploitatie van een boerenbedrijf een rui verkaveling noodzakelijk" De Zeeuwse CBTB-sec retaris acht het zinvol dat in ruilverka velingen waar flinke natuurgebieden in het geding zijn. de particuliere na tuurbescherming via de plaatselijke ruilverkavelingscommissie een inbreng heeft Wat dat betreit is hij het helemaal eens met de aanwezigheid van een ver tegenwoordiger van de natuurbe schermingsorganisaties in de voorbe reidingscommissie voor een eventuele ruilverkaveling in de Yerseke Moer In het CBTB-kantoor in Goes is drs Groot opvolger van mr G. W. Smal- legange. die naar de CBTB-West-Ne- derland in Haarlem verhousde. De nieuwe CBTB-er is van huis uit eco noom (vrije universiteit in Am sterdam). Hij had als keuzevak onder meer agrarische economie. Drs Groot (getrouwd met een Zeeuwse) heeft be wust voor een meer organisatorisch getinte loopbaan gekozen cn daarbij gaat zijn belangstelling vooral uit naar de menselijke kant van de organi satie. Hij is biy met zijn benoeming in het Zeeuwse.„We hebben het eigenlijk prima getroffen. Het kon niet mooier: in de tijd dat ik een baan zocht, was de vacature bij de CBTB er". De nieuwe secretaris is van plan om in de toe komst veel aandacht te besteden aan het reilen en zeilen van de QBTB-afde- lingen en knngen. „Het goed functione ren daarvan is een erg belangrijke zaak. Ik heb dat de afgelopen weken tijdens verschillende vergaderingen duidelijk gemerkt. Het is noodzakelijk voor het doorgeven van meningen uit de basis naar boven en omgekeerd natuurlijk ook" aldus de heer Groot Hij maakt duidelijk dat zijn keuze voor een chris telijke standsorgamsatie een bewuste keuze is geweest, mede vanwege zijn le vensovertuiging (belijdend lid van de gereformeerde kerk) Drs Groot ziet voor een CBTB als landbouworganisa tie ook in de toekomst een taak weg gelegd. „Zolang er leden zijn die zich in een christelijke organisatie willen ver enigen. is er beslist reden om als CBTB te blijven bestaan. Natuurlijk komt de christelijke opstelling niet tot uiting in de visie op de prijsvoorstellen. Dat ge beurt wél in mijn gedragingen in de or ganisatie". De heer Groot vindt dat er in Zeeland voorlopig zeker nog plaats is voor drie agrarische standorganisaties (naast de CBTB zijn dat de rooms-ka- tholieke NCB en de algemenere ZLM). De CBTB-secretans heeft nog geen ge legenheid gehad om zich nader te ver diepen in de specifieke Zeeuwse land bouwproblemen Hij is zich volop aan het oriënteren. Ook is hij secretaris van het overlegorgaan van de drie Zeeuwse landbouworganisaties (3 ZLO) gewor den. In inmiddels is drs Groot wel in aanraking gekomen met een heet han gijzer voor agrarisch Nederland: de prijsvoorstellen van de Europese Commissie te Brussel. Voorstellen, die in de praktijk neerkomen op de nullijn voor de boer en voor de veehouder in feite achteruitgang betekenen. Secre taris Groot geeft toe dat het vertalen van de EC-voorstellen naar de leden toe een 'moeilijke boodschap' is. „Als organisatie probeer je er alles aan te doen om het voor de boeren wat gun stiger te laten zijn. We moeten mei zijn allen kracht uitoefenen op de minister van landbouw. Die moet zijn invloed aanwenden om het voor de Nederland se boeren tc verbeteren", betoogt dc heer Groot. opdraaien om een ankerplaats te zoe ken, tér hoogte van het standbeeld van Michiel de Ruyter, toen het door de dichte mist in aanvaring kwam met het Noorse tankschip. De schade is volgens de rijkspolitie te water voor de Wester- schelde aanzienlijk. Een vliegtuig van rijkswaterstaat heeft dinsdagochtend foto's gemaakt van de Noorse tanker. Toen is geen oliclozing uit de brandstoftanks meer geconstateerd. Hoeveel olie het schip heeft geloosd is niet bekend. Ook het patrouillevaartuig Harmscn van rijkswaterstaat heeft geen noemens waardige vervuiling van de Wester- schelde geconstateerd. „Dieselolie verdampt snel." verklaarde hoofdscheepvaartmeester H. Edens van de rijkshavendienst Westerschel- de. De Noorse tanker heeft volgens hem een zeer bekwame bemanning. De ethyleen-tanker was niet geladen, maar ook niet gasvrij gemaakt. De tanker be schikt volgens rijkswaterstaat over twee tanks van 2000 kubieke meter en twee tanks van 1000 kubieke meter. Het schoonmaken van de tanks gebeurt met stikstof, hetgeen door rijkswater staat een dure zaak wordt genoemd. De gastanks hebben in ieder geval vol gens rijkswaterstaat geen beschadi ging opgelopen Vlissingen Radio heeft de aanvaring maandagavond gemeld bij de verkeerspost Hansweert van rijkswaterstaat. De verkeerspost heeft daarop de eigen diensten van rijkswa terstaat op de hoogte gebracht, evenals de burgemeesters van Vlissingen en Oostburg. de BB. rijkspolitie te water, de waterschappen en de omgeving en de controleurs van het korps gevaarlij ke stoffen en de arbeidsinspectie. In eerste instantie werd namelijk veron dersteld, dat ethyleen ontsnapt zou zijn, in verband met de stank boven Vlissingen. veroorzaakt door de diese lolie uit de brandstoftanks.De Vlissing- se gemeentepolitie heeft daarom vanaf ongeveer kwart voor acht 's avonds de Vlissingse boulevard afgesloten voor het autoverkeer, om gevaar van ex plosies te voorkomen. Achteraf bleek deze maatregel overbodig. Tegen half negen werd de afzetting opgeheven. VMZ houdt jaarvergadering VLISSINGEN-De Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland houdt maanda g 26 maart de jaarvergadering in „Open Hof te Vlissingen. De heer M. van Zuylen spreekt daar over „kleinschalig ondernemen'. Als nieuwe bestuursle den worden voorgedragen mevrouw B de Leeuw-Lokerse en de heer E. Broekhuis. De bijeenkomst begint 's avonds om half acht. TERNEUZEN - De Ternezenaar A. A. de M en zijn zoon Rudolf zijn dinsdag morgen gewond nadat hun auto op de mr. Haarmanweg in dc- sloot belandde na een slippartij. De wagen werd volledig vernield. Be stuurder en inzittende werden per am bulance naar het Julianaziekenhuis gebracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2