Heroïnegebruikers Vlissingen worden opgevangen met methadon Aantal gezinsvervangende Zeeland wordt in vijf jaar tehuizen in verdubbeld ZEEUWSE SCHOLEN VRAGEN SAMEN PROEFPROJECT 16-18-JARIGEN Havermout- of rijstepap halve liter tijddjjk Woningbouwvereniging Middelburg blijft 'met kracht' renoveren DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 PZC/provincie 9 UITBREIDING VAN 5 NAAR 9 TEHUIZEN; 70 PLAATSEN GOES-Het aantal gezinsvervangende tehuizen voor geestelijk gehandicapten in Zeeland zal in de komende vijf jaar bijna verdubbeld worden. Momenteel zijn er vijf gezinsvervangende tehuizen met een capaciteit van totaal 120 plaatsen (in Zierikzee, Middelburg, Goes, Schoondijke en Sint Jan-teen). Er wordt gewerkt aan plannen voor vier nieuwe gezinsvervangende tehuizen in Goes, 's-Graven- polder, Terneuzen en Oost-Souburg, met een capaciteit van bijna 70 plaatsen. Plannen om aan drie bestaande tehuizen (Middelburg, Goes en Zierikzee) depen dances te verbinden, zijn wat op losse schroeven komen te staan door onzeker heid overde financiering. Het gezamenlijk overleg van devijf gezinsvervangen de tehuizen in Zeeland heeft inmiddels bij de minister van cultuur.recreatie en maatschappelijk werk (CRM) om opheldering gevraagd over de positie van dependances. De uitbreiding van de gezinsvervan gende tehuizen voor geestelijk gehan dicapten (en de vorming van depen dances) is opgenomen in het provin ciaal plan dagverblijven en gezins vervangende tehuizen voor de periode 1979-1984 In dat plan wordt opgemerkt dat er een groot tekort bestaat aan plaatsen in de gezinsvervangende te huizen in Zeeland, er ook de nodige ac tiviteit te verwachten in de komende jaren ten aanzien van de dagverblijven voor ouderen (DVO'st en kinderen (KDV's)- Er zijn. verspreid over de pro vincie momenteel zes dagverblijven voor ouderen, met bijna 120 plaatsen. Voor het DVO in Goes ('De Rank') staat een uitbreiding met 8 plaatsen op het programma In de plaats van het DVO en KDV 'Brugzicht' in Zierikzee wordt een geheel nieuwe voorziening ge bouwd. met totaal 32 plaatsen (drie groepsruimten voor ouderen en een voor kinderen). Er wordt bekeken of er op Walcheren een tweede DVO (met 25 plaatsen) kan komen; in het provin ciaal plan is daar in ieder geval reke ning mee gehouden. Wanneer de plan nen voor uitbreiding en nieuwbouw zijn uitgevoerd, dan beschikt Zeeland over een redelijk aantal gespreide voorzie ningen ten behoeve van geestelijk ge handicapten die niet in -en internaat thuishoren. Volgens ing W. de Ruiter, directeur van de stichting sociale voor zieningen voor gehandicapten in Zee land (SSVGZ), is er nog wel duidelijk behoefte aan een gezinsvervangendte- huis voor kinderen. De huidige tehui zen zijn namelijk gericht op ouderen vanaf ongeveer 18 jaar. pensiontehuizen Directeur De Ruiter van SSVGZ (de stichting waarbij vrijwel alle Zeeuw se instellingen die tehuizen en dag verblijven voor gehandicapten behe ren zijn aangesloten) maakt duidelijk dat er ook op het gebied van voorzie ningen voor lichamelijk gehandicap ten ontwikkelingen aan de gang zijn. Hij benadrukt dat de voorzieningen voor de lichamelijk gehandicapten echter meer geconcentreerd zullen worden dan het geval is bij de voorzie ningen voor de geestelijk gehandicap- Kapitein geschorst wegens schuld aan aanvaring op de Westerschelde VLISSINGEN - De Raad voor de Scheepvaart heeft kapitein J.s Nutb- roek uit Stadskanaal gedurende een maand de bevoegdheid om als kapitein op een zeeschip te varen, ontnomen wegens zijn schuld aan een aanvaring. Zijn schip, het