ENGLANDSPIEL Dood door nonchalance be-ooning F 500- PZC/zaterdagkrant Onderstaande Personen Johan Bernard UBBINK geb. 22.5.21 in DOESBURG, laatst gewoond hebbende; te ARNHEM, stuurman en Peter DOURLEIN, geb.2.2.18 m VEERE, laatst gewoondhebbe nde te AMSTERDAM, metselaar worden door de recherchecentrale gezocht straatroof. ^lichtingen kan ver schaf fen .wende s o plaatselijke politie. ZATERDAG 20 JANUARI 1979 23 De NCRV-televisie zendt maandag 22 januari het derde deel uit van de documentaire, die regisseur jelte Rep maakte over het Englandspiel. In dat derde deel komt Ben Ubbink aan het woord. De documentaire is gemaakt in vijf delen. Aanvanke lijk was het de bedoeling een dramatische serie van hel Englandspiel te maken, maar daar is van afge zien vanwege de zeer hoge kosten. Rep heeft zich beperkt tot een reconstructie aan hand van ge sprekken met overlevenden. Die informatie heeft h\j tevens verwerkt in zijn boek „EnglandspieV' Tralies markeren het verhaal van Ben Ubbink uit Vlissingen. De tralies van het tot gevangenis omgebouwde seminarium in Haaren, waar de Duitsers hem vastzetten wegens spionage in opdracht van de Engelse geheime dienst. Die van de Londense Brixtonprison, waar de Engelsen hem, later in de oorlog, gevangen hielden omdat hij gezien werd als een spion van de Duitsers. Lachwekkend zou het verhaal zijn, als het niet ook en vooral ging over vierenvijftig gedode jcheim agenten. Englandspiel is de titel van het verhaal. Ubbink is één van de drie mensen, die bet kunnen navertellen. Eigenlijk praat hij er liever niet meer over, maar hij heeft zijn tegenzin overwonnen, omdat hij dat als een verplichting voelt tegenover die vierenvijftig geheim agen- len,die stierven. De meesten in Mauthausen, in september 1944. Menselijke offers in de macabere partij schaak, die Englandspiel heette. „Er is voor hen alleen een klein houten kruis", zegt Ubbink. Johan Bernhard Ubbink is negentien aar als de oorlog uitbreekt. Hij stu- èert aan de zeevaartschool in Delfzijl 5 de Duitsers Nederland binnenval- fi Hfj is fel anti-Nazi. In 1941 ziet hij ans het land uit te komen. Hij mon- art aan als kok-lichtmatroos aan »ord van de kustvaarder „Abro", die Zweden zal gaan. Het loopt op «ffinislukking uit. Het schip strandt (DUbbink keert terug naar Delfzijl. Hij probeert het nog eens, nu met de .üoekelodie inderdaad Zweden be- «ït De Nederlandse consul daar raest moeilijkheden met de Zweedse atoriteiten en hy ziet kans Ubbink nog dne Nederlandse zeelieden aar Moskou te krijgen. Rusland is op lal moment nog met in oorlog met de Duitsers De route, die Ubbink aflegt «nin Londen te komen, is uiterst gril lig: via Perzië, Brits-Indië, Zuid-Afrika en Canada, komt hij er begin oktober 1941 aan. Hij wordt, als dienstplich tige, opgeroepen door de Nederlandse twine Hij komt terecht op het fregat He „Jan van Galen", dat convooien aar Moermansk begeleidt. Matroos twede klasse is hij. Het begin van een aelle, tevens bizarre carrière. 6 hebben me. toen ik een tycye had gevaren, gevraagd of ik belangstelling tad voor speciale diensten. Ik was aan tel begin van de oorlog in bezet Ne derland geweest en de kennis, die ik daardoor had. was bruikbaar. Ik zag er 'tl wat in en ik kreeg een opleiding tot jeheim agent" Verschillende cursus- set volgde hij gedurende een klein half .