\lbeda niet optimistisch jver verloop werkloosheid „SNEL UITSPRAAK BAND ANTILLEN Carter onthult inhoud Salt-II Minister wil snel opheldering in zaak Alkmaars ziekenhuis Europese verkiezingszegel Grote partij heroïne voor Nederlandse markt ontdekt PvdA-senator Van Krimpen: Toepassing zonneboilers geeft flinke besparing NAAR NUMERIEK EVENWICHT STRATEGISCHE WAPENS Onderzoek naar anti-papisme in Nederland dal met de AOW?. GOEDE RAAD IOENSDAG 21 FEBRUARI 1979 mSTER VERWACHT GEEN VERBETERING OP KORTE TERMIJN PZC/binnen-buitenland 11 DETROIT - Vier van de vijf weeskinderen, die afgelopen weekeinde in Detroit blootsvoets dwalend in de ijzige kou werden aangetroffen. De kinderen, in leeftijd variërend van 7 tot 13 jaar. waren volgens de politie door hun oom het huis uitgezet. Deze loopt de kans vervolgd te worden. Twee van de kinderen, slechts gekleed in hemd en broek, waren er zo slecht aan toe dat ze bijna een dag nodig hadden om de bevriezingsverschijnselen te boven te komen. Dinsdag heeft de PTT een bijzondere postzegel van 45 cent uitgegeven gewijd aan de eerste rechtstreekse, algemene verkiezingen van het Europese Parlement. Op het ministerie van buitenlandse zaken overhandigde staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) de eerste exemplaren aan minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken. Achter hen staatssecretaris Van der Mei, eveneens van buitenlandse zaken. De werkloosheid heeft zich ln 1978 on gunstiger ontwikkeld naarmate het opleidingsniveau stijgt. Onder de men sen met hoger beroepsonderwijs steeg de werkloosheid zelfs met twintig pro cent. Bijzonder ongunstig was de ontwikke ling onder de mensen met een diploma van de sociale academies of van de pe dagogische academies en mo-opleidin- gen. De werkloosheid onder deze men sen steeg met resp. 43 en 30 procent. Onder de afgestudeerde technici daal de echter de werkloosheid met negen procent. Bij de universitair onderwijs zijn het vooral de wiskunde en natuurweten schappen (plus 24 procent), de sociaal- politieke wetenschappen (plus 19 pro cent) en de psychologie en pedagogiek (plus 26 procent), die met een groeiende werkloosheid onder hun afgestudeer den worden geconfronteerd. Van de totale werkloosheid is onge veer de helft het gevolg van te weinig vraag naar arbeid. Ruim een kwart is wrijvings-werkloosheid en nog eens kwart is het gevolg van het niet op el kaar sluiten van vraag en aanbod. SCHIPHOL (ANP) - De rijkspolitie heeft dinsdagmorgen op Schiphol twee Nederlanders aangehouden in verband met smokkel van 24 kg hero ine. Het zijn de 49-jarige J. P. W. en de 35-jarige P.W.U. beiden zijn geboren in Indonesië en woonachtig in Am sterdam. De heroine werd in bangkok onderschept. Het was de bedoeling van het tweetal met de KLM vanuit Bangkok naar Schiphol te vliegen met de 24 kg hero ine verborgen in hun bagage. Het KLM- personeel op 'het vliegveld van Bang kok kreeg echter argwaan over de in houd van de koffers. De koffers werden daarop uit het vliegtuig teruggehaald. Na een inspectie werd de smokkelwaar ontdekt. De twee Nederlanders hebben ongehinderd de reis naar Amsterdam kunnen voortzetten. De Thaise autori teiten hadden echter de Rijkspolitie over hun komst ingelicht. Bij aankomst wachtten de politiefunctionarissen de twee Amsterdammers op. Het onder zoek in deze zaak zal worden voortge zet P.W.U. is eerder met de politie in aanraking geweest wegens drugs mokkel. Bij een instorting in een kolenmijn te Bergkamen in de Westduitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen zijn maan dagavond vier arbeiders om het leven gekomen en een vijfde zwaar gewond. Eén van de doden was een Turk. ivan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Nederland moet op korte termijn duidelijk maken hoe het zich in de toekomst denkt op 1c stellen te genover de onafhankelijk geworden Antillen. De keus gaat daarbij tussen het volledig laten vallen van de zes eilanden en het handhaven van een of andere staatsrechtelijke band. Dat zei de