PROVINCIALE ZEEUWSE GQi SJAH ZOU TIJDELIJK MACHT OVERDRAGEN Op Zeeuwse wegen lichte stijging van het aantal doden in verkeer Voorlopig geen EG-muntstelsel ■J Regentschapsraad tijdens verblijf in buitenland Noodweer teistert noorden van Engeland en Duitsland TOT NU TOE 66 SLACHTOFFERS, VORIG JAAR57 Thuis 'wisselen' Pagina 11. 221e jaargang no. 308 Zaterdag 30 december 1978 arrmrrmTmrrmrp DAMESMODE 's/s/ys/s.o Av r/A/ïs- Lange Delft Promeoade lit- Middelburg Wenst u een gelukkig nieuwjaar: CöCöooDocorrxxTTZTzr IT TEHERAN/WASHINGTON/PARIJS (UPI/DPA/RTR) - Sjah Mohammed Reza Pahlavi van Iran zou besloten hebben Iran tijdelijk te verlaten en de macht over te dragen aan een regent schapsraad. Dit is vrijdag van hooggeplaatste zijde vernomen. Eem woordvoerder van het keizer lijke hof heeft dit later ontkend. De 59-jarige sjah heeft vrijdag een leider van de oppositie, Sjapoer Baktiar, gevraagd een burgerregering te vormen. De moeder van de sjah en verscheidene leden van de keizerlijke familie zijn vrijdagavond naar de VS vertrokken, zo werd uit goede bron in Washington vernomen. Met instemming van de sjah het land tijdelijk te verlaten en de macht over te dragen, zou worden voldaan aan één van de voorwaarden die Baktiar had gesteld om het premierschap over te nemen. Als een andere voorwaarde van Baktiar, die aanvaard zou zijn, wordt het opheffen van de geheime politie 'de Savak' genoemd. Ook zou het parlement ontbonden moeten worden, zo is uit doorgaans welingelichte kringen vernomen. Te genover journalisten verklaarde Bak tiar vrijdag dat de sjah hem had ge vraagd of hij het premierschap van ge neraal Azhari wilde overnemen en dat hij daar positief op had geantwoord. Zijn definitieve besluit hangt af van de richtlijnen van het Nationaal Front Baktiar is al sinds 1961 lid van de cen trale raad van het front. Binnen het na tionaal front wordt hij beschouwd als eeh van de gematigde leiders. Baktiar neemt de poging een nieuwe burgerre gering te vormen over van professor Gholam Hossein Sadighi. die, na drie weken, donderdag de sjah officieel heeft laten weten zijn poging op te geven. De ayatollah Khomeiny aanvaardt het beginsel van een nieuwe regering onder schade overleg export Opinie en achtergrond: Het gaat niet goed met de Nederlandse export. editie Rubriek 'H tjeskrant m PAGINA 11 kanker Minister start wekkende sto: PAGINA 13 winst Helmut Cardon bedwong in WK-toer- nooi favoriet Nigel Short. 'Dik voor Mekaar-show' m nieuwe sene op reis. radio- en televisieprogram ma's; strip. de sjah niet. zo is uit kringen in de om geving van de religieuze leider, die in Frankrijk verblijft vernomen. Nationale Front De voorzitter van het Nationaal Front, Karim Sandjabi, heeft vrijdagavond middels een communiqué laten weten dat er binnen het front geen discussie wordt gevoerd of zal worden gevoerd over het aanvaarden van de taak van formateur door Baktiar. Hij voegde er aan toe dat de positie van het Nationaal Front ten opzichte van het bewind van de sjah nog altijd hetzelfde is. Wie af wijkt van de beginselen van het front, sluit zich daarmee automatisch buiten het front, aldus het communiqué. Vanuit Zweden is vernomen dat het krediet bureau heeft besloten ex porteurs geen kredietgaranties meer te verschaffen voor export naar Iran. Het bureau voor de verstrekking van exportkredieten heeft hiertoe besloten vanwege de instabiele situatie in Iran. Geweld Ondanks de nieuwe ontwikkelingen op het politieke vlak, gingen de geweldda digheden en de staking in de olie-lndu- strie in het land vrijdag voort. Volgens oppositiekringen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag in Teheran vijf tien mensen doodgeschoten, die zich niet aan de avondklok hadden gehou den. Vrijdag zouden in de hoofdstad vijf 1 mensen om het