Aantal woningen in Terneuzen kan tot 1995 toenemen met 2000 tot 2800 Vlissingse reinigingsdienst nam nieuw complex in gebruik Veere wil tarieven verenigingsgebouwen in gemeente verhogen PZC/, MEUWBOUW MET RECREATIEPLAN COMBINEREN TERNEUZEN - Terneuzen moet uit- jtïiden ten oosten van de Otheense irtcli. Tot 1995 is daar, afhankelijk nu de groei van de gemeente, plaats voor2085 of 2815 woningen. De nieuwe fijk kan het best worden opgezet in Ulivve samenhang met een recrea- lieplan. Dit staat in een ontwerp-nota over de toekomstige uitbreiding van je kern Terneuzen van het stcdc- touwkundig adviesbureau Kuiper ZATERDAG 20 JANUARI 1979 WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN streek ADVIESBUREA U: TEN OOSTEN VAN OTHEENSE KREEK H lullend betlemd v, >n oI commentaren Nioi voor open brieven, gedichten en dergc"| Woorden en daden Joris Schouten Compagnons uit Rotterdam. Bet stuk, toegezonden aan de gemeen- ïnad. is bedoeld om de noodzaak van (Bi groei van Terneuzen over de Otheense Kreek heen aan te tonen. Dyrom is door de provincie gevraagd bij de vaststelling van het streekplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Destcdebouwkundigen, die ook andere uitbreidingsmogelijkheden ten westen enten zuiden van Terneuzen, in Hoek r m Zaamslag) hebben onderzocht, jBien tot de slotsom, dat de terreinen tai oosten van de Otheense Kreek uitr icht bieden op een aantrekkelijk Tconklimaat, door de aanwezigheid «neen aantal recreatie-objecten als treken en de Schelde-oever. De bin- jenstad, de bedrijven en een aantal an- «re voorzieningen zijn vanuit een toe- ïomstige woonwijk goed bereikbaar. Een aantal andere locaties ligt wel- sraar nog gunstiger ten opzichte van de werkgelegenheidsgebieden. maar tg zorgt ook voor aantasting van het heönilieu 0 roei bde nota wordt uitvoerig uiteengezet, dalde uitbreiding van Terneuzen in de pis loopt met de ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. De stede- bouwkundigen gaan uit van twee prognoses: één bij een zogenaamde taakstellende groei' (de huidige be- rolkingstoename plus een vestigings- irtrschot van 0,6 procent) en éen, die femeuzen daarnaast ruimte biedt raor extra impulsen, ïhet eerste geval heeft Terneuzen (nu 35.000 zielen) in 1985 36.700 en in 1S9540.900 inwoners, in het tweede gaat iet om inwoneraantallen van res- itievelijk 37.827 en 42.750. Nieuwe Ispulsen vanuit het bedrijfsleven zijn Idgens de stedebouwkundigen niet- tor 1980 te verwachten en dan nog in npfdzaak van respectievelijk de [tonische en de metaalsector. Uik van het 'rustige' groeimodel zijn rtbt 1985 ten oosten van de Otheense 340 woningen nodig, bij een wat sfiferë'groei 750. Bij een gemiddeld tan/tempo van 200 huizen per jaar men in het eerste geval de eerste wo- itgen te worden opgeleverd in 1983, in tweede in 1981 facetstudies Kuiper Compagnons stellen Terneu zen voor om de ontwikkeling van woon- en recreatiegebied aan de kreek goed op elkaar af te stemmen. Een toe komstig recreatiegebied zou 'wijk- park* van de nieuwe woonwijk kunnen worden. In de nota wordt gepleit voor het opzetten van 'facetstudies' bij het ontwikkelen van het nieuwbouwplan. Op basis daarvan moeten structuur modellen worden gemaakt, waaruit dan een keuze kan worden gedaan. De studies en uitgangspunten voor woonwijk en recreatieplan moeten uitmonden in een structuurschets en een globaal bestemmingsplan '.Recrea tiegebied Otheense Kreek'. Op de foto: Het gebied ten oosten van de Qtheense Kreek in Terneuzen - nu nog landbouwgebied - biedt volgens stede bouwkundigen tot 1995 plaats aan 2000 tot 2800 woningen Vredesdienst MIDDELBURG - In