SAUNA FIT MET EIGEN ZAAIEN EN KWEKEN PLANTEN: EEN FASCINERENDE BEZIGHEID Geatrans alarmeert bij inbraak via de telefoon Sanitair voor gehandicapten BLIKGROENTE EN VITAMINE PZC/ zaterdagkrant 25 Klimmen Ramen Gordijnstof Zelf bouwen met pakket is een stuk goedkoper E en trap of een ladder is een veiliger „klimwerktuig" dan een kruk of een kist... Wanneer die trap of ladder al thans in goede conditie is. Maak er een gewoonte van om ze regelmatig op hun veiligheid te controleren. Het uitzetkoord of het uitzetschamier van een hnishondtrap moet aan beide zijden stevig bevestigd zijn en geen tekenen van slijtage te zien geven. Vooral bij een houten trap is het zaak af en toe de bevestiging van de treden in de trapbomen te checken. Let ook op scheuren in de treden. Een trap die met scharnieren is uitgerust, gaat op die plaats vaak kapot Controleer de schroeven waarmee de scharnieren zjjn aangebracht en zet er zo nodig nieuwe schroeven in. Een ladder dient van anti-slipvoeten te zijn voorzien. Wanneer die. zoals bij de moderne aluminium ladder, scharnierend zijn bevestigd, houd dan het schamiermechanlsme soepel met wat olie, zodat de voeten in elke stand van de ladder volkomen vlak op de grond kunnen blijven staan. Gebruik bij werk op grote hoogte (bij het schilderen van de ramen van de verdieping of werk aan de goot) een zogenaamde afstandhouder, die op een van de sporten van de ladder kan worden gehaakt. Een ladderbankje (een sta-platform) biedt niet alleen meer werkgemak. maar vooral ook extra veiligheid. En let er, wanneer u „op hoogte" werkt, altijd op dat trap of ladder stabiel is opgesteld. Sla zo nodig (en wanneer mogelijk) een stevige lat op de vloer, waar de ladder met zijn voeten tegen kan rusten, zonder risico van uitglij den. Van het warmteverlies in eenééns- gezinswoning gaat het grootste deel het huis nit via de (enkele) ramen. Ruwweg gaat hierdoor 37 procent van de warmte verloren, zegt Huis en Tuin, een uitgave van Selectieve Re clame Nederland in Amstelveen. Hoe men aan dit moeilijk te bepalen cijfer komt, wordt niet vermeld. De muren zouden bij een vrijstaand huis 35 pro cent van het verlies voor hun reke ning nemen, het dak 15 procent en de vloer nog eens 13 procent. Bij het toepassen van dubbel glas is het belangrijk dat de radiator min stens 20 centimeter van het dubbele glas alstaat. aldus het blad. Anders is de kans op „spontane" breuk vrij groot door de plaatselijke warmte op het glas. Kan de radiator niet verderaf worden geplaatst of verzinken in een convectorput, dan is het mogelijk de binnenste glaslaag te bestellen in ge hard glas. Die is ongeveer 30 procent duurder dan de normale glasprijs. Ook moet men ervoor oppassen de zonwering, in gesloten toestand, niet te dicht bij de dubbele ruit te hangen als buiten de zon schijnt. De warmte die tussen glas en zonwering optreedt, kan zo groot worden, dat het glas breekt of dat de dubbele ruit gaat lek ken. Zonwerend dubbel glas neemt ongeveer 40 procent van het licht weg. Bij somber weer moet men dan veel eerder kunstlicht gebruiken. anneer n plannen hebt voor een nieuwe wandbekleding kunt u na tuurlijk uit vele honderden soorten materiaal kiezen... Materialen die speciaal voor de wand zijn gefab riceerd. Er zijn echter nog andere mo gelijkheden. Met wat eigen fantasie (en bereidheid tot doe-het-zelf-werk) kimt u heel persoonlijke oplossingen voor een nieuwe wandafwerking creëren. Denk bijvoorbeeld eens aan gor dijnstof. Er bestaan heel fraaie des sins. in allerlei textielstoffen. Com binaties van gordijnen en een met de zelfde gordijnstof afgewerkte wand kunnen het erg leuk doen, evenals bij voorbeeld in een slaapkamer een wand en de bedsprei in eenzelfde dessin. U kunt gordijnstof natuurlijk niet zoals behang op de wand plakken. Daarvoor moet u andere oplossingen vinden. Het eenvoudigst is de stof ge woon aan een rail dicht tegen de wand te hangen. Wanneer u