schippers bij stakingsbesluit Schip vernielt sluisbrug Terneuzen: schade 8 min Ondanks tegemoetkoming blijven Dow mag butaan lossen in Braakmanhaven Optimisme over fusie gezondheidsdienst dieren volgend jaar PZC/, almanak Veel overlast vuurwerk in Vlissingen LAND VERKEER ZAL HALFJAAR GROTE HINDER ONDER VINDEN STAATSSECRETARIS NU AKKOORD MET WETTELIJKE AFFICHAGE UIVER INTERIEUR ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 provincie ZEEUWSE Eten Zo vlak voor de jaarwisseling grij pen we nog even terug naar de kerstdagen, die immers nog maar juist achter ons liggen. Over kerst en eten. Die combinatie had ook dat Vlissingse gezin aangesproken en daags tevoren was dan ook al voorzien in een afspraak met een plaatselgke restaurateur die be reid bleek; voor een gepeperde prijs een sfeervol kerstdiner te verzor gen. Het driejarig dochtertje Regina mocht ook mee en dat betekende dat ze voor het eerst buitenshuis ging eten. een aangepast menu met vooraf een cocktailtje, daarna kal koen met frietjes en appelmoes en nog \js na. Het werd een succes. De kleine meid verorberde met smaak het haar voorgezette voedsel, tot ze niet meer kon. Thuisgekomen sprak moeder: „Zo, en dan nu naar bed. trekje pyama maar aan" „Nee hoor, ik moet eerst nog eten", sprak het meisje resoluut „Wat moetje dan nog eten", vroeg moeder verbaasd. „Errepéls, peejen en juun", sprak ze zonder aarzelen. Dr. C. Boerden opent expositie over herdenking Unie van Utrecht MIDDELBURG - De commissaris der Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, opent vrijdag 26 januari de tentoonstelling '1579 De Unie van Utrecht 1979' in het Staten zaalcomplex in Middelburg. De expositie wordt ingericht in het Rijksarchief in de Sint Pieter straat. Bij de opening geeft dr. P. Scherft, rijksarchivaris in Zee land, een toelichting op de ten toonstelling, terwijl dr. F.H.E.W. du Buy, lector aan het Instituut voor Rechtsgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, een inleiding over de voorgeschiede nis en het ontstaan van de Unie zal houden. De expositie, die tot eind maart in het Rijksarchief blijft, is voorbereid door medewerkers van het Cen traal Museum en de Gemeen schappelijke Archiefdienst in Utrecht. Zij bestaat uit ruim hon derd foto's en een diaserie. De ten toonstellingen omvat zeven onder delen, die samen de historische achtergronden, betekenis en in houd van de Unie van Utrecht ver duidelijken Op initiatief van de stichting Her denking Unie van Utrecht 1579- 1979 zendt de NCRV op zaterdag 19 mei het 'elf-provinciênspel' uit, waarin de gemeente Bruinïsse Zeeland vertegenwoordigt. Verder schenkt ook het Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen aan dacht aan de herdenking van de Unie van Utrecht door het organi seren van een lezing op dinsdag 30 januari. Dr G.J. Schutte, weten schappelijk medewerker aan de Vrije Universiteit te Amsterdam houdt dan een inleiding over 'De Unie van Utrecht in perspectief. GS VERLENEN VERGUNNING: voor de maatrege ien die bij onvoor ziene omstandigheden getroffen moe ten worden. Dow-personeel moet toe zicht houden op het lossen en er moet direct contact onderhouden worden tussen het scheepspersoneel en de con trolekamer. De controlekamer op de steiger moet tijdens het lossen voortdu rend bemand zijn. Binnenvaarttank- schepen moeten gecontroleerd worden op het bezit van het certificaat, nodig op basis van de wet gevaarlijke stoffen en zeetankschepen moeten een certifi caat dat de minister van verkeer en wa terstaat voorschrijft overleggen. Voor dat met het lossen begonnen wordt dient daarnaast zowel voor de bin nenvaart- als voor de zeetankschepen een controlelijst ingevuld te worden Alleen als alle punten bevestigend beantwoord kunnen worden of wanneer zij geen betrekking hebben op de te los sen stof mag gelost worden. De los arm, die minstens een keer per jaar gecon troleerd moet worden, moet voorzien zijn van een alarmering die in de con trolekamer op de steiger en die aan de wal opgevangen moet kunnen worden. By ontgassing van schepen (alleen schepen met C4-koolwaterstoffen mo gen volgens de vergunning ontgast worden) moeten de vrijkomende gassen naar de fakkelinstallatie afgevoerd worden. De losleiding en alle con structieelementen moeten onderwor pen worden