Kohl weg omdat Schmidt het wil DE MACHT VAN DE ISLAM Franse politici maken een puinhoop van hun speeltuin Zwarte handel OPPOSITIELEIDER IN DE TANG VRIJDAG 19 JANUARI 1979 PZC/opinie en achtergrond Van onze correspondent Hans Amesz). Bondskanselier Helmut Schmidt wenst een sterkere oppositie. Volgens hem is dat beter voor de democratie en dus ook beter voor de Bondsrepubliek Duitsland. Die uitspraak lijkt merkwaardig. De CDU-CSU-oppositie beschikt immers over 243 zetels in de Bondsdag, wat maar tien minder is dan de door Schmidt geleide sociaal-liberale coalitie. Bovendien heeft de CDU-CSU in de Bonds raad (een soort Eerste Kamer, waarin de vertegenwoordigers van de deelstaten zitten) de meer derheid en dat betekent dat de wetgeving voor de huidige Bondsregering op zijn minst gecom pliceerd is. De Westduitse regeringschef had zijn wens waarschijnlijk ook niet aan de openbaarheid prijsgegeven, als voor hem al niet ettelijke belangrijke CDU- CSU-politici dit hadden gedaan. Schmidt zal gedacht hebben: als ik nu ook nog verklaar dat het met de CDU- CSU maar droevig is gesteld, dan ver sterkt dat alleen maar het gevoel bij de kiezers dat er inderdaad veel mis is bij zijn politieke tegenstandei's en die kiezers kunnen daar dan rekening mee houden bij de komende deelstaatver kiezingen in Rijnland-Palts. Berlijn en Sleeswyk-Holstein. Gewoon een han dige politieke zet Hoewel de Westduitse oppositie op pa pier alles mee heeft om de regering Schmidt>Genscher hard aan te pakken, lukt dat niet. Dat ligt voor een belang rijk deel aan de figuur van opposi tieleider en CDU-voorzitter Helmut Kohl. Een maand na de voor CDU en CSU krap verloren Bondsdagverkie zingen van oktober 1976 zei CSU-chef Franz Josef Strauss in zijn „Wiener- wald-rede" over de verslagen kanselier kandidaat Kohl: „Hij is totaal onge schikt. Hij mist de noodzakelijke geestelijke en politieke kracht". Frontale aanval Strauss' uitlatingen werden destijds onder het tapijt geschoven: ze waren niet in het juiste verband geplaatst. In de zomer van 1978 waagde de CDU-af- gevaardigde Jurgen Todenhofer (zeker geen belangrijk man binnen de Uijie) een nieuwe frontale aanval op zijn par tij- en fractievoorzitter: „In de slaap wagen komen wij niet aan de macht". Todenhofer kreeg er hard van langs Net voor het partijcongres van de CDU in Ludwigshafen. dat in de herfst werd gehouden, zei Kohls voorganger Rainer Barzel in een interview met het geillu- streerde weekblad Stem dat de opposi tieleider gewoon ongeschikt is: „Ik vind dat een kanselier - wat de oppositie be treft - nooit zo gemakkelijk heeft gere geerd als de huidige". Hetpartycongres distantieerde zich van Barzel- De rijen zouden worden gesloten. Het moest uit zijn met de discussie over personen. In plaats daarvan diende de Unie zich te concentreren op het winnen van de Bondsdagverkiezingen in 1980. Het partijcongres had zich. leek nader hand. vergist Er is nooit zoveel gepraa t en geschreven over de figuur van Kohl als juist de laatste tijd. Franz Josef Strauss, die niemand er ooit van heeft verdacht min of meer loyaal tegen de chef van de .grotere zusterpartij te staan, verklaarde dat de plaatsvervan gend CDU-voorzitter Kurt Biedenkopf „alles heeft" om kanselier te zijn. Te veel Dezelfde Biedenkopf ventileerde kort geleden de gedachte dat de functies van CDU-partijvoorzitter en CDU- CSU-fractietfoórzitter in de Bondsdag gescheiden moesten worden. Twee ambten in écn persoon verenigd, zou den veel te veel van zo iemand vergen, aldus Biedenkopf, die zijn voorstel trachtte te verkopen als