Gebouwen en inventaris TSM te Terneuzen gaan onder de hamer Grote politiemacht maakt eind aan caférel Zeeland in greep kwakkelweer Vuilophaaldienst Goes kampt met achterstand GEEN SERIEUZE GEGADIGDEN Grote schade vorst teelt spruitkool almanak VLISSINGSE CAFÉHOUDER IN KAMER OPGESLOTEN DONDERDAG 11 JANUARI 1979 PZC/provincie 2 TENGEVOLGE VAN GLADHEID „MENSEN HEBBEN GEEN BEGRIP VOOR SITUATIE" GOES - De vuilophaaldienst van de gemeente Goes heeft te maken met een achterstand van an derhalf tot twee dagen. Dat is te wijten aan het feit dat de werk zaamheden grotendeels vertraagd worden door de gladheid. Verder worden verschillende werkne mers van de ophaaldienst ingezet bij de bestrijding van de gladheid. Bij de reinigingsdienst komen da gelijks talrijke verontwaardigde telefoontjes binnen van mensen die niet begrijpen dat de werk zaamheden wat langer duren. De heer H. J. H L. Souer. chef rerni- gingsdienst:,.Het is onvoorstelbaar dat de mensen geen begrip voor de situatie hebben. Je wordt soms voor de gekste dingen uitgeschol den. Er zijn mensen die klagen dat hun stoepje niet schoon wordt ge maakt of dat hun vuilniszak om 12.00 uur 's middags nog niet is op gehaald. Er bestaat gewoon geen begrip", aldus de heer Souer. Het feit dat de ophaaldienst ge dwongen wordt af te wijken van het normale schema, gebeurt dit jaar voor het eerst sinds 25 jaar. Met name in de kernen van de gemeen te Goes kan het voorkomen dat het ophalen van het huisvuil langer duurt dan men gewend is. Toch geeft de heer Souer het advies om de zakken op de normale ophaal dagen buiten te zetten, ook al blij ven ze dan één of twee dagen langer staan. Overigens voorzag de heer Souer ook problemen in de zoutvoorziening. De zoutvoonraad van de gemeente Goes raakt lang zamerhand op. Het depot Fijnaart, van waar Goes van zout wordt voorzien is geheel leeg. De heer Souer:.,We mogen vrijdag naar Hengelo bellen of er misschien nog wat voor ons over is. Maar als dat het geval is zal het zeker niet veel zijn". Als de sit uatie met de gladheid het zelfde blijft' als de afgelopen dagen, dan voorziet hij voor de komende week problemen, ook al wordt er zuiniger gestrooid dan gebruikelijk was. Restaurant 't STREEFKERKSEHUIS Zoutelande 01186-1640 19 en 20 jan radio en tv orkest THE DIXIELAND PIPERS m.z.v. Milly Scot Voor reservering zie boven. binatie' (IMC) uit Terneuzen leed al eerder schipbreuk doordat het minis terie van economische zaken niet be reid bleek tot financiële steunverlening ter waarde van 4 miljoen Districtsbestuurder R. Bil van de Indu striebond CNV. in een eerste reactie op de openbare verkoop: ..Leuk is zo'n be richt natuurlijk met, maar ik ben aan de andere kant wel blijdat de werknemers nu eindelijk duidelijkheid hebben ge kregen. Er werden allerlei geruchten de wereld ingestuurd dat er iets nieuws zou worden opgezet. Ik heb daar steeds aan getwijfeld en dat is achteraf terecht gebleken" Hij betreurt het. dat 'een werf. die gezien zijn ligging, goede per spectieven zou moeten bieden ver dwijnt' en is van plan, contact op te nemen met de kamerfractie van het CDA. om na te gaan of er alsnog iets kan worden gedaan. ..Ik verwacht daarvan persoonlijk niets. Wanneer er geen gega digden zijn laat de overheid het ook af weten, want zij is tenslotte geen onder nemer". Druppelsgewijs Het gewestelijk arbeidsbureau in Ter neuzen heeft de afgelopen periode een aantaljongere TSM-werknemers elders kunnen onderbrengen. Directeur L. M. Uilenbroek: ..Ik verwacht, dat de vraag in januari nog verder zal toenemen. Het gaat een beetje druppelsgewijs De meeste oudere vakmensen, vaak ja ren aan de werf verbonden geweest, hebben nog geen andere baan gevon den. Voor die groep voorziet het GAB ook in de nabije toekomst problemen. „Maar dat is dan geen zaak, waarmee