motorschip 'Edda' kwam op 23 mei 1978 op de Wester schelde bij slecht weer in aanvaring met het Panamese motorschip 'Ther mopylae'. Bij de aanvaring werden beide schepen beschadigd. De raad stelde vast dat, nadat de beide schepen elkaar, bij slecht zicht, tot op ongeveer 2 mijl genaderd waren, noch door de belde loodsen, noch door de belde kapiteins daarna nog op het ra- darpanoramascherm gekeken is. Daarna ontstond er, volgens de raad. mede door de hoge vaart van beide schepen die elkaar naderden met een totale snelheid van bijna 20 mijl per uur. zeer snel een gevaarlijke situatie- Er is aan boord van beide schepen te weinig gebruik gemaakt van de infor matie. die de radar kon geven, aldus de raad. Het getuigt niet van goede zeem anschap wanneer men onder dergelijke omstandigheden het bij voortduring observeren van het radarpanorama- scherm veronachtzaamt en de vaart niet aanpast tot een veilige vaart, was de raad van de scheepvaart van me ning. Kapitein Nutbroek heeft de ra- damasagatie geheel aan de loods over gelaten en zich bezig gehouden met an dere, geenszins dringende, werkzaam heden. Als gezagvoerder had hij het na- vigatiebeleid van de loods moeten vol gen, hij had dan ook gemerkt dat het raadplegen van het radarpanorama- scherm door de loods te wensen over liet. De kapitein had zodanig aan de navigatie deel moeten nemen, dat de zich ontwikkelende gevaarlijke situatie niet aan zijn aandacht ontsnapt zou zijn. De raad stelde vast dat hij deze Plicht verzaakt heeft en dus schuld heeft aan de aanvaring. Meisje (8) gewond bij oversteken TERNEUZEN - Het 8-jarige meisje J. S- uit Terneuzen is dinsdagavond ge wond geraakt toen ze. bij het overste ken van de Rooseveltlaan in haar woonplaats, werd aangereden door «*n auto, bestuurd door T.V.D.V. De eveneens uit Terneuzen afkomstige automobilist slaagde er niet in het mei§je te ontwijken. Ze werd met ver wondingen aan hoofd en bovenkaak overgebracht naar het Julianazieken- hrns, Karate-examen HILVERSUM - De heer K. Otto uit Vlis- .ajngen. lid van de Shoto Kan karate - club uit Goes, is in Hilversum geslaagd voor het examen tweede dan van de -Nederlandse Budobond. ten. Dit komt omdat het aantal li chamelijk gehandicapten in de pro vincie dat een beroep moet doen op een dag- of verblijfsvoorziening. lager ligt dan het aantal geestelijk gehandicap ten. In Goes staat voor de lichamelijk ge handicapten het pensiontehuis 'De Schans', met 29 plaatsen. Er is een groeiende wachtlijst (15 k 20 gegadig den). De plannen voor een tweede pen siontehuis met 24 plaatsen in de Goese Polder worden dan ook uitgewerkt In 1980 moet de bouw ervan kunnen be ginnen. Verder wordt nagegaan of een aantal lichamelijk gehandicapten meer zelfstandig kan gaan wonen. „Daarbij wordt gedacnt aan gewone, aangepate woningen in de omgeving van het pen siontehuis". aldus Ing De Ruiter. De dagvoorziening voor lichamelijk ge handicapten bevindt zich ook in Goes: het activiteitencentrum. De tijdelijke ruimten in het winkelcentrum 'De Bus sel' in Goes-Zuid zijn vol. In 1979 moet de bouw beginnen van de definitieve voorziening, die komt aan de Valc- keslotlaan. Er zal voor 40 lichamelijk gehandicapten plaats zijn. Inmiddels is ook de aandacht gericht op de huisvesting en begeleiding van gehandicapten die onder de bestaande regelingen onvoldoende aandacht krij gen (de zogenaamde sociaal gehan dicapten). Van de instellingen die zijn aangesloten bij de SSVGZ. heeft de stichting pensiontehuizen van de ge reformeerde gemeenten voor de eerste voorziening ten behoeve van sociaal