'Directeur gemeentewerken moet politiek spel meespelen Sluitingen troef in de laatste maanden w. P. A. BOOT NEEMT AFSCHEID VAN THOLEN Verhuiskosten huurders Hansweert-oost niet hoger dan 3600,- POGINGEN OM BEDRAG OP TE TREKKEN donderdag 14 december 1978 WISSEL BFVRANDch WISSEL SCHOUWEN PER 1 JANUARI met pensioen THOLEN „Als directeur van gemeen tewerken moet je niet alleen technisch denken maar ook politiek. Je moet ge woon even weten dat een college van targemeester en wethouders en een (tmeenteraad altijd de neiging heb- ynom van een plan wat af te knabbe len. Daarom is het goed je plannen wat un te dikken. Maak er zeg maar 120 procent van. Als er dan zo"n 80 procent over blijft, dan komt er toch nog iets redelijks uit de bus". Met het meespe len van dit spel heeft Tholens direc- leur gemeentewerken W. P. A. Boot nooit moeite gehad. En hij zal er geen moeite meer mee krijgen ook. Want per 1 januari gaat hij met pensioen. Vrij dagmiddag Wordt tijdens een receptie in recreatiecentrum Haes tinge te St. Maartensdijk (aanvang 16.00 uur) af scheid van hem genomen. De heer Boot heeft er een ambtelijke loopbaan van 35 jaar op zitten. In 1943 trad hij in dienst van de toen pas opge richte centrale dienst bouw- en woning toezicht en gemeentewerken Noord- Zeeland voor de 26 gemeenten op Schouwen-Duiveland. Tholen en St. philipsland. Hij was er districts-opzich- ter voor het oostelijk deel van Schou- ren-Duiveland en St. Philipsland. Dat duurde niet lang. want in februari 1944 werden Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland door de Duitsers on derwater gezet. Een paar dagen na de bevrijding was hij al weer terug op Schouwen en toen kon het herstel be- gmnen. In 1953 kreeg Boot weer met «der water gelopen eilanden te maken en weer brak er een periode van opbouw san In 1961 vond de gemeen telijke terindeling op SchouwenDuiveland plaats; zes ge meenten in plaats van achttien. Westerschouwen, Brouwers haven, Duiveland en Zierikzee kregen een eigen dienst gemeentewerken. In 1964 werd de inmiddels al adjunct-di- iwteur geworden Boot directeur van de centrale dienst, waarvan de zetel van Zierikzee naar Tholen was verplaatst Per l januari 1973 kreeg de gemeente Tcolen een eigen dienst gemeentewer ken en daarvan werd Boot directeur. De oorspronkelijke centrale dienst werkt sindsdien uitsluitend nog in de ge meenten Bruinisse en Middenschou- wen, want St. Philipsland koopt dien sten van gemeentewerken Tholen. Dankzij veel zelfstudie heeft de heer loot het tot direc teur gemeentewer- :en kunnen brengen. Zijn vader, /lie en timmermansbedrijf in Zonnemaire ad. zag eigenlij k het liefst dat zijn zoon meteen na de lagere school bij hem in de zaak zou komen. Maar de jonge Boot wilde naar de ambachtsschool in Zierikzee en dat mocht uiteindelijk. Na Welstcinu de ambachtsschool kwam hij toch in het bedrijf van zijn vader terecht, maar in zijn vrije tijd studeerde hij bouwkun- sterdam aan de hogere academie voor bouwkunde. de Die studie leverde hem het diploma bouwkundig opzichter BNA op Maar met dat diploma kwam hy niet ver. want inmiddels was de crisis uitgebro ken. Hij was al blij dat hij in 1937 als hulpopzichter mocht komen werken bij de restauratie van de kerk in Haamste de. zonder salaris weliswaar. Later vond Boot werk in Heemstede en in die periode studeerde hij 's avonds in Am- Aan die academie werd /.ijn gevoel voor welstand ontwikkeld. „Ik heb daar geleerd dat bouwen meer is dan wat stenen op elkaar metselen en planken aan elkaar timmeren", vertelt Boot. „Wanneer iemand iets bouwt, dan is dat niet voor hem alleen, maar in feite voor de hele gemeenschap die er tegenaan moet kijken. Men vindt wel