ïar. commandotraining, sabotage. ®§amsatie van verzetsgroepen, ver smeten en doorgeven van inlichtin gen, coderen en decoderen. De ma- doos tweede klasse Ben Ubbink kwam door de examens heen en werd in ok tober 1942 luitenant ter zee derde klas- si, 8peciale Diensten. Op 29 oktober 1942 vloog Ubbink naar Nederland om daar geparachuteerd te torden Er was scherp en geregeld af- toervuur en de piloot besloot terug te 'eren en de poging tot dropping een to later te herhalen De dertigste no- '«nbermaakte Ubbink. samen met de Rheim agent Herman Overes. de sptong.Dp mannen kwamen neer op dfLcusder Heide. „Welkom in Hol tod", zeiden twee mannen, die op hen tUtwamen. Ubbink: „Ze vroegen of we revolvers hadden. Die konden we be- to afgeven omdat we een vrij grote tlsland moesten afleggen. Als we met jspens op zak zouden worden aange togen, zou onze positie meteen heel ttoht zyn. we vonden dat logisch en to gaven onze revolvers af. Direct 'torna werden we tegen de grond ge- Ptoden geboeid. Ik dacht dat het een toe was. We begrepen er totaal niets to. Maar opeens waren er overal toitse soldaten" Ontvangst De twee mannen van het ontvangst- (onite waren Poos en Slagter, twee tor de Duitsers werkende poli- •fflannen. Zij handelden voor de witse contraspionage een routinek- jtotie af. Ubbink was de drie-enveer- jwte geheim agent, die sinds maart «42 werd opgewacht door de corn et geïnformeerde Duitsers. Het H'clandspiel werd al negen maanden jespeeld. Dp 8 maart 1942 was het begonnen, «tde arrestatie door de Duitsers van Weim agent Huub Lauwers. Lauwers tord opgespoord terwijl hij vanuit pn Haag berichten verzond naar tolden. Lauwers was. sinds zijn drop- ®j> m Nederland, constant in moei- Wieden geweest. Zijn zendappara- 'lllr deugde niet en hy had lang moe ten zoeken naar een plaats, van waar uit hy Londen kon bereiken. Toen hy daar eenmaal, aan de rand van Den Haag, in geslaagd was. werd hy binnen de kortste keren opgespoord en gear resteerd De SS-er JSchreieder van de Abwehr fremder Dienste en de Duitse officier H. J. Giskes bleken, toen Lauwers werd verhoord, aanzienlijk meer te weten, dan hy had durven vermoeden. Ze braken, met hulp van specialisten, zeer snel zyn code en ze bleken ervan op de hoogte te zyn, dat Lauwers moest werken met een secu rity-check. Alleen, ze wisten niet wel ke. Lauwers meende, dat daar zyn kans lag om de Engelsen op de hoogte te stellen van het feit, dat hy niet meer in vryheid was. De security-checkdie met Londen was afgesproken, hield in. dat Lauwers op de zestiende letter in zyn berichten, of op een veelvoud van de zestiende een fout maakte. In de berichten, die Lauwers onder druk van de Duitsers naar zyn dienst in Londen seinde - de Special Operations Execu tive SOE - maakte hy een andere fout In het woord stop gebruikte hy con sequent een verkeerde letter. Lauwers was ervan overtuigd, dat de SOE zou opmerken, dat hy zich niet hield aan de afgesproken security-check. Dat men derhalve zou weten, dat hy ge vangen was. Maar de Engelsen bleven normaal op zyn berichten reageren Nooit is opgehelderd hoe men in Lon den die fout heeft kunnen maken, by- na twee jaar lang. De fout had wel tot gevolg, dat niet de geheim agent Lauwers de contacten onderhield met de Engelsen, maar de mensen van Giskes, die het hele communicatiesys teem konden overnemen. Van 6 maart 1942 tot 1 april 1944 verstond de Engel se geheime dienst zich over de meest geheime zaken regelrecht met de vy and. Giskes zocht plaatsen uit. waar geheim agenten konden worden ge dropt. seinde de informatie daarover door naar Londen, kreeg te horen, wanneer de droppings zouden plaatsvinden en zorgde voor een ontr vangstcomité. Zo viel de ene geheim agent na de andere in handen van de Duitsers. Om Londen de indruk te ge ven. dat die spionnen ook acties on dernamen. pleegden de Duitsers zelf sabotage. Ze zochten een onbelangrij ke brug uit. bliezen die op en