Fabeltjeskrant met 'Zeeuwse editie' UDDET DIERENARTS L C. KLOK VERLAAT OOSTKAPELLE In Terneuzen kijken ze niet op een oliebol. Verbetering verkeers situatie Serooskerke PZC/. Goes koenkelend het oudejaar uit... Vertrek na 27 jaar prakrijk provincie 71 MER DAG 30 DECEMBER 1978 Fabeltjeskrant komt terug. Jawel! Met ingang van 2 ja nuari zal de NOS- televisie drie keer per week, op dinsdag, woensdag en donderdag afleveringen van de Fabeltjeskrant op het scherm brengen. Nu voor volwassenen. Dat wordt dus een ontmoeting van oude bekenden: Jacob de Uil, Bor de Wolf, Zoef de Haas, Meindert het paard, Gerrit de Postduif, juffrouw Mier en niet te vergeten juffrouw Ooievaar. Tal van onderwerpen zullen daar op die open plek in het grote dierenbos aan de orde komen: inspraak, het milieu, de vervuiling, de sexuele revolu tie, noem maar op. Aanknopingspunten zullen er wel genoeg te vinden zijn in de praktijk van alledag. Er gebeuren dagelijks zoveel van die kleine en grote menselijke en onmenselijke din gen. De figuren uit de Fabeltjeskrantserie zouden alleen al tijden vooruit kunnen met de bespreking van wat er de laatste tijd zoal m het Zeeuwse is voorgevallen Denk maar eens in hoe daar in het Praathuis, bij een glaasje prik of grenadine en bij dubbele por ties beukenoten de tongen zouden los komen. Neem bijvoorbeeld die nieuwjaarsmaaltijd van de raadsleden in de gemeente Reimerswaal. waar het pvda-raadslid mej. De Koster wel wel kom is, maar niet de man waarmee ze samenleeft. Ik hoor Bor de Wolf al droevig zingen van: 'Oh. moederziel, oh moederziel wat ben ik toch alleen'. Maar ja, CDA-fractievoorzitter P. de Jong heeft het zeer wijs gezegd, als was hij meneer De Uil zelf: er moet eéh lijn worden getrokken bij het uitnodigen van personen voor die jaarlijkse nieuwjaarsmaaltijd. „Wie zijn wij om uit te maken of een verhouding duurzaam is of niet. Straks komt er misschien wel iemand die wat dat be treft van de hak op de tak springt". En mej. De Koster daar dan weer op reagerend als een in haar wiek gescho ten juffrouw Ooievaar: „Ook in huwe lijkse verhoudingen kan men van de hak op de tak springen". „Als u het mij vraagt" zou Meindert het Paard daarop geaffecteerd kun nen aansluiten: „als u het mij vraagt heeft de boekjes schrijvende echt genote van de burgemeester van Reimerswaal. weer stof genoeg voor een nieuw werkje Wat zeg ik: voor een trilogie". „Wij moeten de handen meer ineen slaan" zou meneer De Uil. zittend op de tak van een nog met gekortwiekte Zeeuwsvlaamse knotwilg kunnen uit roepen bij de besprei bespreking van een bericht, waarin de WDfractie in de Middelburgse gemeenteraad zegt niet te spreken te zijn over de houding van het college van B en W bij aanvang van de raadsvergadering. Die fractie stoort zich eraan, dat de leden van het college zonder enige vorm van begroe ting op hun stoel gaan zitten. „Een en keling trekt er bovendien nog een ge zicht bij vanlaten ze maar weer eens losbarsten. Over een paar uur gaan we toch weer een maand lang onze eigen gang" zo heeft WD-man Vos nog er bij gezegd Ome Gerrit. neef van Tante Pos. daar over: „Sterker nog: ik van achter die tafel van b en w zelfs al de opmerking 'oen' opgevangen, terwijl ik een buurman stiekem 'stik' heb horen roe pen". „En dat in het grote Praathuis, waar de gemeentebodes uit de officiële kle ren willen en waar bij een ontvangst van sportlieden wulpse dametjes slechts gekleed in nauwelijks meer dan rieten rokjes en bikinibovenstuk- ïes Hawaaiaanse dansen uitvoerden. Nog wel in zo 'n deftige omgeving als de Burgerzaal, waar men eerder een reci tal met spinetmuziek zou verwach ten". Bor de Wolf: „Hatsikidee, geef mij dan toch maar never van die lekkere hap jes" Hoe zou het verder kunnen gaan in zo'n Zeeuwse editie van de Fabel tjeskrant? Zo misschien: Ed van de gebroeders Bever: ..Mooie boel daar in Kapelle. Is die raad daar bezig geweest met een provielschets voor een nieuwe burgervader. Komt