eens dat het welstands toezicht te autoritair is- Maar het is niet louter af keuren. De welstandscommissie helpt om een Kampioensschieting n Ovezande OVEZANDE - De Nederlandse Bond van Wipschutters gaf de jaarlijkse kampioenschieting op de liggende wippen in "Bar R2' te Ovezande. Niet minder dan 71 schutters namen aan dit concours deel. Traditiegetrouw werd dit een kampioenschap over twee on derdelen, op de kleppen en op de kleine vogels. Op de kleppen werd C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme kampioen en op de kleine vogels was het Sjaak de Jonge die met vijf vogels beslag legde op de titel. Uitslag van de eerste wip: eerste klep met kampioenschap C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme; twede klep: P. de Jonge van Vooruit gang; derde klep: J. Hense van Ons Ge noegen uit Oudelande; vierde klep: D. d. Walle van Eendracht uit Vlissin- m; eerste zijvogel: F. J. Ossewaarde van Doel naar Hoger uit Wolphaarts dijk, tweede zij vogel: P. Vette van Con cordia uit 's-Heerenhoek; eerste bo-' J- v. d. Dries van Concordia; tweede bovenkal: Jac. de Baar van Willem Teil uit Ovezande; eerste on- derkal: P. Pantus van Zeelandia uit Ovezande; tweede onderkal: J. v. Doom |an Spes Nostra uit Ovezande. Meeste kleine vogels met kampioenschap Slaak de Jonge Wz. van ADLM uit Kwadendamme. vijf vogels; tweede met drie vogels: Mart Verdonk van Doel naar Hoger uit Wolphaartsdijk; derde met twee vogels na kamping: C. J. Baas van Juliana uit Oudelande. Uitslag van de tweede wip: eerste boofdvogel: J. Repkens van Victoria uit Kwadendamme; tweede hoofdvogel: P. Timmerman van Eendracht uit Vlis- Sngen; eerste zijvogel: A. Rentmeester Tan Willem Teil uit Ovezande; tweede njvogel: P. de Jonge van Vooruitgang Ut Kwadendamme; derde zijvogel; mejuffrouw I. Lindenberg van Doel haar Hoger uit Wolphaartsdijk; vierde OJvogeL j. Hense van Ons Genoegen Ut Oudelande; eerste kal: M. Repkens. •an Victoria uit Kwadendamme; twee-' «kal j. Ryk van ADLM Kwa. hendamme; derde kal: F. Koens van opes Nostra uit Ovezande; vierde kal: P de Jonge van Vooruitgang uit Kwa- oandamme. Meeste kleine vogels: Mart verdonk van Doel naar Hoger uit Wol phaartsdijk, negen vogels. De vliegen- vogelprijs was voor R. de Meester Tan 8t. Andries uit Wemeldinge. BEJAARDEN KUNNEN IN HANSWEERT-WEST TERECHT KRUININGEN - Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat de huurders die uit Hansweert-oost moeten vertrekken een bijdragen krijgen die hoger is dan nu wordt gesteld; twee mpal de jaar- huur met een minimum van 3600,-. Weliswaar wordt er door onder meer de gemeente aan gewerkt om deze bij drage te verhogen, maar toezeggingen op dat gebied kunnen niet worden ge daan. Dat bleek woensdagavond op de vergadering van huurders van de al gemene woningbouwvereniging Rei- nierswaal, in 'Ons Dorpshuis' te Krui- ningen. Tijdens deze vergadering konden de huurders van Hansweert-oost Schorebrug en Vlake vragen stellen en informatie aanhoren over de sloop van hun huizen. Veel vragen echter verwees burgemeester H. Boer, namens de ge meente Reimerswaal. door naar rijks waterstaat, terwijl op andere vragen geen exact antwoord kon worden gege ven in afwachting van het verloop van de afwikkeling door rijkswaterstaat, Wel kon de heer Boer meedelen dat de bejaarden die uit Hansweert-oost moe ten verdwijnen vervangende woon ruimte toegewezen krijgen in Han- sweert-west. Hij deelde mee dat er hard wordt gewerkt aan de bouw van een nieuw bejaardentehuis Mariaoord. dat ook moet verdwijnen. Dat nieuwe te huis komt waarschijnlijk aan de Maar tenbroersweg. In de nabijheid van dat nieuwe tehuis zullen nog verschillende bejaardenwoningen worden