niet tegen wat werk opziet, is het ook mogelijk om plaatmateriaal (dun spaanplaat, gips- kartonplaat e.d.) met de stof te „be spannen": strak er omheen trekken, aan de achterkant met nietjes vastzet ten en dan de platen tegen de wand bevestigen. Enfin, er zijn talloze mogelijkheden- Een idee om eens over na te denken. Een goede woninginrichter kan u trouwens ook op diverse methoden at tenderen. Aan de ontwikkeling van sanitair voor gehandicapten, moeilijk ter been zijnde bejaarden, ene. wordt gelukkig de laatste tijd steeds meer aandacht besteed. Een bewijs daarvan vormt de speciale afdeling in het voor alle par ticuliere bezoekers open staande 'Sanitair Advies centrum' van een groothandelaar in sanitair, Van Kleef B.V. in Ouderkerk a,d. IJssel )lJsseldijk-W. 52). hef/t het publiek nauwelijks de mogelijkheid gehad om zich binnen het groothandelsgebeuren op sa nitair gebied te oriënteren. Het initiatief vn Van Kleef is een uiting van een veranderde instelling, die vooral ten goede komt aan degenen die speciale voorzieningen zoals voor invaliden nodig hebben. De foto toont een hoekje uit de opstelling van speciaal sanitair. Belang stellenden kunnen er vrijblijvend advies krijgen. ZATERDAG 20 JANUARI 1979 linkjes kbankjes in de sauna (denk aan de Wslc hoogte) moeten aan de regels jorden bevestigd. Hiervoor zorgen banksteuncn. Door de schrootjes ton worden deze later op de regels Wchroefd. Het verdient aanbeveling "«al waar een uitsparing of ophan- in een van de panelen gedacht is, to versteviging door middel van ex- to stijlen aan te brengen. Deze kun- to in een aantal gevallen met hun tofo kant in de lengterichting van topancel worden aangebracht. Dit is Itetiger als de oven moet worden toebracht. wis aan te raden naast de schroeven «^(bindingen te verstevigen met toe-componentenlijm. Natuurlijk *Wt het bouwen dan wel wat bewer- tofe. Als het raamwerk klaar is. is tijd voor de elektriciên om de plas- *PUp voor de bedrading aan te leg- to- °e schakelaars moeten buiten de tea worden geplaatst. Adviezen w het plaatsen van de oven in de ""da zijn vrijwel altijd te krijgen bij «leverancier. Het is erg belangrijk "fgoed nota van te nemen. whrootjes (die niet gelakt mogen '••den) kunnen nu aan de binnenkant de sauna worden aangebracht. beste is hiermee in een hoek te jgteen Als u netjes werkt, kunt u de teteerlatjes weglaten. dozijn van de deur wordt zó ge ëtst dat de buitenkant in één lijn tet met de spaanplaten van de ^bedekking. De deur moet naar tea opengaan. De binnenkant van -fl6ur betimmert u met schrootj es en in plaats van een slot monteert u een magneetsluiting. De buitenkant van de deur kan weer met spaanplaat worden afgewerkt. Vervolgens plaatst u een houten handgreep. Voor de uitneemb&re banken gebruikt u raamwerken waarop van onderen met schroeven de latjes (22 x 70 mm) worden beves tigd. Let erop dat deze latjes aan de bovenzijde vrij zijn van noesten en hars. De hoogte van het onderste bankje ten opzichte van de vloer moet 40 tot 45 cm zijn. Een volgend bankje oor een echte plantenliefhebber gaat er toch niets boven zelf gezaaide en opgekweekte planten. Niet alleen omdat het veel voordeliger is. maar vooral omdat het altijd weer iets fas cinerends is om uit zo'n klein zaadje een prachtige plant te zien groeien. Bovendien is dc keuze in zaden veel groter dan in de opgekweekte plan tjes. Uw tuincentrum verkoopt de meest gangbare soorten als plantje en de meer bijzondere soorten kunt u al leen als zaad kopen. A1 met al zeker de moeite waard om dit jaar ook eens wat zaad te bestellen en aan de slag te gaan. Het is beslist niet moeilijk, hoewel zeker de eerste keer succes niet in alle gevallen verzekerd zal zijn. Maar ervaring is een uitstekende leermeester. Heel veel planten kunnen uit zaad worden opgekweekt. Als u eens door een goede catalogus bladert, ziet u de zaden gerangschikt in groente- en kruidenzaden, eenjarige