Sterke tafeltennisjeugd lijkt in Zeeland schier onuitputtelijk te zijn JO KLEINEPIER GEEFT DE JEUGDTOPTEAMS VAN MZ KANS OP HET NATIONAAL KAMPIOENSCHAP Wilnotrainer Boone: Vraag of Vriesekoop talent is' SINT-LAURENS GING PIJNLIJK ONDERUIT ZEER SNEL EEN TOONAANGEVENDE ROL 'VEROVERD' IN DE LANDELIJKE KLASSEN Start tweede competitie tafeltennis VRIJDAG 19 JANUARI 1979 ZIERIKZEE - Het aantal sterke jeugdtafeltennisspelers en -speelsters, dat de afdeling Zeeland van de NTTB (tafeltennisbond) jaarlijks 'aflevert', lijkt schier onuitputtelijk te zijn. „Steeds meer Zeeuwse jeugdteams veroveren zich een plaats in de landelijke competitie," verzekert Willem- Jan Duininck, de voorzitter van de in dit gewest zeer ambitieuze technische commissie, die tevens als jeugdcommissie fungeert. Hij vervolgt: „En als ze eenmaal landelijk spelen, dan begint de Zeeuwse jeugd spoedig een toonaangevende rol te spelen in de competities." De oorzaak daarvan? TC-lid Albert de Vries zegt daarover: „Er zijn maar weinig afdelingen in Nederland, waar het jeugdtafeltennis goed geregeld is. Alleen Limburg en Zeeland hebben een jeugdcommissie, die op een succesvolle wijze de jeugd training in elkaar hebben gezet." Albert de Vries, de trainer van de club zowel van de gevestigde clubs MZ en t Jo Kleinepier zegt daarover: „Ik ver- Zand als van de clubs in opkomst Wes- terzicht. Effect. Temeuzen en SAR Kloosterzande. aan de gang. Het punt is de regionalise ring van de trainingskampen, bijvoor beeld in vier regio's met een nationaal kamp in Sittaard." De Vries en Peter Boon. die zitting heeft in de centrale jeugdcommissie, hebben een dergelijk plan ingediend en het wordt nu 'onder zocht' door de nationale commissie. Trainingstijd Zes van de zeven man sterice tecnntsche commissie/jeugdcommissie van de afdeling Zeeland van de NTTB; zittend tintI van de Voorde, Willem Jan Duininck en Dick Hendrikse, staand vlnr Peter Boon, Jo Kleinepier en Albert de Vries uit Sint-Laurens, weet verder nog te melden: „Zeeland en als vanouds Den Haag hebben de sterkste jeugdafdelin gen in ons land. Zodra nu de Zeeuwse jeugdteams provinciaal kampioen zijn geworden, zitten ze vrij snel tegen de landelijke B-jeugd aan. Zo is het team van 't Zand afgelopen competitie naar de B-groep gepromoveerd, Wilno Vlis- singen haalde die promotie net niet, het team blijft dus nog in de C-competitie. waarin ook reeds Westerzicht uit Vlis- singen speelt en waarnaar afgelopen competitie het team van Sint-Laurens promoveerde." 'Opgesleept' Al deze teams worden min of meer 'op gesleept' door de topjeugd van Mid delburg-Zuid, die in de afgelopen competitie (per jaar worden twee competities gespeeld met promo- tierecht en degradaties) zelfs de Neder landse top behaalde. Zowel het jon gens- als het meisjesteam van de Mid delburgse club promoveerde naar de kampioensklas, waarin de beste zes teams van ons land een plaats kunnen veroveren. De technische commissie (waarvan verder nog deel uitmaken Jan van de Voorde, Peter Boon - ze vormen beiden het- secretariaat - Jo Kleinepier, Dick Hendrikse en Toine Mens) hoeft niet bevreesd te zijn, dat Zeeland zijn huidi ge rol van importantie in het vader landse tafeltennis verliest, want achter de momenteel landelijk spelende groe pen bevindt zich veel jeugd van niveau, TC-voorzitter Willem-Jan Duininck ziet in SAR zelfs de opvolger van de huidige Zeeuwse seniorentopclub Sint- Aloysius uit Graauw, waarvan de da mes weliswaar in de ereklas spelen en de heren in de hoofdklas. maar waarbij de toeloop van de jeugd een opmer kelijke stagnatie heeft ondervonden Duininck: „SAR nu heeft