leven zijn gekomen bij een treffen tussen het legeren betogers, zo is uit betrouwbare bron gemeld. Ook m Ahwaz, in het zuiden van het land, kwamen vier mensen om bij betogin gen. Van welingelichte zijde is verno men dat in deze stad het leger zich laat in de middag terugtrok. Er waren geen militairen meer te bekennen in de stra ten van Ahwaz, waar op verscheidene plaatsen brand werd gesticht. In ande re steden in het land zouden minstens negen mensen zijn gedood toen solda ten het vuur openden op demonstran ten. Staking Ook de staking in de olie-industrie gaat onverminderd voort. Tengevolge van de staking dreigt er in het land een te kort aan brood. De bakkerijen hebben te kampen met een tekort aan brand stof. Khomeiny heeft vrijdag verklaard dat hij een commissie heeft benoemd om een einde te maken aan de, naar wat hij noemt, samenzwering van de Iraanse regering om kunstmatig een tekort aan olie in het binnenland te creëren om zo „Troepen Warschau pact getraind in bezetting Zweden" STOCKHOLM (DPA) - De troepen van het Pact van Warschau hebben zich meer dan eens in gemeenschappelijke manoeuvres getraind in het bezetten van Zweden. Dit is verteld door de naar hel westen uitgeweken Tsje- choslowaakse generaal Jan Sejna. Sejna. die in 1968 politiek asiel in de Verenigde Staten kreeg, speelde een belangrijke rol in het Pact van War schau en gaf na zijn vlucht veel mili taire geheimen prijs Hij zei dat men er in Oost-Europa op rekent in geval van een derde wereldoorlog Zweden binnen 48 uur te kunnen bezetten. Ten westen van Stockholm zou dat gebeuren door luchtlandingstroepen, op de Oostzeek ust door troepen van de Sowjet-Unie. Polen en de DDR en via Finland in Noord-Zweden door een Sowjetrus- sisch leger. de demonstraties tegen de sjah te doen ophouden. Een woordvoerder van de ayatollah zei dat de regering van Iran stelt dat er in het land een tekort aan olie is door de staking in de olie-indu strie. „We weten echter dat de oliepro- duktie voor binnenlands gebruik ge woon doorgaat. Alleen de produktie be stemd voor de export wordt ^gesne den." Hij verklaarde voorts dat de religieuze leiders de stakers opdracht heeft gege ven de autoriteiten voor dne eisen te stellen: het militair personeel dient de gebieden van de olievelden te verlaten, er wordt alleen olie voor binnenlands gebruik geproduceerd en het leger mag niets van deze olie gebruiken of op slaan. Khomeiny, wiens Franse verblijfsver gunning op vijf januari afloopt, heeft verlenging van zijn visum aange vraagd. zo is vrijdag uit betrouwbare bron in Parijs vernomen. Nederlanders De ongeveer vierhonderd Nederlanders die zich op het ogenblik in Iran bevin den, verkeren in goede welstand, zo heeft een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken vrijdag meegedeeld. De Nederlandse ambassade in Teheran heeft tot nog toe geen advies gegeven en hoeven geven aan de Nederlanders het land te verlaten. Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben vrijdag verklaard dat een Ame rikaans vliegdekschip opdracht heeft gekregen van de Filippijnen naar de Zuidchinese Zee koers te zetten in de richting van Iran. De functionarissen meldden dat er nog geen beslissing was genomen of het schip ook de Perzische Golf zal binnenvaren. De belangrijkste adviseurs van presi dent Carter, van het ministerie van buitenlandse zaken en van defensie zijn vrijdag in een spoedvergadering op het Witte Huis bijeengekomen om de jong ste ontwikkelingen in Iran te bespre ken. De Russische televisie heeft vrijdag avond de beschuldiging herhaald dat de Verenigde Staten zich in de politieke crisis in Iran mengen en gezegd dat de Iranezen met rust gelaten moeten wor den om hun eigen problemen op te los sen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag ge weigerd