Sommige mensen zijn plotseling wat minder vriendelijk. II REACTIE OP DE ACTIE VOOR BOOTVLUCHTELINGEN VIETNAM V;;. - Schouweir^Duiveland Extra DONDERDAG 11 JANUARI 1979 Wl aar hebben wij het recht vandaan gehaald, om het zo goed te hebben. Wat hebben wij daar eigenlijk ooit voor gedaan. We zijn geboren in dit werelddeel. Da's toevallig. Mogen we daar het recht aan ontlenen, om alles voor ons op te eisen? En betekent dat. dat die andere mensen de verplichting hebben om armoede te lijden? Ik geloof nog steeds, dat er voor iedereen op deze wereld genoeg voedsel zou kunnen zijn, als we het maar een beetje eerlijker konden verdelen. Daarover kun je natuurlijk hele filosofieën opzetten, en wie ben ik om dat te doen. Maar ik vind, dat er op dit gebied in ons land veel meer gedaan kan worden. En ik wil wel meehelpen een heel klein steentje bij te dragen om voor enkelen toch wat te kunnen doen. Maar het is in feite heel erg, dat de mensen eerst wakkeer geschud moeten worden, door die verschrikkelijke taferelen, die je op de televisie ziet. Vorige week woensdag lanceerde hel Zierikzeese PvdA-gemeenleraadslid mevrouw H G. Gilden - van Geesber- gen haar plannen om te komen tot een actie voor de Vietnamese bootvluchte lingen De gemeente Zierikzee zal - vol gens het raadslid - drie of vier woningen beschikbaar moeten stellen, om een aantal vluchtelingengezinnen aan huisvesting te helpen. Verder zal Zierikzee de overige vijf gemeenten op Schouwen-Duiveland moeten benade ren met het vriendelijke edoch zeer dringende verzoek, om iets dergelijks te ondernemen. Daarnaast zullen alle Ne derlandse gemeenten in een brief op het initiatief gewezen moeten worden,in de hoop dat ook daar op de een of andere wijze acties voor de bootvluchtelingen óp gang komen. Vele reacties Het PvdA-gemeenteraadslid heeft al vele reacties gekregen op haar ideeen oin een aantal bootvluchtelingen op een soepele manier aan huisvesting te helpen. Veel positieve, maar ook - hel is onvoorstelbaar - negatieve geluiden. „Mensen hebben me huisraad aange boden. Heel spontaan. Kennissen, en mensen op straat die me aanklampen en gewoon zeggen: als er iets moet ge beuren. dan heb ik wel een stoel, of la kens, theedoeken, gordijnen en ga zo maar door. En ik ben opgebeld door de burgemeester van Sint-Philipsland. Er schijnt nog een Zeeuwse actie te ko men. Dat moet een geldinzamelingsac tie worden. En hij heeft me gevraagd, of ik eventueel in een comité van aa bevelwil gaan zitten. Zo rolt de bal een beetje verder. Dat is heel leuk". Minder leuk zijn de negatieve opmer kingen. die mevrouw Gilden af en toe moet aanhoren. „Die komen burgers, die zeggen van: hebben we. al niet ge noeg vreemdelingen in dit land. En om eerlijk te zijn: ik had dit wel een beetje verwacht. Er zijn mensen, die denken hun geweten vrij te kunnen kopen, als ze een tientje, vijfentwintig of honderd gulden gestort hebben op giro 999. Je merkt het wel in gesprekken; sommige mensen zijn plotseling wat irnnder vriendelijk Ze kijken me er echt op aan Ik wist. dat die mensen er zijn. maar ze zijn gelukkig in de minderheid" Grote instemming Bij de stichting vluchtelingenwerk Nederland in Amsterdam wordt het initiatief van het Zierikzeese PvdA- gemeenteraadslid met grote instem ming begroet. „We moeten van harte hopen, dat het gerealiseerd wordt", is de reactie van de heer W. van 't Hof. Hij houdt zich bij de stichting voorname lijk bezig met het zoeken van huisves ting en werk voor vluchtelingen, die naar ons land zijn uitgeweken. Volgens de gegevens van de stichting vluch telingenwerk Nederland zijn er ruim honderdzestig Vietnamese bootvluch telingen in Nederland opgenomen. Verwacht wordt, dat er in de komende maanden nog eens zestig tot zeventig bootvluchtelingen zullen arriveren. Voor zo'n honderd van deze mensen is al huisvesting gevonden, of is het wachten op het gereed komen van een woning. De overige Vietnamezen zit ten in opvangcentra. En voor hen is de toekomst nog niet zo zeker. Van 't, Hof: „Het is zo. dat er in principe mogelijkheden zijn voor huisvesting in zogenaamde rijksvoorkeurswoningen. Die worden ook gebruikt voor bijvoor beeld migranten en voor rijksambtena ren. Nou. voor de vluchtelingen is even eens een klein gedeelte van die rijks voorkeurswoningen beschikbaar, in die gemeenten, waar sociale woningbouw wordt gepleegd. Nu is helaas in steeds meer gemeenten de sociale woning bouw op een wat laag pitje gezet In veel gemeenten kunnen we dus geen vluch telingen onderbrengen. En dat zijn in vele gevallen nu juist gemeenten, die zeer aantrekkelijk zijn voor huisves ting. omdat daar ook mogelijkheden voor die mensen liggen om aan het werk te komen. Want bij het zoeken naar een woning, letten we ook