„We kregen steeds meer het idee, dat we in een hoek werden getrapt..." Foto puzzel Activiteiten Schouwen-Duiveland Belangstelling voor 'opstapcursus' is overweldigend FILMS Schouweiv|p)uiveland Extra JONGERENCENTRUM BROGUM KRIJGT DAN EINDELIJK EEN NIEUW ONDERKOMEN Stappen in Rotterdam DONDERDAG 11 JANUARI 1979 „Bij veel mensen binnen Bro- gum ontstond een gevoel van: morgen moet er eindelijk iets gebeuren, anders zullen we tot acties over gaan. Het duurde hen gewoon veel te lang. We kregen steeds meer het idee, dat we in een hoek werden ge trapt; dat er helemaal geen aandacht aan hen werd be steed". Het was een spannend uurtje voor de bestuursleden van Brogum. vorige week woensdagmiddag op de publieke tribune in de gemeenteraadszaal van Zierikzee. Gespannen hoorden ze het allemaal aan Af en toe moedeloos het hoofd schuddend, bij het aanhoren van zoveel onbegrip. Want even dreigde het weer mis te gaan, Heel even zag het er naar uit. dat de plannen opnieuw op de lange baan geschoven zouden worden. Want de raadsfracties van het CDA WD en Reformatorosche Unie sput terden tegen. Ze wilden beknibbelen op de subsidie. Er moest-zo betoogden zij - eerst maar weer 's met Brogum gepraat worden, of ze niet nog meer inde kosten zouden kunnen bijdragen. De Brogum- aanhang kon dan toch nog met een op gewekt gezicht de raadszaal verlaten. De beide wethouders en de hele fractie van de Partij van de Arbeid hadden de balans uiteindelijk in hun voordeel doen uitslaan Grote opluchting. De jeugdsociteit Brogum in Zierikzee krijgt eindelij keen nieuw onderkomen. Eindelijk, inderdaad. Want er wordt al jaren lang gepraat over een nieuwe be huizing voor Brogum Het aantal ver gaderingen, dat er in de afgelopen jaren aan de kwestie is gewijd, is nauwelijks bü te houden Het aantal teleurstellin gen. dat ze bij Brogum hebben moeten slikken, evenmin. Nu het allemaal ge regeld is. en de emoties wat zijn weg- geebd. klinkt er toch ook waardering door voor de moeite, die het college van burgemeester en wethouders (en dan met name voor CDA-wethouder W. den Boer) zich heeft getroost om alles tot een goed einde te brengen. De eerste woensdag in het nieuwe jaar werd een extra raadsvergadering uitge schreven. met- de problemen rond Bro gum als belangrijkste agendapunt Want ook b.enw vonden, daf het hoog tijd was geworden nu maar eens spij kers met koppen te slaan. Het resultaat heeft in de Provinciale Zeeuwse Courant gestaan. Met zeven stemmen voor en vijf tegenschaarde de raad zich achter het voorstel van het college van burgemeester en wethouders om Bro gum aan een nieuw onderdak te helpen. Het komt hier op neer: Brogum krijgt de beschikking over een ongeveer vijf tig jaar oude boerderij aan de Juliana- straat. Om die boerderij geschikt te maken als huisvesting voor de jeugdsoos (met ruim driehonderd leden een van de grootste, zo niet de grootste jeugdsocieteit in Zeeland), zal er heel wat getimmerd moeten worden. De to tale verbouwingskosten worden ge raamd op 360.000 gulden. De gemeente Zierikzee zal een bedrag van 144.000 gulden op tafel leggen. De leden van Brogum zullen zelf driftig hamer en troffel hanteren. Daarmee wordt een bedrag van 216.000 gulden bespaard. Het