gebouwd, zo deelde hij mee. ontwerp zodanig te verbeteren dat niet alleen de eigenaar er meer plezier van heeft maar ook de samenleving. Het is natuurlijk wel zo datje meewerkt aan dingen waarvan je tien jaar later zegt: dat had beter anders gekund, hoe heb ik daar ooit ja tegen kunnen zeggen, Wantje blijft zelf natuurlijk ook verder ontwikkelen'' Het welstandstoezicht heeft steeds veel belangstelling gehad van Tholens scheidende directeur ge meentewerken. Hij vertegenwoordigde de Zeeuwse directeuren van gemeen tewerken ook in de welstandscommis sie van de vereniging dorp, stad en land te Rotterdam, die voor een groot aantal Zeeuwse en Zuidhollandse gemeenten het welstandstoezicht verzorgd. Het verschil tussen het begin en het einde van de ambtelijke loopbaan van de heer Boot is nogal groot: eerst werk te hij voor 26 gemeenten en nu voor één. „We hadden destijds met 26 bur gemeesters te maken en dat betekende in feite dat je met 26 opzichters te ma ken had. Iedere burgemeester vond eigenlijk wel zo'n beetje dat de belan gen van zijn gemeente voor gingen. Als centrale dienst constateerden we dan wel eens dat buurgemeenten totaal te genstrijdige beslissingen namen. En dan moest je wel eens wat bijsturen". Moordkuil De heer Boot is een man die nooit van zijn hart een moord kuil heeft ge maakt. Hij zegt altijd waar het op staat. Dat is hem niet altijd in dank afgenomen. Enkele jaren geleden was dat het geval in toen ingemeente Tho len de vraag aan de orde was waar de zetel van het burgemeesterbestuur moest worden gevestigd: in Tholen of in St. Maartensdijk. Boot zelf was (en is) een voorstander van het vestigen van het gemeentelijk apparaat in Tho len. En daar maakte hij geen geheim van. Als burger en niet als directeur gemeentewerken ontvouwde hij in het openbaar zijn standpunten en dat is hem nogal kwalijk genomen. „Waarom eigenlijk", vraagt hij zich nog af. „Je hebt als ambtenaar toch ook recht op eeh eigen mening. En die moet je toch net als iedere andere burger tot uitdrukking kunnen brengen, want een ambtenaar is toch ook een burger. Wel is het natuurlijk zo dat een ambtenaar beter geïnformeerd kan zijn dan de ge middelde burger. Maar daar heb ik des tijds bij de discussie over de zetel van het gemeentebestuur geen gebruik van gemaakt". Jeugddienst te Oud-Vossemeer OUD-VOSSEMEER - Zondag 17 de cember wordt in de hervormde kerk te Oud-Vossemeer de laatste jeugddienst van dit jaar gehouden. Voorganger is ds. M. Berg uit Zwijnd- recht. Het thema van de dienst is: 'Waarom laat God toe. datMede werking verlenen A. Ridderhof (orgel), M. Vos en P. Ridderhof (beide trompet) en het interkerkelijk jeugdkoor 'Poly hymnia' onder leiding van mevrouw H. Droogers- Vogel De dienst begint om 19.00 uur. GEMEEHTE KORTGENE De burgemeester van Kortgene maakt ingevolge artikel 31 van de wet op de ruimtelijke ordening bekend, dat met ingang van 15 december 1978 ter ge meentesecretarie voor 'n ieder ter inza ge ligt de onherroepelijk goedgekeurde 1 e herziening van het bestemmingsplan zomerwoningenterrein 'De Zandkreek 1965'. Kortgene, 14 december 1978. De burgemeester voor noemd, J. L. D. van der Linde. Hij erkende dat een en ander lang op zich heeft laten wachten en vond dat dat te wijten was aan rijkswaterstaat. De heer Boer pleitte er ook voor zo snel mogelijk te trachten uit Hansweert- oost te verhuizen. „Er zijn omstan digheden die er voor pleiten voor 1983 te vertrekken. We zitten nu al in een overgangsfase waarin Hansweert-oost steeds minder leefbaar wordt. We moe ten trachten die fase zo kort mogelijk te houden", was zijn mening. De voorzitter van de Algemene Wo ningbouwvereniging Reimerswaal, E. A E. N.. Suij. pleitte er juist voor dat de huurders zo lang mogelijk in Han sweert-oost blijven. „Op die manier wordt de buurt nog zo lang mogelijk leefbaar gehouden. Er is alle tijd om een andere woning van de woningbouw vereniging te huren", stelde de heer Suij. Die voorts ook het advies gaf niet ak koord te gaan met het bedrag van 3600.