PvdA'er C. van Krimpen dinsdag in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting voor Nederlands-An- tilliaanse zaken. Volgens de PvdA-senator mag Neder land zich nu niet van die keuze af ma ken door te verwijzen naar de werk zaamheden van de Koninkrijkscom missie. Het gaat immers om een be leidskeuze, aldus Van Krimpen. Uit zijn betoog bleek dat de PvdA voorstander is van het handhaven van een staats rechtelijke band met de Antillen. Ook van andere fracties viel duidelijk te ho ren, dat men niet voelt voor het zonder meer laten vallen van de zes eilanden. Van Krimpen voorzag een „Sta tuut-nieuwe-stijl". waarin wordt uitge gaan van het zelfbeschikkingsrecht van de Antillen. Daarin is plaats voor ver moedelijk vier staatkundige eenheden, de dne Bovenwindse eilanden samen MOGELIJK VOOR 500.000 WONINGEN ("Van onze redactie economie) UTRECHT - In de komende dertig jaar is een groot stuk energiebesparing op woningbouwgebied te bereiken door het aanbrengen van zogenaamde zon neboilers in huizen. In 1980 kunnen 15.000 huizen met deze installaties zijn uitgerust, in 2010 zou dat een maximaal aantal van 540.000 kunnen zijn. dat betekent 75 procent van de nieuwbouw in die dertig jaar. Daar mee kan dan per jaar een miljard ku bieke meter aardgas worden bespaard. Aldus ir. C. den Ouden, als deskundige voor zonne-energieonderzoek verbon den aan TNO. tijdens een dinsdag ge houden congres over energiebesparing. Hjj zette uiteen dat de voor de boiler benodigde zonnecollectoren eenvoudig in daken zijn aan te brengen, ook al omdat het oppervlak klein kan blijven. De warmwatertopinstallaties zijn het gehele jaar door te gebruiken en wat opbrengst betreft zijn zij rendabeler dan de meeste andere toepassingen. In de eerste fase van het nationaal on- derzoekprogram voor zonne-energie, dat nu is gestart, wordt extra veel aan dacht besteed aan onderzoek en ont wikkelingswerk om de algemene invoe ring van zonneboilers te bespoedigen. Tot dusver zijn collectoren en boilers vrijwel uitsluitend als proef aange bracht in diverse nieuwbouwprojecten en afzonderlijke huizen. Ook in bestaande bouw is het aan brengen van zonneboilers in beginsel mogelijk. Naar schatting kan dat in 1980 met 26.000 huizen het geval zijn en zou dit cijfer in de 30 jaar daaraanvol gend kunnen oplopen tot tegen de drie miljoen, dat is 60 procent van het to taal in 2010. Zonne-energie voor ruimteverwarming is naar schatting voor de helft van de nieuwbouw (450.000 huizen) in 2010 mogelijk (190.000 in het jaar 2000) en levert dan 660 miljoen kubieke meter aardgas aan besparing op. en Aruba, Curacao en Bonaire apart. De relatie van deze eenheden met Ne derland is bepalend voor de ontwik kelingshulp. aldus Van Krimpen. Al leen by een blijvende staatsrechtelijke band kan de hulp verder gaan dan sim pelweg het steunen van infrastructu rele projecten. Beperking De CDA'er Elfferich sprak zich uit te gen het zich nu al vastleggen op nieuwe structuren, die de bewegingsvrijheid van de Koninkrijkscommissie zouden kunnen beperken Hy vond het aanbe velenswaardig dat de zes eilanden voorlopig de gelegenheid krijgen meer een eigen beleid te voeren. WD-woordvoerster Van Someren- Downer bepleitte een apart statuut met Nederland voor elk van de zes eilanden omdat die elk hun eigen karakter en problemen hebben. Een soort gemene best met Nederland zag de WD-sena- tor als een tussenstation. Zij pleitte, evenals de CDA-er voor kleinschalige ontwikkelingsprojecten, waarbij vooral het particulier initiatief een kans moet krijgen. Het is wel noodzakelijk dat het hele overheidsapparaat van de Antillen eens wordt doorgelicht, aldus de WD. De Gaay Fortman (PPR) waarschuwde er voor dat Nedeiland niet de ontwik-, kelingshulp mag gebruiken om de on afhankelijkheid te forceren. Wat voor samenwerking er ook ontstaat. Neder land moet zich verantwoorde'Ijk blij ven voelen, aldus het PPR-kamerlid. ATLANTA (UPI/DPA) - Tijdens een redevoering in Georgia heeft president Carter van de V.S. voor het eerst de