Spanje verkeert in grondwet-psychose NAMIBIË opkomst belangrijker dan stembusuitslag Kerel Drukfouten ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 PZC/opinie en achtergrond papje is het land van de numerieke symbolen. Betekende 18-J ruim veertig Jaar lang de heerltjke datum van 18 Juli 1936. de dag waarop Franco naar de macht greep, voor bgna twee procent van de bevolking is 20-N de droevige dag dat de Generalisimo op 20 november 1975 zijn laatste adem uitblies. Spanje heeft er sinds kort een nieuw symbool bi): 6-D ofwel 6 decem ber 1978, de dag waarop het referendum over de nieuwe democratische grondwet wordt gehouden Om precies te zijn moet 6-D eigenlijk aangevuld worden met 7-C. de zevende constitutie in de Spaanse geschiedenis, die 10-D inluidt, de tiende democratische periode op het Iberisch Schiereiland. Voor de abstracte denkertjes in Spanje is dit de formule voor de toekomst: 6-D plus 7-C is 10-D Een hint voor extreem rechts na 6 december: 18-J min 20-N is Door Peter Hattink) D e campagne voor het referendum over de nieuwe Spaanse grondwet, die een massaal „ja" voor de constitutie moet uitlokken, is in volle gang. De Spanjaarden worden bedolven onder grond wetteksten, die in het Spaans, Catalaans, Mallorcaans, Baskisch en Galicisch als sinterklaassurp rises zijn uitgedeeld. „Een grondwet tégen niemand, en vóór iedereen" of „Eén stem is meer waard dan duizend kreten" vertellen honderdduizenden affiches op straat. De regering, die 20 miljoen gulden in de reclamecampagne voor het referendum heeft geinvesteerd, houdt zich wijselijk neutraal en legt het accent in zijn propaganda op het stemrecht en op achtergrondinformatie. Het is aan de politieke partijen om een Ja of Nee te adviseren. rendum over de grondwet op hun tellen passen. Volgens de consititutle is iede reen vrij om de ideologie te kiezen die hy wil. maar de politieke partyen moe ten wel een democratisch karakter hebben. Ooit een democratische fas cistische partij gezien? Bias Pinar. de leider van de extreem-rechtse politieke partij Fuerza Nueva. verklaarde enige tyd geleden op de Eurofascistische bij eenkomst te Madrid, dat hij bereid is Fuerza Nueva op te doeken als het va derland daarmee gediend is. Betekent dit dat het Spaanse fascisme als mar telaar in de illegaliteit duikt om de held uit te hangen? De nieuwe grondwet beschermt het recht op leven. De doodstraf wordt in de constitutie afgeschaft, behalve voor militairen in oorlogstijd. Op het eerste gezicht lijkt abortus zonder grond wetswijziging uitgesloten, maar de Carlistische Partij van Carel Hugo de Bourbon Parma schijnt een formule gevonden te hebben die vruchtafdrij ving mogelijk zou maken. In tegenstel ling tot de francistische wetgeving, zullen alle Spaiyaarden gelijk worden behandeld voor de wet. Ongehuwde moeders en kinderen die niet uit een huwelijk afkomstig zijn, zullen dezelfde status bezitten als alle andere Spaanse burgers. De geografische grenzen van Spanje worden niet in de grondwet aangege ven. Wel spreekt, men over het aantal zetels dat elk eiland van de Balearen en van de Canarische archipel, evenals de twee Spaanse enclaves in Marokko, de havensteden Ceuta en Melilla. in het parlement hebben. Koning Hassan II De Spaanse burgers zijn gevoelig voor garantie. Om de kiezers te overtuigen van de degelijkheid van de grondwet, ziet men op alle affiches en tv-spots een soort waarmerkstempel, dat de duurzaamheid van de grondwet moet garanderen. Dit embleem slaat aan. want ieder bedrijf dat zichzelf res pecteert en ook officiële instanties voorzien hun brieven van een rond stempel dat vertrouwen moet opwek ken. Opiniepeilingen hebben uitgewe zen dat het percentage van de Spaanse burgers dat op 6 december gaat stem men, binnen twee weken van 50 naar 60 procent is gestegen. Ongetwijfeld heeft het waarmerk, dat de indruk wekt dat de Spaanse grondwet is goedgekeurd