Minister start strijd tegen kankerverwekkende stoffen Steunprogramma van 23 miljoen voor het noorden VERDACHTE VRIJ IN RUIL VOOR CHEMISCHE CASTRATIE Meeste Nederlanders thuis met jaarwisseling Vliegtuig komt neer op woonwijk: 10 doden Tien doden bij brand in Engeland Arbeidsvoorwaarden niet-cao- werknemers door Albeda geregeld NA ADVIES GEZONDHEIDSRAAD Röntgenologen krijgen boete van 20 mille Voorrang voor bestrijding van lawaai op de arbeidsplaats Man gedood bij schietpartij in Amsterdam Middel werd toegediend door justitie-psychiater ZATERDAG 30 DECEMBER 1978 DEN HAAG - Kankerverwekkende stoffen mogen niet in voe ding en milieu voorkomen, tenzij zij onvermijdbaar of onmis baar zijn. Kankerbevorderende stoffen mogen slechts in zo ge ringe mate voorkomen, dat de hoeveelheid die minimaal voor hun werking nodig is niet wordt overschreden. Aldus een advies van de Gezondheidsraad aan minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiène). Mede op basis van dit advies zal deze be windsman nu een concreet beleid op dit terrein op gang brengen. aan de uitvoering van andere aanbeve lingen van de Gezondheidsraad, zoals het opzetten van een landelijke kan kerregistratie. Hierdoor kan het onder zoek naar het optreden van kankerver wekkende stoffen en het voorkomen van kanker worden verbeterd. In de loop van 1979 komt de Gezond heidsraad met een advies over de zoge naamde mutagene stoffen, dat wil zeg gen stoffen die schade zouden kunnen toebrengen aan het erfelijk materiaal in menselijke cellen. De aanvraag voor het advies over kan- kerwerwekkende en kankerbevor- derende stoffen werd eind 1973 gedaan. De Gezondheidsrad adviseert beide groepen stoffen verschillend te behan delen. Kankerverwekkende stoffen De minister is bezig met het instellen van een vast orgaan voor de advisering inzake de toelaatbaarheid van chemi sche stoffen. Ook werkt het ministerie EINDHOVEN (ANP) - Het medisch tuchtcollege in Eindhoven heeft de röntgenologen dr P. K. en dr F van Z elk veroordeeld tot een boete van .000 gulden. Tegen beide artsen wa ren klachten ingediend door vier re gionale ziekenfondsen en de inspec teur van de volksgezondheid in Bra bant. Die klachten hadden betrekking op te hoge declaraties die in 1972 door de röntgenologen zouden zijn ingediend bij de ziekenfondsen en bij particuliere verzekeringen. Bij de bepaling van de strafmaat heeft het college overwogen dat de artsen hun declaraties onvol doende hebben gecontroleerd en dat daardoor „mede nu de zaak in de openbaarheid is gekomen door straf vervolging het vertrouwen in artsen in het algemeen bij velen kan zijn ge schokt". Daarom kan naar de mening van het college niet worden volstaan met een lichte maatregel. Beide artsen zijn voor deze zaak al eer der strafrechtelijk vervolgd. Na aan vankelijk te zyn veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk, werden ze in hoger be roep vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Voor half miljoen aan antiek gestolen PUTTEN (ANP) - Bij een inbraak in een villa in Putten is voor ongeveer een half miljoen gulden aan antieke voor werpen gestolen. Verdwenen zijn on dermeer enkele schilderijen, sieraden, klokken en zilveren voorwerpen. De inbraak is vermoedelijk woensdag gepleegd, maar werd pas donderdag ontdekt. De bewoners waren met va kantie. De districtsrecherche van de rijkspolitie in Apeldoorn heeft de zaak in onderzoek. worden omschreven als stoffen die zelf standig kanker kunnen doen ontstaan. Kankerbevorderende stoffen doen dat niet, maar dragen daartoe bij door het lichaam of lichaamscellen ontvankelij ker te maken voor stoffen die wel kan ker kunnen veroorzaken. Bescherming De Gezondheidsraad vindt dat de mens zowel tegen kankerverwekkende als tegen kankerbevorderende stoffen beschermd moet zijn. Over het toe laatbare niveau van elke onvermijd bare stof