Europese negen zijn het oneens over opdracht aan wijze mannen Chinese top bespreekt economische hervorming Tekort op de Nederlandse verkeersbalans is structureel REGELMATIG TOEPASSING VAN HORMONAAL OPGEWEKTE ABORTUS PZC Ceausescu bevestigt onafhankelijke koers Beroep Afrika en Vietnam op Veiligheidsraad het weer Dooifront nadert DIT JAAR DRIE MILJARD Prostaglandine-afdeling in Bloemenhovekiiniek ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 GEEN HARDE UITSPRAKEN LANDBOUW VERWACHT (Door ome correspondenti BRUSSEL - De Europese Negen zijn het niet eens over de op dracht aan het comité van wijze mannen, die moeten gaan stude ren op verbetering van de besluitvorming in de Europese Ge meenschap. Over het mandaat voor de commissie, alsmede de samenstelling daarvan, wordt een beslissing verwacht van de Europese raad van regeringsleiders, die maandag en dinsdag in Brussel bijeenkomt. De regering in Den Haag houdt eraan vast dat een Nederlander deel moet uitmaken van het comité. In Neder landse kringen voelt men weinig voor NEW YORK (RTR)- De Afrikaanse lid staten van dc Verenigde Naties hebben vrijdag verzocht om een spoedzitting van de Veiligheidsraad over Namibië. Ze verlangen dat de raad uiterlijk maandag bijeenkomt, de dag waarop in Namibië de zogenoemde 'interne' verkiezingen beginnen. De regering van Vietnam heeft vrijdag een nota gestuurd aan de Veiligheids raad van de Verenigde Naties waarin China wordt beschuldigd van een 'ex pansionistische politiek'. Volgens deze nota maakt Peking gebruik van het Vïetnamees-Cambodjaanse grens conflict om de landen van Zuidoost- Aziê te verdelen, zodat het zelf de he gemonie kan verwerven over dit gebied. Meer wind Wolkenvelden, maar ook enkele op klaringen en tot de avond op de meeste plaatsen droog in de vroege ochtend plaatselijke mist. Meest matige wind uit zuidoost tot zuid. Maximum tem peraturen om het vriespunt. Vooruitzichten voor zondag en maan dag: Tijdelijk sneeuw of ijzel, gevolgd door regen. Van het zuidwesten uit geleide lijk hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks 1 graad. Max. temp.: om streeks 4 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp: om streeks 2 graden. Max. temp.: om streeks 6 graden. Kans op een geheel droog etmaal 30 procent. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. ZON EN MAAN 4 december Zon op Maan op 5 december Zon op (Van onze weerkundige medewer ker) Vorst en dooi zullen de komende twee dagen een gevecht leveren dat zich voor een deel boven ons land kan afspelen. Een dooifront met regen komt via Zuidoost-Eng eland geleidelijk dichterbij en zal zondag de kans op ijzel en sneeuw, in het zuidwesten gevolgd door regen, doen toenemen. De zuidoostenwind gaat toenemen, maar blijft, voorlo pig nog koude lucht uit Zuid- Duitsland en Frankrijk aanvoeren. Ook de afgelopen nacht leverde plaatselijk weer 4 tot 6 graden vorst op. Boven Scandinavië blijft de luchtdruk hoog, hetgeen de ivin- ter een ruggesteuntje geeft. Het is mogelijk dat de vorst zich maan dag boven de noordoostelijke helft van ons land nog weet te handha ven, zodat de kans op gladde we gen daar nog groot blijft. Wie van de twee volgende week als overwinnaar uit de bus zal komen, de dooi of de vorst, is op dit moment nog moeilijk te beoordelen. Waar schijnlijk blijft voorlopig de scheidslijn tussen de beide dicht bij ons land aanwezig. Maar ook wan neer een deel van het land in de koude lucht mocht blijvenbelang rijk lagere temperaturen zijn voor eerst niet te verwachten de gedachte dat de voorzitters van de Europese instellingen (ministerraad, parlement. Europese commissie en het Europese hof van justitie) het door de Franse president Giscard voorgestelde onderzoek naar verbetering van de be sluitvorming in de (vergrote) Gemeen schap te laten uitvoeren. Den Haag voelt meer voor onafhankelijke per soonlijkheden. In Brussel verluidt dat nu gestudeerd wordt op de mogelijkheid een comité samen te stellen uit vertegenwoordi gers van de Beneluxlanden, de