door de „Kema", reeds zijn vruchten afgeworpen. Alle politieke partijen houden hon derden bijeenkomsten, om hun volge lingen via een gezonde partijdige voor lichting tot stemmen aan te sporen. Voorop loopt de Socialistische Arbei ders Partij PSOE, die bijzonder actief is in het Baskenland. Deze partij, wiens secretaris-generaal Félipe Gon zalez onlangs opmerkte dat Koning Juan Carlos na het referendum onmo gelijk langer gezien kan worden als de opvolger van Franco, staat helemaal achter de grondwet en voert zelf een agressieve reclamecampagne. Het bloemetje van het partijembleem - de vuist met het roosje - is er afgevallen en het steeltje stelt de I van SI voor. Twaalf ministers van de regeringspartij Unie van het Democratisch Centrum reizen het land door om hun partijleden tot een massaal Ja tegen de grondwet aan te zetten. De Communistische Par ty PCE doet niet voor de andere par tijen onder. De 83-jarige „La Pasiona- ria", voorzitster van de partij, houdt vi tale redes, die allemaal met een Ja op de grondwet eindigen De conservatieve Volksalliantie AP. die sinds kort zijn meest reactionaire vleugel kwijt is. ver zoekt ook om een ja-stem, maar het gaat wat aarzelend. Voor deze gema tigde neo-francisten is het nog even wennen om een democratisch con fectiepak te dragen De nieuwe democratische grondwet - de eerste in de Spaanse geschiedenis die niet door een elitegroepje is samen gesteld. maar door bijdragen van machthebbers en oppositie - is een hj- vig werk geworden. 169 artikelen in 10 hoofdstukken vormen vanaf 6 decem ber de nieuwe basis voor de democrati sche samenleving Voor bijvoorbeeld de Engelsen, die het helemaal zonder grondwet doen. is het een ongelooflijk dik boekwerk, maar voor de Spaiyaar- den, die nu toch m een politieke reorga nisatie zitten, had er nog best wat bij gekund. Het unieke van de Spaanse grondwet is, dat hij onpartijdig is en geen overleefde relikwieèn uit het verleden bezit Eén levend Spaans relikwie is echter wel de grondwet binnengeslopen. De Katho lieke Kerk wordt met name in de con stitutie genoemd Niet dat de katho lieke kerk eeri bevoorrechte positie in neemt. want er is volledige scheiding van staat en kerk, maar later zag men in dat men het conservatieve deel van het Spaanse volk niet te veel tegen het hoofd moest stoten. Spanje wordt dus een lekenstaat met een katholieke kerk en nog wat andere kerken. Sommige conservatieve Spanjaarden hebben het erg moeilijk met het artikel over onderwijsvrijheid, een onderwerp dat door de emotionele benadering er van in een aantal landen leidde tot een schoolstrijd voor bijzonder onderwijs. In Spanje hebben staatsscholen met gratis onderwijs leken in dienst die, als de ouders dit willen, godsdienstonder wijs kunnen verzorgen. Voor menig diep gelovig katholiek, op gevoed op een „fijn" katholieke par ticuliere school en die nog niet verlicht is door het tweede concilie van Paus Johannes XXm. betekent dit dat de eur in het onderwijs geopend wordt voor de Satan, die in de vorm van Marx de klas kan binnensluipen. Alsof de duivel ermee speelt, krijgt deze groep nog een zware teleurstelling: de democ ratische grondwet maakt echtschei dingen mogelijk. Weg is die veilige fran cistische pilaar, die Spanje groot maak te met in de wet gevangen gezinnen De nieuwe democratische grondwet, die tamelijk progressief is en liberaal, breekt met het francistische verleden, maar de campagne voor het referen dum brengt dit diplomatiek, om de Spaanse trots van vroeger niet te be schamen. „Vroeger had het staats hoofd het voorrecht om alles voor het volk te doen zonder dat hij de burgers hoefde te raadplegen. Dat kwam om- dal Spanje in een uitzonderingstoe stand verzeild was geraakt. Het staatshoofd maakte een aantal fun damentele wetten om het land te be sturen. maar door de uitzonderings toestand hadden deze fundamentele wetten niet het karakter