gehandicapten gezorgd: het tehuis 'Toevlucht' in Kapelle (het voormalige bejaardentehuis 'Pomona', dat ver bouwd is). Er is plaats voor 40 bewo ners. Het pensiontehuis zal nog in de loop van december 1978 in gebruik ge nomen worden. Directeur De Ruiter van de SSVGZ acht het niet uitgesloten dat er in de toekomst meer van derge lijke voorzieningen voor sociaal gehan dicapten zullen komen. Hij benadrukt dat de noodzaak om over opvangmo gelijkheden voor deze groep te kunnen beschikken, steeds dringender naar vo ren komt. Een van de bestaande gezinsvervan gende tehuizen. 'De Kamemelkshoeve in Goes, waarvoor vorming van een de pendance is aangevraagd. Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkien JAAR VERTRAGING IN AFRONDING KOMENDE DRIE JAAR NOG 500 HUIZEN MIDDELBURG - De woningbouw vereniging 'Middelburg' wil 'met kracht' haar enkele jaren geleden be gonnen renovatie-activiteiten voort zetten. Voorzitter ir. J. Mol maakte dat woensdagavond duidelijk tijdens de In principe 21 deelnemers Vlissingen coördineert VLISSINGEN - Eenentwintig Zeeuwse scholen zijn in principe akkoord ge gaan met een gezamenlijke aanvraag voor een proefproject volledig dagon derwijs nieuwe onderwijsvoorzienin gen voor 16- tot 18-jarigen. Dit is gebeurd in een speciale vergade ring onder voorzitterschap van gede puteerde mr J. P. Boersma. Het is de bedoeling dat de aanvraag nog deze maand wordt ingediend bij het minis terie van onderwijs en wetenschap pen. De nu bereikte overeenstemming is het resultaat van het overleg tussen de betrokken scholen, dat op gang is gebracht door de provinciale onder wijscommissie. De scholen, die in Zeeland meedoen aan de aanvraag voor het proefproject zijn: de christelijke school voor mavo en huishoudonderwijs "Prinses Juliana" in Zierikzee. de lts in Zierikzee, de Vak school in Goes, de lts in Goes, het vor mingsinstituut op reformatorische grondslag in Goes, de rk nijverheids school voor meisjes in Goes, het Mari tiem Instituut "De Ruyter" in Vlissin gen, de Visserijschool in Vlissingen, de lbo-scholengemeenschap "Swanen- burg" in Vlissingen. de gemeentelijke mts in Vlissingen. de scholengemeen schap "De Wellinghe" in Middelburg, de streekschool Zeeland in Middelburg, het in ter-levensbeschouwelijk vor mingsinstituut in Middelburg, de lhno in Oostkapelle, de rk lts in Hulst, de lts in Terneuzen, de school voor lhno in IJ- zendijke, de scholengemeenschap voor Ihno-leao "De Leeuwtjes" in Terneu zen, de lhno-school "Het Molenk wartier" in Axel en de christelijke tech nische school in Axel. Voor deze scholen geldt, dat de direc ties in principe overeenstemming heb ben bereikt over de gezamenlijke aan vraag. Niet in alle gevallen hebben de besturen zich al akkoord verklaard. De deelname van de scholen houdt niet au tomatisch in, dat op elk daarvan on derdelen van het proefproject tot uit voering zullen komen. Dat hangt af van de aanmelding van gegadigden De gemeente Vlissingen zal coördine rend gaan optreden, maar de scholen zelf zullen verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van de onderdelen van het project. Op deze manier worden de zelf standigheid en de identiteit van de af zonderlijke scholen gewaarborgd, Dat geldt ook voor de rechtspositie van het personeel. Deze "formule" maakt het dus mogeujk dat scholen van verschillende richtin gen aan de aanvraag deelnemen De aanvraag is een gevolg van de nota proefprojecten nieuwe onderwijsvoor zieningen voor 16- tot 18-jarigen van di minister van sociale zaken en de staats secretaris van onderwijs en weten