'SE COURANT GEVECHTEN IN ZUID-LIBANON Iraanse volk roept om Islamitische republiek "1 Algehele sluiting Total-raffinaderij bij Borssele wordt thans uitgesloten geacht ActiesPalestijnen na Israëlische aanval Mi Amigo zinkt: opvarenden gered 'WEG MET DE SJAH, LEVE CHOMEINI' BROOD WORDT 4 CENT DUURDER vandaag HALF FEBRUARI GESPREK CONCERNLEIDING EN MINISTERIE 222e jaargang no. 17 Zaterdag 20 januari 1979 Dr.A.F. Philipsstr.11,Goes Tel.01100 21222, Ingang toonzaatlndustrieslraat i Van onze correspondenten) JERUZALEM - De Israëlische stadjes Kiriat Shmoneh en Naharia werden vrijdagmiddag en -avond door Palestijnse artillerie met Kat joesja-raketten beschoten. Er viel één gewonde, maar er werd weining schade aangericht. Vanuit Israëlische stellingen werd het vuur beantwoord. Voor het Israëlische legercommando was het Palestijnse raketvuur een verwachte reactie op de Is raëlische aanval van de nacht daarvoor op Palestijnse bases in Libanon. Gedurende de gehele dag zijn er ver scheidene artillerieduels geleverd. De Israëliërs beschoten Palestijnse stel lingen. Palestijnse beschietingen op Is raël werden verder niet gemeld, wel op Geen asbest in kinderspeelgoed DEN HAAG (ANP) - In een wijziging van het speelgoedbesluit (warenwet) is onder meer een algeheel verbod van toepassing van asbest in kinderspeel goed opgenomen. Dit heeft het minis terie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne vrijdag meegedeeld. De wenselijkheid van dit verbod is ge bleken, gezien de risico's voor de ge zondheid die op lange termijn aan het gebruik van asbest kunnen zijn ver bonden. Bovendien kan bij de vervaar diging van speelgoed gebruik worden gemaakt van vervangend materiaal, zoals steenwol, glaswol, calciumsili- caat, geëxpandeerd gesteente en alu miniumsilicaat ten behoeve van isola tie van kinderfomuisjes en dergelijke, aldus het ministerie. belofte Premier Van Agt. vindt dat Nederland zich aan de beloften jegens de VN moet houden en troepen naar Libanon moet sturen. PAGINA 7 verkoop Voor de Middelburgse rechtbank Is ze ven maanden geëist voor de 'verkoop' van een 16-jarig meisje. piste Joop Zoetemelk wil ook op de piste laten zien, dat hij zeker niet de minder Is van andere wegcoureurs. PAGINA 17 kansen De Russen en de Noren zijn met opti mistisch over hun kansen bij de Euro pese schaatskampioenschappen zaterdagkrant PAGINA 19 verdrag Vierhonderd jaar geleden werd in de Kapittelzaal, vlak b(j de Domtoren in Utrecht, de Unie van Utrecht gete kend! PAGINA 20 zout PAGINA 21 mooier PAGINA 22 ideaal Spoelfilmregisseur Paul Verhoeven: ik wantrouw ledereen die een ideaal na streeft. Letterkundige kroniek van Hans Warren. PAGINA 23 nonchalance Englandspiel: dood door nonchalance. PAGINA 25 fit PAGINA 27 dancer Popnibnek: Prank Mills, een 'music _box dancer': Denksporten: Hengelen. de door Israël gesteunde christelijke enclaves in Zuid-Libanon. Volgens Israëlische opgaven zijn er bij de Israëlische actie van donderdag nacht zeker 25 Palestijnen gedood. Lanceerinstailatles voor Katjoesjara- ketten en artilleriestellingen werden vernietigd. De actie werd door minister van defensie Weizman en opperbevel- heber Etan een compleet sucses ge noemd. Beiden kondigden aan dat Is raël overal waar mogelijk en wenselijk door zou gaan de Palestijnen te treffen. De Israëlische aanval, de grootste sinds de invasie in Zuid-Libanon in maart '78, kwam nog geen 13 uur nadat 12 Israëliërs gewond waren geraakt als gevolg van een bomexplosie op een markt in Jeruzalem. De Palestijnse or ganisaties „Fatah" en ..Saiqa" eisten de verantwoordelijkheid voor de ex plosie op. De Israëlische gecombineerde infan