Geen afzetgarantie Total van energiemaatschappijen Clitex vraagt om steun van rijk Vereniging voor behartiging belangen patiënten richt een afdeling op in Zeeland S02-verontreiniging Zeeuwsch-Vlaanderen JONGEN (17) TIJDENS TRIMTOCHT OVERLEDEN ZWAAR BESCHADIGD SCHIP NA OPHEFFING BESLAG VERTROKKEN ONDERHANDELINGEN AFGEBROKEN VRIJDAG 19 JANUARI 1979 1 Van ome Haagse redacteuri DEN HAAG - De onderhandelingen tussen de drie zuidelijke energiemaatschappijen en de Total-raffinaderij in het Sloege- bied, over de levering van stookolie aan de drie bedrijven, zijn afgebroken. Breekpunt voor de PZEM, de PNEM uit Noord-Bra bant en de Limburgse PLEM vormde de prijs die Total voor haar stookolie vraagt. De drie maatschappijen willen een prijs beta len die dezelfde is als de prijs voor stookolie op de Rotterdamse markt. Total daarentegen vraagt een bedrag dat bepaald wordt door een aantal variabele factoren, zoals de prijs voor ruwe aardolie en de kosten van vervoer over zee. Dat betekende, aldus PZEM-dlrecteur ir. M D Dalebout donderdagmiddag, voor de drie energiemaatschappijen een onaanvaardbare manier van het afwentelen van bedrijfsrisico's. ..Het is een risico van de onderneming zelf', al dus Dalebout. „Daar hoeven wij niet voor op te draaien". De drie maat schappijen waren bereid om Total, on- derdeel van de multinational Com pagnie Francaise des Pétroles. een af zetgarantie te bieden voor de afname van 450.000 ton stookolie op jaarbasis, voor de duur van drie tot vijfjaar. Drop Er moeten mensen zijn. die het be staan om in het holst van de nacht een dienstdoende apotheek binnen te lopen teneinde zich drop te ver schaffen. Jawel drop. Katjesdrop. zoute drop. knoopdrop of wat voor drop ook. Wijebben er geen idee van welk soort mensen dat zijn. maar in die apotheek in een van de Zeeuwse steden weten ze het ongetwijfeld. Daar lazen wij tn het late a vonduur immers het bordje, vermeldend dat de betrokken apotheek nacht dienst had en wel van zo laat tot zo laat. En naast die streng uitziende dienstmededehng hing heel hui selijk het handgeschreven briefje met het opsch rxft „Niet voor drop. Er sprak een wereld van ervaring uit die drie woorden. Een wereld van bij nacht en ontg parate men sen. altijd bereid om medicamen ten te verstrekken aan de Igdende medemens en in die wereld moet het dus - mogen wij aannemen - meermalen zgn gebeurd, dat in het nachtelijk uur de bel ging ging en dat er dan iemand ten tonele ver scheen, die drop bliefde. Geen morfine, penicilline of een ander geneesmiddel, maar gewoon drop. Daar zul je dan voor gestudeerd hebben, nachtdienst voor doen. Om iemand aan een ons zoute drop te helpen. Iemand, die kriebel in de keel had. Nou ja. de apotheek heeft toch nachtdienst Wat zal ik nemen? Katjes? Of dubbele zoute? Wij kunnen voordat briefje best be grip hebben. Niet voor drop. De Total-directie heeft de drie maat schappijen tevergeefs getracht duide lijk te maken dat haar manier van prijsberekening uiteindelijk voordeli ger zou uitvallen. „Dat vind ik een ver schrikkelijk stomme manier van on derhandelen, heb ik in het overleg ge zegd", aldus de PZEM-directeur. Total heeft haar beweringen niet „hard" kunnen maken: „Er waren da gen waarop de Rotterdamse prijs voor deliger was. er waren dagen waarop de Total-berekening gunstiger zou zijn uitgevallen, maar uiteindelijk gaf de methode van de raffinaderij zeker geen positievere resultaten te zien". Het betalen van een hogere prijs voor stookolie om een rol te kunnen spelen bij de redding van de met sluiting be dreigde raffinaderij, is volgens de PZEM-directeur uit