Internationale vogelexpositie in vismijn Breskens druk bezocht 3 Zeeuwse gemeenten bescheiden Schippers willen een wettelijk kader voor toerbeurtsysteem Terroristenoorlog in Europa Drievoudige wereldkampioenen vader en zoon Morel gehuldigd im BIJNA 1300 VOGELS UIT NEDERLAND EN BELGIE Inbraak ]ick Schinkel assurantiën 1 T4et Beste Romantisch concert van Middelburgs Mannenkoor D„ Philidor-Trio bleek zeer geroutineerd WOENSDAG 27 DECEMBER 1978 PZC/provincie HOOGSTE PRIJZEN NAAR VADER EN ZOON MOREL UIT BRESKENS BRESKENS - Vele honderden belang stellenden hebben tijdens de kerstda gen de internationale vogeltentoon stelling in de bovenzaal van de vismijn in Breskens bezocht. De tentoon stelling was georganiseerd door de af deling Breskens van de Nederlands bond van vogelliefhebbers 'De Vink'. De tentoonstelling werd zaterdagmid dag geopend door wethouder J. Ver gouwe van Breskens. Hij complimenteerde het bestuur van 'De Vink" met het resultaat van het vele werk dat ze verrichtte De voorzitter van het district Zeeland van de Neder landse Bond van vogelliefhebbers, de heer J. van der Walle. zei het een eer te vinden bij de opening van een dergelij ke internationale tentoonstelling aan wezig te mogen zijn. „De moed en het organisatievermogen van de organise rende afdeling gaat werkelijk alle per ken te buiten. Wat hier te zien is aan vogels is werkelijk een unicum", aldus de districtsvoorzitter die verder de hoop uitsprak d at de vloer sterk genoeg NIEUWJAARS ONTVANGST DR. C. BOERTIEN OP 6 JANUARI MIDDELBURG-De commissaris der koningin in Zeeland dr. C Boertien en zijn echtgenote mevrouw Boertien-Ve- lema zullen namens het provinciaal be stuur een nieuwjaarsontvangst houden op zaterdag 6 januari Dat gebeurt 's middags tussen 4 en 6 uur. in de staten zaal van het Abdijcomplex. Nieuwjaarsreceptie Zeeuwse blinden en slechtzienden in 'Vredebest' Wemeldinge WEMELDINGE - Op zaterdag 6 ja nuari houdt de Zeeuwse organisatie van blinden en slechtzienden van 14.00 tot 21.00 uur een nieuwjaarsbijeenkomst in botel "Vre debest' te Wemeldinge. Tijdens deze bijeenkomst biedt een de putatie uit de ondernemingsraad van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' te Vlissingen een transpor tabele geluidsinstallatie aan. Verder zal Rinie Schilders uit Vlissin gen een optreden verzorgen met Ierse en Schotse volksliedjes en zal het pro gramma worden besloten met een mos selmaaltijd. waarbij tevens gelegen heid is om een dansje te maken en aan een rad van avontuur mee te doen. Advertentie zou zijn om de publieke belangstelling te dragen De heer I de Jonge, voorzit ter van De Vink', sprak een woord van dank aan het adres van de vele win keliers die door het geven van geschen ken zorgden voor een geweldige pnj- zentafel voor de inzenders en voor een rad van avontuur en een verloting Tot zijn spijt moest hij meedelen dat ook nu weer twee inzenders gediskwalificeerd moesten worden omdat ze vogels in zonden die reglementair met mee mochten doen. Op de tentoonstelling werden bijna 1300 vogels van vogelliefhebbers uit Nederland en België (waaronder de top van de twee landen) aanwezig. Met de hoogste prijzen gingen vader en zoon A en P. Morel uit Breskens er van door. Zu presteerden het om met maar liefst vijf vogels een totaal van 92 (van de 100) punten te behalen. Daarmee eindigden ze in het algemeen klassement ruim voor nummer twee. Uitslagen: Generaal kampioen, wis seltrofee kanaries, wisseltrofee overige vogels. PZC-wisseltrofee (voor de beste Zeeuwse vogel), kampioen stam pig ment met rood. kampioen vetstof met rood. kampioen enkeling pigment zon der rood. kampioen enkeleing bastaar den met kanariebloed. kampioen en keling bastaarden zonder kana riebloed. kampioen