PZC Gijsen is te somber over situatie katholieke kerk KLM vliegt eind dit jaar op China VAN AGT: NEDERLAND MOET BELOFTE AAN VN NAKOMEN VVDM begint kort geding tegen staat het weer Kans op ij zei MGR BLUYSSEN: GEEN INGRIJPEN VAN PA US VAN DER KLAA UW IN PEKING Van Lent: niet weglopen voor keuze dienstplichtigenleger Handschrift prima middel opsporing ZATERDAG 20 JANUARI 1979 DOOIFRONTJE IS MAAR ZWAK Van onze weerkundige medewerker Ons land ligt dit weekeinde weer eens in het grensgebied van lichte dooi en lich te vorst. Een depressie bij West-Frank rijk stuurt eenzwakfront naar ons land dat echter weinig neerslag geeft. Aan de noordzijde van dat frontje staat een krachtige, koude oostenwind die van Duitsland voortdurend vorstlucht aanvoert. Achter het frontje bevindt zich wat minder koude lucht waarin lichte dooi wordt waargenomen. De vraag is hoe ver dit dooifrontje in het weekeinde naar het noorden zal trek ken. Het wordt in die beweging, boven ons land. wat afgeremd door een hoge- denkcentrum dat zich boven Scan dinavië bevindt. Een ander hogedrukgebied vertoont de neiging van Groenland ook in de rich ting van Scandinavië te trekken. In middels stroomt wat koudere lucht met opklaringen via Polen in de richting van Duitsland. Bij Berlijn wordt in de komende nachten weer strenge vorst verwacht. Deze situatie zal tot begin volgende week aanhouden. Waar schijnlijk dat de dooi in het noorden en oosten van ons land van geen betekenis zal zijn daar de koude lucht zich als stroop gedraagt en zich bpven de sneeuwlaag niet snel laat verdrijven. Van het zuiden uit toenemende oewol- king met kans op ijzel. Krachtige tot harde zuidoostelijke wind. Middag- temperaturen om het vriespunt. Vooruitzichten voor zondag en maan dag: Van het zuidwesten uit lichte dooi met kans op neerslag en ijzel. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot-3; min. temp. om streeks -3 graden; max. temp.: om streeks 1 graad; kans op een droge pe- node van minstens 12 uur; 80 procent; kans op een geheel droog etmaal" 50 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 4; mm temp. om streeks 0 graden; max temp." om streeks 2 graden: kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. deltagebied Ons land blijft voorlopig nog in koude lucht. De aanval op de vorst is gisteren niet geslaagd. De warme lucht komt niet verder dan Parijs. Een hogedruk gebied boven Scandinavië beheerst nu feer volledig de weerssituatie. Als het 's nachts helder is. en dat is zeer goed mogelijk, zal de temperatuur dalen tot min s graden. De gure oostenwind neemt geleidelijk in kracht af ZON EN MAAN 21 januari Zon op Maan op 22 januari Zon op Maan op 08.35 02.01 onder 17.08 onder 12.23 Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F de Pagter Hoofdredactie: M P. Dieleman en C. van der Maas BUREAUS Vlissingen: Walstraat 56-60. tel (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, Iel (01180) 27651. Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: N.euwstraal 22. tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraai 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. s Zaterdags (01184) 15144 van 9 00- 11.30 uur Redactie (011841 14796 Voor klachten bezorging op zater dag de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur Expeditie- (01184) 63533 Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 43.00; franco per post 50.00; per maand 14.55; losse nummers 0.60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek nr.: 3754316. t.n.v. PZC ab rek Middelburg. Advertentietarieven: 93 cent per mm; minimumprijs per advertentie 13,95; ingezonden mededelingen 2' ix tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3.50 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuw se Courant, Middelburg. Deze