gebouw blijft eigendom van de ge meente. Brogum huurt de boederij voor 26.400 gulden per jaar. Maar omdat de jeugdsoos niet meer dan 10.000 gulden kan opbrengen, zal de gemeente dat gat via subsidievereling opvullen. Het is voor het eerst in in het bestaan van Brogum. dat een beroep gedaan moet worden op de gemeenschapsgelden Lening Op 16 september 1972 ging Brogum draaien in een voormalig schoolgebouw aan 't Kerkhof in Zierikzee. Eigenlijk is het met helemaal juist te verkondigen, dat ze nimmer geld uit de gemeentekas hebben ontvangen. Bjj de start kreeg Brogum een geldlening van vijfhonderd pietermannen. Maar dat was een maand later al weer terug betaald. Dus dat kim je niet meerekenen. Toen Brogum in het najaar van '72 in dat gebouw aan 't Kerkhof kroop, was duidelijk dat het maar om een tijdelijke oplossing ging. Het pand is eigendom van de rijksgebouwendienst. En zodra het die heren belieft om het gebouw voor zich op te eisen er zal een belas tingkantoor worden gevestigd), is het gedaan met Brogum. Vandaar ook. dat er vanaf het prille be gin ijverig is gespaard om een toeKom- stige verhuizing en de inrichting van een nieuw soosgebouw te kunnen be kostigen. De ouwe sok ziet er op het ogenblik redelijk gevuld uit: zo'n tach tigduizend gulden. Al vele jaren is er gepraat over de toekomst van Brogum. Twee jaar is er gedaan om een geschikt alternatief te vinden Eerst viel het oog op een oude school die is inmiddels afgebroken) aan de Manhuisstraat. Eind '76 kwam de toenmalige wethou der C Bij de Vaate met de boerderij aan de Julianastraat op de proppen Sinds dien moesten nog vele hindemissen ge nomen worden. Er waren verschillen van inzicht over de organisatorische opzet van de nieuwe jeugdsocieteit. er was geharrewar over de finanacien en de bouwtekeningen leverden over vloedige stof tot discussie op. Dat alles bespoedigde de zaak nu niet bepaald. Bovendien kwamen er nog bezwaren van omwoiienden. die vreesden dat. Brogum hen de nodige overlast zou be zorgen. Alle obstakels zijn nu eindelijk uit de weg geruimd. Vermoedelijk zal nog in februari met de verbouwing worden begonnen. De schuur van de boerderij zal worden gebruikt voor activiteiten als bijvoorbeeld disco-avonden, pop concerten, filmavonden enz. Er komt een bar en een verplaatsbaar podium. Tegen de boederij wordt een aanbouw geplakt. met entree, toiletten, berg ruimten. garderobe en douches. Het woonhuis zal onder meer gebruikt worden als vergaderruimte en even tueel als hobbyruimte. Het terrein rondom de boerderij zal beplant wor den en er komt parkeergelegenheid. I)e werkzaamheden zullen vermoedelijk een jaar in beslag nemen.In ieder geval zal de Brogum-boerderij het volgend jaar in gebruik genomen kunnen wor den. Als eenmaal het moment daar is. zuilen bestuur en leden van de jeugdsocieteit een zucht van verlich ting slaken. Ze hebben er tenslotte lang genoeg op gewacht Donderdag 11 januari: De Doelen (grote zaal). 12.45 uur Orgelbespeling door Arie Ke'ijzer Verzoeken van luisteraars en imp rovisaties. De Schouwburg. 20.00 uur. De Nederlandse Operastichting. 