pu bliceerden, dat dit het werk was van georganiseerde verzetsmensen. En ze bleven door de SOE gestuurde agen ten opvangen Zo vielen Ubbink en zijn collega Overes op 30 november als de twee- en de drie-enveertigste spion in handen van de Sicherhcitsdienst. Uiterst ge schokt moesten ook zij vaststellen, dat de hele onderneming, waaraan zij zouden moeten werken door de Duitsers was voorzien. Ubbink: „We hoefden Giskes en zijn mensen eigen lijk niets meer te vertellen. Ze waren heel triomfantelijk. De hele organisa tie was in hun handen en wij konden niets ondernemen om daar een eind aan te maken". Ubbink werd naar het Binnenhof in Den Haag gebracht Drie dagen en drie nachten werd hy verhoord en vervol gens werd hy naar de gevangenis in Haaren gebracht Om daar vast te stellen, dat hy de zoveelste was. De "bovenverdieping van het tot gevang enis omgebouw seminarium zat vol spionnen. De sfeer in Haaren was gelaten. De mannen, die meestal nog geen vyf mi nuten vry op Nederlandse bodem hadden rondgelopen, waren ont moedigd. En zy vreesden de dood, want de Duitsers hadden het recht hen te executeren Ubbink: „Je was ge neigd te geloven, dat ze van de SD een contactman in Londen hadden Dat gaf een gevoel van hopeloosheid. Na verloop van tyd begon je te denken, dat ze je in leven lieten, omdat ie ooit nog informatie zou kunnen verschaf fen. Weer later dachten we dat we wer den vastgehouden om uitgewisseld te worden voor Duitse spionnen. We spraken onszelf moed in. Er kwamen nieuwe gevangenen by. Het was zo on- gelofelyk". De mannen in Haaren hadden contact met elkaar. Ze konden allemaal in morse seinen en waren dus in staat via waterleidingbuizen te communiceren Zo leerde Ubbink Pieter Dourlein kennen, die drie maanden na hem werd binnengebracht. Pieter Dourlein uit Veere was in de nacht van 9 op 10 maart 1943 door de Duitsers opge wacht toen hy als geheim agent was gedropt. Ubbink en Dourlein „spra ken" elkaar in hun naast elkaar gele gen cellen aanvankelyk door middel van morse-tekens. Later wisten ze al lebei wat tegels los te wrikken onder de fonteintjes in hun cellen en ze kon den direct met elkaar spreken. In een periode van enkele maanden namen ze een plan door om te ontsnappen. Ze verzamelden alle mogelyke informatie over de ronden van de wacht, de tyd, waarin rond de gevangenis het zoek licht ronddraaide en dergeüjke. Boven hun cellen zat een tuimelraam, dat door hun celgenoten langzaam werd losgeschoefd: iedere dag een klein stukje verder. Op 29 augustus 1943 was het zover Ubbink en Dourlein wron gen zich ontkleed door de tralies ach ter het tuimelraam, direct nadat om zes uur 's middags het brood was rondgedeeld en de wacht een hoek omgeslagen was. Ze kregen hun kleren nagegooid en slopen door de gang langs de cellen naar een kamer, waarin wasbakken en toiletten voor de Duitse wachten waren. Tot twaalf uur 's nachts bleven ze samen in één van de toiletten, zo nu en dan „besetzt" roepend als er aan de deur gerammeld werd „Heel angstige uren waren dat zegt Ubbink. Rond middernacht lieten ze zich aan touwen uit het raam van het toilet naar buiten zakken. De tou wen waren gemaakt van repen canvas van het onderdek van hun britsen. Ze kwamen buiten en hadden het geluk, dat het regende en stormde. Het ru moer, dat ze maakten, toen ze twee prikkeldraadversperringen over- klommenging teloor in het lawaai van de storm Ze waadden door een brede sloot en waren buiten. De mannen trokken richting Tilburg en bereikten daar een kerk. Een pries ter bracht hen in contact met de oud- politieinspecteur H. van Bilsen. Die wantrouwde de zaak aanvankelyk. maar