Opvallende prestatie van Goesenaar Ko de Vrieze GUIDO PARIDAEN 'GLEED' SOEPEL NAAR VIJFDE ZEEUWSE CYCLO-CROSSTITEL Wielerclub van Paridaen dreigt met kort geding RENE PIJNEN 2e IN GENT TIMMAN TWEEDE OP WERELD RANGLIJST Paridaen 12e in Oedelem (B) RENSENBRINK EN KROL IN WERELDELFTAL WOENSDAG 27 DECEMBER 1978 Guido Paridaen op weg naar zijn vijfde Zeeuwse titel in het veldrijden. De Zeeuws-vlaming bleek opnieuw onstuitbaar in zijn Jos Schipper etaleerde zaterdag m Middelburg zijn enorme wilskracht. De Zeeuwse prof knokte zich in de slotfase nog naar een tweede specialiteit. plaats achter Paridaen. Een onschuldige valpartij maakte echter een abrupt einde aan zijn opmerkelijke rush. MIDDELBURG - Misschien was de manier waarop Guido Paridaen zaterdagmiddag in Middel burg naar zijn vijfde Zeeuwse titel in het veldrijden raasde wel het meest frustrerend voor het amateurkorps, dat zonder ambities in het duele ging met de ervaren corsser. Vorig jaar haalde de specialist in het zware werk nog alles uit de kast om zijn tegenstanders een zo groot mogelijke nederlaag toe te dienen. De vriendelijke Zeeuws-Vlaming toonde op het keiharde terrein aan de rand van Middelburg voor het eerst een beetje compassie met de moeizaam ploeterende achter volgers. Paridaen's titelrace werd een onverbeterlijke demonstratie van behendigheid en kracht. Maar nimmer maakte de stijlvolle coureur de indruk op volle toeren te draaien. En toch: toen Paridaen flegmatiek en soepel door de finish gleed, waren zij n twee voornaamste 'belagers' nog maar net aan de laatste omloop begonnen.... &n keer per jaar komt Guido Paridaen aZeeland zijn klasse etaleren. Hij ziet iet als een uitdaging en bekent: 'Er gens is het een stukje erkenning. In België ben ik volledig geaccepteerd, hier in Nederland tel ik blijkbaar niet mee als crosser. Daarom kom ik graag naar het Zeeuwse kampioenschap, hoewel er voor mij niet te winnen is'. In België is Paridaen een redelijke sub topper. Regelmatig klasseert hy zich In crossen voor profs en amateurs bij de eerste tien. Als een enorme bewon deraar van Eric de Vlaeminck, wiens 'aftakeling' hij van nabij heeft meege maakt, concludeert hij: 'Een veldrijder moet een beetje cirucusartiest zijn. In zijn beste jaren was De Vlaeminck GENT - René Pijnen is op eerste kerst dag met de Westduitser Albert Fritz als tweede geëindigd in de koppel wed strijd over een uur om de Grote Prijs Oscar Daemers in het Gentse sportpa leis. De Belgen Sercu en Tourne zege vierden. Zij legden in 59 minuten en 48 seconder •toen het slotsein werd gegeven) een af stand van 49 kilometer en 833 meter af. Alleen Pijnen en Fritz finishten nog in dezelfde ronde, de overige koppels la gen derder achter. De Britten Burton en Medhurst werden op een ronde der de Roy Schuiten en Martin Venix eindigden op vijf ronden als zevende, Van Gerwen en Pirard werden op zes ronden tiende en laatste. BELGRADO - De Nederlandse groot meester Jan Timman is in de jaarlijkse enquête van het Joegoslavische blad Svijet gekozen als tweede schaker ter wereld. Timman moet alleen wereld kampioen AnatoliKarpov voor laten gaan. Karpov werd voor de zesde achtereen volgende maal uitgeroepen tot de beste speler ter wereld. Na Timman komen Viktor Kortsjnoi (de verliezer van de tweekamp om de wereldtitel), de Hon gaar Lajos Portisch. de Sovjetrus Boris Spasski. de Tsjechoslowaak Vlastimil Hort. de Sovjetrus Mikall Talj, de Deen Bent Larsen. de Zweed Ulf Andersson en de Sovjetrus Rafael Vaganijan. uniek