KAAR TEN al langer dan een eeuw "wensen per post... PZC/oud en nieuw 55 ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 Ik kan Oud en Nieuw met een gerust hart tegemoetzien. De wintervoorraad aardappelen is al van november binnen. De kleurige kaarten voor Kerst- en Nieuwjaarswensen liggen ge reed, daar zorgt mijn vrouw altijd voor. Er is nog een hompje boterletter voor vanavond, daar moet je een edele Bordeaux bij drinken. Daarin volg ik de goede raad van mijn Sluisse groot vader; die had zelfs in februari nog een stuk letter over, om er, goed-katholiek als hij was, al ging hij nooit naar de kerk, Onze Lieve Vrouw Lichtmis mee te vieren, 2 februari. Om met Pieter Brueghel te spreken: - Ik kan de wereld nu op mijn duim laten draaien. Zelfs de speciale Kerst- en Nieuwjaarspostzegels heb ik al van begin december, als men in het goede Waalse land nog gelukwenskaarten verzendt met: 'Vive St. Eloi' ero. want St-Eloi is al eeuwen de patroon van al wie met 'metaal' te maken heeft, van alle spoorwegmannen en van alle boe ren. Dat feest valt op 1 december, en 4 december versturen weer andere men sen andere kaartjes. ..in kleuren van suikergoed en marsepein', meestal 'imprimé en France'; dan vieren mijn werkers. schutters, wapenmakers en kanonniers hun patronèsse: - Sinte- Barbara. Vier miljoen zegel voor de Kerst en Nieuwjaarspost in België kost nu 6 frank, goed 40 ct. Oplage 4.000.000. Voorstelling: fragment uit het beeld! houwwerk 'De Geboorte' dat prijkt in het 'portaal van Bethlehem' van Onze Lieve Vrouwekerk te Hoei. midden der 14e eeuw. De eerste Belgische Kerstpostzegel werd in 1967 ver kocht. Toen verzond je je goede wen sen nog voor één frank. De verkoop is er niet op vooruitgegaan. De zegel voor 1971 werd nog op 9.000.000 exemplaren gedrukt. Er worden véél minder Kerst- en Nieuwjaarskaarten, speciale dan. ver zonden. Het is ook een dure traditie geworden. Al zijn er overal nog pracht- stukken van Nieuwjaarskaarten. De Londense 'Daily Telegraph' schreef dat het wat over zijn hout gaat: 'Merry Christmas - Happy New Year', met een kaart van een pond, pure 'luxury'. Liever van 40 ets De Engelsman wordt zuinig; vin dingrijk ook. De mooiste 'wenskaart' die gij u denken kunt is toch een kaart, gewoon formaat, met een re- produklic van een der miniaturen uit de verscheidene 'Vlaamse Kalenders' (begin 16e eeuw), Flemisch Calen dars!, die in vele gevallen uit Brugse ateliers gekomen zijn, uit de werk plaats van Simon Bening bijvoor beeld, zoals de 'Flamischer Kalender' die in de Beierse Staatsbibljotheek bewaard wordt, en die in Brugge door Bening van de fijnste miniaturen, rijk van coloriet, werd voorzien, rond 1530. Ik schrijf dal expres, omdat de 'kalenders'die in het British Museum berusten, ofwel ook door Bening zijn 'geschilderd', ofwel door een van zijn leerlingen. De miniaturen van die 'Londense boekjes' lijken vaak als twee druppels water op die van ge noemde 'Flamischer Kalender'. In het Brits museum koopje kaartjes, met een miniatuur van één der 12 maanden, voor 40 cent. Ik probeer hierbij het verrukkelijke tafereeltje te plaatsen van een van die kaartjes, 'ja nuari' voorstellend in dit geval mét een 'ouwe Vlaming' die hout hakt in een sneeuwen landschapje, maar links kijkje in een open deel van een huisje, waar