iBonden: verlies van 13 tot 14.000 irbeidsplaatsen in bejaardenzorg Commissies veiligheid, gezondheid en welzijn VERKORTING VAN WERKWEEK VOOR VELEN AANTREKKELIJK Premie op koopwoning nog niet aan het inkomen gekoppeld TNO wil verbod op asbest kookplaatjes PZC/binnen-buitenland beperking vermogen motorfiets issell-tribunaal zorgd over vrijheid |in West-Duitsland Politie pakt oppelbazen -omité: centrale plaats Nederland persbelangen van Zuid-Afrika Cent blijft Ministerie wil meer vrouwen in hogere functies Noodlanding 'jumbo's' in Japan Reinbert de Leeuw kreeg gouden plaat ALBEDA BEPLEIT INSTELLING ERVAN IN BEDRIJVEN ZONDER ONDERNEMINGSRAAD VEEL PRODUKTEN SCHADELIJK Onderzoek Nederlandse Stichting voor Statistiek: Oostduitse dissident veroordeeld Nederlandse chauffeur kreeg drie jaar in Joegoslavië JARI )NDERDAG 11 JANUARI 1979 11 BIJ VOORGENOMEN VERMINDERING VERZORGINGSPLAATSEN Van onze redactie economie lEN HAAG - In de jaren tot 1984 zullen er in de bejaardenzorg 13.000 tot 14.000 arbeidsplaatsen loren gaan als gevolg van de vermindering van het aantal verzorgingsplaatsen met 40.000. Dit rijven de samenwerkende bonden van personeel bij de overheid, de gezondheids- en welzijns- irgaan de Tweede Kamer. Zij vrezen ook dat tal van bejaardenoorden moeten sluiten. jet ministerie van CRM heeft sep- gpb'de bonden dat door de inkrimping Toon Muller betekent dit gedwongen •mber vorig jaar meegedeeld dat het ormget-al van 9.5 a 10 verzor- agsplaatsen per 100 bejaarden zal orden verlaagd naar 7. De verminde- 7 van verzorgingsplaatsen zou moe- geschieden bij bejaardencentra die Üor 1960 zijn geboQwd. Minister Gar eniers (CRM) heeft in antwoord op amervragen gezegd dat er geen ge- nongen ontslagen zullen vallen, om- at de afbouw geleidelijk zal verlopen, vakbonden trekken deze bewering twijfel. de brief aan de Tweede Kamer zeg- ■STERDAM (ANP) - Het vermogen de in Nederland rijdende motor- gwenzal. evenals in West-Duitsland, Perkt worden tot 100 pk. Dit besluit genomen door de 24 in de RAI ver- HikH motor|t"Porteurs. die gezamen- M°torweekcinde '79 organise- Isili deze vermogensbeperking T. Pn de importeurs een bijdrage le- aan de verkeersveiligheid. bij de voor 1960 gebouwde bejaarden centra een groot aantal van die instel lingen zal moeten sluiten. Het minis terie heeft toegegeven dat bejaarde noorden die te weinig verzor gingsplaatsen overhouden, uit econo misch oogpunt zullen moeten worden opgeheven. Volgens ABVA-bestuurder I0NN (DPA) - Het internationale Rus- tribunaal vreest dat West-Duits- de kans loopt van een liberale ihtsstaat te veranderen in een auto- staat. Een woordvoerder van ét tribunaal, waar voornamelijk ittnlandse linkse intelectuelen en litlci zitting in hebben, heeft dit :nsdag aan journalisten in Bonn daard. een voorlopige gevolgtrekking van zitting van het tribunaal, die een >k geduurd heeft, stelt het tribunaal er in de Bondsrepubliek indirekte ïur bestaat. Ook worden de rech- van advocaten beperkt en is er ike van een eigenmachtig optreden de geheime dienst. De voorzitter het tribunaal, de Joegoslaaf Vla- ir Dedijer. duidde nog eens op het It dat WestrDuitsland het enige land dat een dergelijk onderzoek op eigen idem heeft- toegestaan. Hij vroeg met urne de V S. dit voorbeeld te volgen. RAVE (ANP) - De rijkspolitie Grave tfl na maandenlang voorbereidend derzoek een einde gemaakt aan de iktijken van drie koppelbazen, die heel Nederland opereerden. Dat tftdc rijkspolitie woensdag meege- :ld. iverdachten zijn J. G. (37) en W. T. Duit Ravenstein en W L. (28) uit Oss. hadden zich gemengd