Kies uw zon bij de ABN ABN Bank Yerseke Moer voldoet niet aan huidige eisen land- en tuinbouw CBTB West-Nederland bepleit maatregelen in de zuivelsector Binnenscheepvaart moeizaam op gang DIENSTENBONDEN FNV IN NIEUW DISTRICTSKANTOOR TE GOES PZC geen offers veehouders zelf slecht weer belemmert varen Boek op tijd. Nu is er nog keus. J. van den Brink districtsbestuurder zlm-secretaris blij met aanzet ruil verka veling: lONDERDAG 11 JANUARI 1979 provincie herstellen van marktevenwicht GOES - Het hoofdbestuur van Christelijke ïioeren- en tuindersbond West-Nederland (CBTB) acht maatregelen in de uivelsector hard nodig. Maat- dk regelen, die binnen de Europe- Economische Gemeenschap (EEG) genomen moeten wor den en die moeten leiden tot het herstel van het mark tevenwicht. Daarbij denkt het !BTB-hoofdbestuur overigens niet aan maatregelen zoals eontingentering, boetes op jroduktie-uitbreiding en vrijwillige nationale beper king van de zuivelplas. Derge lijke oplossingen geven teveel problemen. ilgens het CBTB-hoofdbestuur mag r van de veehouders zelf. gezien hun #sitie, geen groot offer verwacht wor den: het inkomen heeft nauwelijks nog elastiek. „Meerjarenbeleid in de zuivel veel belang. Pas dan kan er sta Wjfiiliteit bereikt worden. Die stabiliteit Anoetin de zuivel gericht worden op zo- rel productie als verwerking als afeet", ildus het CBTB-hoofdbestuur. „De [sijzen en het inkomen zijn daarbij van eer groot belang, maar ook de werk ■elegenheid op lange termijn in de hele uivelsector" Iet betrekking tot de positie van de uivelsector komt het hoofdbestuur de CBTB WestrNederland verder tot de conclusie dat "Brussel" de est aangewezene en de eerst verant- Bidplaatsbelangen lomburg vergaderde OSTKAPELLE - Burgemeester A.P.H. Diepenhorst van Domburg ïft in zijn functie als voorzitter van i stichting Badplaatsenbelangeu lomburg de hoop uitgesproken dat 959 een goed toeristenjaar mag wor- tn. Hij tekende daarbij aan dat de af- elopen twee seizoenen maar matig ijn geweest. „Ook de bezetting in de frfstvakantie was beneden verwach- aldus burgemeester Diepen- zei dat in de vergadering van het :meen bestuur van de stichting, die x) gehouden in het hervormd ge- eentecentrum t.e Oostkapelle. In de orte vergadering werd voorts het jaar- Rrslag 1978 zonder op- of aanmerkin- ffl goedgekeurd. Kantonrechter beoordeelt of gesleepte crossauto een aanhanger is MIDDELBURG - Is een achter een auto gekoppelde cross-auto vol gens de wet een aanhangwagen of niet? Deze vraag kreeg de Middel burgse kantonrechter mr W. F. van Solinge woensdagmorgen voorge legd bij de behandeling tegen de zaak van T. A. van der S. uit Noot dorp. Toen deze op 16 september op de oude rijksweg 258 onder Kapelle «n met een triangel aan de trek haak van zijn auto bevestigde cross-auto reed kreeg hij twee be keuringen Een omdat op het ken tekenbewijs van zijn auto niet was vernield dat de auto geschikt was voor het rijden met een aanhang wagen en de tweede omdat de ge trokken auto niet was beremd. Tijdens de behandeling bleek dat cross-auto's meermalen zo worden vervoerd naar en van het cross-ter rein. De verdach te vertelde dat een Eroot gedeelte van het binnenwerk van de autp was verwijderd om het jpwicht lager te stellen. Hij meende oat het gewicht daardoor zo laag was geworden dat de gesleepte wa- Bcn met beremd behoefde te zijn. i kant°n rechter las hem echter oh het wegenverkeersreglement voor dat dit alleen geldt voor één- assiSe aanhangwagens. Op een yraag van de rechter of de cross-au- «njklaar was. ontkende Van der S. dat. De officier van justitie mr W. G. C. nmüSen