Sluitingen troef in de laatste maanden Stank Schuitvaartgracht bestrijden met water Meliskerkse watergang Logiesverstrekking Vlissingen liep in 1978 6 procent terug PZC/ Brand vernielt salonkamer van pension in Vlissingen Raadsfractie was te weinig betrokken bij verkoop RSV-woningen Harry Miller met quintet in Vestzaktheater DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 WATERSCHAP WALCHEREN WERKT PLAN UIT AANDRANG OP MINISTERIES VLISSINGEN - Het waterschap Wal- cheren is een plan aan het uitwerken om zuiver water uit de Meliskerkse watergang, die afgesloten is van de Vlissingse watergang, door een pijp naar het begin van de Schuitvaart gracht inVlissingen te pompen. Door dit zuurstofrijk water in de Schuit vaartgracht te brengen hoopt men in ieder geval tijdelijk de stankoverlast vanuit de Schuitvaartgracht te kun nen voorkomen, tot een verbetering van het Vlissingse rioolstelsel een de finitieve oplossing brengt. Dit is bekend gemaakt door het ge meenteraadslid w. Wisse op de verga dering van de werkgroep Vlissingse wa tergang van het wijkcomité 'Bonen- dijcke' over de stankoverlast van de Vlissingse watergang, die woensdag avond werd gehouden in zaal 't Anker te Vlissingen Binnen drie weken is vol gens de heer Wisse uitsluitsel over het plan mogelijk. Tijdens de vergadering werd ook een motie aangenomen. Adviesraad stichting sportbelangen in Vlissingen hield ledenvergadering VLISSINGEN - Het bestuur van de Ad viesraad van de Stichting Sportbelan gen Vlissingen is zeer verheugd, dat de door B en W voorgestelde organisa tiestructuur van het gemeentelijk welzijn door de gemeenteraad slechts in gewijzigde vorm is aan genomen. „Er is weer gelegenheid tot inspraak geschapen inu via de stuurgroep Wel zijn) en het ziet er naar uit. dat de di verse sectoren van welzijn een grote mate van zelfstandigheid behouden", aldus het bestuur Dit bleek uit het jaarverslag van de Ad viesraad Stichting Sportbelangen. dat woensdagavond tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering in hotel Maldegem in Vlissingen besproken werd. De heren A. Bode en J. B. Corveleijn en mevrouw N Koets-van Belzen waren peridiek aftredend, zy werden herko zen. RAADSFRACTIE PVDA/PPR: „Opheldering nodig over overslag kernwapens in Vlissingse havens OOST-SOUBURG - De fractie van de PvdA/PPR in de Vlissingse gemeente raad wil nadere opheldering over de mogelijkheid dat via het Vlissingse havengebied kernwapens voor de NAVO-strijdkrachten in met name de Bondsrepubliek worden overgeslagen. Waarnemend fractievoorzitter F. K. P. Schets kondigde dit dinsdagavond tij dens de jaarvergadering van de PvdA- afdeling Vlissingen aan, nadat vanuit die vergadering vragen waren gesteld naar aanleiding van publicaties over de overslag van kernwapens in de Rot terdamse haven, zonder dat het ge meentebestuur van de Maasstad daar van op de hoogte is. Het PvdA-statenlid A J. van Poelje en' lid van de Vlissingse afdeling stelde de recente publicaties aan de orde. zyn collega-statenlid J. Roodenburg haak te op de problematiek in door te herin neren aan de vragen die hy over deze zaak aan gs heeft gesteld. 