wij als curatoren bemoeienis hebben". De TSM. waar 116 mensen werkten, sloot eind november de poorten. Het bedrijf slaagde er niet langer in om op te tomen tegen een schuldenlast van naar GROOT VERLIES 13 MILJOEN GOES - Bij de verbouwers van spruitkool zijn de afgelopen week gro te klappen gevallen ten gevolge van de zware vorst. De nieuwe rassen, die een hogere opbrengst geven, zijn niet be stand gebleken tegen extreem lage temperaturen. Volgens berichten van de veiling Zuid-Holland uit Barend- recht is er door de vorst voor dertien miljoen gulden schade toe gebracht aan alleen al de spruiten. Op deze veiling, waar een grootdeel van het Zuidhollandse en Zeeuwse spruite- nareaal wordt afgezet, wordt gesproken van catastrofale gevolgen voor degenen die vrijwel volledig op deze teelt zijn aangewezen: door de extreme vorst is him inkomen voor dit jaar vrijwel nihil. -Het hoofdpestuur van de CBTB West- Nederland. dat zich dezer dagen met de gerezen problemen bezig hield, besloot bij de landelijke instanties te gaan plei ten voor een specifieke regeling. Uit een inventarisatie aan het begin van de CBTB-vergadering bleek voorts dat de vorst ook in de veehouderij voor de no dige ongemakken heeft gezorgd, terwijl de tuinders duur moeten stoken. (Advertentie) f S fanoy boeken Nieuwe Burg 26-28 en Walplein Middelburg, tel (01180) 12114 schouwburg middelburg maandag 15 januari aanvang 20.00 uur de theaterproduktie van POEZIE HARDOP: Stel, dat Shakespeare een zuster had Organisatie en kaartverkoop (5.00): fanoy boekei^ ZEEUWSE Verkeer In Middelburg woedt al enige tijd een verkeersproblematiek, zo kan de oplettende lezer met enige re gelmaat uit de meldingen in dit blad opmaken. Sinds gisteren draait men ten ge meentehuize warm voor een ver- keersdag. die eind januari wordt gehouden en waarop alle knelpun ten eens op een rijtje gezet worden. Gisteren namelijk had men van gemeentewege een tentoonstelling over het verkeerswezen in het al gemeen en te Middelburg m het bij zonder in het stadhuis binnenge haald In de hal stonden tal van interes sante panelen met afbeeldingen van verkeerssituaties opgesteld, in stands werd informatie verstrekt over plannen van in het Middel burgse verkeer geïnteresseerde or ganisaties en de ruimte was zo druk bezet, dat ook het bejaarde kanon, dat normaal de hal verle vendigt. in het tentoonstellingsge- beuren - zij het op een achteraf po sitie - opgenomen leek. ..Wat doet dat ding hier nou bij?" hoorden wij een bezoeker verbaasd vragen. „Met dat ding." sprak een andere beschouwer. ..geven ze waar schuwingsschoten als rondwegen, eenrichtingsverkeer en stoplichten niet meer helpen om het verkeer uit de knoop te halen." TERNEUZEN - Gebouwen en inventaris van de failliete 'Ter- neuzense Scheepsbouw Maatschappij' (TSM) zullen op korte termijn openbaar worden verkocht. De curatoren, mr C. Galama uit Terneuzen en ir Chr. Scherpenhuysen uit Santpoort, hebben geen serieuze gegadigden kunnen vinden voor de overname van de reparatiewerf. „We zijn wel met een aantal kandidaten in gesprek geweest, maar uiteindelijk kon niemand als serieus ge gadigde worden aangemerkt", zei woensdagmiddag mr Galama. De verkoop van het TSM-complex ge beurt op initiatief van de belastingen en de Amro-bank, de twee schuldeisers die het eerst aan bod komen. De heer Ga lama sluit niet uit, dat een eventuele koper op het terrein van de werf een nieuw scheepsreparatiebedrijf opzet. De arrestanten worden zonder verzet in een gereedstaande politiewagen afgevoerd. Deze truck met opleggers raakte woensdagavond omstreeks zeven uur op rijksweg 58 onder Goes in een slip en kwam dwars op de weg te staan, waardoor het verkeer in de richting Vlissingen zo'n drie kwartier was gestremd. Sneeuwstormen leveren een aardig plaatje op, weinig