Scheldemusch' straks in Amerika als bouwpakket? amerlid: gascontract nu op losse schroeven Nostalgisch boekje over vliegtuigbouw De Schelde Geref. Synode: zuinig met energie PZC/binnen-buitenland SANCIERINGSPROBLEEM ALGERIJE Werkgevers: Frankrijk geen nieuw centraal overleg Overvallers marechaussees zijn Israëli's Boycot van dienstplicht in Rhodesië SIHANOEK IN NEW YORK VOOR TOESPRAAK IN VN Priester Het Wind en sneeuw stellen Eikske moet het verkeer op de proef parochie uit VRAGEN ROND KERNCENTRALES NU API INDERDAG 11 JANUARI 1979 mm De Scheldemusch: we hebben het er enkele weken geledennog over gehad op deze plaats. U weet wel: dat vliegmachientje dat voor de oorlog in een bescheiden serie bij 'De Schelde' in Vlissingen werd gebouwd. Hetpubliek was in die tijd dan al wel verwend met de wetenschap dat er in het luchtruim allerlei wonderen mogelijk waren, zoals de Franse eenzitter, van ontwerper Henri Mignet, de Pon-dudel, of wel hemelluis had aangetoond. Toch keek iedereen op die internationale luchtvaartshoiv in Parijs z'n ogen uit bij het zien van dat handzame Scheldemuschje. 'Les Bouwpakket Uoineaux de l'escaut', vertaalde de speaker van het vliegveld Orly onmiddellijk bij de introductie mndetwee Schelde-toestellen bij hetpubliek. Nou, dat klonk al veelbelovend. Eniedereen riep het uit; een wondervogel is het! vliegtuigfabrieken de latere fusie van de Nederlandsevüegtuigfabrieken wa ren daar de ooreaak van. Maar de op gedane ontwerp- en productieervaring zou later toch op alle mogelijke manie ren vruchten afwerpen. In het verhaal van enkele weken terug hebt u kunnen lezen dat er plannen in om te komen tot de bouw van een replica van die goede oude Scheldemusch. Het is een idee van de Nederlandse vereniging van geïnte resseerden m het historische vliegtuig. Wim Mesu uit Oost-Souburg is de coördinator van dit reconstructieplan. al een poos op zoek naar aan knopingspunten voor die herbouw Geen gemakkelijk werk, want veel houvast is er na die jaren niet meer. Dacht hij, tenminste. Maar het zit al lemaal knap mee. Dezer dagen kon Wim een aardige slag slaan. Hij spoorde het adres op van een vroegere tekenaar op de toenmalige afdeling vliegtuigbouw van 'De Schelde'. En die tekenaar bleek zo waar in het bezit te zijn van een be langrijke verzameling werktekenin gen. Schema's, berekeningen. Bijna een historische schat. Aan dat mate riaal heeft die vereniging straks bij de herbouw een stevig houvast. Tachtig procent van alle tekeningen zijn hiermee boven water gekomen. Maar er ontbreken nog wel wat dé tailgegevens. Zo mist Wim Mesu onder meer nog tekeningen van de staartbomen en ook zoekt hij nog naarstig naar gegevens over het hou- I De Scheldemusch kreeg op Schiphol veel bekijks. ten neusje en het cockpitkapje van de 'Scheldemusch'. Dus als er mensen zijn die hem bij zijn speurtocht een aanwijzing kunnen geven: Wim houdt zich van harte beschikbaar voor het in ontvangst nemen van eventuele tips, die kunnen leiden tot de opsporing van het nog ontbrekende materiaal. Uitgebreide gegevens over de bouw van de 'Scheldemusch' en andere toe stellen. die destijds bij 'De Schelde' 'op stapel' werden gezet zijn verwerkt in de onlangs bij de Cockpit uitgeverij in Bennekom verschenen 'Nederlandse vliegtuig encyclopedie' Het is een uit gave die tot stand kwam onder hoofd redacteurschap van Hugo Hooflman. Voormalig hoofdconstructeur ïr N Schipper - nu zeventig - schrijft in een voorwoord, dat de 'Scheldemusch' en