zijnde in Kohls eigen belang. Helmut Kohl wist wel beter en mobili seerde de CDU-top. In een gemeen schappelijke verklaring werd vast gesteld dat er van een scheiding van functies geen sprake zou zijn. Boven dien moest het. opnieuw, uit zijn met de discussie over personen. Dat berokkent de Unie immers alleen maar schade by de kiezers. Inmiddels is het gepraat over Kohl niet meer te stoppen. „Kohl kapot", heet deze week het titelverhaal van Der Spiegel. „Kohl in de tang", staat boven een commentaar in de Sueddeutsche Zeitung. Maandag heeft de hoofdpersoon op een zitting van het fractiebestuur van de CDU-CSU in Berlijn gezegd dat het er in 1979 op aankomt de zakelijke politieke arbeid van de fractie meer gezicht te geven en dat er definitief een einde is gekomen aan het debat over de kwali teiten van leidinggevende politici bin nen de CDU-CSU. Constructief Kohls secretaris-generaal en intimus Heiner Geissler heeft op dezelfde dag een beroep gedaan op de CSU om „con structief' te zijn. „Wij hebben nu de kans de kiezer onze ongebroken wil duidelijk te maken om in 1980 de ver kiezingen te winnen", zei Geissler. Met Helmut Kohl als lijsttrekker ge beurt dat. voor zover nu valt te over zien, vrijwel zeker niet. Of een andere CDU- of CSU-politicus (Biedenkopf. Soltenberg, Dregger, Strauss) als nummer één op de lijst wel genoeg stemmen trekt om de absolute CDU- CSU-meerderheid te halen, is eveneens twijfelachtig. In de Bondsrepubliek be staat weliswaar geen „presidenten-de mocratie", zoals in de Verenigde Staten en Frankrijk, maar al sinds Adenauer is er wel een „kanseliers-democratie" De bondskanselier mag dan officieel door de Bondsdag worden gekozen en niet door de kiezers, in feite is dat on derscheid er nauwelijks. De partijen gaan de verkiezingen in met een van tevoren vastgestelde kandidaat-kan selier. Bij de SPD-FDP heet die kandidaat in 1980 met vrijwel absolute zekerheid Helmut Schmidt. En degene die het te gen Schmidt moet opnemen, heeft het niet eenvoudig, want de huidige bondskanselier wordt door het Duitse volk meer gewaardeerd dan ooit. De oppositie weet dat en dat is ook een rede voor het almaar voortdurende ge harrewar in de CDU-CSU. iDoor onze correspondent Rudolph Bakker JT rankrijks partijpolitici zetten hun beste beentje voor om de speeltuin weer in een puinhoop te veranderen, die president De Gaulle aantrof bij het stichten van de Vijfde Republiek. Alle groeperingen op een na zijn gewikkeld in intern geharrewar, hetzij rond per soonlijke rivaliteiten, hetzij rond het vinden van een nieuwe en succesvolle re koers. Alleen de coalitie rond presi dent Giscard d'Estaing, de UDF, staat onverdeeld rond zijn - onofficiële - leider. In het kamp van de vorig jaar maart by de parlementsverkiezingen verslagen communisten en socialisten grijpt de strijd op alle fronten om zich heen. De golf van kritiek die na de nederlaag rond de communistische partijleider Marchais kwam opzetten, wisten de mannen van hetpolitburo geroutineerd de smoren. Dat neemt niet weg dat on dergronds de ontevredenheid om zich heen blijft slaan. De communistische partijleiding heeft een circulaire aan de federaties doen uitgaan, waarin wordt aangedrongen op strijd tegen het ver dergaand leeglopen van de cellen. Het rijke publiciteitsimperium van de communistische partij verkeert in moeilijkheden. De ene liquidatie volgt er op de andere. Ook de relatie tussen communisten en socialisten - eens partners in het ge meenschappelijk regeerprogram - is slechter dan ooit. Socialistenleider Mit terrand heeft dezer dagen uitgeroepen