20.000 OUDERLOZE KINDEREN 'We zijn gevlucht zonder iemand iets te zeggen...' *1 Van Rhodesie naar Zambia PZC/oud en nieuw ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 i door Ian Smiths rebellen uiteraard, in deze kring erkent men alleen de moor den van de tegenpartij), of omdat ze zelf. na betrokken te zijn geweest bij een schermutseling, verdwaald zijn. Als tijdens de kinderkruistocht lopen honderden groepjes jongens en meis jes door het grensgebied van Rhodesië en Botswana, gevlucht uit angst of op gejut door verhalen over de romanti sche vrijheidstrijd Terwijl wij daarover praten hoor ik Elias Hananda tegen de kamp commandant zeggen ..Duizend kilo zout dus. oké. geef me straks maar een briefje mee. dan zorg ik dat het er komt" Een gigantische operatie, het voeden, onderwijzen en gezond houden van deze 12 .000 ontheemde jongens. Maar ondervoeding hebben wij niet gezien, en. rekening houdend met het feit dat de meesten hun ouders kwijt zijn. veelal voor altijd, lijkt de stemming behoorlijk goed Sommige jongens maken zelf mu ziekinstrumenten. Een ervan is na enig aandringen bereid iets voor te spelen op zijn zelfgemaakte gitaar. Hij vertoont dezelfde volgorde van gêne, serieus en eindeloos stemmen, con centratie en, eindelijk, spelen, als een Hollands kind van negen dat een paar weken gitaarles heeft gehad. De rondrit langs de ZAPU-kampen was 's morgens begonnen bij de ZA- PU-kliniek iri Makeni, bij Loesaka. Deze kliniek is mede tot stand geko men dank zij een gift van de Neder landse regering, een feit dat ertoe heeft bijgedragen dat wij toestem ming kregen om te komen kijken. Ook hier alom modder. Het is regen tijd in Zambia, en dat gaat niet onop gemerkt voorbij. Buiten staan wat pa- viljoentjes. waar mensen met verban den om hun arm. been of stomp zitten te lezen. Vrijwel zonder uitzondering werken van en over Marx, Lenin en andere socialistische profeten. Een lusteloze stemming, die in tegenstel ling tot de opwinding in Zimbabwe House nauwelijks wordt verbeterd door de berichten over de vuurzee in Salisbury. ..De verveling is hier het grootste probleem", zegt. hoofdver pleegster Sipho Dube. kraakhelder, de universele verpleegster, vriendelijk maar kordaat Veel verwondingen en amputaties aan armen en benen. Die zijn dikwijls veroorzaakt bij de bombardementen van oktober-november. Veel brand wonden ook: napalm, dat grote gaten brandt in het lichaam. Een man, ge naamd Fraction Niomi (ook onze ZA- PU-begeleiders grinniken om die vreemde naam), was in Freedom Camp tijdens het bombardement. Hij weet niet precies wat er gebeurde, het ging zo snel. Maar nu heeft hij een zwaar gewonde voet, granaatsplin ters. Een jongen die erg gruwelijk uitziende wonden heeft aan zijn benen blijkt die te hebben opgelopen bij een ongeluk in de keuken. Een andere man is gero- pereerd aan een galsteen. De kliniek wordt, voornamelijk ge bruikt als herstellingsoord voor ZA- PU-mensen die ofwel 3an het front of wel in Zambia gewond zijn geraakt of ziek zijn Operaties worden verricht in het Zambiaanse Academisch Zieken huis m Loesaka. Hoofdzuster Dube vertelt nog dat de kliniek 56 bedden heeft en 200 patiënten, van wie dus de meesten op de grond liggen. Maar er wordt gewerkt aan uitbreiding Ge brek heeft zij vooral aan invalidewa gens en krukken. Stank Van de kliniek gaan we naar een van de gebombardeerde kampen. Works Camp. een soort opslagplaats annex reparatiewerkplaats, die met brand