de 'Scheldemeeuw' vanwege hun om vang dan wel niet zo erg spectaculaire toestellen zijn geweest, ze hebben toch een niet te onderschatten betekenis gehad. „Een nuchtere zakelijke scheepswerf machine fabriek laat niet zomaar de opbrengst van een marine-order, als de bouw van de Domiers ('De Schelde' bouwde vleugel en radiozender van de drie-motorige Domier vliegboot) ver timmeren aan de hobby van de pionier als de heer slot." Vooral met de licht metalen Meeuw was het de bedoeling om een aanloop te krijgen naar een grote seriebouw van een vier persoons taxie-vliegtuig de zogenaamde S-20 en het. hypermoderne jachtvliegtuig de S-21. Deze plannen zijn echter niet meer tot ontwikkeling gekomen. Het uitbreken van de oorlog en ook 'Scheldemusch': tegenwoordig zou den we zo'n toestel een "homebuild" kunnen noemen, zegt Hooftman in zijn beschrijving. Een eenvoudig door amateurs op zolder of in de kelder te bouwen sportkistje. zoals dat tegen woordig zoveel en dan met name in Amerika gebeurt. Wim Mesu heeft overigens contacten met Amerika waar iemand hevig geïnteresseerd is om de 'Scheldemusch' daar in een soort zelfbouwpakket op de markt te brengen. De 'Scheldemusch' werd in de dertiger jaren geboren uit het idee om een volksvliegtuigje te bouwen, een vliegtuigje voor iedereen. Het was een lichtgewicht toestel, waarmee ge makkelijk te vliegen en te landen was. Om dit* landing te vergemakkelijken werd de landingssnelheid op vijft ig km per uur gehouden. Dat kon overigens ook worden bereikt dank zij een lage vleugelbelasting- van onge veer vijfen twintig kg per vierkante meter De 'Scheldemusch', zo staat er in de vliegtuigencyclopedie te lezen, was in feite het eerste Nederlandse vliegtuig met neuswiet, wat voor die tijd erg 'progressief was. De eerste vlucht zou in tegenstelling tot. de informatie die valt te putten uit het officiële gedenk boek van 'De Schelde' zijn gemaakt in november 1935 door vlieger W A Ra demaker van de firma Van MeUe in Breskens De geschiedenis van de 'Scheldemusch' is. 20 valt te lezen uit het boekwerkje, er een geweest van vallen en opstaan Er valt over te filo soferen wat er van het toestel zou zijn geworden als de oorlog niet was uitge broken. Scheldewerknemer De Bru.vn herinnert zich in het boekje nog, dat hij na de oorlog voor zijn zoontje een trap-auto maakte met diverse onder delen van de 'Scheldemusch': onder Het boekwerkje over de vliegtuigbouw bij de Schelde staat ook uitgebreid stil bij de bouw van onderdelen (vleugels, motorgondels, vleugelstijlen en brandstoftanks) voor de Domier vliegboten. De foto toont het vervoer van de eerste vleugel op de Singel in Vlissingen De Domiers werden aanvankelijk naar Indié gebracht waar ze werden ingezet in de strijd tegen de Japan ners. Toen de Duitsers Nederland bin nenvielen was de Domier-24 volop in productie in Vlissingen. De Duitsers gaven toen de opdracht dat het toestel voor Duitsland in productie moest blijven. Het mag. stelt Hooftman vast. een donkere bladzijde zijn in de ge schiedenis van De Schelde, dat tijdens de oorlog voor de Duitsers werd ge werkt, een geluk is dat geen bom menwerpers of jachtvliegtuigen zijn gebouwd die de geallieerden schade hebben berokkend, maar dat de bouw beperkt is gebleven tot die van 'men- senlievende' Do-24's die (als 'Seenot- flugzeug') zelfs tal van geallieerde vlie gers het leven hebben gered De Duitsers beweren zelfs dat hun Do-24's tijdens de oorlog totaal vijfduizend mensen hebben