'Sa- lome' van Richard Strauss. Regie: Bodo Igesz. Dirigent: Bohumil Gregor. Met Clarice Carson, Annie Schlemm. Helene Versloot. Pieter van den Berg. Jan Blinkhof. Nico Boer. Matti Juhani. Julian Patrick. Hubert Waber. Het Radio Fil harmonisch Orkest. Theater Zuidplein (Arlecchino- zaal). 20.30 uur. Toneelgroep Baal. 'Bekende gezichten, gemengde ge voelens'. Regie- Leonard Frank. Met Elsje de Wijn. Els Ingeborg Smit. Billy Ward en Trudy de Jong. Hofpleintheater. 20.15 uur. 'Prachthotel'. Blijspel van Neil Si mon. Regie: Maurice Stewart. Met Luc Lutz. Simone Rooskens. Ad Hoeymans. Marja Huynen en Men del de Boer. De Lantaren. 20.30 uur. To neelgroep Diskus. 'Ik heb niets ge daan'. De Doelen (grote zaal). 20.15 uur. Roemeens zigeunerorkest Benone Damian. Theater Zuidplein (grote zaal). 20.15 uur. Henk Elsink met zijn nieuwe one-man-show 'Theater en thuis'. -• Luxor Theater. 20.15 uur. Jas- perina de Jong met haar nieuwe show 'Thuis best'. Teksten en mu ziek: Gemt Komrij, Ivo de Wijs. Lennaert Nijgh. Jan Boerstoel. Joop Stokkermans en Eric Herfst. Vrijdag 12 januari: De Doelen (grote zaal). 9.30 en 11.00 uur. 'Berio in Rotterdam'. Openbare generale repetitie onder leiding van Luciano Berio. Rot terdams Philharmonisch Orkest. De Doelen (kleine zaal). 12.45 uur. 'Berio in Rotterdam'. BBC-fïlm over Luciano Berio en de pianistes Katia en Marielle Labeque. De Doelen (grote zaal). 20.15 uur. 'Berio in Rotterdam'. Rotterdams Philharmonisch Orkest. Dirigent Luciano Berio. Solisten: Katia en Marielle Labeque (piano), Hdrry Spamaay (klarinet). De Schouwburg. 20.15 uur. Ne derlands Dans Theater met het Nederlands Ballet Orkest. Theater Zuidplein (Arlecchino- zaal). 20.30 uur. Toneelgroep Baal. 'Bekende gezichten, gemengde ge voelens'. Zie donderdag II januari. Hofpleintheater. 20.15 uur. 'Prachthotel'. Zie donderdag 11 ja nuari. De Lantaren 20.30 uur. Projekt Theater met 'Fakir's bril'. Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. 'Rooie Sien'. Theater Zuidplein (grote zaal). 20.15 uur. Henk Elsink. Zie don derdag 11 januari. Luxor Theater. '20.15 uur. Jas- perina de Jong. Zie donderdag 11 januari. In de Teerstoof. 21.00 uur. Misty and the Sunday Evening Or chestra. B 14 Jazz. 21.00 uur. Charlie Na- nlohy 5. Zaterdag 13 januari: De Doelen (kleine zaal). 11.30, 13.15 en 17.00 uur. Electronische en radiofinische werken van Berio. Film. De Doelen klei ne zaal). 14.30 uur. 'Berio in Rotterdam'. Sequenza Workshop Berio leidt een works hop met conservatoriumstuden ten, die zijn Sequenzais voor sop raan. fluit en hobo zullen uitvoeren. De Doelen (kleine zaal). 20.15 uur. 'Berio in Rotter dam'. Raymond Delnoye (fluit). Erika Waardenburg (harp). Anne Haenen rsopraan). Katia en Marielle Labeque (piano), Albert Zuijderduin (trombone). Gerrot Oldeman (altviool), Tho mas Indermuhle (hobo) en Vera Beths (viool). De Schouwburg. 20:15 uur. To neelgroep Theater. 'Alles voor de tuin' van Edward Albee. Regie: Robert Kidd. Met Sjoukje Hooymaayer. Edmond Classen, Gees Linnebank, Trees van der Donck. Margreet Blanken. Wikke Jongsma. Bruni Heinke, Else Valk, Hans Pauwels, Agaath Meulenb- roek, Rob Fruithof en Johan Tim- mers. Hofpleintheater. 20.15 uur. 'Prachthotel'. Zie donderdag 11 ja- De Lantaren. 20.30 uur. Projekt Theater. Zie vrijdag 12 januari. Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. Rooie Sien. Theater Zuidplein (grote zaal). 20.15 uur. Henk Elsink. Zie don derdag 11 januari, Luxor Theater. 20.15 uur. Jas- perina de Jong. Zie donderdag 11 januari. In de Teerstoof 14.30 uur. Pop pentheater Francine Abbing met 'De Steenhouwer'. Voor kinderen vanaf vier jaar. In de Teerstoof. 21.00 uur. Misty and The Sunday Evening Or chestra. B 14 Jazz. 21.00 uur. Frank Gras- Zondag 14 januari: De Doelen (kleine zaal). 11.00 uur. Rondom Kwartet onder leiding van Reinbert de Leeuw en met me dewerking van Paul Verhey. Wer ken van Berg, Webern en Schon- berg. De Doelen (kleine zaal). 15.30 uur. Ensemble M. onder leiding van Lu ciano Berio, David Porcelijn. Met medewerking van Lucia Kerstens (mezzo-sopraan) en Gerrit Ol deman (altviool). Hofpleintheater. 20.15 uur. 'Prachthotel'. Zie donderdag 11 ja nuari. Theater Zuidplein (Arlecchino- zaali. 14.00 uur Theater Augustus met de kindervoorstelling 'Verzin sels'. Piccolo Theater. 13.00 en 15.15 uur. Kindertheater Wiedus. "Ijon- seert Brogum zaterdagavond een pop concert met Massada. Het is een van de bekendste Molukse groepen in Neder land. Massada brengt 'latin rock'. De groep laat zich weliswaar inspireren door Latijns-Amerikaanse muzikan ten. maar streeft toch naar een eigen stijl. Op deze wijze heeft Massada in de afgelopen jaren een eigen herkenbaar geluid ontwi k kelddat iets doet denke n aan een wereldvermaarde groep als Santana. Het concert begint om hall negen. Zaterdagmorgen om negen uur wordt in de sporthal 'Onderdak' in Zierikzee begonnen met de Zeeuwse tafel tenniskampioenschappen. De kampioenschappen worden georgani seerd door de tafeltennisvereniging 'Scaldina'. Zondag worden in de sporthal van Zierikzee opnieuw tafeltenniswedstrij- den gespeeld in het kader van de Zeeuwse kampioenschappen. Dinsdagavond 16 januari is er in het Tonnenmagazyn in Brouwershaven een jaarvergadering van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen. Acht uur Woensdagavond 17 januari gaat do bond van opzichzelfstaanden bowlen in het bowlingcentrum in Renesse. Acht uur. Alle verenigingen, instellingen enz. op Schouwen-Duiveland kunnen via deze rubriek meer bekendheid geven aan ge. tjonge' <13.00 uur), musical voor kinderen van vijf tot twaalf Jaar 'Wil je met me lopen' <15.15 uun, een programma over sexuallteit bestemd voor kinderen van zes tot negen jaar Met Loes Vos. Louis Kockelman. Louis Lemaire. Bert Nicodem. Nard Rijnders en John Buysman. Passage Theater. 10.30 uur. Or gelconcert door Hans Nottrot. 'De dubbelde palmboom'. 14 00 en 15.00 uur. 'Uit de poppenkraam' Felicia van Deth. Maandag 15 januari: St. Laurenskerk. 20.15 uur. Or gelconcert door Georges Stam. De Schouwburg. 20.15 uur. De Haagse Comedie 'Conolanus' van William Shakespeare. Regie: Dinu Cernescu. Muziek: Fred Vogels en Wim Vos. Choreografie' Michael Atanasiu. Met Elisabeth Andersen. Eddy Brugman. Bert Dijkstra, Gaston van Erven, Leo de Hartogh. Eric van Ingen, Jaap Maarleveld, Sacco van der Made. Guido de Moor. Dinsdag 16 januari: De Schouwburg. 20 00uur. Na- tionaltheater Bratislava. 'De bar bier von Sevilla'. Opera van Giovanni Paisiello. ofpleintheater. 20.15 uur. 