Raadsleden Borsele zeer bezorgd over tekorten van Havenschap lovooy Gildenkwartier Hulst in het rapport van de Adviescommissie Voorbeeldplannen Geen reorganisaties bij de NSM Sluiskil Schepen Total oorzaak storingen radio en televisie in Borssele Terneuzense wijk heeft hondegoot Slapelooskinderloos, radeloos SMOKINGS CVZ in januari 1979 officieel van start almanak ALS ENIGE IN PROVINCIE ZEELAND DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 PZC/provincie FRACTIEVOORZITTER CDA: LIMIET AAN BIJDR4 GEN VAN DE GEMEENTEN HEINKENSZAND - „Ik vraag me af of u burgemeester, als verte genwoordiger van de gemeente Borsele, niet kunt bewerkstelli gen dat er een limiet wordt gesteld aan de bijdragen van de gemeenten in het Havenschap Vlissingen. Dit gezien het feit dat het aandeel in de tekorten van het Havenschap aanzienlijk op lopen. Ik maak me zelfs ernstig zorgen over het industriegebied Sloe en de hele ontwikkeling daar om heen, nu verschillende bedrijven hun opties op gronden inleveren. Hierdoor schat ik dat er bij het tekort voor het Havenschap nog eens zo'n 30 tot 35 miljoen komt", aldus CDA-fractievoorzitter G. de Lange in de gemeenteraad van Borsele, tijdens de vergadering van de com missie financiën en economische zaken woensdag in het ge meentehuis te Heinkenszand. plaats. Ook achtte de heer Vollaard het wenselijk dat de gemeente komt tot een sociaal vestigingsbeleid. Hij wilde ver der van burgemeester drs G. C. G. van den Heuvel weten of hij deze zaken niet aan de orde kan stellen in het bestuur van het Havenschap. De beide woordvoerders zetten voorts vraagtekens bij de bouw van een nieuw VRAAGTEKENS BIJ BOUW NIEUW KANTOOR Ook PvdA-fractievoorzitter drs P J. Vollaard uitte zijn bezorgdheid om trent het Sloegebied en de daarmee ge paard gaande ontwikkelingen. Hij vroeg zich met name af of er een grens is aan het bijschrijven van het rentever lies van de nog te verkopen grond. Vol gens hem wordt namelijk op den duur die grond onverkoopbaar door de als maar stijgende prijs. Hij vroeg zich ook af of de bestaande Invulling van het Sloegebied wel de meest optimale voorwaarden biedt voor de vestiging van nieuwe bedrijven. Hij dacht daarbij aan gevarenzones rond bijvoorbeeld een kerncentrale of een gasopslag- GOES - Op 1 januari 1979 start de Cen trale Tuinbouwveiling Zeeland (CVZ) officieel met haar werkzaamheden. In de afgelopen weken is het besluit ge nomen de twee huidige centrale vei lingen op te heffen. 'Goes/Krabbendij- ke' en 'Kapelle/Terneuzen' hebben op gehouden te bestaan en onder de vlag van de CVZ gaan de Zeeuwse fruitte lers thans hun afzet behartigen. Elke veiling blijft als autonome vereni ging bestaan maar meerdere zaken zullen gezamenlijk worden aangepakt. Met name noemt de CVZ: één admini- stratiefcentrum voor de vier veilingen en in dienst van de vier veilingen; één fustpool. één investerings- en afzet- beleid. De vier dagelijkse besturen van elke veilng (3 personen) gaan het alge meen bestuur der CVZ vormen. De vier veilingvoorzitters zullen als dagelijks bestuur fungeren. De funkties binnen het dagelijks bestuur zijn op het ogen blik als volgt verdeeld; J. Valkier, Kort- gene, voorzitter; B Leys, Kruiningen, vice-voorzitter; J. S. Kind. Philippe, se cretaris; J A. Nieuwenhuyse, Kruinin gen, alg. plaatsvervanger. De beide directieleden van de CVZ zul len alle zakelijke belangen gezamenlijk behartigen, waarbij als speciale taak verdeling de heer A. Dommisse de al gemene en organisatorische zaken be hartigt en de heer P. G. Vermaire de administratieve en personeelszaken. De specifiek dagelijkse leiding der invi- diduele veilingen is als volgt geregeld: te Goes, de heer M J.C. Moens; te Ka- pelle. de heer G. Ruissen; te Krab- bendijke, de heer A. Potappel, te Ter- neuzen. de heer A. van Kouteren. Advertentie) Ook op de Zeeuwse markt is uw gulden 'n daalder waard. kantoor van het Havenschap Beiden vroegen zich af of de hoge investering die voor het gebouw moet worden ge daan wel op zyn plaats is. Met betrekking tot de problemen in het Sloegebied stelde de heer De Lange voorts de vraag