bloemzaden, tweejarige bloemzaden, zaden van vaste planten en zaden voor kamer planten. En om het u extra gemakke lijk te maken zijn er ook nog gepilleer- de zaden, zaadband en zaadmatjes in de handel. Gepilleerd zaad is wel wat duurder dan gewoon zaad, maar de kans op succes is veel groter. Het zaad is met zorg gesorteerd en ingehuld. zodat u het veel eenvoudiger uit kunt leggen dan het gewone zaad. Zaadlint en zaadmatjes bestaan uit papierachtig materiaal waarin de zaden reeds ver werkt zijn, zodat u het alleen nog maar hoeft uit te leggen. van kiemkrachtigzaad, dan kunt u be ter het zaad kopen bij een erkende zaadhandelaar. Koop niet meer dan u in een seizoen kunt verwerken, aange zien het zaad volgend jaar eigenlijk onbruikbaar is geworden. De kiemkracht van sommige zaden gaat in een jaar tijd zo sterk achteruit dat enorme teleurstellingen niet uitgeslo ten zijn. Een zakje zaad is voor de meesten echter veel te veel. Het is daarom ver standig om het op een akkoordje te gooien met een andere plan tenliefhebber. Koop samen enkele soorten zaad en ruil het zaad, of de opgekweekte plantjes later, onder ling. Hoe meer liefhebbers u voor zo'n ruilactie kunt vinden des te groter het assortiment plantjes wordt en des te minder afval u heeft. Cursus tuinieren Eindelijk is er dan een cursus voor ie dereen die eens iets meer van alles wat met bloemen en planten te maken heeft weten wil. Onder de naam „Thuis in de tuin" geeft het LOI nu een schrif telijke cursus uit voor zowel de begin ner als de gevorderde tuinliefhebber. Behalve alles over uw tuin bevat de cursus ook uitgebreide informatie over kamerplanten en een complete cursus bloemschikken Behalve een algemeen deel omvat de cursus 12 maandgebonden delen, die steeds om streeks de eerste van de maand aan de cursisten verstuurd worden. Wilt u meer weten van deie cursus, dan kunt u contact opnemen met het LOI, Postbus 200,2350 AE Leiderdorp, teL 071-899255. De sauna is ontstaan in de donkere noordelijke wouden van Rusland en Finland. Na een dag zwaar werk gaf men het li chaam een speciale behandeling door in een „hol" in de grond «n hoop stenen te stapelen die door een houtvuur werden verhit. Hierop goot men water. Door de stoom die ontstond ging nen sterk transpireren en dat maakte de lichamen van de ver- uoeiden weer fit. In principe werkt de moderne sauna precies eender, maar het hol is nu door een oven vervangen en de sauna-bader zit in een soort houten kamertje. men beslist een sauna te ne- iisn ls het aan te raden eerst de huis- ms te raadplegen. Als de sauna erg tevalt, is best eens te denken aan een sauna als u daar ruimte voor teft. U kunt een sauna door een in- üiilateur laten plaatsen waar u wilt. 3?kosten komen, afhankelijk van de potte en de problemen bij het in- iUUeren op 4000 tot 8000 gulden, ön tweede mogelijkheid is: zelf bou- isn met een bouwpakket. Dit kost niet erg veel tijd terwijl het toch be- hoorlijk in prijs scheelt. Bijde beslissing welk type sauna u wilt hebben is het erg belangrijk een voor- Seiüng te hebben van het aantal men sa dat samen de sauna ingaat, teveel ruimte er ter beschikking is fcmimte waarin de sauna moet ko- raizal zeker 2.20 meter hoog moeten vpien of de sauna op deze plaats goed ventileren is. Ook moet er dichtbij m goede spoelmogelijkheid zijn; bij- itorbeeld de douche. Bij elke sauna is het essentieel dat de na zo krachtig moet zijn dat de tem- ;-stuur in de sauna, ook als de deur «nopen gaat 100 graden C. kan blij- n. Goed is altijd even naar het KE- ÏA-keur te vragen. lectrisch jrfjwel alle sauna-ovens zijn elekt- I. De elektrische installatie kunt ihet best laten aanleggen door een rtend installateur. Alvorens hier toe Sfrte gaan is het verstandig eerst te Mtroleren of de elektrische installa- iop zo'n „zware" oven berekend is. 1 installatie-keuringsdienst komt liens het aanleggen kijken en con- tferen of er aan de eisen die gesteld