oog voor hebben. Het blijft kwakkelen. r wie de straat op moet, zal daar waarschijnlijk KOMENDE DAGEN NOG GEEN GEBREK AAN STROOIZOUT VLISSINGEN- Zeeland bleef - zoals overigens het gehele land - ook woensdag in de greep van het kwak kelweer, wat als meest hinderlijke consequentie heeft, dat de wegen tegen het eind van de middag gaan opvrie zen. Toch raakt de weggebruiker daar blijkbaar min of meer op ingespeeld, want het aantal meldingen van slip partijen met schade bij de meldkamer van de rijkspolitie te Middelburg was woensdag aanmerkelijk minder dan dinsdag. Voor zover bekend hebben er zich ook geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Nabij Goes waren de rij banen van rijksweg 58 voor het ver keer in de richting Vlissingen woensdagavond enige tijd gestremd, doordat een vrachtwagen dwars op de weg was komen te staan door de glad heid. Volgens het KNMI te Vlissingen ziet het er naar uit, dat er de komende twee da gen rekening moet worden gehouden met ongeveer hetzelfde weertype, dus opvriezing van de wegen tegen het eind van de middag. De temperatuur van de lucht kwam woensdag in Vlissingen niet onder het vriespunt en er werd een maximum gemeten van plus 1.9 gra den. Op de grond wordt de temperatuur evenwel, mede door de wind, wat lagex en dat heeft de gladheid tot gevolg. Voor vandaag (donderdag) wordt over dag een temperatuur verwacht van 4 a 5 graden boven nul, maar tegen de avond kan deze dalen tot rond het vriespunt. De wind zal afnemen, ruimend van west naar noordwest en wellicht naar noord. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat er nog wat sneeuw-of regenbuitjes zul len vallen. Van de ongevalletjes die zich door de gladheid voordeden - hier en daar ver dween een auto in de sloot, maar ner gens met ernstige gevolgen - bezorgde de slippende vrachtwagen op rijksweg 58 de meeste last Deze Duitse truck met oplegger, waarop acht personen auto's werden vervoerd, raakte ter hoogte van het pompstation bij Baarsdorp in een slip. De bestuurder. K. H B uit Keulen, kon het gevaarte niet meer in bedwang houden, waar door de wagen gedeeltelijk van de weg gleed en voor de rest dwars op de rij baan kwam te staan. Een achterop ko mende personenauto, bestuurd door G. S uit Breda, botste vervolgens tegen de vrachtwagen. Bij het ongeval raakten drie van de door de vrachtwagen ver voerde auto's ook beschadigd. De hele situatie had tot gevolg, dat het verkeer in de richting Vlissingen zo'n drie kwar tier gestremd was en omgeleid moest worden via de afslag Kapelle. De daar op volgende anderhalf uur kon het ver keer mondjesmaat over de rijksweg geloodst worden. De bij het ongeval be trokken personenauto moest worden weggesleept, maar de truck met opleg ger kon. na weer op de weg te zijn ge holpen, zijn weg voortzetten. Het onge val onder Goes gebeurde woensdag avond omstreeks zeven uur. IJsschotsen Bij de Kreekraksluizen en de zuidelij ke ingang van de Eendracht, tussen het Thoolse Gat en het Bergse Diep, on dervond de scheepvaart binder van ijsschotsen. Kleinere schepen (bene den 500 brt) zagen zich zelfs genood zaakt om niet uit te varen. De wat gro tere schepen (van 500 tot 1000 brt) voe ren in konvooi tussen de ijsschotsen door. De weg voor deze schepen werd vrijgemaakt door schepen tot 1500 brt. Men verwacht ook vandaag - don derdag - nog stagnatie voor de kleinere schepen. In de overige delen van Zee land verliep het scheepvaartverkeer normaal. De sneeuwbuien die woensdagmorgen met zo nu en dan windkracht 9 door de straten joegen, hadden weinig invloed op het percentage 'laatkomers' in be drijven en scholen. Ook de meeste win keliers hadden niet te klagen over ge brek aan klandizie. Bussen en treinen konden in Zeeland nagenoeg overal volgens schema rijden Zout Het ziet er niet naar