tropische vogels, bondskruis Nederlandse bond van Vo gelliefhebbers. verenigingskampioen kanaries, verenigingskampioen bas taarden. verenigingskampioen tropen allemaal P. en A Morel te Breskens. Kampioen vetstof stam zonder rood: M. van der Pluym, kampioen enkeling met rood Ad van Bostelen. kampioen en keling vetstof zonder rood. idem met rood: R. Stessens. Kampioen enkeling nieuwe kleuren: W van Gerven. kampioen stam postuur kanarie. kampioen enkeling postuur kanarie. prijs stad Düsseldorf: A. van Liempd. Kampioen stam bastaarden: P. Ver- stylen, kampioen zebravinken I: E. Kint. kampioen Japanse meeuwen: P. Polderman, kampioen stam tropische vogels, kampioen enkeling tropische vogels: A Keersemaeker kampioen enkeling tropische vogels II: T Rottier, kampioen grasparkieten, kampioen enkeling grote parkieten L. de Vos Kampioen enkeling aquapomiden en keling M. Jansen, kampioen stam gro te parkieten. T Gijsel, kampioen enke ling grote parkieten II: W. Popelier. kampioen enkeling duiven maal kwar tels: M. Lindenberg Jeugdkampioen (beker gemeente Oostburg). H. Siemons. verenigings kampioen parkieten, derby prijs: J. van der Walle Bovendien werd een generaal klas sement opgesteld Hiervoor telden de vijf beste ingezonden vogels per liefhebber Via hun kruising Boliviaan se zwarte sijs maal kanarie en hun krui singen grote Mozambique sijs maal NN kwamen vader en zoon Morel hier duidelijk aan de kop. Eindstand: 1 P en A Morel. 460 punten. 2 A Laze- roms 455. 3 R. Stessens 453. 4 Ad van Bostelen 453. 5 A van Liempd 452*. 6 W Goossens452.7 A Martens. 8 W van Gerven 451 -9 D van de Abeele451.10 B van Dorst 451 Advertentie Café-Restaurant Op oudejaarsdag verzorgen wij gaarne voor u diverse salades en hors d'oeuvres vanaf 7.50 per persoon (thuisbezorgd of afgehaald) Tijdig bestellen om teleurstelling te voorkomen op telefoonnummer 01107- Karel en Ria Houtekamer. Havenweg 7, Kamperland. VLISSINGEN - Tijdens de kerstdagen is in meubelzaak 'Arabesque' te Vlis singen ingebroken. Er wordt voor en kele honderden guldens vermist. De daders kwamen het pand via het dak binnen. De inbraak werd maandag ontdekt. De kas in de meubelzaak was gelicht. Kerstuitvoering Koorschool Goes GOES - Ruim 1200 mensen hebben op tweede kerstdag het jaarlijks kerst concert van de Zeeuwse Koorschool in de rk kerk te Goes bezocht. Dat is on geveer 200 mensen meer dan het vorig jaar. Het in totaal uit 60 zangers bestaande koor, onder leiding van Evert Heijblok. bracht werken ten gehore van onder anderen Brahms. Schumann en ver schillende Nederlandse modernere componisten. Verder kregen de be zoekers Nederlandse. Engelse en Duit se kerstliederen te horen. De Koor school werd bijgestaan door de organist Peter Priem en de pianist Simon Halie. Verder werkte het Katholiek Man nenkoor 20 zangers- mee. BRESKENS - Wethouder J. Ver gouwe van Oostburg heeft zater dagmiddag twee drievoudige we reldkampioenen gehuldigd. Het waren vader Adrie en zoon Piet Morel die tesamen deze eer te beurt viel. Ze verdienden de hul diging door onlangs in het Belgi- Zulte drievoudig wereld kampioen te worden met hun in gezonden vogels. Het ging om het wereldkampioenschap van de OEO. Het gemeentebestuur wilde vol gens wethouder Vergouwe niet zonder meer voorbijgaan aan de prestatie van de twee Bressiaan- ders Als huldeblijk bracht hij een tinnen bord mee voor de twee liefhebbers. De heer Vergouwe meende dat een dergelijke sportie ve prestatie, ook al ligt het anders dan een prestatie op 'actief sport gebied zeker ook door het gemeen tebestuur gehonoreerd moest wor den. Hij reikte het bord uit tijdens de internationale vogeltentoon- steljing in de bovenzaal van de vismijn te Breskens. zaterdagmid dag. Wethouder J Vergouwe tmidden feliciteert de driievouudige we reldkampioenen A. Morel links) en diens zoon P. Morel Links) met de door hen behaalde successen. Op de achtergrond voorzitter I. de Jonge van de Breskense afdeling van de vogelbond. U 'CrKt U een i vu? spceeU o en -.