schappen. Het uitgangspunt van dit stuk is dat de huidige onderwijsvoor zieningen in volledig dagverband vooi 16- to 18-jarigen onvoldoende zijn. De nota dateert van juli van dit jaar. Kans Het doel van het proefproject is de leerling een opleiding te geven tot hel niveau van "beginnend be roepsbeoefenaar" en een opleiding te geven die hem de kans geeft verder te leren. Het eindniveau van de nieuwe oplei dingen moet minstens gelijk zijn aan dat van de opleiding "primair leerling wezen". De beroepsopleidingen zullen in beginsel toegankelijk zijn voor dege nen die afkomstig zijn uit het algemeen voortgezet onderwijs en het lager be roepsonderwijs. De bij het overleg betrokken scholen voor lager beroepsonderwijs, middel baar beroepsonderwijs, beroepsbege leidend onderwijs en het vormingswerk voor jeugdigen hebben een aanbod sa mengesteld dat zowel jongens als meisjes een ruime keuze geeft. Het gaat om tweejarige vakopleidingen op de volgende gebieden: Mechanische techniek, electrotechniek, motorvoer tuigentechniek, bouwkunde, instal latietechniek, horeca, brood en banket, opleidingen voor economische en ad ministratieve beroepen en detailhan del. uiterlijke verzorging (waaronder dameskappen), verzorgende beroepen en administratief huishoudelijk as sistente. Tenslotte is er een eenjarige opleiding voor scheepsgezel en zijn er orièntatie- en schakelprogramma's. Het is de bedoeling de opleidingen zo veel mogelijk over de provincie te spreiden. De vergadering besloot een provin ciale stuurgroep in te stellen, waarin vertegenwoordigers zitten van de in te stellen begeleidingscommissies voor de regio's Zeeuwseh-Vlaanderen. Mid den- en Noord-Zeeland en Walcheren. algemene ledenvergadering. Hij gaf aan, dat men bij het totale project van elfhonderd woningen wat achter ligt op het schema: aanvankelijk was de opzet, dat de elfhonderd huizen in vijf jaar gerenoveerd zouden kunnen wor den, het ziet er nu naar uit, dat men er een jaar langer over zal doen. Ir. Mol signaleerde, dat de trek naar el- gen woningen en de hoger wordende huren zorgen geven, maar vond: „Er zal - alleen al door leeftijd - altijd een aan zienlijke groep mensen zijn, die in een huurwoning zit. Waar je veel aanpas singen van eigen huizen kunt zien, vin den wij dat we bij het opknappen van oudere huurhuizen niet mogen achter blijven Als een duidelijk voorbeeld noemde hy het pas begonnen Singel- straat-project: op de opmerking, dat het 'hier gaat om herenhuizen, die niet kunnen worden gezien als volkshuis vesting" uit de zaal. betoogde hy: „De tijd is voorbij, dat heren in herenhuizen horen te zitten. We werken ernaar om waar mogeiyk is mensen redelijk te huisvesten en ook gewone mensen ach ter restauratiegevels te krijgen. In de Singelstraat - - met huren tussen de driehonderd en vijfhonderd gulden - kan dat." Tot de nog ter hand te nemen renovatie-projecten horen - zeventien woningen in de Ruyter- straat en drieendertig huizen in de Ha- vendijkstraat (intussen van start). By de Ruy terstraat treden vertragingen op in verband met het nog niet afkomen van sloopvergunningen, - in het gebied Langevieleweg en 't Zand zullen ongeveer tweehonderd woningen worden aangepakt, te begin nen in de eerste drie maanden van vol gend jaar: - byna 150 woningen in de Jasmyn- straat en omgeving, waarvoor nu via bewonerscommissies overleg wordt ge voerd over de aanpak. De uitvoering zal waarschijniyk niet voor 1980 beginnen; - honderd veertien huizen in de Jacob Catsstraat en omgeving, over welke zaak intussen ook een bewoners commissie in het leven is