Klaas Vriend kon ver komen: „ik ben niet brutaal genoeg" RUSSISCHE EN NOORSE SCHAATSERS ZIJN ZONDER VOLDOENDE TRAINING NIET OPTIMISTISCH VOOR EK stopper VIERDE WIEL AAN SCHAATSWAGEN WIL TOCH SCHITTEREN Ze konden vroeger niet voetballen! PZC/sport Polocompetitie weer van start Tabaksfabrikant breidt lege- pakjesactie uit GROTERE REPUTATIE NETJES GEDRAGEN Om de 33e Europese titel na de oorlog Loting voor EK Deventer AZ naar Spaans trainingskamp ZATERDAG 20 JANUARI 1979 nodig. Een rijder waarin je gelooft en die niet draait heeft extra steun nodig. Deze steun heb ik van Van 't Oever ge kregen.. Voor hem alleen hoop ik dat we dit weekeinde succesvol zijn". Met zijn drie "azen", Kleine. Van der Duim en Pol brengt de hovenier uit Lis- se drie kanshebbers op het ijs. Het vier de wiel aan de oranje-wagen is Vriend Maar de woensdagmiddagrijder van weleer hoopt dat hij ook eens in een weekeinde kan schitteren TERNEL'ZEN - De winterstop in de districtwaterpolocompetitie zit er op. Komend weekeind gaan de ploegen weer met frisse moed te water voor de tweede helft van deze competitie. Bruinvis moet op bezoek bij Vennen in Breda en de kans op winst moet voor de Sassenaren opnieuw erg klein wor den geacht. Stormvogel en Luctor spe len beide in Roosendaal. Stormvogel ontmoet daar Daphnia en een pun tenverdeling ligt het meest voor de hand. terwijl Luctor tegen de Krabben niet in moeilijkheden zal komen en de ongeslagen kopposititie koppositie kan vasthouden. In Moerbeke spelen Scheldestroom en Ganze tegen elkaar en opnieuw lijkt er geen winstpunt voor de Bressiaanders in te zitten Ook Schelde komt in het Moerbeekse bad in actie. Hyronimus uit Rossendaal is de tegenstander en gezien het weinige krachtsverschil in de eerste wedstrijd mag gerekend worden op een erg spannende partij met een resultaat dat niet erg ver van een gelijk spel af zal liggen. In het districtswaterpolo dames ont vangen de Ganze-speelsters de ploeg van Warande en mogelijk kan het 20-0 verlies uit de eerste ontmoeting de Ganze-formatie nu zodanig oppeppen dat er èen acceptabele score uit de bus komt. Winst zit er normaal gesproken niet in, daarvoor is het kwaliteitsver schil te groot. GRONINGEN - Tabaksfabriek Niemeyer in Groningen heeft besloten de lege pakjes-actie onder sportver enigingen ook uit te breiden tot rccrea- tief-culturele verenigingen, gezien de grote hoeveelheid reacties op deze re clamecampagne. De verenigingen krijgen 5 cent voor elk leeg pakje shag of sigaretten van de merken van het bedrijf, met daarbij nog een extra bo nus van J' 10.000,- voor de vereniging die dc meeste lege pakjes naar het be drijf in Groningen stuurt. Van diverse zijden is kritiek uit geoefend op de actie, onder meer dooi de stichting volksgezondheid en roken en door het Consumenten Contakt. Het Consumenten Contakt heeft de sport bonden verzocht de actie te boycotten en heeft een klacht ingediend bij de re clamecommissie Volgens een woordvoerder van de tabaksfabriek is de actie op geen enkele manier bedoeld om mensen aan te sporen met roken te beginnen of meer te gaan roken ..Wij willen alleen wel graag dat bestaande rokers op onze merken overstappen zo wordt gesteld. Ook heeft een Groninger meubelbedrijf gedreigd een klacht tegen het tabaks- bedryf in te dienen bij de reclameraad omdat de actie 'een meer dan ergerlijke vorm van plagiaat zou zijn Het meubelbedrijf voert al twee jaar een soortgelijke actie onder sportvereni gingen. die 5 procent krijgen uitbetaald van de bedragen die leden van deze ver