kleine Chinese transporteur gaat jammerlijk 'af als een gieter' met zijn bescheiden trans portmiddelen die zo'n schril contrast vormen met de juist passerende hypermoderne truck. Van Agt: jammer dat Gijsen nu heeft gesproken DEN HAAG - „Ik dacht dat de tijd voorbij was dat geestelijke leiders zich zo duidelijk bemoeiden met de vragen van de politiek". Zo reageerde minister-president mr. A. van Agt vrijdagavond op de uit spraak van de Roermondse bis schop Gijsen eerder deze week dat abortus een kabinetscrisis waard is. „Ik vind het jammeridat bisschop Gijsen gesproken heeft op een moment waarop het wetsontwerp van het kabinet en ook de toelich ting daarop nog niet bekend is. Wij zijn nog bezig met een zorgvuldige bestudering van het advies van de Raad van State over ons wets voorstel. Dat duurt nog hooguit enkele weken. Dan zal het wets ontwerp worden ingediend". Volgens Van Agt zal het ontwerp een zekere bijstelling ondergaan naar aanleiding van het advies van de Raad van State. „Maar een heel ander wetsontwerp dan we om advies hebben ingediend bij die Raad zal er niet komen. Daar geeft het advies geen aanleiding voor". de Nederlandse bisschoppen voor de moeilijke opgave staan gezamenlijk een weg te zoeken en gezamenlijk een lijn te wijzen in het geheel van visies. Overigens is hij zeer verontrust over de verdeeldheid binnen het bisschoppelijk college. Die verdeeldheid meent hij. is te wijten aan het verschil in beoorde ling van de situatie, verschil in visie op de kerk en omgang met gelovigen. Bluyssen kantte zich tegen polarisatie in dit opzicht. Paus Bluvssen is ervan overtuigd dal paus Johannes Paulus II zich graag op de hoogte zal willen stellen van de situa tie in ons land. maar de bisschop ge looft niet direct in een eventueel in grijpen van de kerkvorst. „Het is duidelijk dat mijn collega in Roermond de situatie te somber in schat. hoewel ook ik grote moeilijkhe den. negatieve zaken en verkeerde ontwikkelingen zie". De bisschop van Haarlem, mgr. Zwart kruis. heeft vrijdag een brief gestuurd aan de pastores en geloofgemeen schappen in zijn bisdom, waarin hjj zijn onverminderd geloof en vertrouwen tot uiting brengt in priesters en leken die met hem samenwerken. Jn een andere toelichting verklaarde mgr Zwartkruis dathij niet gelooft in een ingrijpen inde katholieke kerk door de paus. De paus wil zich alleen maar goed laten informe ren. aldus de bisschop van Haarlem, die daaraan toevoegde dat kardinaal Wil- lebrands en de andere bisschoppen er net zo over denken Van onze speciale verslaggever) Minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw en zijn Chinese ambt genoot Hwang Hwa. waarschuwde hij zoals verwacht op nieuw de Europese landen tegen een Russische omsingeling vanuit het Midden-Oosten en Afrika. Die zou vol gens hem net zo kunnen verlopen als de Russische omsingeling van China, on der andere door de recente Vietnamese inmenging in Cambodja. HILVERSUM - Bisschop Bluysen van Den Bosch vindt dat zijn Roermondse collega Gijsen de situatie in de Nederlandse kerkprovincie te somber afschildert. Mgr. Bluysen zei dit vrijdagavond in een televisieuitzending. Bisschop Bluyssen meent dat de verdeeldheid onder de Nederlandse bisschoppen voor veel mensen aanleiding is uit de rooms-katholieke kerk te treden. Mensen worden afgeschrikt als zij zien dat ook de bisschoppen verschillende accenten leggen en diverse methodes gebruiken. Mensenwerk Ook over de oecumene heeft de bis schop geheel andere denkbeelden dan mgr. Gijsen. Bluyssen verstaat onder oecumene niet een terugkeren naar de rooms-katholieke kerk, maar een sa men zoeken, een samen onderweg zijn naar Jezus Christus. De kerken zijn in de loop der eeuwen uiteen gegroeid, nu zijn ze weer naar elkaar op weg. Wij proberen dat samen te doen. aldus mgr. Bluyssen. Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG- Het is ondenkbaar dat de regering nu nee zou zeggen op het ver zoek van de VN om soldaten voor de Libanon beschikbaar te stellen. Dat zou in strijd zijn met onze beloften aan de VN en met al onze dierbare verhalen over de betekenis van deze vredestaak van de Verenigde Naties. Dat zei mi- nister-president Van Agt vrijdag avond na het wekelijkse kabinets beraad. Van Agt noemde de uitzending van Ne derlandse troepen de „proef op de som", en het gestand doen van een be lofte die Nederland vijftien jaar geleden al heeft gedaan Gisteren kwam bij de regering in Den Haag het officiële ver zoek van de VN binnen om troepen be schikbaar te stellen. Secretaris-gene raal Waldhenn van de volkerenorgani satie heeft volgens Van Agt opnieuw Ia- ten blijken hoezeer hij de Nederlandse bijdrage op prijs steil De premier noemde Zuid-I.ibanon een „niet ongevaarlijk gebied". Maar hij was verheugd over het feit dat de reac tie van de publieke opinie en ook van het parlement overwegend positief is. Van Agt zei dat al veel internationale contacten zijn gelegd met landen die reeds troepen in de I.ibanon hebben. Volgens staatssecretaris Van Lent is de voorlichting over het hele gebeuren, ook aan het parlement, tot. nu toe wat magertjes geweest. Oorzaak daarvan is dat de regering weinig tijd had Tussen het tijdstip van de beslissing en dat van uitzending <1 maart) moet zoveel georganiseerd worden, dat wachten niet mogelijk was. Van Lent gaf toe dat niet alleen vrij willigers zullen gaan. Een belangrijk deel van dc soldaten wordt aangewe zen. Het is niet zinvol om her en der vrijwilligers vandaan te halen, omdat wij een goed op elkaar ingespeelde eenheid moeten uitzenden, aldus Van Lent. Dat is ook in het belang van de mensen die wij uitzenden. Bovendien hebben we bewust gekozen voor een dienstplichtigenleger en nu moeten we niet voor die keuze weglopen. De staatssecretaris zei dat het gros van de militairen reageert in de trant van „Wc zitten er niet, op te wachten, maar als het moet gaan wc". Hij zei die reac tie gezien de omstandigheden positief te willen waarderen I it ges lol en Van Ix-nt achtte het vrijwel uitgeslo ten dat soldaten van de betrokken on derdelen nu nog met succes een beroep zullen doen op de Wel gewetensbezwa ren militaire dienst, zoals enkelen hebben aangekondigd. Hoewel de wet die mogelijkheid wel openlaat, is het natuurlijk wel zo dat deze soldaten de afgelopen tijd allemaal een opleiding hebben gekregen waaruit duidelijk was op welke wijze zij eventueel zou den moeten optreden, zo zei Van I,ent. Dit station lijkt me voor hen gepas seerd. Hij sprak met kracht de beweringen te gen dat de leiding van de VN-vredes- macht in de Libanon ide Ghanese gene- raal-majoor Ershkine) onvoldoende zou zijn cn dat de Franse VN-troepen zich daarom terugtrekken, Die geruchten verwijs ik naar het land der fabeltjes, zei hij. In het begin zijn er misschien wat problemen geweestmaar die zijn voor bij. aldus Van Lent. Vrijdagmiddag is een deel van de solda ten van bij VN-uitzending betrokken eenheden voor het eerst in Assen samen geweest. Zij kregen daar uitgebreid voorlichting over wat hen te wachten slaat en over de politieke situatie In Li banon Maandag zullen al deze militai ren in Zuidlaren worden geconsigneerd. De soldaten uit Zuidlaren die niet mee gaan naar Libanon, verhuizen tijdelijk naar Assen Ook de geneeskundige eenheid die wel naar Libanon gaat. blijft voorlopig nog in Assen Het is nog onduidelijk hoeveel de Liba- non-operalie Nederland gaat kosten. Hoewel de VN de kosten voor transport en legering voor zijn rekening neemt, zijn er voor Nederland ook extra kos ten. zoals de salaristoeslagen van 4 tot 