van een grondwet. Welnu, de nieuwe democ ratische constititutie vervangt alle vroegere fundamentele wetten, want deze zijn niet meer nodig in een samen leving waarin de burgers te kennen hebben gegeven de souvereinitiet zelf in handen te willen nemen", zegt de juffrouw op de tv bijna dagelijks. Deze presentatie gaat er in als koek, behalve by extreem-rechts en enkele extreem-linkse groeperinkjes. Ex- treem-rechts. dat maar niet kan ver kroppen dat God niet meer over Spaiye regeert, heeft het moeiiyk. Onoverko- melyk probleem, naast de democratie in zyn geheel, is voor deze extremisten de grondwetsbepaling die het recht op zelfbestuur van de „nationaliteiten" en regio's garandeert. Volgens de geest van de grondwet worden met de term „nationaliteiten'.' de streken aangeduid die vroeger over zelfbestuur hebben be schikt of op het punt stonden erover te beschikken De term „nationaliteiten", die na een eindeloos heen en weer gepraat is be dongen door de volksvertegenwoordi gers van Cataloniè, het Baskenland en Galiciè. houdt niet meer in dan dat deze regio's eens historische rechten hadden of byna bezaten. Voor extreem-rechts gaat dit veel te ver en staat de term „nationaliteiten" gelijk met separatis me. Dat hetzelfde artikel vermeldt dat de Spaanse staat een gemeenschappe lijk en ondeelbaar geheel is en daardoor een misverstand over het begrip „na tionaliteiten" volledig uitsluit, gaat de pet van extreem-rechts te boven. Extreme partyen moeten na het refe- van Marokko heeft begin november verklaard dat hy zijn aanspraken op Ceuta en Melilla zal doen gelden als Gibraltar Spaans wordt. Als Hassan voet by stuk houdt, dan betekent dit op zijn zachtst gezegd een grondwetswij ziging als Ceuta en Melilla in Marok kaanse handen vallen. Het is echter veel waarschynlyker dat Spanje zijn twee enclaves aan de Noordafrikaanse Middellandse-Zeek- ust met hand en tand zal verdedigen, De grondwet spreekt niet over Gib raltar. De geografische grenzen van het Spaanse vasteland kunnen niet inge kort worden, maar de constitutie laat de mogelijkheid tot landsuitbreiding open In de toekomst zal er alleen maar een gekozen parlement bestaan. De by de algemene verkiezingen van vorig jaar door koning Juan Carlos aangewezen 40 senatoren gaan naar huis. en de Eerste Kamer krijgt een regionaal ka rakter, waarin naast de in de provincies gekozen volksvertegenwoordigers ook kamerleden uit de verschillende regio's zitting krygen. Net zoals in Nederland, kan de rechter de Grondwet niet toet sen. Een constitutioneel gerechtshof gaat erop toezien dat uitgevaardigde wetten niet in strijd zijn met de Grond wet. bxireem Iiuksc partijen, zoals som mige maoistische en trotzkistische partijen, moeten niets van de democ ratische grondwet hebben. Volgens aeze groeperingen is het vrije onder nemersinitiatief en de vrije-markt- politiek, die in sommige gevallen ge corrigeerd kan worden door staats- planning. veel te liberaal en staan deze mechanismen ten dienste van de kapi- Juan Carlos talistische multinationals, die alleen maar als doel hebben de medemens/iit te buiten. De trotzkisten vinden de plicht van de overheid om de partici patie van de werknemers in de be drijfsvoering te stimuleren, veel te ge ring. De Baskische Nationalistische Party PNV is niet erg gelukkig met de nieuwe grondwet, omdat de historische pro vincierechten uit de vorige eeuw van de provincies Viscaya en Guipuzcoa niet volledig zyn erkend. Men had graag ge zien dat alle rechten, ook de rechten die tegen de grondwet indruisen, zoals het aangaan van federaties met andere re gio's, in ere waren hersteld. Hoewel de PNV de grondwet globaal als een posi tieve democratische myipaal ziet. raadt de party zyn kiezers aan om niet aan het referendum deel te nemen. De extreem linkse Baskische nationa listen. de abertzales. hebben zich vierkant tegen de grondwet verklaard en zullen zich