of het Havenschap en de provincie machteloos zijn en mach teloos moeten toezien hoe één en ander zich ontwikkelt. Machtelozen. De heer Van den Heuvel maakte gewag van een 'opstapeling van machtelozen' wat een discussie over de zorgen met betrekking tot het Sloegebied bijzon der tragisch maakt. Hij sprak de hoop uit dat er op korte termijn een stuk zekerheid komt uit de informatie van Total, over wat er nu met het bedrijf gaat gebeuren. De burgemeester voorzag dat bij een stijgend renteverlies van de gronden het Havenschap wordt geconfronteerd met een enorm exploitatietekort. Bij een stagnerende industrie zou dat vol-' gens hem een grote handicap worden voor de bestedingen die een gemeente als Borsele kan doen. Hij zegde toe een en ander aan de orde te zullen stellen. Overigens voorzag de heer Van den Heuvel de toekomst wel wat positiever. „In de toekomst zie ik in het Sloegebied een herstel optreden. Als ik bijvoor beeld naar de transportbewegingen kijk. dan zie ik dat die ieder jaar stijgen. Ook in de toekomst zal er toch gepro duceerd moeten worden. Zeker als er landelijke een bepaalde coördinatie wordt aangehouden en niet de regering er nog eens een aantal industriegebie den gaat bfj leggen zo stelde hij. De burgemeester stelde over de bouw van het nieuwe kantoor dat. ook gelet op de toekomstige ontwikkelingen, het gebouw nodig is om goed te kunnen werken. „Verder zijn de plannen op een verkeerd moment gekomen. Als ze bij de opening van de Total-vestiging op tafel waren gekomen had niemand er over gepraat", zo meende hij. Morgen markt in- VLISSINGEN ZEEUWSE Vrienden Eén uur jong was de nacht gisteren, toen die Middelburgse man uit zijn slaap werd opgeschrikt door hel rinkelen van de telefoon naast bed. „O jee," dacht-ie, voor hij slaapdronken de hoorn naar het hoofd bracht, „schip in nood wed ik." want hij was verslaggever. Het was geen schip in nood. Aan de andere kant van het toestel bevond zich een zijner kennissen, die te Amsterdam woonachtig is. „Hallo sprak de man uit Am sterdam „Be ben net klaar met m'n werk en ik dacht: ik zal je eens bel len, jullie zijn altijd laat op, en 't is al zo lang geleden, dat we elkaar gesproken hebben." „Ik was net in m'n eerste slaap." bekende de Middelburgse man de ander. ..en ik moet er morgen om zes uur uit Een vermoeiende dag voor de boeg." „O, dat geeft niks."sprak deander. „ga maar weer lekker slapen." Voor de Middelburgse man weer wegdoezelde, schoot hem nog een mooie, onsterfelijke opmerking van Churchill te binnen:Bewaar me voor mijn vrienden, met m'n vijanden zal ik het wel klaren." EXPERIMENT VOOR ENKELE MAANDEN TERNEUZEN - Honden uit de Terneuzense nieuwbouwwijk Oudelandse Hoeve kunnen sinds woensdag hun behoefte doen in een speciale 'hondegoot'. De voor ziening tWee zogenaamde 'molgo- ten' die aansluiten op een kolkje- blijft enkele maanden in gebruik. Daarna gaat de gemeente bekijken of het experiment moet worden voortgezet. De maatregel van Temeuzen past in een campagne tegen de hon- denoverlast. die al enige tijd gele den is gestart. De actie werd aange zwengeld door de bewoners commissie Oudelandse Hoeve. Se cretaris B. P. de Vos was woensdagmiddag dan ook één van de genodigden, die toekeken hoe een fraaie boxer aarzelend in de goot ging zitten om vervolgens zijn plakje in het vrije veld te doen. De Vos: „Als bewonerscommissie ad viseerden we de gemeente om spe ciale veldjes aan te leggen, gecom bineerd met borden en dergelijke. Dat was niet haalbaar. We zijn blij dat er nu zo'n goot is. Hopelijk helpt het de mensen om hun hond op de juiste manier zijn behoefte te laten doen". De 'molgoten'. die enigszins hol zijn. worden één keer per week schoongemaakt, evenals het kolk je. Slaagt het experiment, dan sluit hoofd technische dienst J. Boeye van de Terneuzense dienst voor openbare werken niet uit dat er meer 'hondegoten' worden aange legd. Weihnachtsoratorium in Vlissingen VLISSINGEN - De Vlissingse Orato rium Verenging geeft zaterdag 16 de cember een uitvoering van het Weihnachtsoratorium van Johann Se bastian Bach in de katholieke kerk aan