zei geval als een soort Proefproces te beschouwen want 1® uitspraak heeft consequenties voor de 'crossers'. Zulk rijden is, volgens hem, een betrekkelijk nieuwe vorm van vervoer en uiter aard goedkoper dan het vervoer op oen andere wagen. Hij meende dat oc cross-auto zo een aanhangwa gens en dus moet voldoen aan de aow'one eisen voor aanhangwa gens. Zijn eis was twee boetes van gtig gulden. De kantonrechter zal over twee eh °P verzoek van de ofBcier. [Scnnftehjk vonnis wijzen. Hij liet riatt.cte verdachte wel beloven vnLi tegen een veroordelend onus in hoger beroep zal gaan. schr i voor dat voni woordelijke is voor oplossingen Een eindoordeel is naar de mening van het hoofdbestuur van de standsorganisatie nu nog niet te geven; dat kan pas als er vanuit de Europese Gemeenschap con crete voorstellen zijn gedaan. Het CBTB-hoofdbestuur vindt het daar voor wel de hoogste tijd. De stand puntbepaling inzake de zuivelproble- matiek werd vastge steld tijdens een onlangs gehouden vergadering van het CBTB-hoofdbestuur. In deze vergadering werd voorts uitvoe rig aandacht besteed aan het zoge naamde "certiffcatensysteem" dat is ontworpen voor de invoer van snij bloemen. Andermaal wisselde het be stuur van gedachten over het contrac ten-stelsel van de suikerbietenteelt. Het hoofdbestuur sprak zich er met klem voor uit dat de telers binnen de kortste keren weten waar ze voor het komende jaar aan toe zijn. Teleurstel ling werd uitgesproken over de beslis sing van de Europese commissie ten aanzien van de overgangsperiode voor toetreding van Griekenland tot de EEG. De Spaanse zon Waterskiën, zwemmen en niksdoen aan de stranden van Mallorca-Op excursie naar Valldemosa en de grotten van Drach Parels kopen en na dc tapas de lekkerste paella van het eiland ontdekken. De Griekse zon Neerstrijken op het strand van Rhodos. Uitvoerig de oude stad verkennen. Wat aardewerk meenemen voor thuis. Een ex cursie maken naar de Acropolis van Lindos. Op een terrasje bij de haven luisteren naar de Bouzoukia. DeOostenriiksezon Genieten van de bergen in Tirol. Na een Enzian smullen van Kalbs'oraten en Apfelstrudel Vissen en bergbeklimmen. Zeilen op de Achensee. Snuffelen ui sfeervolle winkelstraatjes Deliinesische zon. Bruin worden op het zandstrand bij de oude muren van Sousse. Couscous eten en mintthee bestellen. Lederwaren uitkiezen op kleurige markten. Op excursie, naar Carthago. Zwemmen en waterskiën zoveel als u wilt. De Amerikaanse zon De Nieuwe Wereld zien vanuit uw bestemming in Florida. Naar Disneyworld natuurlijk, naar Miami Beach en Kennedy Space Center. Op z'n Amerikaans steaks en hotdogs eten. Tot rust komen op de stranden of in actie komen op het water. De Ranse zoa In de Périgord varkens naar truffels zien wroeten en die tóch lekker blijven vinden. Jeu de boules spelen met de mensen uit het dorp. Bij de wijnboer de cru gaan proeven. Verslingerd raken aan een tongstrelende bouillabaisse. Wat plaatselijke delicatessen meenemen om thuis na te genieten. De Noorse zoa De rust en stilte opzoeken van de ongerepte natuur. Wandelen door wouden en langs fjorden. Bergtochten maken, zeilen, zwemmen of paardrijden. Verse vis eten met een glaasje Aquavit. Kijken of er nog wat houtsnij werk in uw koffer kan. De Indonesische zoa Naar de mystieke pracht van het eiland Bali. Tochten maken langs sawa's, dessa's en warme stranden. Tempels bezoeken en de Kecak-dans zien. Zilver en batik op de kop tikken. Elke dag wat anders kiezen uit de Indonesische en Chinese keuken. Boek bij de ABN. Het adres waar u ook de andere reiszaken regelt, zoals vreemd geld, Eurocheques