Maak van landgoed rond Slot Moermond geen arbeiderskamp Natuurbeschermers ten strijde tegen mogelijke recreatieve ontwikkelingen rond De Val Schouwen -Duiveland Extra BEZWAREN TEGEN BOUW BARAKKEN VOOR 200 OOSTERSCHELDEWERKERS DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 Cnll m.lOTn..^ ««Tg-'' De stichting Zeeuws coordinatieorgaan voor natuur-, land- schaps- en milieubescherming heeft ernstige bedenkingen tegen de plannen om het Slot Moermond bij Renesse te gebruiken als woonoord voor werknemers, die betrokken zijn bij de bouw van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde. In verband met de uitvoering van de Oosterscheldewerken moet er op Schouwen-Duiveland tijdelijke huisvesting gevonden wor den voor enkele honderden werknemers. De Deltadienst van rijkswaterstaat en de aannemerscombinatie 'Dosbouw' hebben daarvoor onder meer het oog laten vallen op het fraaie landgoed aan de rand van Renesse. Ook is het de bedoeling, dat Slot Moermond gebruikt zal worden voor het houden van conferen tie- en studiedagen. Wat dat laatste betreft, daar heeft het coordinatieorgaan geen enkele moeite mee. De bedenkingen richten zich te gen de plannen om op het landgoed aan aantal barakken neer te planten, die dan als huisvesting moeten dienen voor ongeveer tweehonderd Oosterschelde- werkers. In brieven aan het bestuur van de stichting Slot Moermond en aan het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Westerschouwen vraagt het coordinatieorgaan geen me dewerking te verlenen aan die plannen. Ook binnen 'Het Zeeuwsch Landschap' en 'Stad en Lande Schouwen-Duive land' is niet iedereen erg gelukkig met de voornemens om bij Slot Moermond een aantal barakken neer te zetten. In de brief aan het bestuur van de stich ting Slot Moermond schrijft het coordi natieorgaan van mening te zijn. dat het terrein van het slot nu niet bepaald de aangewezen plaats is voor dergelijke bouwwerken. Volgens het coordina tieorgaan zal het namelijk niet alleen bü de plaatsing van de barakken blij ven. Om te kunnen komen tot een aan vaardbare huisvesting van de Ooster- scheldewerkers zullen er op het land goed ook voorzieningen moeten ko men, zoals riolering, waterleiding en parkeerplaatsen. Het coordina tieorgaan meent, dat dit een niet ver antwoorde aanslag betekent op het landgoed. „Het lijkt ons nauwelijks voorstelbaar, dat een en ander in over eenstemming is met de doelstelling van uw stichting, die het behoud van het karakter van het landgoed hoog in haar vaandel zal voeren. Ongetwijfeld zijn er in Westerschouwen betere, minder kwetsbare terreinen voor de vestiging ervan te vinden. Wij verzoeken u dan ook geen medewerking te verlenen aan eventuele aanvragen om toestemming voor deze barakkenbouw", aldus het coordinatieorgaan aan het stich tingsbestuur van Slot Moermond. Een soortgelijke brief is de deur uitge gaan naar het college van burgemees ter en wethouders van de gemeente Westerschouwen. Het coordina tieorgaan wijst er in die brief onder De Galgenpolder bij 'De Val'. De eerste klap - zo wil het ge zegde - is een daalder waard. De natuurbeschermers zijn als overwinnaars tevoorschijn gekomen uit de eerste ronde van hun strijd tegen mogelijke toekomstige grootscheepse re creatieve ontwikkelingen bij Zierikzee. Het stond vorige week in de krant: het college van gedeputeerde staten van Zeeland heeft op een paar pun ten goedkeuring onthouden aan het bestemmingsplan buitengebied van de gemeente Zierikzee. Een van de onderde len van het bestemmingsplan, waarover gedeputeerde staten zijn gestruikeld: de Gal genpolder. Gedeputeerde sta ten van Zeeland vinden, dat de Zierikzeese gemeentebe stuurders wel wat al te hard van stapel willen lopen, door de mogelijkheid open te laten, dat er in die Galgenpolder (een poldertje ten oosten van de ha ven De Val) in de toekomst een aantal recreatieve ontwikke lingen plaats kunnen vinden. Gedeputeerde staten van Zee land vinden, dat de gemeente Zierikzee met een dergelijke uitspraak vooruit loopt op de globale inrichtingsschets voor het Oosterscheldebekken. Het betekent, dat de stichting Zeeuws coordinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming en de Na tuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland (althans voor lopig) hun zin hebben gekre gen. Zij huldigen het standpunt, dat de Gal genpolder (gezien de grote waarde van in de nabijheid gelegen natuurgebie den) zich volstrekt niet leent voor grootschalige recreatieve voorzienin gen. Wat dagrecreatie, daar zouden de natuurbeschermers zich bij neer kun nen leggen. Maar meer ook niet. Het college van burgemeester en wethou ders van Zierikzee wenst zich niet zon der meer te schikken in de beslissing van gedeputeerde staten. Het dagelijks bestuur van de gemeente Zierikzee overweegt ernstig om tegen dat besluit beroep bij de Kroon aan