bedrijfsecono- Inspectie volks gezondheid wil geen timmerfabriek in Koewacht AXEL - De inspectie volksgezondheid vindt dat in Koewacht geen tim merfabriek moet komen. De gemeente raad van Axel gaf indertijd toestem ming - met alleen de PvdA-fractie te gen - om de timmerfabriek van de heer Suy op te richten. Volksgezondheid maakt nu bezwaren tegen de timmerfabriek en het college van burgemeester en wethouders van Axel neemt dat advies over. men heeft gemeend doorgang van de fabriek te moeten beletten. Wat betreft Koewacht is er mogelijk plaats voor de tim merfabriek op het toekomstige indu strieterrein. B. en w. denken aan een terrein aan de Berlaertstraat, zo deelde wethouder J. M van Schaik mee tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. De heer P ACH Dienck stelde nog de vraag of er geen betere mogelijkheden voor een terrein voor bedrijfsvestiging is. Volgens de heer Van Schaik zijn al ternatieven in dat geval zeer welkom. Tanker zat drieëneenhalf uur vast in de Zandkreek KATS - Donderdag heeft de bin- nenvaarttanker Ned Lloyd 75 dre- neenhalfuur vastgezeten in de Zandk reek bij Kats. Het 1600 ton metende schip was met 650 ton stookolie on derweg naar Vlissingen toen het om streeks half elf 's morgens anderhalf uur voor laag water) vast kwam te zit ten in de Zandkreek. Volgens een woordvoerder van Rijks waterstaat is het vastlopen van de Ned Lloyd 75 te wijten geweest aan de be perkte betonning in de Oosterschelde. Gedurende de winter is er sprake van een zogenaamde wmterbetonmng. er liggen dan minder boeien om de kans op beschadiging door ijsgang te ver kleinen en omdat de mogelijkheid be staat dat boeien afdrijven door ijs gang", aldus de woordvoerder van Rijkswaterstaat, Omstreeks twee uur kwam de tanker uit zichzelf los en kon zijn tocht naar Vlissingen vervolgen CENTRALES ANTWERPEN OVER OP ZWA VELARME BRANDSTOF VLISSINGEN - Het provinciaal be stuur van Zeeland houdt sinds woensdag nauwlettend de luchtveron treiniging in het oog. die woensdag ochtend vooral in Zeeuwsch-Vlaande ren de kritieke grens van 830 mic rogram zwaveldioxyde per kubieke meter lucht overschreed. Nadat con tact was opgenomen met de provincie Antwerpen hebben de Belgische elek triciteitscentrales overgeschakeld op het gebruik van zwavelarme olie.waardoor de toestand weer aan zienlijk verbeterde. Deze toestand deed zich woensdag ook in Noord-Limburg en oostelijk Noord- Brabant voor. toen oostelijke wind ook lucht met een hoge so2-concentratie vanuit het Roergebied aanvoerde.Na de middag verbeterde de situatie aan zienlijk. vermoedelijk vooral dankzij de weersomstandigheden en de maatre gelen die inmiddels ook in West-Duits- land waren getroffen. Donderdag zijn de so2-niveaus vrijwel overal verder gedaald. Maar tegen de avond werd weer een stijging gecon stateerd. Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheidin Bilthoven verza melt via het landelijk meetnet lucht verontreiniging de nodige gegevens voor de provincies en het ministerie van volksgezondheid en milieu-hygiène. Volgens het ministerie van volks gezondheid deed de luchtverontreini ging zich voor. door de combinatie van het vrij stabiele weer van woensdag en het door de kou veroorzaakte extra brandstofverbruik. In Zeeland hebben zich donderdag Foto: De averij aan de 'Rimac'. misch oogpunt niet aanvaardbaar. „Daar komt bij dat we die meerkosten dan zouden moeten afwentelen op de hoofden van al onze kleine afnemers. Dan moet ik in principe naar de bakker en naar de slager om daar extra geld op te halen", aldus de heer Dalebout. „Als er een bedrijf gesteund moet worden, dan