de Singel in Vlissingen. Uitgevoerd worden de cantates 1,2,3 en 6 Solisten zyn: Lia Ligthart. Cocky Stuart. Anton Trommelen en Hans Smout. De muziek wordt verzorgd door het Randstad Kamerorkest onder lei ding van Izaak Ruissen. Het concert begint om 20.00 uur. Sluizen kanaal door Zuid-Beveland op feestdagen gesloten MIDDELBURG - Met ingang van 25 december 1978 worden de Middenslui zen te Hans weert en te Wemeldinge en de Bonzijbrug te Wemeldinge niet meer voor de scheepvaart bediend "op: Nieuwjaarsdag, tweede paasdag, twee de pinksterdag, eerste en tweede kerst- MIDDELBURG - 'Koepoortstraat slapeloos, Veersesingel kinder loos, Veerseweg radeloos'. Met de ze leuze op de hoek Veerseweg - Veersesingel in Middelburg pro testeren de bewoners tegen de stromen verkeer die dagelijks met grote snelheid langs de huizen in deze straten rijden. 'Scheur voor eigen deur' is het opschrift van een tweede bord, dat op de Veerseweg een plaatsje tegen een lantaarn paal heeft gekregen. De strubbelingen op de Veerseweg en Veersesingel zijn in feite ont staan, nadat de Koepoortstraat met paaltjes en bloembakken voor doorgaand verkeer ontoegankelijk werd gemaakt. Het drukke verkeer m de omgeving van de Koepoort straat verplaatste zich hierdoor naar de Veersesingel en de Veerse weg. Wel heeft de gemeente on langs op de Veersesingel éénrich- tingverkeer ingevoerd, zodat het niet meer mogelijk is vanaf de Veerseweg linksaf de singel in te rijden. Het verkeer maakt echter nu gebruik van de omrijroute via de Nassaulaan. Overigens werd begin december op de Veerseweg ook al een bord ge plaatst met het opschrift 'Nu onze kinderen vogelvrij'. Dit bord werd echter enige dagen later verwij derd. voor feestelijke gelegenheden Te koop of te huur HERENMODE Gortstraat 32-34, Middelburg, tel. 12508 IN AFWACHTING DIEPGAAND ONDERZOEK NAAR STRUCTUUR SLUISKIL - De Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluiskil zal geen reorganisaties doorvoeren in af wachting van een diepgaand onder zoek naar de structuur van het bedrijf. Dit heeft de directie woensdag afge sproken tijdens overleg met de vak bonden. Zij waren bezorgd over plan nen tot wijziging van een aantal afde lingen, waaronder de synthese (waar bij zes man ander werk zou moeten aanvaarden), de'centrale en de nitraat. CENTRALE ANTENNE BIEDT OPLOSSING BORSSELE - Volgens een onder zoek van de radiocontroledienst van de PTT worden de storingen op ra- dioen televisie bij een groot aantal in woners van het dorp Borssele veroor zaakt door schepen die zijn afgemeerd aan de Total-steiger aan de Wester- schelde. De PTT schrijft dat in een ad vies dat werd opgesteld na een uitge breid onderzoek in Borssele. In dat zelfde advies deelt men mee dat de problemen van de slechte ontvangsten kunnen worden verholpen als de men sen met klachten worden aangesloten op een centraal antennesysteem. Overigens staat in de hinderwet- vergunning die gedeputeerde staten op 4 december 1973 aan Total verleende. dat de apparatuur van de Total geen radio of televisiestoringen mag veroor zaken. Het onderzoek van de PTT werd uitge voerd nadat er verschillende malen klachten van de inwoners van Borssele waren ontvangen. Een groep klagers heeft zelfs een handtekeningen lijst aan het college van b en w overhandigd, omstreeks januari van dit jaar. Vervol gens stelde de PTT een onder-zoek in, waarbij bleek dat de mensen met een centraal antennesysteem, woonachtig aan de Borszeestraat te Borssele. geen last hebben van slechte ontvangsten. Nadat het PTT-advies bij de gemeente Borsele was binnengekomen hebben b en w een brief op 8 december aan het college van gedeputeerde staten ge stuurd, waarbij er op wordt gewezen dat Total de bepalingen van de hin derwetvergunning overschrijdt. Vol gens een woordvoerder van het provin ciaal bestuur is echter bij koninklijk besluit vastgesteld dat de schepen die aan de steiger lossen niet tot de inrich ting van Total behoren. Deze uitspraak kwam naar aanleiding van een van de beroepen die tegen de vestiging van To tal werden ingesteld Indien Total zich op die uitspraak be roept