'Het ant woord daarop is verhullend geweest. Dus biykt het zonneklaar dat dit een zaak is van de generaals, waarop de democratische controle heel klein is. Alleen de fractievoorzitters in de Twee de Kamer kunnen er, als ze er om vra gen en met die van de CPN uitgezon derd. inlichtingen krijgen' aldus de heer Roodëhburg. Het statenlid meende dat het ontbreken van informatie over deze zaak 'te denken geeft'. De heer Van Poelje stelde vast dat der gelijke dingen in vredestyd dus kenne- lijk alleen door Amerikaanse autoritei ten kan worden beslist. HU meende dat het beslist onjuist zou zijn indien by- voorbeeld de plaatselijke burgemees ter. verantwoordeiyk voor een goede rampenbestrijding in de gemeente, niet over dit soort zaken zou zyn ingelicht. Waarnemend fractievoorzitter Schets zegde daarna toe de problematiek door vragen aan b en w aan de orde te zullen stellen. 'De Gouwe Revers' hielden springwedstrijd SEROOSKERKE - De landelijke rij- vereniging en ponyclub 'De Gouwe Reyers' uit Serooskerke tW) hield een springwedstrijd voor paarden en po ny's. De wedstrijd werd verreden in twee manches waarby de ruiters werden beoordeeld op fouten, stijl en tyd. De uitslagen zyn: Pony's klasse B; 1 Coby Blok, Gouwe Reyers 2 Erik Zwagema- kers. Stevershof; 3 Klarien Louwerse, Gouwe Reyers; 4 Clara Goedhart. Gouwe Reyers; 5 Monique Zwagema- kers. Stevenshof; Pony's klasse L. 1 Chris Boone, Gouwe Reyers; 2 Kees de Visser. Gouwe Reyers. Paarden Klasse B; 1 Jaap Joosse, 2 Ella Adriaanse; 3 Nanna Brouwer; 4 Bram de Nooyer. al len van de Gouwe Reyers, Paarden Klasse L; 1 Winnie de Landmeter, Gouwe Reyers. waarin wordt aangedrongen op directe en onmiddellijke maatregelen tegen de stankoverlast. De motie is gericht aan de ministeries van verkeer en water staat en van volksgezondheid, het pro vinciaal bestuur, het bestuur van het waterschap Walcheren en het gemeen tebestuur van Vlissingen Een afschrift van de motie wordt ook verzonden aan de voorzitter van de Tweede Kamer Tydens de vergadering bleek, dat 95 procent van de bewoners van de straten langs en rond de Vlissingse Watergang aan het waterschap Walcheren het ver zoek hebben gedaan de verontreini- gigngsheffing niet te hoeven te betalen. Zij doen dit, omdat dé Vlissingse wa tergang. waarvan de Schuitvaart gracht een onderdeel uitmaakt, door riooloverstorten dermate sterk veront reinigd zou zijn, dat deze een ondraag- lyke stank veroorzaakt en bovendien een gevaar is voor de volksgezondheid. In een bnef aan het Vlissingse gemeen tebestuur zou het waterschap hebben toegegeven, dat de stankoverlast in derdaad ontstaat door riooloverstor ten. Zelfs voor de afsluiting van de Schuitvaartgracht. in het kader van de Deltawerken, zou de gracht worden ge bruikt als riooloverstort. Toen zou daar geen erge hinder van ondervonden worden, omdat nu en dan geloosd werd via de sluizen in het voormalige haven tje van Meyer in de Wcsterschelde. Al voor de afsluiting van de Schuitvaart gracht is het gemeentebestuur van Vlissingen volgens voorzitter G.I. Timmerman van de werkgroep Vlis singse watergang getipt over mogefijke stankoverlast, door het ontstaan van stilstaand water. Het gemeentebestuur zou daarop niet zyn ingegaan en alle verantwoordelijkheid voor eventuele gevolgen op rekening van het minis terie hebben geschoven, evenals de provincie. Het waterschap Walcheren zou hebben beweerd, dat de Schuit vaartgracht maximaal zes keer per jaar wordt gebruikt als noodoverstort, ter- wyi volgens de heer Timmerman weken geweest zyn. dat er zes keer een over stort heeft plaatsgevonden. De heer Timmerman schat, dat minstens hon