Onze Lieve Vrouw zit met het Kindje op haar schoot; achter haar ziet Sint-Jozef toe. Die prachtkaarten. helemaal niet gek bekeken van 'de modale Britse man' om die als Nieuwjaarswens te sturen. Engeland is hét land der tradities, waar al m 1898 de eerste Kerstpostze gel werd verkocht. Ik ken een man in Brugge die zes al bums vol heeft, uitsluitend met Kerst zegels. uit heel de wereld. Een van de mooiste is een Australisch zegeltje van 1959, 5 pence, met 'de Wijzen uit het Oosten', op kamelen zich spoedend naar 'het Licht der Wereld', in een stal geboren, bijna 2.000 jaar geleden. Maar men heeft er in 1948 toch zéér goed aan gedaan, in Oostenrijk een aparte zegel van 60 Groschen uit te geven, met de koppen van Josef Mohr en Franz Gru- ber. respectievelijk de dichter en de componist van het 'Stille nacht, heili ge nacht'; het was toen 130 jaar gele den dat het beroemdste Kerstlied van alle tijden ontstond, en ten gehore werd gebracht in het kleine kerkje van Oberndorf an der Salzbach. Ik heb een 'Vlaémse voorkeur', omdat ik tussen Sluis en Hoeke. even over de Belgische grens, in 1922 nog een paar arme. en armzalige verklede mensen. Kerstliederen heb horen zingen, 'bij het draaien van de Sterre' van verguld bordpapier op een stok. Die voorkeur? De Belgische Kerstzegel van 1972. voorstellend En waar de Ster bleef stillestaan'. het bekende stuk, voor toneel bewerkt in 1924 door Eduard Veterman, van Felix Timmermans. Het was in 1972: 25 jaar geleden dat Timmermans in Lier overleed. Ik houd evenveel van oude en merk waardige Kerst- en Nieuwjaarskaar ten. doch ik moet eerst nog die gekke Kerstzegel vermelden, uit 1955. toen Fidel Castro nog niet 'de Cubaanse kerstman-met-baard' was. De Ameri kanen die het daar voor het zeggen hadden, lieten een Cubaanse Kerst- postzegel' drukken, met de afbeelding van de vetste kalkoen die men zich kan voorstellen. Het beest barst zo uit het 'lijstje' met de kartelrand! Nieteén arme Cubaan die zo'n 'turkey' (kal koen) kon betalen, in vlezige wer kelijkheid. terwijl men. als bijna over al. er niet wist. en nóg niet weet. dat het 'kerstslachtvee helemaal niets met Turkije te maken heeft. De kal koen is van oorsprong echt Ameri kaans pluimvee Eerste: 1843 Engeland komt een beetje de eer toe, de eerste Kerstpostzegel te hebben 'verkocht'. '7 december 1898', staat op de zegel vermeld, die echter niet in Engeland w erd gedrukt, maar in Ca nada. Het succes was niet overweldi gend. Véél belangrijker is, dat in En geland, Londen, de eerste gedrukte Nieuwjaarskaart van de wereld ge maakt werd. Geschreven nieuwjaarswensen wa ren er al in de 15e eeuw. Dat waren meer 'kerstbrieven', om de eenvoudi ge reden dat men toen het nieuwe jaar liet beginnen met Kerstmis. Een ja nuari als Nieuwjaarsdag is er pas van 1576; een decreet van 6 juli 1575 van koning Philips II van Spanje. (De 'op standige Hollanders' deden daar in de Vrije Republiek der Verenigde Neder landen toen natuurlijk nóg niet aat mee; dat was weer een van die 'room se plakkaten van de gehate Spanjool. Philips'! Ja-ja, ook dat is een fragmen tje "Nederlafidse historie'. Waarna ik naar de Engelse historie terugkeer, neen: vooruitspring). Want in 1843 had de Londense zaken man (Sir) Henry Cole het 'zo druk aan zijn hoofd', met zijn 'business', dat hij