inhoud van het aanstaande Salt II-ak- koord geschetst. Volgens de Ameri kaanse president zullen de Sowjet- Unic en de V.S. op grond van dit ak koord ter beperking van strategische wapens voor het eerst over een gelijk aantal strategische wapens beschik ken. Het numerieke voordeel, dat de Sow jet-Unie had in overeenstemming met het Salt I-akkoord, zal opgeheven worden. President Carter zei dat er met de Sowjet-Unie overeenstemming is be reikt over de voornaamste zaken van een 'goed en te verifiëren' verdrag. De Sowjet-Unie zal zijn totaal aantal stra tegische wapens terugbrengen en zal daartoe 250 raketten of bommenwer pers moeten vernietigen, De V.S. kun nen daarentegen hun strategische wa penarsenaal opvoeren, omdat ze nog onder de toegestane grens zitten. Het akkoord voorziet voorts in limieten voor te bouwen nieuwe soorten wapens en het verbeteren van de reeds be staande Ook worden beperkingen ge steld aan de grootte van de op land ge plaatste raketten en het aantal kern koppen dat zij kunnen hebben De V.S. en hun bondgenoten mogen hun defensieprogramma's uitvoeren, waarbij inbegrepen de M-X-raket. de Tndent onderzeeër met zyn raketten, en de kruisraket', het vliegtuig dat kruisraketten kan vervoeren en een nieuwe bommenwerper. In het verdrag is ook een onafhankeijk verificatiesysteem opgenomen. Han delingen. die het nagaan of een staat voldoet aan de in het Salt-II akkoord gestelde verplichtingen, belemmeren, zijn uitdrukkelijk verboden Carter noemde net akkoord een 'fun damenteel element van strategisch en politiek evenwicht. Carter waarschuw de ervoor dat een afwijzen van het Salt- akkoord door de senaat zou leiden tot een gevaarlijke escalatie van de wa penwedloop. De besprekingen tussen de Sowjet- Unie en de V.S. over een verbod op an ti-satelliet-satellieten zijn.naar nu eerst bekend geworden is, afgelopen vrijdag beëindigd. De besprekingen, die in Bern zijn gehouden hebben drie en een halve week geduurd. De bespre kingen zullen worden voortgezet. Plaats en tijdstip zullen via diploma tieke weg worden afgesproken. Het potentieel aan wapens voor de middelbare afstand van de Sowjet-Unie vormt volgens de Westduitse regering een bedreiging voor de strategie van de NAVO. omdat het westen geen verge lijkbare wapens heeft. De Westduitse regering doelt hiermee op de nieuwe Sowjetrussische raketten van het type SS 20 en op de Backfire-bommenwer- per. Deze uitspraak deed de regering dinsdag, in een document van 128 pagi- Het document, dat de basis moet vor men voor een parlementsdebat over veiligheid en ontwapening op acht maart, werd op verzoek van alle ln het parlement vertegenwoordigde partijen openbaar gemaakt. De Westduitse regering wees erop dat het overwicht van de landen van het Warschaupact inzake de wapens voor de middelbare afstand alleen gecom penseerd kunnen worden door het to taal aan afschrikkingswapens. Minister Van der Stee, verantwoorde lijk voor Antilliaanse zaken, zal vol gende week antwoorden. DEN HAAG - Het Katholieke Instituut voor de Massamedia in Nijmegen heeft opdracht gegeven tot een onderzoek naar het nieuw groeiend anti-papisme in Nederland. In het kader van dit onderzoek zal prof. dr. Walter Goddijn (godsdienst socioloog) samen met een aantal auteurs de ontwikkeling van het neo- anti-papisme in ons land beschrijven. Een dergeiyk anti-papisme con stateerde prof. Goddyn in de VPRO- uitzendlng van afgelopen zondag, waarin een beeld werd gegeven van de roomsen in Nederland. DEN HAAG - Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en water staat heeft dinsdagmorgen op het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag de eerste serie Euro pese verkiezingspostzegels over handigd aan de bewindslieden op dat ministerie, minister Van der Klauw en staatssecretaris Van der Mei. De PTT heeft deze zegel van 45 cent uitgegeven ter gelegenheid van de eerste directe verkiezingen voor het Europese parlement die op 7 juni worden gehouden. De zegel is uitgebracht in een oplage van tioin- tig