Israëli: Vrede prima, maar wel brood op de plank David en de gewone mensen Mohammed haat Palestijnen, Leila veracht Egyptenaren PZC/ zaterdagkrant 21 Zodra de grens met Egypte open gaat, gaan wij er heen, want ik geloof nooit dat die vrede stand houdt. En dan hebben wij in ieder geval de pyramides gezien". Itziek (35) is buschauffeur. Aliza (32) zijn vrouw is verpleegster. Ze zijn jood, allebei in Israel geboren. De ouders van Aliza komen uit Irak, die van Itziek uit Syrië. Ze hebben een kleine maar smaakvol ingerichte flat in Jeruzalem, waar ze met hun drie kinderen wonen. ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 Het gaat. ze financieel niet slecht. Sa men verdienen ze zo n 1350 gulden in de maand, meer dan het gemiddelde maandsalaris van de Israëli (600 gul den in de maand). Itziek zit als bu schauffeur zelfs in een hogere loon schaal dan artsen, onderwijzers, hoogleraren Al behoren buschauf feurs met meer tot, de elite die zij in de pionierstijd waren. Itziek en Aliza zijn trouwe Begin-stëmmers. maar zijn niet politiek bewust. Zij zijn teleurge steld omdat het onder Begin een even grote chaos is gebleven als onder zijn voorgangers ,Ze hebben het allemaal te druk met vrede. Palestijnen en au tonomie om zich met de echte proble men bezig te kunnen houden", vindt Itziek De tijd van Itziek en Aliza wordt vrij wel geheel gevuld met de problemen van het dagelijks leven. Als zoveel Is raëli's hebben zij de afgelopen maan den de koopziekte gekregen Laatste aankopen een andere (tweedehands) auto. een ijskast, een stofzuigeren een tweede televisie, alles op afbetaling (elektrische apparaten zijn in Israël zeker t weemaal zo duur éds in Neder land) Die koopziekte komt natuurlijk niet. uit. de lucht vallen Het is een recht streeks gevolg van de steeds sneller gaande inflatie, nu al 50 procent, per jaar Itziek ..Onze oude auto heb ik twee jaar geleden voor 6500 gulden ge kocht Nu heb ik er driemaal zoveel voor teruggekregen, in ponden Als je iets gebruikt en dat verkoopt, krijg je er meestal minder voor. maar voor mijn auto kreeg ik driemaal zoveel, terwijl mijn salaris in die tijd maar met 30 procent is gestegen". Aliza geeft een voorbeeld uit hei dage lijks leven: ..Ik koop bij de kruidenier iedere dag een lies yoghurt, twee fles sen melk. een brood en twee pakjes sigaretten Een jaar geleden betaalde ik daar twee gulden voor nu viermaal zoveel in ponden De eerste keer hoor je nog over de prijsstijging op de tele visie. maar daarna is het al vanzelf sprekend geworden Als ik wil verdie nen dan koop ik een lading waspoeder. want het is het algelopen jaar nog niet voorgekomen dat ik daar tweemaal hetzelfde voor heb betaald Spotkoopje Voor Itziek is alles wat hij in de winkel zieleen spotkoopje - want de volgende maand is'het. weer duurder. Dus je kan beter nu kopen dan morgen. ..Voorde ijskast heb ik drie maanden geleden 1800 gulden betaald, nu kost hij 2350 gulden" Itziek heeft, een extra draag bare tv gekocht Niet omdat hij hem nodig heeft. ..maar omdat een tv geld is. zelfs meer dan celd. want geld is waardeloos Ik heb er 800 gulden voor betaald Dat. is nu drie weken geleden Op dit moment kost hij al duizend gulden. De leverancier zei legen me Je krijgt hem nu en betaalt volgend jaar. Iedere maand een cheque van honderd gulden Je kunt beter zo een tv kopen dan je geld op de bank laten staan Als ik goud op albetaling zou kunnen krijgen, dan zou ik het goud kopen". Er is één maar Itziek ..investeert" in de overbodige