PvdA mist fundamentele visie in onderwijsbeleid Vance vrijdag terug naar de VS Smith noemt aanslag op tankpark een ramp Garvey sherry. Duitse staalstaking duurt voort HELFT COMPLEX VERNIELD Protest TeHaTex tegen plan-Pais VERTREK BESCHOUWD ALS TEKEN VAN MISLUKKING DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 CDA: KABINET ZOEKT ZENUWACHTIG ZIJN DRAAI het kabinet het initiatief uit handen om tot een eigen onderwijsbestel te ko men". aldus Van Ooijen. Hij bepleitte een ruime plaats in het onderwijs voor technische vorming, expressieve en so ciale bekwaamheden en levensbe schouwelijke vorming. Dit met het oog op de voortgaande technologische ontwikkelingen èn de toenemende vrije tijd. Eductieve raad Weinig heil ziet hij in Pais' plannen voor een Nationale Educatieve Raad. die zich in de trant van de Sociaal-Econo mische Raad zou bezighouden met de relatie onderwijs en arbeidsmarkt. CDA-woordvoerder Van Leijenhorst liet zich sceptisch uit over zo'n educa tieve raad. Van Leyenhorst vroeg de re gering meer duidelijkheid te brengen in het onderwijsbeleid met betrekking tot vernieuwing (middenschool) en ont wikkeling (landelijk brugklasproject). DEN HAAG - De Tweede-Kamerfractie van de PvdA vindt dat bet onderwijsbeleid van de regering wordt gekenmerkt door het gemis aan een fundamentele kijk op de gewenste vernieuwing en ontwikkeling met het oog op de toekomst. Het CDA meent dat het kabinet, na een jaar regeren, nog wat zenuwachtig bezig is om zijn draai te vinden en constateert dat er meer duidelijkheid moet komen over de weg die het onderwijs moet gaan. De VVD daarentegen ondersteunt „met vreugde" de koers van haar par tijgenoot minister Pais en zijn CDA-staatssecretarissen De Jong en Hermes. Tijdens de woensdag begonnen behan deling van de onderwijsbegroting voor komend jaar dienden CDA, WD en DS'70 een wijzigingsvoorstel in dat tot doel heeft het voortbestaan van de Stichting voor Onderzoek van het On derwijs in ieder geval tot en met 1979 te garanderen. Pais heeft aangekondigd danig te snoeien in de subsidiegelden. De drie fracties willen verder dat de re gering een half miljoen gulden extra be schikbaar stelt voor onderwijs aan Su rinaamse en anderstalige leerlingen in de vier grote steden. Verder willen de socialisten extra ar beidsplaatsen scheppen in het weten schappelijk onderwijs. Dat kan. menen nj. door een bedrag van 5 miljoen gul den te schrappen van de post voor de aanschaf van computerapparatuur door universiteiten en hogescholen. Mevr. Andela-Baker (CDA) deed de suggestie om voor het gehele lbo een stimuleringsbeleid te ontwikkelen. Speciaal moet dan worden gelet op de kansen voor meisjes. De PvdA'er Konings diende een amen dement in voor bekostiging van extra leerkrachten aan mavo-scholen en scholen voor lager beroepsonderwijs (lbo), die voornamelijk bevolkt worden door kinderen uit arbeiderswijken. Zowel PvdA als CDA lieten zich kri tisch uit over de studie die minister Pais wil laten instellen naar toepas sing van het profijtbeginsel in het on derwijs. Volgens de socialist Van Ooijen is een grotere individuele bij drage van mensen in de kosten van het onderwijs alleen aanvaardbaar als de zwaarste lasten worden gelegd op de zwaarste schouders en als daardoor grotere groepen achtergestelden eer der aan onderwijs kunnen gaan deel nemen. CDA-woordvoerder Van Leyenhorst hield de bewindsman voor dat de toegang tot onderwijs niet mag worden belemmerd door financiële barrières. Arbeidsplaatsen PvdA, CDA en in mindere mate de WD zetten zich af tegen de voorgenomen inkrimping met tien procent van het aantal taakuren in het voortgezet on derwijs. De socialist Konings heeft be rekend dat die maatregel 300 arbeids plaatsen kost. Meer geld wil zijn fractie voor het zogeheten stimuleringsbeleid, waarin extra aandacht is voor kinderen met achterstanden in het onderwijs. De socialisten zijn gekant tegen het plan van Pais om op verzorgingsinstel lingen als Landelijke Pedagogische Centra en Centraal Instituut voor Toe tsontwikkeling te gaan bezuinigen. In tegendeel, zij voelen voor uitbouw en verbetering van het werk van dat soort instellingen. De partij vindt „bevrie zing" van subsidies aan schoolbege leidingsdiensten