dat „de communisten de navelstreng met de structuren, de denkmethodes en de organisatie van het stalinisme nog steeds met hebben doorgesneden". Communistenleider Marchais heeft geantwoord dat Fran%ois Mitterrand er mee blijft doorgaan steeds verder naar rechts te draaien en dat hij - Mar chais - het gevoel heeft dat hij twintig jaar geleden leeft: „Toen de socialisten in de regering waren en samen met rechts koloniale oorlogen voerden en opstanden hielpen organiseren ter on derdrukking van de werkers". Behalve dat het intem bij de com munisten niet klopt en de verhouding tussen communisten en socialisten slechter is dan ooit, deugt er van de sa menwerking binnen de socialistische partij ook geen steek meer. Op zoek naar nieuwe koersen en nieuwe leiders raakt Mitterrand steeds verder geïso leerd tegenover een front dat wordt aangevoerd door zijn rivalen Rocard en Mauroy. Op het partijeongres dat het komende voorjaar wordt gehouden, zal een nieuw partijprogram moeten wor den opgesteld. Mitterrand is voor handhaven van de oude lijn, die on danks alles blijft leiden naar een sa menwerking metde communisten. Ro card zou een sociaal-democraat kun nen worden genoemd, die als zeer intel ligent technicus meer dan als idealis tisch dromer van de werkelijkheid wil uitgaan. Wat wil zeggen dat Rocard zich meer op het spoor van president Giscard bevindt, al zou Rocard liever zijn hoofd onder de guillotine leggen dan dit openlijk zeggen. Op de Socialistische Internationale in Brussel vorige week keken Mitterrand en Rocard elkaar al niet meer aan. Ro card heeft in het gehele land hand tekeningen verzameld ter ondersteu ning van zijn program. Hij kreeg er ruim 400 uit alle lagen van de regionale en plaatselijke partijbesturen. Daarop verzamelde ook Mitterrand handteke ningen. Hij kreeg er rond 500. Wat weer niet wegneemt dat volgens de laatste opinie-onderzoeken 49 procent van de ondervraagden de voorkeur aan Ro card gaven en 36 procent aan Mit terrand. Aanhangwagens En tenslotte is er in de linkse hoek de ultra-linkse CERES, een van de aan hangwagens van de socialistische par tij, waar een splitsing niet veryïèden kon worden, en de tot bijna niets gere duceerde partij der linkse radicalen - een van de drie ondertekenaars van het gemeenschappelijk regeerprogram - die hun leider Robert Fabre wegens „verraad" aan de dijk hebben gezet. Monsieur Fabre. een apotheker, be denkt op verzoek van president Gis card nu een oplossing voor het pro bleem van de werkloosheid en is daar mee een „pion" geworden in het plan van de president om gematigd links en gematigd rechts in een middenparty te verenigen. In het regeringskamp blijft het oud premier Chirac, die als leider van de gaullisten van alles bedenkt om zijn ri vaal president Giscard d'Estaing voor de voeten te lopen. Deze week komt de roerige burgemeester van Parys uit het ziekenhuis, waar hy vijf weken heeft gelegen na een auto-ongeluk. Vanuit zijn bed heeft hij een van zijn tot nu toe opzienbarendste „coups" gepleegd, door zijn volgelingen openlijk tot verzet op te roepen tegen de Europese plan nen van president Giscard. De gaullis tenleider probeert nu de gedachte in gang te doen vinden dat de Franse pre sident bezig is het Franse vaderland te verkwanselen aan de Amerikanen en de Duitsers en het land te storten in een onderhorigheid aan gezichtsloze machthebbers van een verenigd Euro pa Omdat de regering van premier Barre over niet weinig belangrijke gaullisti sche ministers beschikt en de rege ringsmeerderheid in het parlement op de steun van de