de doopsgezinde kerk te Middelburg wordt zondag avond een vredesdienst gehouden. De dienst, voorgegaan door ds De Boer uit Vrouwenpolder, gaat uit van het Inter kerkelijk Vredesberaad en begint om 19 30 uur. Na afloop is er gelegenheid tot discussie over het thema oorlog en vrede. Hervormde Vrouwengroep Kruiningen bijeen KRUININGEN - De Hervormde Vrouwengroep uit Kruiningen hield een bijeenkomst in 'Ons Dorpshuis' te Kruiningen. De presidente, mevrouw N. Meyer- Duindam hield een meditatie over psalm 90. Vervolgens werden enkele huishoudelijke zaken afgehandeld en werd mevrouw Brevé met algemene stemmen gekozen als nieuw bestuurs lid. Na de pauze werd er bingo gespeeld. De presidente sloot de bijeenkomst met een dankgebed. De volgende vergade ring is 13 februari. Cursus dogmatiek ger. gem. Goes GOES - De cursus dogmatiek van de gereformeerde gemeente in Goes wordt donderdag 25 januari voortge zet met debehandeling van de Dordtse leerregels. Ds H. Rijksen uit Zoeter- meer houdt hierover een lezing. De bijeenkomst begint om 16.45 uur en plaats van samenkomst is de vergader zaal in de kerk van de gereformeerde gemeente. Goese vrouwenkafee viert twee jarig bestaan GOES - Het vrouwencafé in Goes be staat deze "maand twee jaar. Om dit feit te vieren wordt donderdag een vrouwenfeest gehouden Het pas opgerichte 'eigen' vrouwen koor zal op deze avond voor het eerst optreden. Het feest vindt plaats in 'De Pit'. Appel straat 2a te Goes en begint om 20.00 uur. IATERDAG GOES-'De Villa', 20.30 uur: film 'Mens £1 marmer'; Ziekenhuis De Bevelan- 20-21.30 uur: uitzending Nomen fescio SULST - St. Liduinaziekenhuis, 15.05- fyOuur: uitzending radio Nightingale. SOElVACHT - Patronaatsgebouw. 20 Et opvoering van drie eenacters. MIDDELBURG - Schouwburg, 20 uur: «meert 'Dixie Daddies'; Gasthuis, 20- £30 uur: uitzending Rawa: 'Midgard', *30 uur: Henk van Ulsen met 'Spelen ï£t woorden' 'TERNEUZEN - 'Porgy and Bess'. 21 EK concert popformatie Oscar Harris. oISSINGEN - Bethesda-St. Joseph- ffenhuis, 10-12 uur: uitzending Ra 's: Koffiebar Spuistraat, 20 uur: con- Wolkduo Wisse en Riekje. MNDAG HUIST- St. Liduinaziekenhuis, 15.05- faOuur: uitzending radio Nightingale: Een Dullaert'. 20 uur: blijspel door to- sslver. Transfiguratie. WSTBURG - Burgerzaal Gemeente- 11 uur: koffieconcert (Zeeuwsch- l'aamse operette. TERNEUZEN - Zuidlandtheater. 12 Er: koffieconcert door Christiaan Bor Wool) en Gerard van Blerk (piano). 'USSINGEN - Bethesda-St. Joseph- tótenhuis, 9.30-11.45 en 15.30-18.30 uitzending Rawa. BIOSCOPEN BERGEN OP ZOOM - Roxy, zat. 18.45 821.15 en zon. 16. 18.45 en 21.15 uur: «"Won Omen II. 12 jr.; zat. 23.30 uur BjW'Bne Mutzenbacher, het heetste wrtje aller tijden, 18 jr.; zat. en zon. 14 Er: Sjors, Sjimmy en de rebellen, a.l.; ~*or, zon. 14, 16 en 18.45 uur: Satur- aynight fever, a.l., zon. 21.15 uur: The P'Waltz, a.l. 5®ES - Grand. zat. en zon. 20 uur: Dr. vrago; zon. 14 uur: Kuifje, a.l 81LST - 'De Koning van Engeland', 8-1845 en zon. 13.45 en 18.45 uur ™i. een zwerftocht in de ruimte, a.l.; 18.45 en 23 en zon. 16 uur: Sexhuis «««marie, 18jr.;zat.21enzon. 13.45,16 ®21 uur: Dr. No, a.l.; zat. en zon, 21 uur: Jwien het tweede omen, 16 jr.; zon. uur: Deep Throat. 18 jr. ®DELBURG - City. zat. en zon 20 The driver: zon. 14.30 uur: Donald te. Astburg - Ledel. zat. 19.15 en zon. «n 20 uur: Coma, 12 jr.; zat. 21.30 en ■J. 16.30 uur: Deep throat, 18 jr. kneuzen - Luxor, zat. 14 en 19.30 ®»>n. 16 en 20 uur: The boys from Bra- ^•'2 jr.; zat. 19.30 en zon. 14 en 20 uur: wZllvago, 12 jr.; zat. en zon. 14 uur; WETHOUDER SMIT VERRICHTTE OFFICIËLE OPENING Hoge nood, a.l.. zat. 21.45 uur: Zweedse slipjes in Tirol, 16 jr VLISSINGEN - Alhambra I. zat. en zon. 19 en 21.30 uur: Biggest battle. 