in dit vak. We moesten eens door een enorme zandbak rijden. Iedereen bleef na een paar meter steken in het mulle zand en moest te voet verder. De Vlaeminck fietste gewoon door. alsof hij over een tegelpad reed. Dat was zijn grootste kracht, hij bleef op de fiets waar anderen zich lopend een weg moesten banen. Pure klasse is dat. Zo'n artiest kom je nergens meer tegen Hij is pas weer begonnen en rijdt alles aan Darden in België'. Forceren Zo onbereikbaar als Eric de Vlaeminck op het internationale po- AARDENBURG - Daags na zijn over winning in het Zeeuws kampioen schap veldrijden heeft Guido Paridaen een eervolle twaalfde plaats behaald in een cyclocross in het Belgische Oedelgem. De cross voor profs en ama teurs was erg sterk bezet. Naast Belgen en Nederlanders waren er ook deelnemers uit Frankrijk. Zwit serland en Italië (onder meer Baron- chelli). Prof Robert Vermeire werd eerste In het 41 man sterke veld Hij legde de 25 km af in 1 uur en 14 minuten Tweede werd Eric Desruelle. derde Eric Debruyne en vierde de Zwitser Lienhardt. Paridaen rijdt zaterdag in St. Laureins in een sterk bezette cyclocross, Deae cross begint om drie uur. Jan Raas was trouwens de leider van de Nederlandse formatie, meer nog dan Gerrie Knetemann, wiens kwaliteiten niettemin ook weer duidelijk tot uiting kwamen. De wijze waarop hij bljvoor- dium was, zo ver stak Guido Paridaen in de Zeeuwse titelstrijd boven zijn concurrenten uit. Bekwame weg renners als Jos Schipper, Cees Spaans, Heddie Nieuwdorp en Ko Blok reden als figuranten achter de meester aan. AI in de eerste ronde bouwde Paridaen een comfortabele voorsprong op. 'Bij de start heb ik even geforceerd om de zaak los te rijden. Daarna heb ik het rustig gedaan, m'n eigen tempo gere- beeld In het laatste onderdeel (de 15 km-rit achter derny's zijn achterstand op de direct ontsnapte Rik van Linden goedmaakte, was al een vingerwijzing voor de ontknoping In de laatste ron den', analiseerden Paridaen zijn wed strijd. Het monotone ritme waarin Paridaen over de vlakke stukken in het parkoers flitste stak schril af tegen het slopende 'gebonk' van zijn sparringpartners. Zonder echt te demarreren reed Pari daen naar de kop van de meute om ver volgens in een strak tempo het hele veld ter plaatse te laten. Al na de eerste om loop waren de kaarten geschud. Na Pa ridaen volgden Ko de Vrieze - verras send goed op dit harde terrein - Jos Schipper en Heddie Nieuwdorp Terwijl Paridaen steeds verder wegreed, ontke tende zich achter de koploper een inte ressant gevecht om de overige topklas- seringen. Prestige Voortdurend werd Ko de Vrieze in dat duel bestookt door de fei aandringende Jos Schipper. De professional, die tot grote vreugde van de aktieve organi sator Piet Scheers op het laatste mo- den snelde „De Kneet" zó hard over de 250 meter-piste, dat Rik van Linden niet eens meer aan een tegenaanval kon denken. De ..gedubbelde" Jan Raas maakte het de Belg trouwens nog extra moeilijk door hem even „op te sluiten" waardoor Van Linden geen andere mo gelijkheid meer had dan de langere omweg boven de twee Nederlanders De tijdrit over êén kilometer op Ita liaanse wyze (dus met iedere ronde een afvaller), maar vooral de ploegenach- tervolging over 5 km gaven overigenf de meest glans aan het totaal-resultaai van de Nederlanders. In de achtervol ging hadden de Belgen alleen tijdens de eerste kilometer een kleine voorsprong Daarna werden de rollen zodanig om gekeerd, dat het er zelfs even op ging lijken