miljoen exemplaren. Op de zegel staan bij de opsomming van de landen van de EG niet Grooi-Bnttanniê en West-Duits- land vermeld maar abusievelijk Engeland en Duitsland. Volgens de PTT heeft dat twee redenen, name lijk omdat die landen bij het grote publiek beter bekend staan dan Engeland, en Duitsland en omdat jEN HAAG (GPD, ANP) - Minister Albeda van sociale zaken heeft geen grote verwachtingen dat jewerkloosheid op korte termijn kan worden teruggedrukt. Wel hoopt hij resultaten te zien op de ijddellange termijn. „Vooral als iedereen meewerkt aan de uitvoering van Bestek '81", aldus Ubeda. In een toelichting op het jaarverslag over de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt van het gelopen jaar wees de minister erop, dat we voor de ontwikkeling van de werkgelegenheid moral afhankelijk zijn van de ontwikkeling van de wereldeconomie. „Toe nu toe valt die ontwik- ieling voor ons land tegen. Dat zien we al aan de tekorten op de betalingsbalans. Nog niet is te roorspellen wat er na Iran in het Midden-Oosten gaat gebeuren. Dit alles zaEzijn weerslag hebben (p de ontwikkelingen op onze arbeidsmarkt", aldus de minister. concludeerde Albeda. dat de grote, zich in 1978 heeft voorgedaan, is, even- genheid in de dienstensector is al enige te vervullen vraag, waarmee de als in 1977, mede mogelijk geworden jaren bescheiden van omvang. De te- door een stijging van de arbeidsonge schiktheid. dit zegt het ministerie van sociale zaken in zijn dinsdag gepu bliceerde jaarverslag van de arbeids markt. gigevers de laatste maanden nogal itemien, wat overdreven is. „Ik heb B«n aantal werknemers brieven ge- fegen met klachten over niet te ver ben openstaande plaatsen. Ter fcitse z^n al deze klachten onder eten toen bleek, dat er wel van een uadhjving sprake is", aldus de minis- jB.HD zei. dat de werkgevers thans ook Eüsch zijn om werknemers aan te süen. jfedememers hebben in een oplopen- ttonjunctuur de neiging arbeiders te sn als grondstof, die zij in het bedrijf ïrier kunnen opleiden. Geschoolden 33 ze dan ais een eindprodukti In een grgaande economie hebben de werk ers de neiging iedere werknemer te io als een eindprodukt. Dat uit zich In de opmerking: ik wil die man it, want hij kan nog niet eens een ha- bt vasthouden". ticiale parkoers da is optimistisch over het ko- Jeoverleg met de sociale partners het arbeidsmarktbeleid. Speciale jderwerpen die in dit overleg aan de de zullen komen, zijn het regionale «erleg over het arbeidsmarktbeleid, febetere afstemming van het onder stop de behoefte van de bedrijven seen betere informatie van de regio- islc arbeidsmarkt, via computerise- K ^minister deelde mee, dat hij vooreen zëïsn de plannen van het NW-Jon- goïontakt 8.5 miljoen had uitge raken. Samen met deze jongeren wil geen aantal experimenten opzetten ndïgrote steden. De Regionale Raden srorde Arbeidsmarkt zullen een studie eb verrichten naar de zogenaamde rtene werkloosheid, dit wil zeggen de «Boosheid in grote bevolkingscon- siraties met een sociale oorsprong. "3 aandacht zal daarbij wor- sbesteed aan de werkloosheid onder ise jongeren. Bovendien heeft Albedunet zijn collega Pais van on- denjreen scholingsplan opgezet voor mdSBe Molukse jongeren, dat in het 'ïn van het land van start zal Naar schatting is het aantal arbeidson geschikten in 1978, evenals in 1977, met ongeveer 28.000 toegenomen. Gemid deld waren er ln het afgelopen jaar 205.600 personen werkloos, of 1.200 minder dan in 1977. Het gemiddelde aantal werkloze mannen daalde met 9.400 tot 136.400 en het gemiddelde aantal werkloze vrouwen steeg met 8.200 tot 69.200. Het arbeidsaanbod in 1978 is niet aan zienlijk toegenomen. De afhankelijke beroepsbevolking steeg met ruim 20.000 manjaren. De werkgelegenheid bij bedrijven is in 1978 met 0.2 procent verminderd. Daar staat tegenover dat de werkgelegenheid bij de overheid met anderhalf procent is toegenomen. In de landbouw en de industrie nam de werk gelegenheid af, in de bouw en de dienstensector (zonder de overheid) nam zij