een behoor lijke groep jongeren, die het erg leuk doet. De club heeft daarom een goede kans met enkele teams naar de lan delijke competitie door te stoten. Zoals het voorheen bij StrAloy ging, zie je nu bij SAR gebeuren. De club is en thousiast, zowel spelers als begeleiding, onder wie trainer Joop Maas." Duininck vervolgt: „Zowel van SAR als Effect zijn de welpen en pupillen duidelijk in opkomst, in tegenstelling tot vorige jaren, toen de competities voor de jongsten een zuiver Walcherse zaak was. Nu bleken bijvoorbeeld tij dens de Zeeuwse jeugdkampioen schappen Pascal Neve, Jan de Klerk en Wim Kint finalisten te zijn, Kint zelfs winnaar, en deze jongelui zijn ook al voor de nationale training uitgeno digd." Dankzij deze gestage groei van talent volle jeugdspelers is de technische commissie van de afdeling Zeeland dan ook niet bevreesd, dat het lang zal du ren voordat het 'gat', dat is ontstaan achter de naar de senioren doorgesto ten topjeugd, Is opgevuld. SINT-LAURENS - De tafeltennisclub Sint-Laurens is vorige competitie 'pijnlijk onderuit' gegaan: het eerste team, nog maar enkele jaren geleden in de top van de landelijke overgangsklasse te vinden, eindigde als tweede van onder en werd teruggezet naar de Zeeuwse afdeling. Overigens weet Sint-Laurens, een typische studentenvereniging, die dus telkens leden aan studie-opleidingen in 'Holland' verliest, wat klappen-krijgen betekent. De jeugd van de club moest zelfs een enorme stap terugmaken: van de landelijke A-klas (toentertijd de hoogste afde ling in ons land) naar de Zeeuwse afdeling werd kampioen van zeeland en speelt vanaf morgen (zaterdag) in de landelij ke klas. Het team bestaat uit Hans Beukert. Ton de Zwart en Addo de Vis ser. Achter deze formatie signaleert Al- bert de Vries een 'gat', maar dat kan volgens deze trainer in de toekomst re delijk snel opgevuld worden met pu pillen en welpen. Het kader is er in elk geval voor aanwezig. Tenslotte maakt trainer De Vries duidelijk, dat hij er op rekent, dat het seniorenteam kampioen van Zeeland wordt, zodat de verloren gegane plaats in de promotie-overgangsklas her wonnen kan worden. „Al zijn we het derde wiel aan de Middelburgse tafel- tenniswagen - we zijn ooit tweede ge weest - ons enthousiasme is groot," verzekert Albert de Vries tot slot. „We maken een wat moeilijke periode door," meldt Albert de Vries, samen met Peter Boon trainer van de club. „Het is moeilijk om de teams bezet te krijgen, maar er is hoop op herstel, dat bij de jeugd al begonnen is." De Vries maakt duidelijk, dat in verband met de verbouw van het wijkcentrum in Sint- Laurens (waar de club speelde) de tafel tennisvereniging is teruggevallen op een onderkomen in de stedelijke scholengemeenschap Klarenbeek in Middelburg. „We hopen, dat we binnen die wijk in samenwerking met de wyk- veremging wat nieuwe leden kunnen werven, mogelijk via de scholen en mis schien ook wat senioren er bij." Het jeugdteam van Sint-Laurens wil kennelijk de weg terug inslaan: het wacht, dat volgend jaar een aantal jeugdspelers zoals Peter Slagter. Jan Henk Bomhof, Peter van Iren. Frank Billus en Jan Peter Goossen het de huidige top knap moeilijk kan gaan maken. Ik meen zelfs, dat de achter stand op den duur steeds geringer zal worden, omdat ook andere clubs sterke spelers gaan leveren. Effect Temeuzen heeft ze bijvoorbeeld al in Aijen Wilting en Eric Houg. Die zijn naar de landelij ke A-klas gepromoveerd." De talentvolle jeugd profiteert ook van de door de technische commissie in het leven geroepen trainingsgroepen, één voor de senioren en vier voor de jeugd. Peter Boon traint