dat Van Linden c.s. ingelopen zouden worden. Zover kwam het niet, ibaar de chro nometers spraken desondanks een duidelijke taal: een marge van liefst vijf seconden. Als excuus voor de grote nederlaag kon België de noodgedwon- ment zijn interesse toonde, weigerde de titelstrijd als een traïningsrit te be schouwen. De blonde import-Zeeuw later: 'Ik ben gestart omdat ik het ple zierig vind. Maar als ik eenmaal in de koers ben, wil ik zo goed mogelijk presteren. Het is leuk om de conditie op peil te houden, maar tevens komt er een beetje prestige bij. In het duel met De Vrieze en Nieuwdorp heb ik werke lijk alles gegeven. Dan zie je geen ge vaar meer en daarom ben ik in de laatste ronden nog een keer flink on deruit gegaan'. Halfkoers ongeveer werde De Vrieze eerst bijgehaald en daarna gepasseerd door Schipper. Inmiddels had Paridaen al vele renners 'gelapt' en leek hij even ais vprig jaar op weg naar een triomf met een ronde voorsprong op al ztjn te genstrevers. Tenslotte bleven alleen Ko de Vrieze en Heddy Nieuwdorp buiten het bereik van de slokop. Jos Schipper moest zijn race naar de tweede plaats bekopen met een valpartij Hij werd in de slotfase nog voorbij gereden door De gen afwezigheid van Freddy Maertens aanvoeren, alhoewel de vraag toch on beantwoord bleef of een ploeg met de ex-wereldkampioen wél in de gelede ren (in plaats van vervanger Mark Demeyer) een verliespost had kunnen verhinderen. Maertens was tijdens de training ge vallen. waarbij hij een breuk aan een van zijn handwortelbeentjes opliep, die een operatie noodzakelijk maakte. De operatie, die hoogstwaarschijnlijk in Leuven zal plaatsvinden, is niet al leen het gevolg van de recente val. Ook de toestand van zijn andere hand eiste een medische ingreep. De ellende begon enkele jaren geleden tijdens de Ronde van Italië, waarin Maertens (tegelijk met onder meer Rik van Linden) bij een zware valpartij be trokken raakte De verwonding aan zijn hand als pijnlijk resultaat van die tuimeling, genas vreemd genoeg nooit voor honderd procent. Bedoeld li chaamsdeel is dikwijls bestraald. De hoop van Freddy Maertens is er nu op gevestigd dat ijzeren plaatjes in beide Vrieze en de sterk finishende Nieuwdorp. Bijna vier minuten had Ko de Vrieze als 'tweede man' prijs moeten geven aan winnaar Paridaen. 'Niet eens zo gek', meende de Souburger. 'Paridaen was gewwon niet te houden. Ik heb nog even geprobeerd om aan te klampen, maar na een halve ronde was hij al de finitief uit zicht. In feite mogen wij, als Guido erbij is, alleen rijden voor de tweede plaats. En met die klassering ben ik natuurlijk dik tevreden. Con ditioneel sta ik niet zo sterk. Op dit parkoers speelde de behendigheid ech ter een grote rol. En daarmee heb ik het gered'. Ver achterin, op meer dan twee ronden van de winnaar, finishten Tonnie Huy- zen en Cees Spaans. Overigens had Spaans niet veel meer verwacht van zijn heroptreden. Spaans: 'Het is zeven jaar geleden, dat ik voor het laatst heb meegedaan Daarna heb ik nooit meer een veldrit gereden. Ik had dan ook geen hoge verwachtingen' Tonnie Huyzen stelde ronduit teleur Aanvankelijk bleef hij nog redelijk in het spoor van de koplopers, maar al na enkele ronden raakte de Kloetingse amateur in de achterhoede verzeild. Indrukwekkend Op het Middelburgse parkoers beten zaterdagmorgen de jeugdrenners van Theo Middelkamp de spits af. Dillen de Kok. Marcel Marijs, Marcel van de Klooster en Miel de Waal werden in hun leeftijdsklasse als winnaars ge