bommen volledig is verwoest. Het stinkt er nog steeds naar brand en overal tussen de puinhopen liggen verwrongen gesmolten massa's me taal. (vorken, messen en lepels) en glas. Hier zijn tien doden gevallen. ..Oppassen", zegt Elias Hananda. „er kunnen nog onontplofte bommen lig gen". Een oude man is hier belast met schoonmaken, een sisyphus-arbeid. mag men wel zeggen. Yoko Ndbele heet hij. Gevlucht uit het gebied rond Plumtree met zijn zes kinderen. Vrouw is achtergebleven, geen nieuws over haar lot. Na het al beschreven bezoek aan Camp JZ rijden we ten slotte naar Vic tory Camp. waar de vrouwen en meis jes zijn. Achtduizend in totaal. Een ge heel andere aanblik dan het geïmpro viseerde jongenskamp. Hier heerst rust, er staan slaapgebouwen. tenten voor onderwijs, dat soms ook in de open lucht wordt gegeven, het kamp is verspreid over een groot gebied Victory Camp bestaat al lang. Het was oorspronkelijk gebouwd voor de An golese vrijheidstrijders en is intussen uitgebreid Er is een naaischool, waar tegelijk kleding wordt vervaardigd voor vluchtelingen en vrijheidstrij- ders. Zo te zien zullen heel wat ge vluchte Rhodesiërs binnenkort rond lopen in kleurige hemden met Russi sche motieven Maar in het algemeen krijgen de meisjes hetzelfde onderwijs als de jon gens. ..We hebben natuurlijk de meis jes ondergebracht in dit kamp. met be tere voorzieningen. Je weet dat vrou wen zwakker zijn, die hebben betere omstandigheden nodig", meent Elias Hananda. Peil In elk geval lijkt het onderwijs op een zeer behoorlijk peil te staan. We be kijken het Tekenschrift van een twaalfjarig meisje en dat ziet er keu rig uit. Elias wil samen op de foto met een meisje van 15 jaar. dat hij kent uit zijn geboortestad Gwelo, in West- Rhodesie. Ze heet Sikhonzile Vundla en ze is net zo verlegen als de meeste jonge meisjes, want dat is een teken van deugdzaamheid. De kampregels zorgen er intussen voor dat die deugdzaamheid met al te zwaar op de proef wordt gesteld. In principe mogen jongens noch meisjes hun eigen kamp verlaten, tenzij voor bepaalde gemeenschappelijke lessen Als een meisje toch zwanger wordt, dan dient zij voor de „disciplinaire raad" te verschijnen. Wat gebeurt er dan met de betrokken jongen, vragen wij. getraind in de feministische ge- dachtengang. Oh. die wordt ook ge straft, klinkt het aarzelend. In deze twee kampen. Camp JZ en Vic tory Camp. leven in totaal ongeveer 20Ó00 van de naar schatting bijna 50.000 vluchtelingen uit het ver scheurde Rhodesie. Nog eens 5000 schijnen in Francistown. Botswana, te wachten op vervoer naar Zambia. Ontvoerd, zoals Salisbury beweert? Het is maar hoe je er tegenaan kijkt. Waar ligt de grens tussen gezamen lijke vlucht en hulp van volwassenen aan vluchtende kinderen enerzijds, en ontvoering anderzijds? Een snelle vrede in Rhodesie-Zimbabwe en een snelle repratiëring van al deze kinde ren, dat is het enige waar men op mag hopen. De ommekeer in de houding tegen over „de westerse pers" vindt toeval lig juist plaats als Peter Brusse van dc Volkskrant en ik op bezoek zijn in Zimbabwe House, het van activiteit bruisende hoofdkwartier van de ZA- PU in Loesaka. Een heel verschil trouwens met de verveloze, uitzicht loze armoedige aanblik die datzelfde Zimbabwe House een jaar geleden bood toen ik er voor het eerst kwam. ..Gaan jullie maar mee", zegt Willy Muzorawa, hoofd informatie van de ZAPU. „we zullen jullie laten zien dat er hier geen guerrillakampen