zit een oplossing voor de slechte ontvangsten in Borssele er vooralsnog niet in. Het is de bedoeling dat het bedrijf de komende maanden de afdelingen pro- duktie, niet-technische en technische diensten uitvoerig laat doorlichten. Voor het onderzoek bij de technische dienst zal na overleg met de onderne mingsraad een adviesbureau worden aangetrokken, in de andere gevallen gaat de NSM zelf aan de slag. Wanneer de rapporten klaar zijn be spreekt het bedrijf met de vakbonden de vraag of zij dan wel de onderne mingsraad vooraf geraadpleegd zullen worden bij beleidsbeslissingen. Vol gens de bonden heeft de HgM-directie nadrukkelijk toegezegd geen enkel be sluit te nemen zonder overleg vooraf De besprekingen van woensdag duur den van 10.00 tot 18.00 uur. Districts bestuurder W, Waumans van de indu striebond NKV zei na afioop:„Als bon den werden we steeds geconfronteerd met reorganisatieplannen voor onder delen van het bedrijf. Ook liep er een aantal geruchten. Nu komt er in ieder geval een totaalbeeld en dat vinden we beslist een voordeel. Ten aanzien van de procedure ben ik dus wel optimis tisch. al droeg het overleg soms een grimmig karakter. Er staat nogal wat te gebeuren, daar ben ik van overtuigd a heb het dan niet over ontslagen, maar wel over een aantal functieveranderin gen". COWOM DIENT MINISTER ,VAN ADVIES IIULST - Dc reconstructie van het Gil denkwartier in Hulst met nieuwbouw van 97 woningen is ais enig Zeeuws project opgenomen in Voorbeeldplan nen II van de adviescommissie CO WOM (Coördinatie Ontwikkeling Wo nen en Omgeving). Deze advies commissie Voorbeeldplannen heeft tot taak periodiek bouwplannen voor wo ningen en hun directe omgeving, die bij een bepaald kostenniveau zich on derscheiden door een relatief hoog kwaliteitsniveau, te selecteren en on der anderen de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening van advies te dienen. Met dat advies wordt dan weer beoogd de geselecteerde plannen in grotere kring onder de aandacht te brengen. Een provinciale commissie, onder voorzitterschap van burge meester mr F. G. A. Huber van Goes, heeft de re constructie van het Gildenkwartier, voorheen Koekebakkershoek, in de binnenstad van Hulst uitgekozen. De Commissie Voorbeeldplannen Zeeland is indertijd uitgegaan van het thema 'Bouwen in of in de onmiddellijke na bijheid van bestaande bebouwing in kemen met een duidelijk eigen karak ter en eigen sf eer'. De commissie heeft - zo blijkt het lan delijk rapport van de COWOM - het project primair gekozen vanwege de ar chitectonische en stedebouwkundige "ormgeving: 'Met name de versprin gende bouwblokken geven aan dit ge bied talrijke onverwachte hoeken en pleintjes, die voor kinderen meer uit nodigen tot avontuur en die méér ge borgenheid bieden dan in het algemeen onze buitenwijken doen' Charme De Commissie Voorbeeldplannen Zee land noemt het opmerkelijk dat door het bijstellen van het oude plan min of meer toevallig iets tot stand is geko men dat veel charme in houdt. 'De buurt geeft zowelgelegenheidtot zich terugtrekken op eigen territoir, in eigen huishouden en gezin, als tot deel name aan buurtcontacten op de plein tjes met muurtjes van verschillend ni veau'. In 1968 heeft de gemeente Hulst aan het architectenbureau Bedaux opgedra gen het plan te maken. De opdracht hield onder meer in de kleinschaligheid van de oude stad. ondanks de huidige bouwmethode, te vertalen op eigentijd se manier. Aanvankelijk verliep dit niet naar wens; men kwam niet tot een evenwicht in het plan. Het oorspronkelijke plan werd hierop vry ingrijpend ge wijzigd. mede onder invloed van het bureau Stad en Land schap. Met name de verkaveling van het bouwgebied werd aangepakt De huizen zouden in korte bloKjes met ommuurde tuintjes worden gebouwd. De Zeeuwse Voorbeeldplannencom- missie: „Daarmee is het even wicht tus sen de divergente doelstellingen naar het oordeel van de commissie wél be reikt, ais men bij het woord eigentijds tenminste niet alleen aan beton en gro te vensters denkt, maar ook de bak steen zijn betekenis laat behouden". In het plan zijn verschillende woning