huldigd. Bij de trimmers domineerden de gebroeders Slabbekoom uit Kapel- Ie het deelnemersveld. Aan de finish was Rien Slabbekoorn de snelste. Bij zonder sterk in dit gezelschap reed de jeugdige Pattrick Tolhoek, zoon van liefhebber Ko Tolhoek. Bennie Tieleman uit Kloosterzande reed een indrukwekkende koers bij de nieuwelingen. Zelfs junioren-wmnaaar Rob Bijvlnk, dertig seconden eerder gestart, had tegen de eindrush van Tieleman geen verhaal. Bertus Wieles en Ko Tolhoek duelleer den bij de liefhebbers om de Zeeuwse titel Overigens reed de Belg Raymond Buyl de twee Zeeuwen ruim op afstand. handen het euvel definitief tot het ver leden doen behoren. Het operatieve ingrijpen, dat uiterlijk in de eerste week van het nieuwe jaar plaatsvindt, zal Maertens overigens slechts enkele dagen tot non-activiteit dwingen. De behandelende geneeshe ren hebben hem gezegd dat het afwer ken van een aantal baancontracten niet ln gevaar hoeft te komen. Puntenkoers over 20 ronden met vtjf klas- sementsprtnts: 1 Jan Raas (Ned) 14 punten. 2 Mare Demeyer (Bel) 10.3 Frans van Looy en Rik van Linden i beid en Bel) 8.5 Leo van Vliet (Nedi 6. 6 Ludo Peetere (Bel) 5.7 Cees Priem iNed) 3. 8 Oer Knetemann (Ned) 1. Afvalrace: 1 Raas. 2 Van Linden. 3 Knete mann, 4 Van Looy. 5 Dmeyer. 6 Priem. 7 Van Vliet, 8 Peeters. 1 km tijdrijden Italiaanse wijze. 1 Nederland 1 02 40. 2 België. 1.03 90. Ploegenaehtcrvolglng: 1 Nederland 5 54,20.2 België 5.59.30. 15 km achter demy 1 Knetemann 14 52.0. 2 Van linden op 20 meter, 3 op een ronde Raas. 4 Van Looy, 5 Priem, 6 Op twee ronden: Van Vliet, 7 op drie ronden Peeters. 8 op vijf ron den Demeyer maar ae veteraan uit «tekenen was een deelnemer buiten mededinging. In de laatste ronde had Bertus Wieles nog genoeg kracht over om Ko Tolhoek met een krachtige jump te verrassen. De uitslagen van het Zeeus kampioenschap: Amateurtprofs: 1 Guido Paridaen (Aarden- burgi - 24 kilometer in 51 15 min.; 2 Ko de Vrieze iGoesi - 54 52,3 Heddie Nieuwdorp (Wemeldinge) - 55.48. 3 (op een ronde) Jos Schipper (Kwadendammei, 5 Frank Kooman (Middelburg): 6 Ben Zaan (Zuiddorpe); 7 Ad Polak (Helnkenszand); 8 Ronny van der Sijpt (Koewacht i. B Peter Kouwijzer lop twee ron- deni: 10 Ko Blok ((Wemeldingei. Liefhebbers: 1 Bertus Wieles. Sluiskil; 2 Ko Tolhoek. Yerseke; 3 Tonnie Veerman. Temeuzen; 4 Ad van der Ploeg, Goes. 5 Lou de Jager. Nieuwe lingen: 1 Bennie Tieleman. Kloosterzande; 2 N Tolieman. Hoedekenskerke: 3 R. Karelse, Knnningen. Junioren: 1 Rob Bijvank. Sas van Gent. 2 J. Poley. Kruiningen: 3 M. de wiide, Oudelande Trimmers: l R Slab- bekoom. Kapelle; 2 H Slabbekoom, Kapelle; 3 J Simons, Goes, 4 Pattrick Tolhoek, Yerse ke; 5 D. Uil. Poortvliet. Jeugd (8 en 9 jaar): 1 Dillen de Kok. Goes; 2 Jacky Forterei. Bres- kens, 3 Henk Tolieman. Hoedekenskerke 10 iaar 1 Marcel Marijs. Amemuiden. 11 jaar 1 Marcel van de Klooster. Nieuwdorp- 2 Marcel Remijn. Coes; 3 Eric de Winter, Goes. 12-13 jaar 1 Miel de Waal, Middelburg; 2 Rob Vo gelaar. Kortgene; 3 Bas Agterdenbos. Souburg MIDDELBURG - Niet iedere ver trekker in het Zeeuws kampioen schap veldrijden had blijkbaar de intentie om te winnen. Sam Broersma bijvoorbeeld gaf de ti telrace een sfeervol tintje mee. De sympathieke amateur uit Zoute- lande meldde zich als kerstman vermomd aan de start van het wielergebeuren. Twee ronden lang wenste hij iedere toeschouwer langs het parkoers persoonlijk een 'Merry Christmas'. Vervolgens stortte Boersma zich opeens serieus in het strijkperk Ver strekte