16 jr.: zon. 14 uur: Niels Holgerson's wondere wereld, a.l.; Alhambra H, zat. en zon. 19 en 21.30 uur: Piranha, 16 jr.; zon. 14 uur: Blauwe bonen voor twee binken, 12 jr ZIER1KZEE - De concertzaal, zat. en zon. 19.30 uur: Spiderman. zat. 22,30 uur: Emanuelle in Amerika. TENTOONSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - Stichting Et cetera. 13.30-18 uur: etsen en houtsne den van Frits Lensvelt. DOMBURG - Zeeuws Biologisch Mu seum, 10-17 uur: 'De Oosterschelde' GOES - Museum voor Noord- en Zuid- Beveland, zat. 10-12 en 13.30-17 uur: 'Het Zeeuwse landschap' foto-expositie van Jo Marinissen en 'Uit Nederlandse bodem' collectie archeologie uit de 15e- 19e eeuw; Galerie 't Weeskind, 10-12 en 14-17 uur: werken Johan Verplanke: lunchcafé Stadhuis, zat, 9-18 uur olieverfschilderijen van R. Tieleman. HEILLE - Landbouwmuseum. 10-12 en 13-19 uur: Oude landbouwwerktuigen HULST - Burgerzaal stadhuis, 15-17 uur: 'Geschreven voor toenbewaard voor later' expositie over Zeeuwse ar chieven. MIDDELBURG - Zeeuws kun stenaarscentrum. zat. 9-12.30 en 14-16 uur: emailles en tekeningen van Ruud de Caluwé. NISSE - Galerie 'Des beaux arts', zat. 14-18 uur: werken Ludo Giels en John Verschuren; museum, zat. 14-17 uur: 'Kunst uit Zeeland V', 'Ter Schorre' 11- 21 uur: collecties bewoners. VLISSINGEN - Groenewoud 23, zat. 10- 18 uur: werken Piet van 't Hageland. WATERLANDKERKJE - 'In den Ko ning' gouaches en potloodtekeningen van Kokkie Holierook. W'ESTDORPE - Galerie 'Troutzaerte', zat. 14-18 uur: werken diverse kun stenaars. HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes, tel. 01100-14444. (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen - Terneuzen, tel. 01150-94444, (ook voor milieuklachten). Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood. tel. 01180-36251. van 10.00-24.00 uur, weekends van 20.00-24.00 uur Zeeuwsch-Vlaanderen - Hulpgroep bij drankprobleem lAA), teL 01172-2168. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-60337 of 01184-14645. dag en nacht bereikbaar. REINIGING AL SINDS 1893 ACTIEF VLISSINGEN - De Vlissingse wethou der van openbare werken F.G. Smit heeft vrijdagmiddag om 14.30 uur de officiële opening verricht van de nieuwe huisvesting van de gemeente lijke reinigingsdienst aan de Edïson- weg te Vlissingen. De plaatsvervan gend chef van de reinigingsdienst R. Steenaert overhandigde hem de sleutel, waarmee de voordeur geopend kon worden. Zijn dochtertje Klarina bood vervolgens een bos bloemen aan. Burgemeester drs. Th.J. Westerhout noemde het nieuwe gebouw in zijn toe spraak een bijzonder riante huisves ting. Een vergelijking met het voorma lige gebouw aan de Paardestraat was volgens hem eigenlijk niet te maken. Wethouder Smit ging in zijn toespraak met 'grote stappen' door de geschiede nis van de reinigingsdienst in Vlissin gen. Hij noemde 1641 als begin, toen een resolutie werd aangenomen ter bestrij ding van de onreinheid. In 1712 werd een boetestelsel ingevoerd van drie gulden bij de eerste en van zes gulden bij de tweede overtreding. Het ophalen van huisvuil was toen nog uitbesteed aan pachters, die het vuil verkochten aan voornamelijk Brabanders en Vla mingen In 1893 werd de overeenkomst met de pachters ontbonden en werd een commissie van advies voor de reiniging ingesteld. ..Vlissingen had toen 15.000 inwoners en beschikte overeen reiniggingsdienst van 11 man en 5 paarden. Een straatve ger verdiende toen zes gulden per week. Nu heeft Vlissingen bij een inwoneraan tal van 45.000 een reinigingsdienst