eden voldaan is. 4 het bouwen van de eigen sauna tót u weer geconfronteerd met een sxnspouwmuren. Tussen de binnen tuis buitenwand zal een goede isola- toeten worden aangebracht. Aan Merialen hebben we dan ook nodig nnhout voor het stijl- en regelwerk ^oorbeeld 20 x 75 mm) én vurehout nor de schrootjes waarmee de bin- Bwand van de sauna bekleed wordt, for de buitenwand wordt vaak panplaat. gebruikt Tussen de twee raden komt dan het isolatiemate- aal; een steenwoldeken is hiervoor N geschikt. Hit voordeel van de steenwoldeken is iithij flexibel is. De dikte van de fcenwoldeken is 50 mm. Hiermee soet u rekening houden in het stijl- en ïjelwerk (door wat spijkers in het en regelwerk kan de steenwol ptakkelijk op zijn plaats worden ge- wden). Tussen de isolatie en de bin- awand wordt plasticfolie bevestigd ote voorkomen dat vocht in de isola- fc trekt. Deze plasticfolie (beslist geen Üumlnium-folie) moet een tempera- te van 80 graden C. kunnen werstaan. Bevestiging van alle delen kan men Sit75mm warm verzinkte spijkers. 35 te warm verzinkte spijkers en even ts warm verzinkte 50 x 12 hout- teoeven realiseren. Voordat u begint bouwen, moet u uiteraard eerst een |oed uitgewerkt plan hebben. Alle teen moeten vaststaan. Het beste is to bouwtekening te maken. begint het eerste timmerwerk, «t simpelst is eerst zes panelen te tomen; de vloer, het dak en de vier teden. De horizontale regels komen •Pwn afstand van 550 mm. De steen- Wis dan goed tussen de regels aan te langen De zaaitijd is voor vele planten ver schillend. Sommige planten, waaron der diverse groenten, eenjarigen en vaste planten kunnen we in het voor jaar buiten direct op de plaats van be stemming zaaien. Ook tweejarige planten kunnen veelal direct in de volle grond bulten uitgezaaid worden, maar dit gebeurt in de periode van mei tot augustus. Weer andere zaden moe ten heel vroeg in het voorjaar, buiten onder glas gezaaid worden, of in de winter of het vroege voorjaar bin nenshuis of in een kasje. De juiste aanwijzingen vindt u altijd op het zakje of in de catalogus van de zaad- handel. Voordat u een keuze maakt is het dus zeker van belang om te weten wat in welke periode gezaaid moet worden. Van sommige planten kunnen we zelf wel zaden winnen, vooral van in ons land in het wild voorkomende planten, maar dat wil zeker niet altijd zeggen dat die zaden ook levenskrachtig zul len zijn. Als u echt verzekerd wilt zijn Thuis in de tuin is een echte 'doe-cursus' vooriedere tuinliefhebber. Blikgroente is wat voedingswaarde betreft een acceptabele vervanging van verse groente, aldus het blad van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Het opwarmen moet dan wel op dc juiste temperatuur gebeu ren. Alleen het vitamine C-gehalte van blikgroente ligt lager dan van op de juiste wijze bereide verse groente. Door warmtebehandeling en opslag kan het verlies 50 tot 60 procent be dragen. Als men ter aanvulling C-rijk fruit gebruikt hoeft dit geen con sequenties te hebben. Inblikken maakt conserverings middelen in voedsel overbodig omdat het produkt boven het kookpunt wordt verhit en daardoor gesterili seerd. De bederf veroorzakende micro organismen worden gedood, maar de sporen zijn nog aanwezig. Het voor lichtingsbureau raadt aan bladgroen te zoals andijvie en spinazie in blik niet langer dan een jaar te bewaren omdat de kwaliteit achteruit gaat. Andere blikgroente kan men op een koele plaats 3 tot 5 jaar goed houden. Het niet uit te roeien idee dat blik groente minder waardevol is brengt velen ertoe om in de wintermaanden vitaminepreparaten te slikken. Het belang ervan wordt extra overdreven door de reclame. Volgens het voorlich tingsbureau hebben wel jonge kinde ren, aanstaande moeders en moeders die hun kinderen zelf voeden extra D-vitamlne nodig, als er te weinig zon is. Dit kan het beste op doktersadvies gebeuren. is, zoals bij een tribune ook weer 40 tot 45 cm hoger