gered. meer een windschermpje en een stuurknuppel Al even opmerkelijk als de 'Schelde musch' was de vliegboot uitvoering ervan de 'Scheldemeeuw het kleinste wate vliegtuigje van Neder land dat voorzien was van een klein drijvend"rompje zodat een vliegbootje was ontstaan dat van het water kon opstijgen en daarop ook weer kon lan den De 'Scheldemeeuw' mag dan een leuk ding zijn geweest, populair is die nooit geworden Er zijn maar twee exemplaren van gebouwd Kort voor de inval van de Duitsers in mei 1940 kwam bij 'De Schelde' de S-20 gereed: een leuke vierzitter met dubbele staartbomen en intrekbaar neuswiel. Het toestel was bedoeld als oefenvlieg tuig voor meer gevorderden. De oorlog wierp roet in het eten zodat het in dit geval bij een veel belovend project bleef In de encyclopedie rept samen steller Hooftman ook van de S-21wel licht het meest interessante toestel dat Slot voor 'De Schelde' ontwierp, zo steltluj vast. Een geheel metalen jager met een glazen rompneus, waarin een beweegbaar kanon was aangebracht dat door de vlieger kon worden be diend. De bouw van het prototype was in mei 1940 al aardig gevorderd toen de Duitsers de fabriek bezetten. Berich ten als zou het toestel toen door hei personeel zijn vernietigd worden in het boekwerkje tegen gesproken. Sa men met de S20 moet de S-21 zijn op gehesen en aan het plafond hebben gehangen van de huidige koperslage rij. Maandenlang liepen de Duitsers er onderdoor zonder dat ze enige be langstelling voor de toestellen aan de dag legden... Pas in 1941 moeten de Duitsers de toestellen hebben weg gehaald. Hooftman haalt in zijn boei ende beschrijving nog de verschij ning in het luchtruim aan van de SAAB in Zweden, een jager die on miskenbare trekken van de Schelde 21 in zich had. Het is een mysterie dat nooit is opgelost. Naar Paramaribo Ook zouden er voor de oorlog contac ten hebben bestaan tussen de KLM en 'De Schelde', over de bouw van een ge heel metalen vérkeersvliegtuig. Plan was een dergelijk toestel ter lengte van zeventien meter in te zetten op de route naar Paramaribo. Er zou plaats zijn voor vier passagiers Hooftman filosoferend .Als de oorlog met was gekomen, wie weet had de KLM dan toch nog eens een dienst op Paramanbo geopend met geheel me talen vliegtuigen die in Vlissingen door 'De Schelde' waren ontworpen en gebouwd. Het leek een mooie droom, ec*n droom die nooit is uitge komen. De Nederlandse vliegtuigencyclope die: twee honderdvierentwintig blad zijden en 265 foto's vol Vlissingsc nos talgie. Een boekje tevens waarin een uniek stukje luchtvaart-historie wordt belicht waarvan we tot nog toe veel te weinig wisten. Nog iets te melden? Bel dan 01184-15144 toestel 40 HAAG (ANP) - De problemen tod de financiering van de installa- tein Algerije voor vloeibaar aardgas ««kenen dat de zaak van het contract Nederland op losse schroeven bat. Dat vindt het tweede-kamerlid Kke Lambers-Hacquebard, de ener- tospecialiste van D'66. oor de VARA-radio zei zij woensdag bi bijvoorbeeld de Gasunie toch zeker *>Bingen heeft gedaan om de financie rs rond te breien. Dat is niet gelukt, kweet niet of dat binnen de zes weken itstel die nu zijn verleend wel gelukt 'dozijn. Als het niet lukt, dan valt het ontract formeel weg", aldus mevr umbers. b oen brief aan de tweede kamer zegt omisler Van Aardenne van economi se zaken dat de belangstelling van Werlandse banken voor de fina- bnngsoperatie tot nu toe gering is ge ileken. woordvoerder van de Gasunie ver- Marde