de topjeugd tot de junioren, Jo Kleinepier heeft de leiding over de pupillengroep, waarin behoor lijk wat sterke meisjes zitten, Piet Roth van Middelburg-Zuid traint de junioren en adspiranten. die niet op zondag mo gen spelen, en Albert, de Vries bekom mert zich om de groep pupillen en wel pen. Jan van de Voorde verzekert over het functioneren: „De groepen draaien re delijk. Het is vooral belangrijk, dat je buiten je eigen vereniging leert trai nen. En voor de clubspelers, die niet veel mogelijkheden bezitten om te trainen, is het volgen van centrale trainingsgroepen aantrekkelijk." Op merkelijk bij die jeugd is - en ook bij vele ouderen en beslist niet van van daag op gisteren: er wordt zo goed als niet meer verdedigd. Een nationale jeugdtopspeler als Ronald Rijsdorp is als verdediger een soort 'zeldzaam heid' geworden De vorig jaar opgezette afdelingstrai ning en de klassering van ranglijsten voor de j eugd (Toine Mens bemoeit zich met dat laatste) is nu goed aan het draaien Jo Kleinepier: „We corrigeren momenteel wat vorig jaar niet goed is gegaan. Albert de Vries:.Het ligt in de bedoeling om de trainingen over een aantal jaren te continueren. In de na tionale bond is daarover een discussie VL1SSINGEN-Morgen zaterdag begint voor de tafeltennissers in Zeeland de hoeede competitie van het seizoen 19781979. Hoe de lan delijk spelende Zeeuwse teams idie mogelijk opnieuw voor uiterst be langrijke beslissingen staan i over dit tweede deel denken en wat ze er van verwachten melden we op deze en de volgende pagina. Onze sport redacteuren Peter Verhage en Frits Bakker maakten de inter views, Willem Mieras en Camiel Schelstraete de foto's. Zoals bij zoveel sporten blijkt ook in het tafeltennisgeval veel trainingstijd de basis van het succes te vormen. De Zeeuwse kampioenschappen, afgelo pen weekeinde in Zierikzee gehouden, waren er het bewijs van; de jeugd, die hard traint, ging er met de prijzen van door. Kleinepier: „Dat succes moet overigens niet geheel op rekening van de afdelingstraining geschoven wor den, ook bij de clubs zelf wordt hard getraind!" Peter Boon signaleert overigens een leemte aan trainingsmogelykheden by clubs als Kats. Kapelle, Goes, de eens zo florerende Ganzestadclub. Big Smash Biggekerke en Oudelande. „We proberen hun kader bij de cursussen te krijgen. Die kunnen toch nog zoveel op steken, dat hun spelers er wat aan heb ben." Duininck vult aan: „Een vereni ging opzetten is geen kunst, maar ze in stand houden is veel moeilijker. We hebben voor de clubs, die het moeilijk hebben, afdelingstrainingen georgani seerd. maar de motivatie om er heen te komen ontbreekt veelal. Voor de Be- velandse clubs zou je in feite een vent moeten hebben, die meer wil dan alleen maar een paar ping-pongers. Er heerst vaak een mentaliteit, die niet verder reikt dan de afdeling. Landelijk spelen wil men in het geheel niet spelen." Te veel op Walcheren In de steek gelaten heeft de technische commissie de 'rest van Zeeland' zeker niet, maar toch blijft het tafeltennis nog te veel op Walcheren gecon centreerd. In feite zouden er trainin gen van de grond moeten komen voor de Bevelanden en Schouwen-Duive- land, waar voetbal nog veelal de bo ventoon voert. Overigens kent Schou wen in Scaldina Zierikzee (waar uit stekende organisatoren 'huizen' als Sjaak Vermeulen, alsmede Marijke en Paul van der Betght) en Kerkwerve clubs, die al stevig geworteld zijn. Scaldina Zierikzee had erg leuke jeugd, die echter overstapte naar de senioren. Duininck weet: „De club is momenteel weer bezig om onder lei ding van Ad de Graaf een nieuwe jeugdgroep op te