commentaar te geven op de mogelijkheid van het zenden van een vloot naar de omgeving van Iran. DEN BOSCH - De politie van Den Bosch verzoekt om inlichtingen om trent de 59-jarige heer H. Poolman uit de Rijnstraat, die sinds zondag j.l. spoorloos is. Hij is in het bezit van een groene Fiat stationcar 89-63-RV. De man was gekleed in een bruine win terjas, groene blazer en beige broek. FRANKRIJK WEIGERT DEELNAME BRUSSEL - Het Europees Monetair Systeem (EMS) gaat niet op 1 januari van start. Frankrijk doet niet mee met het EMS, zolang de EEG-landen geen akkoord hebben bereikt over versnel de afbraak van de monetair compense- KOPENHAGEN - Een beeld van de zware sneeuwstorm in Denemarken. HAMBURG-LONDEN (DPA, AFP) - Zware sneeuwval en overstro mingen op grote schaal hebben vrijdagochtend in Schotland en Noord-Engeland een chaotische toestand geschapen. Ook in het noorden van de Duitse bonds republiek zorgden sneeuwstor men en overstromingen voor ont wrichting van het verkeer. In Rus land vriest het 40 graden. In de omgeving van Edinburgh werden ruim 250 personen in auto's en bussen verrast door de bliz zard'. Volledig ingesneeuwd moes ten zij zes uur wachten, voordat de politie en andere hulporganisaties hen hadden weten te bereiken. Na de natste maand december sinds vele jaren traden in het Noorden gelse graafschap Yorkshire talrijke kleine rivieren buiten hun oevers waardoor tientallen wegen onbe gaanbaar werden. Alle wegverbin dingen tussen Engeland en Schot land waren vrijdag op een na ver broken. De bewoners van het ge troffen gebied proberen met zand zakken het water te keren. Vooral de stad York had te lijden. In de Noordduitse deelstaat Slees- wijk- Holstein woei een stormach tige wind de sneeuw op tot meters hoge bergen waarin het verkeer vastliep. Aan de oostkust deden zich flinke overstromingen voor. Van de luchthaven Hamburg moesten o.a. de vluchten van en naar Amsterdam vervallen. Ook de veerdiensten op Denemarken vie len uit. De autoweg Hamburg- Flensburg was vanaf Schuby tot de Deense grens onberijdbaar. In Denemarken raadden de autori teiten de automobilisten aan thuis te blijven, aangezien de wegen on der een sneeuwlaag spiegelglad zijn. rende bedragen (MCB's) die worden toegekend bij in- en uitvoer van land- bouwprodukten binnen de Europese gemeenschap. Dit is vrijdag officieel in Parijs meegedeeld. De Franse beslissing komt in Brussel niet als een verrassing. Twee weken geleden eiste de Franse minister van landbouw dat de negen zouden beslui ten tot afbraak van de MCB's in drie jaar. Toen de andere EEG-landen. met West-Duitsland voorop, daaraan niet wilden meewerken, behield Parijs zijn goedkeuring aan de formele EEG-be- sluiten tot invoering van het EMS voor. In die situatie is sindsdien geen verandering gekomen. De ministers van landbouw van de ne gen komen 15 januari weer bijeen. Dit maal onder voorzitterschap van Frank rijk. dat Duitsland als zodanig in het komend half jaar opvolgt. In afwach ting van het besluit van de landbouw ministers zijn de bestaande MCB's tot 21 januari geldig, zo werd gisteren in Brussel besloten. Ook het monetaire slangakkoord tussen Duitsland, De nemarken en de Benelux blijft voorlo pig van kracht, aldus een Duitse be kendmaking vrijdag in Bonn. In Brussel circuleerden vrijdag ge ruchten dat de landbouwministers van de negen eerder bij elkaar zouden komen, maar dat bleek zeer onwaar schijnlijk. Volgende week ontmoeten de Franse president Giscard en de Duitse bondskanselier Schmidt elkaar in Guadeloupe, waar ze deelnemen aan een Atlantische top met president Car ter en de Britse premier Callaghan. Dan zal de kwestie zeker worden sproken, want Frankrijk en Duitsland staan lijnrecht tegenover elkaar. De MCB's worden verleend ter com pensatie van de