terie-, luchtlandings-, artillerie- en luchtaanval valt ook samen met het di plomatieke overleg in de Veiligheids raad van de Verenigde Naties teneinde het mandaat van de VN-troepenmacht in Zuid-Libanon (Unifü) te verlengen. Bovendien vindt het escalerende ge weld tussen de Palestijnen en Israël juist plaats op het moment dat Alfred Atherton, de speciale Amerikaanse af gevaardigde, in Israël is in een poging de impasse in het Egyptisch-Israëlische vredesoverleg te doorbreken, en tewijl de Palestijnse Nationale Raad (par lement) in Damascus in zitting bijeen is. De Amerikaanse regering heeft vrijdag bij monde van Tom Reston. een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, de Israëlische actie betreurd. Reston deed een beroep op Israël en de door Israël gesteunde christelijk milities vertrou wen te hebben in de Unifil. Litani De Israëlische troepen vielen gisteren in Zuid-Libanon de dorpen Amoun en Aishiyeh aan. Deze dorpen liggen bui ten het W-gebied ten noorden van de rivier de Litani. Er waren Palestijnse militaire eenheden gevestigd. Waar schijnlijk om het maken van slachtof fers onder de burgerbevolking te rechtvaardigen, gaven de Israël na de aanval toe dat er hard gevochten was, met name in Aishiyeh, in dichtbevolk te streken. Hoewel er Syrische eenheden van de „Arabische vredesmacht" vlak bij Aishiyeh zijn gelegerd, kwamen die niet tussenbeide Naast Aishiyeh werd gisteren ook hard gevochten in Amoun. een stadje niet ver van Nabatiyah. het hoofdkwartier van de Palestijnse en moslim-links-Li- banese strijdkrachten in Zuid-Liba non. Amoun ligt vlak bij de zeer strategische mines van het Kruisridderslot Chateau de Beaufort, waar Palestijnen gelegerd liggen, schouder aan schouder met elementen van het zgn. Llbanees-Ara- bïsche leger, moslim-muiters onder lei ding van luitenant Ahmed al Khatib. Hoewel Beaufort niet zelf werd aange vallen. werden volgens Libanese lege- rbronnen 25 soldaten van het opstan dige Libanees-Arabische leger door de Israëliërs „gekidnapt" en zeven ge dood. Dorpelingen in Aishiyeh en Ar- noun meldden nog dat er zoveel Israëli sche soldaten bij de aanval van gisteren betrokken waren, dat men aanvanke lijk de indruk had dat er weer een echte Israëlische invasie in Zuid-Libanon be gonnen was, Om het gebied boven de Litani te be reiken. hebben de Israëlische troepen Libanees gebied moeten doorkruisen dat in handen is van met hen sympathi serende. illegale, christen-rechtse mili ties onder leiding van ex-majoor Saed Haddad. Vermeldenswaard in dit ver band is dat eerder genoemde Lsraëli- (Slot zie pagina 13 kolom 1) Tijdstip mogelijk olietekort onzeker DEN HAAG (ANP) - Er bestaan ver schillende taxaties over het tijdstip waarop het kan gaan nijpen met de olie. Dat kan in juni gebeuren, maar ook in april. Minister Van Aardenne van economische zaken heeft dat vrij dag in de ministerraad gezegd. Voorts overwegen de Engelsen een ex portverbod van olie. die ze winnen op de Noordzee. Groot-Brittannië levert niet rechtstreeks aan Nederland, maar een dergelijke beslissing zou wel van belang zijn voor de olielevering aan Europa, aldus premier Van Agt na afloop van de raad. Een ander probleem is de onzekerheid over het tijdstip, waarop de olieproduk- tie in Iran weer op gang komt. Voor de economie van dat land moet dat gebeu ren. maar iedereen verkeert in onzeker heid over de tijd. dat de chaotische si tuatie er nog voortduurt, aldus de pre mier. DEN HAAG - Het schip van waar af de radiopiraat Mi Amigo tot voor kort uitzond was gisteravond op de Noordzee voor de Engelse kust zinkende. Een reddingsboot van de Britse kustwacht heeft vijf opvarenden van het