televisie mei geld dat hij elders moet lenen. Zijn hele maandsalaris en dat van Aliza gaan op aan eten. drinken, de auto. de kinde ren en afbetaling van oude schulden Net als zeer veel andere Israëli's heeft Itziek een permanent negatief bank saldo Dat is vrij normaal 111 Israël want de banken plegen tegen zeer ho ge rent e - net verhoogd tot 66 procent - een maandelijks krediet ter hoogte van het maandsalaris toe te staan Hij heeft dus een ..permanent negatief banksaldo, waar eens 111 de drie maan den strafrente bijkomt Bij zijn werk gever. de coöperatieve busonderne ming Egged, heeft hij een lening lopen, ruim driemaal ziin maandsalaris, te gen gunstige voorwaarden 22 procent rente per jaar Zowel bankrekening als loonstrookje laten maandelijks zien voor hoeveel hij meer of minder in het krijt staat - een positief saldo komt zelden of nooit voor Zoals gezegd Itziek is geen uitzonde ring De gemiddelde Israëli leeft van zijn schulden en slaakt om loonsver hoging als het kredietplafond bereikt is Itziek wil mei zijn geleende geld met op de bank sparen, want, het geld is toch niets waard. De tv-leverancier wijst hem een andere weg ..Ik kan spa ren van het geld dat hij zwart verdient De cheques die ik hem gegeven heb zijn niet op naam. Ik betaal dus geen btw. en hij geen inkomstenbelasting' Miljoenen Het zwarte verborgen geld in Israel loopt in de miljoenen Aliza ..Hoe kiinnen zoveel mensen in Israël, die niet. meer verdienen dan 650 gulden (het. gemiddelde maandsalaris 1 zich zoveel permitteren huizen kopen, nieuwe auto's, televisie, noem maar op Ik heb er bijvoorbeeld geen flauw idee van waar mijn broer van leeft. Hij is gescheiden, betaalt alimentatie en heeft een dure auto Toch werkt hu maar twee dagen in de week Een feit is dat vrijwel iedereen de uiterst chaotisch georganiseerde be lastingdiensten oplicht bijna geen elektricien. timmerman. arts. taxichauffeur, laboratorium, garage verhuizer of' architect Is bereid een kwitantie te geven of anders dan con tant geld aan te nemen. ..Het zwarte kapitaal vreet als een kankergezwel het land van binnenuit op", zegt de minister van financien Ehrlich. die daaraan toevoegt dat ieder die de in komsten van zijn buurman aangeeft 'bij de belasting daarmee zijn land een dienst bewijst Dat is volgens Ehrlich geen verklikken, maar een nationale plicht waarbij als ..premie" de belas tingdienst nog wel eens bereid is zo'11 tipgever 10 procent van de buil af te staan. Of dat bedrag dan weer belas tingplichtig is hebben wij niet nage gaan Een permanente malaise van oneer lijkheid. zowel van de kant van de overheid als de burger dus, waarltziek en Aliza dagelijks mee worden gecon fronteerd. bij de kruidenier. 111 de win kel en op het werk. Geen wonder datzij de Iraëll bijna net. zo weinig vertrou wen als de Arabier. ..Ik ben bang voor vrede met Egypte", zegt Aliza Als de grenzen opengaan, dan gaan er allemaal dingen gebeuren die ik niet kan overzien Dat vind ik doodeng Nu zijn de zaken duidelyk. Zij daar en ik hier Als Ik hier iets voor tien gulden koop. dan weet ik dut ik vijf gulden te veel betaal Maar als Egyptenarep hier en wij daar komen, dan zal het allemaal nog veel erger worden, oplichting, bedrog, fraude en misdaad Waarom0 Omdat wij zullen proberen in Egypte geld te verdienen en de Egyptenaren zullen hier willen komen werken. Ik geloof niet in eerlij ke samenwerking. Iedereen zal probe ren de ander een poot uit ie draaien. Zij evengoed als wij" Beter dus geen vrede.' „Natuurlijk wel. Ik