bouwen. Zowel Scal dina als Kerkwerve geeft de jeugd de nodige aandacht en dat is erg belang rijk. Het zijn bijzonder actieve clubs." De Goese club is echter sterk terugge vallen. Nog maar een paar jaar geleden speelde deze vereniging een toonaan gevende rol in Zeeland. De junioren van MZ, die nu landelyk mede de lakens uitdelen, hebben er vaak hevige strijd mee geleverd West-Zeeuwsch-Vlaanderen is ook eeq 'witte vlek' op de Zeeuwse tafeltennis- kaart. ONA Oostburg had het erg moeilijk door het vertrek van Geert de Kort (die afdelingsvoorzitter was) en de ziekte van Johan Boeijan. De club was byna over de kop gegaan, maar dankzij de inspanningen van Johan Aerts heeft ONA het gered en kort geleden zijn 25- jarig bestaan gevierd. Plannen om in Aardenburg en Breskens een tafel tennisclub van de grond te brengen, mislukten. Een belangrijke activiteit van de Zeeuwse technische commissie/ jeugdcommissie is het school- kampioenschap, waarmee Duininck en Hendrikse zich bezighouden. Vorigjaar was de voorronde in Zeeland een groot succes, dit jaar wordt de strijd gevoerd op 26 februari. Dick Hendrikse meldt: „Alleen naar scholen in plaatsen waar tafeltennis wordt beoefend, zijn brieven gestuurd. Het resultaat was overweldi gend. Na ëên dag zijn er dit keer meer scholen ingeschreven dan vorigjaar na drie weken wachten. De winnaar van de Zeeuwse voorronde wordt afgevaar digd naar de finale op 5 mei in Culem- borg." Tot nu toe is van de Zeeuwse scholen de Startbaan in Westerzicht (Dick Hendrikse is er onderwijzer aan) afge vaardigde naar het nationaal kam pioenschap. Tweemaal haalden de Vlissingse scholieren de finale, een maal veroverden ze een vijfde plaats, de andere keer een zesde positie. Dat momenteel ook in andere gemeenten de belangstelling groot is, bleek uit de inschrijving in Temeuzen, waar de la gere school de Wiekslag meer teams inschreef dan de plaatselijke vereni ging Effect sterk is. De technische commissie betreurt het, datdesefcj in Middelburg niet aan spoitr ementen meewerken. Als de scholieren aan clubwedffi;; willen meedoen, kunnen ze terets de vorig jaar opgezette welpen-enj pillencompetitie, die na aanvang' moeilijkheden een succes werd.Er; twee klassen ingesteld le en 2e)ik mogelijkheid van promotie naard: klas. De jeugd wordt ingedeeld vcfc sterkte, zodat ook de kleinstejeurl stimuleerd wordt om mee te der, hoeft dus niet één jonge speler T» ren' te gaan VLISSINGEN Het heeft volgens trainer Piet Boone van de Vlis singse tafeltennisvereniging Wil no niet zo heel veel gescheeld of het eerste berenteam zou kam pioen zijn geworden van de natio nale hoofdklas, waardoor het team in de promotie-ereklas het hoogst spelende Zeeuwse herenteam zou zijn geweest... Er was niet eens een ingewikkelde berekening nodig om zover te komen: Wilno had de laatste wedstrijd van het Am sterdamse AMVJ moeten winnen, maar deed dat juist niet... Bij winst op het team uit de hoofd stad zou de Vlissingse formatie ge lijk zijn geëindigd met de kam- pioensploeg, Seine Meubelen (dat de titel bereikte door in de laatste wedstrijd te winnen van Quick '32 uit Hilversum) waarna het onder ling resultaat in het voordeel uit gevallen zou zijn van Wilno. De Zeeuwse ploeg won namelijk zijn twee ontmoetingen tegen Seine Meubelen. Tegen Quick '32 leed Wilno overigens tweemaal een ne derlaag. De Vlissingers legden dus vorige competitie beslag op de derde plaats, een positie, waarvan Piet Boone opnieuw uitgaat voor de nieuwe competitie. „Al is de hoofd klas. waarin wij meespelen, op pa pier sterker dan die van de vorige competitie. Dit keer moeten we spelen tegen