toen de Duitsers aanplakbiyet- ten verspreidden, waarop Ubbink en Dourlein als straatrovers werden ge noemd. die tegen een beloning van vyfhonderd gulden konden worden aangegeven, zag hy. dat de ontsnapte mannen waren wie ze zeiden, dat ze waren. Van Bilsen hielp Ubbink en Dourlein aan onderduikadressen in Moergestel en later, toen de Duitsers Tilburg hadden uitgekamd, in die stad. Intussen werd langs allerlei omwe gen bericht naar Londen gestuurd: de hele inlichtingendienst in Nederland was opgerold. Eind september kwam bericht terug. Dourlein en Ubbink moesten maar zien op eigen gelegen heid neutraal gebied te bereiken. Ub bink: „Een enorm onnozel bericht. We hadden enorm belangrijke informatie en we verwachtten steun. We moesten zelf maar zien, hoe wc in Engeland terugkwamen". Ze begonnen hun tocht terug op don derdag 11 november 1943. Van Bilsen bracht hen naar Antwerpen en van daar reisden ze naar Parys. Een broer TEKST: DOLF SNEL FOTO'S: DICK FABER van Ubbink had naar een bank daar geld overgemaakt, dat Ubbink zou kunnen opnemen op de valse iden titeit. die in zyn paspoort stond. Da genlang wachtten de mannen op het geld. Op het moment, dat ze een plan hadden opgesteld om een Duitse of ficier te beroven, arriveerde het. Ge holpen door maquisards bereikten ze Maiche. een bergdorpje aan de Frans- Zwitserse grens. Vandaaruit trokken ze. met een groep botersmokkelaars, over de grens. „Een barre tocht", ver telt Ubbink. „We waren verzwakt, vooral ik. Met twintig kilo boter op on ze rug trokken we naar Zwitserland. Op 20 november kwamen Ubbink en Dourlein aan in Bern. Ze zochten de militaire attache generaal majoor Van Tricht op en deden opnieuw het verhaal over de geheim agenten, die in Nederland werden opgevangen. Ubbink: „Ons verhaal ging nog eens naar Londen. We dachten, dat we zo belangrijk waren, dat men van daar uit alles zou doen om ons zo snel mo gelijk naar Engeland te krijgen. Maar weer kregen we bericht, dat we op ei gen gelegenheid moesten zien terug te komen. We waren zo teleurgesteld". Ze keerden terug naar Frankrijk en reisden naar het zuiden. Vandaar zou de maquis hen als lading per trein naar Spanje sturen, in kisten. Op het laatste moment werd duidelyk. dat de Duitsers, die manier van vluchten hadden ontdekt. Men koos voor een voettocht door de Pyreneeen Ubbink We waren vreselyk vermoeid. Ik ben op een gegeven moment ook in elkaar gezakt. Een Franse jongen heeft me wat cognac te drinken gegeven. En hy gaf me een paar stevige draaien om myn oren. Je moest volhouden". Er volgde een omzwerving door Spanje en de mannen bereikten uiteindeiyk Gibraltar, Vandaar werden ze naar Bristol gevlogen met een Dakota. Muziek Ubbink: „We waren geweldig blij. En trots op onszelf ook. We dachten „op het vliegveld in Bristol staat muziek voor ons klaar en we zullen als vor sten behandeld worden". Op het vliegveld stond een sergeant van de Britse inlichtingendienst. We werden geïnterneerd". Langzaam werd het Dourlein en Ub bink duidelyk. Zy werden gezien als spionnen van de Duitsers. Direct na hun ontsnapping uit Haaren had de Duitse officier Giskes naar Engeland doorgeseind dat zy door de Duitsers waren gearresteerd en vervolgens wa ren overgelopen. De Engelsen ontvin gen dat bericht in de overtuiging dat het afkomstig was van hun eigen dienstin Nederland. Het Englandspiel was nog steeds niet doorzien. Ubbink en Dourlein waren vyanden. Er was niet alleen dat telegram, er was meer. De Tilburgse politieman Van Bilsen was, kort voor de twee ontsnapte ge heim agenten in Londen aankwamen, geëlimineerd door een verzetsgroep uit Venlo. De naam