in een be land installatiebedrijf iri Schaijk en lakten bij hun praktijken gebruik nde goede naam van dit bedrijf, tondeizoek kwam op gang toen het drijf vorig jaar failliet werd ver- lard. Een groot aantal goederen ek aan dat faillissement te zijn ont- kken, terwijl boekhouding en ad- nistratie onvolledig waren, feitelijke koppelpraktijken werden daan vanuit een als kantoor inge- ht woonhuis in Deursen. Ook beken- hoofdaannemers maakten volgens politie gebruik van de diensten van t drietal. Onder de uitgeleende ar- m leidskrachten bleek zich een groot ntal zogenaamde zwartwerkers te vinden. Om welke aantallen het pre- fcsgaat kon de rijkspolitie woensdag let zeggen tbedrijven die gebruik maakten van e diensten van het drietal kregen In en aantal gevallen valse facturen aan- pboden Er werd dan gewerkt onder de 'm van een niet bestaand bedrijf, sijl ook gebruik werd gemaakt, van tefingeerde nummers van de kamer m koophandel «STERDAM (ANP) - Het Komitee taidclijk Afrika heeft de Nederlandse S'ring gevraagd een onderzoek in te feilen naar 'heimelijke' activiteiten "Nederland van Zuidafrikaansc in- wimatiè-instellingen. grond van informatie die in Zuid- ftka naar buiten is gekomen over het Sandaal rond het Zuidaffikaanse de- Wement van informatie concludeert «t comité in een open brief aan pre- "vr Van Agt, dat Nederland een cen- plaats inneemt bij de heimelijke «dafrikaanse plannen om uitgever ij, bladen en periodieken op te kopen öm 16 kopen. Volgens verschillende "«lafrikaanse en Britse bladen zou- tn anonieme medewerkers, wier na- nan tot nu toe niet bekend zijn gewor- «a. werkloon' hebben ontvangen van n voormalige Zuldafrikaanse am- sade-employee. Ook zou de Zuid- ni£anse informatiedienst belangen ®oben in Nederlandse uitgeverijen en torien aankopen in het buitenland tot jar.d zijn gekomen via tussenpersonen F* onder meer de Nederlandse zaken- Wreld. DEN HAAG (ANP) - De regering is niet van de cent uit de roulatie te nemen. Minister Andriessen en staatssecretaris Nooteboom van financiën hebben dat geantwoord op schriftelijke vragen vanuit de kamercommissie voor financiën. „Hoewel de betaalfunctie van de cent vermindert, vervult de cent nog steeds een wezenlijke funktie als rekenmlddel (prijsnotering)", aldus bewindslieden. De cent is overigens veel duurder dan één cent: de metaalwaarde bedraagt ongeveer 0.8 cent, de aanmaakkos- ten zijn ongeveer twee cent per cent ontslag voor duizenden werknemers Onbegrijpelijk De vakbonden vinden het onbegrijpe lijk dat terwijl er voor de bejaarden tehuizen lange wachtlijsten bestaan, er op zo'n rigoureuze manier in het aantal verzorgingsplaatsen wordt ge hakt. Onderzoeken van gemeenten en provincies hebben uitgewezen dat met handhaving van de 9.5 -10 procents- nonn nauwelijks aan de vraag naar DEN HAAG(ANP)-Het ministerie van onderwijs en wetenschappen, wil het aantal vrouwen in hogere functies vergroten. Dit blijkt uit een vacature in 'Uitleg' het blad van het ministerie. In deze vacature, waar een plaatsver vangend inspecteur van het onderwijs wordt gevraagd (maximum salaris* 10 488 gulden bruto per maand) wordt vrouwen uitdrukkelijk verzocht te sol liciteren. Een onlangs gehouden onderzoek van het organisatieadviesbureau Twïjnstra en Gudde heeft aangetoond dat er op dit moment in de bejaardencentra een tekort aan personeel van 4500 bestaat. De ABVA zegt te verwachten dat er van dit aantal plaatsen niet meer dan 3000 werkelijk zullen worden Jngevyld". Daarmee zal dan het netto arbeids- plaatsenverlies ongeveer 10,000 bedra gen. Het totaal aantal verzor