derd keer per jaar een overstort plaats vindt Vereniging Tydens de vergadering in 't Anker is ook het plan bekend gemaakt om een vereniging Vlissingse watergang op te zetten met mensen, die verzocht heb ben de verontreinigingsheffing niet te hoeven te betalen De bewoners werden verzocht bij klachten over de gezond heid de huisarts in te schakelen, omdat de Vlissingse huisartsen medische klachten verzamelen. Alle schade, die waarschynlijk is ontstaan door zwa- velwaterstofgas uit de gracht, kunnen de bewoners melden aan de werkgroep. De bewoners is ook verzocht by stank overlast het alarmnummer in Goes (01100-14444) te bellen en om plaatsing van een meetwagen tc verzoeken. GASTEN VIA DAK IN VEILIGHEID VLISSINGEN - Een salonkamer van het pension Elizabeth op de hoek Sin gel-Badhuisstraat in Vlissingen is woensdagavond door brand verwoest. In de kamer, die op de eerste verdie ping van het pension ligt, was op bet moment van de brand niemand aan wezig. De hele eerste verdieping liep rookschade op. Twee pensiongasten, die op de tweede verdieping sliepen, bemerkten een rookontwikkeling en stelden de in het gebouw aanwezige brandmeldingsin stallatie in werking. Daarna vluchtten zy via een raam naar het dak, waarvan daan zy met een ladderwagen van de brandweer werden bevrijd. Ook de eigenaar was door de brandmelder gealarmeerd. Toen de brandweer ar riveerde was hy met een poederblusser bezig de brand onder controle te krij gen. wat met behulp van een hogedruk- straal van de brandweer snel gelukte. Over de oorzaak van de brand kon brandweercommandant C. Janse niets zeggen 'Oliebollenavond' Open Hof Vlissingen VLISSINGEN - De Vlissingse activi teitencommissie 'Open Hof houdt donderdag 28 december een 'oliebol lenavond' in haar wykcentrum te Vlis singen. Op het programma staat onder meer discomuziek voor jong en oud, en een oliebollenverkoop. Tevens wordt bingo gehouden. De aanvang is 19.30 uur. VERWIJT TIJDENS VERGADERING PVDA-VLISSINGEN 55 55 VLISSINGEN - Het nieuwe quintet van bassist Harry Miller geeft van avond (donderdag) een concert in het Vestzaktheater te Vlissingen. De aan vang is 20.30 uur. Harry Miller, geboren in Zuid-Afrika, heeft voorheen een quintet geleid, waarin Louis Moholo, Keith Tippett, Trevor Watts en Willem Breuker speel den. Met deze formatie maakte hy een succesvolle toemee door Nederland en maakte hij de elpee 'In conference'. Nog eerder, in 1971, was hy leider van het sextet Isipingo. waarmee hy de elpee 'Family Affair' maakte. Het nieuwe quintet bestaat uit Harry Miller, bas; Radu Malfatti, trombone; Sean Bergin, tenor en sopraan saxofoon; Earl Cross, trompet; en Mar tin van Duynhoven. slagwerk. OOK KRITIEK OP BELEID VLISSINGSE WATERGANG OOST-SOUBURG - 'De raadsfractie van de PvdA/PPR is moeilijk te inte resseren geweest voor de problemen rond de verkoop van de woningen door de BV Scheldestad aan Fortress. Die ongeinteresseerdheid geldt ook andere zaken. Er zijn bepaalde brieven niet beantwoord en bij veel mensen bestaat teleurstelling over deze gang van za ken'. Dit zei het PvdA-afdelingslid A. de Ceuster dinsdagavond tijdens de jaarvergardering van de afdeling Vlis singen van die partij in Oost-Souburg. De heer De Ceuster. in Vlissingen werkzaam als opbouwwerker stads vernieuwing, meende dat de raadsfractie in het begin onvoldoende betrokken is geweest bij de dreigende verkoop van de woningen. De brieven die door de fractie niet zou den zyn beantwoord waren nog by waarnemend fractievoorzitter F. K. P. Schets, noch by het oud-raadslid E. de Priester bekend. De heer De Priester meende dat het goed zou zyn e toelich ting te geven om welke punten het ging. De heer De Ceuster meende, dat het 'pynlyk' zou kunnen zyn omdat hy dan in de persoonlyke sfeer zou moeten tre den. 