onjuist. Het CDA daarentegen meent met Pais dat wat de schoolbegeleiding betreft de deskun digheid meer binnen de school moet worden gezocht dan daarbuiten (zoals bijvoorbeeld bij SBD's). De PvdA sprak bij monde van David van Ooijen teleurstelling uit over het feit dat de discussie over de toekom stige structuren van het onderwijs, zoals die waren aangegeven door de vo- nge minister van onderwijs. Van Ke- menade. als een nachtkaars dreigt uit te gaan. ..Wij lopen achter bij ons om ringende landen en ondertussen geeft Hij signaleerde een vermoeidheid bij het onderwijsveld ten aanzien van de stroom veranderingen. Een goed in formatiesysteem kan wonderen doen, meent Van Leyenhorst. Hij zei voorstander te zijn van inspraak en medezeggenschap in het onderwijs, maar, aldus zijn fractiegenoot Deet- man: „De regering moet terughoudend zijn bij het ontwerpen van een wettelij ke basis voor medezeggenschap in het onderwijs. Met name het bijzonder on derwijs moet de ruimte hebben om het eigen inzicht in medezeggenschap vorm te geven", aldus Deetman. Hij vindt dat de regering moet volstaan met een wettelijke garantie, dat er in beginsel in het onderwijs sprake dient te zijn van medezeggenschap. Deetman bepleitte aandacht voor cul turele minderheden. Er komen steeds meer scholen die uitsluitend of vrijwel uitsluitend door anderstalige leerlin gen worden bezocht. Mevr. Ginjaar- Maas van de VVD sprak zich uit voor een landelijk steunpunt voor de ont wikkeling van het onderwijs aan an derstaligen. Opleidingen De bezuinigingen op de nieuwe lerare nopleidingen vonden geen genade in de ogen van de socialist Konings. De komst van nieuwe opleidingen in Zwolle, Sittard en Eindhoven gaat ten koste van de bestaande zeven NLO's. Bovendien van een verscherpte stu dentenstop. waardoor arbeidsplaatsen SALISBURY IRTR) - Premier Ian Smith van Rhodesiè heeft woensdag bij een bezoek aan de grotendeels uit gebrande olieopslagplaats on Salis bury gezegd dat dit een van onze groot ste tegenslagen sinds het begin van de terroristenoorlog is. Het zou dwaas zijn iets anders te beweren. Het is een grote ramp, zoals u kunt zien'. Ongeveer de helft van het geweldige complex is vernield. Volgens kenners is ongeveer 78 miljoen liter brandstof verloren gegaan ter waarde van onge veer 18 miljoen dollar. Er zijn 22 op slagtanks van 3.5 miljoen liter elk verlo ren gegaan. Het vernielde gebied zal worden herbouwd en over acht of negen maanden weer in werking zijn, aldus een van de oliefunctionarissen. Er zul len nog meer veiligheidsmaatregelen worden getroffen, zei hij. Brandweer, politie en troepen van het leger hebben weonsdagochtend de vlammenzee on der controle gekregen. Het heeft 36 uur geduurd voordat men de brand meester was De chef van de brandweer van Sa lisbury. Vin Lowrie, vertelde verslag gevers dat er nu geen gevaar meer be staat dat de brand nog verder verspreid op het complex waar olie ligt opgesla gen. Het vuur kan nog wel weken blij ven smeulen, zo voegde hij er aan toe. Bij het bestrijden van de brand heeft de Rhodesische brandweer hulp gekregen van Zuid-Afrika. Zowel de oliemaatschappijen Shell. Texaco, BP en Total, als de regering hadden olievoorraden opgeslagen in het door de brand getroffen complex. De delen waar de regering. Shell en BP hun voorraden hadden opgeslagen zijn het ergst getroffen. Van reizigers zou niet langer een pokkenbriefje moeten worden geëist, aldus de wereldgezondheidsorganisa tie WHO verloren gaan. Van Leyenhorst (CDA) deed de suggestie dat verlies te com penseren door nascholingsactiviteiten aan de NLO's te verbinden. Een goede wettelfjke regeling voor deze opleidin gen kan de huidige onzekerheid en on duidelijkheid wegnemen. PvdA-woordvoerder Konings meent dat in het voortgezet onderwijs werk gelegenheid kan worden geschapen door eerste-graads leraren (die geven les in de hoogste klassen van gym nasium, atheneum en havo) een maximumbetrekking te geven van 26 lesuren plus het daarbij behorende sa laris Eerstegraders worden nu betaald voor 29 uren. terwijl zij in de praktijk niet meer dan 26 lesuren voor hun reke ning nemen. De D'66'er Mertens is voorstander van een frontale aanval op het verschijnsel „overuren maken". Terugdringen daarvan