desgevraagd in de problemen onö de financiering van de Algerijnse lergiemaatschappij Sonatrach geen inleiding te zien voor de gedachte dat «gehele zaak niet doorgaat. De Gas- Ble Saat gewoon verder met het pro- eet en wacht af wat er gaat gebeuren, jjevr Lambers ziet nu toch weer moge- Wieden ontstaan om te gaan praten over transport per pijpleiding, een al ternatief dat kabinet en Gasunie heb ben afgewezen. Volgens het kamerlid heeft Algerije al eerder een signaal ge geven daarover te wilden praten, maar heeft de regering dit genegeerd. De Nederlandse banken zijn wel dege lijk geïnteresseerd in het verstrekken van een krediet aan Algerije, ze heeft een woordvoerder van de Algemene Bank Nederland verklaard naar aan leiding van mededelingen van het ka merlid. De onderhandelingen zijn nog in volle gang. ^STERDAM (ANP) - De twee voort- «uebtige buitenlanders, die dinsdag- ond drie marechaussees een uur 5 gevangen hielden in een woning de Van Beuningstraat in Am- raam-west blijken Israëli's te zijn. p Identiteit van de verdachten, die 20 21 jaar oud zijn, is inmiddels bij de r, rche bekend. Volgens een poli- woordvoerder was het tweetal op 28 "«mber ontvlucht uit de jeugdge- genis in Zutphen. Zij zaten daar een uit wegens het plegen van over- DEN HAAG (ANP) - Een gesprek tus sen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid over het even tueel heropenen van het centraal loon- overleg heeft geen zin. Dat concluderen de centrale werkge versorganisaties, die samenwerken in de raad van bestuur in arbeidszaken, na woensdag de briefwisseling over even tuele heropening van het centraal overleg te hebben bestudeerd Van die briefwisseling van de laatste weken, tussen de raad, het ministerie van sociale zaken en de vakbeweging, maakt ook een brief van de FNV aan de raad van 9 januari deel uit. In die brief schrijft FNV-voorzitter Wim Kok dat een centraal overleg geen en kele kans van slagen heeft zolang de werkgevers blijven bij hun eisen dat er slechts over een 'kostenafdekkend' pakket van arbeidsvoorwaarden on derhandeld kan worden en dat van deelakkoorden geen sprake kan zijn. De raad ziet na bestudering van de briefwisseling geen reden deze eisen te laten vallen. De raad van bestuur in arbeidszaken ziet wel goede kansen voor een centraal gesprek over de arbeidsproblematiek. De FNV wil zich nog nader beraden op dit werkgeversvoorstel voor een drie- partyen-gesprek. CNV en de Raad MHP zün bereid deel te nemen aan dit overleg. Algerije onderhandelt met Franse ban ken over kredieten voor de bouw van een LNG-fabriek in de Algerijnse ha venstad Arzew. zo is in industriële krin gen m Frankrijk vernomen. Franse banken hebben meegedeeld dat het gaat om een lening van wellicht drie miljard frank (1,5 miljard gulden). Burgemeester Scholten van Delfzijl heeft in zijn nieuwjaarstoespraak woensdag gepleit voor vermengen van het LNG met kolengas. Dat zou volgens hem enige honderden extra arbeids plaatsen opleveren. Nu de Eeinshaven is gekozen als de plaats waar het LNG aan land komt moet men deze kans met beide handen aangrijpen, aldus rar. Scholten. SALISBURY (RTR) - In Rhodesië zijn woensdag de eerste zwarte dienstplichtigen ingelijfd, maar het gros is thuisgebleven. Volgens een woordvoerder van defensie meldden zich slechts 300 zwarte rekruten van de 1.544 die sedert begin december een oproep hadden gekregen en die zich bij het kamp Lcewellyn in Boelawayo hadden moeten melden. De overgangsregering bepaalde