drie gro te landen uit de „gemeenschap van de Zes". GrooVBrittannié, alsmede de twee kleine landen (Denemarken en Ierland) die tegelijkertijd met het Ver enigd Koninkrijk lid werden van de EEG. Voor „snode plannen" in de rich ting van de vestiging van een direc toraat van grote landen hoeft niet lan ger gevreesd te worden, aldus welinge lichte Brusselse kringen. Landbouw Aan de vooravond van het Europese topberaad, dat vooral gewijd zal zijn aan de monetaire samenwerking in de Gemeenschap, worden geen harde uit spraken van de regeringsleiders ver wacht over de Europese landbouw politiek. Pas donderdag kwam de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Gemeenschap, met een document waarin wegen worden aangegeven om de structurele tekort komingen van de landbouwpolitiek (zoals de enorme zuiveloverschotten) weg te werken. In dit late tijdstip wordt een demonstratie gezien, die ge richt is tegen de Britse regering die de scherpste kritiek heeft op de Europese overschotten in de landbouwsector. Wat voor de landbouw geldt, heeft in gelijke mate betrekking op het volko men vastgelopen Europese visserijbe leid. zo wordt in Brussel aangenomen. Doorslaggevend voor de benadering van de Britse kritiek en de verlangens van Londen, zowel wat betreft de land bouw als de visserij, wordt het verloop van het beraad over de monetaire sa menwerking. Van Nederlandse zijde wordt de deelname van het pond ster ling aan het voorgestelde Europese Monetaire Systeem (EMS) een absolute voorwaarde geacht Voor het func tioneren van het Europese Monetaire Systeem is het niet nodig nieuwe finan ciële hulp toe te zeggen, zo vindt Den Haag. De Europese Gemeenschap be schikt over genoeg bronnen voor finan ciële hulp Grieken Met het oog op dc onderhandelingen met Griekenland over toetreding tot de EEG, wordt van de Europese raad van regeringschefs nog een „oriënte ring" verwacht over het handhaven van het Europese beginsel van het vrije verkeer van werknemers. De Grieken willen dat dit onverkort wordt toegepast tijdens de overgangs periode (waarschijnlijk zeven jaar) voordat Griekenland volledig lid wordt van de Gemeenschap. Alleen Duitsland is hier tegen. De andere EEG-landen willen Athene op dit punt tegemoet komen. Een uitspraak van de regeringsleiders hierover wordt ge wenst, aangezien de week daarop in Brussel de onderhandelingen met de Griekse regering over de toetreding tot de EEG in het belissende stadium komen. JOEGOSLA VISCH PERSBUREA U: PEKING/BELGRADO (DPA) realisering van een nieu sche orde vormt, volgens het Joego slavische persbureau 'Tanjug' de hoofdmoot van de besprekingen die de Chinese leiding al dagen lang voert. De correspondent van 'Tanjug' in Peking meldde vrijdag dat er een aantal be langrijke wetten op stapel staan. Deze moeten de legale basis vormen voor de voorgenomen hervormingen. Binnen het nieuwe systeem zouden de bedrijven zelfstandiger hun produktie- plannen kunnen ontwikkelen. De richtlijnen die van staatswege worden gegeven, blijven echter bestaan. De Chinese media blijven zwijgen over de besprekingen. Ook de stroom van muurkranten en demonstraties lijkt al te nemen. De interesse van de bevol king voor de muurkranten was vrijdag vroeg in de middag duidelijk verflauwd. Een Chinese functionaris, die hiernaar gevraagd was. verklaarde dat de rege ring de campagne geenszins had afge remd. Muurkranten zijn nog steeds toegestaan, zo verklaarde hij. Waarnemers menen dat de groeperin gen die de campagne gestart hebben in de eerste dagen van de besprekingen van de Chinese leiders, hun taak nu als vervuld beschouwen Ook de geruchten over een machtsstrijd binnen de partij, lijken nu te verstommen. Het centraal comité van de communistische partij heeft vrijdag een document uitgegeven, waarin wordt gesteld dat 'het volk ge leid moet worden' en niet op anarchisti sche wijze moet betogen. Het document wordt toegeschreven aan vice-premier Teng Hsiao-Ping. Dit is vrijdag uit welingelichte bron in Peking vemo- Er wordt in het stuk