<-hadecn/ Hond in Zeeuwsch- Vlaanderen 'goedkoper' dan op Schouwen... VLISSWGEN - Alle mensen zijn voor de wet gelijk, alle honden niet. Dat bleek uit een onderzoek naar de grootte van de verhogingen van heffingen door de gemeenten in Zeeland. De hoogte van de hondenbelasting verschilt in de ge meenten soms zodanig, dat bijvoor beeld in Zeeuwsch-Vlaanderen een hond voor zijn baas tweemaal zo duur is als op Schouwen-Duiveland. Een voorbeeld De gemeente Bruinisse heft f 30.-. per jaar voor belasting op een hond. in een gemeente als Axel os dit bedrag het dubbelenamelijk 60.-. De gemeenten zijn overigens vrij in het bepalen van de hoogte van de hon denbelasting. De jaarlijkse procentuele verhoging is daarop uiteraard niet van invloed. In 1978 betaalt men m Bruinis se nog 25.-. hondenbelasting en in Axelf 55.-. zodat een verhoging van vtfj gulden per hond natuurlijk relatief is. 'De waarde van een hond voor de ge meente hangt wel eens af van de inhoud van de gemeentelijke kas', aldus een woordvoerder op één van de secreta ries Ten gemeentehuize te Sint Philipsland verklaarde men evenwel dat de verho ging van de hondenbelasting van 40 tot 50 gulden - een verhoging van 25 pro cent - overigens de gemeentekas niet of nauwelijks zou spekken: een gemeen telijk woordvoerder maakte gewag van het feit dat in de gemeente maar weinig honden staan geregistreerd. 'Die heb ben we hier gewoon niet zoveel, dus het maakt uiteindelijk niet zo heel erg veel uit als het om meeropbrengst gaat', zei hij. (Slot van pagina 1) jaar je heffingen met het toegestandt percentage verhoogt, heb je weinig last' zo zei men.'Aan de andere kant kunnen we best begrijpen dat grotere gemeen ten door allerlei regeringsmaatregelen krap komen te zitten en dus dit soort noodgrepen moeten doen', aldus een woordvoerder. Over het algemeen komt het er op neer dat belastingen als die op onroerend goed, op reinigingsrechten en op hon den 3,5 tot 5 procent zijn verhoogd. In het merendeel van de gemeenten is die norm nadrukkelijk aangehouden. Daarbij gold overigens dat bijvoor beeld voor de reinigingsrechten een verhoging van 3,5 procent diende te worden aangehouden. De grootte van de gemeente iseigenlyk nauwelijks bepalend voor de grootte van de tariefsverhoging navraag in de steden Middelburg, Vlissingen. Goes en Temeuzen leerde dat het belastingbe leid weinig afwijkt van dat in de kleine- u gemeenten. Bij de vier steden sprong Vlissingen er weliswaar uit met een verhoging van de o.g.- belasting van ze ven procent, maar daar stonden per- cetages van 3.5 in Middelburg en Goes tegenover. In Temeuzen is er geen sprake van verhoging van de o.g.- be lasting, aldus een woordvoerder op de gemeentesecretarie. 'Het is hier pas in gevoerd, dus vinden we het onfatsoen lijk om nu al direct met een verhoging te komen', meende hij. Een aantal gemeenten heeft zijn inwo ners relatief groter uitgevallen ta riefsverhogingen opgelegd dat het Zeeuwse gemiddelde. Naastv Veere, waar de o.g.