van 45 man en 20 motorvoertuigen," aldus wethouder Smit. In 1927 werd de autogarage van de reinigingsdienst gevestigd aan de Paardestraat. Het gebouw heeft ruim 50 jaar dienst gedaan, hoewel in de loop der jaren veel is gerepareerd In 1955 werd een krediet aangevraagd voor uitbreiding van de huisvesting. Toen is ook al de suggestie gedaan om een nieuwe garage te bouwen. In 1966 werd het gebouw aan de Paardestraat uitge breid met de loods van de voormalige gasfabriek In 1973 bleek, dat het ge bouw De Brug van de voormalige so ciale werkplaats zou vrijkomen Men besloot dit gebouw te renoveren en met nieuwbouw uit te breiden, waarvoor in 1975 krediet werd gevraagd. „Met vallen en opstaan zijn wij nu ge komen aan een gebouw, dat de toets der kritiek kan doorstaan," zo besloot wet houder Smit. De heer P.J. Slavenburg van het gelijknamige bouwbedrijf uit Schiedam, die het werk heeft aange nomen. zei dat de renovatie van De Brug' in goede samenwerking was ver- NCVB Zierikzee kwam bijeen ZIERIKZEE - De afdeling Zierikzee van de NCVB hield een bijeenkomst in het hervormd verenigingsgebouw te Zierikzee De presidente, mevrouw C van Opij- nen- Brouwer las een bijbelfragment voor en hield daarover een korte medi tatie Ds J. A. G. Delhaas uit Scharen- dijke sprak over 'Het gebruik van de bijbel in het gezin' waarna een discussie volgde. De dames P Sies- van Loo. H. M. de Vlieger- van Huisstede en G C Weekhout- Zulderverld werden in het bestuur gekozen waarna ds Delhaas de bijeenkomst sloot met een dankgebed. De volgende bijeenkomst, wordt ge houden op 21 februari. Ledenvergadering ZLM afdeling Tholen en Sint- Philipsland SINT-ANNALAND - Donderdag 8 fe- bruari houdt de afdeling Tholen en Sint-Phiiipsland van de ZLM een al gemene ledenvergadering in het dorpshuis te Sint- Annaland. De heer A. J. G. Doeleman. algemeen voorzitter van de ZLM, houdt een inlei ding over 'Het Zuidwesten en de ac tuele land- en tuinbouwproblematiek' Tevens komt een aantal huishoudelijke zaken aan de orde waaronder de begro ting 1979 en het jaarverslag 1978, De vergadering begint 19.30 uur. lopen. De uitbreiding kon in korte tijd worden gerealiseerd door gebruik te maken van systeembouw In de aan bouw zijn de werkplaats en garages ge vestigd. De directeur gemeentewerken ing. W. A. van Bochove vertelde, dat in de pe riode 1975-1979 de bevolking van Vlis singen is toegenomen met drie procent, maar dat het aanbod van huisvuil in deze tijd is toegenomen met. tien pro cent „Het ophalen van huisvuil is zware li chamelijke arbeid. Dat baart ons wel eens zorgen voor de oudere werkne mer." aldus de heer Van Bochove. Hij deelde verder mee. dat juist die middag de tweede electrowagen voor de vee- gdïenst was binnengekomen. Wethou der Smit kreeg voorts nog vuilnisem mer aangeboden met planten. Na de bijeenkomst in de kantine van het, ge bouw werd een rondleiding gemaakt Klanna Steenaert biedt wethouder Smit rechtsbloemen aan HUUR STA AI IN O EEN VERHOUDING TOT OUTILLAGE VAN GEBOUWEN" VEERE - De tarieven voor het gebruik van de verenigingsgebouwen in Se- rooskerke en Gapinge worden, als de gemeenteraad van Veere akkoord gaat met een voorstel van b en w. met 3.5 procentverhoogd. Het dagelijks be stuur van de gemeente Veere acht die verhoging wenselijk, omdat de expoi- tatiekosten met een overeenkomstig percentage zijn gestegen. De huurprij zen van de verenigingsgebouwen in Veere en Vrouwenpolder moeten," is het college van b en w van mening, ge heel w orden herzien. „De huur die nu wordt bedongen staat in geen enkele verhouding meer tot de outillage van deze gebouwen" stellen b en w in hun