overigens zijn wanho pige poging om aan te pikken bij de achtervolgens niet. Want even later siste de lucht uit de voorband van de weldoener Halfstrompelend.de racefiets achteloos over de schou der. slofte de kerstman voortijdig door de finish. MADRID - Ruud Krol en Rob Rensenbrink zijn de Nederlandse spelers in het 'wereldelftal' van 1978, dat de Spaanse sportkrant 'AS' heeft samengesteld. Het elftal ziet er als volgt uit: Fillol (Arg). Krol (Ned). Tresor (Fra). Passarella (Arg) en Cabrini (Ita). Stielike (Wdl). Gemmill (Sco). en Hansi Muller (Wdl). Rossi (Ita). Kempes (Arg! cn Rensenbrink iNed) MIDDELBURG - Wim Evertse gaat deze week alsnog pro beren voor Guido Paridaen, als Zeeuwse kampioen, een startbewijs voor de nationale titelstrijd los te krijgen. Het Zeeuwse districts-sportcommissielid ziet nog steeds moge lijkheden, ondanks een tekort aan wedstrijden in Neder land. „In een vergadering van de sportcommissie zijn de 'pro blemen' van Paridaen dit jaar nog eens beken", liet Evertse na afloop van de titelrace in Middelburg weten. „Guido moet nu nog maar vijf wedstrijden rijden in Nederland. Daarom vind ik het toch jammer, dat hij zich nog niet heeft aangemeld. Straks sta ik voor joker. Dan krijg ik te horen: Kijk, nu hebben we het regelement aangepast en nu zien we Paridaen nog niet verschijnen". Volgens het bestuur van Paridaen's wielervereniging, de WV Zeeuwsch-Vlaanderen. echter kunnen de verantwoordelijke heren van de KNWU de provinciale kampioenen niet uitslui ten voor deelname. Voorzitter Wim Hendriks heeft zelfs pmuueii win een kort geding aan te spannen. „Een Zeeuwse kampioen heeft het recht om naar het Nederlands kam pioenschap te gaan, We hebben nog een paar weken tijd. De titelstrijd is ln het Drentse Gieten, half januari. Ik wil nu wel eens precies weten waar we staan als Zeeuwen", stelde Wim Hendriks. Guido Paridaen zelf wil best voor een keer naar het hoge noorden reizen. "Maar vooraf zien ze mij niet op de wedstrij den in Nederland Ik heb een gezin en ga niet een hele dag van huis om een cross te rijden. Ik vind het uitstekend, dat Wim Evertse voor me heeft gepleit. Maar ook die vijf wedstrijden zijn niet haalbaar. Ze accepteren me of niet. anders rij Ik gewoon m'n wedstrijd in België dat weekeinde", foeterde Pardiaen. Voordat de WV Zeeuwsch-Vlaanderen slappen gaat onder nemen. wil Wim Evertsen nog eens in contact treden met de sportcommissie. "Wacht nog even met een kort geding", vo- reg Evertsen „Ik ga zo snel mogelijk met voorzitter Bas Goud bellen. Misschien kan hij nog iets versieren voor ons". ANTWERPEN - Leo van Vliet noemde zichzelf de minste van het Oranjekwartet dat in het kille Antwerpse Sportpaleis de vloer (beter gezegd: de piste) aanveegde met vier Belgen. „Ik kwam niet vooruit. De anderen des te beter", zei de eerstejaars prof uit het Westland. „Kun je nagaan hoe hard zij reden. De Belgen deden het in hun broek". Met die anderen bedoelde Leo van Vliet zijn drie toekomstige teamgenoten bij Raleigh: wereldkampioen Gerrie Knetemann, Cees Priem en Jan Raas. Zij wonnen vier van de vijf onderdelen waaruit de „Wielerderby der Lage Landen" bestond. Het enige succesje dat de Belgen behaalden (de winst in de klassement swedstrijd) was niet eens compleet. Qua ploeg totaliseerde het kwartet Demeyer, Van Linden, Van Looy en Peeters in dit openingsnummer weliswaar de meeste punten, maar indivi dueel eiste Jan Raas toch de eerste prijs op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 11