heb drie kinderen, die laler in het leger moeten". En Itziek: „Ik zie vrede nis een soort ongeboren kind. Wij weten niet wat het zal worden. Gezond, doodgeboren of, een mon gooltje. Maar hij zal wel geboren worden. En we zullen ermee moeten leven". Onze speciale verslaggever Jaap van Wesel vroeg aan vier 'gewone' mensen wat vrede in het Midden-Oosten voor hen betekent. In het verhaal boven geven twee Israëli's hun mening; ze geloven er niet echt in en houden zich meer bezig met de realiteit van het dagelijkse leven, dat voornamelijk bestaat uit het incasseren van prijsverhogingen en afsluiten van kredieten. In Am man wat minder 'economie' en meer Egyptisch-Palestijnse tegenstelling (verhaal onder). IVÏohammed is ingenieur. 40 jaar, ongetrouwd en Egyptenaar. Dat is voor iemand van zijn leeftijd in Egypte geen uitzonde ring. Trouwen is een kostbare zaak. Een huis, vrouw en kinde ren onderhouden ng kostbaarder. Huizen zijn in Egypte schaars en duur. Van een salaris van f 200 in de maand moet je al bijna de helft aan huur op tafel leggen. Daarom heeft Mohammed gedaan wat heel veel Egyptische mannen plegen te doen: hij is een aantal jaren bij zijn ouders blijven wonen om te sparen en later te kunnen trouwen. Nu werkt hij in Jordanië als ingenieur, want daar zijn de salarissen hoger en er is meer werk. Leila is Palestijnse, eveneens onge trouwd. maa>- 20 jaar jonger dan Mo hammed. Beiden zijn ze. naar eigen zeggen gelovige moslims, maar van een .luwelyk kan geen sprake zyn Mohammed houdt met van Leila en Leila niet van Mohammed. Of juister gezegd Mohammed haat Palestijnen en Leila veracht Egyptenaren Leila studeert aan de universiteit van Am man. Haar ouders zijn welgesteld en komen uit Jeruzalem. Zij zelf is in Amman geboren, maar Palestina is haar vaderland. Leila is aanhangster van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, maar dat mag. zij in Jordanië niet hardop zeggen Sadat is volgens haar een verrader en autono mie voor de Palestynen een beledi ging. „Je kunt niet onderhandelen over iets wat al van jou is Ben jij soms bereid 0111 te onderhandelen over dc aankoop van je eigen huis. en nog wel van de man die het van je gestolen heeft?" Leila heeft een diepe minachting voor Sadat, Mohammed en het Egyptische volk. dat verblind achter zyn leider aanloopt. „Sadat laat zich vernederen. Hij krijgt de Slnai terug, maar de Sinai blijft gedemilitariseerd. Het is net als een pak datje krijgt, en waarvan ze je zeggen: hier. dat is jouw pak. maar je mag het alleen 's avonds dragen" Mohammed vindt dat Leila een grote mond heeft, hoe mooi en slim ze ook is „De Arabieren hebben een grote mond als het over de bevrijding van Pales tina gaat", zegt hy, „maar de Egypti sche soldaten mogen sneuvelen in de oorlog die wij voor de Palestijnen ge voerd hebben Natuurlijk hebben de Palestynen recht op hun vaderland President Sadat heeft ze toch de weg gewezen? Kijk maar naar Gaza. daar steunt 80 tot 90 procent van de Pales tijnen president Sadat Dat zal hel voorbeeld worden voor alle Palestij nen" Leila vindt Mohammed steed dom mer. Begrijpt hij echt niet hoe hij de Palestynse zaak verraadt tot schande van de nagedachtenis van alle ge sneuvelde Egyptische soldaten? Be- grypt hij niet hoe hij in de zionistische val loopt? De zionisten hebben altijd expansie nodig. Eerst hebben ze Pa lestina opgeslokt, nu is Egypte aan de beurt. Mohammed is het met Leila oneens, hü kijkt haar heel slim aan en zegt ..Laat ze maar komen, de zionisten, laat ze