'Maar ik stel vast dat fractievoor zitter Kossen en het raadslid Wisse pas heel laat hebben besloten te reageren op de verkoop van de woningen', aldus de heer De Ceuster. PvdA/PPR-fractielid Hendriks ont kende dat de fractie in de zaak van de verkoop van de woningen op het Fort laks zou zyn geweest. Hy meende dat de fractie wel degelyk snel op de ontwik kelingen heeft gereageerd en meende dat de kritiek daarop dan ook niet ge rechtvaardigd is. Het afdelingslid Th. Post vroeg zich al wat het beleid van de fractie ten aan zien van de stankproblemen aan de Schuitvaartgracht is geweest Hy meende dat het beleid van de fractie voor de omwonenden weinig bevredi gend is geweest. Later tydens de verga dering deelde wethouder van openbare werken F. G. Smit op de vragen van de heer Post mee dat er wel degelyk iets aan de problemen wordt gedaan. De door de heer Post aangehaalde uit spraak van burgemeester drs. Th. J. Westerhout aan Sint Nicolaas tydens diens intocht dat binnen een jaar een eind zou kunnen zyn gemaakt aan de stankproblemen kon de wethouder niet bevestigen. Hy meende dat men gerust op een wat langere termyn moet reke nen. Het PvdA/PPR-raadslid W. Wisse die de vergadering over de Schuit- vaartgrachtproblemen in Het Anker had bygewoond, deelde in de rondv raag mee dat daar algehele tevreden heid bestond over het tot nu toe ge voerde beleid. De heer Wisse stelde dat de PvdA als enige raadsfractie tydens die byeenkomst met de bewoners ver tegenwoordigd was. 'Was het CDA ty dens de hoorzitting over de boulevard maandagavond nog met vier man aan wezig, nu was er op deze byeenkomst niemand'. Waarnemend fractievoorzitter Schets deelde mee dat de heer Wisse en hy ge reed zyn gekomen met een kostenbere kening voor een rioolwaterzuivering sinstallatie in het Sloe en dus niet by Ritthem. De samenstellers zullen hier over binnenkort een gesprek hebben met gedeputeerde W. Don. De kos tenberekening zal ook worden voorge legd aan de PvdAfractie in provinciale sta ten- De PvdA-afdeling Vlissingen koos dinsdagavond de heer H. Meijer tot nieuwe voorzitter. De heer Meyer, die als de functie van waarnemend voorzit ter bekleedde, werd met algemene stemmen in die functie gekozen. DIRECTEUR DE GRAAG VVV-VLISSINGEN: „CIJFERS GEVEN TE DENKEN" VLISSINGEN - „Ten opzichte van 1911 valt er in de logiesverstrekking te Vlissingen dit jaar een teruggang van zes procent te constateren. In vergelij king met het (zomerse) jaar 1976 be draagt de teruggang zelfs dertig pro cent. Om hieruit te concluderen dat het toeristenbezoek sterk afneemt is ech tereen te voorbarige veronderstelling. In veel gevallen doel de toerist pas dan een beroep op de logiesverstrekking als de meeste pensions en hotels bijna geheel bezet zijn. Het neemt niet weg dat de cijfers wel te denken geven en ze bevestigen wel enigzins de uitspraken, die door landelijke en provinciale in stanties zijn gedaan, dat het toerisme eerder daalt dan stijgt". Dit zei de directeur P A. de