zijn. dat Ian Smith zijn bombardementen richt op onschuldige kinderen, op onverde digde kampen". Camp J2. genoemd naar de begin vo rig jaar door een briefbom om het le ven gebrachte ZAPU-leider Jason Za- papa Moyo (afzender: Joshua Nkomo, beweert de „westerse pers") overtreft alle verwachtingen. Oris busje, waarin we hebben plaats genomen samen met Candy en Steve, blije Amerikanen, leiders van een Califomisch steunco mité voor bevrijdingsbewegingen, in de VS altijd omringd door vijanden of voorhoofdwijzers. hier eindelijk be mind en serieus genomen, kan niet doorrijden tot JC De weg is één grote modderpoel. We lopen verder. Plotseling verschijnt er tussen het hoge gras een zwart hoofd, een ZAPU-manmeteen geweer. De onafscheidelijke AK 47. Ruslands bijdrage aan de ontwikkeling van Afrika, zoals een cynicus eens dit alom aanwezige automatische wapen noemde Dan komen er van alle kan ten mannen met geweren op ons af. Willy Muzorawa en Elias Hananda. een van de mannen in Zimbabwe Hou se die belast zijn met de leiding van de kampen, vertellen de wachtposten dat het hier goed volk betreft. Verder, door de modder. Chaos Dan staan we opeens midden in het kamp. verbijsterd te kijken naar een schijnbaar volslagen chaos. Van rechts komt een groep van een twin tigtaljongens, 12 of 13 jaar. aanhollen, op weg naar een overdekt soort keu ken. Gelijk loopt een andere ploeg weg uit de keuken, de borden vol met gries en wat vis. De derde groep is al ik wil vrijheidstrijder worden. Ik ben hierheen gekomen met een groepje andere jongens. We wilden gaan vechten voor de vrijheid van ons land. Ik kom uit het gebied van Plumtree (het zuidwesten van Rhodesië, dicht bij de grens met Botswana). Ik weet nog wel waar mijn ouders wonen. Zij weten niet waar ik ben, ik ben weggelopen zonder ze iets te zeggen". Hoewel we Freedom Camp niet te zien hebben gekregen, lijkt de verklaring van Nkomo wel juist te zijn, hoewel lichamelijke oefening die de kamp bewoners krijgen natuurlijk vrij dicht staat bij militaire training. Rebellen het kamp juist hier ingericht, omdat we hier voldoende fris water hebben uit een paar bronnen. Er zijn op het ogenblik 18 zieken, voor de rest is ie dereen gezond" Volgens de ZAPU-mensen heelt het feit dat hier in JZ bronnen zijn en in Freedom Camp. waar de jongens bin nenkort naar toe gaan. nog geen wa tervoorziening, waarschijnlijk hon derdenjongens het leven gered. Want Freedom Camp. waar nu nog alleen enkele honderden geselecteerde vol wassen ZAPU-mensen verblijven, in afwachting van allerlei beroeps- en min of meer academische opleidingen, is twee maanden geleden door Smiths vliegtuigen zwaar gebombardeerd. Nkomo verklaarde toen dat er in Freedom Camp. in tegenstelling tot wat Salisbury beweerde, geen guerrillastrijders werden opgeleid Anders staat het met de ZAPU-bewc- ring dat er in Zambia helemaal geen ZAPU-gucrrilla's aanwezig zijn, dat het ZAPU-leger (dat ZIPRA wordt genoemd) voltallig in Zimbabwe is om te vechten tegen de „rebellen van Ian Smith". Dat lijkt meereen leugen tje om bestwil, om Zambia niet nog meer problemen te bezorgen dan het land toch al ondervindt door de aan wezigheid van bijna 50.000 gevluchte zwarte Rhodesiërs. onder wie naar schatting acht- of negenduizend guerrillastrijders. Paul Matjaka is hoofdonderwijzer van zowel Camp JZ als Victory Camp. drie kilometer verderop, waar de meisjes zijn ondergebracht De problemer waar hij mee te kampen heeft ziji