bevestigd. Ventllatie-openingen moeten komen o.a. onderin bij de sauna-oven, voor de aanvoer van frisse lucht die naar bin nen wordt gezogen zodra de oven warm is. Een tweede opening bij het plafond moet van een luikje worden voorzien; die moet gesloten worden als de sauna in gebruik is. De lucht die hier afgevoerd wordt kan het best rechtstreeks naar buiten worden ge transporteerd. Omdat plastic niet te gen de hoge temperatuur bestand is. zullen de roosters van metaal moeten zyn. Aan te bevelen is een houten be- schermhekje rond de oven te plaatsen, zeker als u met kleine kinderen in de sauna gaat. De vorm van het hekje hangt van de oven af. Verlichting kan worden verzorgd door een waterdicht armatuur, waarvan de schakelaar zich beslist buiten de sauna bevindt. Het is hygiënisch als vloer een houten vlonder te gebruiken. Deze kunt u namelijk weg halen om schoon te maken. Gebruik voor de bouw van de sauna geen „koud" hout. Dat gaat beslist werken. Het best kunt u het hout een tijdje in een verwarmde ruimte zet ten. Zeker is dat een zelfgebouwde sauna zo'n 1500 gulden goedkoper is dan de zelfde gemonteerde sauna. Er zijn in de afgelopen jaren heel wat beveiligingssystemen ontwikkeld. Ook voor particuliere toepassingen is een alar minstallatie, of minstens een zekere beveiliging tegen inbraak een vrij normale zaak geworden. De politie moedigt dergelijke voorzieningen van harte aan. Wanneer u uw huis hebt beveiligd met bijvoorbeeld contacten op ramen en deuren, of met een zogenaamde ruimtebeveiliger, dan zijn uw eigen dommen behoorlijk beschermd tegen „overname" door duistere lieden... Tenminsten zolang u zelf thuis bent. Tijdens uw afwezigheid (weekeinde, vakantie, een lang avoncije uit) zal het inbrekers een zorg zijn of er ergens een zoemertje gaat. Vooral wanneer dat alarm niet door buren gehoord kan worden, is een dergelijke beveiliging nagenoeg nutteloos wanneer u niet thuis bent. Telefoonmelden Voor dit probleem is echter een oplos sing: een automatische telefoonmel der, die „ingangen" beeft voor aan sluiting op bijvoorbeeld de deur- en raamcontacten, of de ruim te be veili ger, en die tevens op de telefoon wordt aangesloten. Daar is dan een extra aansluitdoos voor nodig, zoals voor een automatische telefoon- beantwoorder. Het apparaat kan op een bepaald telefoonnummer worden geprogram meerd. Bijvoorbeeld het nummer van de kennissen waar u op bezoek bent, of dat van de buren. Wanneer nu de „on genode gasten" het tijdens uw afwe zigheid op uw antieke klok. tv-toestel of andere waardevolle spullen hebben voorzien, geeft elke verbreking van een beveiligingscontact meteen een seintje naar de „telefonische waak hond" die dan direct het in zyn geheu gen gestopte telefoonnummer gaat draaien. U, of degene die zo vriendelijk is zijn telefoon daarvoor beschikbaar te stellen, weetdan dat er iets mis is. Er kunnen onmiddellijk maatregelen worden genomen: zelf gaan kijken, de politie bellen. Het apparaat waarom het hier gaat is de „Geatrans" van AEG-Telefunken. Het heeft nog heel wat meer mogelijk heden dan hier in het kort aangegeven Het kan bijvoorbeeld diverse objecten tegelijkertijd bewaken (zoals win kelfilialen). Het kan ook het uitvallen van vitale installaties in bedrijfsruim ten registreren en telefonisch melden en zelfs vanaf afstand door middel van een telefonische „opdracht" installa ties cp de juiste tijd in werking stellen. Kortom, een heel scala aan mogelijk heden, die dan echtereen uitgebreider apparatuur vergen dan alleen de „on- derpost" die u nodig hebt om een een voudige telefonische alarmmelding voor particuliere toepassing te realise ren. De kosten ervan zijn niet bepaald ge ring (zo'n 800 gulden), maar ten op zichte van een waardevolle inboedel is dat wellicht een verantwoorde „verzekeringspremie". Nadere in formatie: AEG-Telefunken. Am sterdam. 020-5116333.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 25