er totaal iemand anders, dan ze verwacht hadden. Dat slaat toch als een water pomptang op een varken. Straks staat alles natuurlijk volop onder stoom ln de raad. Kennen wij weer opdraven om de veiligheidskleppen na te lopen „Dieren, dierenroept juffrouw Ooi evaar sussend uit. „Er gebeuren toch ook goede dingen in Kapelle Hebben jullie dan niet gehoord dat er vanuit Kapelle deze week zakken met gras zaad zijn verstuurd naar premier Be gin en president Sadat. Jullie weet wel. als gevolg van dat Aardenburgse idee om een vredeswei te laten ontstaan op de grens tussen Israel en Egypte. Een gemeenschappelijke speelwei". „Een ontroerend bericht. Jawel" stelt Jacob de Uil vanuit de knotwilg vast „Maar of daar wat van terecht komt is con tweede" reageert Willem Bever somber Ik ben pas tevreden als we over een half jaartje uit Egypte of Is raël bericht krijgen of we ook een grasmachientje kunnen opsturen om die vredeswei te kunnen'bijhouden". Zoef,zoefzegt Zoef de Haas, die aan zijn derde portie beukenootjes be gint.,. Wat moeten we toch denken van al dat gedoe met die waardepapieren in Zeeland. Pandbrief leggen, ni niemand zeggen. En niemand die er iets mee te maken heeft. Ra.ra hoe kan dat?". Tuutuut, tuutuutreageert de immer poetserige juffrouw Mier opgewonden. „Ik ga mijn bergruimte ook eens op ruimen. Misschien ligt er bij riiij tussen de oude kranten ook wel een stapeltje pandbrieven" .En een vlijtige huismier als ze is. raakt ze niet uitgepraat, over het gebaar, dat die aluminiumfabriek in Gapinge heeft willen maken door er alle gezinnen rond Sinterklaas een huishoudtrapje te schenken. „Tuutuut, tuutuut" .zegt juffrouw Mier vol bewondering. „Gapinge krijgt een trap na" grapt ome Gerrit. „Houd jij je mond" .reageert juffrouw Ooievaar snibbig. „Ik vind -het eer leuk gebaar". „Een buitengemeen spontane geste", stelt Meindert het' paard vast „Daar kunnen andere bedrijven in Zeeland best eens een voorbeeld aan nemen. Aan de bevolking wat cadeau doen" oppert Willem Bever Gebeurt al. Willem" .zegt broer Ed. „Van het Sloegebied krijgen wij zo maar voor niks boerenkool met fluor". Bor de Wolf: „Ik heb er liever worst bij. Hatsikidee". Dan acht juffrouw Ooievaar an dermaal de tijd gekomen om haar bekje open te trekken. „Dieren, die ren" roept zij met snerpende stem: „Als jullie zo doorgaan verlaat ik sub iet dit praathuis. Dan ga ik naar Trui, het vrouwencafé Zijn we tenminste met vrouwen onder elkaar Zonder pottekijkers". Ja, wat let je, mens" zegt ome Gerrit, een enveloppe dicht plakkend, „maar je krijgt daar bij Trui alleen maar een glaasje prik te drinken hoor De alco holvergunning is er ingetrokken" „Ach kom. wees toch blij" zegt vogel Rocus. „Wees blij en pluk de dag. De morgenstond heeft goud in de mond". Bor de Wolf verslikt zich bijna in een slokje grenadine (rood). „Praat me niet over goud", roept hij uit. „Zo vlak □a die NCRV-reportage over Seroos- kerke. Heb je niet gehoord van die le raar, ergens in het land? Die zei tegen zijn klas: jongens, morgen moeten jul lie eens naar de tv kijken. Dan komt Serooskerke erop. In dat dorp ben ik geboren. Die man durfde de andere dag niet naar school. Bang dat-ie was. dat iedereen zou zeggen: Nou. mooi dorp. dat Serooskerke". Willem Bever: „Toppunt van opti misme in Serooskerke een leden werfactie houden voor de NCRV" Broer Ed: „Ja, geef mij maar een reis naar 'Kroiningen'. Maar goed dat die Belg niet naar Poortugaal moest. Had ie nu misschien aan de Algarve geze ten". ..En wat te denken van dit bericht" .zegt Jacob de Uil. het gesprek snel een wending gevend. En hij slaat een an dere bladzijde van de Zeeuwse Fabel tjeskrant open. „De meeste gemeen ten op Goeree Overflakkee hebben zich geheel en al uitgesproken voor aansluiting bij de provincie Zeeland". Meindert het Paard: „Hoe meer zie len, hoe meer vreugd". „Had je gedacht", reageert Willem Be ver. „Al sinds dierenheugenis kennen ze op Goeree deze kreet: wat heugt, wat heugt, geen ene Zeeuw die deugt". En Bor de Wolf rijmt snel: „Hatsikidee. hatsikidee. die van Goeree vallen ook niet mee". „Dan zijn er nog die twee burgerva ders" herneemt meneer De Uil. „Die van Middelburg en Goes. Zij klagen dat het een lieve lust is. Over een uit holling van hun functie". Ach, laat ze toch blij zijn" .zegt Ro cus..,Laat ze blij zijn, dat ze nog zoveel nevenfuncties hebben" „Komt .laat ons allen het glas heffen op het nieuwe jaar"zegt Meindert het Paard dan plechtig. „En dat we dat nog maar vaak mogen doen", vult Zoef de Haas aan. En hij neemt snel een slokje. Dan klinkt er uit een donker hoekje een bekend kuchje. Dat van Momfer de mol. „Maar dan niet tijdens recep ties van gedeputeerde Don voor tan kerbemanningen" zo brengt hij te berde. „Ook al is elke behouden aan komst van een gastanker eigenlijk wel een receptie waard". „Dat is eigenlijk mijn ene hoop voor 1979. Die andere hoop maak ik zelf. JACQUES CATS In menig keuken zet men zich in deze dagen weer schrap voor het jaarlijkse oliebolleneetfestijn. Maar lang niet iedereen wenst een halve oudejaars avond boven een w almende bakpan te staan, maar kijkt liever op de tv naar Koot én Bie, die elkaar waar schijnlijk een "hartelijk insgelijks" zullen wensen. Daarom maken de bakkerijen op het ogenblik extra drukke tijden door om aan de vraag naar olie- .krenten-, appel- en andere bollen te voldoen. Bakkerij J. van Strien in Temeuzen heeft in de 'bakhal' op het industrie terrein aan de Nijverheidsstraat ruim tien man extra personeel aan het werk gezet om de ouaejaarsvraag te kunnen bijbenen. Twee van die personeelsle den, de uitzendkrachten Henk Gil- lebaart en Mario de Decker zijn al sinds woensdag bezig met het bakken van oliebollen. Met grote emmers wordt het, beslag'aangevoerd. De in gehuurde bakkers hebben tot taak om al dat beslag te verdelen over drie ovens. Daaruit rollen dan in enkele dagen tijds zo'n zeventigduizend (ja. 70.0001 oliebollen. Lust u nog peultjes? Commentaar van uitzendbakker Henk Gillebaart „Ik kan geen oliebol meer zién!". Maar dat is een opmerking, die op nieuwjaarsdag waarschijnlijk op veel plaatsen te horen zal zijn... F.ct smakelijk. En: wees in vredes naam voorzichtig met het afsteken van vuurwerk! Tenslotte, insgelijks en van hetzelfde! Noodlanding van Amerikaanse vlieger was bij Brouwershaven hans Onderwater heeft ze geteld: pre cies 32 telefoontjes zijn er bij hem binnen gekomen naar aanleiding van het bericht in deze rubriek van don derdag. waarin speurders in de ge meentelijke geschiedenis van Ba- rendrecht vroegen wie aan de hand van een oude foto de plaats kon loka- Vorigjaar al blies Cees Hoogesteeger uit Goes een oud gebruik nieuw leven in Hseren waar in de oorlog een vlieger door een koenkelpottenwedstrijd uit te schrijven. Dit jaar wordt bij de overgang met zijn toestel 'i het oude naar het nieuwe jaar de koenkelpot andermaal voor de dag ge- noodlanding moest maken. Die vlieger dook later belden naar Hans Onderwater, Brouwershaven aan als de plaats waar het toestel destijds moet zijn neerge komen. De anderen spraken over „er gens op Schouwen Een van de men sen die reageerden gaf exact aan waar het toestel de noodlanding had ge maakt: in Blljdorp ten zuidwesten van Brouwershaven. haald. Nu gaat er een clubje van vijf man met de koenkelpot de straat op om geld in Barendrecht onder. „Het eerste telefoontje kwam s mor gens om kwart voor acht binnen", vér- te verzamelen ten behoeve van de sportvereniging voor gehandicapten in Goes. Dat gebeurt vandaag. Bijgestaandoor G. Krijger. J. van de Dries. C. Vleugel en H. Slabbekoom trekt Cees Hoogesteeger door Goes. Het gezelschap zal, roerend in telt Hans Onderwater Dat was van de koenkelpot liedjes zingen, die vroeger bij dit oude volksgebruik rond de een mevrouw die vertelde dat het toe- jaarwisseling ten gehore werden gebracht. De liedjes staan op stencil en zullen stel destijds moest