- en niet te snel voor ontvangst van dat bedrag te tekenen. Ook op dat punt was de burgemeester het niet met hem eens. De heer Boer vond dat de mensen best kunnen tekenen, en als ze het niet met de hoogte van het bedrag eens zijn, ze dat altijd onder protest kunnen doen. Nabetaling Overigens tekende hij welaan dat dat bedrag te laag is. Vanuit de zaal kwam de heer J. Griep met de suggestie een nabetalingsclausule bij het bedrag op te nemen. Een idee waar de heer Boer zicli wel in kon vinden. De heer Suij deelde de huurders, er waren er woensdag een kleine honderd, verder mee dat alle voorzieningen die men zelf in een huis van de woningbouw vereniging heeft aangebracht, ter ver betering van dat huis, door de vereni ging zullen worden vergoed. Hij doel de daarmee op onder meer schuurtjes, sfres, maar ook voorzieningen bin nenshuis. De heer Suij vertelde verder dat er hard gewerkt wordt aan de realisatie van vervangende woningen in andere ker nen. Hij maakte daarbij de huurders wel duidelijk dat bezwaren van hun zij de, tegen deze hulzen, vaak vertragend werken in de datum van oplevering. Een groot aantal vragen van de huurders had betrekking op de per soonlijke situatie. De heren Boer en Suij duidden er dan ook op dat de men sen altijd voor informatie terecht kun nen in liet informatiecentrum te Hans- weert, in de Lekstraat, en op de kanto ren van de gemeente en de woning bouwvereniging. Bazaar besloot winkelweekactie te Oosterland OOSTERLAND - De winkelweekactie te Oosterland werd besloten met een bazaar in het dorpshuis 'Ooster- hof.Voorzitter J. P. Boogert van de middenstandsvereniging heette de be langstellenden welkom en in het bij zonder burgemeester J. D. de Kam,van Duiveland, die zich bereid had ver klaard de loten te trekken trekken. Winnaar van de hoofdprijs een reis naar Londen voor twee personen, werd de heer A. van 't Hof uit Nieuwerkerk. Naast het 'rad van avontuur' en een schiettent waren er nog diverse andere attracties waarmee de bezoekers zich konden vermaken. Jubileumschieting in Kwadendamme KWADENDAMME - Bij de heer W. L. Huige gaf de handboogvereniging ADLM een schieting op de liggende wippen ter gelegenheid van het 40-ja- rig jubileum van J. A. Rijk. Voorzitter W. de Jonge feliciteerde de jubilaris namens ADLM en bood hem een cal culator aan. Zijn vrouw werd met een bloem vereerd. Bondsvoorzitter P. L. Peetérs spelde de heer Rijk de bonds- medaille op. De heer Ailemekinders van Victoria kwam met een drankje en een bos pij len. terwyl de heer Raas van Vooruit gang als laatste spreker de jubilaris een enveloppe aanbood en namens de vrienden een set luxe pijlen. Hierna kon de avondschieting met 32 schutters be ginnen. De jubilaris had 20 prijzen be schikbaar gesteld en er werd besloten om elke treffer met één punt te honore ren. De uitslag: eerste met negen pun ten: P. Daalman van ADLM; tweede met negen punten: C. D. Raas van Vooruitgang; deerde met acht punten: O. Steenaert van Vooruitgang; vierde met acht punten: Jac. Doene van Vic toria; vijfde met acht punten: Wim de Jonge van ADLM; zesde A. Clarys van ADLM; zevende B. Looy van Victoria; achtste J, Raas; negende mevrouw Steenbakker; tiende P. Repkens; elfde P. Peeters, allen van Victoria; twaalfde P. Oosthoek van ADLM: dertiende M. Steenbakker van Victoria, veertiende C. Geys van ADLM: vijftiende