vorig jaar oktober dat alle zwarte Rhodeslërs tussen de 18 en 25 jaar. die drie jaar onderwijs hebben genoten, dienstplichtig zyn. in totaal ongeveer 25.000 MADRID - Als gevolg van een algehele staking van het Spaanse spoorweg personeel rijden er vandaag geen trei nen in Spanje. ROME - De geschorste Franse aarts bisschop Marcel Lefebvre, aanvoerder van grote aantallen aartsconserva tieve katholieken in Europa en Ameri ka, maakte woensdagochtend zijn op wachting in het Vaticaan. Hij had een lang onderhoud met kardinaal Franjo Seper, hel Joegoslavische hoofd van dc congregatie voor de geloofsleer, het vroegere Heilig Officie. ISlot van pagina 1) Cambodjaanse premier Pol Pot is mets bekend. Volgens onbevestigde berich ten is hij kort. na de val van Phnom Penh gedood. Volgens officiële kringen in Thailand waren woensdag de voor malige Cambodjaanse president Khieu Samphan en de afgezette minister van buitenlandse zaken leng Sary aange komen by de grens met Thailand. Per brief aan de Thailandse regering vroe gen ze vrije doortocht door Thailand om naar Peking te gaan. In regerings kringen in Bangkok weigerde men op de inhoud van de brief in te gaan. Verslaggevers aan de grens van Thai land met Cambodja meldden woensdag dat de eerste vluchtende soldaten van de Rode Khmers de grens overtrokken en door Thailandse grenswachten wer den ontwapend. De Rode Khmers zeiden te zullen biy- ven vechten tegen de Vietnamese inva siemacht Inlichtingenkringen in Thai land bevestigen dat er zware gevechten woeden in het ruige noordoosten van Cambodia. Naar verluidt zouden twee Vietnamese divisies langzaam maar zeker opruk ken naar het noorden langs hoofdwe gen aan weerszy den van het meer Tonle (Slot van pagina 1) gesteld. Het mag, in haar ogen, niet meer voor komen dat reizigers lange tyd in onzekerheid moeten verkeren over vertrektijden van treinen en bus sen en over het uitvallen van verbin dingen. België Zuid-Belgiè is woensdag door een nieuwe koudegolf getroffen en de sneeuw lag hier en daar twee meter dik Het verkeer werd er helemaal onmoge- ïyk door. De sneeuwstorm heeft ook huisgehouden in het gebied van de ver keersweg van Brussel naar Luxemburg, de stad Marche is er geheel door geiso- leerd. Sinds de eerste kou toesloeg in Belgie. op oudejaarsavond, zyn er al tenmmste 19 mensen door overleden. Het aantal gewonden door ongelukken op de weg. branden als gevolg van over verhitting en andere oorzaken loopt in de vele tientallen. Hittegolf Sydney in Australië beleefde woensdag zijn zevende dag in een hit tegolf die haar hoogtepunt nog moet krijgen. Warmste streek in Nieuw Zuid Wales was dinsdag Ratranald in het verre zuidu esten van de slaat, waar 45 graden Celsius werd gemeten. In Syd ney werd het woensdag 38 graden en in zijn voorsteden 43. Op het strand van Sydney werd een aantal zwemmers door de hitte bevangen. SCHAESBERG (ANP) - Pater Cor van der Spek. die dinsdag door de bisschop van Roermond, Gijsen. gesuspendeerd en geëxcommuniceerd werd. moet in opdracht van het bisdom nu ook de pastorie binnen veertien dagen verla ten. Dit heeft het bisdom Van der Spek dinsdag via een Maastrichts advoca tenkantoor laten weten. Indien de pa ter niet aan deze aanzegging voldoet zullen, volgens het bisdom, juridische stappen volgen. Volgens het bestuur echter is de paro chie het eigendom van de streekparo- chie het Eikske. waar Van der Spek als assistent van pastor Ed Miedema op treedt. Het bisdom daarentegen vindt dat de