geroepen. er tra ging Uit het jongste mededelingenblad aan de leden blijkt, dat in het experimen- VERTROUWEN VAN GROTE BETEKENIS VLISSINGEN - „Van een heroinepro- bleem, met alle criminele verschijnse len, is geen sprake meer in Vlissingen. De zogenaamde 'harde kern' van onge veer dertig heroïnegebruikers komt dagelijks methadon halen. Problemen met geld en vuile spuiten kunnen op deze manier worden voorkomen. De li chamelijke aftakeling stopt en wij zien de mensen weer opfleuren. Niemand 'kickt' meer op het gebruik. Het is een kwestie geworden van noodzaak zoals elke zieke medicijnen nodig heeft om zich goed te voelen. De gebruikers hebben weliswaar nog een versla vingsprobleem, maar daaraan kunnen zij nu werken. Bovendien kunnen nu de problemen met huisvesting en werkl.oosheid aangepakt worden". Dit zeggen de 48-jarige Etienne Puister en zyn echtgenote Tanja uit Vlissingen. In samenwerking met een huisarts ge ven zij elke dag aan 29 Vlissingers hun dagelykse portie methadon. De helft daarvan wordt vloeibaar ingenomen, de rest in pillenHet echtpaar Puister is daarmee in juli begonnen. De recepten worden uitgeschreven door een huis arts. Een medewerker van het Leger des Heils zorgt waar mogelijk voor de maatschappelyke hulpverlening. De problematische druggebruikers, over dag aanwezig in de woning van Etienne en Taiya, vinden deze combinatie van hulpverlening een zeer geschikte bena dering van hun problemen. Vooral om- L dat hun vertrouwen In de hulpverleners als een essentieel punt wordt gezien. ..wy hebben nooit de voorwaarde ge steld. dat zy van de heroïne af moeten blyven om methadon te kunnen krij gen. Wy accepteren hun gebruik van heroïne en hebben daar nooit een punt van gemaakt Juist mensen die heroine gebruiken hebben hard hulp nodig", aldus het echtpaar Pulster Volgens de Vlissingse hulpverleners is het gebruik van heroine in Vlissingen van betrekkelijk recente datum. Vroeger gebruikten problematische druggebruikers over het algemeen sti mulerende middelen, zoals pervetine en amfetamine.: Deze middelen worden 'speed' genoemd, vanwege hun stimu lerende werking, en kunnen niet alleen slikkend of snuivend, maar ook via een iiyectie worden ingenomen. Hetzelfde is het geval met cocaine, eveneens een stimulerend middel. Het gebruiken van een spuit is vaak gevaarlijker dan de gevolgen van het middel zelf. omdat daardoor vaak infecties kunnen ont- staanPas in het begin van ditjaar zou een groot aantal problematische drug gebruikers in Vlissingen zijn overge gaan van 'speed' op heroïne, „wy hadden alleen een bovenwoning", vertellen Tanja en Etienne. „Beneden woonde een stelletje Het was er nogal eens kabaal, ook omdat er vaak bezoek was. Op die manier zijn wij in contact gekomen met de problematische drug gebruikers in Vlissingen. Wy hebben geprobeerd contact te leggen met het Zeeuws Consultatie Bureau voor Alco hol en Drugs (ZCAD) en aangeboden de methadon te beheren voor de onderbu ren. Dat zouden niet meer dan drie pil len mogen zyn. maar dat is niet voor iedereen voldoende. Wy werden meer en meer met het probleem gecon fronteerd en kwamen in contact met een huisarts, die methadon voor schreef. In juli zijn wy begonnen met de verstrekking van de methadon, die door hem wordt voorgeschreven. De dosering wordt bepaald door de mate van heroïnegebruik Dat is nog nooit uit de hand gelopen", aldus de heer Puis ter. Methadon heeft volgens hem diver se voordelen boven heroine. Geen kickmiddeV „Het is geen 'kickmiddel' (genot middel) zoals heroine, en veel zuiverder van samenstelling", zegt