Th. Kooystra van Victoria; zestiende W. L Huige van Vooruitgang, zeventiende C. Bek; achttiende A. Geys. negentiende Leo de Jonge en twintigste W. de Jonge sr., allen van ADLM. Na deze schieting dankte de heer Rijk alle aanwezigen voor de vele geschenken en de prettige sfeer waarin alles verliep. De Temeuzense Scheepsbouw Maatschappij, waarover onlangs het doek viel. ECONOMISCHE KRONIEK HH Lclaas vielen in de periode september - november nogal wat faillissementen. De Terneuzense Scheeps bouw Mij met 116 werknemers en een schuldenlast van ongeveer 6 miljoen gulden kon zich in deze zwaar be proefde sector niet meer staande houden. Hetzelfde gold voor de Mecap. een scheepsbouw- en con structiebedrijf in Sluiskil met 55 werkenemers. Hier bedroeg de schade 1.2 miljoen gulden. De Internationa le Metaalverwerkende Combinatie, eveneens in Ter- neuzen, met 86 werknemers verkeert eveneens in moei lijkheden. Het verlies van ruim 250 arbeidsplaatsen plaatst deze streek plotseling in een noodsituatie. In Middelburg werd het bedrijf Fri-Jado gesloten vanwe ge overplaatsing naar het hoofdbedrijf in Prinsenbeek. Er werden ovens en grills gefabriceerd en er werkten 16 Een meevaller was de steun die Economische Zaken als nog aan de Nederlands-Amerikaanse Pijpleiding Mij in het Sloe gaf op grond van mogelijke gunstige per spectieven in de offshore-sector. Aanvankelijk werden 160 van de 220 werknemers naar huis gestuurd, maar nu is een deel hiervan weer aan het werk. Wanneer de ver wachte orders doorkomen, zou de werkgelegenheid zelfs kunnen worden uitgebreid. Er komen twee nieuwe vestigingen tot stand. De NE- MAG uit Rotterdam - fabricage van grijperkranen, transportinstallaties en lieren - is na een rechterlijke uitspraak eigenaar geworden van de panden van Smit- Bolnes in Zierikzee. Het bedrijf heeft plaats voor 150 werknemers, voornamelijk door overplaatsing. In Sas van Gent gaat zich een autobekledingsbednjf uit het Belgische Assenede vestigen met ongeveer 20 arbeids plaatsen. Met betrekking tot de AKF-Goes is meegedeeld dat dit bedrijf overgaat van de Hollandse Beton Groep naar RijnSch elde-Verolme. AKF-Temeuzen blijft onder de HBG Vermeldenswaard is het ETI-rapport over het uitstra lingseffect van Dow Temeuzen. De hoge productie per man betekent een flinke financiële stimulans voor Ne derland, maar voor al voor de streek. Los van de lonen, vonden van de 820 miljoen gulden aan handelsbetalin gen in 1977, 60 miljoen gulden in Zeeland, waarvan 43 miljoen gulden binnen Zeeuwschviaanderen hun plaats. Eurogas heeft besloten tot de bouw van zes druk tanks van elk 1000 m3 in het Sloe, de eerste fase Het bedrijf loopt hiermee vooruit op een uitspraak van de Kroon. Begin 1979 gaat de registratie van de industriële en an dere uitstoot in Zeeland door het TNO van start. In Goes gaan twee middelgrote bouwbedrijven fuseren, Boone en Besuyen en Van Sabben. In totaal werken er 100 mensen. Het doel van de fusie is een meer efficiënte bedrijfsvoering, coninuiteit en spreiding van de werk zaam heden. Het Havenschap Temeuzen verwacht voor 1978 een re cord-omzet van 7 miljoen ton (vorig jaar 6.1 miljoen), vooral door Dow Chemical De Waterleiding Mij Zuidwest Nederland heeft een prognose opgesteld van de waterbehoefte m.1990: 78 miljoen m3, tegenover ruim 42 mffjoen m3 in 1977. Het inwonertal is gesteld op 415.000 en het verbruik per hoofd loopt op van ruim 110 liter tot bijna 170. liter. JLn het kader van de versterking van de Oosterschelde- dijken willen b en w van Yerseke en g s - door middel van een bijdrage uit het ontwikkelingsfonds - de haven van Yerseke vergroten. De kosten bedragen bijna 6 mil joen gulden. Er komt