aan een keuring van de dienst van het stoomwezen. Bedrijfs storingen die mogelijkerwijs Invloed kunnen hebben op de omgeving moe ten direct gemeld worden aan provin ciale wa terstaat en het gemeentebe stuur van Temeuzen. Van scheuren, breuk en dergelijke van de butaanlos- leiding moet aangifte gedaan worden by provinciale waterstaat en het twee de district van de dienst voor het stoomwezen. Na het los sen of bij on derbreking er van moeten het leiding- verdeelstuk en de losarm na afsluiting aan de wal- en de scheepszijde leegge- drukt worden met stikstof Belangrijkste voorwaarde in de ver gunning op grond van de wet lucht verontreiniging is, dat bedrijfsstorin gen die eventueel tot uitworp van luchtverontreinigende stoffen kunnen leiden onmiddellijk gemeld moeten worden aan provinciale waterstaat in Middelburg en het gemeentebestuur van Temeuzen. 'SER VICE AAN VEEHOUDERIJ BLIJFT VOOROPSTAAN' GOES - De fusie tussen de gezond heidsdienst voor dieren in de provin cies Zeeland, Noord-Holland en Zuid- Holland zal in 1979 voor een belangrijk deel worden verwezenlijkt. Volgens directeur dr. J. Tesink van de Gezond heidsdienst voor Dieren in Goes be vinden de voorbereidingen voor de fu sie zich nu in een afrondende fase. In januari zullen de precieze plannen voor de fusie van de drie diensten openbaar worden gemaakt. Men is momenteel nog bezig aan de per soneelsformatie van de gezamenlijke dienst en aan de samenstelling van een sociaal draaiboek. Overleg met de vakbonden en met de rijksoverheid is daarover nog gaande. De Zeeuwse veehouders die zijn aangesloten bij de gezondheidsdienst worden 12 januari ingelicht over de fusie tijdens een bij eenkomst die om tien uur begint in de Schouwburg in Middelburg. Uitgangspunt bij de fusie is volgens dr. Tesink een optimale service aan de veehouderij, ook als de gezondheids dienst in Gouda zyn centrale zetel zal hebben gekregen. 'By de reorganisatie staat voorop dat er een passende dienstverlening moet blijven en dat willen we zoveel mogeiyk blijven waarmaken', aldus de directeur van de Zeeuwse gezondheidsdienst Dr. Te sink wilde nog geen nadere details over de reorganisatie geven, omdat deze nog in bespreking zijn en hij het juister acht eerst de belanghebbenden over de fu sieplannen in te lichten. 'Je zou kunnen zeggen dat we het patroon hebben uit gelegd en dat we druk bezig zijn met invullen. Dat vergt veel tijd, waarbij ik opmerken wil dat we voor de fusie tyd genoeg hebben. We hebben uitemdelyk de tyd tot 1 januari 1981maar ik gelooi wel dat we in 1979 een heel eind zullen komen, misschien met een uitloopje naar 1980'. Dierenarts H. H. P. M. van de Vijver, adviserend bestuurslid van de Stich ting Gezondheidszorg voor Dieren in Zeeland, toonde zich desgevraagd op timistisch over de aanstaande fusie 'Ik ben altijd fel gekant tegen zo'n fusie geweest. Maar die wordt van boven al opgelegd en dan sta je met je rug tegen de muur. Bij de onderhandelingen moesten we dus zien er uit te halen wat er uit te halen viel. Als dierenarts sta je aan de bron van de problemen en ik wil best zeggen dat de fusieplannen my grote zorgen baarden. Zeker als ik in mijn eigen omgeving rondkyk: het is nu wel eens moeilijk bij mist Goes te be reiken, dus laat staan de problemen die je krijgt als e met een gecentraliseerde dienst in Gouda te maken hebt. Geluk kig meen ik dat er een redelijk com promis is bereikt en dat er zeker sprake is van een handhaving van de service verlening die we vanuit Goes ondervin den. Want dat wil ik wel zeggen: voor ons is een gezondheidsdienst als die in Zeeland onmisbaar en van een enorm groot nut. We zouden eenvoudig niet zonder kunnen'. POLITIE ACTIEF ZEGGENSCHAP VERLADERS NIET AANVAARDBAAR DEN HAAG - De staking in de binnen scheepvaart gaat op 2 januari onver minderd van kracht, hoewel staatsse cretaris Smit-Kroes vrijdag tegemoet gekomen is aan de eis van de schippers om een wettelijke affichage tot stand te brengen. Breekpunt voor de ONS is dat de staatssecretaris niet bereid is het ob jectiveringsinstituut voor het noord zuid-verkeer, dat zij op 15 december als voorstel op tafel had gelegd, los te koppelen van de wettelijke affichage, de voorpublikatie van beschikbaar komende vracht. In het instituut moe ten naast overheid