schip, vier Engelse dïsc-jockeys en een zen dertechnicus, gehaald. Het schip is volgens de kustwacht reddeloos verloren en zal, afhankelijk van de weersomstandigheden, vandaag nog zinken De Ml Amigo is oorspronkelijk een in 1921 gebouwde zeilboot, waar la ter een motor ingebouwd is. Het was al lange tijd bekend dat het schip nauwelijks meer zeewaardig was. Een aantal Nederlandse opva renden verliet enkele maanden geleden het schip uit protest tegen de levensgevaarlijke werkomstan digheden. De pompen konden vrijdagavond het water niet meer verwerken, waarop de opvarenden noodsei nen gaven aan de kustwacht. Met het einde van de Mi Amigo is ook een definitief einde gekomen aan de periode van ruim vijftien jaar waarin piratenzenders vanaf dc Noordzee voor de Nederlandse en Britse kust commercièele uitzen dingen verzorgden. Het nu prijs gegeven schip heeft een veelbewogen geschiedenis ach ter de rug. In 1959 kochten Zweedse zakenlieden de Mi Amigo om er in de buurt van Kopenhagen onder de naam Radio Nord mee te gaan uit zenden. In 1963 begon Radio Caro line. toen nog onder de naam Radio Atlanta, vanaf de Noordzee voor de Engelse kust uitzendingen. In 1968 werd het schip naar Am sterdam gesleept waar het tot 1971 bleef liggen. Toen zou het een pira- tenmuscum worden, maar door een list werd het schip opnieuw de Noordzee opgebracht om opnieuw uitzendingen in het Nederlands en het Engels te gaan verzorgen. Engelse chaos De Engelse economie staat voor de zoveelste keer na de KjSgfl tweede wereldoorlog op het punt een forse terugslag te in- casseren. Het openbare leven wordt kapotgestaakt. Crisis verschijnselen beginnen de doorgaans als flegmatiek bekendstaande Britten in staat van verkrampte opwinding te brengen. De noodtoestand is nog net niet afgekondigd Kortom, het zal een helse toer zijn om de schade van de nu heersende chaos straks weer ongedaan te maken. De geschiedenis van de vorige oorlog tussen regering en vakbonden in En geland herhaalt zich. Vijfjaar geleden kostte een mijnwerkersstaking het po litieke hoofd van de toenmalige con servatieve regeringsleider Edward Heath. Hij daagde de vakbeweging uit met de vraag wie er in Engeland nu eigenlijk de dienst uitmaakt, de rege ring of de bonden? Het antwoord be stond uit het vertrek van de regering- Heath. Toch is de aard van het huidige arbeidsconflict ingrijpender en gevaar lijker. Ditmaal gaat het tussen de vak bondenen de regering van een Labour- premier, James Callaghan. die zelf uit de arbeidersbeweging afkomstig is. De economische slecht-weer-situatie die Engeland al zoveel jaren beheerst is zowel gevolg als oorzaak van de taai volgehouden botsingen, zoals zich ook nu weer voordoen tussen werkgevers en regering aan de ene kant en de op ouderwetse leest geschoeide vakbewe ging aan de andere. Komt bij dat het tot op heden nog geen enkele regering ge lukt is om de hooghartige machtsposi tie van de vakbonden in te dammen. En er moet in dat Engeland waarover je je steeds weer blijft verbazen kennelijk nog meer gebeuren dan er al gaande is. voordat de publieke opinie werkelijk in het geweer komt. Het is de vraag wat er gebeurt (en daar begint het al aardig op te lijken) wanneer de voedselvoorzie ningnijpend in gevaar komt, lange rijen voor lege winkels niet meer opschuiven en de magen van de Britten beginnen te knorren. Hoever de regenng-Callaghan door de knieën moet is in deze verwarde koortsdagen van de Engelse ziekte niet duidelijk. Maar dat ze nog weinig been heeft om op te staan, daaraan wordt niet getwijfeld. In de loop van dit jaar - vóór november - moeten verkiezingen worden gehouden. Labour kan uit sluitend