een rijksbijdrage van 7 ton. Op een buitendijks terrein komen de te saneren mosselbcdrij- ven; kosten 13 miljoen gulden- Na ruim twintig jaar is er eindelijk een toezegging aan Goes van een rijksbijdrage voor een nieuwe sluis bij het Goese Sas. Ook hier inhet kader van de dijkversterking. De kosten belopen tenminste 30 miljoen gulden. De ver groting van de sluis <3 miljeon gulden) is voor rekening van Goes evenals een nieuwe brug bij Wilhelminadorp. Het staat nu vast dat Zeeland, in Vlissingen en wel In het HTS-complex, een school voor hoger economisch en admini stratief onderwijs krijgt. Deze valt onder de ver antwoordelijkheid van het samenwerkingsverband voor hoger beroeps onderwijs. Gerekend wordt op 250 leerlin gen. De Pedagogische Akademies staan er minder fraai voor. Het aantal studenten' neemt sterk al ook voor het kleuteronderwijs: De prognoses zijn ongunstig. De Zeeuwse stichting voor middelbaar sociaal-pedago gisch onderwijs verwacht in 1979 te kunnen beginnen met een beroepsopleiding voor het inrichtingswerk, een vier-jarige partrtime opleiding. Tot nu toe moesten de leerlingen naar Rotterdam en Breda. Dow in Temeuzen heeft 30 lts-ers en mts-ers in dienst genomen om hen een veelzijdige opleiding te geven. Ten behoeve van de Oosterschelde-werken is een opleidings school voor beton-timmerlieden begonnen. Er zijn over enige jaren 1500 mensen werkzaam. Naast Middelburg krijgt nu ook Goes een school voor voortgezet buitengewoon onderwijs, een MAVO-oplei- ding voor hen die enige leermoeilijkheden hebben. Eveneens in Goes komen twee opleidingen in de sector lager economisch en administratief onderwijs, een neutrale en een christelijke. Belden worden verbonden aan het technische en huishoudonderwijs. He, He, let aantal part-time boeren - als nevenberoep, als hobby of door rustende landbouwers verzorgde bedrijf jes - is de laatste jaren gelijk gebleven. In 1971 en 1976 bedroeg het 22 procent: in 1976 waren het er 1452 tegen over 5238 boeren in een hoofdberoep. Het beslag op de landbouw grond liep op van 7 naar 9 procent. In West- Zeeuwsch-Vlaandcren is door de organisaties een aan vraag voor verkaveling ingediend. Het gaat om 2400 ha. Het grondgebruik is zeer versnipperd. Verkeer en Waterstaat wil ter noorden van de Noord-Be- velandpolder een nieuw proefstation voor de kweek van schaal- en schelpdieren stichten, zulks in de plaats van 't Horntje op Texel. De definitieve plaats is nog onzeker. Intussen is het tijdelijke laboratorium in Yerseke geopend. Het in en exportbedrijf Pekaar in Westkapelle gaat daar zyn bewaarplaats voor alikruiken en mosselen uitbreiden en inrichten voor oesters Het wil ook alikrui ken en mosselen gaan kweken. Het aantal werknemers wordt van vier naar twintig opgevoerd. De Raad van Kortgene heeft zich uitgesproken voor de inrichting van een recreatiehaven voor het dorp Colijns- plaat, tegelijk met de dijkversterking. De kosten bedra gen 6,5 miljoen gulden. Er komen 400 ligplaatsen voor plezier vaartuigen, 85 voor sportvissers en 20 voor be roepsvissers. Tegenstanders van dit plan geven de voor keur aan de Paardekuipinlaag ten westen van Colijns- plaat. Gs hebben zich uitgesproken voor de aanleg van een parallelweg op de Philipsdam tussen Sint Philipsland en de Grevelingendam. zulks m verband met de dagrecrea tie. De aanleg kost de provincie 7,5 miljoen gulden. Het tweede deel van de radarinstallatie langs de Wester- schelde wordt in 1982 operationeel. De kosten bedragen 100 miljoen gulden, de bouw biedt 100 man werk. Tussen Vlissingen en Ossenlsse komen acht radarstations. Het eerste deel betreft het traject Antwerpen Hansweert. let aantal werklozen in Zeeland is