schept werkgelegenheid voor anderen, aldus zijn redenering. D '66 is niet gelukkig met de ombuigin gen. die volgend jaar flink oplopen. Mertens toonde zich daarmee aller minst gelukkig en voelt meer voor het PvdA-altematief om de bezuinigingen met 81,7 miljoen te verlagen. Emancipatie Mevr. Schaapman (PvdA) betoogde dat onder meer afschaffing van de meer voudige kinderbijslag voor 16- en 17-ja- rigen een negatieve uitwerking zal heb ben op de emancipatie. „Er wordt nog steeds weinig belang gehecht aan het onderwijs voor meisjes". In het kader van de emencipatie vroeg zy om maat regelen ter uitbreiding van vormings- en opleidingsmogelijkheden voor vol wassenen en om uitbreiding van be roepsgerichte opleidingen voor de ca tegorie 16- tot 18-jarigen. Zij diende een wijzigigsvoorstel in om 2,1 miljoen gul den vrij te maken voor subsidiëring van de zogenaamde spontane groepen Open School. Deze groepen vallen nu nog buiten de experimenten die het ministerie van onderwijs met betrek king tot de Open School subsidieert. Mevrouw Ginjaar (WD) toonde zich bezorgd over de talenkennis van de leerlingen in het voortgezet onderwijs. Zij wil een onderzoek naar de vraag of de omvang van de eindexamenpakket- ten wel optimaal is. Overigens noemt zij de moedertaal het allerbelangrijkste vak en dat moet volgens haai in alle schooltypes meer aandacht krijgen. De ministers van onderwijs en van so ciale zaken met vertegenwoordigers nit het bedrijfsleven om de tafel te gaan zitten om met elkaar een crashp- rogramma in elkaar te draaien. Dit 'demp de kloof -programma moet die nen om 100.000 niet op te vullen ar beidsplaatsen alsnog vervuld te krij gen. Van de onderwijsvoorzieningen voor 16- tot 18-jarigen verwacht de WD niet zoveel. Vandaag (donderdag) wordt de behan deling van de onderwijsbegroting voortgezet. het weer Buien Wisselend bewolkt met af en toe buien, sommige met hagel of onweer. Krach tige tot harde zuidwestelijke wind. Maximum temperatuur omstr. 8 gra den. Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag- Overgang naar kouder weer met af en toe buien, in de nacht plaatselijk lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland- Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. min. temp. omstr. 5 gr.; max. temp.: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent: kans op een geheel droog etmaal M procent. Voorzaterdag: Aantal urenzon: 0 tot4; ritn. temp omstreeks 0 graden; max. temp omstr. 3 gr.; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent; kans op een geheel droog etmaal 40 procent ton de zuidoostflank van een diepe fepressie boven noordwest Engeland uordt met krachtige west- zuidioesten vimden steeds koude lucht over de re- Blo aangevoerd. Hierin komen naast opklaringen enkele buien voor, moge- fyk met hagel en onweer. De maximum temperatuur bedraagt negen graden Celsius. De windverwachting: zuidwest W 8fl en de vooruitzichten voor vrij dag. buüg weer en iets kouder. ZON EN MAAN Foto: Stakers luisteren naar één van hun leden. (Van onze correspondent) BONN - Het einde van de staking in de Westduitse ijzer- en staalindustrie, waarbij 80.000 mensen zijn betrokken, is nog lang niet in zicht. Bemiddelaar Fahrtmann (minister van sociale za ken van Noordrijn-Westfalen) zei woensdag dat hij vooralsnog geen mo gelijkheid ziet werkgevers en werk nemers weer aan de onderhandelings tafel te krijgen. Breekpunt blijft de geleidelijke invoe ring van de 35-urige werkweek. Inmid dels heeft Fahrtmann al zes pogingen gedaan een opening in het conflict te zoeken. Volgens werkgeversonderhandelaar Leden van hel landelijke le graads Tehatex-protest demonstreerden op het Binnenhof tegen minister Pais. Lerarenopleidin gen tekenen, handvaardigheid en textiele werkvormen protesteren tegen het afwijzen van het leerplan dat de 8 opleidingen hadden ingediend. DEN HAAG - De doodsteek voor de eerstegraads opleidingen in de vakken tekenen, handvaardigheid en textiele werkvormen (TeHaTex). Zo noemen zeven van de acht instituten, die deze lerarenopleidingen geven, de beslis sing van minister Pais van onderwijs en wetenschappen de cursusduur te reduceren van vijf toe vier jaar, een drietal opleidingen te brengen onder de directie scholing (viel onder het beeldende-kunstonderwijs), het toe zicht op alle opleidingen voortaan te laten ressorteren onder de hoofdin- Einde Britse bakkersstaking LONDEN (DPA) - Aan de Britse bak kersstaking, die 7 november begon, komt vandaag een eind. De bonden hebben woensdag het aanbod van de werkgevers aanvaard om de lonen met 14 proeent te verhogen. De bonden van de bakkers hadden oor spronkelijk een loonsverhoging van 26 procent geëist. Voornamelijk de grote bakkerijen werden door de staking ge troffen Met. uitzondering van het begin toen er nauwelijks brood was. hebben de huisvrouwen weinig hinder van de staking ondervonden spectie opleidingen voortgezet on derwijs en nieuwe docenten uit de beeldende-kunstsector (ontwerpers, kunstenaars) veel minder te betalen dan leraren aan de MO-B-opleidingen. Bestuursleden, directeuren, docenten en leerlingen van de instituten in Am sterdam, Arnhem, Amersfoort, Gro ningen. Tilburg. Rotterdam en Maas tricht demonstreerden woensdag op het Lange Voorhout in Den Haag tegen dit „volstrekt onaanvaardbare" beleid van minister Pais. waardoor een „nood toestand" op de instituten is ontstaan. De opblaasbare plastic pop, die de on derwijsminister moest voorstellen, wil de door de slechte weersomstandighe den niet de lucht in. Later werd aan kamervoorzitter Vondeling een petitie met 1000 handtekeningen aangeboden. De academie in Den Haag doet niet aan de actie mee. Wat Pais vooral wordt kwalijk geno men is dat hij zijn beslissingen geno men heeft zonder enig ove-'eg met de betrokkenen. De besluiten vielen in een periode dat de opleidingen met zomer vakantie waren en werden werldkundig gemaakt drie dagen nadat de opleidin gen op grond van het nieuwe vijfjarige leerplan waren gestart, namelijk op 4 augustus 1978. Het is volgens de protes terende instituten duidelijk dat Pais met zijn besluiten een begin heeft ge maakt met een scheuring tussen de le rarenopleidingen TeHaTex en het ove rige kunstvakonderwijs. Het leerplan van november 1977 gaat juist uit van de samenhang met het kunstvakon derwijs. Al 200jaar de lekkerste. Franz Josef Weisweiler zal de metaal verwerkende industrie volgende week moeten overgaan tot beperking van de produktie. De voorraden staal zijn door de staking, die nu ruim twee weken duurt, danig verminderd. Weisweiler zei bang te zijn dat er belangrijke inter nationale klanten van de Duitse staal- handel verloren gaan. 1780 1805 1781 1806 1782 1807 1783 1808 1784 1809 1785 1810 1786 1811 1787 1812 1788 1813 1789 1814 1790 1815 1791 1816 1792 1817 1793 1818 1794 1819 1795 1820 1796 182 r 1797 1822 1798 1823 1 1799 1824 1 1800 1825 1 1801 1826 1 1802 1827 1 1803 1828 1 1804 1829 1 |0 1905 1930 1955 1 1906 1931 1956 1907 1932 1957 1908 1933 1958 1909 1934 1959 1910 1935 1960 1911 1936 1961 1912 1937 1962 1913 1938 1963 ,914 1939 1964 15 1940 1965 6 1941 1966 7 1942 1967 8 1943 1968 9 1944 1969 1945 1970 1 19461971 2 1947 1972 3 1948 1973 ■4 1949 1974 5 1950 1975 |?6 1951 1976 7 1952 1977 28 1953 1978 9 1954 DUITSE GRONAU WIL VERRIJKINGS- FABRIEK URANIUM DEN HAAG ANP)-Hoewel Nederland graag zou zien. dat de Duitsers afzien van hun plan een eigen uraniumver- rijkingsfabriek te bouwen, lijken zij toch hun zin door te willen zetten. De gemeenteraad van de Westduitse plaats Gronau heeft dezer dagen toe stemming voor de bouw van een ver- rijkingsfabriek gegeven. Zou de bouw in Gronau doorgaan dan handelt de Bondsrepubliek met in strijd met de afspraken tussen de drie Urencopartners - Nederland. West- Dultsland en het Verenigd Koninkrijk. Het ziet er naar uit. als dit tenminste uit het besluit van de gemeenteraad van Gronau kan worden afgeleid, dat de Duitsers van hun recht gebruik zullen maken om in eigen land een capaciteit van 300 ton te stichten. Volgens de wooordvoerder van het ministerie van economische zaken echter nog niet ge nomen. Het plan komt ter sprake in de binnenkort te houden vergadering van de gemengde commissie van beheer van het Urenco-concern UC-demonstratie kost 1,1 miljoen ALMELO (ANP)-De UC-demonstratie, die vier maart van dit jaar 30.000 be langstellenden trok. kost de gemeen schap 1.1 miljoen gulden. Dit heeft wethouder Holsbrink van Al melo tijdens de begrotingsvergadering