typen tot stand gekomen, want er zijn verschillende soorten eengezinswo ningen en bejaardenwoningen. Overi gens is de bestaande bevolking niet zo gediffrentieerd als wel bedoeld was. Er wonen betrekkelijk veel ouderen (ook in eengezinswoningen) en gezinnen zonder kinderen De Stichting Zeeland, die ook in de provinciale commissie vertegenwoor digd is, heeft onder bewoners van het Gildenkwartier een enqute gehouden. Het onderzoek omvatte twee fasen: 'wat vinden de bewoners plezierig wo nen' en 'de mate van tevredenheid'. Het blijkt dat de positiefste voordelen zjjn de grootte van de woning en de parkeergelegenheid voor de bewoners. Het negatiefs te wat naar voren werd Een hofje in het voorbeeldplan Güdenkuiartto gebracht betrof geluidsoverlast van bu ren en de speelgelegenheid voor de kin deren. De commissie vindt het opmer kelijk dat de mogelijkheid voor privacy en mogelijkheid tot ontmoeting bij de bewoners wat minder positief naar vo ren kwamen dan bij de commissieleden in eerste aanleg. Uit de enqute is gebleken dat van de bewoners een ruime meerderheid posi tief oordeelt over de woonomgeving (64 procent), 30 procent is min of meer ge reserveerd in de beoordeling en 6 pro cent gaf een negatiefoordeel. De bewoners is ook gevraagd wat men het bijzondere van de woonomgeving vindt waarin men nu woont in vergelij king tot die waar men voorheen woon de. De achtergrond van deze vraag was: de provinciale commissie heeft iets bij zonders ontdekt, ervaren de bewoners dat nu ook zo. Uit de beantwoording is de commissie gebleken dat twee con clusies zijn te trekken: 'Of de bewoners zijn zich de hen omringende woonom geving niet of nauwelijks bewust, want er is op grond van waarneming wel de gelijk een aantal verschillen met ande re buurten aan te wijzen óf de vraag is zo in zijn algemeenheid niet goed gesteld. Gezien de herkomst van vele bewoners (Hulst of omliggende dorpen) woonden de meesten echter voorheen niet in een saaie, eentonige, uniforme nieuw bouwbuurt en was oók hun vorige woonomgeving min of meer uniek'. Burgemeester P. Molthoff van Hulst liet weten dat het gemeentebestuur erg is ingenomen met het oordeel in het COWOM-rapport, dat alle provincies in Nederland onder de loep neemt. 'Mercurius' wil controle op verkoop met open winkeldeur VLISSINGEN - De NW-Bond 'Mercurius' wil een betere con trole op de verkoop met open win keldeur. In een brief aan het col lege van b en w van Vlissingen wijst de bond er op dat het volgens de Vlissingse gemeentelijke poli tieverordening verboden is langs de openbare weg goederen ten toon te stellen of te koop aan te bieden. Mercurius verzoekt b en w 'een nauwgezette controle' te laten uitvoeren. De bond heeft het directoraat-ge neraal van de arbeid in Den Haag verzocht te onderzoeken of de al gemene normen in acht worden genomen voor de werkers in dc de tailhandel en zonodig de onder nemers er op te wijzen, dat de zo genaamde 'open-deur' verkoop methode het toelaatbare over schrijdt. „Als belangenvereniging voor de werkers in de detailhandel vinden wjj dat deze steeds meer voorko mende (agressieve) verkoopme thoden ten koste gaat van de ge zondheid van de werkers in deze bedrijfstak," schrijft 'Mercurius' aan het direktoraat-generaal van de arbeid. De bond richt deze ver zoeken tot de instanties, naar aan leiding van een publicatie in de PZC van 7 december. Mercunus constateert uit dit bericht, dat sommige winkeliers het niet zo nauw nemen met de gezondheid van de werknemers en werk neemsters, maar 'zoals gewoonlijk de omzet belangrijker vinden dan de belangen van hen. die hun ar beid moeten verrichten in deze be drijven," aldus Mercurius in de brief aan het college van b en w van Vlissingen. „Hoewel ook wij besef fen dat omzet belangrijk is. kan en mag dit niet ten koste gaan van de gezondheid van velen." aldus Mer curius. Door middel van een nauw- gezette controle op de politiever ordening kan volgens Mercurius geen ongelijke concurrentie optre den, waardoor het 'open-deur' ef fect grotendeels verloren gaat,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2