zijn er zoveel andere manieren; bij voorbeeld via het ministerie van eco nomische zaken". Dalebout: ,.'t Is spij tig. We hadden onze nek voor Total uitr gestoken..." De PZEM heeft inmiddels wel een con tract gesloten met Total op basis van de „Rotterdamse" prijs; het gaat om een overeenkomst voor de levering van 150000 tot 180.000 ton stookolie op jaarbasis; de helft van de totale PZEM- behoefte. Staten Volgende week vrijdag, 26 januari, vergaderen de Zeeuwse Provinciale Staten over de problemen bij Total en de gevolgen van een sluiting voor de werkgelegenheid in Zeeland. De kans bestaat dat de staten - als grootste aandeelhouder in de provinciale ener giemaatschappij - de PZEM „terug sturen" naar de onderhandelingstafel. „Maar ik hoop dat de staten niet zo dom zullen zijn", antwoordde de heer Dale bout donderdag. Hij benadrukt dat de staten van Zeeland geen enkele invloed kunnen uitoefenen op de PLEM en de geen stijgingen van de so2-niveaus PNEM. de PZEM kan Total slechts een meer voorgedaan. Gedeputeerde W. afeetgarantie bieden voor ongeveer Don voor milieuzaken iserg tevreden 150.000 ton. een garantie die slechts een over de contacten die met de Antwerp- zeer marginale rol zal kunnen spelen bij se instanties zijn gelegd en die een een eventuele redding van Total. Al in duidelijk effect hebben gesorteerd. De december stelde de heer Dalebout met gegevens die tijdens deze periode van nadruk: „Wij kunnen de redders van vervuiling zijn verkregen zijn vast- Total niet zijn..." gelegd om gebruikt te worden bij de verdere samenspraak over deze pro- blematiek. Hij verwees hierbij ook naar L.Oll61*t6 het recente overleg over de vervuiling OUWERKERK - In het vierde kwar- van de Canisvliet. waar directe contac- taal 1978 is te Ouwerkerk voor de Ver ten met de instanties in Zelzate even- eniging 'Kinderzorg' te Middelburg by- eens tot een snel resultaat hebben ge- eeneebracht 152.61 leid. De Sint-Albertdijk bij Sas, waar de 17-jarige J. Dubbeldam werd aangetroffen. Bij sportveld in Sas van Gent SAS VAN GENT - De 17-jarige J. Dubbeldam uit Sas van Gent is donderdagmorgen om het leven gekomen tijdens een trimloop in de buurt van het gemeentelijke voetbalveld op de Sint Albertdijk. De jon geman werd om kwart over elf aangetroffen door de 45-jarige Sassenaar P. Schauwvliege. Hij was gekleed in sportkle- ding en lag voorover op het be sneeuwde wegdek. De onmiddellijk gewaarschuwde rijks- slachtoffer onmiddellijk naar het Eii politie paste - zonder resultaat - mond- sabethziekenhuis te Sluiskil overbra op-mondbeademing toe en dokter F. gen. Daar constateerde men dat de n Puylaert uit Sas van Gent liet het jarige Sassenaar al was overleden. Volgens bekenden trimde de jongerau regelmatig in de buurt van het voetbal veld. Volgens de rijkspolitie is he; slachtoffer waarschijnlijk tijdens eic trimloop door de kou bevangen en op de straat gevallen. De heer Schauwvliege reed metzut schoonzoon in een auto geladen met kolen van Sas van Gent in de richtin? van Zandstraat. Het slachtoffer laj voorover op straat. Behalve Mï bloedsporen in het gezicht, waa: schynlijk als gevolg van de val, warene: verder geen verwondingen zichtbaar Het was toen nog niet duidelijk of het slachtoffer al was overleden. Pas bi) aankomst in het ziekenhuis bleek dit de 17-jarige Sassenaar was gestorvec DIEFSTAL-VAN GEREEDSCHAP UIT HEIKRAAN GOES - De heer T. A. uit Lewedorp heeft donderdagmorgen bij de ge- meentepoltie te Goes aangifte gedaan van diefstal van gereedschap. Het ge reedschap werd gestolen uit een heikraan, die langs de Pictweg te Wol- phaartsdijk stond geparkeerd. Een en ander moet zijn gebeurd tussen 22 december en 15 januari. Het gereed schap vertegenwoordgteen waarde van ƒ750.