nu op gelijke hoog te met het landelijk gemiddelde gekomen. In een jaar steeg het van 4.4 naar 5,2 procent. De woningbouw in Zeeland liep in de eerste negen maanden van dit jaar met één procent op. Er kwamen 2754 woningen gereed. Middelburg wil tot en met 1982 1600 woningen bouwen. In 1978 zullen het er 212 zijn. Voor het Geeregebied in de hoofdstad, vlakbij de Markt is er belangstelling van de zijde van de Hema, de Am- robank. Albert Heijn en Praxis. De Spoorwegen hebben de plannen goedgekeurd voor nieuwbouw van het sta tion in Goes, gekoppeld aan een nieuw expeditiekantoor van de PTT en kantoorbouw. De investeringen bedragen 11 rriiljoen gulden. In april wordt cr een aanvang mee gemaakt. De kern Eede (gemeente Aardenburg) krijgt een uniek multi-functioneel centrum waarin worden verenigd een kleuter- en lagere school, een gemeenschapsruimte, een dorpshuis, een sportzaal en een mortuarium. In Kort gene werd eeen soorgelijk soortgelijk centrum rond de MAVO en de lagere school en wat bescheidener omvang geopend. In Middelburg werd het eerste crematorium van Zeeland in gebruik genomen. De Raad in deze ge meente besloot tot de aanleg van een parkeerkelder in het Geeregebied voor 300 auto's. Kosten 5 miljoen gul den. Rol bobe exploitatie- en hetelmaatschappij Temeuzen bereidt de bouw voor van een "aparhotel". 36 apparte menten en 52 kamers in Temeuzen en 20 appartemen ten en 18 kamers in Breskens. In Dauwendaele in Mid delburg gaat Robe een motel met evenementenhal bouwen. Met de herbouw van dé hotels Noordzee en De Wielingen in Cadzand is een begin gemaakt. Het college voor ziekenhuisvoorzieningen wil rond 1990 de sluiting van de ziekenhuizen in Zierikzee en Hulst en een totale nieuwbouw op Walcheren en in Temeuzen en Goes. Oostburg moet worden behouden. De meeste ziekenhuizen zijn te klein. Alleen Vlissingen komt boven de norm van 250 a 300 bedden uit. De Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland wil het behoud van alle ziekenhuizen. De staatssecretaris van Volksgezondheid heeft toestemming gegeven voor de oprichting van een poliklinisch hartrevahdatiecentrum en een afdeling voor revalidatie-dagbehandeling in Goes. Medio 1979 start aan dit ziekenhuis ook een nierschoonmaak- centrum. Eveneens in Goes is de eerste fase van de ver nieuwbouw van de zwakzinnigeninrichting Den Berg goedgekeurd. De Stichting Verpleeg- en rusthuizen Zeeland heeft de principièle goedkeuring binnen voor de uitbreiding van Der Boede in Koudekerke, met 70 bed den voor somatisch zieken en geestelijk gestoorden. Opgericht werd de bedrijfsgezondheidsdienst in Goes waaraan een groot aantal bedrijven aan deelnemen. Een aantal grote bedrijven als Hoechst moet nog over toe treding beslissen. Opvallend in deze periode is deuitbreiding van de dienstensector. In de industrie loopt het aantal ar beidsplaatsen helaas overal terug. Van groot belang in deze sector zijn de financiële impulsen die dc uitbouw van de dienstensector moet dragen. Optredens christelijk gemengd zangkoor uit Oud-Vossemeer OUD-VOSSEMEER - Het christelijk Zondag 24 december wordt opgetreden tijdens de kersteangdienst die om 19.00 gemengd zangkoor uit Oud-Vossemeer in de 'Haestinge' te Sint Maartensdijk uur begint. treedt zaterdaglö december op in de waar de traditionele nachtmis wordt De optredens staan onder hervormde kerk te Poortvliet tijdens gehouden die om 21.00 uur begint, een daar te houden kerstzangviering Tweede kerstdag volgt een optreden in die om 19.30 uur begint. de hervormde kerk te Oud-Vossemeer leiding van de heer A. Ridderhof en on der muzikale begeleiding van de heer C. Droogers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 31