en schippers, ook de verladers zitting krijgen. Dat de ver laders hiermee zeggenschap zouden krijgen over de werkomstandigheden van de schippers, is voor de ONS on aanvaardbaar De staking, geïnitieerd door de ONS en de toerbeurtvereniging Noord-Zuid omvat alle aan de leden van deze bon den aangeboden vracht in het natio nale en internationale binnenvaartver- keer Hel stakingsbesluit is genomen op een aantal vergaderingen die in de afgelo pen dagen in het hele land zijn belegd door het bestuur van ONS, ASV en de Toerbeurtvereniging Noord-Zuid. Laatstgenoemde bond telt tevens Bel gische en Franse leden. Nederland zelf heeft vijf a 5,5 duizend zelfstandige schippers, van wie er ongeveer 3000 zijn georganiseerd. Ongever de helft in bonden die verenigd zijn in de Federa te van Schippersbonden, de andere helft zit bij de ONS of daaraan verwan te bonden. Nogal wat schippers zijn zowel bij de federatie, als bij de daar tegenoverstaande ONS aangesloten. Volgens tweede-voorzitter Gerrit Veuger van de Noord-Zuidveremgine zyn op de zes ONS-byeenkomsten in to taal rond duizend schippers geweest, van wie byna 70 procent voor een sta king heeft gestemd. Veuger verklaarde namens de ONS dat zyn bonden van de staatssecretaris geen genoegdoening hadden ontvangen op debyeenkomst die zy vrijdagmorgen had belegd op haar departement Achtereenvolgens sprak zy met verladers-reders, met de federatie en met de ONS Breekpunt „Het breekpunt is niet de lange tijd die nodig is om een wettelijke affichage tot stand te brengen", aldus Veuger, ..maar de omstandigheid dat wij in de staatssecretaris niet langer vertrou wen hebben. Wij vragen haar niet lan ger loe te geven aan de bepalingen in de Akte van Mannheim (regeling van de vaart op de Rijn), maar op het ge bied van de toerbeurt. Deze toerbeurt is een zaak van de schippers zelf'. Mevrouw SmitrKroes legde er de na druk op dat de verladers hadden inge stemd met haar voorstel voor een ob jectiveringsinstituut en dat daarmee een unieke situatie was ontstaan- „Nog nooit hebben we een toestand gehad waarin verladers bereid waren zoveel in te leveren als ze nu hebben gedaan"' Ook de federatie had met haar voorstel ingestemd, en verklaarde zich nader hand met grote nadruk tegen de voor 2 januari aangekondigde werkweigering. Staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes ontving vrijdagmorgen vertegenwoordi gers van de schippersbonden en federaties over de wettelijke affichage in de binnenvaart op Belgie en Frankrijk Gs hebben onder meer als voorwaarden aan de hinderwet vergunning verbon den. dat een schriftelyke instructie aanwezig moet zyn die de hele losp- rocedure omschrijft en die voor het scheepspersoneel in een begripehjke taal gesteld moet zyn. Hetzelfde geldt MIDDELBL'RG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben aan Dow Chemical Nederland bv in Terneuzen een vergunning verleend voor het treffen van voor zieningen die het lossen van butaan aan de diepzeesteiger in de Braakmanhaven mogelijk moeten maken. Het gaat om een hinderwetvergunning en een vergun ning op grond van de wet luchtverontreiniging. Tegen het inwilligen van het verzoek zijn geen bezwaren ingediend. VLISSINGEN - De Vlissingse gemeen tepolitie heeft vrijdag in het centrum met extra mankracht gepatrouilleerd om overlast door vuurwerk tegen te gaan. In een aantal gevallen werd vuurwerk in beslag genomen en kre gen de jeugdige bezitters van vuurwerk een waarschuwing. Naast de normale surveillance in de bin nenstad was ook een aantal poli tiemannen in burger op de been. Ook bij de meldkamer van de rijkspolitie in Middelburg kwamen in de loop van vrijdag telefonische meldingen binnen over door vuurwerk veroorzaakte ge luidshinder. Een woordvoerder deelde mee dat de rijkspolitie ook extra at tent is en indien mogelijk optreedt. Rustiger was het vrydag in Goes. Mid delburg en Temeuzen. Woordvoerders van de gemeentelyke politiekorpsen in die steden deelden mee dat er wel eens boze telefoontjes binnenkwamen, maai dat nergens sprake was* van een echte overlast. Verscherpt toezicht hoefde in deze Zeeuwse steden dan ook niet te worden uitgevoerd. GS VERBAASD OVER INTREKKEN AANKOOPSUBSIDIE KUNSTWERKEN De 'Blue Hawk' (14.000 dwt) was op weg naar de Honda-vestiging in Gent. By 