of reischeques en verzekeringen. Bij onze rcisverkopende kantoren vindt u geselecteerde reizenpro- gramma 's bij elkaar van onder meer: Holland International, ANWB Swiss Chalels-Interhome, BBI, FIS, Fred. Olsen Lines, Scanialux, YugotoursBig Ben ToursNorth Sea Ferries, OlauLine, Townsend Thoresen, en nu ook Arke Reizen! Behulpzaam vertrekpunt voor uw vakantie Een beeld van de schippersbeurs in Temeuzentoaar de bedrijvigheid na beëindi ging van de schippersstaking ivoensdag langzaam iveer op gang kwam. TERNEUZEN - Het binnenvaart- seheepvaartverkeer komt na het beëindigen van de staking, dinsdag nacht. weer moeizaam op gang. De schippersbeurs in Temeuzen bood woensdagmorgen 'enkele reisjes' aan, vooral naar het buitenland. Voor het binnenland was er volgens een woordvoerder van de beurs nog weinig aanbod. „We lopen nog niet over van het werk', vertelde hij woensdagmid dag. ..De beurs komt langzaam op gang, hoofdzakelijk onder invloed van het slechte weer en het feit dat de meeste bedrijven een flinke voorraad hebben opgebouwd. Bovendien lopen er voor een aantal bedrijven nog contracten, die inderhaast met weg-vervoerders werden afgesloten toen de staking in de binnenvaart werd afgekondigd Die contracten moeten eerst nog worden afgewerkt, voordat de binnenscheep vaart weer wordt ingeschakeld. De meeste schippets zullen wel een paar dagen moeten wachten voor ze iets te pakken hebben", aldus de woordvoer der van de schippersbeurs. In verband met het slechte weer moe ten vooral de kleinere schepen aan de wal blijven. De woordvoerder van de schippersbeurs sprak de hoop uit dat het vervoer volgende week weer op het normale peil zal zijn. Het Temeuzense havenbedrijf August de Meyer B V., een van de grootste ver laders in de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone heeft volgens een zegsman 'erg weinig gemerkt' van de staking in de binnenvaart. De bevrachter wijtte dit aan het slechte weer en aan het feit dat de staking van de binnenschippers in een toch al erg stille tyd viel. CPC Van de Zeeuws-Vlaamse bedrijven heeft alleen de Sasse CPC hinder on dervonden van de staking. Dinsdag moest de produktie op het bedrijf bi jna worden gehalveerd omdat de weg- transporteurs de grondstoffen voor de CPC niet meer konden aanvullen. De voorraden van het bedrijf waren te klein om de staking zonder kleer scheuren uit te zingen. De stakers lieten woensdagavond duidelijk merken dat zij het bereikte akkoord met staatssecretaris N. Smit- Kroes als een overwinning beschou wen. In de bovenzaal van hotel 'Des Pays Bas' werd woensdagavond een groot feest aangericht, dat door bijna tweehonderd schippers en aanhang werd bezocht. Het inderhaast opge trommelde orkest van Tony de Krijger zorgde voor de muzikale noot. GOES - De Dienstenbonden FNV heb ben hun nieuwe districtskantoor in Goes betrokken, waar de nieuwe dis trictsbestuurder Jan van den Brink de zaken voor het district Zeeland - West- Brabant zal behandelen. Sedert ja nuari '79 is de federatie lussen de N'VV Bond Mercurius en de Dienstenbond NKV een feit. Deze federatie heeft een nieuwe opzet in 20 districten met zich meegebracht. Gezien de centrale lig ging van Goes heeft men nu het nieuwe districtskantoor in deze Zeeuwse plaats aan de Kleetingscweg geves tigd. De heer J an van den Brink. 