dient telkens een discussie te worden gevoerd. De vaste instantie die over de toelaatbaarheid moet advise ren, zou het verrichte onderzoek moe ten beoordelen en daarover moeten adviseren, zou de onderzochte stoffen moeten classificeren en zou eventuele risicoschattingen moeten maken. Stoffen die nog niet volledig zijn onder zocht maar er al wel van verdacht wor den kankerverwekkend te zijn, dienen met spoed nader te worden onderzocht en voorlopig als kankerverwekkend te worden behandeld. Landelijke kan- kerregistratie is ook nodig om te be schikken over betrouwbare basisgege vens inzake het aantal nieuwe gevallen van de verschillende vormen van kan ker bij de bevolking naar geslacht en leeftijdsgroep en de veranderingen hiervan met de tijd. De Gezondheidsraad vindt de bestude ring van de kankerverwekkende en -bevorderende factoren in het milieu (lucht, water, bodem, voedsel) van niet minder belang dan onderzoekingen van nieuw in te voeren stoffen. De laatstgenoemde onderzoeken mogen de eerstgenoemde niet blokkeren. SUBSIDIE VAN SOCIALE ZAKEN: DEN HAAG (ANP) - Bestrijding van het lawaai op de arbeids plaats, vermindering van de een tonigheid van werk en beter werkoverleg krijgen van minister Albeda van sociale zaken voor rang bij de subsidie voor arbeids plaatsverbetering voor 1979. Er is 32,5 miljoen voor beschikbaar. De besteding ervan zal gerichter ge schieden dan in de t^vee voor gaande jaren, aldus het ministerie van sociale zaken. De subsidie is onder meer toege spitst op de lawaaibestrijding, om dat uit onderzoek is gebleken dat zeer veel werknemers - vooral in de industrie - bij zoveel lawaai moeten werken dat het risico van gehoor- beschadiging niet denkbeeldig is. Geluidshinder in bedrijven is vol gens het departement dan ook veel voorkomende klacht van werkne mers. Projecten die ertoe leiden dat het bestaande geluidsniveau van 80 decibel (a) met ten minste vijf deci bel wordt teruggebracht komen voor de subsidie in aanmerking. Volgens internationale normen worden immers geluidsniveaus van 80 decibel ta) en hoger, over de normale dagelijkse werkperiode gemeten, schadelijk geacht voor het gehoor. Werkgevers kunnen voor projecten onder bepaalde voorwaarden vijf tig procent subsidie krijgen met maxima van 12.500 gulden per werknemer, 250.000 gulden per project en 500.000 gulden aan sub sidie voor één werkgever. Concerns worden hierbij als eén werkgever beschouwd Bij een concern van meer dan 5.000 werknemers kan het maximum worden verhoogd met 100 gulden voor elke werkne mer boven de 5000. Daarbij geldt een absoluut maximum van zes miljoen gulden per concern. Een van de voorwaarden is dat de ondernemingsraad of de betrok ken werknemers hun oordeel moe ten geven over de projecten waarmee zij te maken hebben. Aan hun instemming kent de minister bij de beoordeling van de projec ten groot gewicht toe, aldus zijn departement. FN V-politiebond: afbakening taken politie en leger bij terreurbestrijding DEN HAAG - De FNV-poIitiebond zal spoedig bij de verantwoordelijke mi nisters aandringen op een duidelijke taakafbakening van politie en leger voor het optreden bij terreuracties. Volgens Leen van der Linden, voorzit ter van deze bond. is er in Nederland een gevaarlijke vermenging van mili taire taken en politietaken aan het ontstaan. De politiebond voelt ook niets voor een aanpak van de terreur bestrijding en de harde criminaliteit door een apart politielegertje. Dit zegt FNV-politiebondvoorzltter Van der Linden in een interview in het decembernummer van het reclasse- ringsblad KRI, dat daarbij een over zicht geeft van allerlei bijzondere ont wikkelingen bmnen de politie. Gecon cludeerd wordt dat er sprake is van een steeds verdergaande militarisering van de Nederlandse politie. Het Tweede-Kamerlid Stoffelen zegt in een commentaar namens de Partij van de Arbeid dat