-belasting 20 procent stijgt is zo'n uitspringer de gemeente Sint- Philipsland. waar de belasting op on roerend goed met 12 procent omhoog gaat en de hondenbelasting 25 procent. Bij de gemeentesecretarie verklaarde men die relatief flinke stijging van de o.g. - belasting uit het feit dat die belas ting een aantal jaren niet is aangepast. Aan de andere kant zitten de inwoners van Oostburg 'goed': daar werd beslo ten geen enkele belastingverhoging toe te passen, aldus een gemeentelijke woordvoerder. En in een grotere gemeente als Goes voert het college van b en w een ge nuanceerd beleid inzake de heffing van belasting op onroerend goed: de ge bruikersbelasting stijgt er licht, terwijl die voor eigenaren zelfs met een klein percentage wordt verlaagd, omdat in het verleden sprake is geweest van een te hoge heffing. Bij alle belastingverho gingen in de grootte van 3,5 tot 5 pro cent moet men als regels overigens denken in meerbedragen van enkele guldens. In een gemeente als Goes bij voorbeeld betekent het verhogen van de reinigingsrechten met 3,5 procent een bedrag van 56,40 tegen 54,50 in 1978. De woordvoerders van de gemeentese cretarieën toonden zich over het alge meen verre van ontevreden over het feit dat de verhogingen van de heffingen in 1979 bescheiden blijven. Een woordvoerder van de afdeling financien van de gemeentesecretarie Axel: "We hebben de o. g. belasting niet hoeven verhogen, de reiniginsrechten blijven op de limiet van 3.5 procent en een ver hoging van de hondenbelasting van tien procent is ook niet zo veel. Al met al hebben we dit jaar best een leuke beurt gemaakt'. 'We houden ons aan de regels die het ministerie ons heeft opgelegd. We verhogen de belastingen op o.g., de reinigingsrechten en de hondenbelas ting met 3.5 procent en de toeristenbe lasting met 5 procent. Allemaal redelij ke bedragen', vond men op de secreta rie in Kortgene. Gemeenten als Tholen, Oostburg, Temeuzen,Bruinisse en Axel verhoogden de o.g.-belasting niet, ge meenten als Mariekerke en Midden- schouwen lieten de hondenbelasting dezelfde. Reagerend op het door Kon- sumenten Kontakt ingestelde onder zoek merkte men op de meeste secreta rieën op dat de gemeenten in Zeeland kennelijk niet bij het onderzoek be trokken zijn geweest. Een reactie tot slot: 'Ze hebben bij ons niet aangeklopt. Hadden ze dat wel gedaan, dan waren ze stik tevreden weggegaan'. Bijna wekeii|ks wordt Europa opgeschrikt door een nieuwe terroristische actie iedere actie geelt blijk van gedegen voorbereiding en doet een hechte internationale samenwerking vermoeden Hoe het mogelijk is dat het europese terrorisme nog steeds niet verslagen is leest u in eén van de 24 artikelen in Het Beste vi JANUARI A JL uit Reader's Digest MIDDELBURG NIEUWE KERK Kerstconcert door het Middelburgs Man nenkoor onder leiding van Rene. Smet, Bram Beekman, orgel en diverse solisten 'zondagen' achter elkaar is wel een beetje veel om niet anders te doen dan eten en drinken en dat zal voor ve len aanleiding zijn om iedere gelegen heid te baat te nemen er eens uit te bre ken. Een mooie gelegenheid was dan het kerstconcert in de Nieuwe Kerk te Mid delburg op tweede kerstdag waar het Middelburgs Mannenkoor gelardeerd met organist Bram Beekman, de groep 'Der Fluyten Lusthof en drie sopranen te weten Anja van den Doel-Scheuer, Loes Huson en Cobi van Houwelingen- Donker, stond aangetreden. Bram Beekman opende het concert met een aantrekkelijke weergave van 'Carol-Prelude' van Gordon Philips. De carol 'The First Nowell' bleek de basis van dit kort maar plezierig preludium. De verderop ten gehore gebrachte ko- raalbewerkingenvan Flor Peeters ('Ma ria. die zoude naar Bethlehem gaan' en 'Herders. Hij is geboren') kregen een niet geheel correcte registratie, terwijl tevens enkele kleine onzekerheden te bespeuren vielen. Geheel de oude Bram Beekman was het weer tijdens de uitvoering van "Va riations sur un de Noél Angevein' van de blinde Parijse organist-componist Gaston Litaize. De vanzelfsprekend heid waarmee deze niet gemakkelijk te spelen muziek vertolkt werd, maakte als zodanig grote indruk. Minder bekoord was ik door het feit dat Beekman wel wat al makkelijk met