van de gemeenteraad laten weten. Vol gens de wethouder kunnen die kosten worden gedeclarreerd bij het ministerie van binnenlandse zaken 16 december Zon op 08.42 i Maan op 18.44 onder 16.29 onder 09.40 JERUZALEM AFP) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Cy rus Vance, die zondag in het Midden- Oosten aankwam om te trachten de laatste obstakels voor de onderteke ning van een vredesverdrag tussen Egypte en Israël uit de weg te ruimen, zal vrijdagavond in Washington te rugkeren na een kort verblijf in Cairo vanavond. Dit hebben officiële Ameri kaanse kringen woensdagavond in Je ruzalem meegedeeld. Dit besluit, dat verrassingen veroor zaakt heeft, is genomen tijdens een telefoongesprek tussen president Car ter en zijn minister van buitenlandse zaken Tijdens de top in Camp David waren Israfcl en Egypte overeengeko men voor 17 december een vredesak koord te sluiten. Minister Vance 'meent dat hij op het ogenblik van zijn vertrek uit het Midden-Oosten alles gedaan zal hebben wat hij kon doen', zo heeft de woordvoerder van het State Depart ment, Georges Sherman, verklaard. Hij voegde er aan toe dat Vance anderzijds 'belangrijke zaken in Washington te behandelen had'. Hij weigerde echter mee te delen welke dat waren. Mislukking Het voortijdige vertrek van Vance wordt opgevat als het teken van een mislukking. In Israëlische politieke kringen geeft men te kennen dat tij dens de twee gesprekken die de Ame rikaanse en Israëlische delegaties woensdag hadden, er belangrijke ver schillen aan de dag traden. Sherman onderstreepte echter dat hij niet kon vooruitlopen op de afloop van de besprekingen die Vance nog in Jeru zalem en Cairo zal hebben. De minister zal vanochtend premier Begin nog ontmoeten en donderdagavond presi dent Sadat Na twee gesprekken met minister Vance zei premier Begin: „De problemen zullen zelfs na 17 december opgehelderd moeten worden maar daar zit niets tragisch in" Na zijn twee de ontmoeting met de Israëlische on derhandelaars ging Vance naar het Amerikaanse consultaatgeneraal waar hij een kwartier met president Carter telefoneerde Premier Begin hervatte na zijn gesprek met Vance de bespre kingen met zijn collega's die ruim een uur duurden „Er zijn verschillen van mening zodat de problemen na 17 de cember zullen moeten worden opge helderd" Uitholling Welingelichte Israëlische kringen ga ven woensdagavond te kennen dat „de Egyptische denkbeelden zoals Vance die had overgebracht de kaderakk jr- den van Camp David in wezen uithol len" Deze kringen zinspeelden op het denkbeeld dat een uitwisseling van brieven waarin president Sadat de Egyptische reserves zou uiten betref fende artikel 6 van het vredesverdrag dat Egypte verbiedt zijn buitenlandse militaire verplichtingen met de Arabi sche landen m geval van een conflict tussen die landen en Israël, te eerbiedi gen. Genoemde kringen spraken ook over de Egyptische eis dat de uitwisse ling van ambassadeurs tussen beide landen pas zou geschieden na de instel ling van een bestuursraad in een auto noom Ctsjordanië De Israëlische staatsradio deelde woensdagavond mee dat de Ameri kaanse minister 'Israël met lege han den verlaat en dat hij niet de Israëli sche goedkeuring heeft kunnen ver krijgen voor de voorstellen die hij uit Cairo had meegenomen'. Directie: F van de Velde, K. Scherphuis en W F de Pagter Hoofdredactie: M. P Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walslraat 56-60. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel (01180) 27651 Goee: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. tel (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. tel (011401 4058. In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00- 11.30 uur. Redactie (01184) 14/96 Voor klachten bezorging op zaterdag de plaatselijke kantoren yan 900- 11.30 uur Expeditie(01184) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 41.65. franco per post 47,50; per maand 14,10; losse nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek Middelburg. Advertentietarieven: 86 cent per mm; minimumprijs per advertentie 12,90; ingezonden me dedelingen 2'fcx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3,50 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 3