ex-ereklasser Phoenix en tegen Shot, het team. dat vorig jaar in de hoofdklas. waarin MZ Middelburg en St Aloy Graauw speelden, tweede werd. We hadden dit keer wel verwacht bij MZ inge deeld te worden in plaats van St Aloy. omdat wij in de laatste drie competities niet meer tegen een Zeeuwse ploeg gespeeld hebben", maakt de Wilnotrainer duidelijk. Nu jammer Piet Boone gaat van het volgende standpunt uit: „Je hoeft niet ieder jaar bij elkaar te zitten, maar nu vind ik het toch wel jammer, dat we niet tegen een andere Zeeuwse hoofdklasser kunnen spelen". De Wilno-trainer geeft voorts nog als prognose: „Als we in de hoofdklas goed draaien, bereiken we wel licht net iets meer dan de derde plaats". Mogelijk kan Wilno in het nieuwe seizoen weer rekenen op een opti maal in conditie komende Dick Je- ras. Deze steunpilaar van de Vlis singse club werd de afgelopen an derhalf jaar geplaagd door ccn in fectieziekte aan de darmen, waar voor hij vier weken voor kerstmis in een Rotterdams ziekenhuis ver bleef, waar de artsen -zo hoopt Je- ras althans nu de juiste medicinen gevonden hebben. Tijdens de jong ste Zeeuwse kampioenschappen bleek Dick Jeras al redelijk op de weg terug te zijn, al waren logi scherwijs zijn hardheid en sco ringsdrift nog niet optimaal. De jeugd van Wilno speelt In di landelijke C-klas. Piet Boone ver telt hierover: „Het team, gevormd door Adjo Pot. Rudie van Zweden en Edwin de Greef, is erg jong, masi h e het heeft zeker toekomst Ve der heeft de club enkele leuken pen, onder wie Mark van der lm In vergelijking met vroeger bebte we momenteel een brede basis m?. jeugdspelers, die echt wel talenten hebben. Al kun je over talenten met Piet Boone wel een forse boom i ten. Het is namelijk volgens deze Zeeuwse trainer maar de vraagwat je onder talenten moet verstaan „Het is zelfs de vraag of Bettire Vriesekoop een werkelijk talents Ze heeft een enorme vechtersn» tallteit. dat is zeker .er is bij bs een goed speltype ingeboust dankzij een enorme trainingsijre. maar het is de vraag of dat talents De tegenstandsters hebben fa: speltype van Bettine al doorgeto gen en ze slaan er in feite gewoon harder doorheen". BETTINE VRIESEKOOP MIDDELBURG - Hoor van de toren blazen behoort beslist niet tot de be zigheden van trainer Jo Kleinepier van de tafeltennisvereniging Middelburg- Zuid. Daarom moet hij beslist optimis tisch gestemd zijn over de kansen van het meisjes- en jongensteam van de Middelburgse club in de nationale kampioensklas. de afdeling, waarin de beste zes teams van Nederland uitko Het kansrijke meisjesteam van MZ op het nationaal kampioenschap: vlnr Ankie Kersten. Ingrid Hofman en Ingrid van Osselaer men. Zowel het meisjes- als het jon gensteam van MZ promoveerde in de afgelopen competitie naar deze top van het nationale jeugdtafeltennis. „Bij beiden zit er een kansje in. dat ze kampioen van Nederland worden", beweert Jo Kleinepier. Hij bouwt overigens onmiddellijk een 'veiligheid' in: „Het kan erg gek gaan in zo'n groep. Het is tien wedstrijden lang alles geven. Dan is er natuurlijk het ri sico, dat het lijntje breekt. Het team, dat het beste gemotiveerd is en dat ook kan blijven, heeft volgens mij de beste kansen." verzekert de MZ-trainer. Het jongensteam. dat naar de topklas promoveerde, bestaat uit Peter Slagter. Jan Henk Bomhof en Dick van Iren, het meisjesteam wordt gevormd door In grid van Osselaar, Ingrid Hofman en Ankie Kersten. Kleinepier geeft het meisjesteam de beste kans. omdat dit in de vorige competitie hoegenaamd geen tegenstand ondervond en omdat het winnende team in de kam pioensklas. Avanti Hazerswoude de