de registratievoorschriften omspringt. Ie dereen zou op zijn achterste benen gaan staan wanneer bijvoorbeeld een diri gent eigenhandig veranderingen in de orkestratie van een door hem uit te voe ren werk ging aanbrengen. Zo ligt dat op orgelgebied ongeveer hetzelfde. Het Middelburgs Mannenkoor intussen bleek van een zeer romantisch soort te zijn. Bij het 'Stille Nacht' is dat op zijn plaats, maar bij Michael Praetorius' 'Es ist ein Reis entsprungen' kan dat 'uit gerekte' echt niet. Dezelfde opmerking geldt dan natuurlijk ook voor het "Re- sonet in Laudipus' van Jacob Handl. Het dansante karakter van dit prach tige werkje werd door dirigent René Smet met verve de nek omgedraaid. Wat er voor terug kwam was niet on welluidend, het leek wel iets uit de Rus- sisch-orthodoxe sfeer, maar dat heeft met. Handl niet veel van doen. Zoals gezegd het Middelburgs Man nenkoor niet onwelluidend, behoudens wat inzinkingen gedurende het 'Uit Hoge Hemel' en 'Hoe lijdt dit Kindeke' valt er een boel genoegen aan te bele ven; met wat aandacht voor de sterke 'weede tenoren kande koorklank te s-.erk aan homogeniteit winnen. Oe bovengenoemde drie sopranen con pieteerden het mannenkoor in en kele kerstliederen. De op zich uitste kend zingende dames accentueerden echter op al te sterke wijze de zoetig heid en eenvormigheid van man- nenzang. Het riekte mij teveel naar 'kerstballendevotie'. Mensen die zich nu gekwetst voelen (en ik besef dat die er zullen zijn) moeten Ue binnenvaart voelt zich genomen door staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. De bijeen komst. zaterdagavond in Temeuzen was een goede graadmeter: de schippers zijn woedend over de hou ding van de staatssecretaris en bun delen de krachten. In oktober presen teerde mevrouw Smit-Kroes haar be leidsplan 'binnenvaart'. Daarin ver kondigde zij dat het plaatsen van het toerbeurtsysteem 'Noord-Zuid' in een wettelijke kader 'niet voor inwilli ging in aanmerking komt'. De staats secretaris toonde zich voorstander van het vrije ondernemersschap. De schippers verklaren echter: ...N'eelie Smit-Kroes loopt aan de hand van de grote bedrijven, die zeker niet gebaat zijn bij de invoering van een wettelij ke toerbeurt." De inhoud van het beleidsplan was voor het bestuur van de vereniging 'Toerbeurt Noord-Zuid' een klap in het gezicht In de statuten van de vereni ging staat immers dat het bestuur de plicht heeft te werken aan het wet- telyke maken van het toerbeurtsys teem. Daarover valt echter met de staatssecretaris niet te praten. Zij ziet de instelling van een verplichte vrach taanmelding op de schippersbeurzen (affichage) als een uiterste tege moetkoming. Voor de schippers is dat een 'dooddoener', zij willen van het vrijwillige systeem af om op die manier de verlader de kans te ontnemen tegen 'afbraakprijzen* en buiten de beurs om afspraken te maken met individuele vervoerders. De Schippers liggen niet voor het eerst overhoop met een regering. In 1975 kwam het tot een erste confrontatie toen staatssecretaris Van Huiten de evenredige Vrachtverdeling (EV) voor de binnenlandse markt wilde afschaf fen. Het actiecomité 'Behoud EV' mo biliseerde de schippers. Er werd tot harde acties besloten op het moment dat het wetsvoorstel tot afschaffing van de EV door de tweede kamer in behandeling werd genomen. Belang rijke scheepvaartroutes werden met binnenschepen afgesloten. De actie had succes: het wetsvoorstel werd verworpen Maar het bleef onrustig in het schipperswereldje. De schippers eisten de invoering van een bodem tarief en van het toerbeurtsysteem (om de markt te 'stroomlijnen Ter wijl Belgische collega's een negen we ken durende actie brkroond zagen met een wettelijke systeem voor de vaart op