enigingen bij de firma besteden. I)c TROS is iedereen weer eens te vlug afgeweest. Woensdag 17 januari was ..Informatie op woensdag" gewijd aan het Nederlandse voetbal. Opgege ven reden: „Nederland kent dit .jaar negentig jaar georganiseerd voetbal. De oudste voetbalvereniging, de Koninklijke HFC uit Haarlem, viert het honderdjarig bestaan. Het betaalde voetbal op zijn beurt is aan de viering \jii het vijfde lustrum toe. Reden om feest te gaan vieren? Niet voor iedereen..." Een van de redenen waarom het niet voor iedereen een reden was om al op 17 januari 1979 feest te gaan vieren of een documentaire aan deze materie te wijden, was ongetwijfeld dat het betaalde voetbal pas op 3 juli 1979 zijn vijfde lustrum kan vieren, de Koninklijke HFC pas op 15 september 1979 een eeuw bestaat, en de KNVB pas op 8 december 1979 zijn 90-jarig bestaan kan vieren. Als je al deze jubilea dus al op 17 januari viert, kan niemand je ervan verdenken datje die verjaardagen vergeten had, integendeel, het heeft er meer van weg dat de TROS via een valse start iedereen vóór heeft willen blijven, nog voor de wedstrijd was aangevangen. Niemand kan zeggen dat er geen werk aan was besteed. Menige oudgedien de was geïnterviewd en haaide herinneringen op. en lussen neus en lippen door kreeg je af en toe even te zien.dat Nederland in die honderd jaar ook nog gevoetbald had Hoewel, voetbal. Uit de schaarse beelden kreeg je de indruk dat er vóór 1970. toen Feyenoord zowel de Europa Cup voor Lands kampioenen als de Wereldbeker won. nog niet zodanig met de bal werd omgesprongen dat je het beoefende spel al met de eretitel „voetbal" kon bekronen. Wc zagen uit 1932 beelden van de wedstrijd Baarn-HFC. met bijzondere aandacht voor doelman Gejus van der Meulen, die toen nog volop in het Nederlands elftal speelde en in totaal 54 maal het Nederlandse doel verde digde Maar het soort trapbal dat zich voor zijn neus afspeelde, en dat hem alleen tot wat opraapbailen noodzaakte, kon het kwalitatief toch niet halen bij het spelpeil van het elfde elftal van DCG vandaag de dag. We zagen Nederland dertig jaar geleden, in 1949. met 0-1 van Denemarken verliezen, en zelfs met de beste wil van de wereld viel er weinig appetijtelijks van het spel te noteren Toch speelden er heel wat spelers mee, die we in die dagen een grote reputatie toedichtten: Ahe Lenstra om te beginnen. Rinus Schaap. Theo Timmermans (van wie we inderdaad een aardige solo zagen), Mick Clavan, Aric de Vroet, Rinus Terlouw, Jan van Schijndel met de uitsehuifbare henen. Jan F verse (de vader van de huidige Ajax-Iinksachter), Piet Kraak in het doel. dat waren, met Roosenburg en Van der Sluijs er nog bij, toch spelers waar we hoog tegenop keken. Misschien konden ze vroeger nog geen speelscènes opnemen, de filmcamera was een gebrekkig zwart-wit instrument vergeleken met de elektronische kleurencamera's van de huidige televisie, maar toch... Het was met best, er zat kraak noch smaak aan. zal ik maar zeggen. Zelfs de beelden van de befaamde watersnoodwedstrijd gaven voornamelijk veredeld gestumper te zien. ijls je er tenminste naar keek melde ogen die Ajax dedrie Europa Cups hebben zien winnen. Waarom Karei Lotsy 30 jaar geleden ons voetbal ..een zegen voor onze jeugd" en ..de stuwende kracht in ons zo dierbare vaderland" noemde, viel dan ook niet uit de getoonde voetbalfitsen op te maken Het voetbal uit de jaren van ,We gaan naar Rome 1934 dusi werd weer wel aardig gekarak teriseerd door dp yell die de Nederlands elftalspelers hadden ingestudeerd: „Lits-jumeaux. lits-jumeaux. kwatta. kwatta. kwatta. hoj hoj hoj!!'" Blijkbaar werd Oranje toen door een beddenmagazijn en een chocoladefab riek gesponsord KNVB-voorzitter Karei Lotsv bond de spelers, vóór hun vert rek van het Centraal Station naar Milaan voor de toelatingswedstjijd tot de eindronde tegen Zwitserland, op het hart om zich in den vreemde netjes te gedragem-Die-goederaad werd kennehjicniet opgevolgd Ik heb me althans door een gereputeerde journalist die toen ook in Milaan was. laten vertellen: dat een van de spelers in de wedstrijd tegen Zwitserland niet kon worden opgesteld, omdat hij in Milaan een geslachtsziekte had opgelopen We verloren dan ook met 2-3 en gingen niet. naar Rome U zult mij niet horen zeggen dat de TROS niet druk genoeg in de weer is geweest voor deze documentaire over 100.90 en 25 jaar Nederlands voetbal. Integendeel, men had zich de moeite getroost allerlei mensen op te zoeken om hen over het verleden (e laten vertellen Maar zoals zo dikwijIs had men verzuimd te bedenken dat honderd jaar voetbal voornamelijk op het veld werd gespeeld, en dat de beelden daarvan verreweg het interessantst blij ven We kregen chter niet meer te zien dan de inblikgroentes van de ge scoorde doelpunten in de finales van het wereldkampioenschap en de Euro pa-Cups. en hoewel het best aardig was om Herman Kuiphof voor de twin tigste keer te horen zeggen „Hij valt!, maar hij valt maar al te graag!!" (Hoelzenbein, die door Wim Jansen werd neergelegd waardoor de Duitsers gelijk konden maken), en: „Zijn we er toch weer ingetuind11" (toen Gerd Mueller aantoondedat Jan Jongbloedskrachtnietin lage ballen ligt), had ik toch liever gezien dat deze terugblikken nu eens vergezeld waren gegaan door een gedegener commentaar Natuurlijk was het een strafschop voor de Duitsers (Jansen zotte zijn sliding veel te laat in), natuurlijk had dat ene doelpunt van Celtic nooit toegekend mogen worden (de scheidsrechter moest zich opzij huigen als laatste man voor Eddy Pieters Graafland om de voortijdig ingeschoten vrije schop te kunnen ontwijken, waardoor hij Eddy P. G. het uitzicht benam), en natuurlijk was Arie Haan ook in zijn Ajax-tijd al heel nuttig (tegen Inter Milan onderschepte hij een Italiaanse aanval, waarna Suurbiers voorzet van rechts kon worden ingeschoten door Johan Cruijff. en even later forceerde hij aan de andere kant van het veid een vrije schop, waaruit Cruijff 2-0 maakte, terwijl Arie Haan het jaar daarvoor al Ajax naar de veilige 2-0 tegen Panathinaikos had geschotem. Dat waren een paar dingen die je. als je goed keek uit de schaarse wed- -tiljdbeelderi kon destilleren, en die het signaleren best waard waren ge weest. Maai er werd bitter weinig met die weinige beelden gedaan Hel zou toch best aardig zijn geweest om even te preciseren, dat de Feyenoord-ge- lykmaker tegen Celtic het resultaat was van een driekopsraket waarvoor achtereenvolgens Laseroms. Wery en Israël hun hoofd leenden0 Deze ge makzucht ten aanzien van het interessantste deel van de documentaire (de voetbalbeelden), deed een groot deel van de overige ijver teniet. Nico Scheepmaker DEVENTER - Terwijl bondscoach Eg- bert van t Oever en zijn vier rijders donderdagmiddag de huwelijksrecep tie bezochten van de afgevallen EK- knndidaat Joop Pasman, pakten dc pas gearriveerde Noorse en Russische schaatsers in Deventer hun koffers uil. Van een opgewekte stemming viel bij ben weinig te bespeuren. De schaat sers. die in het vorige Europese titel gevecht zozeer dc boventoon voerden