er niet aan dacht, kostbare uren te verspillen aan het schrijven van nieuw jaarsbrieven. Hij gaf de beken de kunstenaar J. C. Horsley opdracht, een Kerst- en Nieuwjaarskaart voor hem te ontwerpen. Joseph Cundall, die zijn winkel had in de vermaarde Old Bondstreet, moest er duizend van drukken en diezelfde Cundall heeft ze dan alle duizend nog met de hand ge kleurd. Sir Henry Cole zat er eigenlijk mee in zijn maag, hij had er maar goed 250 nodig. Business is business, hij liet mr. Cundall de rest in zijn winkel verkopen. Prijs: éen shilling. Het was nog geen Kerstmis 1843 toen de hele voorraad uitgeput was. Net op tijd voor Joseph om er nog 1500 bij te drukken. Ook die vlogen de winkel uit als verse broodjes. Zelfs de beroemde 'Times' (zal ik die heerlijke krant met haar bladzijden ingezonden stukken nog ooit kunnen savoureren?), heeft er jaren later ko lommen druks aan besteed om et ach ter te komen of het nu Henry Cole en consorten die voor de eerste nieuwjaarskaart zorgden, of een ze kere William Maw Egley. die al in 1842 voor de allereerste gedrukte 'wenskaart' gezorgd zou hebben. Neen. Iemand had het jaartal ver keerd gelezen. Egley kwam met zijn kaarten pas in 1848 voor de dag. En dat scheelt zoveel. Made in Germany Dat 'Engelse drukwerk' zal wel zijn vervolgen hebben gekregen. Doch de massa der gedrukte, al of niet ge kleurde Kerst- en/of Nieuwjaarskaar ten is er toch pas gekomen nadat men in Duitsland, rond 1870, met prent kaarten in het algemeen voor de dag was gekomen. Eerst in Neurenberg, óf in Dresden, óf in Berlijn. Lieb Vater- land. magst rullig sein! Laat ons het maar houden op Neurenberg. Ten slotte zijn Nieuwjaarskaarten toch ook een vorm van 'speelgoed', zodus. Ik heb van die Duitse. Neurenbergse Kerst- en Nieuwjaarskaarten van wat later, rond 1900 De grünaliche Deut sche Genialilat. een kwestie van vals sentiment, namaak Jugendstil, com plete Kitsch, ging geen zeeen te hoog Merkwaardig genoeg: voor 1910 is het een zeldzaamheid als je op de goedko pe Nieuwjaarskaarten een gedrukte wens. voorkant, vindt Wel op in Boedapest gemaakte kaarten met veel goud. vooral op de wens. die toch een beetje in overeenstemming was met de Oostenrijk s-Hongaarse dub belmonarchie. Er staat op: Glüc- kliches Neujahr' - 'Boldog Ujsag" (dat is hetzelfde), Maar op de achterkant v van alle wenskaarten 'Made in Ger many' van 1880 tot 1914 toe soms. lees je wel het woord 'Postkarte'. en dan een stuk of twaalf vertalingen: Hon gaars. Servisch. Kroatisch. Zweeds. Deens. Italiaans, Russisch, tot het be kende woord 'Briefkaart' toe Natuurlijk heeft een der 'manskerels', die van 1933 tot 1940 méér Lebens- raum zeiden nodig te hebben, een ze kere Manfred Orlik, in 1941 toch nog even uitgerekend, geloof hem of geloof hem niet, dat er tussen 1870 en 1935 alleen in Duitsland in totaal 478.000.000 'kunstvolle' nieuwjaarskaarten werden gedrukt Ik heb' een afbeelding van zo'n wens kaart. waar alleen het jaartal '1914' op staat. met vette cijfers gedrukt op de achterkant van een gewone speel kaart. En een ander kunstvol plaatje toont (schrik niet. het is zo lang gele den!) een gewonde Duitse soldaat, bij een kapot kanon, over wie een nog kerngezonde andere Duitse soldaat, met 'Pickelhaube'. zich heenbuigt. met de wens die erboven staat. 