'het binnenvaren van de haven van Ter- neuzen raakte het schip met een lengte van 186 meter en een breedte van 32 "meter) het remmingwerk aan de oostr -zyde van de buitenhaven Het schip werd vervolgens teruggekaatst en raakte de openstaande brug. Dat alles gebeurde omstreeks twee uur in de •nacht. Door de aanvaring werd de brug verbo gen en daardoor onbruikbaar. De 'Blue Hawk' liep aanzienlijk minder schade op en kreeg na enkele uren toestem ming om de reis naar Gent te vervolgen Het hoofd van de dienstkring 'kanaal' van rijkswaterstaat, ing J. A de Roos verklaarde vrydag: „Misschien zijn en kele onderdelen van de brug nog bruikbaar, maar veel zal dat niet zyn. Er zal een nieuwe brug moeten komen TELEVISIE BUIT BIJ INBRAAK IJZENDIJKK - In de nacht van don derdag op vrijdag is ingebroken in de woning van L.W. de J. in de Clarapol- der te IJzendijke. De daders maakten een televisie, een lamp en drank buit. De inbrekers kwamen binnen door het forceren van een deur (Advertentie) tel. 01189-1900. b.g.g. 1965. Reserveringen, diners - partyen - koffietafels a la carte vlees- en vlsspecialiteit oudejaarsdag gesloten Bij de sluizen in Temeuzen vormden zich vrijdag lange files nadat de noordelijke brug van de zeesluis onbruikbaar was geworden door een aanvaring door het Japanse vrachtschip 'Blue Hawk'. TERNEUZEN - Het Japanse vrachtschip 'Blue Hawk' heeft, in de nacht van donderdag op vrijdag, de noordelijke brug van de zeesluis bij Terneuzen volkomen vernield. De brug moet worden vervangen. De aangerichte schade bedraagt bijna acht miljoen gulden. Het landverkeer op de oost-west-route in Zeeuwsch- Vlaanderen zal ruim een half jaar ernstige hinder ondervinden van het uitvallen van de brug. In overleg met rijkswaterstaat heeft de gemeentepolitie van Terneuzen een aantal tijdelijke verkeersmaatregelen getroffen. MIDDELBURG - In een brief aan mi nister Gardeniers van CRM hebben gedeputeerde staten van Zeeland hun verbazing uitgesproken over het be sluit de beschikking aankoopsub sidieregeling voor kunstwerken in te trekken. De provincie Zeeland ver leent met een eigen regeling aanvul lende bijdragen in de aankoopkosten van kunstwerken. In de brief aan de minister schry ven GS het te betreuren dat over de intrekking geen overleg is gevoerd en dat GS zelfs niet van het besluit op de hoogte zijn gesteld- In de brief wordt aangedrongen op'nadere informatie over het besluit van de minister. In afwachting daarvan hebben GS besloten de provinciale by- drageregeling te handhaven. Meubel presentatie van woensdag 27 dec. t/m zaterdag 30 dec. in ons Middelburgse bedrijf. U bent van harte welkom. middelburg, korte delft 2a-4, tel. (01180) 13194 goes, lange kerkstraat 20, tel. (01100) 16304 en daarmee is zeker een half jaar ge moeid". De komende maanden kan het landverkeer dan ook enkel beschikken over de ziiidelyke brug van de zeesluis. Wanneer die open moet om de scheep vaart te laten passeren, zullen files ont staan. De brug gaat gemiddeld eens in de twee uur open. Er ontstaan dan al snel wachttyden van twintig minuten tot een half uur. Maatregelen De politie heeft, in overleg met rijks waterstaat. een aantal tijdelijke maat regelen getroffen. Men kwam overeen dat de zuidelijke brug niet zal worden geopend in de ochtend- en avondspits: in de ochtenduren tussen 07.40 en 08.10 uur en 's middags tussen 16.35 en 17.05 uur heeft het landverkeer voorrang. Rijkswaterstaat zal alleen van deze af spraak afwijken, wanneer zich 'tijge bonden schenen'aanbieden. Politie en rijkswaterstaat zyn overeen gekomen dat. wanneer de zuidelijke brug van de zeesluis voor de scheep vaart is geopend, de brug bij Sluiskil voor het landverkeer beschikbaar is. Ook worden er op de belangryke kruispunten (zoals Sint Annai verwijs borden aangebracht. De politie onder handelt nog met de ziekenhuizen, de brandweer en de vervoersmaat- schappyen (waaronder de ZWN) over een oplossing van de problemen, die kunnen ontstaan wanneer een open staande burg brug te lange wachttijden oplevert In de loop van volgende week wordt de gehavende brug gesloopt. Rijkswater staat zal de schade verhalen op de re derij van de 'Blue Hawk'. De verbogen brug van de zeesluis, die vervangen zal moeten worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2