gezegd dat het volk niet te ver moet gaan in zijn kritiek op Mao Tse-Tung. aldus dezelfde bron. In Peking zijn vrijdag twee nieuwe muurkranten verschenen. In de ene wordt verklaard dat de kritiek op Mao nu ver genoeg is gegaan en in de andere wordt de bevolking opgeroepen zich te verenigen in de communistische partij. Uit goede bron is vernomen dat ook in Shanghai tienduizend mensen de straat zijn opgegaan en dat er ook in deze tweede stad van China muurkran ten zijn verschenen. Er werd aan toege voegd dat. naar het schijnt, van officiële zijde te kennen is gegeven dat de de monstraties niet moesten doorgaan. BOEKAREST - De Roemeense staats- en partijleider Nicolae Ceausescu heeft vrijdag in een rede op een massabijeenkomst opnieuw de onafhankelijke koers van zijn land. ook binnen het Warschau Pact, bevestigd Hij sprak zich uit tegen verhoging Van de militaire uitgaven. Dit in tegenstelling tot de koers die het Kremlin heeft uitgestippeld voor het Warschau Pact. TOEJUICHINGEN ROEMENEN De al eerder aangekondigde aanval op de huidige vorstperiode zet aarzelend door. Vandaag zal bij meest half- bewolkt weer de temperatuur niet bo ven het vries punt uitkomen. De wind is zwak. later matig uit oost tot zuidoost. Zondag echter zullen oceaanfronten via het Kanaal tot de regio doordrin gen. Dit zal gepaard gaan met verder toenemende wind uit zuidoost. Uit de toegenomen bewolking zal af en toe sneeuw vallen, mogelijk ijzel. Een merkbare temperatuurstijging zal pas maandag optreden. Windverwachting: eerst oost tot zuidoost 3 4 Bft. Zondag toenemend tot 5 a 6 Bft. ARMAGH - Politiemannen en brandweerlieden temidden van de chaos in het Noordierse Armagh, veroorzaakt door een bomexplosie. Armagh werd het zwaarst getroffen van veertien plaatsen waarin de nacht van donderdag op vrijdag door het IRA aanslagen werden gepleegd. De totale schade wordt geraamd op zeven miljoen pond. Kokrol provincies sociaal-economisch gebied vergroten ROERMOND - FNV-Voorzitter Wim Kok vindt dat de centrale overheid op sociaaleconomisch terrein meer taken en bevoegdheden aan de provinciale overheden moet delegeren. Als de pro vincies binnen bepaalde richtlijnen uit "Den Haag" wat meer in de melk te brokkelen krijgt, kan er een beleid worden gevoerd dat meer op de speci fieke situatie in de provincie is toege spitst. Aan een dergelijk regionaal beleid ont breekt het en dat komt omdat er te weinig selectieve instrumenten zijn, al dus Kok vrijdag in Roermond op een bijeenkomst ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de kamer .van koophandel voor Midden-Limburg. Kok wees erop dat er bijvoorbeeld van de wet op de investeringsrekening -ooit bedoeld als instrument voor een selec tief groei beleid- in de huidige vorm weinig heil meer valt te verwachten. De provincies zullen zelf met beleids plannen moeten komen die door de overheid worden getoetst, aldus FNV- voorzitter. Analoog aan de regionale investeringspremie regelingen zouden er regionale maatregelen kunnen wor den getroffen op het gebied van de ar beidsvoorziening. De centrale overheid zou een pakket maatregelen be schikbaar kunnen stellen waar provin cies onder bepaalde omstandigheden over kunnen beschikken tot een be paald bedrag. onder 16.31 onder 21.35 Maan op 12.22 onder 22.52 ENSCHEDE (ANP) - De Nederlandse vakantiegangers hebben dit jaar on geveer drie miljard meer in het buiten land uitgegeven dan de buitenlandse toeristen in ons land hebben besteed. Dit tekort op de zogeheten reisver- keersbalans is in niet geringe mate de bet aan het totale tekort op onze beta lingsbalans. Bovendien begint dit te kort, dat vier jaar achtereen 2,8 mil jard gulden heeft bedragen, structure le vormen aan te nemen. Dit heeft vrijdagmiddag in Enschede directeur-generaal dr. W. T. van Garde voor handel, ambacht en diensten van het ministerie van economische zaken verklaard toen hij het nieuwe hoofd kantoor van Arke Reizen in Enschede opende. De Nederlandse toeristische import is onvoldoende in balans met