Frankrijk en een semiwettelijke re geling voor de vaart op Nederland, stelden de Nederlandse schippers zelf een toerneurtsysteem in voor het ver voer van goederen naar Belgié en Frankrijk Daarvoor zorgde de vereni ging 'Toerbeurt Noord-Zuid', die van de leden de opdracht meekreeg te werken aan een wettelijk kader voor het systeem. V andaag-de-dag wordt dertig pro cent van de vrachten via 'Noord- Zuid'-borden op de beurzen aangebo den. De verladers hebben de staatsse cretaris anderhalve week geleden la ten weten dat zij best bereid zijn meer ladingen via het toerbeurtsysteem aan te bieden. Zij zouden, zo meldde de staatssecretaris na afloop van een gesprek niet zonder enige trots, zelfs tot vijfenzeventig proeent willen gaan. De schippers hebben die toe zegging lachend weggewuifd. Zater dagavond. tijdens de protestvergade ring van 'Noord-Zuid' in Temeuzen. merkte een van hen op: „Die verladers w illen nu best allerlei toezeggingen doen, wanneer zij daarmee bereiken dat er geen wettelijke regeling komt. Maar zullen ze die toezeggingen in de praktijk ook nakomen. Dat gelooft toch niemand..." De onafhankelijke Nederlandse Schippersbond (ONSi, de Algemene Schippersvereniging ASV) en 'Noord- Zuid' eisten en eisen nog steeds: wet telijke verplichting tot publicatie van ai de te vervoeren goederen naar Bel gië en Frankrijk voor dat de bevrach ting plaatsvindt. B.ovendien moet er een overlegorgaan worden ingesteld, waarin vertegenwoordigers van de Franse, Belgische en Nederlandse overheid en van de Europese schippe- sorganisatle bespreken op welke wijze het toerbeurtsysteem in de drie landen in een wettelijke kader kan worden geplaatst. De ESO heeft zich al eerder uitgesproken voor de 'ordening van de markt'. Mevrouw Smit-Kroes heeft vorige week vrijdag laten weten dat, naar haar jening, de wettelijke affichage ju ridisch verdedigbaar is ten opzichte van de Internationale rechtsregels in zake de binnenvaart. Zij heeft daaraan echter de voorwaarde verbonden dat er een speciaal instituut ln het leven wordt geroepen dat het toerbeurtsys teem 'officieel' gaat begeleiden. In dat instituut zouden de rijksoverheid de verladers en de schippers samenwer ken. Dé vereniging 'Toerbeurt Noord-Zuid' zou daarmee overbodig worden. En daarmee is opnieuw een conflict gere zen. 'Noord-Zuid wyst de Koppeling van de invoering van de affichage- plicht en het instellen van een 'Toer beurt-instituut' van de hand. De 'e Meerderheid van de schippers heeft zich. tijdens vergaderingen van ONS. ASV. en 'Noord-Zuid' uitgespro ken voor een staking, die op 2 januari moet beginnen. De fedreratie van schlppersbonden voelt niets voor een staking omdat men vreest dat een dergelijke rigoreuze actie de bedrijfs tak grote schade zal toebrenge Komt het ook werkelijk tot een sta king? Bestuursleden van 'Noord- Zuid' waren daarvan zaterdag in Terneuzen nog lang niet zeker. „De staatssecretaris geeft volgens ons op het allerlaatste moment toe", voor spelde één van hen. Elders in het zaal tje werden op dat moment de namen van schippers, die op 2 januari als 'stakingscontroleur' zullen fungeren, genoteerd. Wout Bareman toch maar proberen te snappen wat ik daar mee bedoel. Van een geheel andere portuur was het optreden van de groep 'Der Fluyten Lusthof. De groep bestaat uit Marja! Smet en Trees Hoogwegt-blokfluit,- Frank Wiebenga-clavecimbel, en Jan Goorissen-gamba. Hun musiceren viel geheel buiten het kader van de kerst- staL want wat doen een Engels Liedt, de 'Prins Robberts Magco'. een sonate van Turini (hoe verukkelijki en de Canon van J. Fux daar0 Alles wettigt een snelle repnse van dit 'Der Fluyten Lusthof, met dien ver stande dat de intimiteit van hun mu-, ziek maken niet met een ruimte