gaullisten gebaseerd is, bracht de coup van Chirac enige op winding teweeg. De verbazing werd nog groter toen paladijnen van de leider lie ten weten dat jiet regeerakkoord tussen gaullisten en de andere regeringspar tijen niet in gevaar was gebracht. Opwinding Eind vorige week gingen de gaullisti sche afgevaardigden in het parlement per autobus in retraite en overlegden ze in Mames-la Coquette wat hun posi tie nu eigenlijk wel was. Tot hun grote opluchting schitterde partijleider Chirac door afwezigheid. De gaul 1 isten bespraken de toestand van hun zere tenen liever in afwezigheid van de steen des aanstoots. Na afloop bleek naar buiten een algehele overeen stemming. De gaullisten blijven bij hun eigen lijst voor de Europese ver kiezingen (terwijl president Giscard een lijst wenst van kandidaten uit alle regeringspartijen. Experts verwach ten echter dat de interne discussie rond koers en leider allerminst begra ven is. Een van de deelnemers in Mar- nes-la-Coquette merkte veelbeteke nend op: „Iedere keer als Chirac er niet bij is, keert de vriendschap weer te rug". Een nieuwe gaullistenleid.er doemt zelfs aan de verre horizon echter niet op. V an Casablanca in Noord-Afrika tot Karachi in Azië manifesteert het mo hammedaanse geloof, de islam, zich als een krachtige bron van verzet tegen de westerse invloed. Iran vormt hiervan een duidelijk voorbeeld, maar er zijn meer gevallen te noemen. Hoewel de ontwikkelingen in Iran uniek schijnen en betrekking lijken te hebben op nationale politieke vraagstukken, wordt de invloed van de mohammedaanse godsdienst en haar vermogen de bevolking op te zwepen in de andere mohammedaanse landen niet genegeeerd. Enkele werefdlijke leiders hadden zich reeds voor de gebeurtenissen in Iran rekenschap gegeven van de macht van de islamitische principes en realiseer den zich dat zelfs in dit computer tijdperk, de dertien eeuwen oude gods dienst met haar ongeveer 700 miljoen volgelingen een essentiële emotionele factor blijft in de steun van de bevol king aan de regering. Het radicale Algerije liet in de grondwet van 1976 speciaal opnemen dat, hoewel het toegewijd is aan de "socialistische revolutie", het een "mohammedaanse staat" blijft. Tunesië zag ervan af de campagne te gen de mohammedaanse heilige vas tenmaand. de Ramadan, voort te zet ten en Libié verbood zelfs niet-mo- hammedanen het gebruik van alcohol. De wetgevers van Egypte en Koeweit overwegen herinvoering van de islami tische heilige wet waarbij de godsdienst boven de staat wordt gesteld, de "Sha- riah" en Pakistan heeft de "islamiti sche rechtspraak" weer in gesteld, in clusief geselingen in het openbaar Geldingsdrang De nieuwe geldingsdrang van de mo hammedaanse godsdienst en haar dienaren wordt door velen beschouwd erop aai .scheikunde, wiskunde en ge neeskunde in de zevende eeuw tydens de hoogtijdagen van de islam een grote bloei kenden. Sjeik Mahmoud Aboe Obayed van de universiteit van Al Aza- har in Cairo verklaarde: „Het westen gebruikte de scheikunde om whiskey te produceren. Hiervoor dienen we ons te behoeden We zullen dat gebruiken wat goed voor ons is en het kwade afwij zen". De islamitische wereld is evenwel al lerminst eenstemmig in het afwijzen van westerse levenswijzen. Veel Turken staan open voor het westen, hetgeen ten dele wordt veroorzaakt door het ontbreken van een centrum dat bin dende regels voor schrijft, zoals het Va- ticaan. Harmonie Van Gibraltar tot Pakistan wordt een hevig debat gevoerd over de vraag: „Op welke wijze economische en so ciale veranderingen door te voeren in harmonie