gingsplaatsen in de bejaardentehuizen is nu 140.000. er werken ruim 50.000 mensen in deze sector. VOORLOPIG OUDE REGELING DEN HAAG - De premie op koopwoningen wordt voorlopig nog niet aan het inkomen gekoppeld. Een meerderheid van het parlement had zich vorig jaar uitgesproken voor een koppeling van de rijkspremie aan het inkomen. Veel mensen met relatief hoge inkomens zouden namelijk ten onrechte premie ont vangen. Staatssecretaris Brokx beloofde de Kamer ernaar te streven per 1 ja nuari jl een nieuwe premieregeling in te laten gaan. Brokx heeft alle gemeenten in ons land woensdag echter laten weten dat hij de nieuwe prcmicbepalingen eerst met het parlement wil bespreken. NA RITA, JAPAN (RTR) - Vier lijn- vliegtuigen van het type Boeing-747 'Jumbo' van vier verschillende lucht vaartmaatschappijen hebben woensdag op de nieuwe Japanse na tionale luchthaven Narita noodlan dingen moeten maken wegens techni sche moeilijkheden van uiteenlopende aard. Aan boord van de toestellen van Bri- tisch Airways, Northwest Orient Airli ne, Japan Airlines (JALi en Korean Airline (KAL), bevonden zich in totaal 349 passagiers en bemanningsleden. De Jumbo van Northwest Orient had een barst ln een venster opgelopen. Het vliegtuig van JAL en dat van Britisch Airways hadden oliemoellljkheden in één van de vier motoren en één van de motoren van het vliegtuig van KAL had tijdens een vlucht van Seoel naar Seattle vermogen verloren. Om geen stagnatie in de wonlngp- roduktie te veroorzaken heeft Brokx besloten de oude regeling, met enige aanpassingen, voorlopig te handhaven. Dat betekent dat de hoogste eerste jaarlijkse bijdrage van het Rijk nog kan worden verkregen als de prijs (stich- tingskosten) van de woning niet hoger is dan f 120.000 (was f 115.000). Wanneer het huis duurder is dan f 150.000 wordt geen bijdrage gegeven. Per jaar wordt de rijkspremie met 10 procent afge bouwd. Bij f225.000 (was f200.000) zal door het Rijk nog worden deelgenomen in een gemeentegarantie. Ook de inkomensgrenzen voor een ei gen woning in de beschutte sfeer (voor mensen met de laagste inkomens) zijn per 1 januari ji. in afwachting van een nieuwe regeling aangepast. De hoogste eerste jaarlijkse bijdrage van f5200 blijft ongewijzigd. Om voor een wo ning in de beschutte sfeer in aanmer king te komen mag het inkomen van de aspirant-koper in 1977 niet hoger zijn geweest dan f28.000 (was f26.000 in 1976). Als het inkomen in 1977 lager was dan f22.500 kan nog een aanvul lende bijdrage van f480 worden ver kregen. Deze aanvaullende premie wordt f980 wanneer het jaarsalaris in 1977 lager was dan f 19.500. Benelux-tunnel wordt volgend jaar tolvrij ROTTERDAM - De Benelux-tun nel onder de Nieuwe Waterweg bij Vlaardingen wordt met ingang van 1 januari 1980 tolvrij. Dit heeft minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) dinsdag in Rotterdam tijdens een werkbezoek aan de Maasstad meegedeeld. De maatregel is bedoeld ori) de Brienenoordbrug te ontlasten. De ze brug kan het drukke verkeer al lang niet meer aan De verbinding via de Benelux-tunnel is daarente gen nog lang niet aan het maximale aantal auto's toe. Veel automobi listen prefereren nog steeds de ver binding via de Brienenoordbrug boven de toltunnel, ook ai moeter ze voor de brug lange tijd wachten vanwege de elke dag weer optre dende filevorming. VERENIGDE NATIES - Internationale popsterren hebben dinsdagavond in de VN-vergaderzaal een concert gegeven ten bate van het kinderfonds van Unicef, De deelnemende artiest-en zullen de opbrengsten van liedjes, die zij zelf hebben uitgekozen, aan