bat van een landenwedstrijd Noorwe- gcn-Rusland gesproken kon worden, bleven nu veel minder zeker van zïch- Wlf. omdat ze de laatste weken haast "iet behoorlijk hebben kunnen trai nen. De Noren bivakkeerden, zoals ge bruikelijk. in Hamar. praktisch op de sloep van hun trainer Johs Tenmann. De gymnastiekleraar kan namelijk geen Ijsvrij krijgen en daarom zijn de Noorse topschaatsers wel genoodzaakt "oor hem toe te komen Alleen m de avonduren kan Tenmann bij zijn ploeg aanwezig zijn Deze winter kan ik slechts drie dagen verlof krijgen, zegt de 61-jarige Noorse trainer Een grote handicap vindt hij dat trouwens niet, want hij heeft zijn hiders immers toch wel steeds bij de hand Tenmann: „Een tegenvaller is voor ons wel het weer geweest Hel vroor de afgelopen week steeds een graad of 20 ik heb daarom de training nogal moeten aanpassen. Langer dan een kwartier konden we niet buiten zyn. anders bevroren je voeten. Van ons normale trainingsprogramma is dan ook weinig terechtgekomen Slechte voorbereiding Dezelfde klachten konden ook bij de Russen worden beluisterd. Sergei Martsjoek, die in Deventer als titel verdediger aan dc start verschijnt: „Na de nieuwjaarswedstrijden zijn we teruggereisd naar Moskou om daar te trainen. Maar dat was haast niet moge lijk. Het was veel te koud, 32 graden onder nul. Een week hebben we het uitgehouden, toen werd besloten om maar naar Inzeil te gaan. Daar troffen wij het evenmin, want het vroor er 24 graden. We hebben dus een hele slechte voorbereiding gehad". De mopperende Noren en Russen ble ken niet. te hebben stilgestaan bij wat zich tegelijkertijd aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan afspeelde Daar hielden de Amerikaanse schaat sers het afgelopen weekeinde in West Allis onder de meest bizarre standigheden hun nationale titeltoer- nooi. Zelfs sneeuwstormen en een tem peratuur van 35 graden beneden het vriespunt bleken de Amerikaanse schaatsers mot bij de kachel te kunnen houden, zodat Eric Heiden en de zijnen zich wat dit betreft recordhouders mo gen noemen Zell's lukte het de jonge, reeds zesvoudige wereldkampioen om er nog een aantal imponerende tijden uit te persen, zoals 2.02.91 op de 1500 m. Zijn beste seizoenprestaties dateren overigens van enkele weken geleden Een o00-m-tijd van 38.05. 1 16.56 op de 1000 m en 1 58.20 (1500 m> zijn dodelijk voor het moreel van elke schaatser die het dit seizoen tegen hem moet opne men Dinsdag maakte Eric Heiden in gezel schap van de andere Amerikaanse schaatsers de oversteek naar Europa en vanuit Noorwegen zal hij de ontwikke lingen in Deventer volgen Het vorig jaar geloofde hij dat Jan Egti Stoerholt en Sergei Martsjoek hem nog wel eens tot last konden zijn Voor het sterkste Europese tweetal is dit seizoen tot dus ver niet helemaal bevredigend verlo pen Zwaar gevallen Sergei Martsjoek heeft nog geen enkele bijzondere prestatie kunnen leveren. Een jaar geleden veegde hij de baan aan niet de Noren totdal Eric Heiden hij de wereldkampioenschappen orde op zaken stelde. Martsjoek: „Ik hen momenteel lang niet in vorm. De win ter begon voor mij met een flinke trainingsachterstand, want in april ben ik op Medeo nogal zwaar gevallen. Dat gebeurde op de 500 m ln de laatste wedstrijd van het seizoen. Drie maan den heb ik daardoor niet kunnen trai nen. Deze Europese kampioenschap pen komen voor mij iets te vroeg". Martsjoek wijst als voornaamste Rus sische troef voor Deventer de kleine Vladimir Bjelov aan. die met een fan tastische serie Medeo-tijden de wereld