door deze ontwikkeling de rechtsstaat in gevaar kan komen, omdat bij een hard en dodend optreden van de politie „de rechter niet meer de straffen uitdeelt, maar de politie". Hij meent dat „angst de richtlijn is gewor den voor de organisatie en bewapening van de politie" AMSTERDAM - Een pistoolschot dwars door het hoofd heeft vrijdag morgen in Amsterdam een einde ge maakt aan het leven van de 33-jarige, uit Paramaribo afkomstige Eric Baank. Baank had de donderdagavond door gebracht in café de Nieuwe Roemer in de Ja vastraat. Daar werd hij echter laat op de avond onverwachts gecon fronteerd met een oude bekende van hem, met wie hij een smeulende vete had. Er kwam prompt ruzie, die op een gegeven moment zo hoog opliep dat Baank. trachtend de wijste te zijn, het café uitliep. De ander liep echter achter Baank aan en schoot hem zonder par don van zeer dichtbij door het hoofd. De overige cafébezoekers alarmeerden bij het horen van de schoten meteen de politie. Baank was inmiddels overle den. De dader is bij de politie bekend; hij is echter nog voortvluchtig. CLACTON-ON-SE A - Bij een brand in een tot appartemen ten verbouwd herenhuis in het Engelse Clacton-on-Sea zijn vrijdagmorgen 10 doden gevallen en vier gewonden. De reddingsoperaties werden gehinderd door de vlammen en de dichte rook. De slachtoffers zaten in de val op de bovenste verdieping. Het gebouw telde twee etages. Enkele van de appartementen werden bewoond door voor malige psychiatrische patiënten, die zich er konden voorbe reiden op een terugkeer in de maatschappij Hoeveel ex-pa- tiënten zich onder de slachtoffers bevinden, is met bekend. AANDACHT VOOR TOERISME EN RECREATIE DEN HAAG (ANP) - De minister van economische zaken, Van Aardenne, heeft een bedrag van 23 miljoen gutden beschikbaar gesteld voor de meefinanciering van een deelprogramma in het kader van het 'Integraal structuurplan noorden des lands' (ISP). Dit heeft het ministerie van economische zaken vrijdag bekend gemaakt. De meefinanciering in het kader van het ISP betreft een programma van rond de 32 miljoen gulden in totaal. De provincies en betrokken departemen ten zullen de overige financiële midde len ter beschikkingstellen. De uitvoe ring van het deelprogramma zal naar globale schatting resulteren in een werkgelegenheidseffect van rond 450 manjaren. Globaal heeft het programma drie oogmerken. In dc eerste plaats een stimulans geven aan de ontwik kelingsmogelijkheden op toeristisch, recreatief en landschappelijk gebied. Hiervoor is een bedrag van ruim 14 miljoen bestemd. Dit zal vooral wor den besteed aan de aanleg van recrea tieve fietspaden, oeverbeschoeiingen en bosaanleg in de vier noordelijke provincies. In de tweede plaats zal het programma een bijdrage leveren aan de verminde ring van maatschappelijke achterstan den Uit de beschikbaar gestelde ISP- middelen is voor deze doeleinden een bedrag van ongeveer 5 miljoen uitge trokken Vooral gericht op de (her)in- schakeling van mensen zonder werk. In TILBURG (ANP) - Twee jongemannen hebben vrijdagmiddag achtduizend gulden buitgemaakt bij een overval op het kantoor van een uitzendbureau in Tilburg. de derde plaats beoogt het programma inhoud te geven aan het streven naar een decentrale uitvoering van het ISP in financieel opzicht. Hiervoor is voor de provincies Fries land. Groningen en Drenthe elk 1.5 miljoen gulden uitgetrokken en voor de provincie Overijssel 0.5 miljoen gulden. De provincies kunnen dit geld gebrui ken voor de oplossing van knelpunten op het gebied van woningbouw, onder wijs, openbaar vervoeren dergelijke Zij zullen daarbij moeten zorgdragen dat het rijksbeleid niet wordt doorkruist. Volgens economische zaken zal het ISP-beleidsprogramma eind januari definitief worden vastgesteld. GEEN ALGEMENE LOONSVERHOGINGEN DEN HAAG (ANP) - Minister Albeda van sociale zaken heeft de