Unicef geven. Too much heaven' (no 1 in Amerika) van de Bee Gees is één der nummers. De opbrengst zou mogelijk 100 miljoen dollar ggan bedragen. Van links naar rechts John Denver, Olivia Newton-John. Andy Gibb en zijn Bee Gees-broers, Barry. Robin en Maurice. AMSTERDAM- Reinbert de Leeuw bekijkt hier trots de gouden plaat, die hij, woensdagmiddag in Amsterdam ontving, voorde verkoop van zijn LP "Enk Satie, Early ptanoworks, deel 1". AMSTERDAM - Klassieke musici krijgen maar zelden gouden pla ten. maar woensdagmiddag mocht pianist Reinbert de Leeuw toch een gouden schijf in ontvangst nemen, omdat er meer dan 25.000 exemplaren waren verkocht van een elpee, die hij volspeelde met vroege werken van Eric Satie. Hel tweede deel met Satie-stukken heeft nu ook al een verkoopcijfer van meer dan 12.000 exemplaren, wat voor de beide platen op een kleine 40.000 neerkomt... De producer van het label Har lekijn Holland, dat de platen uit- brengt, Adriaan Verstynen, reikte ln het Concertgebouw de gouden plaat uit aan Reinbert de Leeuw. Eigenlijk had het een platina plaat moeten zijn. want intussen zfjn er van de Satie-schijf in kwestie weer meer verkocht, maar tijdgebrek deed de onderscheiding „slechts" van goud zijn. Adriaan Verstijnen meende dat het Satie-spel van Reinbert de Leeuw zeer geappelleerd heeft aan de smaak van jonge platenkopers Intussen had een andere Harlekijn- plaat van Reinbert de Leeuw (wer ken van George Antheil, waarbij De Leeuw als dirigent fungeerde) de prijs gehad van de 16de Premio Bella Critica Discografica Ita- liana" 1978. i Van onze redactie economie) DEN HAAG - Minister Albeda van sociale zaken wil in bedrijven waar geen ondernemingsraad bestaat commissies instellen die een direct contact kunnen hebben tussen werknemers en Arbeidsinspectie. Deze commissies krijgen tot taak de veiligheid, de gezondheid en het welzijn van de werknemers in het bedrijf te vergroten. In de nota van wijzigingen op de Ar beidsomstandighedenwet wordt voor gesteld dat deze commissies, evenals de ondernemingsraden. instem mingsrecht krijgen wat betreft regelin gen op het gebied van veiligheid, de ge zondheid of het welzijn in verband met arbeid. Ook krijgen ze het recht om ei gen deskundigen te raadplegen en hel recht op informatie van de kant van de bedrijfsgezondheidsdienst en veilig heidsdeskundigen. Volgens de minister wordt het op deze manier mogelijk, dat deze commissies open met de Arbeidsinspectie van ge dachten kunnen wisselen. Arbeidsvoorzieni ng Minister Albeda van sociale zaken heeft een aantal arbeidsvoorzie ningsmaatregelen voor het jaar 1979 verlengd. Deze verlenging betreft de volgende maatregelen: de Regeling Tijdelijke Arbeidsplaat sen (TAP) 1977 bij volledige werkweek, en de Regeling Tijdelijke Arbeidsplaats sen 1977 bij gedeeltelijke werkweek. Deze regelingen maken subsidiëring mogelijk voor de loonkosten van tijde lijke arbeidsplaatsen die door over heidsinstanties en daarmee gelijk te stellen instellingen beschikbaar wor den gesteld. Door middel van een tijdelijke plaat sing is het mogelijk moeilijk plaatsbare werklozen een betere uitgangspositie te bezorgen voor het verkrijgen van een blijvende plaats in het arbeidsproces. De regeling plaatsing gehandicap ten 1977. Doel is het bevorderen van de (her)op- neming van gehandicapten in het ar beidsproces in een normaal dienstver band door middel van subsidies. De regeling kan zowel voor de overheid als voor het bedrijfsleven toepassing vinden. De tijdelijke regeling 1976 loonkos tensubsidie jeugdigen. Hiermee wordt beoogd plaatsing