zijn neergekomen voor een luttel bedrag worden aangeboden. De baten vloeien af naar de kas van bij Brouwershaven Zij had onmiddel- de sportclub. By de foto: de winnaars van het koenkelpottenfestival dat vorig lijk de toren op de achtergrond her- jaar in de Korenbeurs werd gehouden. Een voigenae stap voor de Barend- rechtse onderzoekers is na te gaan welke mensen de piloot verder hebben geholpen. „Er moeten" zegt Onder water „mensen zijn geweest die in de tijd van de bezetting pilotenwerk heb ben gedaan. We gaan nu op zoek naar de man of de vrouw die de piloot na de noodlanding heeft opgepikt en ergens kenrt Bij elkaar wezen 29 personen die heen heeft gebracht" 'Jeraaktmet de bevolking verweven' OOSTKAPELLE - „Door de jaren heen raak je verweven met de be volking. Met fle boeren heb ik me altijd nauw verbonden gevoeld. Zonder afbreuk te doen aan andere beroepen, vormen de boeren toch wel de hardst werkende bevol kingsgroep. Hun noeste ijver be tekende voor mij een stimulans. Als ik moest werken, waren zij er tenslotte ook altijd bij". I- C. Klok. dierenarts te Oostkapelle. maakt de laatste dagen van zijn praktijk vol. Na 27 jaar verlaat hij begin volgend jaar Oostkapelle om zich permanent te vestigen op zijn boerderijtje in Rockanje. Klok is geboren en getogen Rot terdammer. Direct na de oorlogsja ren. waarvan hij er drie als 'gastar beider' in Duitsland doorbracht, begon hy zijn studie aan de Utrechts universiteit. „Mijn ach tergrond ligt op het platteland", zegt Klok, „Mijn ouders komen van een boerderij. Geen mens kiest immers dit vak, als je nooit een koe hebt gezien". Niet naar wens De studie verliep de eerste tijd niet geheel naar wens. „Er waren aan- passingsmoeiheden". zegt hij. „Ik was drie jaar van de HBS af en moest er dus weer hele maal inko men. En de studie zelf had eigenlyk wel wat weg van een spoedcursus Wat ze nu in een jaar doen, deden wy in vier maanden. Maar uit eindelijk ben ik dan toch in de vastgestelde tijd afgestudeerd". In 1951 komt Klok naar Oostkapelle, waar hij de praktijk van de toe nmalige dierenarts Geldof over neemt.. „Destijds duurde de praktijk 395 dagen in het jaar", zegt hij, „Van vakantie of vrije tijd had je nog nooit gehoord. Maar bij de boer duurde het werk evenlang, en daar werkte je ten slotte mee. En dat hielp mee om geen hekel aan je werk te krijgen als je 's nachts weer 'ns uit bed werd gebeld. De boeren waren er dan immers ook". Rustiger baan Klok heeft er in zijn loopbaan nooit voor gevoeld het werk in 't veld te ruilen voor een meer rustiger baan bij bij voorbeeld een vlees keuringsdienst of een geneesmid delenindustrie. Wel is er op ander gebied wel een en ander veranderd, dat het werk als dierenarts enigs zins verlichtte. Allereerst werden met de andere dierenartsen in de streek overeenkomsten gesloten voor de weekenddiensten. In een later stadium sloot Klok een as sociatie met de dierenarts L. Jobse Gevolg daarvan was wel. dat aan huis spreekuren voor kleine huis dieren werden ingesteld. Deson danks nemen de kleine huisdieren toch een zeer geringe plaats in het dagelijks werk van Klok in. Het meeste werk ligt bij de boeren: paarden, varkens en rundee. Daar naast wordt menig uurtje zoet ge bracht bij de pluimveehouderij van Den Hollander, waar 't als normaal »v>u>. umiiiouwd om duizenden kuikens in te enten. „In de loop der jaren heeft het hele vak een enorme evolutie ondergaanzegt Klok. „Met name op het terrein van de medicijnen. Er heeft een enorme ontwikkeling in de chemische in dustrie plaats gehad. Neem maar 'ns een kijkje in mijn apotheek..". Zes van de zeven personeelsleden Van de Sande gaan over naar Vink Axel TERNEUZEN/AXEL - Zes van de ze ven personeelsleden van de Terneu- zense drukkerij P. J. van de Sande heb ben besloten om met ingang van vol gend jaar in dienst te treden van druk kerij Vink in Axel. Een zevende werk nemer. de bedrijfsleider, beraadt zich nog. Zoals bekend, heeft Vink