arbeidsvoor waarden van werknemers die niet onder een CAO vallen geregeld. BRINK Luchtverwarming Uw Installateur: MAASAIR B.V. -THOLEN Postbus 24. Ampèrestraat LTelefoon (01660) 2150 Na advies van het centraal georgani seerd bedrijfsleven is per 1 januari het volgende bepaald. De prijscompensatie die berust op overeenkomst of bestendig gebruik mag in het algemeen doorgang vinden Als er geen overeenkomst bestaat mag er per 1 januari een compensatie wor den toegekend van 2,21 procent. Er zijn geen algemene verhogingen van het loon toegestaan, maar de onkos tenvergoedingen mogen wel aan de prijsstijgingen worden aangepast. Enkele andere zaken die zijn toege staan betreffen uitbreiding van de ba sisvakantie met één dag. verhoging van de vakantiebijslag met een half procent tot maximaal acht procent, de invoe ring of wijziging van een pensioenrege ling en het invoeren van een regeling voor vervroegd uittreden van werkne mers van 63 en 64 jaar De regeling voor de prijscompensatie, de dag vakantie en de verhoging van de vakantiebijslag zijn verplicht voor werknemers die in het laatste kwar taal van 1977 zesduizend gulden of minder verdienden. PORTLAND. OREGON - Een Amerikaans lijnvliegtuig met 185 mensen aan boord is donderdagavond bij hel proberen van een noodlanding terechtgekomen in een woonbuurt. De meeste inzittenden kwamen er met snijwonden en blauwe plekken af. Tien mensen zijn om het leven gekomen en vierendertig raakten gewond. De DC-8 van 'United Airlines', ont hoofde een paar bomen, sloeg tegen een onbewoond huis en kwam langszij een tweede onbewoonde huis tot stilstand. Er was geen brand en de verdwaasde passagiers werden uit de vernielde romp van het toestel geholpen. Som migen bleven rondhangen en vroegen naar hun bagage. Het lijnvliegtuig had 177 passagiers en een bemanning van acht koppen. Het /was van New York op weg naar Port land en had bijna een uur lang boven het vliegveld gecirkeld, klaarblijkelijk vanwege moeilijkheden met het lan dingsgestel of motorstoring. Kort voor dat het vliegtuig neerstortte, had de verkeerstoren van Portland het bericht van de gezagvoerder ontvangen 'Moto ren afgeslagen - motoren doen het niet meer'. Fotoeen stewardess wordt, uit het vliegtuigwrak geholpen. AMSTERDAM (ANP) - Ruim zeventig procent van de Ne derlanders vieren de jaarwisseling thuis. Vooral de leef tijdsgroep van 35 tot 55 jaar geeft daaraan de Voorkeur, de jongeren en de ouderen, vooral bejaarden, vieren de ge beurtenis procentueel wat meer elders maar toch overwe gend thuis. Dit heeft het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie en het Marktonderzoek B.V. te Amsterdam opgemaakt uit een recente enquête- Eén op de vier Nederlanders vrolijkt de jaarwisseling op met het afsteken van vuurwerk. Tot de leeftijd van 55 jaar doet om en nabij de dertig procent het. daarboven daalt de be langstelling toch acht procent en minder. DEN HAAG - Een ongeveer dertigjari ge man die in het Arnhemse huis van bewaring was ingesloten op verden king van pedofiele contacten, heeft zijn vrijheid voorlopig teruggekregen onder de voorwaarde dat hij zich aan een chemische castratie zou onder werpen. Dit voorstel werd hem op 25 juli gedaan en de betrokken verdachte was bereid deze prijs voor zijn vrijheid te betalen. Dat was twee weken nadat staatssecretaris Haars de Tweede Kamer verzekerde, dat al sinds tien jaar geen enkele zedendelinquent door justitie wordt gecastreerd. Dit geval van castratie Ls eerst nu aan het licht gekomen, door een publicatie in het decembernummer van KRI. het maandblad van de reclassering De castrerende medicatie werd de ver dachte toegediend door de justitie-psy chiater dr J Schuier, tevens directeur van het Selektie-Instituut voor tbr-ge- stelden te Utrecht. Hij gebruikte daar toe het middel Androcur. een cyprote- ronacetaat van de Duitse fabrikant