Graag, woensdagavond op de algemene na jaarsvergadering van de VVV-Vllssin- gen in het Strandhotel In verband met de voor Vlissingen niet zo gunstige cijfers noemde de heer De Graag de roep om betere accommoda tie. het in de hand houden van de prij zen en betere service wel degelijk rechtvaardig. Hy verbond hieraan de mening, dat de oorzaken zeker niet al- tyd by de horeca gezocht moet worden, zoals volgens hem vaak wordt gesug gereerd „In de internationale strijd op het horecagebied moeten we 'bij blij ven'. ondanks het feit dat dit tijdeiyk wel eens minder in het laatje zou kun nen brengen", zo zei hij Het bezoek aan het VW-kantoor is dit jaar groter geweest dan in 1977. De heer De Graag zei. dat ook weer veel inwo ners van Vlissingen om informatie bij de VVV aanklopten. „Vooral het hoog seizoen van dit jaar is", zo zei hy. voor de VVV-Vlissingen een drukke periode geweest. De slechte vakantiespreiding was er oorzaak van dat deze periode slechts zes weken duurde ivan half juli tot en met de derde week in augustus). De binnenstad werd in die zes weken erg druk bezocht. De boekingen voor de informatiedienst konden in het hoog seizoen de opgelopen achterstand van het voorseizoen voor een zeer groot ge deelte ongedaan maken", aldus de heer De Graag. De spreker zei. de indruk te hebben dat de Vlissingse en Zeeuwse bevolking de VVV als theaterbespreekbureau ten zeerste waardeert. De Graag:.. De in komsten van de VVV liggen gezien de tyd die hieraan door het personeel wordt besteed aan de lage kant. De waardering van het publiek vergoedt echter veel". Mlure Tijdens de rondvraag werd gesproken over Vlissingen als badplaats. De aanwezigen waren over het algemeen van mening dat Vlissingen als bad plaats reeds over veel allure beschikt, maar dat er wel wensen voor de toe komst overblijven. De heer Oosterhuis was van mening dat Vlissingen in het streven naar verbete ring zichzelf zoveel mogeiyk moet be druipen. Hy achtte het daarom nood- zakelyk dat er byvoorbeeld meer ter rasjes op de boulevard zouden moeten komen. Zijn gedachten gingen daarbij uit naar kleinschalige terrasjes, die door "n of twee man worde: ge 'xploiteerd. Grote plannen zyn vol gens hem gauw tot mislukken ge doemd De heer J. Jacobs van de stichting Re creatie Ontmoeting en Ontspanning toonde zich verheugd dat dc gedachten over Vlissingen als badplaats van de VW 'aardig overeenkomen' met die van de stichting Recreatie. „We zouden het ook fijn vinden als Vlissingen bij voorbeeld een pier of een kinderboerde rij zou krijgen, maar voordat je hier iets nieuws wilt beginnen moet er eerst een grondige studie aan vooraf gaan Hier- by zal men er van uit moeten gaan. dat Vlissingen zijn eigen karakter blijft be houden en in sommige gevallen zelfs te rug krijgt. Alleen daar is de bevolking mee gediend", aldus de heer Jacobs. De Temeuzense Scheepsbouw Maatschappij, waarover onlangs het doek viel. ECONOMISCHE KRONIEK He, Leiaas vielen in de periode september - november nogal wat faillissementen. De Terneuzense Scheeps bouw Mij met 116 werknemers en een schuldenlast van ongeveer 6 miljoen gulden kon zich in deze zwaar be proefde sector niet meer staande houden. Hetzelfde gold voor de Mecap, een scheepsbouw- en con structiebedrijf in Sluiskil met 55 werkenemers. Hier bedroeg de schade 1,2 miljoen gulden. De Internationa le Metaalverwerkende Qombinatie, eveneens in