van Van Bilsen was genoemd in het illegale blad „Het Contra Signaal". De verzetsheld Van Bilsen werd genoemd als een verrader Vermoedeüjk was dat het gevolg van de verspreiding van geruchten door een oud-collega van Van Bilsen. een NSB-er die wraak wilde nemen. In de grote verwarring ging een groep il legalen uit Venlo op het bericht in „Het Contra Signaal" af en men bracht de man om het leven Ubbink: „Dat waren feiten tegen ons. We hadden nooit zonder hulp van de Duitsers uit Haaren kunnen ontsnap pen. zo redeneerden de Engelsen. We waren geholpen door Van Bilsen. die door de ondergrondse was geëxecu teerd. En er was dat telegram. We hadden de ontstellende ervaring, dat we, na die ontsnapping, als verraders werden gezien. De Engelsen lieten ons ook niet toe, dat we contact zochten met onze Nederlandse opdrachtgever in Londen, kolonel De Bruyne. Tot half mei werden we vastgehouden in de Brixtonprison. een gevangenis voor zware misdadigers". De Nederlandse autoriteiten in Lon den gingen zich met de zaak bemoeien en prins Bernhard stelde zich voor Ubbink en Dourlein garant. Ubbink: „We kwamen uit de gevangenis en toen volgde weer een zware klap. Piet werd gedegradeerd van sergeant tot korporaal en ik moest, zo gaf men my te verstaan, ontslag nemen by de ma rine. Ik heb het stuk, dat ze daarvoor hadden niet eens gelezen. Zonder meer heb ik getekend Pieter is later boord schutter geworden en ik ben de rest van de oorlog by de koopvaardy ge gaan. waar ik later ook voor ben bhj- ven werken over de hele wereld" Belediging De gotspe was nog niet ten einde. Op 6 oktober werd Pieter Dourlein onder scheiden met de militaire Willemsor de. Een jaar later kreeg Ubbink in Irak bericht, dat hem de Bronzen Leeuw was toegekend, een aanzien lijk lagere onderscheiding. Hij ervoer het als een belediging. „Samen met Piet ben ik gevlucht. We hebben alles samen gedaan. Elkaar lichaam swarmte gegeven tijdens de vlucht. En toch was er verschil in de onder scheidingen. Later, in 1954, heb ik de Bronzen Leeuw toch geaccepteerd. Ik was toen in Durban en prins Bern- hard zou hem uitreiken. Ik wilde hem niet voor het hoofd stoten". Als Ben Ubbink terugkykt, glimlacht hy vermoeid „Je denkt by jezelf, datje helemaal geen bliksem hebt uitge voerd. Toch geloof ik, dat het wat heeft uitgehaald. Nadat we uit Haaren ont snapt waren, moet er by de Engelse inlichtingendienst toch enige twyfel zyn gerezen. Mogeiyk hebben we er toch aan bygedragen, dat de Duitsers niet op de hoogte kwamen van de plaats, waar de invasie zou zyn. Maar we hadden zoveel meer gewild. Toen we weggingen uit Haaren beloofden we de mannen, die achterbleven, dat we alles zouden doen orp ze te ontzet ten. We hebben die belofte niet kunnen waarmaken". Een parlementaire enqute na de oor log heeft geen volstrekte duldehjkheid gebracht Nooit is aan het licht geko men. hoe de Duitsers het Englandspiel hebben kunnen spelen. Hoe de Engel sen twee jaar lang als amateurs de meest elementaire fouten bleven ma ken Er is wel geopperd, dat de zaak een dubbele bodem had. Dat de ge heim agenten werden geofferd om de aandacht van andere acties af te lei den. Ubbink gelooft dat niet. „Het was nonchalance", meent hy. Ubbink is één van dc drie mensen, die het kunnen navcrtéllen. Dourlein overleed eind mei 1976. „Hij heeft het nooit kunnen verwerken", stelt Ub bink vast. De twee andere overleven den zijn Huub Lauwers en Trix Ter- windt. een agente, die vluchtroutes voor piloten moest uitzetten. De an deren zijn gevallen. De meesten in Mauthausen. Auf der Flucht erschos-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 23