op het referendum ..ac tief' van stemming onthouden. Dit kan betekenen dat de abertzales op 6 de cember de bevolking in het Baskenland zullen verhinderen om naar de stem lokalen te gaan. De abertzales, die uit monden in de Baskische afscheidings beweging ETA. willen alleen maar een onafhankelyk marxistisch-leninistisch Baskenland. Zoals altyd. huist de geest van de tyd in de interpretatiezin van de wetgeving. Zo ook in Spaiye. Om het .ja" op het referendum over de nieuwe democrati sche grondwet massaal te doen klin ken. verlaagde men de meerderjarige leeftyd van 21 tot 18 jaar. Dat scheelt ruim 1.300.000 stemmen. Hiervoor ging men op een democratisch-juridische wijze de francistische adder onder het gras te lijf: de Wet op het referendum van 1945, bepaalt dat de meerderjarige leeftijd 21 jaar is. Deze fundamentele wet. die zelf alleen maar door een refe rendum gewyzigd kan worden, verwyst enige malen naar een paar artikelen in het Burgerlyk Wetboek, waarin de meerderjarige leeftyd van 21 jaar ge noemd wordt. Bovendien vermeldt de ze Wet op het referendum zelf eenmaal de meerderjarige leeftyd van 21 jaar. Geinspireerd door de geest van een democratische herfst gingen de juristen aan het werk. Men wyzigde de leeftyd in de artikelen van het Burgerlyk Wetr boek waarnaar de Wet op het referen dum verwyst, van 21 in 18 jaar. Daarna verklaarde men vol trots dat de Wet op het referendum met de meerderjarige leeftijd van 21 jaar die van 18 jaar be doelde, zoals die nu in het Burgerlyk Wetboek staat. Resultaat: iedereen dik tevreden en een referendum over de re- ferendumwet omzeild. Een voorbeeld van hoe een naar illegaal riekende ju ridische foef de democratie kan dienen. illlllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllH 'La Pasionaria' Felipe Gonzalez AVi' ,-N\i» niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii i Door Fred Sanders i Bij de verkiezingen die de komende week, van 4 tot en met 8 december, in Namibië (Zuidwest-Afrika) worden gehouden, is eigenlijk alleen het opkomstpercentage van belang. Voor de toekomst van dit reusachtige (ruim 25 maal Nederland), droge, dun be volkte (minder dan een mil joen) en rijk van bodemschat ten voorziene stuk zuidelijk Afrika is het niet interessant wie de Namibiërs kiezen. Er is trouwens weinig keus - alleen rechts (de Democratische Turnhalle Alliantie, DTA), ul tra-rechts (Aktur, een puur blanke partij die de macht aan blank wil houden) en een drietal splinters doen mee. Uit het opkomstpercentage, of uit het percentage wegblijvers, kan echter worden geconcludeerd hoe groot de aanhang is van de bevrydmgsbewe- ging Swapo Deze beweging neemt geen deel aan de verkiezingen en tracht met alle mogelijke middelen de zwarte bevolking weg te houden van de stembus Alleen wanneer de DTA. de bewegmg van leidinggevende blanken in Nami bië plus de traditionele zwarte leiders, veel stemmen krijgt, zal blank Nami bië niet meer bang zijn voor wat men hier noemt de „tweede ronde". Dat wil zeggen, men zal zich niet velzetten te gen verkiezingen onder VN-toezicht. met alles wat daar bij behoort aan waarborgen voor een eerlijk verloop. Aan dergelyke verkiezingen zullen ook de centrumlinkse partyen mee doen. het Namibisch Nationaal Front NNF). de Swapo D van de uit de „ech te" Swapo getreden Andreas Shipan- ga, alsmede die echte Swapo zelf. Een dergelijke procedure kan leiden tot een naar Westeuropees recept parlementair democratisch gekozen regering - de enige, wel te verstaan, op het hele Afrikaanse continent Men zou kunnen zeggen dat dan net zo goed meteen die verkiezingen onder VN-toezicht zouden kunnen worden gehouden, maar ten eerste wenst de Zuldafrikaanse regering de deelne mers aan haar „interne regeling", van wie met name de zwarte leiders be- hooriyke risico's hebben genomen door mee te doen. niet te laten vallen Ten tweede wenst men tevoren een in dicatie