Ter- neuzen, met 86 werknemers verkeert eveneens in moei lijkheden. Het verlies van ruim 250 arbeidsplaatsen plaatst deze streek plotseling in een noodsituatie. In Middelburg werd het bedrijf Fri-Iado gesloten vanwe ge overplaatsing naar het hoofdbedrijf in Prinsenbeek. Er werden ovens en grills gefabriceerd en er werkten 16 mensen. Een meevaller was de steun die Economische Zaken als nog aan de Nederlands-Amerikaanse Pijpleiding My in het Sloe gaf op grond van mogelyke gunstige per spectieven in de offshore-sector. Aanvankelyk werden 160 van de 220 werknemers naar huis gestuurd, maar nu is een deel hiervan weer aan het werk. Wanneer de ver wachte orders doorkomen, zou de werkgelegenheid zelfs kunnen worden uitgebreid. Er komen twee nieuwe vestigingen tot stand. De NE- MAG uit Rotterdam - fabricage van gryperkranen, transportinstallaties en lieren - is na een rechterlyke uitspraak eigenaar geworden van de panden van Smit- Bolnes in Zierikzee. Het bedrijf heeft plaats voor 150 werknemers, voomameiyk door overplaatsing. In Sas van Gent gaat zich een-autobekledingsbedryf uit het Belgische Assenede vestigen met ongeveer 20 arbeids plaatsen. Met betrekking tot de AKF-Goes is meegedeeld dat dit bedrijf overgaat van de Hollandse Beton Groep naar Rynsch elde-Verolme. AKF-Temeuzen blyft onder de HBG. Vermeldenswaard is het ETI-rapport over het uitstra lingseffect van Dow Terneuzen. De hoge productie per man betekent een flinke financiële stimulans voor Ne derland, maar voor al voor de streek. Los van de lonen, vonden van de 820 miljoen gulden aan handelsbetalin gen in 1977. 60 miyoen gulden in Zeeland, waarvan 43 mfijoen gulden binnen ZeeuwschVlaanderen hun plaats. Eurogas heeft besloten tot de bouw van zes druktanks van elk 1000 m3 in het Sloe, de eerste fase. Het bedryl loopt hiermee vooruit op een uitspraak van de Kroon. Begin 1979 gaat de registratie van de industriële en an dere uitstoot in Zeeland door het TNO van start. In Goes gaan twee middelgrote bouwbedrijven fuseren, Boone en Besuyen en Van Sabben. In totaal werken er 100 mensen. Het doel van de fusie is een meer efficiënte bedrijfsvoering, coninultett en spreiding van de werk zaam heden. Het Havenschap Terneuzen verwacht voor 1978 een re cord-omzet van 7 miljoen ton (vorig jaar 6.1 miyoen), vooral door Dow Chemical. De Waterleiding My Zuidwest Nederland heeft een prognose opgesteld van de waterbehoefte in 1990: 78 miyoen m3. tegenover ruim 42 miyoen m3 in 1977. Het inwonertal is gesteld op 415.000 en het verbruik per hoofd loopt op van ruim 110 liter tot by na 170 liter. An het kader van de versterking van de Oosterschelde- dijken willen b en w van Yerseke en g s - door middel van een bijdrage uit het ontwikkelingsfonds - de haven van Yerseke vergroten. De kosten bedragen bijna 6 mil joen gulden. Er komt een rijksbijdrage van 7 ton. Op een buitendijks terrein komen de te saneren mosselbedrij- ven; kosten 13 miljoen gulden.. Na ruim twintig jaar is er eindelyk een toezegging aan Goes van een rijksbijdrage voor een nieuwe sluis by het Goese Sas. Ook hier inhet kader van de dykversterking. De kosten belopen tenminste 30 miljoen gulden. De ver groting van de sluis (3 miyeon gulden) is voor rekening var Goes evenais een nieuwe brug by Wilhelminadorp. Het staat nu vast dat Zeeland, in Vlissingen en wel in het HTS-complex, een school voor hoger economisch