'Frohe Weihnachten'. Brugghe die Scone Voordat ik alvast een eerlijk verdien de Bordeaux mag drinken, met de wens voor u allen: 'Gelukkig Nieuwjaar 1979' (mijzelf inbegrepen), moet ik nog zeggen dat er in 1912-1913 een kleine serie Brugse wenskaarten (die wens moest je er dan zelf wel op schrijven), verscheen, naar fraaie te keningen, die bijvoorbeeld 'Drieko ningendag' in beeld brengen: een ro mantisch. wat te fantasierijk tafe reeltje, een stukje stedeschoon uit het centrum van Brugge: Rozenhoed- kraai - Huidevctterspleintje, met op de voorgrond Driekoningenzanger tjes. met de Ster. een jonguitziend 'oud-Brugs wuvetje' met kapmantel en sneeuw natuurlijk. In die tijd, voor de eerste Wereldoor log. sjouwden de Brugse 'facteurs' (be stellers). 8 tot 10 maal per dag. van kerstavond tot 2 of 3 januari, met leren tassen 'Nieuwjaarspost', van telkens zo n 30 tot 35 kilo zwaar. Bij die Nieuwjaarskaarten waren niet die. welke' de Brugse kunstschilder Edmond van Hove (1843-1913) had willen laten drukken, steendruk in prachtige kleuren, met de reproductie van zijn rond 1880 geschilderd paneel tje, uit de triptiek 'De Drie Zusterste den" (Antwerpen. Gent. Brugge), wel ke geïnspireerd was op het lange ge dicht van die naam van Karei Lode- wijk Ledeganck. 1805-1847. Dat pa neeltje stelt voor de Brugse Maagd, een zeer fijn kopje, met op de achter grond: de Groene Rei, het Brugse Vrije, het belfort. De brave Edmond van Hove (directeur van de Brugse Academie) verkeerde in 1883 nog in de mening, dat er geen (mooie) ge kleurde Nieuwjaarskaarten waren. Hij zou dan de eerste zelfs typisch-Brugse Nieuwjaarskaart laten drukken. Maar zijn vriend en kunstbroeder. Flori Van Acker 11858-19371. zei - Edmond, bfj een oplage van 500 exemplaren zullen die dingen een goudfrank moeten kos ten; de Bruggelingen zijn (volgens de zegswijze), wél, 'zot', maarom daar een frank aan uit te geven, daarvoor is de zotste Bruggeling toch niet zo genoeg'. Jammer, dat dat Nieuwjaarskaartje er niet gekomen is. Maar gelukkig: in werkelijkheid zijn er zulke mooie meisjes genoeg in Brugge-die-Schone. EMILE BUYS SE Hier is ze. zo was ze: de eerste gedrukte Nieuwjaarskaart van de wereld Good Old England op zijn best. in 1843. Speciale kaart uit Brugge, met Driekoningenzangertjes. Het beeld van oud-Brugge mag een beetje fantasie zijn. die zanger tjes waren er. leest u er de kinderherinneringen van Guido Gezelle maar op na! Nieuivjaarskaart van ver voor 1914. Duitsland, mét hoefijzer en idubbel is eens zo dik) een klavertje-vier. Miniatuurkunst uit 16e eeuws Vlaanderen. Nu vaak als Nieuwjaarskaart gebruikt De Brugse maagd, als symbool van Brugge die Schone linkerpaneeltje van het in Engeland. Het "prentje" stelt de maand 'januari" voor uit een der Vlaamse drieluik, een eeuw geleden ypschilderd door Edmond van Hove. Maar een tyousch Kalenders, die in het Brits Museum. Londen, worden bewaard. Brugse Nieuwjaarskaart is er niet uit ontstaan! Duitse Kerstkaart, uit Neurenberg, rond 1900: echte Gretchenvlak voor het slapengaan, het Imker meiske toch. He! andere is immers een engeltje geworden, en Duitse "Engelein" blijven waarschijnlijk héél de Kerst tijd wakker, t Alles samen wel erg braaf, maar nog nét geen Kitsch, niet'.').

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 27