club van Bettine Vriesekoop) met een ander meisjestrio aantreedt, omdat de vorige groep naar de senioren is overge stapt. evenals het team van Swift De venter, nummer twee in de kam pioensklas. dat deed. Mede met het oog op de opvang van deze talentrijke meisjes heeft MZ tot de afgelopen competitie een tweede da mesteam in de landelijke competitie gehad, maar het team was niet sterk genoeg om zijn plaats in de promotie- overgangsklas te behouden, zodat het terug moest naar de Zeeuwse afdeling. Zo'n plaats van een tweede team in de landelijke competitie is erg belang rijk, omdat een juniorenteam alleen dan in de seniorencompetitie mag uit komen, als het kampioen is geworden in de kampioensklas. Het is dus be langrijk een team te hebben, waar ta lentrijke jeugd op kan terugvallen. Bij de heren heeft de Middelburgse club die 'terugval'-mogelykheid wel, omdat het tweede herenteam gepromoveerd is naai' de overgangsklas. overigens een klas direct achter het eerste team van MZ in de hoofdklas. ..Op die manier," verzekert Kleinepier. „heb je op den duur vervangers voor het eerste team achter de hand. Dat was in de afdelopen competitie al noodzakelijk geweest, omdat André Louwen wegens zijn stu die naar Amsterdam vertrok, zodat we eigenlijk noodgedwongen Marco Hof man. die nog maar jeugdspeler is. Louwens plaats hebben laten inne men." Ter nadere informatie: Andre Louwen speelt voor Quick '32 uit Hil versum. Zwaardere klas Hij is met zijn team in de nieuwe com petitie tegenstander van zijn oude clubgenoten. Het eerste herenteam van MZ kon zich in de afgelopen com petitie uitstekend handhaven, zodat nu wellicht over een behoorlijke posi tie gedacht kan worden. Jo Kleinepier is echter voorzichtig: „De hoofdklas is zwaarder dan vorige keer met tegen standers als Scylla II, Salamanders, Irene, Quick '32 en natuurlijk St-Aloy, dat voor de derde maal in successie te genstander is van Middelburg-Zuid, terwijl de andere Zeeuwse hoofdklas ser, Wilno uit Vilssingen, in de andere hoofdklas is ingedeeld. Minder florissant was het optreden van het eerste damesteam in de afgelopen competitie het degradeerde uit de hoofdklas. maar het moet in de promo tie-overgangsklas kunnen meedraaien, waarbij trainer Kleinepier hoopt op een terugkomst in de hoofdklas. „Ze zijn in elk geval bij de kanshebbende teams," gelooft de MZ-trainer. Dat het tweede damesteam deg radeerde naar de afdeling is volgens Kleinepier veroorzaakt doordat de landscompetitie voor de dames na ver loop van de zes jaar, waaraan er meer aandacht besteed is, in de breedte ANDRE LOUWEN: met Quick '32 weer tegen MZ.... sterker is geworden. Deze compö is zelfs zodanig gegroeid, dat promotie-en degradatieregeling was. „Dat houdt in," verzekert Klein? „dat het meisjesteam in de pioensklas niet per definitie een F in de landelijke competitie krijgt^; de titel met verovert. Hetbestei^ dat het meisjesteam kampioen «r» bedenkt hij. De rol van het gepromoveerde t» herenteam rmet Willem Jan Dur- Rudie Geldof en Johnny Gat» voor het eerst senior en winnaary*- Slaghvaerttoemooi) is al duid#, maakt, het tweede juniorentea# dré Stampot. Peter van Iren enw- van Gilst. vorige competitie tw achter Effect) kan een rol van bete» spelen in de landelijke B-klas, ew het tweede meisjesteam. dat Raas als degene, die de loon aan;- m de landelijke competitie is be?c® Jo Kleinepier maakt tension- duidelijk, dat nieuwe aanstop jeugd de toekomst van MZ ga#* en dat de club thans vier gedrpK® de trainers heeft: naast Kleinepi" Koen de Vries. Willem Jan Duin®1 Piet Roth.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 16