voorstel. Het college acht dan ook een verhoging van het tarief voor niet-in- woners van 1.5 maal het 'normale' ta rief verantw oord. ..De inwoners van de gemeente Veere die gebruik maken van de faciliteiten dragen al door mid del van de gemeentelijke belastingen in de kosten bij", aldus b en w. De huurprijzen van de verenigingsge bouwen in Veere en Vrouwenpolder moeten met name worden aangepast, omdat deze gebouwen recentelijk zijn verbouwd. B en w merken in hun voor stel. waarin nieuwe tariefschaien aan de hand worden gedaan, op dat het geenszms de bedoeling is dat een kos tendekkende exploitatie wordt bereikt. „Dit achten wij ongewenst, omdat daardoor verschillende verenigingen in financiële moeilijkheden zouden wor den gebrachtaldus b en w. De ge meenteraad zal zich in de raadsverga dering van woensdag 24 januari over het voorstel uitspreken De vergade ring begint om 19 30 uur. Ander punt op de agenda is het voorstel van b en w 24 bejaardenwoningen in de gemeente Veere, die thans worden be heerd door de Stichting Bejaarden- huisvesting Walcheren, over te dragen aan de Woonstichting Walcheren De Stichting deed b en w een verzoek, waarin op deze overdracht werd aange drongen Voorts stellen b en w de raad voor. een schadeloosstelling toe te ken nen aan het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds voor een bedrag van 211.75 Dat zijn de kosten die werden gemaakt bij het openbreken van een spouwmuur van een door het pen sioenfonds beheerde woning te Veere. Het openhakken was noodzakelijk in verband met een in te stellen onderzoek naar vochtover vochtoverlast in wo ningen van het pensioenfonds. Omdat het onderzoek uitwees dat de spouw in de desbetreffende woning geen gebre ken vertoonde, deed het pensioenfonds een verzoek de schade te vergoeden. B en w. achten dat verzoek gerechtvaari- digd In de raadsvergadering van woensdag komt tenslotte aan de orde of het be roep van de heer J. Griep uit Middel burg tegen verhoging van de erfpacht voor het terrein Breezand 28 te Vrouwenpolder al dan met ontvanke lijk moet worden verklaard. B en w zijn van mening dat voor het beroep van de Middelburger niet voldoende steek houdende argumenten worden aange voerd. Gunstige resultaten met teelt nieuw In Kingston op het eiland Jamaica vindt momenteel een vergadering plaats van de Wereldraad'van kerken. En zoals we uit de verslagen hebben kunnen lezen zal de Wereldraad zich blijven stellen achter alle mogelijke be vrijdingsbewegingen die desnoods langs een weg van bloed en tranen een totale omkeer in een bepaald land zul len teweeg brengen. Dus het staat er b.v. voor Z. Afrika. Rhodesia, Namibiè en nog meer landen niet al te best voor als de Wereldraad haar zin krijgt. Wis ten we trouwens al. want de veel om streden gift aan het Patriottisch Front in Rhodesia zegt ons al genoeg. Maar terwijl de Wereldraad op Jamaica ver gadert breken er op genoemd eiland ernstige onlusten uit waarbij zelfs do den vallen. En de mensen van de We reldraad worden lastig gevallen. Ze kunnen af en toe niet vergaderen want er is geen stroom. Oorzaak van dit alles: Jamaica zucht onder een marxistisch bewind dat het land op de rand van de afgrond heeft gebracht. President Manley is er mede schuldig aan dat de prijzen enorm zijn gestegen. Dat nemen velen niet meer. Er komt een zoge naamde Bevrijdingsbeweging en deze gaat aktie voeren in een tijd dat de We reldraad vergadert op hun eiland. Deze Wereldraadmensen worden dus wel met hun neus op de nuchtere feiten ge drukt en kunnen nu heel gemakkelijk kiezen. Ze steunen immers overal Be vrijdingsbewegingen. behalve op Jamaica. Want