'Lacher eens uit'. Programma met Ted de Braak. Mini en Maxi. Annelies Bal- han. Eileen Egcs en Carry van der Horst. Orkest onder leiding van Theo Roosen. Een bundeling van show, revue en cabaret Luxor Theater. 20.15 uur. Jas- perina de Jong. Zie donderdag ll januari. Woensdag 17 januari: De Doelen (grote hal). 12,45 uur, Koffieconcert door Peter Masseurs (trompet) en Jan Boumans (pianoi De Doelen (grote zaal). 20 15 uur Orgelconcert door Nicolas Kynas- ton. Werken van Bach, Mozart, Dupré en Reubké. De Doelen (kleine zaal). Salvato- re Accardo (viool). Werken van Bach. De Lantaren. 20.30 uur. Studio Laren. 'De tuin der allegorieën'. De Doelen (Eduard Flipse-zaal). 14.30 uur. Pop en Spel Kollektief met 'Broertjes groeien op de maan' en 'Poes is dood'. Voor kinderen van vier tot tien jaar. Hofpleintheater. 20.15 uur. 'Lach er eens uit'. Zie dinsdag 16 januari Luxor Theater. 20.15 uur. Jas- perina de Jong. Zie donderdag 11 januari. De belangstelling voor de 'opstap cursus', die in de laatste week van deze maand in Zierikzee van start zal gaan, overtreft alle verwachtingen. Aan vankelijk was men ervan uitgegaan, dat niet meer dan tien mensen zich voor deze cursus zouden opgeven. Tot nu toe hebben zich echter al ruim twin tig mensen aangemeld. En er wordt op gerekend, dat er nog wel een aantal •aanmeldingen zal binnen druppelen. De toekomstige cursisten zijn afkom stig uit alle delen van het eiland. De 'opstapcursus' zal vermoedelijk in het hervormd verenigingsgebouw in Zierikzee worden gehouden. Daar is ook de 'moedermavo' ondergebracht. Op welke dagen de 'opstapcursus' wordt gegeven, dat staat nog niet vast. Dat is af hankelijk van hel tijdstip, waarop de zaal beschikbaar is. Ook in andere plaatsen in Zeeland worden zogenaamde 'opstapcursussen' gehou den: in Goes, Vlissingen en Middel burg. Het is een initiatief van de Zeeuwse Dag- en Avondscholen gemeenschap in Vlissingen. De cursus is bedoeld als voorbereiding op de dagmavo voor volwassenen, in de wandeling de 'moedermavo' bezocht. De 'opstapcursus' is ook een handig trapje voor diegenen, die naar de avondmavo willen. De 'moedermavo' in Er is een record aantal oplossingen binnengekomen van de foto puzzel in de Extra van 4 januari De opgave was niet al te moeilijk en bovendien viel er een dubbele prijs te verdienen: dertig gidden aan waardebonnen. De PTT bezorgde welgeteld hon derdtweeëndertig inzendingen. En nagenoeg alle fotopuzzelaars hadden de juiste oplossing neergepend: de Heesterlustweg in Schuddebeurs. Uit de stapel trokken we de briefkaart van Stef Nelisse, Donkereweg 62 in Schuddebeurs. Deze week is de inzet wat minder hoog. Nu gaat het weer om een bon van vijftien piek. Oplossingen moeten uiterlijk dinsdagmorgen binnen zijn bij de redactie van de PZC, Grote Markt 2 in Goes. Vanavond (donderdag 11 januari) kan iedereen, die om juridisch advies verlegen zit weer terecht in de recht swinkel aan het Havenplein in Zierik zee. Van zeven tot acht uur. In het Huis van Nassau in Zierikzee begint vanmiddag (half twee) een bij eenkomst van de vereniging voor be- drijfs voorlichting. In het hervormd verenigingsgebouw in Zierikzee is vanavond (acht. uur) een bijeenkomst van de hervormde vrouwengroep Het reformatorisch contact orgaan