14 dollar per dag en de inhouding voor huisvesting en voeding van dienstplichtigen «circa 200 gulden per maand) die nu voor rijksrekening zal komen PvdA-fractieleider Den L'yl heeft vrij dagavond gezegd dat het kabinets besluit nooit zonder reëel vooroverleg met de Tweede Kamer genomen had mogen worden. Hij noemde dit een voorbeeld van de wijze waarop dit ka binet met voldongen feiten werkt. ving. de sacramenten tc weigeren. Bluyssen zegt erop te vertrouwen dat katholieke politici de zaak weloverwo gen en nauwgezet zullen behandelen De bisschop vindt dat het aan de politi ci is om uit te maken of het ongeboren leven door middel van strafwetgeving beter kan worden beschermd. Evenmin is Bluyssen bereid homofielen de com munie te weigeren Wel bepleit hij net als Gijsen een pastoraal gesprek. Het is erg belangrijk, in persoonlijke contac ten met homofiele mensen over hun problemen te praten, aldus de bis schop. die voorstander blijkt van de gulden middenweg Drs. Bluyssen Volgens hem is de kerk naast Gods werk ook mensenwerk. Iedere kerk maakt fouten, zei hijHij verklaarde dat buitenlandse zaken Van der Klaauw ondertekent vandaag in China een luchtvaartover eenkomst tussen beide landen, die de KLM in staat zal stellen eind dit jaar of begin volgend jaar tweemaal in de week van Amsterdam naar Peking te gaan vliegen. Daarbij zijn twee tussenlandingen toe gestaan enerzijds in ZuidwesUEuropa «Wenen of Athene) of hetNabije-Oosten i Beiroet of Cairo), anderzijds aan de Perzische Golf of op het Indische sub continent. Ook mag de Nederlandse maatschappij doorvliegen naar Japan, terwijl de Chinezen in omgekeerde rich ting mogen doorvliegen naar Amerika Vermoedelijk begin 1980 zal de Chine se luchtvaartmaatschappij CAAC op Amsterdam gaan vliegen. Minister Van der Klaauw beklem toonde dat oktober 1979 moet worden gezien als het optimale aanvangstijd- stip voor het openen van de luchtlijn. De Chinese autoriteiten hebben te kennen gegeven dat de luchthaven van Peking tegen die tijd geschikt zal zijn gemaakt voor het ontvangen van zo genaamde wide-hody-toestellen. Het openingstijdstip hangt ook af van het vervoersaanbod. Deze zaken zullen door de KI.M, in samenwerking met de rijksluchtvaartdienst, moeten worden geregeld. Naastde KLM is er ook een groot aantal andere bedrijven die de minister heb ben gevraagd hun belangstelling voor samenwerking met de Volksrepubliek tot uiting te brengen. Daarbij is voor het eerst en tevens sprake van zoge naamde joint ventures, waarbij de Ne derlanders voor 49 procent aan know how zouden leveren en de Chinezen voor 51 procent grondstoffen en ar beidskrachten. Het belangrijkst blijven echter nog steeds de havenbouwprojecten, waar bij men het nog steeds eens moet wor den over de financiering- Daarvoor moet namelijk twee miijard gulden worden geleend, maar wat betreft rente en aflossing liggen vraag en aanbod nog 120 miljoen uit elkaar (bijvoorbeeld doordat de een notering in dollars be treft en de ander in guldens). Ook bij het verdere bezoek nemen deze plannen een cruciale plaats in. Op weg naar Hang-Chou en Sjanghai zal de minister wellicht zondag of maandag over de plaatsen vliegen waar de be doelde werkzaamheden zouden moe ten worden uitgevoerd. Ambtgenoot Hoeang Hoea benadrukte overigens zijn bewondering voor de Nederlandse dijkenbouwers door aan het officiële diner te verklaren dat het enige men senwerk dat satellieten vanuit de ruimte op aarde waarnemen, bestaat uit de Chinese muur en de grote Neder landse waterwerken. In het meer poli tieke gedeelte van zijn toespraak UTRECHT (ANP' - Handschrift blijkt een uitstekend opsporingsmiddel voor de politie, vergelijkbaar met bijvoor beeld vingerafdrukken. De Haagse ge meentepolitie beschikt momenteel al over een verzameling