toen men vergaderde na die ernstige rellen en de vergadering met gebed moest geopend worden bad men voor het bestaande marxistische bewind Is dit nu meten met twee ma ten of met? Laat men zich van de zijde der Wereldraad nu niet vreselijk in de kaart kijken? Wie het anders beziet moet wel stekeblind zijn. En toch de Wereldraad maar blijven steunen, beste mensen! Elk welden kend mens kan er geen goed woord voor over hebben. L. Janse, 's-Gravenpolder. Beïnvloeding Met verwondering lazen wy in de PZC van 12 januari uw artikel over de We reldwinkel Hierin wordt in niet mis te verstane termen gesuggereerd dat de inhoud van Z.O.Z. (Zeldenrust over Zeldenrust. de naam van onze schoolkrant) beïnvloed, ja zelfs bepaald wordt door "de direc tie" (Wat i3 directie? Rector, Staf. of Be stuur?). Blijkbaar is de situatie bij het Zeldenrustcollege bij de Wereldwinke liers niet voldoende bekend. De redac tie wordt namelijk volledig de vrije hand gegeven, ook wat betreft de in houd Het is dus onjuist te veronder stellen dat de inhoud van Z.O.Z wordt beïnvloed door de directie, diens poli tieke overtuiging, of de politieke over tuiging van de redactie, voor zover aanwezig. De enige criteria bij het besluiten van het wel of niet plaatsen van een inge zonden stuk in de krant zijn: is het voor de leerlingen interessant? Wordt er niemand nodeloos gekwetst^ Is de kwaliteit vol doende of staat er in dit nummer al een vergelijkbaar ar tikel? Verder wordt er soms door on vermijdelijke technische omstan digheden een stuk met geplaatst. Als de werkgroepsleden dus slechte er varingen met Z.O.Z. hebben kan dit de oorzaak zijn. Enkele regels verder wordt al een even tuele reden genoemd: „De enige dingen die de scholieren anno 1978 interesseert zijn muziek, tv. feesties en het feit of een bepaalde leraar streng is of niet". Een schoolkrant is een communica tiemiddel. Dit communicatieeffect kan echter teniet worden gedaan door een veelheid aan artikelen die de lezers niet interesseren, waardoor de krant in z'n geheel niet of oppervlakkig gelezen zal worden. Toch is dit in het verleden en ook nu nog geen aanleiding geweest om alle "ernstige" artikeltjes in de pruilebak te gooien. In veel nummers van Z.O.Z. is dan ook een dergelijk artikel te vinden (voorbeelden: De Wereldwinkel. Zee land helpt Rwanda. Wilgen knotten. Steltkluut, Broomchemie) en in het komende nummer zal zelfs een volledi ge pagma geweid worden aan Amnesty International (besluit tot plaatsing al geruime tijd geleden, door de redactie, genomen). Wij hopen hiermee het misverstand dat Z.O.Z van hogerhand gecensureerd wordt uit de weg geruimd te hebben. Jan van Es, Jan de Putter. Marc Remijn, Jan van de Sande, Barbara Jiskoot, Rïenk Jiskoot, Margrect Verbrugge, Eveline Dielen. Heieen Verhelst en Jaco Elve. redactie Z.O.Z., schoolkrant van het Zeldenrustcollege Terneuzen. UU.lt /«.l £iC(UC'UU<)U.UHCÏ appelras Karmijn Eenheid kerk GOES - De teelt van het appelras 'Karmijn de Sonneville' in Zeeland en vooral in hel westen en midden van Zuid-Beveland is in 1978 vrij gunstig verlopen. In het proefstation voor de fruitteelt in Wilhelminadorp, was de kilo-opbrengst van dit appelras meer dan 50.000 kilo per hectare. Vanaf 1970 werd deze nieuwe appel, waarvan de verwachtingen goed waren, door diverse fruittelers proefsgewijs aangeplant. De Karmijn heeft als eigenschap een dikwijls nogal ruwe schil Ook dit seizoen was die 'verru wing' er de oorzaak van dat een per centage van de appels als kroet ver kocht moest worden i de opbrengst is dan slechts 20 cent per kilo). Moedge vend voor de telers van de Karmijn is echter het