ranglijst. aanvoert. Maar dit seizoen heeft ook hij nog niet zo bar veel laten zien Een beetje lacherig, waarmee hij duidelijk maakt dat hel allemaal niet veel voorstelt, krabbelt Bjelov zijn be ste tijden op een stukje papier: 39.2.7 28 en 2 02.1 Achter de 10 km vult hij niets in. Niet gereden maakt hij via de Duitssprekende Martsjoek duidelijk De langste afstand van de vierkamp blijkt ook in de Noorse gelederen twij fels op te roepen. Stoerholt. de grootste kanshebber van Tenmann. reed één 10 kilometer, en wel tijdens de Noorse kampioenschappen, die verder zeer goed verliepen voor de Europese kam pioen van 1977 Zorgen om Stoerholt De Nooi&ë coach ..Het. verschil tussen Stoerholt. en Oxholm vond ik erg op merkelijk Stoerholt was vóór de 10 ki lometer al wel kampioen, maar hij zou zich volledig geven Toch was Oxholm zeven seconden sneller en dat was met de bedoeling Ik maak me wel een beetje zorgen om de 10 kilometer van Stoerholt. want hij reed hem toen be slist niet goed" De vorm van Jan-Egil Stoerholt heefl steeds een erg afwisselend beeld ver toond- Hij begon sensationeel met een razendsnelle 5000 meter, eind novem ber 17 06.03). Weliswaar werd hij bij de interland in Larvik en dc Nieuwjaars wedstrijden eerste in het persoonlijke klassement, het fenomeen bleek zeker in Oslo wat te zijn afgezwakt, hoewel de Noor zich toen niet spaarde. Een week later greep Stoerholt met veel machts vertoon echter de Noorse titelofschoon Tenmann de afsluiting dus niet zo over tuigend vond Als hei geklaag van de Noren en Rus sen. die inderdaad nog niet hebben geïmponeerd, serieus moet worden ge nomen. stijgen de kansen van de Ne derlanders Ik houd terdege rekening met ze", zegt Tenmann. ..ze hebben bij de Nieuwjaarswedstrijden veel indruk op me gemaakt De mentale instelling zal nu wel weer goed zijn. en in Deventer willen ze natuurlijk iets bewijzen". DEVENTER - Eens noemden ze hem de tweede Ard Schenk. Rijp vond men hem om de coryfeeen van weleer op te gaan volgen. Met Klaas Vriend, de stugge Noordhollander, had Nederland er een talent bijgekregen. Ze waren immers ver. dwenen. de vedetten. Ard en Keessie» het koppel dat jarenlang Nederland in de ban had gehad waren naar de rijen der profs overgestapt. De schaats sport stond op een tweesprong. Wie won het, de proforganisatie van de Amerikaan Ned Neeley of (le ISU, onder wiens vlag de KNSB toen voer. Voor de jeugd stond nu de deur naar de gedaan", zegt hij daags voor het even ement. „Vooral in het begin toen ik pas bezig was. Ook ik had er meer van verwacht. Als jongeling denk je de we- StOppGfl rcld te veroveren. Ook nu bespeur ik dat bij ons in de ploeg. In Wim Pol zie ik mezelf terug, maar dan wel zes jaar ge leden. Ook Wim denkt dat hij het wel even zal gaan doen. Een goede instel ling, dat wel natuurlijk, maar hij weet niet op hoeveel problemen je kunt stuiten. Een schaatswedstrijd is een loterij. Een gok zo gezegd". kernploeg eindelijk open. Met Piet Kleine Als vaandeldrager durfde Leen Pfrommer. de toenmalige bondscoach, de strijd met profs best aan te gaan En toen sprak Pfrommer. inmiddels zo'n jaar of zes gelden ..In Piet Kleine en Klaas Vriend heb ik jongens die kunnen wedijveren met de allergrootsten. Let op Klaas Vriend die komt heel ver. Hij heeft alles in zich om een opvolger van Schenk te worden" Nu zes jaar later weet men beter Goed. in Piet Kleine heeft de KNSB nog een aardige ambassadeur gehad, maar de prestaties van Klaas Vriend waren nimmer noemenswaardig. ..Een woensdagmiddagrijder", noemde men hem