met islamitische principes". In de Arabische naties aan de Perzi sche Golf proberen de religieuze leiders voor de industrialisatie op gang komt wetten doorgevoerd te krijgen ter bescherming van de islami tische moraal. „Als we fabrieken ope nen, willen we er zeker van zijn dat we geen minirokken gaan produceren". Koeweit en de Verenigde Arabische Emiraten hebben zich bij Saoedi-Aia- bië gevoegd in de promotie van speciale "islamitische banken", die voorname lijk worden gekenmerkt door het niet heffen van rente, zoals door de Koran wordt voorgeschreven. In Turkije kwamen onlangs bij onlus ten ruim 100 mensen om het leven. Links steunt de "Alevi's", het Turkse équivalent van de Sji'itische moham medanen in Iran, en rechts steunt de dominerende Soeni's. In Afghanistan ziin tegenstanders van de pro-Russi- als een reactie op de toenemende in vloed van het westen die onvermijde lijk gepaard ging met de snelle indu- strialistatie van vele Arabische naties. Thans zijn in veel Arabische landen tele visietoestellen welkom, maar dan wel met eigen Arabische programma's en zonder westerse culturele beïn vloeding. Auto's zijn nodig, maar niet wedstrijden en dergelijke. Architecten dienen huizen en moskeen te ontwer pen, geen nachtclubs. „De islam is niet tegen modernisering", aldus El Sayed Ali el Sayed, het hoofd van de Egyptische parlementaire commissie voor islamitische aangele genheden. die een campagne voert om de nachtclubs in Egypte te sluiten. „Als de modernisering alleen wordt gericht op het vervullen van materialistische behoeften en morele zaken worden verwaarloosd, resulteert zij altijd in het verval van de maatschappijstructuur". Enkele islamitische geleerden wezen sche regering in Kaboel een guerrilla oorlog begonnen. Zij staan "een islami tische rechtspraak" voor en baseren hun actie onder meer op de overweging dat het een islamitische staat niet past een communistisch-athelstische- te steunen. In Saoedi-Arabië worden de handen van dieven afgehakt, overspeligen ge stenigd en dronkaards gegeseld. On langs werd een verkrachter in het openbaar onthoofd. De Ayatullah Khomeini, die in Iran een "islamitische regering" propageert, verklaarde ooit: „Omdat een islami tisch bestuur gebaseerd is op het woord van godde wet. is het de religieuze des kundige en niemand anders, die zich bezig dient te houden met regeringsza ken". Hij vervolgde: „Er is geen ruimte voor meningen en gevoelens... Wij wen sen een heerser die de hand van zijn eigen zoon zou afhakken, als die zou stelen". (Door Nico Scheepmakers) in de brochure Zwarte Handel rei A J A C. van Delft, kort na de oorfc uitgegeven, staan honderden pnjw. van artikelen gedurende de oo- logsjaren vermeld. Ik beperk me de brood- en tarweprijzen. die opiü. pen van 18 cent per brood in 1941,tm 25 cent per sneetje op 2 decembv 1944 en f 1.50 per sneetje op 18 ja, nuari 1945. Een mud tarwe kosth toen f1400. op 2 februarif2000en® 17 februari 1945 zelfs f3900. Toe. kwam het Zweedse wittebrood n kelderden de zwarte prijzen, al werj er op 4 juni 1945. dus een maand r.; de bevrijding, nog f 18 gevraagdvw een Rode-Kruiswittebrood. hom:, de officiële prijs voor een pak Engel- se bloem toen f 0.28 was Hongertochtjes In 'Zwarte Handel'las ik ookditter haal: ,,'s Weeks voor Kerstmis liepen dm kinderen ver buiten de stad in he, polderland. Zij hadden de fiets m de hand en bleken gewapend met pi tezak en melkflesch. Dus ook opjacU naar lijfsbehoud. Deur voor deur klopten zij aan en zonder resultaat Ten slotte bleek ook hen de hongerU gaan kwellen en de jongste van