feit dat de appels die aange plant zijn in jonge veldjes, met virusv rije boompjes, een veel gladdere schil vertonen. Vast staat nu echter al dat de Karmijn, door de hoge kilo-opbrengst, meer geld in het laadje van de telers brengt, dan bijvoorbeeld de Cox. De Cox-oogst was weliswaar goed. maar was in kilo's lager dan die van de Kar mijn. De Karmijn bracht in september 78 per kilo 52 en 28 (grote en kleine ma ten) cent op. In januari 79 was dat 83 en 67 cent per kilo. Als wij lezen in de PZC van 17 januari 1979, hoe bisschop Gysen de eenheid van zyn kerk probeert te bewaren, door de Paus tot ingrijpen te manen, door de kerkelijke wetten en orde te blijven handhaven en op te leggen, dan komt men wel tot de conclusie dat de wet, en kerkorde gesteld worden, boven het geen Jezus ons eens heeft geleerd, na melijk dat de liefde de vervulling van de wet is. Dat evangelie is juist hetgeen alle ker ken. geloofsgemeenschappen, en alle partijen nodig hebben om nuttig en op bouwend met elkander samen te wer ken ten nutte van de mensheid, zo is het gebed uw koningkrijk kome van enige waarde, als dit in de praktijk wordt ge bracht. Dat is niet volgens de kerk van bis schop Gijsen, doch volgens de kerk van Jezus alleen. Niet de Paus moet ingrijpen om de kerk te behouden, doch de liefde van Jezus- Christus is alleen ingrijpend om erger te kunnen voorkomen. Zo heeft bisschop Ernst, het volgens mij. het juiste inzicht om samen één te zijn he meeste juist weergegeven A. Blankenburgh, Citadel 7, Nieuwdorp. De verslaggeving In de courant van 17 januari J.l. ipag. 5) over de vergadering van de afdeling Kortgene van de ZLM was bijzonder verwarrend. De letterlij ke tekst was als volgt: Enkele weken geleden hebben we de v9orzitter van het landbouwschap kunnen beluiste ren in Middelburg. Deze spreker kwam bij mij persoonlijk over als een gemak kelijk en veel pratende, nietszeggende man. Joris Schouten komt natuurlijk erg populair over Maar of hij nu werke lijk voorop staat om de landbouw belangen te verdedigen, betwijfel ik. Het is erg gemakkelyk om vanaf hier commentaar te geven. Maar toch heb ik de indruk dat bijvoorbeeld Wim Kok veel harder z'n best doet voor z'n leden Wat ik hiermee bedoeld heb? Ik zie per soonlijk Joris Schoute meer als een adjudant van de huidige minister van landbouw, alsdan een voorvechter voor de landbouw in het algemeen. Als de vakbonden op dezelfde manier hadden gewerkt voor hun leden als bijvoor beeld het landbouwschap, hadden ze vermoedelijk nu nog op het loonpeil ge zeten van 5 a 10 jaar terug. Onze land bouw heeft ook voormannen nodig die de problemen vakbondsmatig aanpak ken. Niet eeuwig vergaderend en nota's opstellend. Men spreekt teveel over het misschien haalbare. Men behoort te vechten voor hetgeen nodig Is De Ne derlandse economie is gediend met een welvarende landbouw. Niet met inge teerde en verpauperde bedrijven. Men moet goed bedenken dat de aardgas bel straks op is. Niemand kan daar iets aan doen Maar een landbouw die een zo gunstig effect op de betalingsbalans heeft, zullen we kunnen behouden in dien we zorgen dat de boeren die de be drijven runnen ook een redelijk inko men hebben. F. P. Maas, voorzitter afd. Kortgene v.d. ZLM, Prinsendijk 15, Kortgene. Stoep vegen (IV) in de PZC van 12 januari las ik een stukje van J. C van Splunder uit Vlis singen over stoepen vegen. Het is zoals hij schrijft, treurig gesteld met het be strijden van de gladheid. Wij als bewo ners van de bejaardenwoningen, heb ben een reuze concierge, die onmiddel lijk alles choon en vrij van sneeuw maakt. Maar hij kan niet alles doen. Degenedie nog goed ter