Schitteren, ja dat kon hy. maar dan liefst als er niks op het spel stond. „Een nimmer doorgebroken talent", zo schreven de kranten. De ene klap na de andere moest de man uit Grootebroek incasseren. Een lijdensweg werd het. Toch zit Klaas Vriend nog steeds in de kernploeg. Vier rijders zijn geselecteerd voor de strijd om het Europese kam pioenschap. die het komende weekein de in Deventer wordt gehouden. Een eén van de vier is Vriend. De woensdagmiddagrijder. Hoeveel problemen „Dc opmerkingen hebben me echt pijn DEN HAAG - Het is zeven jaar ge leden. dat een Nederlandse schaatsenrijder de Europese titel langebaan greep. Ard Schenk leverde deze prestatie in 1972 in Da vos. Na de tweede we reldoorlog werd in 32 toernooien vijf keer een Nederlander titel houder. Kees Broekman opende rij in 1953 te Hamar en daarna voilg- den Ard Schenk (1966. Deventer 1970. Innsbruck 1972 Davos) en Kees Verkerk (1967 Lahti). Veer- lien keer zegevierde een Noor. ne gen keer een rijder uit de Sowjet- Unie en vier maal een Zweed. Tli- telverdediger is de Sowjetrus Ev- geni Martshjoek. De historie van de Europese kampioe nen van de na de oorlog is: 1947 Stock holm. Seyffarth (Zwei; j948 Hamar Liaklev (Noot. 1949 Davos. Farstad iNooi. 1950 Helsinki: Andersen (Nooi, 1951 Oslo Andersen (Noo). 1952 Oester- sund Andersen iNooi. 1953 Hamar: Broekman iNed). 1954 Davos Sjllkov iSov); 1955 Falun Ericsson (Zwei. 1956 Helsinki Grisjin (Sovi: 1957 Oslo: Gontsjarenko (Sovi, 1958 Eskilstuna Gontsjarenko (Sov). 1959 Davos. Jo- hannesen (Nooi, 1960 Oslo: Johannesen (Noo), 1961 Helsinki: Kositsjkin (Sov), 1962 Oslo: Mcrkoclov (Sov), 1963 Go thenburg: Aaness (Noo), 1964. Oslo Antsson (Sov), 1965 Gothenburg. Ma- toesevitsj (Sov), 1966 Deventer. Schenk iNedi; 1967 Lahti. Verkerk iNed); 1968 Oslo Maier(Noo): 1969 Inzeil: Fornaess (Nooi. 1970 Innsbruck: Schenk (Nedi. 1971 Heerenveen Fornaess (Noo). 1972 Davos. Schenk iNed); 1973 Grenoble Claeson (Zwe: 1974 Eskilstuna: Claeson (Zwei; 1975 Heerenveen. Stensen (Nooi, 1976 Oslo Stensjhemmet iNooi. 1977 Larvik Storholt (Noo); 1978 Martsjoek (Sov) De woorden komen zeer overtuigend uit zijn mond. De stille, zichzelf weg cijferende Vriend bestaat niet meer Ja renlang schuwde hij ieder contact met de buitenwereld. Vooral met journalis ten wenste hij zich niet in te laten Een schamel hoofdknikje kon er soms af Een gesprek? Nauwelijks of nooit Vriend. ..Dat is echt geen onwil van me. Zo ben ik nu eenmaal. Ik ben niet zo'n drukke. Ik durf mezelf niet zo goed naar voren te schuiven. Misschien is dat wel een van de oorzaken dat ik nooit de top heb gehaald. Ik had brutaler moeten zijn Toch zal en wil ik mezelf met ver anderen. Ik behoud mijn scepsis tegen over de pers. Ik generaliseer niet. maar het gros van de schaatsjournalisten heeft geen benul waarmee wij bezig zijn In twee zinnen kunnen ze iemand he lemaal vernederen. Die mentaliteit baat ik. Vandaar mijn houding de laatste jaren" Aan het slot van hel vorig seizoen be sloot Vriend een einde te maken aan zijn zo grillig verlopen carrière. Hoewel hij iedere keer de kans kreeg - via zijn tijden in het voorseizoen - om te starten op een EK en WK. viel hij gedurende die evenementen alleen op door negatieve prestaties. In Gotcn- burg. waar vorig jaar Eric Heiden met zoveel overmacht wereldkampioen werd. kon Vriend het toernooi al na 150 meter vergeten. In de eerste bocht op Op dat moment dacht ik Klaas, jon gen vergeet het maar Op Gotenburg had ik mijn zinnen gezet Ach nee. niet om bij éen van de eersten te horen zo reeel was ik wel. Gewoon voor mezelf Er lekker bij horen Die val en die eeuwige pijn in mijn liezen, deden mij besluiten om te stoppen Aan Egbert van 't Oever heb ik het te danken dat ik nog schaats. Die verzekerde me dat ik door de beste professoren onder han- DEVENTER - De loting voor de eerste dag van de schaatswedstrijden om het Europees kampioenschap voor heren- allrounders had vrijdagavond in De venter het volgende resultaat: 500 meter, le rit Storholt (Noo) - Van der Duim<Ned):2erit.Tveter(Noo)-Ehrig(ODl). 