regeren met steun van de vak beweging. Dat kan soms goed gaan. maar ook - zoals nu - faliekant mis. Kracht en zwakte van de Britse econo mie en politiek liggen dus heel dicht bij elkaar Total(e) redding? He, van onze verslaggever, gaat door Massaler dan ooit TEHERAN - De feestroes in weerklonken gisteren in de Iran na het vertrek van de sjah straten van de Iraanse hoofd- is voorbij, de politieke strijd stad de eisen: weg met de mo narchie, stichting van de Is- lamistische republiek, onder leiding van ayatollah Cho- meini. Volgens een ruwe schatting marcheer den zo'n twee miljoen mensen door de enorme Eisenhower Avenue en in geen velden of wegen was een soldaat of poli tieagent te bekennen „Weg met de Sjah" en „Leve Chomeim" zong de me nigte, terwijl het „marionettenbewind" van de nieuwe premier Bakhtiar er nu betrekkelijk mild vanaf kwam. Het be sef begint blijkbaar door te dringen dat er op politiek niveau hard gewerkt wordt aan een compromis tussen rege ring en geestelijkheid. Er gaan zelfs ge ruchten over de oprichting van een „re volutionaire raad", bestaande uit geestelijke - en ook enkele politieke - leiders, onder wie mogelijk ook Bakh tiar. De verbannen oppositieleider Cho- (Slot zie pagina 13 kolom 2) Van ome redactie economiei DEN' HAAG - Het brood wordt maandag 22 januari 4 cent duurder. Verwacht wordt althans dat dc vrije consumentenprijs met dit bedrag zal stijgen, omdat de producenten vanaf die dag 3,2 cent per brood van 800 gram meer mogen rekenen. De minimumprijs voor brood f800 gram) zal dinsdag 23 januari met 3 cent wor den verhoogd. De oorzaak van de toegestane stijging is de kostenontwikkeling. De hogere afle- veringsprijs van 3.2 cent komt voor ongeveer de helft op rekening van grond- stoffenprljzen en voor de rest is dit een gevolg van de stijging der loon- en overige kosten. De minimumprijs gaat 3 cent omhoog bij besluit van de voorzitter van het Lachende Israëlische militairen achterin een legervoertuig na de vergeldingsoperatie tegen twee Palestijnse kampen in produktsehap voor granen, peulvruchten en zaden. Libanon waarbij zij II Palestijnen hebben gedood BONDEN WILLEN TOCH GARANTIE WERKGELEGENHEID VLISSINGEN - Dc algehele sluiting van dc Total-raffinaderij bij Borssele moet thans uitgesloten worden geacht. Dat blijkt uit een dienstmededeling die dc Raad van Bestuur van dc Total Raffinaderij Nederland vrijdagmid dag aan het personeel bekend maakte na besprekingen met de vakbonden. Half februari zal er een bespreking worden gehouden tussen het minis terie van economische zaken en dc di rectie van de Compagnie Frangaise des Petrols, het Franse concern waartoe Total Nederland behoort. Zoals bekend dreigde al geruime tijd sluiting voor de Zeeuwse raffinaderij van Total, als er geen dekking voor 30 miljoen kosten kon worden gevonden. Het bedrijf is inmiddels weer winst gaan maken, sprake is zelfs van één miljoen in vijf dagen. Ondanks bemoei enissen van politici en vakbonden trok de Franse concern-directie haar voor nemen de raffinaderij dicht te doen niet in. Maar president-commissaris Driekbeek van Total Nederland liet zich omtrent het openhouden vorige week - na een gesprek met de vakbon den - vrij optimistisch uit. De volledige tekst van de bekendma king van de Total-Raad van Bestuur luidt als volgt: „Overeengekomen is dat gedurende de eerste helft van februari 1979 een on derhoud tussen de directie van CFP en het ministerie van economische zaken zal plaats vinder. In dit kader moet thans de algehele sluiting van de raf finaderij uitgesloten worden geacht. De afdeling personeelszaken is opdracht gegeven kandidaten te zoeken om va cante plaatsen