- PROBLEMEN GARENPRIJS VLISSINGEN - Het Peruviaanse vrachtschip 'Rimac' (10. 216 brt) dat dinsdagavond zware schade opliep toen het op de Wielingen in de monding van de Westerschelde in aanvaring kwam met het voor anker liggende Braziliaanse ponton 'BLG 2'. is don derdagmiddag omstreeks vijf uur vanaf de rede van Vlissingen opgeva ren naar Antwerpen. Het schip lichtte de ankers nadat een uur eerder het beslag was opgeheven de Peruviaanse rederij Compania Pe- dat woensdagavond via de gerechts- ruana Vapores S.A. te Callao. werd het deurwaarder in Middelburg op de 'Ri- schip woensdagavond aan de ketting mac' was gelegd. Dat gebeurde op ver- gelegd. Donderdagmiddag bereikten zoek van de eigenaar van de lading van de partijen overeenstemming tot op- het aangevaren ponton, bestaande uit heffing van het beslag. een boorinstallatie ter waarde van drie miljoen Amerikaanse dollars, waaraan bij de aanvaring schade zou zyn ont staan In verband met verhaal van de schade bii de eieenaar van de 'Rimac' De 'Rimac' was tijdens de aanvaring dinsdagavond op weg van Antwerpen naar de thuishaven Callao. De opgelo pen schade - een brede scheur over een lengte van bijna dertig meter - was zo ernstig dat de 'Rimac' met meer naar zee kon. Het schip kiest voorlopig lig plaats in Antwerpen waar het hoogstwaarschijnlijk ook zal worden gerepareerd Het ponton, dat bij de aanvaring een deuk van een bij drie me ter aan stuurboordzijde opliep, is reeds woensdag, vergezeld van de Braziliaan se sleepboot 'Ora Fino' naar Antwerpen gevaren. CLINGE - De directie van de Clingse Textielfabriek Clitex bij Hulst treedt op korte termijn in overleg met het ministerie van economische zaken over financiële steun voor het bedrijf. Op deze wijze hoopt men een oplossing te vinden voorde problemen die er zijn in de voorspinnerij en de spinnerij van de Clitex. Deze afdelingen bieden sa men werk aan zo'n zestig werknemers. Volgens directeur J L. Del tour is de Cli tex de enige wolweverij in Nederland die nog zelf zijn garen spint. Andere textielbedrijven kopen het garen in het buitenland (met name in Oost-Duits- VL0ERVERWRRMM6 Installatiebedrijf Zuidweg en Zwarlepoorfe, postbus ir>. Heinkenszand, rel. 01!06-1386 VERBETERING BEHARTIGING REGIONALE BELANGEN AFDELING MET BIJNA 200 LEDEN GOES - De algemene vereniging tot behartiging van de patiëntenbelangen in Nederland (AVP) gaat regionale af delingen oprichten. Nog deze week komt een AVP-afdeling Brabant/Lim burg van de grond en volgende week volgt de oprichting van de afdeling Zeeland (met bijna 200 leden): Aan het opzetten van een afdeling Gelderland wordt nog gewerkt. De AVP (opgericht en gevestigd in Goes) verwacht dat via de nieuwe afdelingen de behartiging van de regionale belangen beter uit de verf kan komen. AVP-voorzitter mr. F. G. A. Huber (burgemeester van Goes) wijst erop dat de vorming van regionale afdelingen van begin af aan de bedoeling is ge weest. „Maar je moet dan wel in een bepaalde regio voldoende leden hebben om ertoe te kunnen overgaan", aldus de heer Huber „En andere beletselen wa ren onvoldoende mankracht en onvol doende ervaring in de hele problema tiek. Die beletselen zijn een flink eind opge heven; we zyn als vereniging voor wat betreft de organisatie gegroeid." Volgens voorzitter Huber is het plezie rige van de vorming van afdelingen vooral dat het gesprek over de pa tiëntenbelangen concreter kan ge schieden. „Tot nu toe moesten we dat noodgedwongen beperken tot