de Ter- neuzense drukkerij overgenomen. De personeelsleden vonden dat ze te laat waren ingelicht. Verder zou er bij Van de Sande op dit moment voldoen de werk voorhanden zijn om de druk kerij zelfstandig te laten voortbestaan. Vertegenwoordigers van de bonden hebben afgelopen week besprekingen gevoerd met de beide directies en het personeel Districtsbestuurder A van Noordenne van de 'Algemene Nederlandse Grafi sche Bond' (ANGB) is gelukkig met het nu bereikte akkoord. „Er had vroeg of laat toch een beslissing moeten vallen. Als bonden wisten we. dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen geen vraag naar grafici bestaat, zodat de mensen nau- welyks mogelijkheden hadden om el ders aan de slag te gaan Vink is bereid de omscholing voor zijn rekening te nemen en al hun rechten te waarbor gen. Bovendien vallen ze binnen de li quidatie- en saneringsregeling, die on dermeer inhoudt, dat ze alsnog kunnen vertrekken wanneer er aanpas singsproblemen zijn' De bedrijfsleider van drukkerij Van de Sande denkt nog over een overstap na. Hem is bij Vink de functie van 'mee werkend chef aangeboden. Districts bestuurder Van Noordenne „Die baan houdt bij een grote drukkerij als Vink natuurlijk meer :n dan die van be drijfsleider van Van de Sande. Ik ver wacht dan ook dat ook hij binnenkort positief beslist". VOORSTEL VAN GS: AANKOOP GROND NOODZAKELIJK MIDDELBURG- Gedeputeerde staten van Zeeland stellen de provinciale sta ten voor akkoord te gaan met een plan ter verbetering van de verkeerssitua tie op enkele punten bij Serooskerke in de weg Middelburg-Serooskerke- IJomburg. Het dagelijks bestuur van de provincie vraagt provinciale staten voorts een krediet van ,f 94.000 be schikbaar te stellen voor de verdere uitwerking van het plan en voor de aankoop van de nodige gronden. In de ze provinciale weg komen bij Seroos kerke enkele gevaarlijke punten voor. die volgens gs verbeterd moeten wor den. Als eerste gevaarlijke punt noemen gs in hun voorstel de kruising van de pro vinciale weg met de Hondegemsweg/ Noordweg. Deze kruising, de Wil- genhoek-Hondegemswegkruising. wordt in het vijfjarenplan voor de se cundaire wegen voor de penode 1978 toten met 1982. reeds als gevaarlijk be stempeld. Uit een onderzoek van de provinciale waterstaatsdienst is geble ken dat op deze kruising het ongeval- lencijfer in drie opeenvolgende jaren telkens 11 of meer was. Bijna alle onge vallen zijn een gevolg van voorrangs- fouten Ongeveer 20 procent van de on gevallen gebeurde bij duisternis. Het tweede gevaarlijke punt In de weg is de bocht onmiddelijk ten zuiden van de kruising Wilgenhoekweg-Hondegems- weg In deze bocht zijn. zo blijkt uit het onderzoek van de provinciale water staat. m de periode 1970-1975 12 onge- valllen gebeurd. Hierby ktoamen zes personen om het leven en raakten ne gen personen gewond. Al deze onge vallen gebeurden bij daglicht Een ver betering in beide situaties door middel van het plaatsen van verkeerslichten acht het dagelijks bestuur van de pro vincie niet afdoende. Doordat de over zichtelijkheid op de kruising ontbreekt wordt, bij de plaatsing van verkeers lichten. het gevaar van kop-staartbot- ringen vergroot Bovendien blijft de ge vaarlijke situatie in de bocht ten zuiden van de kruising dan bestaan. Gs zien vandaar alleen een oplossing in een wij- ziging van de wegenstructuur bij Se rooskerke. Deze houdt in het maken van een verbinding in het verlengde van de Kadetweg. aansluitend op de provinciale weg richting Middelburg. De provinciale weg richting Domburg wordt hierop haaks aangesloten. Op deze manier wordt er niet alleen een verbetering van de situatie op de krui sing Wllgenhoekweg-Hondegemsweg verkregen, maar komt levens de ge vaarlijke bocht ten zuiden van dit kruispunt te vervallen, aldus gedepu teerde staten in het voorstel. Het voor stel komt aan de orde in de vergadering van 26 Januari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 9