te vervullen. Het op stellen van een werkgelegenheldsga- rantle zal met de betrokken organisa ties worden besproken en gefor muleerd". aldus de dienstmededeling van de Total-directle. Bij de vakbonden in Zeeland toonde men zich verheugd met deze ontwikkkellng. maar blijft men vasthouden aan de eis van werk- gelegenheidsgarantie a k honds react ies „De conclusie kan met anders zijn dan dat in principe de dreigende sluiting is opgeheven", verklaarde districts bestuurder H. Bijvank van de Indu striebonden FNV. „Ik ben nu optimis tisch, omdat die sluiting voorlopig is afgewend. We gaan nu met de Raad van Bestuur onderhandelingen voeren over werkgelegenheidsgaranties op midden- en lange termijn". Ook districtsbestuurder S. Jorritsma van de Industriebond CNV deelde hei optimisme van zijn FNV-collega „Ik vind de mededeling van de directie niet ongunstig De woorden 'thans' en 'al gehele' uit die mededeling met betrek king tot de sluiting wil ik positief ver talen. zoals ik ook de gesprekken tus sen de concemleiding en economische (Slot zie pag. 7 kol. 5) .et lijkt erop dat rondom de dreigende sluiting van de raffinaderij van Total Nederland in het Sloegebied voorlopig de ergste kou wat van de lucht is. Na alle - ook morele - druk die er op de leiding van dit Franse oliecon cern sinds het begin van de werkgele genheidsproblemen in de zomer van vorig jaar is uitgeoefend, heeft men van de kant van het bedrijf nu kennelijk een gebaar willen maken. Er zijn de laatste maanden vooral allerlei suggesties ge daan en ideeën ontwikkeld met de be doeling zodanige condities voor de pro- duktie van de raffinaderij te scheppen dat het stuk nieuwe werkgelegenheid in het Sloegebied ide onderneming staat er nog maar een jaar of vijf) kan worden veilig gesteld. De berichten dat er sinds kort bij Total in een aantrekkende oliemarkt weer winst wordt gemaakt zijn achteraf gezien een voorbode ge weest van de wending in de rende mentspositie van de Nederlandse ves tiging van deze multinational. Overigens houdt de concemleiding in de gisteren onder het personeel ver spreide mededeling nog een slag om de arm. waar het gaat om duidelijke ga ranties voor de werkgelegenheid van de ongeveer 200 man personeel. Er komt binnenkort een gesprek met het minis terie van economische zaken Daaruit zal blijken hoe serieus de nieuwe op stelling van de top van Total is en wat er als 'bijdrage' van de kant van de Ne derlandse overheid wordt verwacht. JL as wanneer duidelijkheid ontstaat over de kans van slagen van dat overleg in Den Haag zal blijken of de opluchting die gisteren ontstond onder het per soneel en bij de vakbonden een langer leven is beschoren dan het 'voorlopige' karakter dat er nu aan is gegeven. Er is ook nog een debat in provinciale staten van Zeeland op komst over de red dingspogingen voor hetTotalbedrijf in het Sloegebied. Uit eerdere bemoeienis van deze kant is duidelijk geworden dat men zich op een breed veld verant woordelijk acht voor vestiging en be houd van een modem functionerend, zonder bijzondere neveneffecten pro ducerend bedrijf dat een wezenlijk on derdeel uitmaakt van Zeelands indu striële toekomstkansen. De komende tijd zal leren waar precies de zwaarte punten van deze zoveelste onzekerheid op de arbeidsmarkt liggen. vdM Naar verwachting zullen dit Jaar in de gehele rijksdienst mei uitzondering van de staatsbedrijven en de instellin gen voor onderwijs en onderzoekt on geveer 2500 man werkzaam zijn in de geautomatiseerde informatievoorzie ning. In 1969 beschikte het rijkscom putercentrum 'in Apeldoorn) over nog geen 300 medewerkers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 1