te be vorderen van jeugdige werklozen in de leeftijdscategorie van 17 tot en met 22 jaar. die voorafgaande aan de datum van indiensttreding zes maanden on onderbroken als werkloze werkzoeken den bij een arbeidsbureau staan inge schreven. De regeling is alleen toepas- baar voor het bedrijfsleven. De tijdelijke bijdrageregeling plaat sing migranten uit Suriname en de Ne derlandse Antillen en vluchtelingen en asielgerechtigden. DEN HAAG - Een aantal asbestprodukten moet verboden worden omdat se schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid. Dit is de voornaamste conclusie van een speciale asbestcommissie van TNO. De commissie heeft haar advies aan minister Ginjaar van volksgezondheid uitgebracht. De commissie noemt twee hoofdsoorten asbesthoudende produkten die van de markt zouden moeten ver dwijnen: ongebonden en licht gebonden produkten. Onder de laatste categorie vallen de bekende asbest kookplaatjes en de platen onder kachels. Onder ongebonden produkten verstaat de TNO-commissie droge as bestmengsels die gebruikt worden om gaten ln pleisterwerk op te vullen. Bij gebruik hiervan kan een aanzienlijke hoeveelheid asbest worden ingeademd, Zo'n sterk gecon centreerde hoeveelheid asbest is kankerverwekkend. De commissie zegt in haar advies dat de licht gebonden asbestprodukten <as- bestkarton, kookplaatje. etc.) ook uit de markt genomen moeten worden, omdat juist door de lichte binding na kortere of langere tijd een afgifte van asbestvezels is te verwachten. Zowel voor de gebonden als voor de licht gebonden asbestprodukten zijn volgens de commissie vervangende produkten beschikbaar, In één vorm mag asbest naar het oordeel van de TNO-commissie worden gebruikt. Dat is in bijvoorbeeld rem- voeringen en tn asbestcement. Bij deze produkten komen geen asbestvezels vrij. De commissie zegt dat er nóg geen volksgezondheisproblemen zijn ontstaan voor de consument als gevolg van asbesthoudende produkten in huis. De commissie wijst er echter op dat de gevolgen van het inademen van asbestvezels zich pas na 30 a 40 jaar openbaren. Op het ministerie van volksgezondheid wordt bekeken of de Warenwet zodanig kan worden gewijzigd, dat de gevaarlijke asbesthoudende produkten verboden kunnen worden. i Van onze redactie economie) DEN HAAG - Ruim twee vijfde (42 procent) van een groep onder vraagde werkende mannen en vrouwen vindt een verkorting van de werkweek zonder meer aan trekkelijk. Van hen vindt slechts een derde het ook nog aantrekke lijk, als hun salaris evenredig met de werktijdverkorting lager wordt. Bijna 30 procent vindt kor ter werken onder bepaalde voor waarden aantrekkelijk. Van die 30 procent vindt echter 63 procent, dat het salaris er niet op achteruit mag gaan. Deze cijfers blijken uit een onder zoek. dat de Nederlandse Stichting voor Statistiek <NSS) afgelopen augustus heeft uitgevoerd in op dracht van het ministerie van so ciale zaken. Het doel van het on derzoek was Inzicht te krijgen ln de meningen van werkenden over verkorting van de werkweek met vermindering van salaris. Ruim de helft (56 procent) van de ondervraagde werkenden vindt een plan tot arbeidstijdverkorting als mogelijke bijdrage tot oplos sing van de werkloosheidspro- blematiek positief. 