en admini stratief onderwys krijgt. Deze valt onder de ver- antwoordelykheid van het samenwerkingsverband voor hoger beroeps onderwijs. Gerekend wordt op 250 leerlin gen. De Pedagogische Akademies staan er minder fraai voor. Het aantal studenten neemt sterk af, ook voor het kleuteronderwijs: De prognoses zijn ongunstig. De Zeeuwse stichting voor middelbaar sociaal-pedago gisch onderwys verwacht in 1979 te kunnen beginnen met een beroepsopleiding voor het inrichtingswerk, een vier-jarige part-time opleiding. Tot nu toe moesten de leerlingen naar Rotterdam en Breda. Dow in Terneuzen heeft 30 lts-ers en mts-ers in dienst genomen om hen een veelzydige opleiding te geven. Ten behoeve van de Oosterschelde-werken is een opleidings school voor beton-timmerlieden begonnen. Er zyn over enige jaren 1500 mensen werkzaam. Naast Middelburg krijgt nu ook Goes een school voor voortgezet buitengewoon onderwys, een MAVO-oplei- ding voor hen die enige leermoeilykheden hebben Eveneens in Goes komen twee opleidingen in de sector lager economisch en administratief onderwys, een neutrale en een christelyke. Beiden worden verbonden aan het technische en huishoudonderwys. He, He, Let aantal part-time boeren - als nevenberoep, als bobby of door rustende landbouwers verzorgde bedrijf jes - is de laatste jaren gelijk gebleven. In 1971 en 1976 bedroeg het 22 procent: in 1976 waren het er 1452 tegen over 5238 boeren in een hoofdberoep. Het beslag op de landbouw grond liep op van 7 naar 9 procent. In West- Zeeuwsch-Vlaanderen is door de organisaties een aan vraag voor verkaveling ingediend. Het gaat om 2400 ha. Het grondgebruik is zeer versnipperd. Verkeer en Waterstaat wil ter noorden van de Noord-Be- velandpolder een nieuw proefstation voor de kweek van schaal- en schelpdieren stichten, zulks in de plaats van 't Homtje op Texel. De definitieve plaats is nog onzeker. Intussen is het tydelyke laboratorium in Yerseke geopend. Het in en exportbedrijf Pekaar in Westkapelle gaat daar zyn bewaarplaats voor alikruiken en mosselen uitbreiden en inrichten voor oesters. Het wil ook alikrui ken en mosselen gaan kweken. Het aantal werknemers wordt van vier naar twintig opgevoerd De Raad van Kortgene heeft zich uitgesproken voor de inrichting van een recreatiehaven voor het dorp CoUjns- plaat, tegeUjk met de dykversterking. De kosten bedra gen 6,5 miyoen gulden. Er komen 400 ligplaatsen voor plezier vaartuigen, 85 voor sportvissers en 20 voor be roepsvissers. Tegenstanders van dit plan geven de voor keur aan de Paardekuipinlaag ten westen van Colyns- plaat. Gs hebben zich uitgesproken voor de aanleg van een parallelweg op de Philipsdam tussen Sint Philipsland en de Grevelingendam, zulks in verband met de dagrecrea tie. De aanleg kost de provincie 7,5 miyoen gulden. Het tweede deel van de radarinstallatie langs de Wester- schelde wordt in 1982 operationeel. De kosten bedragen 100 miyoen gulden, de bouw biedt 100 man werk. Tussen Vlissingen en Ossenisse komen acht radarstations. Het eerste deel betreft het traject Antwerpen Hansweert. let aantal werklozen in Zeeland is nu op geiyke hoog te met het landelijk gemiddelde gekomen. In een jaar steeg het van 4.4 naar 5,2 procent. De woningbouw in Zeeland liep in de eerste negen maanden van dit jaar met één procent op. Er kwamen 2754 woningen gereed. Middelburg wil tot en met 1982 1600 woningen bouwen. In 