vergadert donderdagavond om kwart voor acht in het verenigingsgebouw te Siijansland De bond van opzichzelfstaanden houdt vrijdagavond 12 janaun weer een 'open avond'in café Bornmenede in Zonnemaire. Acht uur. De jeugdsoos Big S organiseert za terdagavond 13 januari in het kader van het tien-jarig bestaan een gezellige avond voor donateurs in de recrea tiezaal van camping 'Duinrand' in Haamstede. Het begint om acht uur Zaterdagmiddag organiseert Delta Sport m de boswaehierij in Westen- schouwen de zevende Deltacross voor wedstrijdlopers en trimmers De eerste lopers vertrekken om een uur. In het dorpshuis in Dreischor geeft 'Crescendo' zaterdagavond om half acht een uitvoering. In de Concertzaal in Zierikee organi- hun activiteiten. Daaraan zijn geen kosten verbonden Opgaven voor de eerstvolgende rubriek moeten uiterlijk dinsdagmorgen binnen zijn bij de re dactie van de PZC. Grote Markt 2 in Goes. Om misverstanden te voorko men. moet daar even bij vermeld wor den 'Activiteiten Schomven-Duive- land-Extra'. Jasperina de Jong In het Meijer Theater in Middel- hamis is het vrijdagavond (acht uur) en zaterdagavond (half zeven en negen uur) weer 'vrolijke on tucht in Tirol' wat de klok slaat Blijkbaar een thema, waarop de heren filmmakers tot in het on eindige kunnen voortborduren. Deze keer is het knuffelen geblazen in de 'Tiroler sex-expres'. Wel mei veel plezier kun je kijken naar 'Convoy', met Kris Kristoffersonen Ah MacGraw. Een film. over een verpletterende protesttochl van truckchauffeurs, die ieder obstakel aan gruzelementen rijden. 'Con voy' draait - voor de tweede week overigens - zondag- en maandag avond in het Meijter Theater. Aan vang acht uur. De Concertzaal In- Zierikzee heeft voor dit weekeinde geen films op het programma staan. Dat houdt verband met hel optreden van de popgroep 'Mas sada' zaterdagavond in De Con certzaal. Zierikzee in Zierikzee wordt door zo'n dertig mensen bezocht. Daarvan zijn er een heleboel, die maar één of twee vak ken volgen. Het hele pakket wordt door een kleine twintig deelnemers gedaan. De ervaring in de hele provincie heeft inmiddels wel geleerd, dat het voor sommigen niet zo'n simpele zaak is ge weest, om met die 'moedermavo' te be ginnen. Vaak is het erg lang geleden, dat ze in de schoolbanken zaten En wat krijg je dan: de kennis vertoont vele hiaten. Het peil van de 'opstapcursus' is vergelijkbaar met het niveau van de zesde klas van het lager onderwijs. Taal. rekenen, aardrijkskunde, en noem maar op; al die basiskennis, die noodzakelijk is om redelijk ontspannen de 'moedermavo' te kunnen volgen, wordt op de 'opstapcursus' weer een beetje bijgespijkerd. Op een volwassen manier uiteraard Daarnaast wil men de cursisten weer 'leren leren'. Voorts kunnen toekomstige mavo-klanten er alle mogelijke voorlichting krijgen over de 'moedermavo'. De cursus duurt tot half juni en wordt één morgen-per week gegeven. Wie zich opgeeft voor de 'op stapcursus' verplicht zich tot helemaal niets Pas na afloop van de cursus, kan beslist worden of de stap naar de 'moedermavo' genomen wordt De 'op stapcursus' is helemaal kosteloos; de school zorgt voor het lesmateriaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 30