37) is dus de eerste districts bestuurder in het Zeeuwse van de nieuwe federatieve Dienstenbonden Hij volgt districts bestuurder Herman Hoogduin op. die voortaan namens de NVV Bond Mer curius vanuit Bergen op Zoom ook de bepangen van de Zeeuwse leden behar tigde. De heer Van den Brink, oor spronkelijk afkomstig uit Hooglan- Ledenvergadering fokvereniging warmbloedpaarden MIDDELBURG/GOES - De warm- bloedpaardenfokvereniging 'ten noor den van de Westerschelde' houdt dins dag 16 januari de jaarlijkse algemene ledenvergadering in één van de zalen van 'De Prins van Oranje' te Goes. Na een huishoudelijk gedeelte volgt een inleiding door drs. A Barneveld, ver bonden aan de faculteit voor dieren- geneeskunde te Utrecht, over het on derwerp 'Beengebreken bij paarden'. Aan de hand van dia's zullen ver schillende beengebreken nader worden toegelicht. De vergadering, die om kwart voor acht begint, is ook voor be langstellenden toegankelijk. De nieuwe districtsbestuurder van de Dienstenbonden FNV in Zeeland en V/est- Brabant, de heer Jan van den Brink (links) ivordt welkom geheten door zijn collega Herman Hoogduin, die vanuit dit centrum naar het district Amsterdam gaat. derveen in het Gooi. is sedert 1963 lid van Mercurius'. waarvoor hij ook ka derlid was. Zijn beroep was actueel as sistent bij een levensverzekerings maatschappij ..Als bondskaderlid en door middel van het bedrijvenwerk van de bond werd ïk geconfronteerd met de problemen, die de automatisering voor de werknemers kan oproepen Ik ben niet tegen automatisering, maar van de menselijke kant werd steeds gezegd: ..oh, dat komt wel'En dan kwam het niet, of te laat. Dat was mede een aan leiding voor mij in dienst van de vak beweging te treden, om dan aan dit soort problemen iets daadwerkelijkes te kunnen doen", aldus Van den Brink, die inmiddels zijn werkzaamheden bij het Zeeuws-West-Brabantse district heeft aangevangen. Van den Brink is katholiek van huis uit, „maar dat heeft me niet de noodzaak doen inzien om daarom in een aparte katholieke vakbond te gaan. Ik ben erg blij dat het NKV zover is dat we nu kunnen gaan samenwerken", aldus de nieuwe districtsbestuurder Voor Herman Hoogduin, die sedert 1975 de districtsbestuurde voor "Mer curius' voor West-Brabant en Zeeland was, betekent de nieuwe federatie tus sen de NW- en NKV dienstenbonden een afscheid. Van het district althans. De heer Hoogduin blijft in dienst van de Dienstenbonden FNV, en gaal van uit het nieuwe district Amsterdam de landelijke cao's voor dc banken afslui ten. Voorts krijgt hij de districts gebonden belangenbehartiging van werknemers in de commerciële verze kering en bij de tandtechniek bij zijn portefeuille. „In het Zeeuwse en Brabantse heb ik prettige mensen getroffen, maar som mige werkgevers waren er zo patriar chaal. dat ik wel eens heb gezegd: „Als die boven de rivieren hadden uitge haald, wat ze hier doen, dan waren ze gelyncht". Hoewel hij de taak in Amsterdam am bieert, zal Hoogduim toch maar node afscheid nemen van West-Brabant en Zeeland. Dat zal gebeuren tijdens de eerste algemene ledenvergadering voor de leden van de Dienstenbonden FNV in Zeeland, op maandagavond 22' ja nuari in de Prins van Oranje te Goes. Districtsbest uur Algemeen secretaris Klaas Kolhorn van het bomisbestuur van de Dienstenbonden FNV in Woerden zal dan ook de nieuwe districtsbestuurder Jan van den Brink aan de leden voor stellen. Die leden zullen voort een nieuw districtsbestuur kiezen, waar voor als voorzitter kandidaat gesteld is de heer P. Wigard uit Middelburg. De NW bond 'Mercurius' zal in het nieuwe districtsbestuur 10. en de dienstenbond NKV zal in dat bestuur 6 zetels bezetten. De federatie tussen de beide bonden is een 'zware', bijna aan een fusie gelijk. Alleen daar waar het pure verenigings zaken betreft trekken de bonden nog gescheiden op. maar het praktische vakbondswerk wordt verricht