maar komen" Zyn ogen glim men van trots en genoegen „Egypte is zo groot, zooo groot. Wy hebben 40 miljoen mensen Wy zullen de zionis ten absorberen, en zij zullen in de mas sa ten onder gaan. Zij zullen ten onder gaan en Egypte zal voortbestaan" Ook als de Irakezen saboteurs sturen om de boel in de war te sturen?" pro beert Leila Nu wordt Mohammed boos. ..Er zijn niet meer dan een paar duizend Iraakse agenten Wij hebben een voortreffelijke geheime politie, die precies wéét wat ze doen en laten. Het zal welgeteld ri minuut duren om ze eruit te gooien, de Irakezen en alle an dere Arabieren Wij laten niet met ons spotten. Wy zyn geen Libanezen. La ten alle Arabieren maar weggaan, dan krijgen wij trouwens ook meer woon ruimte voor onze eigen mensen Mis schien kryg ik dan ook nog een huis, en dan kan ik eindelijk trouwen". Mohammed en Leila hebben elkaar weinig meer te vertellen Leila heeft voor Mohammed eens te meer beves tigd wat hij altijd al had geweten hy vindt haar mooi. maar immoreel en onzedelijk. In het geheel geen goede moslim. „Arabieren zyn geen goede moslims. Ze drinken, plegen echtb reuk in geheime huizen, maar zetten in het openbaar een vroom gezicht op Wij zien dat in onze nachtclubs in Cairo In Egypte daarentegen gaan steeds meer jonge mensen naar de moskee, meer nog dan de ouderen Jongens en meisjes gaan samen naar de universiteit maar blijven maagd voor het huwelijk. in tegenstelling tot de Arabische vrouwen. Ik ken de Ara bieren zo goed. Ze komen naar Cairo. trouwen met de eerste de beste dienstmeid en vertellen dan thuis dat ze van voorname familie is Nee. vertel mij maar niets, het zijn hypocrieten Dat wordt in de Koran al bevestigd want die is helemaal niet Arabisch zoals de Arabieren willen doen gelo ven. De Islam is universeel". Opleving Leila heeft, een wat genuanceerder oordeel over godsdienst en moraal Bij haar op de universiteit is een opleving van de Islam duidelijk merkbaar, zoalg in de hele Arabische wereld, tot Iran toe. Leila beschouwt zich voor 30 pro cent westers, maar wet een gelovige, zy het zondige moslim. Zondig, want zij heeft geen sluier en houdt ervan in bi kini aan het strand te liggen. Volgens de Islam een schandelijke zaak. zoals enige van haar medestudentes be straffend tegen haar zeggen! een man naar je laicn kijken, is hetzelfde als met hem naar bed gaan Dat gaat Leila wel wat te ver. maar dat ze zondigt, is een feit. met haar spykerbroek. siga retten en make-up „Ik doe iets wat de Koran en de Islam verbiedt. Ik zal ervoor gestraft worden in het hiernamaals. Ik zal eeuwig in de hel moeten branden, maar ik kan het niet laten Ik kan niet met een sluier gaan lopen, zoals enkelen van myn vriendinnen onlangs wel zijn gaan doen" Leila heeft het moeilijk als geëman cipeerde vrouw in een ongeéman- cipeerde Arabische maatschappij. Haar scherpe tong wordt allerminst op prtjs gesteld. „Misschien ben lk wel meer dan 30 procent westers geeft ze toe. Maar als Palestijnse heeft zij ver trouwen in de toekomst. „Het is een eenvoudig rekensommetje. Er wonen in Palestina 3 miljoen joden en 2 mil joen Arabieren. De Arabische bevol king verdubbelt zich iedere 18 jaar. de joden nemen met 2 procent per Jaar toe. Over 20 jaar zijn er dus even veel joden als Arabieren Het is gewoon een kwestie van tijd De statistieken spre ken voor zichzelf' Maar Mohammed kan geen 20 jaar wachten. Egypte moet 40 miljoen hongerige magenvoelen. Niet over 20 jaar, maar nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 41