at drie, een leuk blondkopje van evenll jaar naar het scheen, waagde dek geerige blikken in een keuken u slaan, waar een dampende pot en tensoep de knechts en meiden weldra ten eten noodde. De geurige spy's deed het aanminnige wicht het evenwicht verliezen en voor zij het wist, was haar de vraag naar eten ontglipt. De boerin keek stug nam dat bedelaarsgedoe, doch toen u merkte, dat deze kinderen tot anderi soort gerekend moesten wordn. bood ze toch - stuursch en strak-er, bord snert aan. dat de leuke kleat dankbaar aanvaardde, er bijvoe gend, dat zij met drieën waren. Ton kwamen achtereenvolgens drie bor den door het deurluikje en zij kondn buiten in de kou de borden leeglept- len. Nadat dit geschied was. moeste zij bord en lepel maar aan de buila- deur deponeeren als schooien Ietwat onwennig geschiedde ait doch stralend ging dit drietal verder naroemend de krachtige soep en ie machtige boerin. Zij deden mitm moderne driekoningen denken, ik ook in de twintigste eeuw op zoekxa ren naar een schat, voorafgegaan door de lichtende ster van goedgt- loovenen vertrouwen in menschep mededoogen. Zullen zij hun doel be reikt hebben. Hebben zij hun gaven van dankbaarheid, levensmoed en blijdschap mogen offeren bij de krib be der Noord-Hollandsche boerde rij? Zeker zal het hart der vermurw de boerin, ondanks het honds be handelen van menschenkinderei zijn loon met Twee kwartjes Dit gedragen verhaal herinnert x aan een onuitwisbare scène uit min eigen hongertochtverleden. Eind 1944, begin 1945 werden mijn broertje Rob toen 10 jaar) en ik (toen 14jaat) door mijn oma (toen 73 jaar) er re gelmatig op uitgestuurd om bij de boeren in de Wieringermeer tanveo! ander voedsette kopen. Met een hor retje op kinderwagenwieltjes trol ken we er dan. te voet. op uit. v* vanuit Hippolytushoef op Viieringe- de boeren te vinden van wie hetgi- rucht ging dat zij aan het dorsen ito- ren en bereid waren een pond of kilo tarwe te verkopen. Mijn hekel aar. lange wandelingen moet in dit maanden wortel hebben geschoten. Op een dag hadden we. op de terne tocht van zo'n hongertocht. 'trek'D heb sinds de oorlog namelijk lern zeggen dat ik nooit honger heb g< had. alleen maar trek ..Zullen wed een boterham gaan vragen?", steler ik mijn broertje voor? Brutaalst: om een boterham vragen was tod weer andere koek dan eerlijk indenj staan voor een kilo tarwe dat je be taalde. Bovendien was die danmeei- tal bestemd voor mijn vader, moede en twee jongere zusjes die in Am sterdam waren achtergebleven, ter wijl die boterhammen alleen mar onze 'trek' moesten stillen. Ik hen-, ner me nog de lange lange tocht oz# de witte kiezelstenen van het pol naar de deur van de boerden) knars, knars, knars, daar kwamn de bedelaars aan! Ik belde, een boerin deed open. Ikié min of meer naar waarheid) dot® uit Amsterdam kwamen, en ofzemn schien een boterham voor ons hoi want we hadden zo n honger, ft boerin keek wat wantrouwend nor onze klompen, maar verdween tod ons voor de deur achterlatend icao'- van zij de bovenhelft open liet start Even later kwam ze terug met tvxi enigszins met boter besmeerde bo terhammen Dankbaar pakten wil'' aan. „Dat is dan twee kwartjes",#1 ze. Ik kreeg een hoogrode kleur, bi- sprongen als ik werd door een gevx- dat ik pas vele jaren later ob plaatsvervangende schaamte kr identificeren, ik viste een gulden d mijn zak. gaf haar die en zei met grotestadsgebaar „Laat u maar A ten", waarna we weer die hele lani' weg over de kiezelstenen naar o« tweewielige duwkarretje aftegden -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 4