onder de noemer van Dienstenbonden FNV. De Dienstenbonden verzorgen de belan genbehartiging van werknemers bij de tail- en groothandel, verzekeringen, bankwezen, radio- en televisie, vrije be- reoepen. boekhandel en uitgeversbe drijven. en dienstensector. „BROEDENDE KIP NIET STOREN..." YERSEKE - Volgens de algemeen se cretaris van de zuidelijke landbouw- maatschappij, mr. J. Oggel, is het overduidelijk dat de Yerseke Moer niet meer voldoet aan de huidige eisen voor het bedrijven van land- en tuinbouw in bedrijfseconomisch en sociaal opzicht. Daarbij gaat het onder meer om de vorm en grootte van de agrarische kavels, de ontsluiting en de ontwatering. Maar ook de ligging van de bedrijfsgebouwen (in of aan de rand van het dorp) is slecht, waardoor bij voorbeeld melkveehouderij in het ge bied niet goed mogelijk is (daarvoor is het nodig dat circa 60 percent van de grond rond de gebouwen ligt). De heer Oggel betoogde dat woensdag avond tijdens een ledenvergadering van de ZLM-afdeling Yerseke Hij maakte duidelijk dat de ZLM blij is dat de aanloop tot ruilverkaveling in de Yerseke Moer wordt genomen; de voor bereidingscommissie is geïnstalleerd. Mr. Oggel onthield zich verder van commentaar op de voorbereidingen. „Het is een goed ding om een broedende kip niet te storen", zei hij Wel wilde de ZLM-secretaris nog kwijt dat de natuurwetenschappelijk waar den van de Yerseke Moer een apart as- oect vormen. Mr Ogel hoopte dat de voorbe reidingscommissie (met daarin een ver tegenwoordiger van de natuur- en mi lieubescherming) erin zal slagen een af gewogen plan voor de verkaveling van de Moer op tafel te leggen, waarin de land- en tuinbouw zich zal weten te vin den. Hij hadc daar vertrouwen in. „Moeilijke vragen als 'beheersgebied of reservaat' vragen om een antwoord. En ook hoe groot en hoe klein die gebieden moeten zijn", aldus de heer Oggel. Hij gaf-het gemeentebestuur van Rei- merswaal een pluim, vanwege het feit dat in het bestemmingsplan 'Buiten gebied' van Reimerswaal de Moer zelf als agrarisch gebied is aangemerkt (dwars tegen de wensen van na tuurbescherming en landinrichting in). Mr. Oggel nam aan dat het geven van een agrarische bestemming aan het middengebied is gebeurd met het oog op de eventuele verkaveling. De algemeen secretaris van de ZLM vertelde dat het binnendijks uitvoeren van de gedeeltelijke dijkversterkingen tussen Yerseke en Krabbendijke, de landbouw veel grond gaat kosten bru to 25 hectare (stroken van 30 a 40 meter. 14 hectare landbouwgrond. 11 hectare bermen en sloten) De heer Oggel: „De meerkosten voor buitendijkse verzwa ring - circa 1 miljoen per kilometer - maken onze onderhandelingspotitie onmogelijk. Toch kan het grondverlies met name voor kleinere bedrijven zwaar wegen Wat Yerseke betreft gaat het in de Olzenderpolder om ongeveer 2 hectare en in de Sint-Pieterpolder om circa 3 hectare Ook hier geldt dat een goede onderlinge coördinatie een ver eiste is." Verbreeding Mr. Oggel wees erop dat het tracé voor de verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland weliswaar tegemoet komt aan de eisen van de landbouw, maar dat er desondanks van land- bouwzijde node ingestemd wordt: het kost weer landbouwgronden. De ZLM-secretaris stelde dat er aan de oostzijde van het kanaal in totaal bru to 170 hectare verloren gaat. waarvan 20 hectare bruto bij Yerseke. „Het gaat er nu vooral om hoe de gron den aan hun huidige gebruik onttrok ken zullen worden. Ik neem aan dat de gronden voor de kanaalverbreding bui ten de ruilverkaveling vallen en dat ze derhalve aangekocht worden op ont- eigeningsb'asis". meende