van meer dan 30.000 schrijfproeven. Dit blijkt zeer waardevol materiaal, met name in het vooronderzoek naar misdrijven Dit schrijft mevrouw L. N Kroon, schriftkundige bij de gemeentepolitie van Den Haag. in het Algemeen Poli tieblad. Volgens haar wordt er van het schrj/t als opsporingsmiddel nog veel te weinig gebruik gemaakt. Iedere verdachte die door de Haagse politie wordt gefotografeerd en van wie vingerafdrukken worden genomen, moet ook een schrijfproef afleggen Er zijn in ons land acht schriftexperts m dienst tan de politie. Twee werken er in dienst van de Haagse politie Bluyssen zette zich af tegen mgr. Gij sen, die deze week in een weekbladin terview zei homofielen niet als vol waardige leden van de kerk te be schouwen. abortus als onaanvaardbaar afwees en oecumene omschreef als te rugkeer tot de ene rooms-katholieke kerk. In tegenstelling tot zijn ambtgenoot uit Roermond is de bisschop van 's-Herto- genbosch niet bereid een CDA-lid dat zich inzet voor een vrije abortuswetge- UTRECHT (ANP) - De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) gaat een kort geding aanspannen tegen de staat der Nederlanden. De soldaten- vakbond is het niet eens met het besluit van de Nederlandse regering om in verband van de Verenigde Naties een troepenmacht ter beschikking te stellen aan de vredesmacht in het zuiden van Libanon. Dit heeft een VVDM-woordvocr- der vrijdag bekendgemaakt. De WDM acht voor het voeren van het kort geding voldoende rechtsgrond aan wezig om de bevoegdheden van de regering in twijfel te trekken, wanneer zij dienstplichtigen tegen hun zin wil uitzenden. Het Israël Comité Nederland w il dat de regering het besluit intrekt een bataljon Nederlandse militairen naar Zuid-Libanon te sturen. Een verzoek hiertoe heef! het comité gedaan in een brief aan de ministers Van der Klaauw van buitenland se zaken en De Ruiter van justitie. De organisatie vindt de Nederlandse troepenzending in strijd met de traditionele vriendschap tussen Nederland en Israël, aangezien het VN-commando in het Midden-Oosten-conflict "stelselmatig' partij kiest tegen Israël. De Nederlandse militairen die in VN-verband worden uitgezonden naar Liba non, moeten mede worden uitgezet voor, het voorkomen en afslaan van aanval len van de zijde van het Israëlische leger en de rechtse christelijke milities in Libanon. De Nederlandse regering moet daartoe haar politieke bereidheid uit spreken. Dit zegt het Nederlands Palestina Comité in een persverklaring. De afdeling Venlo en Venray van de Nederlandse vereniging tot integratie van homosexualiteit COC gaat 14 april in Roermond een protestdemonstratie houden tegen de bisschoppen Gijsen en Simonis. De uitlatingen van bis schop Gijsen over homofilie, in het weekblad 'Elseviers Magazine', zijn er de aanleiding voor. Volgens de COC-afdelmg zijn de opvat tingen van Gijsen achterhaald en mid deleeuws en bestaat zijn zorg voor ho mofielen alleen maar uit geboden, ver boden en excommunicatie Voor het geluk en welzijn van deze groep mensen ls de bisschop totaal niet gevoelig, meent de afdeling. Iedereen moet zijn leven kunnen leven zoals hij dat wil. vindt de afdeling Een groep van 25 studenten in de be drijfskunde van de technische hoge school Tioenthe gaat vermoedelijk m september of oktober van dit jaar voor een drieweekse studiereis naar de Volksrepubliek China. Het initiatiej voor deze trip gaat uit van de stu dievereniging Stress, zo meldt het blad Tht Nieuws. Onderofficieren van het 43ste en 44ste infanteriepantscrbataljon luisteren in de zaal Brammert van de Johan Willem Friso Kazerne naar een politieke uiteenzetting door ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken over de situatie in Libanon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 3