Puister. „Ook de risico's van het spuiten verdwynen. zoals infecties door het gebruik van vuile naalden. De verstrekking vindt plaats onder controle, waardoor wy het druggebruik ontdoen van de sfeer, waarin een genotmiddel wordt geno men. Wy staan wel in de scene' (groep van gebruikers), maar hebben toch een eigen gezicht, wy doen namelijk niet mee. Niet met het druggebruik, maar ook niet met de maniertjes en trucjes, die problematische druggebruikers er byvoor beeld vaak op na houden om te lenen of op andere wijze aan geld te ko men. Wij moeten een onafhankelyke positie hebben, ook in de richting van de instellingen Voor individuele ge vallen moeten wy wel eens naar de poli tie of de sociale dienst. Met name by gesprekken met de politie stellen wy de groep hulpvragers daarvan tevoren in kennis. Zoals gezegd, het vertrouwen is voor ons een essentieel punt", aldus de heer Puister De Vlissingse politie zegt erg biy te zyn met het werk van de Puisters. „wy treden strafrechtelyk op tegen de handelaren", zegt adjudant van politie J de Putter, die deel uitmaakt van de werkgroep drugs in Vlissingen. Deze werkgroep heeft zich onlangs gesplitst. Vertegenwoordigers van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD), de politie en de Vlis singse arts J. A. A. Meijer hebben een aparte groep gevormd, die een goede hulpverlening wil opzetten. De andere werkgroep bhjft zich richten op voor lichting over druggebruik. Als wij handelaren oppakken moet er een alternatief zyn voor de verslaafden, zodat zy niet In het luchtledige komen te zweven", zegt de heer De Putter. De afgesplitste werkgroep heeft zich vorige week beraden over de mogelykheden, byvoorbeeld van ontwenning via het ZCAD. Maar de stap naar het ZCAD wordt volgens adjudant De Putter ken- neiyk moeiiyk gezet. „Het ZCAD heeft in het verleden een standpunt ingenomen over de benade ring van de problematische drug gebruikers en beraadt zich momenteel over een eventuele herziening daarvan. De hulpverlening van de Puisters breidt zich erg snel uit en begeleiding is hard nodig. Wat moet er gebeuren als Puister bijvoorbeeld ziek wordt. Hy staat er met zyn vrouw eigenhjk alleen voor. Er moeten ook andere voorz' ningen komen, zoals bezigheidsthera pie. Mensen die willen werken moeten dit werk kunnen kry gen". aldus de heer De Putter. tele bouwplan voor driehonderd wo ningwetwoningen in Dauwendaele 2 achter het station, vertragingen ziji ontstaan. De opzet was dit najaar ti beginnen. „Het plan verkeert nu in eei fase, waarin nog vele onzekerhedei bestaan." aldus het bestuur. Het gaa daarbij met name om de financiêl* problemen, die het gevolg zijn van d« andere aanpak dan volgens het sys teem van eenvormige rijtjeshuizen. In het gebied Langevieleweg denkt di woningbouwvereniging in het vroeg* voorjaar 1979 met de bouw van 15 wo ningen te kunnen beginnen De 25 wo ningen aan de Beenhouwerssingel zul len eind januari (de zes bejaardenwo ningen! en eind mei 1979 (de 19 ander* woningen i gereed zijn. zo is de verwach ting. Het Smgelstraat-project - 18 wo ningen - zal waarschyniyk begin 198< worden opgeleverd. In Klarenbeek 3 zal het aanvankelyk* experimentele plan niet kunnen door gaan. Het gaat om 30 huizen, waarvai wordt nagegaan of er vier nog in eeu experimenteel blok kunnen worder opgezet. Voorzitter Mol liet weten, dal de huur van deze woningen aanzienlijk boven de prys van dezelfde type wonin gen in Dauwendaele (Sehroeweg) komt 500.