de heer Oggel. Hij deelde mee dat er inmiddels een ver trouwenscommissie van blanghebben- den is gevormd, die van tijd tot tijd overleg zal voeren met rijkswater- staat.Ook is er aangedrongen op het vaststellen van de zogenaamde 'nulfa se' voor onder andere verzilting Mr Oggel constateerde dat het in feite nu nog gaat om de prijsvaststelling: „Wat dat betreft geef ik het dringende advies gezamenlijk op te trekken." De ZLM-secretaris onderstreepte dat agrarisch Yerseke letterlijk op een kruispunt van wegen staat. „Helaas moet van de zoetwatervoorziening ge zegd worden dat dit gebied daarvoor een ongunstige uitgangspositie heeft. Dit neemtniet weg dat een ook in Oost- Zuid-Beveland in te stellen regionale studiecommissie zoetwater, dit gebied niet bij voorbaat links mag laten liggen, ook al mogen de verwachtingen dan niet hoog gespannen zijn", betoogde de heer Oggel Samenwerking In zijn toespraak behandelde mr. Og gel ook enkele actuele landbouwza ken. Hij stelde dat de ondernemers in de land-en tuinbouw voor de zoveelste maal teruggeworpen worden op zich zelf. Als mogelijkheden om aan ie pak ken noemde de heer Oggel onder meer: verder drukken van de kosten, waarbij nog verdere samenwerking een goede mogelijkheid Is; kwaliteitsverbetering van de pro- dukten, mede voor behoud van be staande markten en voor het vinden van nieuwe markten: bevordering van de afeet, waarbij ae zuidwestelijke akkerbouwers zich in beginsel al bereid hebben verklaard tot een eigen bijdrage, mits de overheid daartoe dan ook bereid is de zorg voor de grond en met name het opbrengend vermogen. Waar mo gelijk zullen de ondernemers dat zelf aan moeten pakken, want de overheid doet het niet meer De algemeen secretaris van de zuidelij ke landbouwmaatschappij benadrukte dat het voor de land- en tuinbouw be hoorlijk rommelt, zowel op nationaal als op Europees niveau. Hij wees er an dermaal op dat de land- en tuinbouw nog steeds sterk ondergewaardeerd wordt, in vergelijking met bijvoorbeeld het aardgas. CNV-ers betreuren afwijkende houding FNV Scheldepoort VLISSINGEN - De bedrijfsledengroep KMS en het districtsbestuur van de Industriebond CNV Zeeland hebber, vanmorgen, donderdag, aan de werk nemers van de Koninklijke Maatschap pij "De Schelde" in Vlissingen eer. pamflet uitgereikt over hun zienswijze in dc kwestie van de reparatiewed Scheldepoort. De CNV-bond betreur! het in dit pamflet dat de FNV-bonder een ander standpunt hebben ingeno men inzake de handhaving van eer werkbezetting van 426 man. „Wij be treuren het, dat in het belang van dc werknemers, naar onze mening nie; beter geluisterd is, om toch tot een ge zamenlijk standpunt als bonden tc komen", schrijft dc Industriebonc' CNV in het aan de Scheldc-werkne- mers uitgereikte pamflet. „Het ver- Schil is' immers zo klein", aldus he! CNVpamflet. Het CNV Industriebonds-districts bestuur geeft bij monde van districts bestuurder R. Bil verder een verslag van hetgeen de Industriebond CN\ heeft ondernomen teneinde de werk gelegenheid op de reparatiewer Scheldepoort veilig te stellen. Zoali bekend bereikten de Industriebonc CNV. de Unie BLHP en de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel met dc Schelde-directie overeenstemming over een maximum van 60.000 inleenu ren voor Scheldepoort per jaar. Ook ging men akkoord met een voorstel var de KMS-dïrectie. het aantal per soneelsleden van 407 man bij Schelde^ poort te brengen op 416 man. De Indu striebonden FNV gingen hiermee niet akkoord en handhaafden hun oor spronkelijke eis van 426 man

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 7