1978 zullen het er 212 zyn. Voor het Geeregebied in de hoofdstad, vlakbij de Markt is er belangstelling van de zyde van de Hema, de Am- robank. Albert Heijn en Praxis. De Spoorwegen hebben de plannen goedgekeurd voor nieuwbouw van het sta tion in Goes, gekoppeld aan een nieuw expeditiekantoor van de PTT en kantoorbouw. De investeringen bedragen 11 miljoen gulden. In april wordt er een aanvang mee gemaakt. De kern E.ede (gemeente Aardenburg) krygt een uniek multi-functioneel centrum waarin worden verenigd een kleuter- en lagere school, een gemeenschapsruimte, een dorpshuis, een sportzaal en een mortuarium. In Kort gene werd eeen soorgelijk soortgelyk centrum rond de MAVO en de lagere school en wat bescheidener omvang geopend. In Middelburg werd het eerste crematorium van Zeeland in gebruik genomen. De Raad in deze ge meente besloot tot de aanleg van een parkeerkelder in het Geeregebied voor 300 auto's. Kosten 5 miyoen gul den. Rol bobé exploitatie- en hetelmaatscbappij Terneuzen bereidt de bouw voor van een "aparhotel", 36 apparte menten en 52 kamers in Terneuzen en 20 appartemen ten en 18 kamers in Breskens. In Dauwendaele in Mid delburg gaat Robê een motel met evenementenhal bouwen. Met de herbouw van de hotels Noordzee en De Wielingen in Cadzand is een begin gemaakt. Het college voor ziekenhuisvoorzieningen wil rond 1990 de sluiting van de ziekenhuizen in Zierikzee en Hulsten ccn totale nieuwbouw op Walcheren en in Terneuzen en Goes. Oostburg moet worden behouden. De meeste ziekenhuizen zijn te klein Alleen Vlissingen komt boven de norm van 250 a 300 bedden uit. De Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland wil het behoud van alle ziekenhuizen. De staatssecretaris van Volksgezondheid heeft toestemming gegeven voor de oprichting van een poliklinisch hartrevalidatiecentrum en een afdeling voor revalidatie-dagbehandeling in Goes. Medio 1979 start aan dit ziekenhuis ook een nierschoonmaak- centrum. Eveneens in Goes is de eerste fase van de ver nieuwbouw van de zwakzinnigeninrichting Den Berg goedgekeurd. De Stichting Verpleeg- en rusthuizen Zeeland heeft de principiële goedkeuring binnen voor de uitbreiding van Der Boede in Koudekerke. met 70 bed den voor somatisch zieken en geestelyk gestoorden Opgericht werd de bedrijfsgezondheidsdienst in Goes waaraan een groot aantal bedry ven aan deelnemen. Een aantal grote bedrijven als Hoechst moet nog over toe treding beslissen. Opvallend in deze periode is deuitbreiding van de dienstensector. In de industrie loopt het aantal ar beidsplaatsen helaas overal terug. Van groot belang in deze sector zijn de financiële impulsen die de uitbouw van de dienstensector moet dragen. Optredens christelijk gemengd zangkoor uit Oud-Vossemeer tydens de kerstzangdienst die om U" OUD-VOSSEMEER - Het christelijk gemengd zangkoor uit Oud-V'ossemeer treedt zaterdagl6 december op in de hervormde kerk te Poortvliet tijdens een daar te houden kerstzangviering die om 19.30 uur begint. Zondag 24 december wordt opgetreden in de 'Haestinge' te Sint Maartensdijk waar de traditionele nachtmis wordt gehouden die om 21,00 uur begint. Tweede kerstdag volgt een optreden in de hervormde kerk te Oud-Vossemeer uur begmt. De optredens staan owtë leiding van de heer A. Ridderhof en on der muzikale begeleiding van de neer Droogcrs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 6