toe. De groei van de werkgeie- rugval in de industriële werkgelegen heid was voor het tweede voorafgaande periode. Vrouwen. Een van de meest opvallende ontwik kelingen op de arbeidsmarkt noemt het ministerie de daling, die de laatste jaren optreedt hij de werkloosheid on der mannen, terwijl de werkloosheid onder vrouwen een aanhoudende stij ging Iaat zien. Dit laatste kmt hoofd zakelijk door de sterke stijging van het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten. De jeugdwerkloosheid is een probleem, zegt het verslag, maar het ministerie wijst er op, dat de jeugdigen door een genomen vlugger aan de slag kunnen gaan dan de ouderen. Van de jonge mannen (beneden 23 jaar) stond in 1978 slechts tien procent langer dan één jaar ingeschreven als werkloos (vrouwen 12 procent), terwijl daarentegen van de werkloze mannen en vrouwen boven 50 jaaar gemiddeld 52 procent tot de lang durig werkloze behoorden. ONDERZOEK RECHTER GEVORDERD ling van de werkloosheid, die mdinatieorgaan wlogsgetroffenen ÏIRECHT - Er komt binnenkort een ibrmatie en Coordinatie-Orgaan CODO) ten behoeve van de dienstver- Wng aan de oorlogsgetroffenen. Dit tadigde aatssecrctaris mevrouw J. i Kraaijeveld-Wouters dinsdag in Hrecht aan. -Het ls bedoeld om de algemene hulp- lening aan de oorlogsgetroffenen te feitieren en te bevorderen. Het zal m geen wonderen kunnen verrich- z maar uitgebreide onderzoeken öben aangetoond dat er aan een der ail coördinerend orgaan behoefte tetaat. Ook op het gebied van de «(lichting aan en bijscholing van tipverleners in de eerste lijn dienen Statieven tot ontwikkeling te worden Sbracht", aldus de staatssecretaris. 1; zei verder dat als binnenkort het Rtieg op gang wordt gebracht over de Östelling en vormgeving vein het nog Ote richten ICODO, daarbij gebruik i worden gemaakt van de ervaringen Winzichten van het bestuur van de :-idlge Stichting Informatiecentrum i Utrecht. UTRECHT (ANP) - Naar aanleiding van de isotopenaffaire in het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar heeft minister Ginjaar (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) de betrokken inspecties gevraagd, hem op korte termijn rap port uit te brengen over de gang van zaken in het Alkmaarsc ziekenhuis. Hy heeft dit verzoek gedaan na overleg over de gesignaleerde onregelmatighe den met de geneeskundige hoofdin specteur en de hoofdinspecteur voor de volksgezondheid, belast met het toe zicht op de hygiëne van het milieu. De minister heeft de beide hoofdinspec teurs bovendien gevraagd, bijzonder alert te zijn op het functioneren van alle isotopenlaboratoria in Nederlandse ziekenhuizen en hem op de hoogte te stellen van hun bevindingen. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit dinsdag meegedeeld. De Alkmaarse hoofdofficier van jusitie. mr. J. J. Abspoel. heeft in de zaak van het isotopenlaboratorium bij de rech- ter-commissaris van de rechtbank in Alkmaar een gerechtelijk vooronder zoek gevorderd. Het is ter zake van het niet voldoen aan de voorwaarden, die verbonden zijn aan de verleende ver gunning voor het isotopenlab krach tens de kernenergiewet. Omdat niet vaststaat, wie verantwoordelijk is of zijn, is zoals gebruikelijk het onderzoek gericht tegen nn Voor zover tot dusver bekend is er een te gTote dosis gebruikt in verband met de vergunning, zei mr. Abspoel. De rechter-commissaris zal. naar hij aan neemt, in zijn onderzoek samenwerken met de inspecteurs voor de volks gezondheid en de milieubescherming, die beiden ook een onderzoek instel den. kost niks uifxmarietnrr vxialc ivrïkcnmihij: Raad van Arbeid Spanjaardstraat 53 Middelburg lel 01180-25951 op het moment dat de PTT zich deze een geheel nieuw ontwerp de verbe- fout realiseerde het ontwerp al zo- teringen aangebracht hadden danig gevorderd was dat slechts in kunnen worden. Het eerste exemplaar van de Europese verkiezingszegel, waarin W'.Duitsland als Duitsland en Groot-Brittannié als Engeland vermeld staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 11