de toeristi sche export, aldus de directeur-gene raal. die hoopte dat het reisbureauwe zen. gezien deze toestand, attent zou willen zijn op de mogelijkheden voor de organisatie en verkoop van reizen van uit het buitenland naar Nederland Hersenschim Hij acht echter een volmaakt óf posi tief evenwicht van de reisverkeersba- lans voor Nederland onhaalbaar. Het is een hersenschim te menen dat het mogelijk is een bevolking van veertien miljoen welvarende en reislustige mensen ervan te weerhouden op grote schaal naar het buitenland te gaan. al dus Van de Gaarde. Het nieuwe kantoor van Arke Reizen heeft bij de inrichting een bedrag van 3.1 mffjoen gulden gevergd, waarmee de totale investeringen van dit bedrijf dit jaar op 6.5 miljoen gulden zijn geko men. Het kantoor is vandaag bij de inge bruikneming al te klein gebleken, aldus directeur Ferry Fransen, en reeds nu opnieuw wordt uitbreiding overwogen Het bedrijf heeft dit jaar 21,5 procent meer vakantiegangers geboekt dan vo rig jaar. In totaal namelijk 170.000. Ook voor het komende jaar verwacht Fransen weer een omzetvergroting, omdat er naar zijn mening weer meer Nederlanders naar het buitenland zul len gaan. Dit ondanks het feit. dat in tal van vakantielanden ondermeer de ho- telprijzen zijn gestegen, hetgeen zijn neerslag zal hebben op de prijzen van buitenlandse reizen. Gezien de ver laagde vliegprijzen over de Atlanti sche Oceaan, verwachtte hij een sterk toenemend toerisme naar Amerika en Canada. BOEKAREST (DPA, RTR) - De Roemeense staats- en partijleider, Ni colae Ceausescu, heeft vrijdag in een rede op een massabijeenkomst in Boekarest opnieuw de onafhankelijke koers van zijn land, ook binnen de or ganisatie van het Pact van Warschau, bevestigd. Hij sprak zich ook nu weer uit tegen een verhoging van de militaire uitgaven, omdat er volgens hem geen oorlogsge vaar bestaat. Tevens verzekerde hij echter dat deze kwestie opnieuw zal worden bekeken, als de internationale toestand slechter zou worden. Bij een topconferentie in Moskou van de zeven landen van het Pact van War schau op 22 en 23 november was Ceausescu met de leiders van de zes andere staten in conflict geraakt, om dat hij zich tegen een verhoging van de defensie-uitgaven had verzet en ook opnieuw weigerde de Roemeense strijdkrachten onder een bovennatio naal commando te plaatsen Voorts wil Roememë al jaren niet weten van een legering van Sowjet-troepen op zijn grondgebied. Ceausescu. die drie uur aan het woord was, sprak op een bijeenkomst ter her denking van het feit dat 60 j aar geleden na de eerste wereldoorlog het voorma lige Hongaarse Transsylvaniè zich by twee Roemeense provincies aansloot, waardoor een 'nationalistische een heidsstaat' ontstond. Terwijl zich on der zijn gehoor de ambassadeurs van KONING HOESSEIN BEMIDDELAAR IN IRAANS CONFLICT PARIJS (RTR, UPI) - Koning Hoessein van Jordanië zal op 11 december naar Parijs gaan om daar te bemiddelen bij de besprekingen tussen de sjah en diens, in Frankrijk verblijvende, poli tieke tegenstander Khomeini. De ko ning zal tevens Franse regerings leiders ontmoeten om te praten over de onderlinge verhoudingen in het Mid den-Oosten. In Iran zullen ter gelegenheid van de dag van de mensenrechten -10 decem- ber-120 politieke gevangenen worden vrijgelaten, zo meldt de semi-officiële Iraanse omroep. De afgelopen maan den zijn al verscheidene malen enkele honderden gevangenen vrijgelaten Het is niet bekend hoeveel politiek ge vangenen nog in hechtenis blijven. Vrijdag kwam het in verscheidene ste den opnieuw tot betogingen tegen het bewind van de sjah. Volgens het pers bureau Pana vielen in gevechten tussen politie en jongeren in de stad Boeshehr een dode en twaalf gewonden. De beto gers hadden brand gesticht in twee banken en veel etalages ingegooid. Uit Gorgan. Gom en Isfahan worden de monstraties gemeld. Tsjechoslowakije, Oost^Duitsland, Hongarije en Polen bevonden, werd de Roemeense leider herhaaldelijk lang durig toegejuicht door zijn landgeno ten. De SowjeMJnle en Bulgarije waar van de ambassadeurs op het ogenblik niet in Boekarest verblijven, waren door lagere diplomaten vertegenwoor digd. 