uit dat Zeeland binnen afzienbare tijd zonder strooi- zout komt te zitten. Bij de rijkswater staat verwacht men de komende dagen nog niet in nood te komen. Blijft de gladheid aanhouden, dan zou tegen het eind van de week de situatie toch wel enigszins nijpend kunnen worden. In het gebied Zuid-Beveland en Wal cheren (rijksweg 58) raakte men woensdag aardig door de voorraad heen, maar op Schouwen-Duiveland had men nog zoveel, dat een deel van die voorraad naar Goes werd overge bracht. In Zeeuwsch-Vlaanderen had men woensdag nog genoeg. Ook bij de provinciale waterstaat, die de provinciale wegen onderhoudt, is de situatie momenteel nog niet onrust barend. In de dienstkring Walcheren kan men nog redelijk vooruit, terwijl er een bestelling loopt van 150 ton. Het zelfde geldt mm of meer voor de dienst- kringen Zuid- en Noord-Beveland en Tholen en St. Philipsland. Op Schou wen-Duiveland was vorige week nog 100 ton zout aangevoerd, maar, zo werd gesteld, 'het gaat er weer gauw uit ook'. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen had men vorige week van de bestelde 100 ton er slechts 50 gekregen. 'Maar we hebben zand genoeg'werd er gerust stellend opgemerkt. Vakbonden spraken in Rotterdam over toekomst van Total ROTTERDAM - Vakbondsbestmn heppen woersdagavond in Roltei een gesprek gevoerd met de raad commissarissen van Total Nederl NV over de toekomst van de werkj genheid bij de Total Raffinaderij Borsele. De Unie BLHP cn de Ir1 striebond CNV hadden de raad commissarissen per telegram om gesprek gevraagd. Zij deden dit omi zij geen vertrouwen meer zeidtn hebben in het financiële en eet sche beleid van de raad i van de Total Raffinaderij Nederli De vraag waarop de vakbonden geen definitief antwoord hebben gofr gen is of de Total Raffinaderij aan - Sloe nu dichtgaat, ja of nee GW stateerd wordt dat ondanks de penile situatie op de raffinage-markt. ZeeuWse raffinaderij van Total laatste tijd weer winst maakt. Maiif concern, de Compagnie Fran?8isS Petrol, waartoe Total behoort. W zijn voornemen, de Total Raffin*« te Borsele te sluiten, waardoor werkgelegenheid van 300 mensen spel staat, nimmer ingetrokken Eno ondanks bemoeienis van politici vakbonden in Nederland, en ond* de solidariteitsverklaring van de Fn se vakbonden met de NederltW werknemers bij Total. President-commissaris drs Drleb« van Total Nederland nodigde M aanleiding van hun telegram de bc« uit, woensdagavond een gesprek B de raaa van commissarissen te heN op het kantoor van Total NederUw Rotterdam. Dit gesprek duurde K>' de late avond. Er werd woensdag»»3 over de inhoud van het gesprek 9 naar buiten gebracht. In Zeeuwse vakbondskringen woensdag aangenomen dat de boe bij een onbevredigend antwoord Total een ultimatum zouden i stw waarin voor 15 februari volledig»' 3 ning van zaken wordt gevraagd vakbonden zouden druk achter o* zaak zetten omdat aangenomen dat Total 15 januari, of hoogste»* maand later, een zogenaamd pW sing-contract met Shell zal afil^ Op grond van dat contract zon processing-activiteiten voor To talg* uitvoeren, waardoor de positie v® Total Raffinaderij bij Borsele nol - zekerder zou kunnen worden. INITIATIEF VAN BELASTINGEN EN EEN BANK schatting 7 miljoen gulden. Een plan om de werf te redden via een fusie met de -eveneens noodlijdende- 'Inter nationale Metaalverwerkende Com- Het TSM-complex in Terneuzen. dat binnenkort openbaar zal worden verkocht. MET INZET VAN MOBIELE EENHEID EN HONDEN VLISSINGEN - Met een aanzienlijke politiemacht heeft de Vlissingse ge meentepolitie woensdagavond om- streekshaif negen een einde gemaakt aan onlusten, die eerder op de avond in hotel-café 'De Schelde' op de hoek Van Dishoeckstraat/Kasteelstraat waren begonnen. Vier mannen en vijf vrou wen werden - zonder dat er klappen vielen - in een