te tekenen. Zeer in trek De omgeving van De Val bij Zierikzee is zeer in trek bij de projectontwikkelaars. De projectontwikkelingsmaat schappijen zitten als een bok op de ha verkist. Dat bleek in de zomer van het vorig jaar. Toen lekte een plan uit van de projectontwikkelingsmaatschappij 'Geoproject' uit Nieuw-Vennep. Dat plan deed de natuurbeschermers de ril lingen over de rug lopen. Het voorziet in de aanleg van een jachthaven in de ou de veerhaven 'De Val' en de bouw van een 'havendorp' in de Galgenpolder. In het plan wordt uitgegaan van een jachthaven met een slordige vijf honderd ligplaatsen en een vakantie dorp van ongeveer tweehonderd wo ningen, met een uitbreidingsmogelijk van nog eens honderd zomerwoningen. En dat alles natuurlijk compleet met voorzieningen zoals een cafe-restau- rant. winkel, speel en trapveld en par keerruimten. De publicatie van het plan in de Pro vinciale Zeeuwse Courant leidde tot vragen in de Zierikzeese gemeenteraad. Burgemeester De Meester van Zierik zee toonde zich nogal ontstemd over het uitlekken van het plan en sprak van 'stemmingmakerij'. En hij onthulde, dat 'Geoproject' echt niet de enige geïnteresseerde is. Er zitten nog meer - hij noemde een totaal van vijf gegadig den op het vinketouw. Maar al dat ge- schijf daarover, dat vond de bur gemeester maar niets. Daarmee zou alleen maar vooruit gelopen worden op mogelijke toekomstige ontwikkelin gen. En een week of twee later zei hij in een vraaggesprek met de PZC niet ge lukkig te zijn met de - wat hij noemde - 'hetze', en het wantrouwen die de plan nen voor recreatie op Schouwen- Duiveland omgeven. Een plan. dat ook openbaar is gewor den, is dat van het aanne mingsbedrijf Schouwen-Duiveland BV en het make laarskantoor Bijdevaate. Dat behelst de aanleg van een recreatieterrein tus sen De Val en de Gouweveerdijk: het plan Gouweveer. Dat beslaat het ge bied in de driehoek gevormd door de Gouweveerse zeedijk en de provin ciale weg. De opzet van dat plan is om vanaf beide dijken een nieuwe dijk aan te leggen. Het daarbinnen gelegen ge bied wordt dan ingepolderd. Er wordt gedacht aan de aanleg van een jacht haven met zo'n twaalfhonderd lig plaatsen, de bouw van appartementen, restaurant, winkelcentrum, camping en veel parkeerruimte. Burgemeester De Meester daarover: „Dat zijn bijzonder aardige plannen om te bekijken. Maar wij hebben wel vraag tekens voor wat betreft de haalbaar heid van het project op die plaats. Het is zeer dubieus, omdat je daar inderdaad in een gebied zit met een b natuurwe tenschappelijke waarde Wij hebben ons tot nu toe bepaald niet voor die zaak uitgesproken. We beschouwen het gewoon als een van de ingediende plannen". Maar als dit plan in procedure zou ko men. aan kan bU voorbaat gerekend worden op fel verzet van de natuurbe schermers. F. Jansen van het coordina tieorgaan voor landschaps-. natuur- en milieubescherming:Met dit plan wil len ze het stuk schor 't Stelletje en de daarvoor liggende slikken v in polde ren, om daar de hele trammelant op te zetten. Dat is nog veel erger, dan wat ik me ooit zou kunnen voorstellen Het Slot Moermond bij Renesse. „Geen barakken ".zeggen de natuurbeschermers meer op, dat de plannen voor de bouw van de barakken op het landbouw strijdig zijn met het daar geldende be stemmingsplan, waarin Moermond wordt omgeschreven als 'historisch belangrijk in een landschappelijk fraai gebied'. Het coordinatieorgaan doet een beroep op het college van burgemeester en wethouders om mo gelijke aanvragen voor toestemming tot de bouw van de barakken niet te honoreren, zodat het karakter van kas teel en omgeving gehandhaafd kan worden. Het eeuwenoude Slot Moermond is in de loop der eeuwen verschillende malen verwoest geweest. De laatste keer ge beurde dat tijdens de watersnoodramp van 1 februari 1953. Vanuit een aantal organisaties ('Het Zeeuwsche Land schap', 'Stad en Lande Schouwen- Duiveland'. 'Nieuw Schouwen-Duive land' en de Zeeuwse Landbouwmaat- schappij) werd de stichting Slot Moermond gevormd. Die stichting is er met veel pijn en moeite in geslaagd het slot aan te kopen en te laten restaure ren. Volgens de statuten van de stich ting moet aan het slot een bestemming gegeven worden in de sfeer van het jeugdwerk. De beslissing van het stich tingsbestuur om het landgoed te verhu ren aan de Deltadienst en 'Dosbouw' is daarmee niet helemaal in overeen stemming. Het stichtingsbestuur is echter al lang blij. dat er weer een be- stmming voor het slot gevonden is. Tot 1 januari van dit jaar werd het slot ge bruikt als conferentieoord, opgezet door de werkgevers in de havens van Rotterdam en Amsterdam en de er kende vervoersbonden van NW.NKV en CNV. Daarvoor deed het slot dienst als huisvesting voor de Outward Bound School. De Oranjerie van liet slot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 39