de jaar vergadering en dan nog konden we al leen de grote lijnen van de algemene problematiek aansnijdenzegt mr. Huber. „De regionale afdelingen zullen vooral leden moeten winnen. De hoeveelheid spreekt nog altijd het meeste aan. We moeten een vuist kun nen maken, opdat je ook kunt bereiken dat we als patiëntenvereniging beter vertegenwoordigd raken in allerlei commissies en instellingen op het ge bied van de gezondsheidszorg. Als er regionale of plaatselijke problemen zijn. dan kunnen de afdelingen die in de toekomst beter afhandelen dan wan neer dat vanuit een centraal punt moet gebeuren." De AVP-voorzitter benadrukt dat de vereniging met zeer grote regelmaat patiënten-klachten binnenkrijgt, die voor een goede behandeling kennis van de plaatselijke situaties vereisen. Ook dat facet pleit naar de mening van de heer Huber voor snelle oprichting van regionale verenigings-con- tactpunten. Hij voegt eraan toe dat er door de komst van de regio-afdelingen een uitgebreider verenigingskader zal ontstaan (meer bestuursleden) en mr. Huber vindt dat een welkome verster king voor het centrale AVP-bestuur, mede gelet op het feit dat er in toene mende mate verzoeken om inlichtin gen en adviezen binnenkomen. Dat ge beurt - zo stelt de AVP-voorzitter - in verreweg de meeste gevallen pas wan neer men zelf als patient (of als familie lid van een patiënt) in aanraking komt met de gezondheidszorg. „Ik heb altijd de indruk dat mensen zich niet graag met gezondheidszorg bezig houden, omdat men het een nare zaak vindt. En het is juist zo belangrijk dat de interes se vergoot wordt. Gezondheidszorg wordt steeds ingrijpender in de sa menleving, niet alleen vanwege de kosten. Het is belangrijk dat degenen die niet direct in de gezondheidszorg werkzaam zijn - de patiënten - een in breng kunnen hebben", betoogt de heer Huber. Hoofdpunten De Goese burgemeester maakt duide lijk dat de algemene vereniging tot be hartiging van de patiëntenbelangen zich centraal in de toekomst met de volgende 'hoofdpunten' zal bezig hou den: de plaats van de patient in de ge zondheidszorg. Mr Huber; „De patiënt wordt nog volkomen genegeerd. Er is vrijwel geen enkele indicatie dat er meer ruimte komt voor de patiënt. Er is ook weinig belangstelling voor om het te verbeteren. Neem bijvoorbeeld de provinciale raad volksgezondheid -n Zeeland, daar heeft men voor de plaats van de patiënt geen enkel gevoel. Datis volkomen negatief." De medische tuchtrechtspraak. Mr Huber „Het gaat om een enorm lang procesgang, we weten dat als vereni ging uit ervaring. De samenstelling van de colleges is te eenzijdig. Wij pleiten voor een fulltime voorzitter. De ver wachting, die de patiënt van het me disch tuchtcollege heeft is anders dan de werkelijkheid. Grote grieven zyn ge brek aan voorlichting, bejegening door de medicus en nalatigheden. Het me disch tuchtrecht is meer een be of ver oordeling van de arts ten aanzien van al met schaden van de medische stand."' De organisa-ie van instellingen voor gezondheidszorg. Mr. Huber: „We wor den steeds geconfronteerd met onvrede van patiënten over de wijze waarop je klachten kwijt kunt en wordt behan deld. De patiënt zit in de molen van een grote organisatie maar heeft geen zeg genschap. Er is geen duidelijkheid. Pa tiënten-begeleiders vinden wij op zich een goede zaak. maar hun positie moet duidelijker omlijnd worden. Ook moe ten we kunnen meepraten over de toe komstige organisatie van gezondheids zorg-instellingen APV-voor-itter Huber vertelt dat de AVP momenteel in overleg is met zo genaamde 'categorale' patiëntenor ganisaties als de