- inplaats van 300,-. Dat is hel gevolg van de hogere huren, waarmei het individuele huurderssubsidie-sys teem gepaard gaat zo zei hij. Mol: „wy zouden verkeerd doen ons nu door die hogere huren ook maar te richten op de koopsector. Als kopen aantrekkelijk is. dan ligt het op onze weg om te proberen lagere huren te bevechten." CRIMINELE VERSCHIJNSELEN GROTENDEELS VERDWENEN Werk is een probleem. Mensen die eenmaal verslaafd zijn krijgen erg moeilijk een kans. ook als zij al enige tijd geen heroïne meer gebruiken. „Als mensen werk hebben, kunnen zij dat schriftelijk aan mij laten weten, zodat ik een bemiddelende rol kan spelen", zegt de heer Boonstra van het Leger des Heils in Middelburg. Hij denkt daarbij aan werkzaamheden zoals het opknappen van tuintjes en dergelijke. Maar ook bedrijven, die ex-verslaaf den aan alcohol of andere drugs een kans willen geven kunnen dat schrifte lijk aan hem meedelen. Het Leger des Heils probeert ook in Middelburg een gezin te vinden, dat in samenwerking met een arts methadon wil verstrekken an verslaafden aan he roïne. Het heroïnegebruik in Middel burg zou ongeveer dezelfde omvang hebben als in Vlissingen. Heroïnege bruikers in Vlissingen menen, dat de manier waarop zij nu hulp ontvangen helemaal aansluit by hun styi van le ven. Zy zeggen zich niet ingekapseld of beperkt te voelen. Druggebruik en drugproblemen worden ln dagelijkse gesprekken met elkaar onder ogen ge zien. Maar als zy niet achter een be paalde vorm van hulpverlening staan laten zy zich daardoor niet 'vangen', hoe fraai die hulpverlening ook verpakt wordt „Met elkaar proberen wij hetgeen nu gegroeid is in stand te houden. Op deze manier zijn wij bereid mee te werken", aldus Eddy, Nel, Gerard. Casper en In eke, die zeggen daarmee de mening van de hele groep uit te spreken. Zeeuwse organisten bijeen in Burgh BURGH - Het district Zeeland van de Nederlandse Organisten Vereniging (NOV) en de kring Zeeland van de Ge reformeerde Organisten Vereniging (GOV) houden zaterdag 16 december in de hervormde kerk van Burgh de laatste bijeenkomst van het jaar. Op de agenda van de byeenkomst, die om 14.00 uur begint, staat ondermeer de behandeling van enkele liederen, die betrekking hebben op de derde ad ventszondag. Qantor T Fraanje vertelt hier het een en ander over. waarna 'Gaudette' samen gespeeld en gezon gen zal worden. Verstrekking methadon een nieuwe werkvorm voor Nederland AMSTERDAM - „De methadon- verstrekking aan heroinever- siaafden is een nieuwe werkvorm voor Nederland, die tegenover de traditionele hulpverlening staat. Bij het streetcornerwork (straatgroepenwerk) in Am sterdam neemt de verstrekking van methadon een steeds belang rijkere plaats in." Dit zegt Rob Muller van de stich ting streetcornerwork in Am sterdam, naar aanleiding van de methadonverstrekking in Vlissin gen Formeel wordt de verstrek king van methadon aan verslaaf den aan heroine in Amsterdam volgens hem geconcentreerd in de Jeilinekkliniek. „Daar hadden wij echter bezwaren tegen, vanwege de 'hoge drempel'. Veel jongeren komen daar gewoon niet. omdat van hen verwacht wordt dat zy hun problemen goed kunnen bespreken. Wy hebben vanuit de praktyk contacten met huisartsen gekregen, die de recep ten uitschrijven. De sociale con trole is echter vaak sterker by de straatgroepenwerkers dan by de hulsartsen, door de betere relatie met de gebruikers. Daarom hebben wy de verstrekking van methadon ter hand genomen," aldus Rob Muller. Het drugteam in Utrecht wil begin volgens jaar een methadonp- rogramma starten. In het drug team bevindt zich ook een arts. De dosering wordt in teamverband vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 9