als van de Nieuwe Kerk gebaat is. Daardoor gaat teveel van het detail verloren. Een geslaagd concert? Dat zal ik beves tigen noch ontkennen. Er spelen nog andere dan artistieke factoren een rol bij dit soort concerten, dht maakt de muziekkritiek als zodanig erg moeilijk en gedeelteiyk overbodig. Dat is niet jammer voor de muziekkritiek, maar wel voor de muziek. K. van E. Middelburg. Burgerzaal. Concert door het 'Philidor-Trio' met werken van Schubert, Martin en van Beethoven. Wie met de kip, de haas of de kalkoen in de maag nog niet voldoende ingre diënten op de tweede kerstdag tot zich had genomen, kon dinsdagavond m de Burgerzaal te Middelburg nog een forse portie noten incasseren, al hadden die dan een andere caloriewaarde Zy werden toegespeeld door het 'PhilL dor-trio' bestaande uit Jet Röling, piano: John Helston, viool en Chris- tiaan Norde, violoncello. Dit trio, genoemd naar de Franse com ponist en schaakmeester Andre Dani- can Philidor, begon met het 'Trio no. 2 op. 1 no. 11 in G' van Ludwig van Beet- hoven, voorwaar geen geringe opgave. Trouwens deze drie musici hadden een smaakvol programma samengesteld, waarby op tyd niet gekeken werd en de muziek een eerste prioriteit kreeg. Trio- en kwartetspel is in de muziek een kwetsbaar iets; men is als het ware. ieder solist, maar moet ondertussen' toch een eenheid worden door het sa menspel. Dat lukte by dit geroutineer de gezelschap, dat al een jaar of tien in dit verband optreed, uiteraard wel Beethoven schryft quasi eenvoudig en in het gehoorliggend. maar daar is dan ook alles mee gezegd. Men moet zich er niet in verky ken, want dan verslikt men zich reeds, voordat daar sprake van is. Alle drie hadden hun eigen inbreng, de violist, wat dun van toon in de hoogte; de cellist daarentegen met een volle, warme toon en daartussendoor de pianiste, die op haar eigen wy'ze de ver binding tussen deze twee vormde en daarmee tevens een soort eindredactie had. Beethoven is in zyn muziektaal soms wat langdradig, vooral in de eerste de len. waarby herhalingen talryk zyn en de componist alles twee of meer keren probeert te vertellen met kleine nuanceverschillen. Het 'Scherzo' (veel korter van stof) kreeg een gloedvolle en zeer muzikale vertolking, waarby de 'Finale' uitste kend aansloot. Voor de pauze konden de vry talrijke bezoekers (een kleine 200 personen) ge tuige zyn van een levendige uitvoering van het 'Trio over Ierse volksmelo dieën' van Frank Martin. Men kwam, nog in de sfeer van Beethoven, ineens in een andere wereld terecht. Het gelikte vormgevende, zoals men dat by vroege re componisten gewend was, was hier helemaal verdwenen. Daarnaast heel andere klankkleuren, een veel levendi ger ritmisch patroon, kortom een ge heel andere struktuur. die niet naliet indruk te maken. Na de pauze (de vleugel was onnodig een tikje opengezet) volgde nog het 'Trio no 2 in Es' van Franz Schubert. Het werd voor de liefhebbers muziek om van te watertanden; men kon zich laten onderdompelen in de melodische patronen en in de veelal romantische passages. Aan de spelers stelde het ho ge eisen en vooral de pianiste had daar een groot aandeel in. Zowel in Schubert als in Beethoven zyn de pianopartyen haast mini-pianoconcerten. Het 'An dante con moto' en het slotdeel vorm den hier de hoofdschotel, waarby het trio zich volledig gaf en zodoende ont stond er een gaaf concert met in het 'Allegro moderato' kleine technische storingen, die dit trio geroutineerd op ving. Een langdurig applaus was een welver diend huldeblijk voor dit trio, waarby de dame aan de linkerzyde van de pianiste zeker niet vergen mag worden, want sekuur blad omslaan is een apart vak. A. L.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 4