diabetesvereniging Nederland <DVN) en de algemene Ne derlandse invalidenbond (ANIB), over een bepaalde vorm van samen werking. De bereidheid is er volgens de heer Hu ber, maar knelpunten zijn nog stem recht: bestuursvertegenwoordiging; fi nanciële bijdrage. Bedoeling is dat de categorale organisaties zich als buiten gewoon lid aanmelden bij de AVP. Eind 1977 werd in Amsterdam de vereniging algemene Nederlandse bond van pa- tienten opgericht (ANBP). Met deze vereniging, die zich evenais de AVP opwerpt voor de patiëntenbelangen, houdt de AVP binnenkort een samen spraak. teneinde na te gaan of er sa mengewerkt kan worden. Mr. Huber is daar positief over. Hij acht het ook van belang dat patiëntenverenigingen el kaar geen concurrentie aandoen De oprichtingsvergadering voor de re gionale afdeling Zeeland wordt woensdag 24 januari in Goes gehou den. De bijeenkomst wordt gehouden in 'Slot Ostende' en begint om 19.30 uur. Er wordt dan ook een regionaal bestuur voor de AVP gekozen. Cen- traal-voorzitter Huber zal een inlei ding verzorgen. land en Frankrijk) wat veel goedkope is dan het zelf te vervaardigen, zoalsdf Clitex dat doet. Directeur Deltour kon donderdag avond niet vertellen welke maatregels nodig zouden zijn om de problemen In de spinnerij op te lossen: „Op zich kas de Clitex er niets aan doen, dat garen elders goedkoper wordt geproduceerd En dat is wel het probleemmeen® hij. Overigens is de Zeeuws-Vlaamsed> rectie niet de enige die beslist over df gang van zaken bij de Clitexhet bedrj.' is weliswaar een zelfstandige beslottt vennootschap, maar de aandelen zymc handen van de Franse familie Tibe- rghinEn met hen heeft de heer Deltour regelmatig contact ..Ik voer steeds overleg met de heren in Frankrijk wi) spreken over eventueel te nemen maat regelen. maar meer kan ik er nu nik over zeggen. En ik vertel niemand nieuws als ik zeg dat het overal in Ne derland slecht gaat in de textiel" Deltour vindt het een vreemde zaak dat de overheid elders wel bijspnng; maar dat bij de Clitex nog met heeft gedaan. De heer E. Merckx van het NKV is dal met de Clitex-directeur eens. Hij wijd erop, dat de werkloosheidscijfers voor Hulst nu al boven het landelijk gemid delde liggen. De bonden zijn wel van* problemen bij Clitex op de hoogte ge steld. „Maar ik ben nog niet geïnfor meerd over eventuele maatregelet Alvorens iets te ondernemen, zal de di rectie toch eerst met ons moeten over leggen. Voorlopig wacht ik maar af aldus de heer Merckx. J. d'Hondt, een van de gekozen leder van de ondernemingsraad van Clitn zei donderdag desgevraagd: „Dat e: binnenkort iets veranderen moet. Staal als een paal boven water". Of de zesï? arbeidsplaatsen in de spinnerij direct gevaar lopen, kon ook hij niet verteld De eerstvolgende vergadering van ondernemingsraad is pas na halffebrt ari. Het ondernemingsraadslid vet wacht niet, dat er voor die tijd Ingrij pende wijzigingen binnen het bedri.it zullen plaatsvinden. Bedrag van 1185,- gestolen uit winkel ZIERIKZEE - Bij de politie vu Zierikzee is woensdag aangifte gedaU van een diefstal uit een kledingwinkel personeelsleden, mevrouw T. miste uit een in een keukentje weggelegde por temonnee een bedrag van 1185. bene vens vier gouden vijfjes, een jube leum-rijksdaalder. een rijbewijs enkele foto's. Mevrouw T. had de portemonnee in keuken op een tafel neergelegd, ttft enkele jongelui de winkel binnenk** men. Daarvan hielden zicher twee ac» bfj de keuken ophielden, terwij! anderen bij de afdeling leren jasjes bit- ven rondhangen. De politie stelt een onderzoek in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2