Schering. Dit middel heeft een tijdelijk castrerende werking, die bovendien in intensiteit kan verschillen. Androcur is niet vrij van ingnjpènde bijwerkingen en kan bovendien een ernstige graad van psychische frustratie oproepen. Dr. Schuier heeft tegenover KRI er kend dat de keuze tussen gevangen schap of castratie voor de betrokken verdachte geen vrije keus was: „Na tuurlijk heeft de man niet m vrijheid kunnen beslissen, maar wat was het al ternatief? Hii wilde zelf beslist niet in het huls van bewaring blijven. Ik ben dan een praktisch man en zie er geen been in om zoiets te regelen. Het was natuurlijk fraaier geweest als het niet in de voorwaarden was opgenomen. For meel bekeken heeft hij Inderdaad onder dwang medicijnen gekregen, maar ik vind dat, gezien het alternatief, niet on toelaatbaar", Ontoelaatbaar Psychiatrisch adviseur van minister De Ruiter (justitie), prof. dr. S. van der Kwast, spreekt daarentegen wel van „een ontoelaatbare geschiedenis". Hij wijst een chemische castratie in het kader van dwangbehandeling af. De rechter-commissaris, die uiteinde lijk de beslissing nam om de verdachte voorlopig weer vrij te laten, jhr. mr. P R. Feith, verplichtte de man zich te ge dragen naar de voorschriften van dr Schuier, „ook wat betreft medicijnen- gebruik" Tegenover KRI zegt hij zich echter niet te kunnen herinneren dat het daarbij nm een castrerende medicatie ging. Hij legt de verantwoordelijkheid voor ae castratie bij de arts. Volgens KRI was de castratie voorgesteld door de ad vocaat, de maatschappelijk werker en de psychiater van de verdachte en wa ren alle partijen op de hoogte van de aard van de beslissing die genomqn werd. Inmiddels is de castrerende medicatie gestaakt vanwege de toenemende be zorgdheid daarover bij de betrokken verdachte. Het Tweede-Kamerlid me vrouw Ria Beckers (PPRi heeft al aan gekondigd de minister van justitie vra gen te zuilen stellen over de omstreden behandeling SPANJE OP 1 MAART '79 NAAR STEMBUS MADRID (REUTER/AFP/UPI) - Op 1 maart 1979 zullen er in Spanje algeme ne verkiezingen worden gehouden voor de beide kamers van het par lement. zo is vrijdag van regeringszij de in Madrid meegedeeld. Op 3 april volgen dan gemeente raadsverkiezingen. de eerste na de dood van Franco, nu drie jaar geleden. Het besluit van premier Adolfo Suarez om het parlement! cortes) te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven is vrijdag goedgekeurd door de Spaan se regering. Met de publicatie ervan in de staats courant, is vrijdag de nieuwe Spaanse grondwet officieel van kracht maakte een einde aan een overgangsperiode van drie jaar. waarin de grondwet is voorbereid. Tientallen wetten uit het Franco-tijdperk en de overgangsperio de. zullen moeten worden aangepast om ze te doen overeenstemmen met de grondwet. De nieuwe constitutie garandeert alle primaire rechten van de mens, zoals vrijheid van meningsuiting en het recht op vergadering en op staking. Individuele huursubsidie DEN HAAG (ANP)-Eind februari 1979 zal aan huurders die individuele huursubsidie ontvangen automatisch een jaaropgaaf door het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning worden toegezonden. Uit deze opgaaf kunnen zij aflezen hoeveel subsidie zij in 1978 hebben ont vangen. welk gegeven zij kunnen ge bruiken voor de belastingaangifte Dit heeft staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning) besloten naar aanleiding van ver schillende verzoeken om een dergelijke opgaaf. Vorig jaar hebben ongeveer 49.000 ge scheiden vrouwen een bijstanduitke ring ontvangen, waarmee een bedrag was gemoeid van een kleine 650 miljoen gulden. Het aantal echtscheidingen steeg van 11.572 (in 1971) tot 21.483 (in 1977). Het aantal gescheiden vrouwer, bedroeg in 1976 139.381 en in 1973 ware er 98.584 gescheiden vrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 11