daar terdege op. Zo'n verzoek aan de gemeenten, om aandacht te schenken aan de huisves tingsproblemen van de Vietnamezen. dat is natuurlijk prima Daar kunnen we alleen maar plezier van hebben. Al leen zou ik willen, dat zo'n oproep niet beperkt blijft tot de Vietnamezen. maar dat er aandacht gevraagd wordt voor alle vluchtelingen, die in ons land ver blijven". Taalonderricht „Het beleid is erop gericht, en dat geldt met alleen voor de Vietnamezen dal ze eerst in opvangcentra worden onder gebracht. Daar worden de mensen enigszins geintroduceerd in de Neder landse samenleving. De meeste vluch telingen kennen over het algemeen geen andere taal. dan hun eigen taal Er wordt dan ook gestart met taalon derricht. Niet onmiddellijk als ze zijn aangekomen, want dan staat het hoofd er niet naar Maar er wordt pasna enige tijd mee begonnen. In de praktijk komt het er op neer. dat de mensen zo'n zes tot zeven maanden in zo'n opvangcen trum zitten. Dan hebben ze ook nog wat steun aan elkaar. Daarna wordt samen met hen be bekeken, waar ze zich zou- den willen huisvesten, waar er moge lijkheden zijn en of er sprake kan zijn van studie of werk. Daar komt dan na tuurlijk nog bij. dat wij proberen om niet één familie bij wijze van spreken in Delfzijl te stoppen. Maar als daar vluch telingen worden gehuisvest, dan moet daar een aantal gezinnen worden on dergebracht. zodat ze onderling con tact kunnen houden". „Zo'n initiatief als in Zierikzee. dat kunnen we alleen maar toejuichen. Al was het alleen maar. dat de gemeenten in Nederland nog eens nadrukkelijk op de hele problematiek geattendeerd worden. Want al hebben we dan in een aantal gemeenten de mogelijkheden via die rijksvoorkeurswoningen. er zijn altijd vluchtelingenfamilies, die elders gehuisvest moeten w orden En dan zijn we volstrekt afhankelijk van de mede werking van een gemeentebestuur. Als men dan op de hoogte is van deze pro blematiek. dan is het makkelijker om ingang te krijgen Terugh ou dendheid In de gemeenten op Schouwen-Duive land is het plan van mevrouw Gilden - van Geesbergen met veel sympathie, maar ook met enige terughoudendheid ontvangen. Er wordt hier en daar ern stig aan getwijfeld of het mogelijk is om op het voormalige eiland een aan tal woningei] vrÜ le maken voor vluchtelingenfamilies. De meeste ge meenten op Schouwen-Duiveland hebben immers te kampen met een ge brek aan woonruimte. Burgemeester H P. Everwijn van de gemeente Weslerschouwen. Het ini tiatief op zich lijkt mij vanuit menselijk standpunt geredeneerd zeer loven swaardig, alleen kunnen we de con sequenties nog niet overzien. Persoon lijk wil ik op dit moment nog geen standpunt innemen. Als u weet dat wij tien woningen per jaar in de sociale sec tor mogen bouwen, en u ziet de lijst van woningaanvrdgenOp uw vraag of wij mee willen werken, zeg ik: ja hoor. als we woningen genoeg hadden, graag. Maar nu moeten we de belangen van onze eigen inwoners laten prevale ren". En loco-burgemeester I. C Padmos van de gemeente Middenschouwen: „Per soonlijk ben ik vanzelfsprekend bereid om medewerking aan zo'n actie te ver lenen, afgezien van de mogelijkheden die er bij ons zouden zijn. Die gedachte, daar kan ik me achter stellen. Maar ik moet wel zeggen, dat wij op het ogen blik geen woningen hebben. Dat is ge woon het grote knelpunt. Alles is vol Burgemeester J D. de Kam van Duiveland: „Ik sta er sympathiek te genover. waarachtig. Ik wil altijd men sen helpen, die in nood verkeren En ik ben vanzelfsprekend bereid om mee te werken aan de een of andere actie Het zou al te gek zijn. als ik dat niet wilde. Maar in welke vorm het gegoten moet worden, en zeker als het gaat om de be schikbaarstelling van woningen, dat is een zaak van de gemeenteraad" Burgemeester C. Slabbekoom van Brouwershaven: „Natuurlijk, het lijkt me een heel goed plan En als het zover komt. dat men aan ons zal vragen om enkele woningen beschikbaar te stel len. dat zou ik me niet kunnen voor stellen. dat dat niet zou lukken Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse: „Ik sta er positief tegen over. Als je deze kwestie met de Vietnamese bootvluchtingen via de publiciteitsmedia een beetje volgt, dan vraag je je af, hoe hel mogelijk is dat zoiets voorkomt. Ik kan nog niet definitief zeggen, dat en dat gaan wij doen. Dat moet eerst nog een keer met de wethouders en de gemeenteraad be sproken worden. Bovendien, we heb ben als gemeenten ook nog geen con tact hierover met elkaar gehad. Maar het idee als zodanig, dat spreekt mij geweldig aan. Daar sta ik voorde vollc- honderd procent achter...". A-raadslid mevrouw H O. Gilden-Van Geesbergen zijn mensen, die menen hun geweten vrij te kunnen kope

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 29