igroot. Bevoorrading met schoolboe ken. schriften, schrijfgerei, schoolbor den, het lesrooster alleen al. van buitenaf lijkt het onoplosbaar. „Ach., het probleem is vooral dat de bevoor rading lang duurt Je hebt altijd van het een meer dan genoeg, terwijl het andere op is Maar we spelen het wel klaar", zegt hij ernstig. Volgens Paul Matjaka kun je de jon gens die hier zijn, in Camp JZ, onder scheiden in twee groepen. Enerzijds degenen die welbewust,enthousiast de lange tocht naar Zambia hebben on dernomen. omdat zij wilden meedoen aan de bevrijdingsoorlog. Sommigen hebben daareoor meer dan duizend kilometer moeten lopen. Ze zijn vaak teleurgesteld, want ze worden, omdat ze nog te jong zijn. gewoon naar school gestuurd en krijgen geen geweer in de handen gedrukt, zoals ze hadden ge dacht Anderzijds de jongens en meis jes die zijn gevlucht omdat hun ouders gevangen zijn genomen of vennoord Afgezonderd van de anderen, voorzover dat in deze mieren hoop van 12.000 jongens op ongeveer driekwart vierkante ki lometer mogelijk is, zit een jochie van 9 of 10 jaar op de grond te eten. Met zijn vingers stopt hij de stijve griesmeelpap, basis voedsel in grote delen van Afrika, in zijn mond. „Ik heet Velem- pini Vuma", antwoordt hij, via een tolk. „Ik ben twaalf jaar en Wij zijn in Camp JZ. ten noorden van Zambia's hoofdstad Loesaka. het door Joshua Nkomo's ZAPU beheerde vluchtelingenkamp waar jongens van ongeveer 7 tot 15 jaar zijn onderge bracht. Anderhalve maand lang zijn de vluchtelingenkampen rondom Loesaka verboden terrein geweest voor buitenlanders. Speciaal voor „de westerse pers", die zowel van Zambia's Kaunda als van ZAPU's Nkomo gere geld collectief de schuld krijgt van al les wat er misgaat in de wereld in het algemeen en in zuidelijk Afrika in het bijzonder. Maar de spanningen zijn wat vermin derd. Onmiddellijk na de bombarde menten van Ian Smiths luchtmacht op een aantal ZAPU-kampen. waarbij eind oktober-begin november enkele honderden doden vielen, barstte bij Zambianen zowel als ontheemden, uit hun kampen gevluchte zwarte Rhode- siérs de haat los tegen alles wat blank was. Gezien de opgekropte machtelo ze woede is er eigenlijk nog niet veel gebeurd, die eerste weken van novem- ber. De vreemdelingenhaat is echter al weer al wat gesleten. Bovendien zijn op 12 december de verkiezingen in Zambia gehouden, zonder incidenten, dus ook die spanningshaard is ver dwenen. Verder verkeert de ZAPU in feeststemming, want de geslaagde aanslag op het benzinedepot van Sa lisbury is waarschijnlijk de zwaarste slag geweest die de guerrillabewegin gen het bewind van Ian Smith hebben toegebracht. Ommekeer bezig zijn bord en beker af te wassen in een modderig stroompje. Wat verder weg staan de volgende groepen gereed om in looppas naar de keuken te hollen. Dit alles tegen een achtergrond van modder, gras en duizenden kleine zwarte jongens, zo ver het oog reikt. Al gauw blijkt dat het bepaald geen chaos is, die we aanschouwen, maar een goed georganiseerd vluchtelin genkamp waar een staf van driehon derd volwassenen, onder wie twee honderd onderwijzers, erin slaagt de jongens bij elkaar te houden, onder wijs te geven (voor zover wij kunnen nagaan geen militaire training) en. wat nog het wonderbaarlijkste is, gezond te houden. We platen met John Nengo. leider van Camp JZ. „Natuurlijk letten wij hier heel goed op de hygiëne. We hebben

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 25