te hebben van de steun die de „gematigden daarmee bedoelt men de DTA-leiders. hebben onder de zwarte bevolking Want een mislukking van deze verkie zingen. een succes dus voor de Swapo, zal het enthousiasme voor verkiezin gen onder VN-toezicht. zonder be scherming i?) van Zuldafrikaanse troepen, in Windhoek en Pretoria ern stig doen dalen. Want een door Swapo gewonnen verkiezing zal zeer zeker met het gematigde bewind brengen waarin de belangen van Zuldafrikaan se en buitenlandse (Bntse en Duitse vooral) bedry ven en de posities van de blanken in Zuidwest-Afrika veilig zyn Ee, ien mislukking van de verkiezin gen van de volgende week, een op komstpercentage dus van 50 of min der, zal binnen Zuid-Afrika degenen die nooit iets hebben gezien in enige machtsoverdracht aan zwarten, de „verkramptes", zeer in de kaart spe len. De machtsstrijd binnen de Natio nale Partij, die toch al verhevigd is door het schandaal rond ex-minister Connie Mulder en door de verkiezing van een ultra-rechtse kandidaat (An- dries Treurnicht) tot leider van deze partij in Transvaal, zal bij een mis lukking van het „verligte" Namibie- beleid nog heviger worden. In Namibië zelf zal eveneens de roep om aansluiting bij Zuid-Afrika. als vijfde staat in de Unie. sterker worden wanneer de verkiezingen een overwin ning lijken te zyn voor de Swapo. Wel iswaar lijkt het nu uitgesloten dat Zuid-Afrika de internationale opune zal trotseren en Namibië zal inlijven op grond van de wens van een door een minderheid van de Namibische bevol king gekozen „parlement", maar men weet maar nooit. Een tweede mogelijkheid, waai- open- lyk over wordt gesproken, is „Udi", een eenzydige onaihankelykheids- verklaring door het „parlement" van Namibië, zogenaamd zonder inmen ging van Zuid-Afrika. Het voorbeeld van Rhodesie lijkt weinig aanlokke lijk. maar veel blanke Namibiërs - m de uiterst rechtse hoek natuurlyk - schynen wel iets te zien in een „gema tigd" bestuurd Namibië, desnoods met een permanent gewapende oppo sitie. Nuchterder figuren, zoals een redac teur van één van Namible's Duitstali ge kranten, wijzen erop dat ook een dergelijk bestaan van een zelfstandig Namibië niet mogeiyk zal zyn zonder Zuidafrikaanse steun, al was het al leen al militair, tegen de Swapo. „Onze enige hoop is dat de verkiezingen een succes worden", aldus deze blanke Namibièr, „er is voor ons geen alter natief' Mo, Lochten de verkiezingen wel een succes worden, ook in het noorden. Ovamboland, aan de grens met An gola, waar de Sw apo hel sterkst is en waar de O vambo's w onen, 400.000 van de 800.000 zwarte Namibiërs. dan zal het parlement, de grondwetgevende vergadering, aan zijn werkzaamhe den kunnen beginnen. Naarmate de door Zuid-Afrika aangestelde ad ministrateur voor Zuidwest-Afrika, rechter Steyn, zulks dienstig oor deelt, zal de grondwetgevende verga dering ook bestuurlijke bevoegdhe den kunnen krijgen. In diplomatiek Pretoria wordt gespe culeerd over de vraag of de Zuidafri kaanse regering de grondwetgevende vergadering naar voren zal proberen te schuiven in de onderhandelingen met VN. westelijke grote vyf, frontlynsta- ten en Swapo over de „Tweede Ron de", de verkiezingen onder VN-toe zicht. De regering in Pretoria heeft steeds ontkend dat dat de bedoeling zou zijn. men geeft zelfs te kennen he lemaal niet blij te zyn met de grote publiciteit die de verkiezingen in Na mibië internationaal krijgen. Maar de verleiding zal zeker groot zyn, wan neer men kan waarmaken dat de grondwetgevende vergadering min of meer representatief is voor de bevol king van Namibië Pas wanneer, op 14 december, de stemmen zijn geteld, zal blyken of de zwarte bevolking van Namibië gelooft in een geleide, geleidelijke emancipa tie, ofwel in de revolutionaire gebalde vuist van de Swapo. Door Nico Scheepmakeri „Je weet niet wat je leest" is de welgekozen titel van het boek van de maand december, dat