36 procent wyst zo'n verkorting als een onwerkelij ke oplossing van de hand. .4 rbei cis plaatsen In het onderzoek is de werkenden ook gevraagd of ze bereid zijn om korter te gaan werken met ver mindering van inkomsten als bij drage tot het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. Drie vijfde (59 procent) zou een verzoek daartoe in overweging nemen. Ruim 40 procent wijst het verzoek zonder meer af. Hoe hoger de opleiding en hoe. hoger het salaris van de on dervraagden, hoe meer men bereid is een verzoek tot korter werken ln overweging te nemen. De NSS heeft ook huisvrouwen ge vraagd naar hun mening over een eventuele arbeidstijdverkorting voor hun man of partner. Twee vijf de (38 procent) van de hulsvrouwen vindt zo'n verkorting zonder meer een aantrekkelijke gedachte 35 procent vindt het ook nog aantrek kelijk ais het loon evenredig wordt verminderd. Vooral jonge vrouwen en moeders met kleine kinderen stellen verkorting van de arbeid stijd op prijs. De Nederlandse Stichting voor Statistiek heeft in een ander on derzoek aan werkenden en huis vrouwen gevraagd of zij bereid zouden zijn te verhuizen voor het krijgen van een baan in het geval zij zelf (of hun partner) werkloos zouden worden. 44 procent is be slist bereid een baan te accepteren en daarvoor te verhuizen. 28 pro cent liet het ervan afhangen. Drie vijfde (59 procent) van de onder vraagden is bereid langere reistij den te maken voor een aantrek kelijke baan. Slechts 9 procent is bereid de werkdagen in een pen sion te verblijven voor een baan die hem of haar aanspreekt. BERLIJN (AFP) - De rechtbank in Dresden Oost-Duitsland. heeft de Oostduitse dissident Peter Krause tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het belasteren van de staat. De 'groepering voor de rechten van de mens' in West-Berlijn heeft dit woensdag bekendgemaakt. Volgens de groepering werd de dertig jarige automonteur afgelopen sep tember in Dresden gearresteerd, omdat hij op de deur van zijn woning een affi che had geplakt, waarop hij had ge schreven: wij eisen dat alle men senrechten in de DDR gerespecteerd worden en eisen toestemming om naar West-Duitsland te emigreren. DEURNE/DEN HAAG (ANP) - De 29- jarigeTheo Frerichsuit Deurnc(N.Br.) Is op tweede kerstdag in Skopje (Joegoslavië) veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Dat heeft zijn vrouw woensdagmiddag desgevraagd beves tigd. Frerichs was op 11 november J.L be trokken bij een ongeval waarbij een man werd gedood en diens broer zwaar werd gewond. Tegen de uitspraak is inmiddels hoger beroep aangetekend, zowel door de Joegoslavische advocaat van Frerichs als door de familie van beide slachtoffers. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken ln Den Haag zei woensdagmiddag momenteel weinig te kunnen doen. „We kunnen tenslotte niet treden ln de rechtsgang van een ander land." Frerichs was in opdracht van het transportbedrijf Chr van den Berg uit Vlnkel (N.Br) op weg naar Bagdad Het ongeluk deed zich 's nachts voor op een beruchte autoweg Volgens mevrouw Frerichs liepen de beide mannen mid den op de weg Zij wilden kennelijk hulp bieden aan een automobilist die met pech kampte. Die auto was volgens mevr. Frerichs niet verlicht, terwijl er evenmin een gevarendriehoek was op gesteld. Mevr. Frerichs heeft op eigen initiatief kort na het ongeluk haar man in de ge vangenis van Skopje opgezocht Mevrouw Frerichs zegt Inmiddels in fi nanciële moeilijkheden te komen. Het bedrijf waar haar man werkt is niet be reid door te betalen. Mevrouw Frerichs heeft inmiddels enkele uitkeringen van de bijstandswet gehad maar ook daar Is volgens haar een einde aan gekomen. ..Omdat wij een eigen huis hebben, heeft de gemeente gezegd, dat ik daar maar een extra hypotheek op moet ne men om zo de eerste tijd door te ko- men."Het gezin heeft twee krndere* van negen en zes iaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 11