prijsverschillen die zijn ontstaan als gevolg van de koers schommelingen van de valuta in de EEG-landen ten opzichte van elkaar. Het nieuwe EMS zal de koers schommelingen beperkt houden en derhalve in de toekomst de MCB's min of meer overbodig maken. Tijdens de Europese raad van regeringsleiders, begin december, die besloten tot invoe ring van de EMS. werd ook aanbevolen een eind te maken aan het MCB-stelsel. De Franse eis tot onmiddellijke verla ging van de bestaande MCB's in het kader van een volledige afbraak binnen drie jaar, botste vorige week op een Duitse weigering. Het huidige stelsel is gunstig voor de landen met sterke munten zoals Duitsland, Nederland en België. Verlaging van de MCB's kan voor de boeren in deze landen beteke nen dat ze minder voor hun produkten ontvangen De Duitse minister van landbouw Ertl zei dat het EMS als zo danig niet met de MCB's te maken heeft. Parijs houdt echter onverkort vast aan de aanbeveling van de Euro pese top. In een reactie zei een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van finan ciën vrijdagavond dat „met teleurstel ling" is kenms genomen van het feit dat „ondanks alle overleg in 1978" het EMS op 1 januari niet kan doorgaan. De milde dagen De oase van het jaar. de da- gen tussen kerst en de Jaar wisseling. zit er bijna weer op. En zoals steeds laat ze na alle rumoer over grote en kleine zaken, werkelijk dringende en opgeblazen problemen een haast on Nederlandse indruk achter. Terwijl de ene helft van de bevolking onder de kerstboom de laatste restanten van va kantie en snipperdagen kapotslaat, is de andere helft eveneens in de buurt van de kerstboom aan het werk Net als in het hart van de zomervakantie ken merkt zo n periode zich door pogingen om de harde vraagstukken van alledag vooruit te schuiven of op een zijspoor te rangeren. De ambtenarenbonden bij voorbeeld hielden er, toen ze ruim een maand geleden in de slag zaten met de regering over de bezuinigingsmaatre gelen, al ojj voorhand rekening mee. Ze kondigden toen aan dat ze met even tuele acties de periode rondom de feestdagen zouden ontzien. Hetzelfde is het geval met de staking die de binnen schippers van de federatie 'Noord-Zuid' gaan houden: keurig gedateerd op de eerste werkdag van het nieuwe jaar. 2 januari 1979. In deze milde dagen van goede voor nemens en herbezinning is er plotseling ook behoefte om vastgelopen overleg in een ontspannen sfeer van redelijkheid los te wurmen. De zeven centrale on dernemersorganisaties hebben dat gis teren gedaan, toen ze een briefschreven aan de vakbeweging en aan minister Albeda van sociale zaken met daarin de vraag om het driepartijengesprek over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1979 weer op gang te brengen. AANTAL BENEDEN GEMIDDELDEVAN JAREN ZEVENTIG VLISSINGEN'-Hct aantal verkeersdo den op de Zeeuwse wegen is dit jaar hoger dan in 1977. Wel zal dat aantal waarschijnlijk beneden het niveau van de voorliggende jaren blijven. Tot vandaag - zaterdag kwamen in het verkeer in Zeeland zesenzestig mensen om, vorig jaar waren dat er zevenen vijftig. In de periode 1974-1976 va rieerde het aantal verkeersslach toffers tussen de tweeënzeventig en de vijfenzeventig, in 1973 was er sprake van een record-aantal slachtoffers op de Zeeuwse wegen, namelijk hon derdentwee. Een van de belangrijkste oorzaken, die hel afgelopen jaar tot ongelukken met dodelijke afloop op de Zeeuwse wegen leidde, was de aanwezigheid van tegen liggers op de llnkerweghelft; in tien ge vallen ging het daarbij om auto's, die zich op de verkeerde helft van de weg bevonden, zonder dat ersprake was van een inhaalmanoeuvre. Frontale bot singen bij inhaalpogingen kostten aan vijf mensen het leven Er vielen veertien verkeersslachtoffers bij eenzijdige ongevallen, bij ongeluk