pastorie het eigendom is van de officiële parochie Sap in de richting van de grens met Thailand. Erkenning. De nieuwe machthebbers in Phnom Penh zyn erkend door Vietnam, de Sowjet-Unie en hun bondgenoten. Hoewel lid van het Warschau-Pact heeft Roemenië daarentegen besloten zyn eigen weg te gaan met het verwyt aan Vietnam dat het „elementen steunt die zyn opgestaan tegen de leiding van hun land". De Nederlandse regering hjkt voorals nog met van zins het nieuwe bewind in Cambodja te erkennen. De berichten over grootscheepse in terventie door Vietnamese troepen zijn aanleiding geweest tot een besluit, de ontwikkelingshulp aan Vietnam opnieuw te bezien. De resultaten van dit intern beraad zijn nog niet bekend. LUNTEREN - De Synode van de Gere formeerde Kerken heeft woensdag met op één na algemene stemmen uitge sproken dat uitbreiding van kernener gie „een zaak is waaraan zoveel haken en ogen zitten, dat het de vraag op roept of zij zich verdragen met een verantwoord rentmeesterschap over Gods gaven" Aangezien de behoefte aan meer kerncentrales mede wordt veroorzaakt door de verspilling van veel energie, roept de Synode kerkle den op meer ernst te maken met het werkelijk bezuinigen in hun eigen energieverbruik. Het gesprek over de kernenergie ge beurde naar aanleiding van de oproep die de Raad van Kerken in Nederland heeft gedaan aan het adres van de rege ring om de beslissing inzake uitbrei ding van het aantal kerncentrales en kelejaren uit te stellen. Tevens werd de kerken gevraagd zich met deze zaak be zig te houden en bepaalde voorstellen te doen. Grote iy n In het debat was: kan een kerk uitspraken doen over een zo complexe zaak als kernenergie? „Nee" zei een deel van de Synode. Dat ls ons terrein niet. daarvoor missen we de deskundigheid „Ja" zei een ander deel. Het is met zo dat de kerk alleen maar te maken heeft met de ziel van de mensen en dat de Staat wel voor de rest zal zor gen De kerk. en dat kwam tenslotte ook in de besluitvorming tot uitdruk king, kan, gegeven haar roeping om zout in de wereld te zyn, er niet omheen om politieke en andere uitspraken te doen wanneer daar vanuit het evan gelie om gevraagd wordt. Als we de deskundigheid missen om over kerncentrales te spreken, kunnen we dat wel doen over de behoefte aan steeds meer energie, mede de oorzaak van die kerncentrales, aldus dominee E. Hoogerwerf uit Vlissingen. HIJ wees erop dat de Synode zelf een goed voor beeld zou kunnen geven door in de zaal in Lunteren wat minder licht te ge bruiken. Van vele zijden werden indringende argumenten aangedragen om als ker ken met de kernenergie en de daaraan verhonden gevaren bezig te zijnAJit- eindelijk werd onder meer besloten de genoemde oproep tot energiebespa ring door kerkleden te laten uitgaan en een bijbelse handreiking te doen sa menstellen om de problematiek in de plaatselijke kerken bespreekbaar te maken. Kerkvisitatie Voorafgaand aan het kemenergiedebat heeft de Synode enkele uren besteed aan problemen rond de praktyk van de kerkvisitatie. Een voorstel van deputa- ten om kerkvisitatie een onderdeel te maken van gemeente-opbouw werd met 38 tegen 31 stemmen verworpen, zy moet gericht biyven op ambtsdra gers en niet op gemeenten. Nieuwe deputaten zullen nu nienwe voorstellen moeten doen om kerkvisi tatie beter te laten functioneren dan thans het geval is. Woensdagmiddag is de Synode van Zwolle, die in 1977 is begonnen, officieel gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 9