'Misverstanden Ceausescu ging niet op de problemen tussen Roemenië en zijn bondgenoten in. Hij sprak alleen in het algmeen van 'misverstanden' aan de kant van de an dere landen van het Pact van War schau. De verhouding tussen Boeka rest en het Kremlin wordt ook bemoei lijkt door de steeds betere verhouding van Roemenië met China. Tevens is Roemenië het enige land binnen het Pact van Warschau dat diplomatieke betrekkingen met Israel onderhoudt. Het was de vijfde rede van Ceausescu in zeven dagen tijd. Hij verklaarde dat het Roemeense leger alleen instructies van de nationale staats- en partij- or ganisaties zal opvolgen. „Nooit zal het legerorders accepteren van buitenaf," aldus de Roemeense leider, onder ap plaus van zijn gehoor. Hij pleitte voor gelijkheid en wederzijdse eerbied als voornaamste beginselen voor samen werking tussen de communistische staten. UTRECHT (ANP) - De Bloemenhove kiiniek in Heemstede past tegenwoor dig regelmatig prostaglandins toe om een abortus op te wekken. Vanaf de start in 1973 heeft de kliniek gewerkt met de zogenaamde Finks-methode, waarbij de vrucht wordt 'verpulverd en verwijderd. In 'Medisch Contact' beschrijven J Kause (medisch coordinator) en A, S van den Bergh (directeur) van de Bloemenhovekiiniek deze week ook hun ervaringen met het toedienen van prostaglandin, een stof waarmee kunstmatig een baring kan worden op gewekt De kliniek heeft in 1975 al meegedaan aan een internationaal onderzoek van de wereldgezondheidsorganisatie naar het effect van vaginaal toegediende prostaglandin bij vrouwen die meer dan drie maanden zwanger zyn. Aanvankelijk vreesden de artsen, dat de vrouwen met alle problemen waarmee ze al te kampen hebben, de extra spanning van een hormonaal op gewekte vruchtafdrijving niet lang zouden kunnen verdragen. 'Nu realise ren wij ons dat voornamelijk wijzelf de spanning van een zo langdurige procedure moeilijk verdroegen", aldus Van den Bergh en Kause. De meeste vrouwen blyken die span ning wel aan te kunnen Meestal wor den ze in groepjes tegelijk behandeld, zodat ze elkaar moed in kunnen spre ken en elkaar kunnen helpen Van de 'baring' zelf merken ze. dank zij pijn stillende en slaapverwekkende midde len die ze vlak voor de uitdrijving toe gediend krijgen, vrijwel niets. De tijd tussen de eerste wee en de uitdrijving varieert per vrouw en is gemiddeld twaalf uur In hun overzicht van dc Bloemen hovekiiniek in de afgelopen vijf jaar melden Kause en Van den Bergh, dat het aantal behandelingen in de kliniek sinds 1976 is gedaald (4.517 in 1975, 4.480 in 1976 en 3.766 in 1977) tengevol ge van het op gang komen vaii abor tushulpverlening in buurlanden waardoor er minder buitenlandse vrouwen naar de Bloemenhovekiiniek komen. Toch is nog meer dan de helft van de vrouwen afkomstig uit het buitenland. Een niet onbelangrijk deel komt zelfs van buiten Europa en wel met name uit Afrika en Zuid-Amerika. Directie: F. van de Velde, K Scherphuis en W F. de Pagter. Hoofdredactie: M, P. Dieleman en C. van der Maas. (01184) BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel 15144. Middelburg: Markt 51. tel (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140 Terneuzen: N.euwstraat 22, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's Zaterdags (011841 15144 van 9 00- 11 30 uur. Redactie (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zaterdag: de plaatselijke kantoren van 9.00- 11.30 uur. Expeditie (01184) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 41,65; franco per post 47,50; per maand 14,10, losse nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek nr.: 3754316. t.n.v PZC ab rek Middelburg Advertentietarieven 86 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 12,90; ingezonden me dedelingen 2":X tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 3,50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 3