3e rit Martsjoek iSovi - Vriend iNedi, 4e rit Ljeskin (Sov) - Pol (Nedi, 5e rit Sjoebrend (Noo) - Belov (Sov): 6e rit Stenshjemmel (Nooi- Lobanov (Sov i; 7e rit: Zawadzki (Poli - Dietel (ODli. 8e rit' Niitlylae iFin) - Ekstrand (Zwe); 9e rit Sauerteig (ODli - Junell (Zwei 10e rit: Kleine iNcdi - Nyberg iZwei 11e ril Gawenus iWDli Gustavson (Zwe); 12e nt Schumacher (WDIi - Stcphanek (Tsj); 13e nt Gomez (Spai - Sandys (Eng), 14e rit Belle (Frai - Marchctto iltai 15e en laatste rit Berclaz (Zwi) - Echer iWDli 500 meter le rit: Martsjoek - Van der Duim. 2e rit: Pol - Stenshjemmel.. 3e rit: Belov - Storholt; 4e rif Sauerteig - Vriend; 5e rit: Ljeskin-Sjoebrend. 6e rit Lobanov -Tveter. 7e rit: Niittylaae - Gawenus. 8e rit Schuma cher - Kleine. 9e rit- Ehng - Gustavson. 10e rit Zawadzki - Ekstrand. 1 le nt Dietel - Ny berg; 12e rit Junell - Stephanek. !3e rit. Berclaz - Marchetto; 14e rit. Gomez- Belle 15e rit: Sandys - Eicher den zou worden genomen En het hielp Ik ben geopereerd en ik voel me veel beter dan in al die jaren er voor. Echt ik voel me sterk Ik heb immers niets te verliezen. Ze verwachten toch niets van mij Gewoon het vierde wiel aan de wa gen Klaas Vriend, inmiddels getrouwd en maatschappelijk zeker ..Ik werk in Enkhuizen en hoef me voor mijn toe komst geen zorgen te maken" i gelooft nog steeds in een ommekeer Jarenlang heeft hij de ene klap na de andere moe ten ver werken. Echter de aanwezig heid van Van t Oever, die hij ook al als coach van Jong Oraiye had en de door hem aanvankelijk nogal bekritiseerde condititrainer Thaard Kloosterboer, hebben hem het vertrouwen toch terug gegeven Zo zelfs, dat hij na dit seizoen nog een jaar volmaakt, ais het aan Vriend ligt. Twee fijne trainers „Kijk", stelt hij. „In 1976 moest ik vlak voor de Olympische winterspelen af haken. Derksen. Bazen en ik w erden in Innsbruck door de griep geveld. Nou. ik wil Lake Placid eigenlijk nog best zien. Dat heb ik me voor ogen gesteld. In Van 't Oever en Kloosterboer heb ben we twee fijne trainers. Van 't Oever is menselijk. Hij kijkt niet al leen naar de groten. Ja, dat is in het verleden wel eens anders geweest. Ook daar had ik moeite mee. Een rijder, die in vorm is heeft weinig begeleiding ALKMAAR - AZ. dat zondag zou mee doen aan een zaalvoetbaltoernooi in Leiden, gaal zaterdag in trainings kamp in Spanje. Het AZ-gezelschap reist waarschijnlijk met MW, dat haar tenten ook opslaat in de huurt van Malaga, ..Wij spelen waarschijnlijk tegen MVV een onderlinge wedstrijd. Hopelijk ook nog tegen eén of twee Spaanse clubs", aldus trainer Kessler Het trainings kamp duurt tot donderdag, dan komt AZ weer naar Nederland Dc schaatswedstrijden beginnen zaterdag en zondag om 12.30 uur. DEVENTER - Neerlands hoop voor deze dagen: de mannen, die dit weekeinde in Deventer de vaderlandse kleuren moeten hooghouden, V.l.n.r. Piet Kleine. Egbert van 't Oever. Klaas Vriend. Hïlbert v d Duim, Albert Meijerink en Wim Pol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 17