arrestanten wagen afge voerd naar het politiebureau. Volgens een politiewoordvoerder waren de moeilijkheden in het café omstreeks vijf uur begonnen, toen een groepje be zoekers onder leiding van J. I. V. (26) uit Vlissingen caféhouder Verdaasdonk in zijn eigen café terroriseerde. Hij werd in een kamer boven het café opgeslo ten. Voordat de negen verdachten werden afgevoerd, werden vanuit een tegen over het café gesitueerd bordeel flessen naar de voor het café posterende poli tieagenten onder wie acht leden van de mobiele eenheid, geworpen, waarbij overigens niemand geraakt werd. En kele geparkeerde auto's werden be schadigd. Twee ruiten v'an het bordeel werden van binnen uit kapotgeslagen. In het café sneuvelden enkele lampen Tot de vier aangehouden mannen be hoorden, behalve J. I. V. verder C. J. V. (30); A. A. K. (23) en F. H B. (25). Drie van hen moesten woensdagnacht op het bureau blijven. Tegen allen werd gekeerd. Hij merkte daarbij tevens dat één van de bezoekers met een pi tooi dreigde te schieten. De politie^ trouille ging opnieuw naar het csfc Verdaasdonk trof men opgesloten t een kamer op de bovenverdieping aai Alarmpistool Volgens Verdaasdonk zou er versclin dene malen met een alarmpistool zij geschoten. Bij het fouilleren vandi verdachten vond de politie indents een alarmpistool bij een van de m» nen. Bij de verdachte J. I. V. trofrr een stiletto aan. De politie sommeert de circa twintig aanwezigen naar hue te gaan De muziek moest ophouden* er mocht niet meer geschonken wi den. De aanwezigen weigerden b? echter gehoor aan te geven. De agwii waarschuwden - het was even vo» acht uur - de korpsleiding, die ver», gens een vier man sterke mobieleea heid gehelmd en uitgerust met w penstok, liet uitrukken «net een i restantenwagen. Druppelsgewijs verlieten de bezoekt: daarna het café. Negen van hen lifter het daar niet bij zitten en gingen naar het aan de overzijde van de Kast» straat gelegen bordeel. Vanaf de eer» verdieping werd op de politie gesctó den en vlogen evenlater lege en gevuü flessen in de richting van met hor,te posterende agenten In overleg met 4 commissaris werd besloten een cird aan de situatie te maken nadat y nieuw een versterking van de mot» eenheid was aangerukt. Een groot as tal passanten en omwonenden w daarop getuige van de politie inval, it overigens uiterst rustig verliep ft rustige verloop was volgens de pi tiewoordvoerder - na afloop - te dantó aan de grote overmacht, waarmee politie uiteindelijk verscheen. proces-verbaal opgemaakt wegens openlijke geweldpleging. De vijf vrou wen, tegen wie op dezelfde grond pro ces-verbaal werd opgemaakt, zijn J. J. B. (26); J. C. K. (18); A. M. G. (26); J. V. (20) en J. J. van D. (21). Eén van hen moest eveneens op het bureau blijven. Vandaag (donderdag) zullen ze verder worden gehoord. Omstreeks kwart over vijf belde café houder Verdaasdonk de politie, omdat hij in zijn eigen café geterroriseerd zou worden door een groep cafébezoekers. Een vier man sterke surveillance ver trok daarop naar de Van Dishoeck- straat om de 'boel te sussen'. Dit leek aanvankelijk te lukken, want ongeveer een kwartier later was alles weer rustig. Om kwart voor zes echter belde de ca féhouder wederom op met de medede ling. dat de moeilijkheden waren terug Fietsende vrouw in Terneuzen van fietstas beroofd TERNEUZEN - Een onbekende brom fietser heeft woensdagmiddag in de Churchilllaan in Terneuzen een fietsende vrouw beroofd van haar fiets tas. Omstreeks half vier reed mevrouw S. uit Terneuzen op het fietspad van de Churchilllaan. Een achteropkomende bromfietser griste plotseling haar fiets tas van de bagagedrager. In de tas zat een geldbedrag van ongeveer 25 gulden. De politie van Terneuzen heeft de zaak in onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2