deze week zijn perspresentatie beleef de. Het gold zeker voor Rcnale Rubinstein, die ik in het expres aangebrachte doolhof van titels en auteursnamen via deductie en een beetje geluk naar de juiste bladzij van haar prozafragment kon lei den. Onder de haar onbekende li- tel: „Zeven nachten kermend op de stoep" las ze haar eerste zin: „Het begon met het herhaald be zoek van een kerel" Die regel riep niets by haar wakker, te meer niet omdat zy het woord „kerel" nooit zou gebruiken, Be vreemd las zij verder „Hy kwam op het onder mijn raam gelegen platje af en toe voorzichtig, via tussenlandingen op schoor steen en goot, gehupt om zich de voeten te wassen in de volgelopen bloemenbak en bij die gelegenheid wilde hij ook wel eens een slokje van hetzelfde water gebruiken. Ik beschouwde hem als een welkome gast, en om hem het bezoek nog verder te veraangenameji opende ik het raam en wierp in dobbelste nen gesneden brood in zijn rich ting. Waarop hij natuurlijk prompt verdween Het was duidelijk: in plaats van „kerel" had er „merel" moeten staan! Misschien wel de enige drukfout in de 108 prozafragmen ten had met verbijsterende precisie toegeslagen in een van de weinige woorden die zich daartoe leenden, en natuurlijk juist by Renate. die de laatste jaren zo in de clinch ligt met de feministen en wier recente bundel columns: „Niets te verlie zen en toch bang", haar ontredde ring beschrijft nadat zy door haar echtgenoot is verlaten En dan dit: „Het begon met het herhaald be zoek van een kerel" tot en met „Waarop hij natuurlyk prompt verdween Een drukfout die nog tweehonderd jaar klassiek zal blij ven in de wereld van de Nederland se literatuur! In de „verantwoording van de re dactie" schrijft Max van Rooy: „Dit boek is de eerste doorsnee bloemlezing die een beeld geeft van wat „de Nederlander" leest" Het is voorts „een selectie waarbij de restrictie gold dat deze (Neder landstalige) uitgaven zoveel mo gelijk in de boekhandel verkrijg baar moeten zijn". Beide criteria gingen niet op voor het stuk proza van Peter Andriesse. dat van 1965 dateert (wat nergens uit op te maken is), uit een boek afkomstig is dat „verramsj t" moest worden omdat „De Nederlander" het niet las. terwyl noch dit boek noch enig ander van hem momen teel in de boekhandel te verkrijgen is En Herman Pieter de Boer ont dekte. dat zijn verhaal „Een klier van een jongen" was omgedoopt in „Dat kreng van hiernaast". Heel mysterieus! Dat van Louis Ferron (redactie) en Manuel van Loggem en Adriaan van der Veen (medewerkers) wel fragmenten zyn opgenomen en van Remco Campert. Bertus Aafjes. Karei van het Reve, Heere Heer- esma. Theun de Vries, J. Bemlef, C Buddingh'. R. J. Peskens, Maarten 't Hart, Cees Nootenboom. Nescio. F. B. Hotz. Maarten Biesheuvel, Max Dendermonde, Frans Kel- lendonk. Joop Waasdorp, Neel Doff, Mensje van Keulen, Anja Meulenbelt, Hannes Meinkema, Hella Haasse. Willy Corsari. Maria Dermout. Anna Blaman, Mischa de Vreede. Hester Albach. Anne Frank en Doeschka Meysing niet. zou onderzoekers in het jaar 2078 wel eens op een dwaalspoor kun nen brengen als zy een beeld van onze eigenaardige samenleving anno 1978 willen optekenen. Ter wijl het, blijkens de laatste zin van de verantwoording, toch juist de bedoeling is geweest een handboek samen te stellen, waaruit onder zoekers „in het jaar 2078 etcetera (zie boveni Maar voor het overige lykt het me. behalve een heel goedkoop (f 18.50 voor 460 pagina's) ook een heel le zenswaardig boek, vooral als je de beheersing kan opbrengen de pro zafragmenten eerst te lezen, dan de namen van de auteurs te raden, en die pas moeizaam op te zoeken na dat je alles gelezen hebt Het is daarbij een hele steun dat zulk ka rakteristiek proza als van Nescio. Remco Campert, Heere Heeresma, Joop Waasdorp. Karei van het Re ve. en Maarten Biesheuvel lont- breekt i Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 4