been is wil of moet ook wel eens naar de post. of een boodschap halen Maar dan moet je over het trottoir, dat maar half of hele maal met schoon gemaakt is. De ge meentewerkman zorgt zoveel mogelijk dat de weg schoon is Daar kun je over lopen. Maar als er een auto komt. moet je het trottoir op. Dan zou het kunnen gebeuren wat de heer van Splunder schrijft., namelijk, dat je in het zieken huis terecht komt met gebroken armen of benen. Dus maakt a.u.b. het trottoir voor uw huis schoon. F. de Kok-Baljé, Prinses Margrietstraat 21, Nieuwdorp. MAC 'De Zeeuwen' VLISSINGEN De derde mini- kaartleesrit van MAC 'De Zeeuwen' uit Vlissingen, die dinsdag 23 januari ge houden zou worden, gaat wegens de slechte weersomstandigheden niet door. Uienveilingen Sint-Annaland SINT-ANNALAND- Wegens het stfigen van de uienprijzen door de strenge vorst zal bij voldoende aanvoer twee keer per week een uienveillng worden gehouden te Sint-Anna land De veilingen worden dan gehouden op dinsdag en donderdag Veilingbrrichten veiling Terneuzen op 19-1- 1979. Per stuk sla 16; seldery 38-41; peterselie 31; bintjes 18-21; breekpen 35. rode kool 42-47; prei 60-110; schorseneren 50-52; witte kool 33- 47; witlof All 2,30-2.70. Bil 2.10; afw. 1.110- 1.80. Aardappeltermijnmarkt, 19 januari 1979. Bintje 40 mm opwaarts: april slot 23.90. laten 24.00. bieden 23.00, stemming kalm. geen da gomzet. weekomzel 105. positie 5.66 Bintje 50 april slot 25.90. laten 26.00. bieden 25.90. stemming prijshoudend, omzet 40 te weten. 4 maal 25 90. 2 maal 25 70. 18 maal 25.80,16 maai 25.90, positie min 6 is geworden 24.37. weekomzel 204. Mei: slot 26 50. laten 26.50, bieden 26.00. stemming prijshoudend, omzet 2 maal 26.50. positie plus 2 is geworden 332. weekomzet 14 Prijsberfcht van 19 januari 1979. Coöperatieve groente- en fruitveiling 'Zuid- Holland-Zuid' W.A. te Barcndr&M. Aardappelen: bintjes 15-23. eigenheimer 28- 35; furore 10-20; irene 12-24; andijvie A 2.87- 3.32; B 1.30-2.89; bleekselderij 32-37. boeren kool 1 01-2 51; knolsederlj sL 8: 58-65; 10. 42- 51.12. 38-58.15.20-50.20. 13-22.25.4-14. kUo's 8-32; koolrapen36-Sl: gele kool 17-86; rode kool 8,5-64. witte kool 18-55; kroten 12-29. pe terselie 29-70; rabarber cxp. 1.80-3,30, bin nen). 1 00-1 50: seldery 33-103; glassla vanaf maat 11/12 14-35. 35-40.41-44.45-53, 54-63,63- 68; stoofsla 58-68; spruiten AH 3,60-5.20. daf- wtjlend 1.20-1,90. AI 5,40-5,80, Bil 2.00-2,50. DU 5,60-6,40, DIV 2,40-2.80. DIII 3.06-5.20. ui en bonken 14-43. grof 7-29. middel 5-18, drie ling 5-12, geschoond 27-78; winterpeen grof 10-43. middel 8-30. fljn 6-12; witlof AI tn dozen Am 1.50-2.20 Al 2.50-2,80. AH 1.70-2.80. BH 1,60-2.20. Bm 1.50-2.00. Dm 1.20-1.90. Dn 1.70-2.40. afwijkend 1.00-2.00. stek 40-1.50; veldsla 8.30-9.00. Tuinbouwveiling Walcheren Middelburg: Vrijdag 19 januari, aardappelen gr bintje 24- 27. koopm. blauwe 20-22, appelen golden de- cllclous II 75/85 58-62. 70/80 39-57. 65/70 29. 55/65 23.60/65 23. goudreinette rood II75/85 43-57. 65/75 38-48. 69/65 36: peren st remv I 70/80 103.60/70 95-101II45/60 52-56. doyenne d cornice n 75/85 115. 65 75 86-102. 55,65 41- 48.50 65 34. conference 16575101,55 60 29-35; andijvie al 57-80; rode kool 34-44, bi 19-24 bil 8-12; savooye kool 60-88. boerenkool 53-112. witte kool 28-48. prei 210-302. prei afw 114- 189; uien 12-38; breekpeen 24-40; kroten 26- 36; "knolselderij kilo 53-54; seldery bos 71-76; seldery klip 386; glassla H 16/17 52-55.15/16 48.11/13 18-21; witlof aH 249-284, bU 210-275, afw. 155-194. stek 109-144; spruiten an 2U- 270, bn 174-106. dll 81-263

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 41