ken dus waarbij slechts één auto be trokken was: in die categorie kwamen Xn deze schemerige dagen van den- negroen en kaarslicht ontstaat ook nogal snel de neiging om kleine stukles optimisme te overschatten. Een aan leiding in die richting zou kunnen zijn de uitkomst van het jaarlijks onderzoek dat de Kamers van Koophandel heb ben gepubliceerd over de gang van za ken in het Nederlandse bedrijfsleven over 1978. Daarin wordt namelijk ge sproken over een 'lichte verbetering' doordat de inflatie verminderde en de kosten beter in de hand konden worden gehouden. De 50.000 ondernemingen (van de in totaal 430.000) die naar hun mening zijn gevraagd verwachten in 1979 nóg iets meer te kunnen investeren en een nóg iets beter resultaat te kun nen behalen. De brengers van deze boodschappen gebruiken een zo voor zichtig mogelijke woordkeus, want het zou onverstandig zijn op grond van de ze gegevens een indruk te bouwen dat het vaderlandse bedrijfsleven de ern stigste problemen al min of meer te bo ven is Ritsen bedrijfssluitingen in de afgelopen maanden hebben namelijk heel andere taal gesproken. Bovendien wordt steeds duidelijker dat de export van het Nederlandse produkt erg moei lijk is geworden en Nederland-aard- gasland nog altijd stevig aan het pot verteren is. an. /~v be- Ui pk in de Haagse politieke hofvijver worden enkele weken geen stenen ge gooid en dat werkt kalmerend. Affaires waarover veel heisa is gemaakt en die beschuldigden en zedenmeesters bij de vleet hebben opgeleverd, worden zo waar op enige afstand bekeken. In de gebruikelijke jaaroverzichten die we elkaar dan als een spiegel voorhouden lukt het soms ze van een lichtvoetige kanttekening te voorzien. En omdat we het nu eenmaal niet laten kunnen om lawaai te maken bezorgen we de vuurwerkwinkeliers nog snel even een gouden omzet om elkaar ver volgens met voetzoekers, rotjes en donderbussen te bestoken. Het opval lende van die gewoonte is bovendien dat hier een vorm van herrie over het algemeen met een breed gebaar wordt geëxcuseerd, waarover velen zich op een andere tijd van het jaar hogelijk zouden opwinden. Kortom, op de rand van het jaar wordt Nederland beheerst door een matheid en een stuk tolerantie dat hoogst eigenaardig afsteekt tegen alles waar we ons in de andere 51 weken mee bezig houden. H„, veertien mensen om, nadat hun auto of motor geslipt of uit de bocht was ge raakt In tien gevallen ontstonden on gelukken met dodelijke afloop, omdat er geen voorrang werd verleend en ne gen verkeerdoden maakten deel uit van langzaam verkeer - voetgangers of Slot zie pagina 5 kolom 3 »oe onwezenlijk zo'n onderbreking van de werkelijkheid is zal volgende week wel blijken, wanneer de machine rie van onze nationale onrust weer op volle toeren op gang komt Met de sta king van de schippers, met de nieuwe werkloosheidcijfers, met rekeningen van alle verhoogde tarieven die per 1 januari ingaan, met de harde eisen van de vakbeweging in het overleg over de nieuwe CAO's. met de schoksgewijs toegediende bezuinigingsmaatregelen die nu van de Haagse departementen beginnen af te komen, met nieuw ru moer over een abortuswetgeving en met alle ernst in alle nieuwjaarstoespraken die overal wor den gehouden. De mildheid, de afstand en de tolerantie zullen dan waarschijn lijk weer heel lang heel ver te zoeken zijn. Om dat te kunnen aankondigen hoef je niet zo'n erg diepzinnige voor speller te zijn. Daarom: mogen we mis schien, één keertje per'jaar? Met de bes te wensen vdM WASHINGTON (AFP) - De Verenigde Stalen overwegen economische en di plomatieke sancties tegen Nicaragua als generaal Somoza een referendum onder internationale controle blijft weigeren, zo is donderdag van officiële zijde in Washington gezegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 1